אני חושב שיש לך שמה טעות. 15780
אהלן אבי, מה נשמע?
לא נעים לי להעיר לך אבל נדמה לי שיש לך שמה טעות. הכוזרים לא ניגפו ע"י הפיניקים. הממלכה הפיניקית האחרונה היתה קרתגו, והיא חוסלה במאה השלישית לפנה"ס, רחוק מהים השחור.
ככול הידוע לי האימפריה הכוזרית קצרת הימים חוסלה בידי שושלות ויקינגיות. שושלות שהקימו את אוקראינה ויותר מאוחר את רוסיה. המונח 'רוס' הוא שם שנתנו הערבים לויקינגים, שיותר מאוחר התמזגו באוכלוסיה הסלאבית. אשר לפרסים, אני לא חושב שגם הם היו חלק מהסיפור. עד כמה שאני זוכר רוב התקופה פרס היתה תחת החליפות העבסית, שבירתה היתה בגדאד.
בכל מקרה בהצלחה במחקר.
שלום ולהתראות,
בועז תיבון,
שם עט דבר דעה.
הכוזרים והרוסים 15783
הכוזרים אכן ניגפו בידי הרוסים . מה שמעניין הוא שהם ככל הנראה אחראים לבניית העיר הרוסית ( וכיום אוקראינית ) החשובה הראשונה קייב . הכתובות שהקדומות ביותר שהתגלו שם הם כנראה בעברית , אם כי על כל העניין הוטל מסך ערפל ברוסיה שם המחקרים בנושאי הכוזרים הם עניין רגיש ביותר. הרוסים אינם אוהבים לשים דגש על העובדה שהם נשלטו פעם בידי אימפריה יהודית .הדיונים שלהם על הכוזרים הקדומים גם כשהם מבוצעים בידי היסטוריונים מכובדים תמיד מלאים באנטישמיות קיצונית ושנאה שכמוה אי אפשר למצוא אפילו בדיוניהם על המונגולים ששלטו בהם מאות בשנים.
לדעתי את חלק מהעוינות שיש אצלהם בכל פעם שהם מדברים על הכוזרים,ניתן להסביר במודעותם לאפשרות שאילו היו הכוזרים עוסקים יותר בגיור בקרב הרוסים האליליים ומקדימים בכך את הביזנטים שעסקו בניצורם היה העם הרוסי הופך לעם יהודי והאימפריה הרוסית הייתה הופכת אז לא לממשיכתה של ביזנטיון ול"רומא השלישית " , אלא לממשיכתה התרבותית של כזריה ול"ירושלים השלישית " אם תרצו ( כשכזריה היא ירושלים השניה)
האתר הטוב ביותר ברשת על הכוזרים הוא :
אתה צודק. טל''ח צ.ל ויקינגים 15794
(ראה סרטו של אהוד יערי על הקרב בין הויקינגים שהגיעו מהים השחור לבין הכוזרים, אבקש מעורך האתר לתקן.
קראו לדבר הזה - הבוכר הזעצר
סרטו של אהוד יערי הוא גם 15819
המקור שלי לדברים. אם כי גם האתר שהביא אלי הוא מקור טוב.
עוד תיקון קל, הויקינגים היו בדרכם אל הים השחור, לא ממנו. למרות המוניטין הברברי שלהם הם עסקו בעיקר במסחר ויעדם היה סחר עם ביזנטיון והעבסים.
אני מקווה לפתח את המחקר 15829
ואז אעלה על כל הדקויות הללו. בכל אופן ברור שלא מלחמה בודדת או אירוע בודד גרם למפלה, לכל היותר, כל אחד מהגורמים הללו תורם. וחוץ מזה, כשמדברים על ממלכה קצרת ימים, צריך לזכור שהיא התקיימה כ-‏200 שנה בתנאים יותר טובים מאשר התנאים שיש לנו היום.
בניגוד לאחד המכתבים, אני לא חושב שלהסטורינים של העתיד תהיה יותר בעיה מאשר להסטוריונים של ההווה. מה שנשמר עד כה, כבר לא יאבד בזכות האינטרנט.
אם נחזור לנושא העיקרי - הנושא של השכחה האנושית והזרקור הזז עם הדורות, זו אחת הבעיות הגדולות של האנושות. לו כולם היו יודעים את ההסטוריה שלהם אף אחד לא היה נלחם באף אחד כי יתברר שכולם קרובי משפחה בדרך זו או אחרת.
בהסתייגות אחת. קיסר גרמניה במלחמת העולם השניה היה צאצא נדמה לי (ואל תתפוס אותי במילה, זה מהזכרון מסרט שראיתי בערוץ 8 לפני כמה שנים) של המלכה ויקטוריה. והוא עשה את המוות לאנגלים.
אחיין או משהו כזה, ובכלל כל משפחות המלוכה של אירופה היו מחותנות ובכל זאת נלחמו ביניהן. אז כנראה שאני בכל זאת אופטימי. שם אגב לא היתה בעיה של זרקור כי השושלות של בתי המלוכה ידועות ורשומות.
חורבן קרתגו וגיור הפניקים 15849
ע"פ מיטב זכרוני קרתגו נחרבה בשנת 146 לפנה"ס, 400,000 תושביה התאבדו, נשחטו או נמכרו לעבדות ואדמתה נזרתה מלח. האיסור והקללה שהוטלו על בניית העיר מחדש הופרו רק כמאתיים שנים לאחר מכן ע"י הרומאים. בכל אופן נאמר ששארית הפליטה מן הצי נמלטה הרחק ככל שיכלה, ככל הנראה לאיזורים נידחים בדרום-אפריקה או צפון-אירופה. יש הטוענים שגם לאמריקה, אך לא ברור לי איפה נותרה קהילה פניקית משמעותית שניתן היה לגייר במאה השניה לספירה.
חורבן קרתגו וגיור הפניקים 15853
נשארו קהילות גדולות של פיניקים בכל הערים הפיניקיות האחרות של צפון אפריקה , והיו רבות כאלה. קרתגו הייתה רק הגדולה והחזקה שבהם , אבל אפילו לא הותיקה ביותר.
מה שמעניין הוא שבמאות הראשונות לספירה אבות הכנסיה הנוצריים מספרים על קהילה של כנענים בצפון אפריקה שטענו שאבותיהם הושמדו בידי יהושע התנכי ושהם ברחו ממנו לצפון אפריקה.
מכיוון שספק רב אם אירוע כזה אכן קרה נראה שאותם פיניקים לקחו משכיניהם היהודים את הסיפורים שלהם על יהושע ו"היכניסו" את עצמם לתוכם . בדיוק כפי שהרומאים עשו עם סיפורי מלחמת טרויה של הומרוס שהם שילבו את עצמם בתוכם בטענה שהם צאצאי הטרויאנים .מה שמראה עד כמה מיתוסים שהם חזקים במיוחד יכולים להקסים בני עמים שונים מאלה שיצרו אותם , ולגרום להם לרצות להיות חלק מהמיתוסים האלה
ובדיוק כך עושים הפלסטינאים של היום עם סיפורי התנ"ך ועל כך ראו במאמר :"בראשית הייתה פלסטין ":
דיון 344
חורבן קרתגו וגיור הפניקים 15868
אודה לך אם תוכל להפנות אותי למקורות המציינים כיצד התפתחו אותן קהילות פניקיות (באתיקה, לוקסוס וכו' אני מניח) לאחר חורבן קרתגו. בפרט על יחסם של הנומידים לאותן קהילות. גם זאת ניתן יהיה להמשיל לגורלם של הישראלים אם וכאשר תושמד מדינתנו, רחמנא ליצלן.
אל תקפוץ למסקנות ידידי! 16071
הפניקים היו הכנענים המקוריים, על שמם נקראה הארץ כנען והם דיברו ניב מסוים של עברית (שמם של הפניקים באכדית הוא כינענו = שפרושו - צבע סגול,דם סגול על שם הצבע מחילזון הארגמן)
הישראלים כמו עמים רבים אחרים פלשו לכנען ודחקו את רגלי הכנענים המקוריים החוצה אל עבר הים
כמו כן גם הטמיעו את תרבות כנען אליהם.
כך שהישראלים הם בהחלט חלק מהפולשים שלקחו מהכנענים את דתם (אל ראש האלים ודמויות כמו יהווה לקוחות מהכנענים)
וגם את שפתם
ומהר מאוד הפכו לעם כנעני בתרבותם.

כך שמהלכות אגדות של כנענים
על פולשים לכנען,
זה לא פשוט בגלל הקסמה של הפניקים מהסיפורים התנכיים,
אלא יש בזה מן האמת ההיסטורית ממש,ולכן...לך תדע.
ה''פלישה '' הישראלית לכנען 16104
זהו בעצם המשך של ויכוח ישן ב"אייל" שאין טעם לחזור עליו שוב כאן. די אם אציין שהמחקרים הארכיאולוגיים הראו מעבר לכל ספק שאם בכלל הייתה איזו פלישה ישראלית לכנען ( וככל הנראה לא הייתה ) היא הייתה שונה מאוד מהדרך שבה היא מוצגת בתנ"ך .
ליתר פירוט ראה במאמר "יהושע יהושע"
דיון 368
לדידי אין ויכוח. 16118
ישנן ראיות מוצקות לכך שהפניקים היו כנענים
ישנן ראיות מוצקות שהיו פולשים מכל כיוון שנכנסו ויצאו מכנען ולא היו כנענים מקוריים.
(יש גם שם המוזכר במקור מצרי בשם אישרא וניצחון שבט זה,שלדעת חוקרים זהו האיזכור היחיד לישראל אם זהו ישראל)
כך שאין הרבה מה להתווכח
פלישה ישראלית?
סביר להניח
אחרי הכל שבטי ישראל לא היו פניקים
והעמונים לא היו פניקים
והמואבים לא היו פניקים
והחיתים לא היו פניקים
ועוד רבים כמותם שנכנסו ודחקו רגלי הפניקים החוצה.
ולכן ישנו בסיס במציאות
ידיעה מוחלטת וודאי שלא
אבל בסיס? בהחלט כן.
הפיניקים והכנענים 16127
וגם הפיניקים לא היו כנענים . הם אכן כונו כנענים והייתה להם זיקה גזעית ותרבותית לאנשי ערי פנים הארץ כמו חצור. אבל לאמיתו של דבר הזיקה הזאת לא הייתה חזקה יותר מזאת של הלבנונים של היום והערבים הפלסטינאים . דהיינו: הפיניקים ישבו בערי החוף של צור וצידון וגבל וכו' והיה להם את העולם שלהם עולם של מסעות בים וסחר בינלאומי . ואילו הכנענים של פנים הארץ היה להם את העולם שלהם ותרבות שונה. הם לא היו יורדי ים , ותחומי העניין והעיסוק שלהם היו שונים מאוד מאלה של הפיניקים .
כך לפחות טוען ה.ג. וולס 15909
באניקלופדיה שלו לתולדות העולם, ולצערי הכרך שהיה בידי אבד.
חורבן קרתגו וגיור הפניקים 15919
יוליוס קיסר הקים את קרתגו מחדש בשנת 46 לפנה"ס, 100 שנים לאחר חורבנה.
טעות!!! 15851
אבי טועה כאן טעות חמורה כשהוא אומר שכל הידע שיש לנו כיום לא יאבד הודות לאינטרנט.
לא כל הידע האנושי נמצא באינטרנט וספק אם כולו יוכנס אי פעם לתוכו .
הבעייה החמורה באמת כאן ( וזאת בעייה שמעסיקה אותי מאוד וצריכה להעסיק כל מידען וספרן) היא שהרבה מאוד מהידע הקיים מאוד מועבר לתקליטורים ומיקרופילמים ותוכנות מחשב למיניהם מתוך הנחה שאלה ישתמרו לפחות אותו הזמן כמו ספרים .
המציאות המרה בשטח היא שתקליטורים מחזיקים מעמד הרבה פחות זמן מספרים. וחמור מכך : מכיוון ששפות התיכנות השונות משתנות כל
הזמן ואין תקן עולמי אחיד . המצב הוא שמידע רב שקיים במחשבים משנות ה-‏60 ה-‏70 ואפילו ה-‏80 הלך לאיבוד מכיוון שאין יותר יכולת לפענח את השפה שבה כתוב המידע. לשם כך יש צורך לבנות במיוחד את המחשבים שעבורם השפה נוצרה ואלה אינם קיימים יותר בשוק.
אותו דבר צפוי תיאורטית גם למידע שיוצא כיום לשוק בתקליטורים ברגע ששפות המחשב ישתנו ( והן משתנות כל הזמן ) .
לאלי בעניין טעות!!! 15910
יש כל מיני נסיונות לשמירת ים המידע שמיצר האינטרנט.
טעות!!! 17259
אם אתה מתכוון לשפות תכנות, אתה טועה - אין רלוונטיות להן בנושא זה.

מה שחשוב הוא דרך אחסון המידע: הצופן והחומרה בהם השתמשו. אחזור מידע ממקורות לא אידיאליים הוא אפשרי, ויש חברות שחיות על זה, אף כי לרוב מדובר באחזור מידע מכוננים קשיחים שנשרפו, וכן הלאה.

מה שכן מדאיג אותי הוא הרעיון שהסטוריונים של העתיד יתנו לכל המידע באינטרנט משקל שווה - אבוי לזכרנו אם כך יעשו.
פוליטיקה חזקה מדם. 15879
בהצלחה במחקר, ואני מעריך את האופטימיות שלך, אבל לפעמים פוליטיקה חזקה מדם.
אני מקווה לפתח את המחקר 16032
הבעיה של ההיסטוריונים תהיה בקלות מחיקת התכתובת בין אנשים - מה שנשלח היום באימייל יעלם מן העולם ברגע שיקרוס הכונן של המקבל. המסמוך יהיה הבעיה של ההסטוריונים של המאה ה-‏21.
אני מקווה לפתח את המחקר 16054
תכתובת פרטית ממילא בד"כ לא נשמרה. לגבי תכתובת רשמית - יש דברים שצריכים להישמר ע"פ חוק, ואין זה משנה מה המדיום.

אני, אגב, שומר את כל התכתובת שלי, בין שהיא על נייר (ואז נשמר רק עותק אחד) ובין שהיא אלקטרונית (ואז יש מספר גיבויים). אני בספק אם איזשהו הסטוריון ימצא שם משהון מעניין. אני מפנה אותם לביוגרפיה הרשמית שלי:

אני מקווה לפתח את המחקר 16058
תזהר רק שלא יעשו לך יום אחד ניתוח פסיכיאטרי...

גם לך יש שם טעות 16070
העיר קרתגו המשיכה להתקיים עד המאה השישית עת נכבשה ונהרסה שוב עד אפר בידי הפולשים הערבים.

...חבורה של ממזרים נחושים היו הקרתגנים האלו.
אבל הידע על כך שהם התגיירו חדש לי
מישהו יכול להעביר לי ידע נוסף בנושא ומאיפה הוא נלקח?
כבר אמרתי, ה.ג. וולס באנציקלופדי 16072
ההסטורית שלו דברי ימי העולם
תודה...אני אעביר בה מבט חטוף 16074

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים