המאמר עושה ''חצי עבודה'' 177202
השאלה העולה במאמר היא טובה. עם זאת, הוא עוצר באמצע הדרך.

טוב, נגיד שאנו מקבלים את התיזה שעלינו לנסח את כללי מוסר המלחמה מחדש. מה יהיו הכללים שינוסחו? להגיד שמערכת הכללים הנוכחית איננה טובה בלי להציע אלטרנטיבה, מה זה עוזר?

אנסה להדגים: מהכפר ___ ביש"ע יצא המחבל אשר ביצע פיגוע שהתסיים ברציחת ישראלים. האם מותר לנו לשלוח מטוסים ולהשמיד את הכפר על כל יושביו? נגיד 3000 הרוגים?

נלך צעד קדימה: מאחר וידוע לנו שתושב הכפר עומד לצאת לפיגוע, בוא נשלח את המטוסים מראש להשמדת הכפר על יושביו לפני שיספיק הרוצח לצאת לדרכו.

אני חושב שרוב הקוראים יסכימו איתי שהלכתי רחוק מדי.

בחוק, כמו בכל מערכת יחסים אמורה להיות מידתיות: על מעשה X יש מחיר Y. לפיכך, מי שמציע עיון בחוקי המלחמה אמור להציע חלופות (או, למצער, להצהיר שהוא פותח דיון באם יש בכלל מקום להתחיל בניתוח).
המאמר עושה ''חצי עבודה'' 177256
המאמר בעקיפין טוען להרחשת האלימות כנד הפלסטינאים, אין פה ספק. מה זה לנסח מחדש את המוסר, האם זה לא מה שהנאצים עשו, מוסר "חדש" שהתאים לתוכניות השטניות שלהם? חוקי המוסר הם עתיקי יומים ובלתי ניתנים לשינוי בשל פשטותם. חוסר האונים מהצד שלנו, והזעם הרב, רצון לנקמה מסיתים אותנו בלחימה מול הגורמים, ואכן לדעתי אפשר לתחום את המלחמה בטרור למבצעים אותה, הרג חסר תכלית רק יגביר את רצון הנקמה מהצד שלהם.
למשל הרס בית המחבל וגירוש המשפחה ללבנון יכול להיות אפקטיבי, אבל כל הפתרונות המוצעים עובדים לפי עקרונות סיבה/תוצאה ולא מנסים לצאת מהמעגל לעבר מימדים חדשים של פתרונות יצירתיים.
המאמר עושה ''חצי עבודה'' 177446
ובנוסף לכך, השאלה היא למה דווקא עניין הפגיעה באזרחים הוא החלק במוסר המלחמה שאנו מעוניינים "לנסח מחדש". למה לא להתיר רצח שבויים? שימוש בנשק כימי וביולוגי? עינויים? כל הכלים האלה עשויים להביא תוצאות מול אויב שאינו מרסן את עצמו, אויב ש"לא איכפת לו מהסכמים ג'נטלמניים". אבל האם שווה לנו לבצע אותם, במחיר זה עולה *לנו*. במחיר של יצירת חוקרי שב"כ בדמות "ג'ורג"' שאח"כ יגיעו לזירה האזרחית. במחיר קיומם של אמצעי השמדה דמוניים שעלולים להיות מופעלים נגד אוכלוסיה אזרחית שלנו. במחיר של פיתוח חיילים - שהם אחר-כך אזרחים - שרגישותם לחיי אדם היא מינימלית, ושיפנו את האלימות שפתחנו בהם כלפי פנים.
יש קשר לרודי? 177456
קשר ישיר 177540
כניסה ממחשב אחר וטעות הקלדה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים