דברי פרידה 165054
על קיומו של אתר זה נודע לי לפני זמן לא רב כלל. מאז ביקרתי בו מפעם לפעם, בעיקר בגלל התגובות המעניינות.

מסיבות שונות בחרתי שלא להשתתף בדיונים והסתפקתי בקריאה בלבד. הפעם הראשונה שבה השתתפתי בדיונים הייתה כאשר פורסם מאמרה של גב' ניצה כהנא על הרב כהנא זצ''ל הי''ד.

באופן שלא הפתיע אותי כלל הבחנתי מייד בכך, שמיעוט המגיבים היה ''ימני'' בעוד הרוב היה ''שמאלני''.

ובאופן לא מפתיע כלל נוכחתי בהתנהגות המותנית של אנשי ה'שמאל' כלפי תומכי ה'ימין' - זלזול, התנשאות, יוהרה ונסיון לפסול את עמדתם מבחינה מוסרית.

ה'שמאל', לא רק שהוא טועה מאד - לדעתי - בדרכו המדינית, דרך המסכנת את קיומה של מדינת ישראל בכלל, וכמדינה יהודית בפרט, אלא שהוא גם חוטא, כאמור, בהתנהגות פסולה מוסרית. זהו, לפי סולם הערכים שלי, חטא גדול.

על כן, אין לי עניין לנהל דיונים עם אנשים כאלה, ועל אחת כמה וכמה עם מי שהשתייכותם לעם היהודי אינה חשובה להם במיוחד (אצל חלקם היא אפילו מעיקה ואולי מביישת) , ויש ספק רב לגבי עצם יהדותם (לפי הגדרתי).

לדעתי, אין מקומם של אלה בישראל, ויפה יעשו אם יהגרו לארצות 'נאורות' יותר מישראל. ויפה שעה אחת קודם.

וליהודים שבינינו אומר - הדרך אינה קלה כלל ועיקר. אבל היא נכונה וצודקת, ולכן היא תנצח בסופו של דבר.

חזקו ואמצו, אחיי היהודים, ושלום לכם.
דברי פרידה 165059
כלל לא מפתיעה, העובדה שמיעוט המגיבים היה "ימני" לשיטתך, בעוד הרוב היה "שמאלני לשיטתך" — כימנית קיצונית, מפליא שמצאת כאן ימנים "אמיתיים" בכלל.

תגובות דומות התקבלו באתר זה בפי "שמאלנים אמיתיים," אם זכרוני אינו מטעני.

שאלה אחת, אם תרשי לי, לפני שאת עוזבת לבלי-שוב: אם ידעת מראש שיש פה רוב "שמאלני," ואם ידעת מראש שתהיה פה התנהגות "שמאלנית" של התנשאות וזלזול — מדוע הטרחת את עצמך מן הבגרויות על מנת להגיב כאן כלל? יכולת לקשור קשרים בדואל עם הקרובים לדיעותיך, ללא צורך לבוא בדברים עם אנשים שאין לך עניין לדון עמם.
דברי פרידה 165060
אז להתראות ילדה. היה נעים להכירך.

נקוה שתחזרי אלינו בעוד כמה שנים, בראש פתוח יותר.

אם לא תהגרי מהארץ, אל ארצות שמשטרן מתאים למשטר הרצוי לך.
ואם כן, אני מקוה שגם שם יהיה אינטרנט, ודרכו תוכלי לחזור אלינו.

בשם כל אלה שאין מקומם בישראל, אבל הם יישארו (כקוץ בבשרכם).
דברי פרידה 165069
אם השמאל, לדעתך, חוטא ב"התנהגות פסולה מוסרית", דווקא רצוי (מבחינתך) שתאמרי את דברייך, ולכן תמוה בעיני המשפט "אין לי עניין לנהל דיונים עם אנשים כאלה"- אז עם מי *יש* לך עניין לנהל דיונים? עם אנשים שחושבים כמוך? איזה יופי. תוכלו לדון ביחד על כל אותם דברים נפלאים שאתם מסכימים עליהם.
איילת יקרה 165615
איילונת, אני חייבת לומר לך שאני התרשמתי מאוד מיכולת הביטוי והניתוח שלך. בודאי בהתחשב בגילך. לא הרבה היו מסוגלים לענות במהירות ובהירות כזאת לחבורה של יריבים קשים ומשופשפים, שאינם בוחלים במילים קשות ועלבונות, ללא התחשבות בירוקיות והרעננות שלך. את יכולה להתנחם שרבים מהמשתתפים כאן זוכים למקלחות צוננות כאלה גם אם הם מהצד השני של הקשת הפוליטית.
מאוד הייתי רוצה שתמשיכי להשתתף כאן בפורום. נסי להתייחס אל המתדיינים אתך כאל אבן משחזת בעזרתה את יכולה לחדד את דעותייך ולדייק אותן. תהיי בטוחה שהם יעלו על כל סתירה, ועל כל אמירה לא מבוססת שתגידי, כך שאת יכולה להעזר בהם עזר רב. אין שום צורך לשפוט אותם, או להתייאש מהם. תהיי אגואיסטית, ותמצי מהם את מירב התועלת שאת יכולה להפיק על מנת להשתכלל ולהשתפר. עם הנתונים שלך, את יכולה להגיע רחוק בעזרת הויכוחים המפרים שיהיו לך כאן. (עם הדעות שלך/שלי, אין סיכוי שתאמרי משהו ותזכי להתעלמות משמימה..). יש לך הרבה מרחב להתקדם אליו, וכשתלמדי להתעלם מהבסיס האישי של העלבונות, אפילו תהני מזה, ותראי שרבים מהחברה כאן לא כל כך רעים...
בידידות ובהערכה רבה
ניצה
כמה זה עולה לנו? 165627
הרשי לי לא להצטרף לשבחים שלך ולהערצה ההדדית. הפניות המעליבות: תגובה 163542 , ההכללות חסרות הבסיס: תגובה 164752 , הציניות ועיוות השמות: תגובה 163591 ואפילו הדו-שיח הקצר שלי עם המתכנה "סתם איילת בארץ ישראל" תגובה 164983 (ואלו כמובן רק דוגמאות ספורות) לא השאירו אותי עם אותו רושם. דווקא ממך, שהקפדת לנהל את הרב-שיח בצורה מכובדת ועניינית, למרות כל ההתקפות ממינים שונים, לא ציפיתי לתגובה בנוסח פורום ארץ הצבי שמתרכזת בעידוד אלו שמחזיקים בדעה דומה לשלך במקום בדיון ענייני בתוכן. חבל.
קצת פרופורציה 165632
א. היא בת שבע עשרה וחצי ועולה ליב'. כאם לילדות בגיל הזה אני בהחלט יודעת להעריך אותה. (בהנחה שזה נכון- הרבה בסגנון הכתיבה נראה מתאים לגיל )
ב. היו לה גם הרבה תגובות ענייניות ובעלות תוכן שלא תמיד זכו להתייחסות מתאימה משאר האיילים.
ג. לא נעים לי להודות, אולם אני לא מכירה את הסגנון בפורום ארץ הצבי, האייל הוא הפורום היחיד שזמני המוגבל מרשה לי להשתתף בו.
ד. אני חושבת שבאמת כדאי שהאיילת הנ''ל תמשיך להשתתף בפורום. נראה לי שעם הזמן היא ''תשייף את הקצוות'', ותוכל להשתפר מבחינת הסגנון והגישה. סגנון אפשר לשפר, חריפות, אומץ, הומור ואכפתיות הן תכונות יותר קשות לרכישה.
ה. אני מודה שאומץ הלב שלה יחד עם גילה הצעיר נגעו לליבי, וחשוב היה לי לעודד אותה. אין לה דוא''ל אז הייתי חייבת לעשות זאת באופן פתוח.
גם לה מגיע קייטנה 165834
ע''פ גילה בהחלט מתאים שברגש האמהי שלך תעודדי אותה גם להשתתף בקייטנה הכהניסטית ששם מלמדים נוער אמיץ לב ל''שייף קצוות'' נגד חוק המדינה, נגד השב''כ וכו', אחרי שיוף כזה בטוח שלא תהיה לה בעייה להתמודד עם שום מצב, ואולי גם הכישורים שלה לתרץ את הרעיונות הגזעניים של כהנא ישתפרו.
בת כמה את? 165847
כי אם גם את צעירה מאוד, אני אקבל יותר בסלחנות את התגובה שלך.
בת כמה את? 165944
ואם היא לא צעירה, איך תתייחסי לתגובתה?
בת כמה את? 166073
כאל טיפשות שאי אפשר לצפות שתתוקן עם הזמן.
בת כמה את? 166415
מדוע טיפשות? משום שהכהניסטים הוכחו כשומרי חוק ידועים? מפני שאין ולא היתה מחתרת יהודית? משום שאין קשר בין הקייטנה שעליה היא דיברה לרוח רעיונות של כהנא? משום שאיילת (לה הענקת את חומך האמהי) ואחרים אינם עסוקים יום ולילה בלקבוע מי מקומו בארץ ישראל ומי אין מקומו, ומשום שאין מצב שבו הם ינסו לממש את קביעותיהם בנטילת החוק לידיים, ומעולם לא היה מצב?
את לא נראית לי תמימה כל כך.
בת כמה את? 166741
אני לא אוהבת להתייחס להאשמות ציניות וכוללניות בסגנון הזה. אם אתה רוצה תגובה עניינית אנא נסח את טענותך בצורה מסודרת ומבוססת, ואני אשתדל לענות לך ככל יכולתי.
עם יד על הלב 167096
נתחיל בטענה שאת בעצם לא ענית ("עניינית, בצורה מסודרת ומבוססת" כן?) לטענה של המגיבה אלא הנחת שהיא "צעירה או טיפשה" והדבר שימש לפטור אותך מלהתייחס אליה.
את מנסה להציג את תומכי כהנא כמי שאינם מסוכנים לדמוקרטיה ולשלטון החוק, ושמתנכלים להם רק משום שדעותיהם שונות, כשלמעשה אין הם מבקשים לשנות את המשטר אלא בדרכים חוקיות ודמוקרטית. כל עוד הצגת את טיעונך בדרך זו, זה מה שנתן לדעתי לגיטימציה לעצם הויכוח איתך.
תופעות כמו קייטנה שמתגלה ובה מאמנים תומכי כ"ך ידועים (כמו נועם פדרמן) ילדים איך לעקוף את החוק, וזה רק "עשב שוטה" אחד ממה שמתגלה מפעם לפעם, גם אם תגידי ש"התקשורת מסלפת" או "אני לא מכירה את אלה שמפעילים את הקייטנה" וכמובן שירת העשבים השוטים הידועה, מעמידים את הטענה שלך לגבי דמוקרטיות וחוקיות המחנה שאת משתייכת אליו ומסנגרת עליו בכל פעם מחדש תחת ספק.
(נוציא מהדיון את דעתי האישית ודעתם של אחרים פה, שמתוכנה של האידיאולוגיה נובעת לפחות איזושהי התרה לערעור שלטון החוק)
האם את מסוגלת להגיד בפה מלא ומתוך כנות ישירה: "תומכי כהנא יכבדו בכל מצב את שלטון החוק ואת הדמוקרטיה כפי שהיא ויוקיעו מקרבם כל מי שינהג אחרת"? כמה מקרב המחנה שלך מסוגלים או מוכנים לחזור על הצהרה זו וגם לפעול לפיה?
איילת יקרה 165634
ניצה יקרה מאד.

ראשית, אני גאה בך מאד ושמחתי מאד להכירך.
כתיבתך ברורה, הגיונית וקולחת ושפתך עשירה ומדוייקת. ממש תענוג.

אבל הכי חשוב - *את צודקת*.

דבר אחד טוב, לפחות, הפקתי מהאתר הזה - להכירך. להכיר עוד יהודיה גאה וחכמה, שעיניה בראשה. שהאינטלגנציה שלה לא סיחררה את ראשה ולא שיבשה את שיקול דעתה.

עד פה הקומפלימנטים, ועתה לנושא הודעתך.

צר לי, ניצה יקרה, אבל לא אוכל להמשיך ולהשתתף ב'אייל' בתקופה הקרובה, בעיקר משום שעליי להתכונן למבחן הפסיכומטרי שיתקיים בחודש אוקטובר הקרוב, ולאחר מכן אהיה טרודה מאד בלימודים ובהכנה לבגרויות.

וצר לי, משום שפה ב'אייל', קן צרעות ה"שמאל", את במיעוט (אמנם את זו שניהלת את המלחמה ואני, לכל היותר, נפנפתי לך קצת רוח במטפחת, אבל גם זה משהו. לא כן?)

אבל אציץ מדי פעם, משום שגם אם הכותבים פה ממש אינם חכמים (קצת מנותקים מן המציאות, לדעתי. מרחפים בגובה רב מדי. ואם אהיה גסה - אומר שהם אפילו טמבלים), אבל הם די אינטלגנטים וכתיבתם גם מעניינת. וכמובן שארצה לקרוא את הודעותייך החכמות.

ובעתיד, אם וכאשר יהיה לי פנאי - אולי גם אשתתף.

שיהיה לך, ולכל היהודים, שבוע טוב ומבורך.
איילת יקרה 167317
אולי בזמן ההכנה למבחן הפסיכומטרי תלמדי גם כיצד לכתוב את המילה אינטליגנציה להטיותיה בלי שגיאות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים