תופי המלחמה 19325
לפני שנתחיל לתופף בתופי הטם-טם, כדאי שנזכור את החוק הבינלאומי המתיר למדינה שבתחומה נובע הנחל לשאוב ממנו לצרכים מקומיים בלבד, אם לבנון אכן משתמשת במים לצרכי הכפרים הסמוכים, אין לישראל סיבה לטענות.

איני חושב שלבנון תהיה מוכנה להסתכן ולהטות את מי הנחל הזה, יש לראות את הדברים פשוטם כמשמעם ולא דרך כותרות הענק המשלהבות ב'ידיעות'.
תופי המלחמה 19334
כל הכבוד לך, רן, על התגובה העניינית.

מכל המידע וההתלהמויות שראיתי בעיתונות המודפסת והמשודרת בימים האחרונים היה חסר רק פיסת מידע אחת - למה זה לא בסדר?

מה פסול ברצונה של מדינה להשתמש במים שנובעים וזורמים בתחומה? כיצד מים אלו שייכים לישראל יותר משהם שייכים ללבנון? מדוע מעשיה של טורקיה לדוגמה, המטה מי נהרות הנובעים בעירק (?) ומונעת את הגעתם לסוריה מותרת ומעשיה של לבנון אינם?

ואם ראש חברת מקורות חושב שזהו קזוס בלי לפתיחת מלחמה, שיעשה לפחות את המינימום האנושי הדרוש לפני שהוא מפקיר חיי אדם ויסביר לאותם חיילים מסכנים שינהלו מלחמה אומללה זו מדוע ולמה הם בעצם צריכים להלחם.
תופי המלחמה 19338
ישנם הסכמים בינלאומיים בנוגע למקורות מים. אם הלבנונים אכן יטו את מי הנהר, זו אכן עילה למלחמה, שכן הכנרת המדולדלת בלאו הכי תחוסל לגמרי כמקור מים לישראל.

מצד שאני, יכול להיות שאם תרוקן הכנרת ממים, ואנו נקים מספיק מרכזי הטפלה, נוכל בשמחה ובששון לתת חלק ממנה לסורים במסגרת הסכם שלום. יש לי חשד שבהלצה שזו למעשה המטרה מאחורי מדיניות המים הכושלת שלנו.
תופי המלחמה 19339
"מרכזי הטפלה"?! אתה מתכוון לרשת החינוך של ש"ס?
התבלבלת 19340
אתה חושב על שטיפת מוח.
לא, הטפלה, כלומר, טיפול במי ים והפיכתם למי שתיה.
אוף עברית!!! 19341
התפלה ולא הטפלה
אוף עברית!!! 19343
מי התבלבל פה, אני או אתה? אוף עברית, בהחלט.
אוף עברית!!! 19344
אתה. ''תפל'' הוא חסר-טעם (זה מה שרוצים לעשות למים מלוחים - להתפיל אותם). ''טפל'' הוא חסר-חשיבות או טפשי (להבדיל מ''עיקר''), ולכן ההתייחסות לחינוך הש''סניקי.
אוף עברית!!! 19345
טעיתי בשורש המקור, ועל כך אני מצר.
אשר להתייחסות לחינוך הש''סניקי כטפל, אין זה מדוייק. זה חשוב מאד לש''ס, ליצור דורות על גבי דורות של מצביעים פוטנציאליים.
אלוהים אדירים! 19348
איך כל ויכוח ב'אייל' מגיע לבסוף לעניין ש"ס?!?!?
אלוהים אדירים! 19353
איך כל דיון ב"אייל" מגיע לבסוף לעניין אלוהים?!
(ר' כותרת)
עיה''ק 19627
כנראה בגלל שחלק (די גדול, נראה לי) מאיתנו גרים בעיר הקודש (חיפה) - וההשראה היא פועל יוצא.
על החתום: ירושלמית
מה שלא חסר ללבנון 19349
זה מים. יש להם די והותר, ואפילו אקסטרא. הם מאפשרים למים נקיים לזרום לים. לנו אין את הלוקסוס הזה, ולעומת זאת - אנחנו מספקים מים לישובים בדרום לבנון (בתשלום, כמובן). אם לבנון תתחיל לתפוס פיקוד ולהזרים את המים המיותרים שלה לדרום לבנון, הם לא יהיה חייבים לקחת מים ממקור שמספק בין 14 (על פי ליברמן) ל-‏25 (על פי ידיעות) אחוז ממימי הכנרת המדולדלת שלנו.
זה למה.
מה שלא חסר ללבנון 19354
דבר ראשון - יש סתירה בתוך המשפט הראשון שלך.
ומלבד זאת, אם יש להם מים עודפים אני מניח שהם יכלו למצוא להם שימוש יעיל יותר מאשר הזרמתם לים (למכור לישראל, לירדן, וכן הלאה) - יש לך סימוכין לטענה הזאת?

אולי הצעד הזה הוא הוא "תפיסת הפיקוד" והניסיון להרוות את צמאונם של תושבי דרום לבנון במקום שיהיו תלויים בישראל?

בכל מקרה, עד כה נתקלתי בעיקר בהתלהמות מצד הגורמים שהתייחסו לכך ולא בניתוח קר של העניין, ועל כך יצא קצפי - בהחלט יכול להיות שיש כאן התגרות ותו לא, אך ע"פ תגובות של אנשי האו"ם ושאר גורמים לא-ישראליים נראה לי שלא זה המצב.
כן, בוא נסמוך על האו''ם 19358
אותו האו"ם שממש מבטיח גבול לבנוני שקט ופריסה של צבא לבנון בדרום. אותו האו"ם שמב"ס מטעמו (יוניפי"ל) אפשר ב'ענבי זעם' ללוחמי חיזבאללה לשגר קטיושות בצמוד למחנה הפליטים שבפיקודו - כפר כנא, זוכרים? אותו האו"ם שהצבעות הרוב האנטי-ציוניות בו הפכו מזמן לפארסה, וועדות החקירה מטעמו מצטיינות באוביקטיביות של קול פלשתין.
מה שלא חסר ללבנון 19443
מה הסתירה, בעצם?
אני מצטער להודות, אבל הסימוכין היחידים שלי הוא ראיון שנתן אביגדור ליברמן לקול ישראל. מצד שני, לא ראיתי שום מקום שבו הכחישו את הדברים הללו. אם למישהו יש ידע קונקרטי יותר - אודה לו מאוד.
מה שלא חסר ללבנון 19449
אם יש להם עודף מדוע הם קונים מאיתנו מים?
במשפט שלאחר מכן סיפקת תשובה, אך לא מספקת לצערי.

טוב, אינני יודע אם הנתון הזה הוא נכון או לא - גם אם כן, אני משער שהדרך המהירה ביותר להרוות צמאונם של יישובים יבשים היא לשאוב מהנחל הסמוך להם ולא לשנע עודפי מים ממרחקים או לבנות תשתית מינימלית.
יש לקוות כי אם אכן זהו המצב, לא תבוא השאיבה מהחצבאני על חשבון נתינת שירותים מינימליים של מדינת לבנון לתושביה, ותהיה בתיאום כלשהוא עם רשויות המים של ישראל.

בכל אופן, אני חושב שאין לישראל זכות להתלונן על בזבוז מים לאור כמויות המים העצומות (לא כולן של מים ניתנים לשתייה כמובן) בהן היא משתמשת לצרכים תעשייתים, חקלאיים, פרטיים וצבאיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים