דוגמא קטנה לתאוריה של ראובן פדהצור 167172
ראובן פדהצור (טייס קרב מיל, ד"ר ומרצה לנושאי בטחון) טוען כבר הרבה שנים מעל כל במה שנותנים לו שההשקעה בטילי חץ תגרום לנזק גדול מתועלתו. הטיעון : החץ מכרסם את עקרון ההרתעה שמונע מאויבנו לתקוף אותנו בטילים. אם האויב יודע שרוב הסיכוי שהטיל שיירה ייורט ע"י החץ ולא יגרום נזק של ממש, יש לו תמריץ גדול בהרבה לירות. אם להבדיל ישופר כח ההרתעה של ישראל - הסיכוי שאויב (רציונלי במידה מינימלית) יירה טילים בליסטיים על ישראל - קטן עד אפסי.
הקסאמים מבית חנון זו דוגמא בזעיר אנפין לתאוריה שלו. אם נציב נאוטילוס מול הרצועה - אולי נמנע נזק ברכוש ובחיי אדם לישראל, אבל האם לא נעודד ירי של עוד ועוד קסאמים ?
"יש מה לכרסם?" שאל מיץ פטל 167177
נראה שהגישה הפדהצוריסטית (מייצג בולט באייל הקורא: דב אנשלוביץ) היא בד"כ זו שידה על העליונה בישראל (אי-מיגון מטוסי נוסעים מפני טילים, אי-מיגון אוטובוסים מפני פצצות, גרירת-רגליים בהקמת המכשול לאורך הקו הירוק). נשאלת השאלה הנדושה: האם זה עובד? האם המושג החמקמק הזה, "הרתעה" (דרישת-קדם: האויב מתבקש להיות "רציונלי במידה מינימלית"; מתאבדים לא ייענו) תקף לגבי יצרני הרקטות ומשגריהן? המציאות מספקת תשובה חלקית: מול הנזק הקל יחסית (בהשוואה לטיל בליסטי עם רש"ק גרעיני) שרקטות גורמות, ישראל לא מציגה כרגע "הרתעה" אפקטיבית. יש מי שיגידו שארועי פי-גלילות ומומבסה מראים שגם מול פגיעות כבדות יותר ישראל לא מרתיעה. האם הבעיה נובעת מחוסר במשאבים, הנגזלים ע"י פרוייקטים כמו "נאוטילוס"? במילים אחרות, כמה "הרתעה" אפשר לייצר באותו כסף, ואיך היא נראית?
אני ? 167186
אני נוטה להתנגד לגדר כמענה למחבלים מתאבדים. אני מוכן לקבל אותה איך שהוא כמסתכלים עליה כעוד נדבך במלחמתנו במתאבדים, אך מאד מתנגד לה כשמתסכלים עליה כ"פתרון" לכל תחלואינו שמפריד בינינו ובין השקט המוחלט.
וגם כמערכת שהיא חלק מהרבה, אני תוהה אם אין חסרונות מכוונים אחרים שיש בה מאפילים על ייתרונותיה, וגם אם השקעת הכסף בכוונים אחרים אינה יותר יעילה.
כמענה טקטי צריך להבין שפתרון טכנולוגי יעיל כשהוא בא כנגד מערכת טכנולוגית אחרת, שכל שינוי בה מחייב שנות פיתוח ארוכות. שיטת המחבל המתאבד מבוססת על הגורם האנושי. כאן אפשר לשנות טקטיקות בן רגע. להגיד לאיש: אתמול הלכת דרך השדה, מחר תטוס בגלשון או בכדור פורח או שתעבור דרך מנהרה או מתקן דמוי גשרון, או שתתחפש לחרדי ותעבור עם תעודה מזויפת, או שבכלל תישאר פה ונשגר קאסם, או שתעזוב אותך ונשלח איזה מוסלמי מאנגליה וכדומה.
כשאני שם את עצמי בצד השני וחושב מה הייתי עושה לו הייתה כאן גדר, עולים בראשי כל כך הרבה רעיונות פשוטים אחרים (כל מה שכתבתי כבר היה אולי חוץ מהכדור הפורח שאולי לא מעשי), שאיני רוצה כלל להעלותם על הכתב מחשש עין הרע.
אבל אני מאד מאד בעד החץ ובעד מערכות נגד טילי כתף במטוסים אזרחיים. מערכת טכנולוגית כנגד מערכת טכנולוגית.
אפשר לשפר את המערכת התוקפת כדי לנטרל את המערכת המגינה, אבל אז משפרים את מערכת הנגד וחוזר חלילה. כך התנהלו הדברים בעבר, וכך ימשיכו להתנהל בעתיד.
ואם נחזור לפדהצור, אני מתגד חריף למלחמתו בחץ. איני רוצה להיכנס כאן לעניין זה, אך לדעתי לפחות נימוק מרכזי אחד שלו מתבסס על עובדות שסותרות דברים שאומרים לנו מומחים אחרים. את הנימוק שהביאה מורן בשמו לא שמעתי, אך אני חושב שהוא ממש לא ראוי לתגובה.
אגב, בזמן המלחמה האחרונה בעיראק הערכתי כפי שאכן קרה, שהעיראקים לא ישגרו לעברנו שום דבר, אבל חשבתי שיש להם איזו יכולת שיגור קטנה (כפי שהעריכו המומחים ואולי טעו), וחשבתי שאם למרות הסיכוי הקטן ישגרו טיל אחד או שניים נושאי ראשים כמיים או ביולוגיים, העובדה שיש אצלנו מערכת שפוגעת בלמעלה מתשעים אחוזים של טילים בודדים כאלה, מאפשרת לי לישון יותר בשקט.
אתה לא? 167187
הזכרתי אותך כיוון שהתרשמתי שאתה מצדד בכוחה של "הרתעה", ובפרט בכוחה בהקשר של מה שמכונה לעתים "המפגע הבודד". את זה הסקתי מהצעתך לקבוע תג-מחיר גבוה (מעל ומעבר ל"תגובה פרופורציונלית") לפיגוע טרור נגד ישראל, במצב שהשטח יימצא באחריותה של יישות אחרת ("כשלא נימצא בתוך הערים"). גם האנלוגיה שלך למלחמה הקרה בהקשר זה גרמה לי לחשוב שאתה מצדד ב"הרתעה". אולם יתכן שבאמת יש הבדל גדול בין פדהצור לבינך: אינני יודע למעשה מה עמדתו של פדהצור ביחס להרתעת משגרי הקסאם, ואולי הוא דווקא לא היה מסכים עם התגובה של מורן (או לפחות מחליף את סט הנימוקים).
אני ? 174414
כפי שנמסר עתה, המחבלת שהתפוצצה במסעדה בחיפה הגיעה דרך מחסום במכונית נושאת לוחית זהוי ישראלית. עוד הוכחה שהגדר אינה תרופת פלא ויש המון דרכים לעקפה.
אגב, בדרך כלל המצדדים בגדר שייכים לאותו מחנה שמצדד בהקלת הבדיקות במחסומים, וכדי להעלות את יעילות הגדר יהיה צורך דווקא להגביר את הבדיקות במחסומים, ולהקשות עוד על חיי התושבים.
למשל 200914
מ''ש 169143
אני נאלץ להמשיך ולחזור בי. זה עתה שמעתי את פדהצור בערוץ 1 מביע תמיכה בהקמת ה"גדר" ויוצא נגד הגורמים המעכבים אותה. עכשיו כשרצף העקביות נשבר, אני כבר לא יודע מה הוא חושב על ה"נאוטילוס".
דוגמא קטנה לתאוריה של ראובן פדהצור 167207
אכן, החץ מהווה שינוי קונספציה בתפישת הביטחון הישראלית, שפרט למלחמה אחת בה לא הברקנו, נישענה על התקפה ולא על מגננה.
השקעה כה מסיבית במגננה, במקום בכלים התקפיים, פוגעת בכושרנו להעביר את הלחימה לשטח האוייב ומהר, ובכושר ההרתעה.
בנוסף, אפשר לציין, שפרוייקט החץ אף נכשל ביעדו ההגנתי. כדי לתת מענה לעשרות ואולי מאות טילי קרקע עם פוטנציאל חל"כ, החץ צריך להיות בכמות כפולה מאלה, וכדי שהמצב המספרי באמת יהיה כך, מדינת ישראל צריכה לפשוט את הרגל (נדמה לי שפורסם לא מזמן שעלות כל טיל 3 מיליון דולר).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים