(כבר התבלגנו לי כל הסרבנים) 188243
נעם בהט, אדם מאור, חגי מטר, שמרי צמרת ומתן קמינר, המסרבים להתגייס מטעמים פוליטיים שהורשעו כבר לפני שלושה שבועות בסירוב פקודה נידונו לשנת מאסר כל אחד.

בגזר הדין כתבו שלושת השופטים, בראשות אב בית הדין אלוף-משנה אבי לוי, מילים קשות נגד תופעת הסרבנות בצה"ל. "הם מפירים את עקרון השוויון, שוויון בנשיאת הנטל הביטחוני ושוויון בעמידה בסיכונים הכרוכים בשירות הצבאי ... מדובר ברצון לסחוף אנשים רבים אחריהם, רצון לבצע שינויים פוליטים ולשנות את עמדות הממשלה במעשה לא דמוקרטי".

אחד השופטים המליץ להטיל על החמישה עונש של 22 חודשי מאסר בפועל, שופט אחר דרש כי עליהם לרצות מאסר בן 12 חודשים ואילו השלישי דרש שישה חודשים. לבסוף הוחלט להטיל עליהם 12 חודשי מאסר.

מישהו מתנדב לומר לכתב חנן גרינברג כי שמו של התובע הוא סרן ירון *קוסטליץ* ולא כפי שפורסם? וממקורות יודעי דבר נמסר לי שמדובר בתובע מבריק.
אבוי לנו משופטים כאלה. 188315
כמו רובה של החברה הישראלית הם מתחמקים מדיון בנושאים שמעלים הסרבנים ובמקום זה מקשקשים הבלים על אי-שיויון ופגיעה בדמוקרטיה. כמובן שהמעשה פוליטי. המטרה המקורית של הפוליטיקה היא לשנות ולהניע דברים, ולא לדאוג לטובות הנאה לפוליטיקאים ומקורביהם. הפגיעה הגדולה בדמוקרטיה היא הכיבוש עצמו שכל שלוחותיו צומחות ומשתרבבות ברחבי המדינה. איחוליי לאסירי המצפון שיעברו את שנת המאסר בקלות ושכולנו נזכה לראות את היום שמאמצם נשא פרי.
אבוי לנו משופטים כאלה. 188373
השופטים אינם אמורים לדון בסוגיות פוליטיות. הם אמורים לדון בסוגיות משפטיות, והסרבנות היא עבירה על החוק שהמדינה אינה יכולה לעבור עליה לסדר היום, בשל הסכנות הרבות הגלומות בה לעצם שרידותה של המדינה כמדינת חוק. ככל שהסרבנות היא יותר גלויה ומאורגנת, כן יש להחמיר עם הסרבנים - וזאת בלי קשר לשאלה אם אנחנו כן או לא מסכימים עם הדעות שלהם. אני הייתי מחמיר עוד יותר מהשופט המחמיר ביותר. שלוש שנות מאסר - שווה ערך לשלוש השנים שהם לא ישרתו בצה''ל, פלוס ריבית של חצי שנה, בשביל העונש.
אבוי לנו משופטים כאלה. 188383
הבעיה היא לא עם העונש שטיבו ידוע מראש, אלא עם נימוקי השופטים המדברים על אי-שיויון וסכנה לדמוקרטיה, כאילו שציות עיוור הוא-הוא עצם טיבה של הדמוקרטיה. במקום זאת הם יכלו פשוט לומר שהסרבנות היא עבירה על החוק גם אם היא נעשית מטעמי מוסר ומצפון.
אבוי לנו משופטים כאלה. 188443
זה לא מה שהם אמרו? והם לא ביקשו ציות עיוור, אלא ציות רציונלי - לסרב לשרת בצבא זו אמירה מאוד כללית, לעומת הסירוב לפקודה בלתי חוקית ספציפית.
אבוי לנו משופטים כאלה. 188450
לא. הם אמרו שזה מעשה לא שיויוני, בעל מטרה פוליטית (מה שנכון, נכון, אבל זה לשיבחם ולא לגנותם) ופוגע בדמוקרטיה.
אבוי לנו משופטים כאלה. 188465
הדרישה שלהם (שלא לשרת בזמן שאחרים כן משרתים) היא לא שיוויונית, והפומביות שלה היא אכן פגיעה בדמוקרטיה, משום שהיא לא רק עבירה על החוק בפני עצמה, אלא המרדה של אזרחים נוספים לעבור על החוק. על המטרה הפוליטית הסכמנו. מה נשאר?
אבוי לנו משופטים כאלה. 188484
נשאר השיפוט הערכי של המעשה.
העובדה שאתה וארז חלוקים בנושא זה היא no news
אבוי לנו משופטים כאלה. 188487
גם קוצר הרוח באייל לתגובות של ארז(1) הוא no news

___
(1) מעניין למה.
אבוי לנו משופטים כאלה. 189833
אי אפשר לטעון כנגדם שהם לא שיוויונים מצד אחד, שכן הם מעוניינים שלא לשרת בזמן שאחרים משרתים, ומצד שני לטעון כנגדם על המרדה, שכן הם מעוניינים שכולם לא ישרתו.

האם הם מעוניינים שאחרים ישרתו בשטחים בזמן שהם לא? לא נראה לי. הם מעוניינים ש_כולם_ לא ישרתו בשטחים.

לכן אפשר לטעון כנגדם על המרדה, אבל לא ניתן לטעון כנגדם על פגיעה בעקרון השוויון, בוודאי שלא באותה הנשימה.
שניכם טועים. 189951
הם לא מעונינים להשתמט באופן כללי משרות או לגרום לכך שכולם לא ישרתו, אלא שיאפשרו להם לעשות שירות לאומי במקום, כמו לבנות דתיות. לכן אין כאן אי-שיויון והפגיעה בדמוקרטיה היא של המדינה, המבצעת איפה ואיפה בין אזרחיה.
188990
זה מה שהשופטים אמרו במקרה של יונתן בן-ארצי. (כלומר, שהם מאמינים שהוא רואה את עצמו כפציפיסט, ולמרות זאת עבר על החוק כשסירב להתחייל)‏1

1והוא עדיין מחכה לעונש. משום מה אצל החמישה זה הרבה יותר זריז.

_______
העלמה עפרונית, יודעת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים