האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157581
האם משום שלמרגישות/ים את המכה אין מחשב אלא רק רגליים?
ובתוך אלה יש עוד תת-קבוצה: אלה שגם רגליים לא כל כך יש להם, בגלל הגיל (פנסיונרים), בגלל שלא למדו כי עדיף להיות עשיר ובריא מאשר עני וחולה...
הצעדה היא המהפכה. העיתוי היה צפוי: אם אין הודנה יש מהפכה. עכשיו נשאר רק לראות מה משני אלה מפחיד יותר את הממשלה וממסד יונקי הדבש.
ולידיד שנמאס לו לשלם חמישים אחוז מס הכנסה (באמת? נטו? החלף את רואה החשבון שלך.): לא ממך מתקיימים במדינה רסיסים של עזרה הדדית. בכסף שלך בונים התנחלויות, משלמים למשרד הביטחון כדי שיתחזק אותם בכל מחיר של חיי אדם שיהיה, בונים חומה שנחזור אל ימי הגיטו העליזים, משלמים הוצאות משפט לאנשי ממשל כושלים - הרשימה ארוכה. למה שלא תצא לצעדה? המזכירה תלווה אותך במכונית עם כוס קפה ועוגה.
ובאשר למצפה רמון - המקום יפה, רק מה - רחוק מדי בשביל בעלי המאה שמעדיפים להקים את העסקים שלהם במקום קרוב יותר, כמו סין, למשל.
אה, כן: אתם מוזמנים לבקר באתר שלי:
וממנו תתפסו טרמפ לבלוג העברי שלי. או ישירות:
Say What ?! 157582
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157597
לא ממש הבאת לי תיאבון ללכת לבלוג שלך. את השטויות האלה אפשר לקרוא במליון מקומות, ובתשע מאות תשעים ותשעה אלף תשע מאות תשעים ותשעה מתוכם הכתיבה רהוטה יותר.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157604
אבל אתה ממש משורר. לך יש בלוג? אדם שקרא שטויות במליון מקומות הוא אדם שקולו חייב להשמע.
למה זה היה טוב? איזה רע היא עשתה לך? 157659
שנאמר, לכלל התועלת שבשתיקה, לא הגיעו דבריך.
למה אד הומינום ? 158039
זה לא אד הומינום 158043
לא אמרתי שהיא טיפשה, אמרתי שהיא מדברת שטויות.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157607
הצעדה היא לא מהפכה ולא בטיח. הצעדה היא עוד נסיון לסחוט את הלימון הזה, שידוע בשמו "המעמד הבינוני", בשם ה"שכבות החלשות". בולשיט אחד גדול. מציעים להם לעבוד ולקבל הטבות, והם דוחים את זה בשאט נפש. שאף אחת לא תספר לי שאישה שמסוגלת ללכת מאות קילומטרים בכבישי ארצנו לא מסוגלת ללכת לעבוד בקטיף אצל עשרות החקלאים שמשוועים לידיים עובדות.
שאף אחד לא יספר לי שאם חד-הורית לשבעה ילדים(!) זה משהו הגיוני שצריך לקבל פשוט כך. ילדים לא צצים במקרה. ילדים עושים.
מספיק עם תרבות ה"מגיע-לי" הזאת. לא מגיע למי שלא עובד. לא מגיע למי שמתכנן את חייו כדי לחיות על חשבון הקופה הציבורית.

וכן - אנשים משלמים 50% מס הכנסה. תתפלאי. לא כל מי שמרוויח את הסכום ה"אגדי" כדי להגיע למדרגת המס הזאת הוא עשיר, לא לכל אחד כזה יש מזכירה שמלווה אותו ברכב צמוד עם קפה ועוגה, לא לכל אחד כזה יש רואה חשבון. רבים מהאנשים הללו הם פשוט אנשים שעובדים הרבה וקשה, משקיעים את עצמם בקריירה שלהם, נותנים את הנשמה, ובסוף לוקחים להם *יותר מחצי* (כולל ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, ביטוח טפילים, ביטוח קרציות וביטוח עלוקות) כדי לממן את כל אלו שזועקים "מגיע לי!".
ומה זה, לעזאזל, לשלם "50% נטו"? ההגדרה של שכר נטו זה "הסך הכל אחרי שמורידים את המסים". אי אפשר לשלם "50% נטו". מי שלא מבינה דבר פשוט כזה, לא יכולה לטעון להבין משהו בכלכלה, ובטח לא להבין חצי משהו על אנשים כמו, נגיד, אבא שלי, שעובד, משלם מס, ואוכל חרא מהמדינה.

(ואגב, "הודנה-פרס"?)
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157611
גם אם לילד אחד צריכה לטפל בו, ולכן לא תמיד יכולה לעבוד בקטיף.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157615
נכון, ולכן הוצעה להן סובסידיה למעונות יום לאמהות חד-הוריות עובדות.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157625
מעון יום, גם לאחר סובסידיה, עולה כסף. מעון יום מסובסד של נעמת או ויצ"ו עולה 1700 ש"ח לתינוק. מתוך משכורת של 3000 ש"ח, גם אם יורידו ל1000 מדובר בסכום נכבד. בנוסף, תינוק צריך חיתולים, אוכל, ריהוט, בגדים, מגורים, צרכי בריאות ועוד. תינוק צריך גם אמא ועדיף כזו שלא תרעב ללחם.

מעונות היום המסובסדים עובדים מ8 עד 4, כך שהאם צריכה להיות במעון ברבע לארבע, וצריכה לצאת מהקטיף בערך בשלוש, לאחר שהתחילה לעבוד בתשע (סה"כ שש שעות ביום נטו). כמה חקלאים יעסיקו עובדות שכאלה. תוסיף לזה כחודשיים בשנה מחלות של התינוק.

ובשורה התחתונה, סביר שאם שלא ישנה בלילות (יש לה תינוק), עובדת כל היום, וחוזרת לטפל בתינוק לבד, לא תהיה עובדת השנה, ולא אם השנה, בלשון המעטה.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157636
10,000 שקל הלוואה לפתיחת מעונות יום, פלוס סבסוד. אני בטוח שאם תהיה דרישה, יפתחו גם מעונות יום משש בבוקר עד שמונה בערב.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157640
יש דרישה.

הבעיה היא העלות של דבר כזה. מעון פרטי לוקח עבור אותו תינוק 3,000 ש"ח ויותר, וגם אז הוא לא תמיד מרוויח (הרווח בא מהילדים היותר גדולים, קבלת הקטנים נחשבת בד"כ ל"יחסי ציבור", מתוך תקווה שהילד ישאר).
סליחה רגע. 158244
1. כשאם עם שלושה ילדים קטנים (מאיפה הגעת לשבעה?) יוצאת לעבודה, אתה מציע שהיא תשאיר את הילדים לבד?
2. האם מעבודה בשכר מינימום + קצבת ילדים אפשר לקיים שלושה ילדים?
3. האם יש עבודה במצפה רמון שלא ספרו לנו עליה? אה, אפשר אולי לפתוח בית קפה (אם יש לך מאה אלף שקל להשקעה הראשונית. לא סכום גדול, ומקבלים מענק מס).
4. מדובר באימהות שעד לא מזמן *עבדו*. הן אינן "טפילות מקצועיות" או איך שאתה קורא לזה.
סליחה רגע. 158422
1. (השבעה באו מאחת המרואיינות בטלוויזיה שהזדעקה שהיא השאירה את שבעת ילדיה בבית ובאה למחות על הקיצוץ. אבל זה בטח התשקורת אשמה). לא, אני מציע שהיא תשאיר אותם במעונות היום המסובסדים שביבי הציע בתוכנית שלו. ראה לעיל.
2. לא יודע, אבל אני לגמרי בטוח שאין שום הגיון בכך שמקצבאות בלי שום עבודה אפשר לקיים שלושה ילדים. בכל מקרה - על הקצבאות להיות בנויות כך שמי שתצא לעבוד תרוויח *יותר* מאשר מי שנשארת בבית.
3. יש כל מיני עבודות בכל מיני מקומות. חלקן, מה לעשות, עבודות קשות. חלקן אפילו עשויות לדרוש מהעובדים/ות לנסוע מרחק מסוים מדי יום, או לעבור דירה. לא בלתי אפשרי, אני נוטה להאמין.
4. לא אלו שעושות הכי הרבה רעש.
סליחה רגע. 158434
1א. אני התייחסתי לגב' כנפו. בכל מקרה, רוב הסיכויים שהילדים נולדו לפני שהאם נעשתה חד-הורית, ולכן לא ניתן להאשים אותה על כך שלא תכננה נכון את מספר הילדים בהתחשב בכך שתישאר בסוף חד-הורית.
1ב. שאלות למידע:
האם כשביבי אומר "מעונות יום מסובסדים" כוונתו "מעונות יום חינם" או שחלק ממשכורת המינימום תלך בכל זאת לתשלום עליהם? האם הוא מתכוון למעונות יום במתכונת הקיימת כיום (שמונה עד רבע לארבע, מה שמקשה על האימהות לעבוד במשרה מלאה)? ומה לגבי ילדים בגיל ביה"ס, המסיימים ללמוד באחת? אתה מצפה מאם להשאיר בבית ילד בן שמונה, למשל?
2. לגמרי מסכים אתך בנקודה זו, אבל בתוספת הטענה שצריך להיות אפשרי למשפחה של אם חד-הורית + שניים או שלושה ילדים להתקיים ממשכורתה של האם + תמיכה ממשלתית. זה, לדעתי, בלתי אפשרי גם בתכנית שהציע כעת ביבי (*אחרי* המחאה) ולכן צודקות האימהות בכך שאינן מקבלות אותה. התכנית המוצלחת צריכה כנראה להתבסס על רעיון מס ההכנסה השלילי, ששנינו תומכים בו.
3. "יש עבודות", אומר דובי, אבל כנראה שלשכת העבודה במצפה רמון לא שמעה עליהן. גם חיפוש עבודה הוא משימה לא קלה עם שלושה ילדים, במיוחד כשהעבודה חייבת להיות מעל לשכר המינימום ובמשרה מלאה כדי שאפשר יהיה לשרוד. אם יש עבודה, הרי שלשכות העבודה כנראה אינן עושות את מלאכתן נאמנה.
לגבי הטיעונים על נסיעה יומיומית: סעיף מימון ההסעות הוא אכן סעיף חשוב אצל ביבי (אם כי אני תוהה איזו עיר נמצאת במרחק 30 ק"מ ממצפה רמון) אבל צריך גם לזכור שהזמן המבוזבז בנסיעות מקטין עוד יותר את הזמן הפנוי לעבודה של האם הצריכה לקחת את הילד מהמעון ברבע לארבע.
(פתרון יצירתי אפשרי: לחייב הקמת פעוטון לילדי עובדות בכל מפעל המעסיק יותר מ- 10 אימהות עובדות, וסיבסודו).
לגבי מעבר דירה, זו בעיה קשה יותר, שכן מעבר לעלויות המעבר החד-פעמיות (שיכולות להיות גבוהות יחסית לתקציב הממוצע של משפחה במצב קשה) הרי שיש התאמה מסוימת בין היצע העבודה המשתלמת בכל עיר לבין שכר הדירה הנדרש לגור שם, כך שהמעבר עלול להרע את מצב האם במקום לשפרו.
4. לא רלבנטי. הן מייצגות קהל שלם.
סליחה רגע. 158437
1ב. אני מכיר כמה אנשים שבתור בני שמונה נשארו בבית כששני הוריהם היו בעבודה. לא הזיק להם.
לע''לא 158440
לא עונה לאיילים אלמונים? 158442
אכן. 158450
אבל הרגע ענית! 158457
לעילא ולעילא 158452
אתה יכול פשוט לא לענות, אנחנו נבין לבד.
סליחה רגע. 158441
1א. שבעה ילדים זה חוסר אחריות בלי קשר לשום דבר, אבל לא חשוב. אפשר לעזוב את הנקודה הזו.
1ב. אני מניח מהמילה "מסובסדים" שחלק מהמשכורת תלך לשם. מצד שני, גם חלק מההוצאות על טיפול בילדים ירד בעקבות זאת, אני מניח, וגם זה שווה משהו. בקשר לשעות פתיחת המעונות - אם תהיה דרישה, יקומו גם מעונות שיפעלו עד שבע. לא זאת הבעיה. לגבי ילדים בגיל בי"ס, היו לי ילדים בכיתה שהיו ילדי מפתח גם בכיתה א', ואני לא חושב שזה גורם ליותר מדי נזק.

2. למה התוכנית הנוכחית לא מאפשרת זאת?

3. (אין לי משהו קונקרטי להגיד בנושא)

4. מדהים איך שהמייצגים קהלים שלמים אף פעם לא מייצגים אותם. (ראה 3)
סליחה רגע. 158455
1. (נשכח מא', ולכן נבצע מספור מחודש).
א. השאלה היא האם "מסובסדים" פירושו "שמחירם לאמהות הוא פחות ממחיר ארוחת צהריים". להבנתי, לא . מישהו זרק כאן שמעון "מסובסד" יעלה 1700 ש"ח לילד, וזה לבטח לא יאפשר לאם להתקיים (ההוצאות על מעון הופכות ליותר מחצי משכורת.
ב. "אם תהיה דרישה"? זה לא קורה כל-כך בקלות. יותר מדויק לומר "אם יהיה כדאי כלכלית" לפתוח מעונות כאלה. וכדי שיהיה כדאי, מחירם לצרכן מאמיר, ואנחנו חוזרים לא'.
ג. אני תוהה - האם השארת ילד בן שש לדאוג לעצמו ארבע-חמש שעות באופן קבוע אינה נופלת תחת קטגוריה "הזנחת ילדים". אולי בעצם רק בארה"ב.
2. ראשית, מהטעמים המצוינים בסעיף הקודם לגבי מעונות היום. שנית, אם נניח שאותה אם חד-הורית מקבלת משכורת מינימום (בערך 3500 ש"ח) + קצבת ילדים (משהו כמו 1200 ש"ח, אולי פחות), והיא צריכה לקיים מזה 4 נפשות, פלוס תשלום למעון, קשה לי לראות אותה עושה את זה, אפילו בהתחשב בכך שבפריפריה המחירים זולים יותר. קח בחשבון גם שכאם עובדת וחסרת רכב קשה לה להתנייע למרכזי הקניות הגדולים והזולים יותר; שארוחות מוכנות מהסוג שילד מפתח בן 6 מסוגל להכין לעצמו לבד אינן זולות; ושברגע שהיא עובדת היא מפסיקה לזכות בהנחות בארנונה ודברים מסוג זה, ותראה לאן תגיע.
תכנית ביב מפצה על כל זה בסך הכל במענק של כ- 800 ש"ח לחודש, המשולם רק בשנה הראשונה. זה ממש המשמעות המקורית של "לעג לרש".
סליחה רגע. 158461
1א. במקום מגורי, גן ילדים (מגיל 3 חודשים עד 3 שנים) גובה 1600 ש"ח לחודש (כולל מחיר ארוחות, חיתולים וכו') עבור טיפול בעולל משעה 7:30 בבוקר ועד 16:00 אחה"צ. וזו אינה האופציה הזולה ביותר מבין הגנים שבסביבה. נשמע לי *מאוד* לא סביר שמעון מסובסד יעלה *יותר*.

2. אם היא עובדת חצי או שליש משרה, היא עדיין תזכה להשלמת הכנסה, פטור מארנונה, תוכל להיות עם הילד מרגע שיחזור מביה"ס, וכו'.

צריך להבין שהאמהות החד-הוריות אכן נפגעות מהקיצוץ, וחלקן נפגעות קשה – אבל הן המיעוט. מרבית נפגעי הקיצוצים הם אנשים ש*בחרו* לא לעבוד. אנשים בשנות העשרים לחייהם, ללא ילדים, במקרים רבים ללא תעודת בגרות, המעדיפים להתקיים מהשלמת הכנסה ולא לעבוד בעבודות "בזויות" (כגון מפעלי אריזה). ישנם *אלפי*, אולי עשרות אלפי, בטלנים שכאלה בארץ, המתקיימים על חשבון המיסים שאתה ואני משלמים. אני בהחלט בעד תמיכה בחלשים; אני נגד עידוד אנשים לחיות על-בסיס תמיכה שכזו אם יש להם אפשרות אחרת, ונדמה לי שלכך מכוונת התוכנית הכלכלית.

אני מקווה שהרישום "ביב" בסוף היה פליטת מקלדת, ולא מכוון. כבר היו דיונים באייל על השאלה כמה ראויים כינויים ממין זה. אם תתעקש, אמצא מחוונים.
סליחה רגע. 158463
1א. כבר אמרתי שהנתון הנ"ל אינו בהכרח אמין בעיני. השאלה היא כמה מסובסד יהיה המעון.

2. אבל אם היא עובדת חצי או שליש משרה, הכנסתה לא תגיע אפילו להכנסת המינימום... שלא לדבר על כך שהבנתי שתכנית ביבי כוללת בין השאר קיצוץ בקצבאות הבטחת הכנסה לאמהות העובדות במשרה חלקית.

את מה שכתבת לגבי אותם "בטלנים" אני מבין, ואף מצדיק. הפתרונות שאני מציע למצב *אינם* החזרת הקצבאות הנ"ל אלא פתרונות פרטניים למצוקת האמהות, המתיישבים עם הרצון לשלוח כמה שיותר אנשים לעבוד, מבלי לפגוע באופן בלתי הומני במי שקשה לו באמת.
מקובל עלי לחלוטין שאדם בריא וחסר ילדים בשנות העשרים ואף השלושים לחייו, מסוגל למצוא עבודה שתפרנס אותו, ביישובו או במקום אחר (מעבר הדירה לאדם כזה הוא הרבה יותר פשוט). הבעייה היא שביבי שפך את התינוק עם המים, ולא התייחס לכך עד שהתינוק התחיל לצרוח.

הרישום "ביב" היה כמובן פליטת מקלדת. אמנם מדי פעם מתחשק לי נורא לכתוב "ביביהו", אבל אני זוכר את הדיונים הנ"ל ואין לי חשק לחזור אליהם.
סליחה רגע. 158467
2. הכנסתה ישירות מעבודה לא תגיע לשכר מינימום, אבל ההכנסה + הקיצבה שתקבל תהינה *גבוהות* משכר המינימום. זה כל הרעיון, בעצם.

יווצרו מצבים אבסורדיים (חלקם קיימים כבר כיום, אגב) בהם האדם יכול לעבוד עוד כמה שעות ביום, אבל זה לא משתלם לו כי אז יאבד את זכאותו לקצבה (שהיא גבוהה מהפרש השכר על אותן שעות). זהו קורבן סביר, בהשוואה למצב הקיים כיום (יותר משתלם לא לעבוד *בכלל*).
סליחה רגע. 158477
אינני בקי בתכנית ביבי, אבל להבנתי במקור הוא תכנן לקצץ באופן חד בקצבאות לאלו שעובדות חצי עד שליש משרה. עצם העובדה שחזר בו היא יפה, אבל עדיין לא ברור אם ההכנסה תספיק לכסות את ההוצאה הנוספת על ''סידור לילדים''
סליחה רגע. 160325
1700 ש"ח זה המחיר המלא של מעון של אירגוני הנשים.
מי שמציגה תלושי משכורת נמוכים יכולה לקבל הנחה, גם לפני התוכנית של ביבי, לכן וודאי שמדובר על מחיר הקטן משמעותית מ- 1700 ש"ח.
סליחה רגע. 158459
1ב. ראשית, ביבי מציע גם שליש וחצי משרה (לטענתו, יש ביקוש גדול לעובדים במשרות חלקיות). שנית, ילדים רבים בגיל 8 (ואף מתחת לזה) נותרים לבדם בבית מרגע החזרה מביה"ס ועד שההורה חוזר מהעבודה אחה"צ – לא רק במשפחות חד-הוריות.

3. לשכת העבודה במצפה רמון לא שמעה על העבודות, משום שמעסיקים הפסיקו (מזמן) לחפש עובדים דרך הלשכות. התופעה מוכרת וידועה, ואנשי הלשכה הם הראשונים להודות בה: אם תפרסם הודעה בעיתון (או על לוחות מודעות באיזור) בבקשה לעובד, יגיעו אליך אנשים שמחפשים עבודה. אם, לעומת זאת, תחפש עובד דרך לשכת העבודה, יגיעו אליך אנשים שיבקשו ממך לחתום שאינם כשרים לעבודה שאתה מציע, ואם תסרב, יתחילו לעבוד ויגרמו כל נזק אפשרי עד שתחתום להם על האישור האמור ותשלח אותם לדרכם.
לגבי לשכות התעסוקה 158464
זה ש"התופעה מוכרת וידועה" לא אומר שאינה רלוונטית למצוקת האימהות. יציאתה של לשכת התעסוקה מתפקידה המקורי - מציאת עבודה - השאירה את השוק לחברות כוח-אדם פרטיות, ששיקולי השוק מובילים אותן לאפליה על קע גיל, מין, מראה חיצוני ומצב משפחתי, באופן שמקשה מאוד על אימהות עובדות שאינן נראות כמו פנינה רוזבלום לקבל דרכן עבודה, ולבטח עבודה בשכר שמעל המינימום. לשכת עבודה ממשלתית נפרדת, המיועדת לאלו שבאמת *רוצים* לעבוד, יכולה לפתור את הבעיה.
האם התגובות לא רגישות משום שלמרגישות/ים 157627
כל הכבוד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים