179803
הצעת המועצה היא, למעשה, מכירת כולנו בנזיד עדשים עכור ומפוקפק.
במקום רשימת "אל תתקשרו" הגישה צריכה להיות הפוכה: רשימת "כן תתקשרו".
באינטרנט באירופה, לדוגמה, הכללים הם כאלו – כללי Opt In. כלומר, אתה צריך להביע את רצונך במפורש לקבל דואר זבל כדי לקבלו. אם אין לשולח הדואר אישור ישיר ומפורש שלך, הוא לא יכול לשלוח אליך דואר.
בארצות-הברית, הכלל אוהד הרבה יותר למשווקים וקובע כי הגישה היא Opt Out. אתה הוא שצריך לבקש לא להיות ברשימה. מאחר וגורם ההכבדה הוא ביציאה ולא בכניסה ומאחר ויש מספר אינסופי של מטרידים פוטנציאליים, רשימת Opt Out היא קצת חסרת משמעות.
מה קרה לשוק החופשי? 179816
על רשימות ה-Opt Out תעזור לפקח המדינה בעזרת חוק (צריך למנוע הטרדה של מטרידים *חוזרים* ספציפיים) ועם רשימות ה-Opt In אנחנו כבר יכולים להסתדר לבד. יש מספיק כלים עבור מי שרוצה לסנן שיחות (שיחה מזוהה למשל), דואר אלקטרוני (תוכנות לכך יש מפה ועד הודעה אלקטרונית חדשה, מעבר לפונקציונליות הבסיסית של Block Sender) או בדואר הרגיל (אפשר להתקין סל ניירות מעוצב ליד תיבת הדואר).

זה לא סביר להתקין לנו Firewall חונק לחלוטין על מכשיר הטלפון (או על תא הדואר) בפיקוחה של המדינה. מדינת ישראל כבר אוספת עלינו מספיק(/יותר מדי) פרטים במסדי הנתונים שלה ועלינו לצמצם את התופעה הפסולה הזאת ולא לדאוג להרחיבה מעבר למינימום ההכרחי.

בשוק חופשי - אין שום דבר פסול מהותית בטלמרקטינג, אלא רק בטלמרקטינג אגרסיבי בו מציקים לך גם כאשר הבהרת שאתה לא מעוניין.

אם יהיה לכך ביקוש בשוק, אני בטוח שבזק יציעו ללקוחותיה אפשרות לקוי טלפון בהם אתה מגדיר הרשאות על הקו (ממי לקבל שיחות ממי לחסום ולמי לשלוח מעטפות אנטרקס באופן אוטומטי). אולי אפילו יש כבר דבר כזה, אני לא יודע.
מה קרה לשוק החופשי? 179890
אביב, מן הסתם לא הסברתי את עצמי היטב. רשימת אופט-אין היא רשימה שבה כלולים אנשים ש*ביקשו* לקבל שיחות מטלמרקטינג או לקבל דואר זבל. אמצעי הסינון חסרי משמעות עבורם, משום שהם מעוניינים לקבל שיחות כאלו.
כל הכלים שאתה מציין לסינון נועדו לאפשרות המוצעת על ידי הממשלה היום. היינו, רשימת אופט-אאוט.
וכן הלאה לגבי מה שכתבת על חומת אש – יש בה צורך במודל הקיים, לא בזה שהצעתי (אופט-אין).

טלמרקטינג הוא שאלה פשוטה של רשות הפרט ועד היכן היא מגיעה. האם שיחת טלפון לא רצויה (או מכתב לא רצוי, או הצעה לא רצויה) היא הטרדה קבילה ברשות הפרט (בנוסח מישהו המצלצל בדלתך כדי לשאול איפה גר מוישה זוכמיר) או שבגלל השיטתיות המכוונת שלה היא בלתי חוקית. נוסף על כך, זה עניין של כמות ומידה. כשאתה מקבל שיחת טלמרקטינג אחת לשבוע, מן הסתם לא תראה צורך דוחק חוקית להוציא את זה אל מחוץ לחוק. כשאתה מקבל 5 שיחות כאלו בערב, גישתך תהיה הרבה יותר עוינת.

לגבי בזק יעירו אחרים, אבל מובן מאליו שלחברה העושה חלק יפה מכספה על טעויות בחיוג והטרדות מאורגנות כאלו ואחרות יש לה אינטרס מובהק לא למנוע את דואר הזבל, ממש כמו שלרשות הדואר אין אינטרס כזה.
מה קרה לשוק החופשי? 179932
רשות הדואר אף מחלקת דואר זבל לתא הדואר עבורו אני משלם. ניסיתי להתלונן על כך ונעניתי בטיעון המוחץ ''ככה זה''.
Opt Out 179888
דווקא עובד מצוין. אולי אני ברת מזל במיוחד, אבל המעט-מאוד ספאם שעושה דרכו אליי מדי פעם לא חוזר להציק לעולם אחרי שאני מבקשת to unsubscribe. אולי הספאמרים האמריקאים הרבה יותר צייתנים ומנומסים מהישראלים, או שהחוק באמת מחזיק אותם חזק, לא יודעת. לא קרה לי עדיין שבקשה לopt out לא כובדה, או הביאה ספאם חדש.
Opt Out 179891
איך את יודעת שבקשתך לopt out לא הביאה ספאם חדש?
Opt Out 179894
כי אני מקבלת ספאם אמיתי (ז"א - ממקום שעליו לא שמעתי מעולם, לא אתר בו ביקרתי או שירות בו השתמשתי) בערך אחת לחודש-חודשיים.

בתגובה לתגובה שלמטה - כתובת הדואר הקודמת שלי הופיעה על האתרים של שני המקומות בהם עבדתי בזמנו, אם כי כיוון שמדובר ב-org ו-edu, אני מניחה שזה לא גרוע כמו להופיע על אתר com.
כרגע אני משתמשת בכתובת האוניברסיטאית שלי, והיא כמובן נקיה מספאם (בין אם תודות לפילטרים של האוניברסיטה או לכך שהיא לא מופיעה על הרשת). אין לי ולא היתה לי מעולם כתובת ב-yahoo, hotmail וחבריהם, כך שלא יצא לי לחוות אף פעם את החוויה.

בשורה התחתונה, כן אני יודעת שרוב האנשים סובלים מזה מאוד ושאין לי שום זכות להשתתף בדיון על ספאם, וכבר היו לי חברים שהסבירו לי בקנאה כמה ברת מזל אני.

(העצה הכי טובה שיש לי - תמיד לבדוק היטב את הקופסאות הקטנות בתחתית העמוד כשנרשמים לשירות או רוכשים משהו אונליין. לעולם לא ללחוץ "next" בלי לוודא שלא השארת בטעות צ'ק בקופסא שעליה כתוב, למשל, "would you like us to make your email available to promotional mail from our affiliates".)
פינת הניטפוק השבועי: 179933
חוזרים כאן שוב ושוב על "ברת מזל" ו"ברי מזל" - יצורים לשוניים שאין להם זכות קיום שכן "בר" הארמי בנקבה הוא "בת" וברבים הוא "בנים".

אם כן: בר מזל, בת מזל ובני מזל (מי היא אותה מזל שיש לה יותר צאצאים מלניצה, זאת שאלה אחרת).
פינת הניטפוק השבועי: 179938
כדאי לסייג להזכיר - רק בסמיכות.
בנפרד, תרגום ''בת'' הוא ''ברתא'', ותרגום ''בנים'' - ''בני''.
פינת הניטפוק השבועי: 179944
גם אני רציתי לדקדק בעניין. בסוף החלטתי להשתמש בצורה הנכונה בתגובתי, אבל לא תפס.

מזל היא כמובן אשתו של גד. טוב שאת בניהם זיכו בשמות מודרניים כמו בר ובן.
Opt Out 179892
את בת מזל, אם כך. ידוע כי מפיצי דואר הזבל משתמשים בבקשת ביטול הרישום שלך כאישור לכך שהגיעו לכתובת קיימת ויכולים להפיץ את כתובתך הלאה. אחת האזהרות הראשונות ללוחם בדואר זבל היא *לעולם לא* לבקש לבטל רישום, משום שזו הדרך הבטוחה להגביר את דואר הזבל.

אילו הייתה לך כתובת פומבית – כזו המוצגת בגלוי באתר – היית מן הסתם חושבת אחרת. כמי שכתובתו מוצגת כך לרגל עסקיו, אני מקבל למעלה ממאה דברי דואר זבל *ליום*. זו לא כמות שאפשר לשלוט בה בשום צורה ואופן באמצעות בקשות ביטול רישום, גם אם מתעלמים מהמציאות שתיארתי לעיל ביחס לביטולי רישום.
Opt Out 179921
למען האמת, כתובת הדואר שלה עובר סינון דואר זבל אגרסיבי מאוד. ראיתי את הסיסאדמין של האוניברסיטה שלה ברשימת התפוצה spam-l, ולפחות לפי ההערות שלו, די ברור שהוא עובד הרבה שעות בכדי לשמור שכתובות הדואר באוניברסיטה יקבלו מינמום ספאם.

מעניין באמת כמה מהאנשים כאן שטוענים שהם מקבלים מעט מאוד דואר זבל משתמשים בכתובות העוברות סינון אגרסיבי ברמת השרת?
Opt Out 180017
אני (כאמור) מקבל מעט מאוד דואר זבל, רובו (כאמור) "באשמתי" ולא ידוע לי על מנגנון סינון שמופעל על השרת. (יתכן שיש כזה, לא סיפרו לי)

סתם סיפור:
כשהייתי סטודנט הכתובת שלי היתה כמו עכשיו, רק במקום alum.cs היה pob. מנהל הרשת שלח דואר לכל המשתמשים והסביר מהו דואר זבל, למה הוא רע, איך מזהים אותו (נשלח להרבה אנשים שלא ביקשו אותו) ומה לעשות בנידון. (להעביר אותו לכתובת spam@pob.huji.ac.il)
מאחר והכרתי את אותו מנהל רשת העברתי מיד את ההודעה הזאת לspam@pob. שידעו להם!
Opt Out 180080
בהוג'י מופעלת מערכת די אגרסיבית של סינון. לדעתי, זו גם אחת הסיבות שחלק מהעיתונאים המשתמשים רק בכתובת העיתון חשים שהעניין פחות דחוף משהוא באמת -- בעיתונים מופעלת מערכת די אגרסיבית של סינון גם כן.
מי שאין מפלפלים את אחוריו, לא דוהר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים