מישהו בכלל הבין את כוונת החוק לפני שפתח את הג'ורה?? 158304
אני קראתי את התגובות ולא הצלחתי להחליט אם זה איזה סוג של הומור או ברצינות.

יש המון הוצאות ספרים קטנות שמפאת המבצעים שמוצעים כל הזמן בסטימצקי ויריד הספרים, אינן מגיעות לרווח במכירות הספר ובוחנות את עניין כדאיות תרגום ו\או הוצאת הספרים לאור. העניין נוגע בעיקר לשנה הראשונה של הספר, שבו מוצאת עיקר ההשקעה הכספית.
המבצעים אינם תמיד באים מההוצאות עצמן אלא מאותן חנויות ספרים אשר כופות את המבצעים הללו על אותן הוצאות. המטרה של חנויות הספרים ברורה ומקובלת- ברגע שישנה תחרות או רמת צריכה נמוכה, יש צורך להגביר את עניין הצרכן.
מצד שני, הצעת החוק אומרת- רגע.. הצד הזה בסדר אך צריך להגביל גם את עלות הספרים בככדי שהצרכן לא יידפק\ירתע מלקנות אותם. אז הוסיפו גם את הקטע של הסכום המירבי שמותר לדרוש בעבור ספר לשנה הראשונה.
שימו לב שההצעה נוגעת אך ורק לשנה הראשונה. כך שאם יש לכם סבלנות, תוכלו לקבל את המבצעים וההנחות לאחר תום אותה שנה. מה רע?!
אני לא בטוח שהבנתי את כוונת החוק (1) 158324
שמעתי פעם שחברות התקליטים מוכרות את מוצריהן למפיצים במחירים קבועים. כל מפיץ יכול למכור את מרכולתו בכל מחיר העולה על דעתו. כך יש יבואנים כמו האוזן השלישית שמציעים מגוון רחב מאד של דיסקים, אך במחירים גבוהים. מנגד צצים כל מיני יבואנים ששומרים על מתח רווחים נמוך, עד שהם פושטים את הרגל או סתם נעלמים. בסופו של דבר כולם מרוויחים, ולא צריך פיקוח מחירים (2).

אני לא מבין למה שאותה שיטה לא תעבוד עם ספרים. כל הוצאה תמכור את ספריה למפיצים במחיר קבוע. רשתות כמו סטימצקי ירשו לעצמן למכור רבי-מכר עדכניים במחירים מופקעים, ואילו חנויות קטנות ימכרו בכל מחיר העולה על דעתן (ומדי פעם חלקן יפשטו את הרגל).

אם נחוצה כאן בכלל הצעת חוק, היא תסתכם במשפט: "אסור למפיצי הספרים לשלם להוצאות הספרים מחיר נמוך מכפי שהן דורשות". אבל בשביל זה לא צריך חוק חדש.

מה רע?

(1) ודאי לא לפני שפתחתי את הג'ורה, אבל זו כבר ג'ורה מזמן אחר.

(2) אני לא רוצה לפתוח כאן מחדש את כל הדיון על תעשיית הדיסקים הפיראטיים. די בכך שהירידה בהכנסות תעשיית המוסיקה בשנים האחרונות היתה קטנה, והיא נובעת גם מגורמים משמעותיים אחרים.
מה שצריך לשנות 158337
זה את אחוז הרווח שלוקחות לעצמן חנויות הספרים הגדולות (ונדייק - סטימצקי.) 55% ממחיר הספר הולך אליהם. כאן הבעיה.
מישהו בכלל הבין את כוונת החוק לפני שפתח את הג'ורה?? 158416
ברגע שקובעים מקסימום, כולם הולכים לפי המקסימום. למשל, הפיקוח על הדלק קובע מקסימום למחיר הדלק - וראה זה פלא, כולם מוכרים דלק במחיר הזה. כשקבעו מקסימום שמותר למועצות מקומיות להעלות בו את הארנונה - ראה זה פלא, כולם צריכים בדיוק את האחוז הזה של העלאה.

ברגע שמחליטים על מקסימום, למעשה קובעים את המחיר ומונעים תחרות.

וזה, כמובן, בדיוק מה שמתלוננים עליו - שההצעה הזו תמנע תחרות. לטובת מי פועלת מניעת התחרות? לטובת החזקים. מי החזקים? סטימצקי, שכבר לא יאלצו להתחרות בחנויות הקטנות (ובחנויות האינטרנט) שמציעות הנחות, אלא יוכלו להמשיך למכור לנו הכל ביוקר בדיוק כמו שהם אוהבים.

אבל זה יפה שהפרופגנדה עובדת על אנשים. אני אזכור את זה למתי שאחליט להיות פוליטיקאי.
מישהו בכלל הבין את כוונת החוק לפני שפתח את הג'ורה?? 158425
אם אתה חושב על כניסה לפוליטיקה, תצטרך להשבית את האייל קודם, לא? נדמה לי שההתבטאויות המתועדות שלך לאורך השנים יהיו חומר עסיסי להפליא ליריבך ולעיתונאים.
ברור 158429
כל בעל טור שמכבד את עצמו יצלוב אותו בלי רחם על התמיכה שלו בנודיזם, ועל ה''איש-בלי-נצח-גייט''.
ברור 158431
אתה שואב סיפוק מיוחד מהנצחת כל פשלה שקרתה כאן אי פעם, או שאתה נהנה לשחק בקקי באופן כללי?
I can get no satisfaction 158432
אם הייתי עוסק בהנצחת כל פשלה שקרתה כאן אי פעם (תמיכתו של דובי בנודיזם?), בטח הייתי מתייק איפשהו את ההודעה הזאת.
אם הייתי נהנה לשחק בקקי, בטח הייתי מתחבא מאחורי ניקים חד פעמיים.
I can get no satisfaction 158466
למה לתייק כשאתה יכול לסמוך על מנוע החיפוש האיילי? אבל בכנות, האם אין איזה "תפקיד שלקחת על עצמך" כאן בקשר לתיעוד ומעקב, שאינו "מבחין" בין דברים כבדים לזוטות, ואולי אפילו מעדיף את הזוטות.
אין כאן ביקורת, רק סקרנות בקשר ל"פילוסופיה" שמאחורי זה.
היי, זה לא אמור להיות בכלל I *can't* get no וגו'? 158479
כן, נראה לי שכן. בכלל, אני לא מרוצה מההודעה ההיא. לא מספיק חדה ומלוטשת. זה מה שקורה כשכותבים הודעות באימפולסיביות.

כן, איפה היינו, אה, האם אין איזה תפקיד שלקחתי על עצמי בקשר לתיעוד ומעקב? לא חושב, אף פעם לא הייתי בקטע של לקחת על עצמי תפקידים. אני יותר ראש קטן כזה.
בקשר להעדפת הזוטות, אני מניח שיש בזה משהו.
היוצא מן הכלל 158483
המקסימום הקבוע של כרטיס נסיעה עירונית באוטובוס נשבר לא מזמן ע''י חברת קווים.
היוצא מן הכלל 158660
לא הבנתי. כרטיסיה רגילה של חברת "קווים" עולה 50 ש"ח. כרטיסיה רגילה של "דן" עלתה 52 ש"ח, אבל עכשיו גם היא עולה 50 ש"ח. אז זה בגלל שעכשיו קבעו מקסימום חדש, שהוא בעצם נמוך יותר מהמקסימום שהיה קודם?
היוצא מן הכלל 158687
לא, המקסימום שמותר לגבות, כפי שנקבע ע"י הממשלה, הוא 52 ש"ח, חברת "קווים" החליטה שלא לגבות את המקסימום, אלא לגבות פחות מהמקסימום, חברת "דן" החליטה, בתגובה, לעשות את אותו הדבר.
מישהו בכלל הבין את כוונת החוק לפני שפתח את הג'ורה?? 158621
זה ממש לא דומה לעניין הדלק והארנונה.

ספר הוא מותרות. הוצאה לא תמכור ספר במחיר שבו היא חושבת שהוא לא ימכר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים