142396
אני מנהלת כח אדם עצמאית בעיקר עוסקת באיוש מעומדים לתפקידי ניהול בכיר.
אני משתמשת באבחון הגרפולוגי ככלי אבחוני משלים בנוסף לראיון מעמיק ובדיקת ממליצים קפדנית.
מול מטר הבלה בלה אינסופי הנכתב כאן על
הגרפולוגיה אוכל רק לספר על נסיוני ברמת השטח (וזה מה שבעצם חשוב וקובע מבחינתי) זה בכלל לא חשוב לי אם הגרפולוגיה היא מדע או לא, אין לזה שום משמעות בעיני
הדבר החשוב ביותר מבחינתי הוא שהגרפולוגיה מוכיחה את עצמה בצורה טובה מאד. מרגע קבלת המועמד לתפקיד הוא נבדק בשבע עיניים מול חוות הדעת שלי ושל הגרפולוג. והרושם המתקבל מן המועמד הוא על פי רוב קרוב מאד לחוות הדעת.
(מדובר על עשרות רבות של מועמדים).

ובכלל מבחינת התפיסה האישית שלי לגבי המדע, חלק מן האנשים הכותבים כאן בשם המדע נשמעים כמו כמרים מתקופת האינקויזיציה, אטומים, מרושעים וחד מימדיים.
בחינה ובדיקה אמיתית של כל נושא מצריכה שילוב של השכל הישר, נסיון פרקטי, נסיון התחושות והבנה שמקורה ברוח.
לא כל הדברים האלה מדידים, ואולי זה אומר משהו על המדע כפי שהוא כיום.
תפסי מחסה 142397
ביקשת את זה וכנראה התגובות מיד יגיעו, אני מקווה שהם יהיו בטעם טוב.

אני אתן לך כמה ציטוטים שלך כדי שתביני למה האטיטיוד שלך קורא לתגובה:

"מול מטר הבלה בלה" - האם טרחת לקרוא את התגובות המעמיקות של אורי יובל שייקה רבי ירדן ענת ואחרים?

"נסיוני ברמת השטח (וזה מה שבעצם חשוב)" טרחת לשאול את עצמך למה זה עובד ולבדוק מה זה בעצם "עובד"?

"חלק מהאנשים הכותבים הם אטומים מרושעים וחד ממדים" וזה ממי שקובעת שהכל כאן זה בלה בלה.

"הבנה שמקורה רוח" את מוכנה להסביר איך עובדת הרוח הזו שיכולה לעשות "בחינה ובדיקה אמיתית"?

"זה אומר משהו על המדע כפי שהוא היום" את יכולה להרחיב איך נראה המדע היום ומה הידע המדעי שלך לקבוע איך הוא נראה? יחסית למה הוא נראה הים? יחסית למדע שהשתמש בעלוקות לרפוי? באישפוז נשים "הסטריות" בכפיה, או אולי המדע שקבע שהשמש נעה סביב כדה"א?

חג שמח
תפסי מחסה 142398
איזה פחד.
קראתי ובעיקר את מה שכתב שייקה לנדאו
אין לי עניין להרחיב יותר ממה שכתבתי
חג שמח
שאלה: 142402
אם הרושם שמתקבל מן המועמד הוא על פי רוב קרוב מאד לחוות הדעת הגרפולוגית, לשם מה את זקוקה לחוות הדעת הגרפולוגית? לא חבל על הכסף?
מעניינים אותי הFalse positives של חוות הדעת שלך - האם קרה פעם שחוו"ד גרפולוגית אמרה דברים טובים על אדם בעוד שאת חשבת עליו דברים רעים (או להפך), ואז העסקת אותו והסתבר שהגרפולוג צדק ואת טעית? והאם קרו מקרים שאת צדקת והגרפולוג טעה?

הסיבה שחשוב לדעת אם גרפולוגיה היא מדע או לא היא שאת מוציאה על זה כסף. אם את מוציאה כסף על משהו שאינו עומד במבחנים סטטיסטיים, את מבזבזת את הכסף שלך על משהו שאולי נותן לך הרגשה טובה, אבל לא יותר מזה.

ולבסוף - מכיוון שהרבה אנשים בחרו להכנס לדיון הזה ולהשמיץ את המתדיינים, אפשר לבקש (לא רק ממך) להפסיק עם זה? אנשים ניהלו כאן דיון. הדיון התנהל בצורה הגיונית לחלוטין עבור דיון שאינו מעשי אלא תיאורטי. למה ישר, על ההודעה הראשונה שלך, לתקוף אנשים שפשוט אמרו מה שהם חושבים שהוא נכון?
שאלה: 142404
אולי מפני שזו לא ההודעה הראשונה שלה?
שאלה: 142413
אני זקוקה לאבחון גרפולוגי בעיקר כסוג של חוות דעת נוספת
מבחינתי זהו כלי אבחוני המשלים את עבודת התחקיר אשר אני עושה על המועמד. אני יכולה להגיד שהפערים בין ההתרשמות שלי לבין חוות הדעת של הגרפולוג (אני עובדת עם 2 גרפולוגים ידועים)קטנים עד זניחים, אני לא מספרת להם על המועמד למעט פרטים טכניים, תפקיד גיל, היד הכותבת וכולי'. לעיתים אני לא משתמשת באבחון גרפולוגי, למעשה אם לא מבקשים ממני אני חוסכת את ההוצאה הזאת. זה לא משנה את העובדה שהם מדייקים למדי.

זה אולי ישמע לך מוזר, הצלחה של מועמד בתפקיד קשורה רק במידה מסויימת לחוות הדעת של הגרפולוג, יש כל כך הרבה גורמים המשפיעים על הצלחה או אי הצלחה בתפקיד, תפקידה של הגרפולוגיה לסייע בגילוי של החלק מן הגורמים כמו תכונות אופי וכישורים של המועמד. הגרפולוגיה לא יכולה לנבא הצלחה.
שאלה: 142414
נעלם לי שדה כתיבה אני אמשיך בתשובתי
עישון אינו מנבא סרטן ריאות 142469
את אומרת ש"הגרפולוגיה לא יכולה לנבא הצלחה." - אבל כפי שהסטטיסטיקאים ואלה הבקיאים במדעי ההתנהגות ישמחו להסביר לך, אם קיימת קורלציה כלשהי בין כתב היד להצלחה בתפקיד ישנה דרך מדעית לגלות זאת ע"י סינון שאר המשתנים (ואם קורלציה כזאת אינה קיימת, הגרפולוגים מיותרים כיועצים בעניין קבלה לעבודה). שימי לב שאינני נכנס לבעיה הכללית של מה שנקרא "מבחני אישיות" אלא לחלק המצומצם מאד של הצלחה בעבודה, שהוא דבר מדיד לפחות ברמה של שביעות רצון המעביד - אותו מעביד שמשלם את הכסף עבור האבחון.

אם, כדברייך, הפערים בין ההתרשמות שלך לבין חוות הדעת הגרפולוגית מזעריים, ואם ההתרשמות שלך תקפה ויש לה כושר ניבוי לא זניח (אחרת למה משלמים לך עבורה?), הרי שהגרפולוגיה היא כלי אבחון תקף, ואני מנחש שגם זול יותר מאותו תחקיר מעמיק שאת עושה בדרכים אחרות, ויוצא שוב שמישהו כאן מבזבז כסף בגלל גישה אינטואיטיבית נטולת ביסוס מדעי‏1 לבעיית סינון המועמדים.

מה שעולה מהדיון הזה הוא התופעה המדהימה באמת, עליה הצביע המאמר המקורי: המון כסף טוב מושקע באבחון המועמדים, ומעט מאד מושקע באישוש או הפרכת התקפות של האבחון הזה. למשל, הייתי מצפה שיהיו מחקרים שיבדקו את הקשר בין חוות הדעת הגרפולוגית לגבי מידת היושר של האדם לבין כמות המעילות והפרות האמון של עובדים שסרחו ונתפסו, ובפרט, כאנקדוטה מעניינת, הייתי שמח לדעת אם אתי אלון עברה אבחון גרפולוגי ומה היו תוצאותיו. על פניו נראה שאפשר היה לחסוך כמה מאות מליוני שקלים ממקרה בודד זה.
_____________
1- "מדעי" הוא לא מילת גנאי, אבל אם היא מפריעה לך החליפי אותה ב"אובייקטיבי" (ובאותה הזדמנות את יכולה להחליף את כל ההודעה שלי ב"בלה בלה").
עוד על גרפלוגיה 142403
אדלג על ההע/ארות שלך אודות המדע והדיון. הן לא מעניינות במיוחד. לעומת זאת הניסיון שלך מהשטח עשוי לעניין בתנאי שתורידי את הפן האישי בתגובה לאפס.

אני מסכים איתך שזה ממש לא חשוב כי הגרפולוגיה אינה מדע ואכן היא אינה כזו. אך, זה מתחיל להיות חשוב כאשר כמה גרפולוגים מציגים או מנסים להציג את הגרפולוגיה כמדע.

אני לא טוען שהנסיון שלך עם גרפולוגים וגרפולוגיה אינו טוב, להיפך, אני משוכנע שהוא טוב מסיבות שהעלתי קודם. אבל, ופה מגיע האבל הגדול, מדובר באנשים הטובים בשידוך ומכירים טוב מאוד את התהליך.
בנוסף, מעולם לא בדקת את המועמדים שלא התקבלו. יתכן מאוד שאת מרוצה מאוד מהתוצר של השיטה אך היית מרוצה יותר אם היית מפעילה קצת את הכלים שיש ברשותך למיון ובכך אפילו היית מרוצה אף יותר.
הייתי משוכנע יותר אם היו הגרפולוגים נוטלים דגימה גם מהמעסיקים ולא רק מהמועסקים. אם יש להם שיטה כל כך טובה לראות בנפש האדם, לראות את תכונות האופי שלו, את השאיפות, את היכולות אז מדוע להפעיל שיטה כל כך טובה רק על צד אחד? הרי יתכן שהמועמד המתאים ביותר למשרה X יעוף לאחר חודש מכיוון שהבוס שלו ממש לא מתאים למועמד זה.
אם לי היתה שיטת פלא שכזו הייתי משתמש בה בחוכמה רבה יותר.

ושוב, יתכן שאת מקבלת מועמדים טובים וראויים אך אין לך שום שיטה (ואם כן, אשמח לשמוע) לדעת אם את לא מפספסת טובים יותר.

ולקינוח, יש למישהו מושג מדוע כל מנהל כוח אדם, גרפולוג ושאר המצדדים באו"ג חותמים ב:
- אין לי יותר כוח/זמן/אנרגיה לכתוב יותר
- שיהיה לכולם חג שמח/שלום חובק עולם וכו'
עוד על גרפלוגיה 142416
תגובתך גסת רוח
גסות רוח 142466
רצית ודאי לומר לו: תגובתך היא בלה בלה. איזה יופי שלפחות את שומרת על תרבות דיון גבוהה.
ממש לא. ולגופו של עניין? 142525
142408
אפשר לשאול עם איזה גרפולוג את עובדת?
כל דבר דורש אימות ותיקוף אחרת זה שרלטנות 337390
כוח אדם בכיר...חה..חה..חה.. אם היית רואה בשטח איזה אידיוטים מנהלים פעילויות שלא דורשות בכלל מחשבה אלא הגיון בריא וחוש עסקי היית מבינה בעצמך שזה שטויות.
להיפך אם חוות הדעת שלך וחוות הדעת של "הגרפולוג" זהות משהו פה לא בסדר- כי צריכה להיות סטייה.
אם חוות הדעת שונות לחלוטין מחוות הדעת שלך- גם מהו לא בסדר.
הטענה שלך מתבססת על "אינטואינוצייה ניהולית" "והרגשה" שבתורת הניהול למשל בניהול לפי יעדים זה פסול מכל וכל לכן למחקר מדעי ולתיקוף מדעי יש ערך רב מאד ואסביר:
הקדמה:
כמנהל אבטחת איכות בכיר בחברת תקשורת מובילה שאגב שוללת מכל וכל ואף אוסרת לקיים מבדקים מכל סוג שהוא לכל עובד וכל מנהל בכל דרגה אלא בוני פרופיל ניהולי על פי המציאות בשטח
הסבר:
מוצר שפותח בהתאם לדרישות לקוח או שוק צריך לעבור אבני דרך מסוימים הכוללים אימות מדעי וטכני בכל שלב ( שיטת מדידה, ניתוח וכד') עם סיום המוצר יש לבצע שני דברים:
אימות: האם המוצר עונה על הדרישות כפי שהוגדרו במפרט מול נתוני בחינה?
תיקוף: האם המוצר עונה על הדרישות והציפיות של הלקוח בשטח,
(כלומר אם מה שתוכן והובטח אכן מיושם ב100% )
לגבי הגרפולוגייה אין:
לא אימות מדעי- במחקר מתאים ונכון ע"פ כללי מחקר אקדמי
לא תיקוף מדעי- במחקר מתאים ונכון ע"פ כללי מחקר אקדמי
ובנוסף גם רשויות החוק והוראות החוק במדינת ישראל ובארצות אחרות אוסרות על קיום מבדקים כלשהם הפולשים לתחום הפרטיות בחוק ההגנה על הפרטיות 1981 ובמספר פסקי דין.
337450
רגע, אם הרושם המתקבל מן המועמד הוא קרוב מאוד לחוות הדעת הגרפולוגית, מה בעצם הרווחת מחוות הדעת הזו? אי אפשר פשוט להוריד אותה (ולחסוך את עלותה) ולקבל את אותה התוצאה למעשה?
345512
בעלת חברת כח אדם שמתלוננת על אינקויזציה. יפה, יפה.
אני בטוח שאף אחד מהמרואיינים אצלכם שהיה צריך למלא טפסי קורות חיים מפרכים מלאים בשאלות לא רלוונטיות, לא העיז להגיד לך שאתם די מזכירים סוג של אינקויזיציה, אם כי בצורה ''מעודנת'' יותר. אינקויזיציה שממיינת עבדים ודוחה את ה'פסולים'. סוג של עינוי בעולם המודרני.
אז הנה אני, שלא מחפש אצלך עבודה, אומר לך את זה דרך האינטרנט.

ממש לא מפליא אותי שסוחרת עבדים מסוגך חוברת אל המכשפים של האינקויזיציה, בדיוק כמו שהאינקוזיטורים הקדומים חברו אל עובדי השטן שבשם הדת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים