174101
וואו, כמה שזה לא אטרקטיבי: אמצעי מניעה שמדכא יצר מיני, וכדי לבטל את הדיכוי מזריקים הורמונים (באיזה מינון? איך קבעו אותו?).

מהן השפעות הלוואי של עודף טסטוסטרון?

בכל מקרה, זה נראה כאילו הרפואה אמנם משתמשת במתודות מדעיות (השערות, ניסויים וכד'), אבל הכל "על עיוור", הכל "טוב, נחתוך פה ופה, ועכשיו בואו ננסה לראות מה קורה כשמזריקים את זה!".
174110
אם אתה חושב שלמתודה המדעית יש יותר מ"נחתוך פה ופה ונראה מה קורה" אתה טועה. זו המתודה המדעית.
מפחיד, נכון?
174158
ברור שזו המתודה, אבל מעניין לגלות (מחדש, ולפחות מנקודת הראות של הדיוט) שבעצם משחקים ברמת הכפתורים, ולא ברמת המערכות כמערכות.

מה יהיה התעסקות ברמת המערכת כמערכת, אתה שואל? אולי איזה מתקן אולטראסוני שלובשים גבוה על הירך, שדופק לזרעונים את הזנב, או אולי חומר שמושך את הזרעונים אליו או מדביק אותם. אלו הן סתם דוגמאות חסרות דימיון, אבל אולי הן מציגות (באופן קצת קיצוני) את הצד השני של המטבע, שצדו שנגלה בידיעה הוא בעצם ניסוי וטעייה ברמה המופשטת כמעט.
174228
ואיך תדע, שהמתקן האולטרסוני שדופק לזרעונים את הזנב, לא דופק לך גם משהו במוח?

הגוף האנושי הוא מערכת מסובכת עד מאוד, שההבנה שלו ושל המערכות הכימיות שבו מועטה. לכן, כדי להיות בטוחים שמוצר רפואי כלשהו בטוח עושים ניסויים על בני אדם, לוקחים את המוצר במשך תקופת זמן מסוימת. אם לא רואים השפעה שלילית, כנראה שאין. הבעייה כמובן היא בהשפעות לטווח ארוך(עשרות שנים) שלא נראות בניסויים, השפעות שקשה למדוד - כגון השפעות על מצבי רוח( לך תדע אם הטסטוסטרון שמזריקים לך לא עושה עוד דברים חוץ מלהגביר את היצר המיני), או בהשפעות שקורות "במקרי קצה" כגון הריון(מקרה מאוד מפורסם על ילדים שנולדו ללא גפיים), אוכלוסיות שלא נבדקו(עשית מחקר באוסטרליה ושיווקת לשחורים בארה"ב) ודברם כאלו.
הנקודה היא, שקשה מאוד לבדוק הכל.
כדור אחד בשלושה חודשים 174115
גם אני לא הייתי משחק עם הצפות הורמונים, אבל זה בערך מה שעושות הגלולות הקיימות למניעת ההריון. הרבה אנשים (חיילים, נזירים מתפרפרים, עברייני מין וכו') ישמחו לקבל כיסוי לשלושה חודשים שיוריד להם דאגות מהראש. זה גם נותן אליבי במידה ובן השכנה לא דומה לשכן, ביחוד בחברות מסורתיות.
כדור אחד בשלושה חודשים 174117
תודה! צדיק בסדום. ראיתי את הכתבה ב-CNN בצהריים, ומיד תהיתי למה לאף-אחד לא אכפת שהגלולות הקיימות מדכאות את היצר המיני אצל נשים, אבל כשאותו הדבר קורה לגברים, מיד משתילים להם sex drive.
כדור אחד בשלושה חודשים 174118
סליחה? הגלולות מדכאוות יצר מיני אצל נשים? למה לא מספרים לי שום דבר בבית הזה?
כדור אחד בשלושה חודשים 174128
כן, מוזר שלא שמעת על זה עד היום.
עשי את החישוב לבד. מה מכילה גלולה למניעת הריון?
אני חושש לחשוב מה היה 174180
אם היא לא הייתה משתמשת בגלולות
כדור אחד בשלושה חודשים 174262
וואלה. האמת היא, שהידיעה שאני לא אקבל הפתעה בסוף מחזור הביוץ שלי(1) שקולה כנגד התערבות הורמונלית במערך החרמנות האישי. הפתעות זה אצלי TURN OFF מסיבי ביותר. וחוצמזה, אני חוגגת השנה בשמחה שלוש-עשרה שנות גלולה, כך שאני באמת לא זוכרת איך זה בלי. אולי צדק האלמוני גס הרוח, ובלי הייתי הרבה יותר. אי אפשר לדעת.

--------------------------------------
(1) הפתעה חיובית או שלילית - זה כבר לדיון בחוט אחר.
כדור אחד בשלושה חודשים 174192
זה יותר נכון ממה שאתה חושבת. אחרי שנתיים על גלולות עשיתי הפסקה של חודשיים, מה שגרם לרמת החרמנות שלי לעלות לרמות המטורפות שהיו לי לפני שלקחתי גלולות (ושהתפלאתי לאיפה היא נעלמה).

אגב, הגלולות גם מייבשות את הנרתיק בזמן קיום יחסים.

די מבאס, הגלולות הללו.
הסבר פשוט מאוד 174186
הגלולה למניעת ההריון מהווה את אחת מנקודות השיא במהפכה הפמיניסטית. ברגע שאשה יכולה לשלוט על גופה בעצמה וללא התערבות חיצונית אזי זהו הישג חברתי גדול. בשל כך למעשה היא פותחה.
לא נכון לומר שהגלולות הקיימות מדכאות את היצר המיני אצל נשים משום שגם בהן קיים מינון הורמונלי הן למניעת ההריון והן לאיזון החשק המיני. הנקודה היא שכדי שהגלולה תהיה זמינה לכל אחת ולכל כיס בייצור מסיבי ללא הבדל, נרקחו ההורמונים בגלולה ע''פ ממוצע מסוים שלא כל הנשים עונות עליו (חלקן מעל וחלקן מתחת מן הסתם). המצב כיום, מאפשר להתאים לכל אישה את הגלולה הנכונה פחות או יותר בשבילה (עם המחיר המסויים של תופעות לוואי שאינן קבועות כגון אובדן חשק מיני, שיעור יתר, השמנה וכו') ובלבד שתהיה בשליטה על גופה ורצונותיה.
זו הסיבה לכך של.ב.פ. לא ידעה על מה את מדברת ואילו אחרות (או אחרים במקרה הזה) כן הבינו לליבך. סביר להניח שייצור מסיבי של אמצעי המניעה לגברים יפחיתו את מחירם באופן משמעותי ולא יותאמו באופן אישי לכל אחד.
הסבר פשוט מאוד 174433
בדיוק היום קיבלתי סוג חדש של גלולות (מינס [Minesse], מכיל Gestodene ו- Ethinyl estradiol). ברשימת תופעות הלוואי דיכוי החשק המיני אכן מופיע. הרשימה עצמה לא קצרה. מתוך הספרון שהגיע עם החפיסה:
"בנוסף לפעילות הרצויה של מינס, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי כגון:
בחילה/הקאות, כאב ראש, רגישות בשדיים, דימום בין ווסתי קל, שינויים במשקל הגוף או בדחף המיני, מצב רוח דיכאוני, שינויים בהפרשות נרתיקיות, אצירת נוזלים, הפרשות מהשדיים, הפרעות במערכת העיכול, פריחה, אקנה, עור שמן, צמיחת שיער מוגברת.

עפ“י הידע העדכני, לא ניתן לשלול קשר בין השימוש בתכשירים הורמונליים למניעת היריון לבין סיכון מוגבר של מחלות תרומבו-אמבליות של הורידים והעורקים.

שימוש ממושך בגלולות עלול לגרום לעיתים להופעת כתמים חומים על הפנים אצל נשים הרגישות לכך. כתמים אלה עשויים להחמיר עקב חשיפה ממושכת לשמש. [...] דווח על מקרים של חוסר סבילות לעדשות מגע (עקב שינוי בנוזל הדמעתי). תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. אם תופעות אלו נמשכות או מטרידות יש לפנות לרופא.

תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת:

תגובות של רגישות יתר, שיעול בלתי רגיל, תחושה של כאב בחזה המקרין ליד שמאל, קוצר או קושי נשימה פתאומי, הופעת כאבי ראש מסוג מיגרנה בפעם הראשונה, כל מקרה של כאב ראש המופיע בתכיפות לא רגילה או בעוצמה בלתי רגילה, כל מקרה של הפרעה חריפה בראייה, הפרעות בדיבור, שינויים פתאומיים בשמיעה או בחוש הריח או הטעם. דיכאון עמוק, יתר לחץ דם וחולשה, שינוי גוון העור לצהוב, הגברת התקפי כפיון (אפילפסיה), שינוי ברמת הסוכר או השומנים בדם, הריון, סחרחורת או עילפון, תחושת נימול באחד מחלקי הגוף, דימום בין ויסתי כבד או מתמשך, כאבי בטן עזים, כאבים לא רגילים או התנפחות של הרגליים, אם הנך מרגישה גוש בחזה: הפסיקי הטיפול ופני לרופא מייד!“

לשם השוואה, הרשימה לאקמול הרבה הרבה יותר קצרה וממוקדת בסוג תופעות הלוואי.

אמנם ברור שחלק מהתופעות שצויינו הן נדירות, אבל בכל זאת- מדובר בחומרים עם השפעה רחבה על הגוף, שנשים בריאות לוקחות מרצון. חבל באמת שאין כיום דרך להתאים אישית יותר את אמצעי המניעה הפומיים, בכדי לצמצם קצת את הרשימה הארוכה הזו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים