המלחמה על הפקדה ישירה 148637
מגזין הניו יורט טיימס מפרסם כתבה גדולה על שר האוצר הפלסטיני, סאלם פאיאד. פאיאד, כלכלן שלמד בטקסס, עבד בבנק המרכזי האמריקאי וב-IMF מנסה לעשות סדר במערכת הכספים של הרשות.

מלחמתו העקרית כרגע היא להפסיק את "השיטה הנוראית" לדבריו, בה עוברים כ-‏20 מליון דולר בשקיות מזומנים לתשלום משכורת לכ53,000 (חמישים ושלוש אלף?!) אנשי בטחון (חלקם בכלל פיקטיביים) דרך ראשיהם של כתריסר ארגונים שונים. הוא רוצה למסד הפקדות אוטומטיות לחשבונות בנק, כדי שתהיה לו שליטה טובה על הכסף וכדי לחסל את הלטיפונדות השונות. הוא יודע, וראשי הארגונים השונים יודעים ש"כסף הוא כוח".

עד עתה הוא הצליח לשכנע שני ארגונים לעבור להפקדה אוטומטית והוא מנסה לפתות את 124,000 עובדי הציבור של הרשות באמצעות ביטול מס האינטיפדה (%7-12%), אם הם יסכימו.

סיפור מאבקו של ערפאת עם פאיאד על השליטה במזגן, בזמן המצור במוקעטה הוא גם משעשע, אבל גם מלמד על אופיו של ערפת שלא מוותר על שום פרור של שלטון.

אני לא ידעתי, מסתבר שתקציב הרשות הוא בן 1.28 מליארד דולר (מפורסם באתר שלהם), ופאיאד מתאמץ למצוא ולהעביר תחת שליטה מרכזית כ600 מליון דולרים שהיו מפוזרים בהשקעות שונות. גם הרפורמה שהוא מנסה להעביר בשיטת הפתקים של ערפת הביאה לגמול אמריקאי וישראלי (שיחרור של כ50 מליון דולרים).

בין השאר, הכתבה מצטטת אישים פלסטינים שמבקרים את השלטון הפלסטיני. למשל, ראש הפרוטוקול לשעבר של ערפת, חלאד אליאז'י אמר שהוועדה המרכזית של הפתח "יכולה ללכת לעזאזל".

המלחמה על הפקדה ישירה 148917
מעניין איך שפתאום "מירכוז" נתפס כניגוד של "שחיתות". אני מניח שנסיון של ערפאת לשלוט אישית בכל תשלומי המשכורות ברשות (האם היה כזה?) לא היה נתפס כמאבק בשחיתות, אלא להיפך. נשאלת השאלה מה ההבדל. האם זה בגלל שפיאד נחשב "טוב ליהודים" (ו/או לאמריקאים)?

(אני לא באמת מכיר את העניינים הללו, ולכן יש להבין את השאלה שלי באופן ענייני, לא-רטורי)
המלחמה על הפקדה ישירה 148921
כאשר אתה מעביר את הכסף לחשבון בנק אז יש לך שם וכתובת של הנמען. כאשר אתה מעביר את הכסף במזומן אין לך שום שליטה על הנמענים בפועל. יתרה מזאת. לדעתי דווקא המנגנון הבירוקרטי תורם לתחושת יציבות שמעודדת מתינות ותמיכה של הנמענים (מקבלי המשכורות) ביציבות שלטונית ןבשלטון שפועל ליציבות, שכן כספם נמצא בבנק ולא במזומן על כן יש להם אינטרס לדאוג לכך שהבנק לא יפשוט את הרגל וכו'.
כלכלה משתלבת 149219
האם יש בנקים פלשתינאים? אם לאו, היכן מתנהלים חשבונות הבנק של עובדי הממשל הפלשתינאים?
כלכלה משתלבת 149223
כן
כלכלה משתלבת 149226
יש, אבל לא אוהבים אותם כאן. לפני כמה חודשים צצו בסניפי בנקים ברחבי ירושלים מודעות שהחל מתאריך זה וזה לא יתקבלו יותר המחאות המשוכות על [שמות של שני בנקים פלסטיניים].

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים