אנלא מבין 181384
הצבא שיקר בנוגע לנשק בו השתמש. בסדר.

האם הוא שיקר גם בקשר לנפגעים באותו אירוע? האם באמת לא היו 14 הרוגים חפים מפשע, או שמא היו?

האם סרט הוידאו שהוצג גם הוא שקרי ומפוברק?
אנלא מבין 181385
הטענה היא, לפי מה שהבנתי, שהנשק בו השתמשו, בניגוד לטיל ה"הלפייר" הוא נשק רסיסי. זה לא "סתם" פרט טכני אלא פרט משמעותי למדי. למען האמת אני חושב שאני יכול להבין מדוע עברו לנשק שכזה, אם אכן כך היה. ממה שקראתי/שמעתי הבעיה היא שמכוניות, בירי מהצד, הן מטרות "רכות" מדי עבור נשק נ"ט כמו ה"הלפייר" שמסוגל לעבור דרכן. ואכן, במספר מקרים הצליחו מבוקשים להימלט מרכבים שנפגעו ובמקרים אחרים המבוקשים נפצעו אך לא נהרגו. לכן, הטכניקה שעברו אליה בתחילה הייתה שיגור 3 טילים - למרכז המכונית, לחלקה הקדמי ולחלק האחורי. אבל כנראה שגם זה לא הספיק, וזה בזבוז של טילים יקרים. לנשק רסיסי, כמו פגזי "פלשט" של טנקים שמפזרים חיצים ברדיוס מסויים סביבם (נהגתי לשמור חץ פלשט כזה איתי במהלך שירותי הצבאי ולענוד אותו על שרוך ההדרכה שלי) יש סיכוי טוב יותר להרוג יושבי מכונית, אבל הוא טומן בחובו סכנה רבה לסובבים אותם - מבוקשים, מבוקשים-פחות, או חפים מפשע.
אנלא מבין 181388
תודה רבה על ההסבר. באמת מעניין, אבל נדמה לי שלא עונה על השאלות שלי.

צה"ל עדיין מכחיש שהיו 14 הרוגים?
צילומי הוידאו ששודרו לא היו של אותה פעולה?
אנלא מבין 181389
הלכתי ובדקתי קצת את הקישורים לידיעות הקודמות. כאן: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2800655,00.h... כתוב שצה"ל יודע על 10 הרוגים, ואולי על שלושה נוספים. אבל אתה מפספס את הנקודה. באותם צילומים שראינו בזמנו, אם אתה זוכר אותם, נראית הפגיעה ברכב כאשר אנשים נמצאים במרחק מה ממנו ולא נראה שהרסיסים הגדולים שעפו מהפגיעה ברכב פגעו בהם. אם, לעומת זאת, נעשה שימוש בנשק רסיסי, הרי שלא תראה זאת בסרט - אין אפשרות לראות בסרט שכזה חיצים בקוטר של מילימטרים ספורים ובאורך של כ-‏2 ס"מ (זה בערך גודל חיצי הפלשט. אני לא יודע באיזה נשק מדובר ומה הגודל של רסיסיו, אבל סביר להניח שהוא דומה). כלומר, השימוש בסרט הוא מניפולטיבי. זה בערך כמו לצלם מישהו מת מגז בישול -אין לו צבע ואתה לא רואה שום דבר חריג - רק את האדם נופל.
אנלא מבין 181391
כאן נרמז אחרת:
אבל זה עדיין לא ברור.

אני מסכים שהסרט מניפולטיבי, אבל אני לא בטוח שאני מפספס את הנקודה. אם צה"ל שיקר אך ורק בנוגע לנשק בו הוא השתמש, זה בסדר מבחינתי, המידע הזה ממילא לא מעניין ולא צריך לעניין אותי. אבל אם הוא שידר וידאו ערוך, ושיקר בקשר למספר ההרוגים - זה כבר מרגיז ביותר, במיוחד בגלל ההקשר של כל האירוע, סמוך מאד ל"מכתב הטייסים".
אנלא מבין 181394
למיטב ידיעתי צה''ל מסר בנוגע להרוגים את המידע שהיה ידוע לו (ממקורותיו בשטח, אני מניח) ולא שיקר ביודעין כמו בנושא סוג החימוש. אשר לסרט הוידאו, למיטב ידיעתי הוצגה גרסה ערוכה שלו משיקולי זמן מסך אבל לעיתונאים הוצגה הגרסה המלאה. אבל שוב - כאן ''קבור הכלב'' - כנראה שגם הגרסה המלאה של סרט הוידאו לא מציגה את ''האמת'' (אם אכן היה מדובר בנשק רסיסי) ולכן הבאתי את דוגמת ההרעלה בגז - לא רואים את מה שהרג בפועל ולא רואים שאותו נשק (אם אכן היה מדובר בנשק רסיסי) יכול היה לפגוע גם במי שעמד רחוק מהמכונית או מוסתר חלקית.
אנלא מבין 181396
הבעיה היא שמספר ההרוגים נקבע לפי סוג הנשק, כמו שאמר ערן. ולמה אין דין 14 הרוגי הלפייר כדין 14 הרוגי נשק רסיסי, למשל? כי נשק רסיסי הוא אוברקיל, ומתיו, סטטיסטית, נוטים להיות חפים מפשע.
אנלא מבין 181404
מהסיבה הפשוטה שההל-פייר באופו יחסי מיועד לפגיעה ממוקדת (באופן יחסי מאוד כמובן). ואילו נשק רסיסי מכוון מראש לפגיעה היקפית.
במקרה הראשון יש כיביכול השתדלות למיעוט קורבנות. (תלוי באופן השימוש)
במקרה השני אין ספק שהכוונה היא לפגיעה היקפית-כוונה מראש
אנלא מבין 181420
ודאי שיש ספק. ראה תגובה 181385
אנלא מבין 181500
שום קשר בין התגובה שהפנתה אליה למה שציינתי-מצטער
אנלא מבין 181529
קשר הדוק. אתה אמרת, ותקן אותי אם אני טועה - הכוונה הייתה לפגיעה היקפית. אני אמרתי - הכוונה הייתה הגדלת סיכויי הריגת יושבי הרכב, והסברתי מדוע ולמה.
אנלא מבין 181541
אז נדייק, ההשלכות הברורות (ולאוו דווקא הכוונות) של שימוש בנשק רסיסי, הן פגיעה היקפית ולא נקודתית.

נ.ב לאור שירותי בהנדסה אני יודע שיש פצצות שאינן מטען חלול והן יטיבו לטפל ביושבי מכונית, למרות שאינן מצד שני רסיסיות (חלקי מתכת וכו' בתוך החומר נפץ בראש הקרבי של הפצצה).
אנלא מבין 181543
האם אלו אכן ההשלכות בהכרח במקרה שהנשק נורה אל תוך מטרה רכה כמו רכב? למרות שאנחנו יודעים מה *לא* נורה, אנחנו עדיין לא יודעים מה *כן* נורה, כך שלדעתי בשלב זה קשה, לדעתי, להסיק מסקנות על כוונות.
אנלא מבין 181600
בלי קשר לכוונות (אני בכל זאת מניח שצה"ל רוצה *לא* לפגוע בחפים מפשע), אני כן חושב שלצה"ל יהיה קשה לדבר על סיכוליו הממוקדים כאשר הוא משתמש בנשק שמיצר "פגיעות היקפיות".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים