... ומתכוון להעביר את המשולש לרשות הפלסטינית בהסדר קבע 195056
"מעריב" מפרסם כי בסביבות ראש הממשלה מתגבשת בשלוש השנים האחרונות תוכנית להעברת שטחי המשולש לרשות הפלסטינית כחלק מחילופי שטחים במסגרת הסכם קבע עתידי, בין השאר במטרה לשמור על המאזן הדמוגרפי ולמנוע מצב עתידי שבו יהיה רוב ערבי במדינה. אתמול אישר שרון אישר שהורה לערוך בדיקה משפטית מקיפה בנושא.

התפיסה מאחורי הרעיון היא שעקרון חילופי השטחים בוסס כבר במו"מ שהתנהל בשנים האחרונות: דובר על זה בקמפ-דיוויד ובטאבה ויש סעיפים מוגדרים בנושא בהסכם ז'נבה. בסביבתו של ראש הממשלה מעריכים שהתמיכה הציבורית ברעיון תהיה גורפת.

החשש בישראל הוא שפעולה שכזו תתפרש בעולם כנישול מאות אלפי אזרחים ערבים-ישראלים מאזרחותם. אחד הפתרונות האפשריים לבעיה הוא שאזרחים שירצו בכך יוכלו לעזוב את השטחים שינתנו לפלסטינים, ולעבור לתחומיה המוגדרים מחדש של המדינה.

ח"כ לשעבר האשם מחאמיד, שכיהן בעבר כראש העיר אום אל-פאחם שבמשולש, אמר אתמול: "הסיפור הזה חוזר על עצמו בכל פעם ... צריך לדעת שאין סיכוי לדבר הזה לעבור, וההחלטה הגזענית והאנטי-דמוקרטית הזאת תרד לטמיון". מרכז מוסאווה, שפועל לשוויון זכויות לערבים בישראל, פרסם הודעה שבה נאמר שהאזרחים הערבים לא התנחלו על אדמות כבושות, ואזרחותם אינה נתונה למשא ומתן.

"מעריב": http://www.maariv.co.il/channels/1/ART/642/331.html
יש לי תוכנית מוצלחת יותר. 195163
אפשר לסמן את השטחים שתפוסים על ידי בתים של פלסטינים (בישראל, בגדה וברצועה) ולהקים על השטחים הללו את מדינת פלסטין. פתרנו את הבעיה הדמוגרפית! וגם גמרנו את הכיבוש!
יופי של משתלב. 195402
המהלך הזה הוא לא מהלך *בדלני* לעילא?
אבל אל תדאגו, הבלבניסטים ימצאו גם לזה תירוץ.
יופי של משתלב. 195511
בוודאי שמדובר במהלך בדלני. אלא מה? שזה טרם קרה. לדעתי שרון מנסה כאן לזכות בתמיכת רחבה יותר של הציבור היהודי בישראל לתוכנית החד צדדית ע"י שילוב אלמנט זה *בתוכנית מגרה בלבד* ללא כל כוונת ביצוע. הח"כ הערבי היטיב לבטא את הסיכויים של כל תוכנית כזו, בין אם היא יזומה ע"י בטלן או משתלהב.
הסבר מספק?
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 195800
לצערי הרב התכנית הזו אינה ישימה כיום, מאחר ואפילו ארה"ב לא תיתן למהלך כזה לעבור.

אבל קצת מפספסים פה נקודה חשובה מאוד -

אני לא מצליח לחשוב על מצב שמיעוט לאומי שמזדהה באופן כה מוחלט עם העם שלו (הפלסטינים) כנגד המדינה בה הוא גר (ישראל), כל כך מתנגד להתנתק מהמדינה, מה עוד שבמקרה שלנו היא "גזענית ומדכאת" (תיאור נפוץ בקרב המיעוט הערבי בישראל).

זה תמיד הולך הפוך - הכורדים רוצים להתנתק מטורקיה, הטיבטים רוצים להתנתק מסין, האירים רוצים להתנתק מבריטניה, הבסקים רוצים להתנתק מספרד, וכיוצא בזה.

אבל פה, אפילו באום אל פאחם, מפקדת האחים המוסלמים בישראל, סקר הראה כי 93% מהתושבים מסרבים להתנתק מישראל, בניגוד מוחלט לכל מיעוט לאומי אחר בעולם.

מה שאומר שבניגוד לבכיינות המילולית שכל כך נפוצה במקומנו, כנראה שאנחנו מתייחסים למיעוט הערבי שבתוכנו בצורה יפה מאוד, אולי יפה מדי.
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 195811
מתייחסים יפה למיעוט הערבי שבתוכנו? לדעתי דווקא לא. נקח למשל את הדוגמה הבאסקית. האם באסקים עוברים כדרך קבע בדיקות ביטחוניות בנמלי התעופה? האם שירותי הביטחון הספרדים מתערבים במערכת החינוך באזורים הבאסקים? האם באופן ממוצע הבאסקים נמצאים בשכבה סוציואקונומית נמוכה בחברה הספרדית?
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 195823
האוכלוסיה הערבית בישראל לא נמצאת במצב טוב יחסית לאוכלוסיה היהודית בישראל, פה אני לא מתווכח.

אבל, הסיבות לכך לא תלויות במדינה אלא בהם בלבד.
ללא גזל המיסים של מעמד הביניים, שברובו המוחלט מורכב מהמגזר היהודי, מצבם היה גרוע הרבה יותר.

העניין הוא שהם יודעים זאת היטב, למרות הבכיינות התקשורתית הפופוליסטית.

אחרת, תסביר לי למה הבסקים כל כך רוצים להתנתק מספרד, וערביי ישראל מתחלחלים כשמדברים על ניתוק מישראל.
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 195989
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 206920
פיצוי כספי לערבי שהושפל בשדה התעופה.
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 337314
האם המיעוט הערבי משווה את עצמו אל הבאסקים? האם גם הבאסקים קיבלו מדינה ע"פ החלטת או"ם ואז יצאו למילחמה בספרד? האם גם הבאסקים הם נטל על הכלכלה הספרדית? האם גם הבאסקים מאיימים שמטרתם היא להשתלט על כל ספרד? האם גם הערבים מתריעים על פיגועים? האם גם לבאסקים הוצעה מדינה על 99 אחוז מהשטח?
האם גם המשטרה הספרדית מצליחה לעצור 2 פיגועים ליום?
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 195831
מעבר לעובדה ההגיונית שהאזרחים הערבים מזדהים עם הפלשתינים מבחינת היותם דוברי אותה שפה ומגיעים מאותו מוצא לאומי- יש לך נתונים שמראים הזדהות מוחלטת עם הצד הפלשתיני *בהקשר הסכסוך הישראלי-פלשתיני*?
או שאתה הולך שולל (אולי מרצונך) אחרי הגורמים הקולניים בחברה הערבית, ומתעלם מהרוב הדומם שגם חי בצנעה ובקיפוח(כפי שהודית) וגם מעדיף שלא לנקוט עמדה בנושא המדיני?
המיעוט הערבי - סוגייה חשובה 195839
קודם כל לא הודיתי בקיפוח אלא בתנאים פחות טובים של המגזר הערבי - יש הבדל גדול.

אם A יושב בבית ומקבל קצבאות ו B עובד כמו חמור ומשלם 50% מס, אז A נמצא בתנאים פחות טובים, אבל הקיפוח הוא דווקא של B.

ולעניין שלנו - אני לא מתסכל רק על הח"כים הערבים, אלא גם על מובילי תרבות - הראפר הפופולרי תאמר נאפר למשל, תבקש פעם תרגום לשירים שלו, ותראה את ההופעות שלו, עם הדגל הפלסטיני מורם בגאון, ושירי "בילאדי בילאדי" כחימום לפני המופע.

ואני אומר - הרי אתם טוענים כל הזמן שזה העם שלכם וזו המולדת שלכם, ושישראל היא מדינה גזענית ומקפחת, אז מה הבעיה הגדולה שיצרפו אתכם, עם הבתים שלכם והשטח שלכם, לעם שלכם ולמולדת שלכם ?

אולי פשוט טוב לכם מדי פה ?
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 196015
המצב של הפלסטינאים אזרחי ישראל מזכיר לי קצת את המצב של יהודי גרמניה בשנות העשרים וראשית שנות השלושים של המאה ה-‏20.

האם הם הרגישו מקופחים ונרדפים? בהחלט.
האם הם תרמו כספים לתנועות ציוניות? בהחלט.
אבל האם הם רצו לעזוב לפלסטינה, חתיכת חור נידח עם תנאים גרועים יותר מאשר בגרמניה? רובם הגדול ממש לא התלהב מהרעיון. כמובן, המעבר היה קשה יותר מבחינתם מאשר בתוכנית המוצעת, אבל העקרון הוא אותו עקרון - בעיקר אם נזכרים שרוב מי שיכול היגר דווקא לארה"ב.

ולגבי ה"תנאים הפחות טובים" של הפלסטינאים אזרחי ישראל - אני מקווה מאוד שאין לך שום מושג על מה אתה מדבר, כי אם אתה מודע למצב ועדיין טוען את מה שאתה טוען, הרי ששום דבר ממילא לא ישכנע אותך. אבל למקרה שאני צודק בתקוותי - הנה, לדוגמא, השער הרלוונטי מדו"ח ועדת אור בנושא: http://or.barak.net.il/inside1.htm
קרא את הפרק הראשון, בעיקר את החלק המתחיל בתת הסעיף העוסק ב"הפליה, קיפוח ומצוקה". אתה יכול לוותר על החלק העוסק ב"עקרון השוויון - תשתית נורמטיבית". לא נראה לי שהוא יעניין אותך.
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 196173
לגבי הכותרת - את החינוך שלי דווקא התחלתי בארה"ב בבית ספר יהודי. בכיתה היה מוצב דגל גדול של ארה"ב, ועשרים שנה אחרי, אני עדיין מסוגל לדקלם מילה במילה את ההמנון האמריקאי (נחש למה).
בכלל, כל ההשוואה עם יהודי ארה"ב היא מופרכת לחלוטין.
יהודי ארה"ב הם קודם כל אזרחים אמריקאים, רק אח"כ בא הקשר עם ישראל.
שאלת את עצמך פעם למה יהדות ארה"ב לא מתגייסת בהמוניה לשחרורו של פולארד ? הם לא רוצים שיפקפקו בנאמנות שלהם, אפילו שפולארד כלל לא סיכן את ארה"ב.
תנסה להשוות את זה לח"כים הערבים פה שמהללים את חיזבאללה ואפילו קראו בזמנו לאנשי צד"ל שביקרו בכנסת בוגדים. אני לא יכול אפילו לתאר מה היה קורה בארה"ב אם מישהו היה מעיז לעשות דבר כזה.

לגבי יהודי גרמניה, עוד השוואה מופרכת.
מי מדבר על לקחת את הדברים ולעזוב את הבית ?
דיברתי על חילופי שטחים, מה שמאוד מקובל בעולם, והבעיות הם תמיד שכל קבוצה רוצה לעבור לעם שלה, ולא להיפך.
לכורדים בתורכיה מחכים תנאים יותר טובים ? זה לא מפריע להם לרצות להתנתק.
ערביי ישראל הם המיעוט היחיד בעולם שמקלל את המדינה אבל דבק בעקשנות בהשארת שטחו במדינה "הגזענית והמדכאת".
כפי שאמרתי, מיעוטים אחרים נלחמים על הזכות ההפוכה.

לגבי ועדת אור, כשלוקחים שני שמאלנים וערבי לדון בבעיה פוליטית, זה מה שיוצא ממנה.
אם ההערה נראית לך גזענית, תשאל את הפרופסור שלמה בן עמי, לא איש ימין, לגבי העניין.
הועדה הזו התעלמה במסקנותיה מהקשר הלאומי הכל כך ברור בין המהומות של ערביי ישראל למהומות בשטחים, ואפילו אמנון אברמוביץ', גם לא איש ימין, הראה את האבסורד בכך.

ובכלל, איך זה שבכל העולם דווקא הערבים והמוסלמים נמצאים בשכבות העניות של החברה ?
איך זה שהמדינות הערביות לא מגיעות לרבע מהתל"ג של ישראל, שנמצאת שנים תחת משבר כלכלי חריף ?
גם לקיפוח הזה מדינת ישראל אחראית ?
או שאולי התרבות הערבית והמוסלמית היא שאחראית לכך ?
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 196779
הערבים שישוביהם יימסרו לפלשתינאים - האם תאפשר להם לעקור לגבולות מדינת ישראל החדשים ולשמור על אזרחותם? אם כן, הרי זה ממש כמי שקורא לעקירת מתנחלים. אם לא, הרי אתה טרנספריסט.
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 196792
מה לגבי קביעת קו הגבול איפה שבא לנו והודעה לכל אזרח ישראלי שגר ממזרח (במקרה של עזה ממערב) לו, יהודי, מוסלמי, דרוזי, נוצרי, אתאיסט וכו' לעבור דירה תמורת פיצוי הולם. מי שלא רוצה, לא חייב, אבל אחרי קביעת הגבול באופן מעשי הוא לא יקבל שום פיצוי. מצד שני גם לא תשלל אזרחותו והוא יוכל לחזור על חשבונו בזמן ובמקום שיראה לו.
באופן הזה אין טרנספר - מי שרוצה להשאר בביתו נשאר, אין שלילת אזרחות גורפת, (ניתן לשלול אזרחות של מי שמתאזרח במדינה אחרת, פלשתין או ארה''ב למשל) יש פיצוי למי שמוותר מרצונו על ביתו, ובאופן כללי נראה לי הוגן לחלוטין.
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 196807
בדיוק לזאת התכוונתי בחצי הראשון של הספקולציה שלי על דברי אור. גם לי זה נשמע הוגן.
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 198526
במידה וההחלטה תוחל במידה שווה גם על מתנחלים (כלומר, לא תהיה כפיה לעזוב), והפיצויים יהיו שווים, נדמה לי שאני בעד. אבל אני צריך לחשוב על זה יותר לעומק.

עם זאת, המהלך חייב להתבצע בהסכם עם הצד השני (בפרט, לא ניתן להשאיר שם מתנחלים, עם אזרחות ישראלית, ללא הסכמת השלטון החדש), ואני תוהה כיצד הפלשתינאים יגיבו לרעיון.
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 198565
ניתן להשאיר שם מתנחלים, עם אזרחות ישראלית, אבל כפופים לחוק ולאוכפיו המקומיים.
לו הייתי פלשתינאי הייתי מאמץ את ההצעה.
לו הייתי מתנחל הייתי מוותר על התענוג.
אני מניח שאף פעם לא שמעת על יהודי אמריקאי ששר את התקווה? 198628
אני לא רואה מניעה לבצע את זה באופן חד צדדי. אחרי הכל, יהודים חיים אפילו באירן. אני כמובן הייתי ממליץ להם לעבור לתחומי המדינה, אבל אני לא רואה מקום לכפות על אדם איפה לגור.
לגבי הפיצויים, ברור שהם יהיו על פי קריטריונים שווים ליהודים וללא יהודים. הייתי אפילו מציע פיצוי שהולך ויורד עד לאפס ככל שמתקרב התאריך הקובע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים