כמה הערות: 159761
קודם כל, אני מברך על כתבה זו עוד יותר מעל קודמתה. נחמד לראות את משנתו המפורטת של מאיר כהנא מוצגת באור חיובי, ובפירוט.

למען האמת, כפי שציפיתי, אני מסכים עם חלק ניכר מן הניתוח העובדתי-היסטוריוסופי של הרב. אמנם אינני שייך לצידו במאבק, אלא לצד המוכן לאבד את ה''יהודי'' למען ה''דמוקרטי-מערבי.'' אבל המציאות היא כפי שהוא מצייר אותה, בהתחשב במכחולו הלאומני.

אגב, המכתב של שחאדה מחמד לא מבהיר ''שהגדרתו כגזען...לא היה לה יסוד במציאות הממשית.''

להיפך, יש פה גזען ערבי שמזהה בגזען יהודי יריב שקול לו, על חשבון קוסמופוליטנים רפים כגון יוסי שריד ומאיר וילנר, (ומן הסתם, כמוני) למשל.

אגב, הוא מזהה את מאיר וילנר בצורה שגויה. וילנר לא היה קוסמופוליטן אמיתי - הוא היה שופר של המפלגה הקומוניסטית הסוביטית, שהייתה בעצם, ברמה מסויימת, זרוע של הלאומיות הרוסית, שוב, בהתבונן דרך משקפי הלאומן.
כמה הערות: 159765
למה אתה חושב שהרב כהנא גזען?
כמה הערות: 159767
לצערי, המלה "גזען" נמצאת בשימוש במובן רחב יותר מבמקור. מן הסתם, כיון שמאיר כהנא מאפשר גיור, הוא אינו גזען במובן המקורי של המלה.

אכן, המונח אינו מתאים כלל לדיון, והמונח "לאומן" יכול להתאים מעט יותר, "שוביניסט יהודי" גם כן.

מטבען, הגדרות כאלה הן כוללניות, ואינן מתאימות תמיד לכל אדם ספציפית. אבל כאשר אני רואה אדם שנותן תוקף מוסרי עליון לזהויות לאומיות/דתיות, דהיינו, מעניק לאנשים חובות וזכויות מוסריות לפי לאומיותם ודתם, הרי שמדובר בגרסה מסויימת של לאומן קיצוני.

מכאן, שנראה כי במקום "גזען" יש להעדיף שימוש ב"שוביניסט" או "לאומן" בהודעתי המקורית.
כדי שיהיה בסיס לויכוח 159781
אולי נתחיל מלהסכים על הגדרה מילונית של גזענות? הנה הצעה אחת:

ra•cism /reszm/ noun [U] (disapproving)
1 the unfair treatment of people who belong to a different race; violent behaviour towards them: a victim of racism ugly outbreaks of racism Half a million people held a mass protest against racism last night.
2 the belief that some races of people are better than others: irrational racism
ra•cist /resst/ noun: He's a racist. The family was being harassed by racists. ra•cist adj.: racist groups / thugs racist attitudes / attacks / remarks

(מתוך Oxford Advanced Learner's Dictionary, http://www.oup.com/elt/global/products/oald/lookup/).
כדי שיהיה בסיס לויכוח 159782
ומה זו לאומנות?

na•tion•al•ism /nænlzm/ noun [U]
1 the desire by a group of people who share the same race, culture, language, etc. to form an independent country: Scottish nationalism
2 (sometimes disapproving) a feeling of love for and pride in your country; a feeling that your country is better than any other

כדי שיהיה בסיס לויכוח 159796
ומה זו "לאומיות"?
כדי שיהיה בסיס לויכוח 159803
בד"כ "לאומיות" זה מה שמופיע בסעיף 1 בהגדרה שהביאה הדר.
"לאומנות"- מתאימה לסעיף 2.
כדי שיהיה בסיס לויכוח 159808
ועדיין שתי ההגדרות הללו חסרות בעליל, כמו שכה אופיני להגדרות מילוניות. לאומנות היא מילה שמלאה בתוכן עם דוגמאות קונקרטיות מההיסטוריה (ומהאקטואליה). אלה אשר לא רואים את ההבדל בין המילה ''לאומיות'' לבין המילה ''לאומנות'' הם מהזן שאוהב להיתמם. פעמים רבות מדובר בהיתממות של הלאומן - הרי ההיתממות משרתת את מטרותיו.
כדי שיהיה בסיס לויכוח 160001
אולי הם מתממים, אבל מסתבר שגם כל דוברי השפה האנגלית מתממים - אין הבדלה לשונית באנגלית בין לאומי ללאומני. שניהם ''נציונליסטים''.
כדי שיהיה בסיס לויכוח 160005
באנגלית הייתי משתמש במושגים אחרים על מנת לתאר את עמדותי לגבי ההבדל בין המניף את דיגלו בגאווה לבין זה המנופף אוכלוסיה אזרחית עפ''י שייכות אתנית. מה לעשות שדובר עברית אנוכי. בשפה בה אני מדבר יש הבדל בין לאומנות ללאומיות. דוברי ההיבריש, לאומנים וסתם מיתממים לא מבינים את ההבדל, אבל זה לא אני שמתעלם מתוכן השפה.
כדי שיהיה בסיס לויכוח 160006
האם אין הבחנה בין "פאטריוטיסטים" ל"נציונליסטים"?
כדי שיהיה בסיס לויכוח 160293
הפטריוט גאה במדינתו. הנציונליסט בלאום שלו. כך, תושב קוויבק שבקנדה שמצביע לבלוק הקוויבקי יכול להיות נציונליסט אבל לא פטריוט (אלא לוקאל-פטריוט).
לאומנות היא לאומיותו של האחר 160087
לא. לאומנות היא אלילות הלאום. 160091
אלילות הלאום היא לאומיותו של האחר 160285
אלילות הלאום היא לאומיותו של האחר 160312
לאומיותו של האחר (אמריקאי) היא לאומיותו ולא לאומנות.
לאומנותו של האחר (אמריקאי לבן, פטריוט, כנראה מטקסס, שרוצה להחזיר את מעמד השחורים לימים הטובים, שמעלה דגל כל בוקר בחצר ביתו, שרוצה לתת יותר כח למדינה ולבטל זכויות אזרח) הוא לאומן.

אלילות הלאום היא לא לאומיותו של האחר, משום שאחרים רבים לא מאלילים את לאומם. עליך להסביר קצת יותר את המשפט המוזר הזה.

זה בערך כמו להגיד שפיל הוא זבובו של האחר.
אלילות הלאום היא לאומיותו של האחר 160327
רציתי רק לומר (ולא להתדיין על זה) שקל מאוד לקשור את הכותרת ''לאומנות'' מעל לאומויות לא-אהובות, וקל מאוד לנער אותה מעל לאומיותך שלך.
אם כך אז: לאומיות זה לאומנותו של האני 160333
שני המשפטים הם (לא) מוצלחים באותה המידה.
מה לעשות, שלמילים יש משמעות, למרות הניסיון של אי אלו לטשטש.
כדי שיהיה בסיס לויכוח 159784
זאת לא הגדרה טובה. ניצה לא תסכים שהיחס המתאים לדעתה לערבים הוא "unfair treatment", והיא לא טוענת שהיהודים בהכרח יותר טובים מאחרים (אם כבר, היא טוענת שההנחה הסמויה שלנו היא שהערבים נחותים מאיתנו).
הגדרות מילוניות הן עניין בעייתי, וגזענים "מודרניים" מומחים ברטוריקה שלא מאפשרת להחיל עליהם את הביטויים האלה בפשטות. "נפרד אך שווה" זאת גזענות?
לשאלתך האחרונה, כן. 159787
ההצעה של כהנא היא לא המצאה חדשה, ניסו את זה בדרום ארה''ב, בדרום אפריקה ובאירופה. משמעות המילה ''אפרטהייד'' היא הפרדה. ואין שום הבדל מהותי בין ההצעות של כהנא כפי שהובאו ע''י ניצה, למימושן בסרום אפריקה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים