אז לא הלפייר. אז מה ? 181275
להלן מכתב ששלחתי כרגע ליוסי שריד באמצעות אתר הכנסת.

התנהלותך בפרשת ''החימוש האחר''

למרות שאני שייך למחנה הפוליטי ההפוך, אני מאמין שכוונותיך טובות, כלומר שאתה פועל באופן שלפי דעתך הוא טוב לנו. לכן, קשה לי להבין את התנהגותך בפרשת ''החימוש האחר''. עדיין, אין פרטים על הפרשה, אך לפי כל מיני רמזים בתקשורת אני מבין שהיה שימוש בטיל שנורה ממטוס קרב (לא מסוק), בעל ראש קרבי כבד יותר. לא מדובר (אם להיות ציני) חס ושלום באורניום מדולל, אלא בפצצה יותר עוצמתית מזו שישנה בהל פייר.
גם אם זה כך, אין העובדה הזאת סותרת את התמונות שפורסמו ע''י צה''ל, כי אין ויכוח על האותנטיות שלהן, כלומר שמה שנראה בהם הוא הפגיעה שאכן הייתה במציאות, וסביבת הפגיעה כולל הקהל שהיה בה בזמן הפגיעה. במלחמת ההסברה בקרב הציבור בעולם, לעובדה שגילית אין שום משמעות, כי רוב הציבור לא יודע מה זה הל פייר ולו היו אומרים לו מלים אחרות זה לא היה משנה לו שום דבר.
בעולם שבו מדינה שהיא מהנאורות שבמדינות העולם משליכה עשרים טונות של פצצות על ארמון שליט מדינה זרה כדי להתנקש בחייו, ואחר כך פוגעת בבית רב קומות ובסביבתו בשכונת מגורים, כדי להתנקש באותו שליט, ובפעם שלישית שורפת שיירת מכוניות שלימה, ואחר כך עושה בדיקות די אן אי בגוויות, שמא נמצא ביניהם אותו שליט, סיפור על טיל כזה או טיל אחר שהשתמש בו צה''ל, שכנראה (שוב. אין בידי הפרטים.), אין בו כדי לאמת את הגרסה הפלשתינית, לגבי מספר ההרוגים, מחוויר והופך לחסר חשיבות מבחינה מוסרית. (וזה מבלי לחזור לעבר, ולספר על מאות אלפי גברים נשים וטף שנשרפו ע''י צ'רצ'יל המהולל בערי גרמניה במלחמת העולם השנייה רק לצורכי נקמה.)
לכן, גם אם באמת חייב אותך מצפונך להבקיע את הגול העצמי הזה למדינת ישראל במשחק ההסברה, היית יכול לעשות זאת רק אחרי שמיעת כל הצדדים, מחשבה ושיקול דעת, ולא באמצעות הדלפות של חצאי אמיתות לתקשורת.
הטובים להסברה 181283
אם יוסי שריד יטרח לענות לך, הוא יסביר בעדינות שהמעשה שלו דווקא הועיל להסברה:
בהראותו שהוא מפקח בשבע עיניים על אופן ביצוע פעילויות החיסול הממוקד, אולי הוא ימנע שימוש בנשק לא מתאים, ובכך יחסוך מכתב טייסים 2 והאפקט ההסברתי השלילי שלו.
הטובים להסברה 181327
אמנם היה אי דיוק במסירת סוג החימוש, אך מניין לקחת את האינפורמציה שמדובר בנשק "לא מתאים" ? זה נכון שערפאת קרא פעם למטוס ה f16 "נשק אסור", אבל אני לא קובע לפי ההגדרות של הרוצח הזה מה המותר ומה אסור.
ונניח שבגלל סיבות כאלה או אחרות (נניח כדי ליצור רושם מוטעה אצל האויב) הייתה הודעת צה"ל הייתה נוקבת בסוג חימוש יותר מזיק שזה שהשתמשו בו בפועל, אז גם היה מקום לרעש על אי מסירת מידע נכון ?
לו חיכה שריד לשמוע מה שיש לצה"ל לומר לפני שהתחיל לעשות גלים, כפי שכתבתי לו בסוף המכתב, והיה מחכה עד שגם לו עצמו היה יותר ברורה האמת, לא היה נפגע דבר מ"מנגנון שבע העיניים". *!*
הטובים להסברה 181340
ע''פ מה שאני מבין, היה זה יו''ר וועדת חו''ב שרץ לספר לחברה', ולא יוסי שריד.
אם אני זוכר נכון, הדיווחים הראשונים הגיעו לתקשורת אחרי שח''כ שטייניץ וסגן שר הבטחון הנדל ביקשו להוציא את ח''כ מהועדה או משהו כזה - ולא באיום הדלפה של שריד.
במילים אחרות - מי שהוציא את הכביסה החוצה דווקא לא היה שריד.
ואני כבר רואה את הידיעה בעתון של מחר: 181284
פעיל ימין קיצוני הוזמן לחקירה במשטרה.
שאלת תם: 181285
למה צה"ל בכלל מפרסם את סוג הנשק שהשתמש בו?
אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181294
דב,

מובן מאליו, שגם אני נגד הסתרות והטעיות מצד דובר צה"ל. אבל יוסי שריד אכן התנהל בצורה שמביאה "לגול עצמי במלחמת ההסברה", כדבריך. כתבת לו: "לא מדובר (אם להיות ציני) חס ושלום באורניום מדולל, אלא בפצצה יותר עוצמתית מזו שישנה בהל פייר." ובכן, אתמול, הגעתי באמצעות "גוגל ניוז" (כלומר, חשיפה למיליוני אנשים) לידיעה שהופיעה ב"פלסטין כרוניקל" (באנגלית) ובה נטען כי שריד התכוון ככל הנראה לשימוש שעושה צה"ל באורניום מדולל:
Sarid was likely referring to bombs containing depleted uranium, a lethal substance added to bombs to increase its destructive power.
הידיעה המלאה:
כידוע, ידיעות מעין אלה מתפשטות בעולם הערבי, ובמידה לא מעטה בעולם המערבי, כאש בשדה קוצים, ולאחר ימים נתפסות כבר כעובדה שאין עליה עוררין.
אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181304
אני לא רואה את הקשר בין הדברים. טענות על שימוש ב"אורניום מדולל" (מה זה?) היו קיימות עוד לפני החשיפה הנוכחית.
ומהצד השני, מתוקף תפקידו כחבר בועדה המפקחת על מערכת הביטחון, מר שריד לא אמור להיות צד ב"מלחמת ההסברה" אלא לדאוג לבקרה דמוקרטית על זרועות הביטחון.
אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181307
ב-Ynet מצוטט שריד אומר את הדברים הבאים:
גם חברי וועדת החוץ והביטחון לא יוצאים נקיים אצל שריד. לטענתו, רבים מהם אינם ביקורתיים די ומנמנמים על משמרתם. "אני לא שייך למועדון ה'ישנים בשקט"', הוא אומר. "יש בוועדה מועדון של חברים שאוהבים לישון בשקט בלילה. הכל שם נמרח, הכל עובר לכאורה, יש מנטליות של 'לא רוצים לדעת'. מספיק שזורקים להם עצם יבשה ועבשה של אינפורמציה בטלה - ומייד הם אסירי תודה. זורקים להם עצם ומייד הם מכשכשים בזנב".

שריד טוען כי גורם אחד להעדר ביקורת מספיקה בוועדה היא העדר תקופת צינון לחברי כנסת. "חלק ניכר מחברי הוועדה", טוען שריד, "לא עברו שום תקופת צינון. הם הפכו בין רגע ממפוקחים למפקחים, אז עם כל-כך הרבה חמאה על הראש איך אפשר לפקח?"

אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181312
ואני דווקא שמתי לב לפסקה הזאת מתוך הציטוטים ב"וויינט":
"עברתי עשרה יושבי ראש ושטייניץ הוא לא בין תשעת המצטיינים. התנהגותו בפרשה פזיזה. כל העניין לא היה נחשף למחצה עד שלא תחב את ידיו הבלתי מנוסות לתוך העניין. אילולא הוא, אף אחד לא היה יודע על הפרשה. מאז הוא, אגב, לא מפסיק להתראיין", מגחך שריד.

"התנהגותו [של שטייניץ] בפרשה פזיזה", אומר שריד, ולי זה נראה כמו 'הפוסל במומו פוסל'. אם שריד מנוסה כ"כ, יכול היה לדאוג ששטייניץ "הטירון", כדבריו, לא "יסתבך". ובינתיים מי שעושה כותרות הוא שריד עצמו, שכמעט נשכח מלב, ואפילו לא מככב כביילין בעניין הסכם ז'נבה. אם הבעייה באמת באישיותו של שטייניץ (ואפשר לפקפק בכך), יכול היה שריד למצוא דרך אחרת לטפל בנושא בלי לפרסם אותו (לפחות, בציטוט לעיל הוא רומז שאפשר היה לדאוג ש"אף אחד לא היה יודע על הפרשה"), אבל כנראה שגברו עליו ייצר המדנים ותאוות הפרסום שלו.
אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181315
שמת לב ששריד לא פרש במה הייתה התנהגותו של שטייניץ פזיזה ולא מפרש מדוע כל העניין לא היה נחשף למחצה עד ששטייניץ תחב את ידיו הבלתי מנוסות לתוך העניין? נראה לי שהעיתונאים הפעם לא עשו את מלאכתם נאמנה כיוון שלא הקשו על שריד לפרט לגבי הציטוט הסתום (לדעתי לפחות) הזה. אתה אומר "יצר מדנים ותאוות פרסום". אני אומר שאולי יש שם משהו אחר שטרם הבנו לאשורו.
אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181316
יש ערובה עיקרית אחת נגד ריכוז סמכויות הדרגתי: צריך לתת לפקידי כל רשות לא רק כלים חוקתיים, כי אם גם מניעים אישיים להתנגד לניסיונות של הסגת גבול מצדן של הרשויות האחרות. זה אמצעי הגנה ההולם את סכנת התוקפנות. צריך להשתמש בתאוות שררה אחת כדי להתגונן בפני התוקפנות של תאוות שררה אחרת. בדרך זו ישתלבו האינטרסים האנוכיים של פקידי הממשל עם הסמכויות והזכויות החוקתיות של הרשות השלטונית. העובדה שכדי לבלום את עריצות הממשל אנו צריכים להשתמש בתכסיסים כאלה מעידה מה הוא טבע האדם. האם אין הממשל עצמו עדות נחרצת על הטבע האנושי? אילו היו בני האדם מלאכים, לא היינו צריכים שלטון כלל.

(לא אני. מדיסון).
אז לא הלפייר. אז מה ? הפלסטינים: אורניום מדולל 181345
בעקבות דבריך עדכנתי זה עתה גם את שריד:

בדברים ששלחתי לך הבוקר, כתבתי בציניות שלא מדובר באורניום מדולל. והנה מסתבר שהפלשתינים טוענים שלכך בדיוק התכוונת.

באתר הפלשתיני:

כתוב בפרוש:

Sarid was likely referring to bombs containing depleted uranium, a lethal substance added to bombs to increase its destructive power.

תראה לאיזו דייסה אתה אחראי.
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181347
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181349
לא חשבתי על זה.
אני נוהג להעביר לכאן את כל העסקים שלי עם שריד, אבל את העסקים שלנו אני לא מעביר אליו.
אבל אתה מוזמן לעשות זאת בעצמך . מאד קל לכתוב עכשיו לחבר כנסת, ולא כמו בעבר אפשר להכניס באתר טקסט ארוך, ואחר כך אתה גם רואה את מה שכתבת באותיות קידוש לבנה.
הסדר הוא knesset.gov.il
ללחוץ על כניסה, חברי כנסת (למעלה), חברי כנסת מכהנים, לפי א"ב, ללכת למבוקש. יש שם כתובת דוא"ל. לוחצים עליה ונפתח חלון שבו מכניסים את הפרטים ואת המכתב.
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181353
נובאמת, אבל זה יהיה מביך... אם היה לי מה לומר לו, וזה גם היה כתוב באייל, אז אולי הייתי מצרף קישור. אני מחכה לפעם הראשונה שפוליטיקאי ינפנף בתגובה שהוא הדפיס מהאייל בחדשות...
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181386
מישהו קורא את זה בכלל? אני מאוד אוהב טכנולגיות, ואינטרנט בפרט, אבל אני חושש שההתייחסות לדוא"ל היא אפסית, פרט לכמה ח"כים צדיקים בסדום. לא שלדואר רגיל הם מתייחסים במיוחד...
מישהו קורא את זה 181538
סביר שאחד מתפקידיו של העוזר הפרלמנטרי הוא לעבור על הדואר האלקטרוני של חבר הכנסת.

מתוך שלוש או ארבע פעמים שכתבתי לחברי כנסת, נעניתי פעמיים. פעם אחת על ידי העוזרת הפרלמנטרית של חברת הכנסת זהבה גלאון ופעם שניה על ידי מנהל הלשכה (אם אינני טועה בהגדרת התפקיד) של רובי ריבלין.
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181704
מעניין אם גם הם מקבלים ספאם.
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181724
יש הוכחת התכנות אחת מהיום שלפעמים הם קוראים ואפילו עונים.
שמת שם לפחות לינק לאייל ולתגובה של שמעון? 181731
נו, אז מה ענו לך?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים