מדענים גילו ש 192513
זכור לי במעורפל שצמחים גדלים גבוה יותר אם משמיעים להם מוסיקה, ולא זאת בלבד, אלא שהם מבכרים בטהובן ,על, נניח, אירון מיידן. הניחוש שלי הוא שזה שייך לז'אנר ה''מדענים גילו שחרדל מונע טחורים'' הידוע לשמצה מעמודי האמצע של העיתונות היומית. אבל, אם באמת יש בזה משהוא, הרי זה מתמיה שלפולי אפונה יש כזה טעם פרטיקולרי ביחסי תדרים.
מדענים גילו ש 193231
את הטענה על צמחים לא הכרתי, אבל זכרתי במעורפל משהו על ההשפעה של מוסיקה על תפוקת החלב של פרות. גיגול זריז הביא אותי ל- http://www.le.ac.uk/press/press/moosicstudy.html .

למתעצלים להקליק: מחקר של אוניברסיטת לייצ'סטר מעלה כי פרות שנחשפו למוסיקה איטית (למשל Everybody Hurts של REM) במשך 12 שעות ביום הניבו בממוצע 0.73 ליטר חלב יותר מאלו שנחשפו למוסיקה מהירה (למשל Back in the USSR של הביטלס).
מדענים גילו ש 193255
לסטר, לסטר, יובל. כמו גלוסטר, ווסטרשייר (לא וורצ'סטרשייר) וכאלה.
מדענים גילו ש 193258
אופס, לא ידעתי. תודה על התיקון.
מדענים גילו ש 193259
על לא דבר. משהו שלא הבנתי במחקר ההוא: למה החוקרים מניחים שהקצב הוא הגורם המכריע, ולא האיכות המוסיקלית של הקטעים? עם כל הכבוד, יש הבדל בין בטהובן, סימון וגרפונקל וארתה פרנקלין לסופרגראס, וונדרסטף ומוס-טי. אולי גם הפרות מרגישות את זה :-)
מדענים גילו ש 193312
ביקורת טובה לניסוי תהיה להשמיע להם אנריקו איגלסיאס מול ''וילהלם טל''.
מדענים גילו ש 193388
יש קלטת לתינוקות ביבי מוצרט, יש קלטת ביבי באך אבל אין ביבי בטהובן. אני זוכר שקראתי פעם שגילו שתינוקות לא מגיבים טוב למוזיקה שלו. אני משער שהוא עדיף על איירון מיידן אבל אם אתה רוצה שהצמחים שלך באמת יגדלו, יותר טוב שתשמיע להם אריק איינשטיין.
דווקא יש 193391
זה חדש. 193396
או שהמדענים ההם טעו או שיש לנו עוד מחדל בנושא מוצרים לתינוקות ופעוטות.
זה חדש. 193401
מנסיוני, אגב, הם באמת לא מגיבים טוב לקלטת הזו. אבל אותו קהל יעד לא הגיב טוב גם למוצארט הפופולרי, והגיב בהערצה מוזרה לערן צור, אז זה לא ממש נסיון שמעיד על משהו.
זה חדש. 193404
אני מקווה שהוא לא מבין את המילים, זה יכול לעשות לו טראומות בהמשך החיים. במיוחד השיר על בטי והכלבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים