לבנוניזציה 186727
בלבנון כאשר מישהו היה מתקרב לגדר היו קודם יורים ואחר כך בודקים מי זה. יתכן שבקרוב זו תהיה הסיטואציה לאורך גדר ההפרדה.
מה דעתי? הייתי מעדיף שהגדר תישא מתח של 20000 וולט. זה היה חוסך את ההפגנה ואת תוצאותיה. (אפשר גם למקש לאורך הגדר, אבל הנסיון לאורך הגבולות האחרים מראה שלמוקשים יש נטיה מעצבנת להסחף ממקום למקום.)
לבנוניזציה 186739
בעיית הסחף של שדות מוקשים נפתרה לפני הרבה מאוד שנים.

הבעייה עדיין קיימת אך ורק בשדות מוקשים ישנים, לפני מציאת הפתרון. שדות מוקשים חדשים שיונחו היום לא ילקו בתסמונת זו.
לבנוניזציה 186740
ושדות מוקשים לא אמורים ולא מסוגלים למנוע חדירה של בודדים וחוליות. המטרה שלהם היא לעקב מעבר של כוחות גדולים.
לבנוניזציה 186770
המטרה של שדות מוקשים אינה שהמוקשים בעצם יתפוצצו על כל אחד שנכנס לשם, אלא שאנשים לא ייכנסו לשם מהחשש שיש שם מוקשים שעלולים להתפוצץ עליהם.
מוקשים 101 186851
וזו בדיוק הכוונה שלי: מוקשים חסרי תועלת כנגד יחידות עילית קטנות של מסתננים. מוקשים טובים כדי לעקב התקדמות של כוחות גדולים, בדיוק באופן שאותו ציינת. כמובן שכאן ניתן לערוך מספר אבחנות בין סוגי שדות מוקשים, נהלי הנחה, מטרת השד"מ, וכו'. אנסה לקצר:

להזכירך, מבלי להכנס לפרטים, שרוב שדות המוקשים שצה"ל מניח הם כאלה שכמעט כל אחד יכול לחצות לבדו בלי הרבה בעיה, אחרי הכשרה מתאימה בסיסית ביותר‏1. ניתן להניח שד"מ בצורה שתקשה גם על יחידים להסתנן דרכו, אבל שד"מ כזה יצטרך להיות צפוף הרבה יותר וקשה הרבה יותר לתחזוק. גדודיונרים פשוטים של הנדסה קרבית לא יתקרבו כמעט לשד"מים כאלו.

לכן לא ניתן להניח שדה מוקשים שכזה לאורך גדר מערכת. שדות מוקשים כאלו ניתן לראות אך ורק סביב מוצבים, וגם אז הם מונחים נקודתית במקומות שהם "נקודות תורפה" תצפיתיות עבור המוצב.

מכל הסיבות שציינתי לעיל אי אפשר, ולדעתי גם לא ינסו, להניח שד"מי נ"א צפופים כ"כ לאורך גדר ההפרדה שתהיה להם איזושהי משמעות להסתננות של חוליות מחבלים. לכל היותר ניתן יהיה להניח שד"מי נ"א כמו אלו שבגבולות אחרים שלנו, שכאמור מטרתם לעקב תנועה של כוחות ח"יר גדולים. כיון שאין כוחות ח"יר גדולים בצד הפלשתינאי של גדר ההפרדה, כל מה שיישאר למוקשים אלו לעשות הוא להרתיע תמהוניים שמעוניינים לחצות את השד"מ למרות שאינם חברים בארגון טרור כזה או אחר ולא עברו שום הכשרה שהיא.

עד כמה ממשי בעיניך האיום של פלשתינאים שאינם חברים בשום ארגון טרור ולא עברו כל הכשרה שהיא שיניסו להוציא פיגועים מטעם עצמם בשטח מדינת ישראל ?

1 שבוע לכל היותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים