משיב הרוח 196268
היתה כתבה מעניינת על קבוצת הכותבים הזו במוסף "הארץ" לפני מספר חודשים, אך לא הצלחתי למצוא קישור לכתבה ברשת. את כתב-העת עצמו יש כאן:

על השיר עצמו אני צריך עוד לחשוב, ובינתיים רק אנטפק: יכול להיות שהמפיק בה"א מיותר בשורה האחרונה?
משיב הרוח 196276
אולי הכוונה לכפל משמעות, (כמו בקולה של אמא), והמשורר מתכוון להביא אותנו לשמוע את קולה של האם. (אבל אולי מדובר סתם בטעות הגהה).
משיב הרוח 196280
גם אני אנטפק - בשורה אחרת כתוב ''פלשתינים'', ובשורה הבאה אחריה ''פלשתינאים'' (עם אל''ף), הפנתי שאלה בנדון לטלי ותמהתי אם זה היה מכוון מצד המחבר.
משיב הרוח 196488
מפיק מיותר!המפיק הגיע איך שהוא תוך עקיפת גדר ההפרדה של הַמַּפִּיקִים
עורך ראשי של כתב עת חשוב לשירה ופרוזה 196548
ליוסף עוזר שלום רב. מה שלומך? ברוך שובך לכותרות. כי התאכזבתי לא למצוא אותך ברשימת המערכת של כתב העת לשירה "משיב הרוח" האחרון שזה עתה נחת על שולחני (גיליון י"ד, חורף תשס"ד). אבל שמחתי למצוא את שמך כעורך ראשי בכתב עת אחר לשירה ופרוזה, שנראה בעיני חשוב יותר, אך שמו פרח מזכרוני (נתקלתי בו בסטימצקי לפני יותר משבוע). תעדכן אותנו מה שם הבמה החדשה.
מה גם שהשיר הנוכחי אינו חדש לי, כי כבר פורסם במוסף הספרותי של העיתון "ידיעות אחרונות" לפני כשנה. אבל איך שאני מכיר אותך כמשורר פורה (על פי רשימות השירים שאתה נוהג למאייל אלי מידי שבוע) - בוודאי שינית את גרסת הרשימה המפורסמת ללא היכר. ואכן הרשימה הנוכחית מרנינה ויפהפיה. אין לי כל ספק שאתה משורר גדול, שהגיע הזמן להעניק לך לא רק את פרס ראש הממשלה (מידיו של יצחק רבין ז"ל), אלא את פרס ישראל.

שא ברכה בהמשך מלאכת היצירה.
אאוץ'. באמת. 196590
אני מקווה מאוד שלא ייסחפו אחרי הכותרת והתוכן של הודעתך.
ואני לא מעוניינת לדון ב-"למה?". גם דיון מעין זה יהווה סטייה ויעביר את הטקסט למקום שולי.
יו''ר המערכת ''מאזנים'' 197072
אתה בטח מתכוון לירחון לספרות "מאזנים", היוצא לאור על ידי אגודת הסופרים העברים ושיו"ר המערכת שלה הינו לא פחות ולא יותר (או האחד והיחיד?): יוסף עוזר.
משיב הרוח 198788
הכתבה נמצאת במלואה בפורום של משיב הרוח
משיב הרוח 198799
תודה. מותר להעתיק כתבה שלמה ולהציגה בפומבי? אין פה איזו בעיית זכויות יוצרים?

(למי שמחפש, הכתבה נמצאת בהודעה מה-‏28/12 שכותרתה "רוח פרצים - כתבה במוסף הארץ 21-11-03".)
כי רב להושיע, אתה,משיב הרוח ומוריד הטל 198803
הכתבה רוח פרצים,על שירה יהודית ישראלית בקישור ישיר (וחוקי יותר?):
כי רב להושיע, אתה,משיב הרוח ומוריד הטל 198804
בהחלט יותר טוב... תודה גם לך. כדאי לקרוא.
כי רב להושיע, אתה,משיב הרוח ומוריד הטל 198812
:-) חוקי בכל מקרה. הסברתי כבר, ושוב: תגובה 198810.

(חוץ מזה: אתה מקלקל לשור את פרסום הפורום שלו.)
משיב הרוח 198810
1. שור הוא המנהל של פורום "משיב הרוח" באתר. מבחינת הפורום והאתר, שור עוסק בפרסום ותעמולה למענם.

2. זכויות יוצרים: כבר הסברתי שאין בעיה כזאת - *) כשיש דיון בטקסט; **) כשאין רווחים כספיים מן השימוש בו. נהפוך הוא: במקרים האלה, השימוש מהווה "קידום-מכירות".

3. אלון, שמת לב לעובדה שיש יותר אב"מים‏1 מאשר א"מים בדיונים "לוהטים"‏2? אפילו שור לא רשם פרטים.
(בררר... צווארי עדיין מחובר לראשי ולגופי. בררר...)

---
1 אין צריך להסביר. עוד איחשד למטומטמת עם קבלות.
2 אני מתכוונת לאלה שמעלים שאלות על האתר והמערכת, כמו שהקשיתי בעצמי, ובגלוי. (אתה לא חייב להגיב לי, ברור?:-).)
משיב הרוח 201624
על אף שלא הבנתי את כל הרמיזות לגבי ולגבי הפורום.

א. אני לא מנהל תעמולה לשום דבר.
ב. אין לי שום בעיה אל מול משתתפים שמעלים שאלות לגבי המערכת, כתב העת וכו'.
ב. לשמחתי הרבה, בעזרתם של כמה גולשים חדי כתיבה - ולעיתים אף מעצבנים - הפורום העלה רמה ועניין. לא תמיד הדבר לרוחי, אבל אין בכוונתי לצנזר דבר כל עוד הוא אינו נוגע בלשון הרע. לגבי הדבר האחרון, אני ממליץ לכל מנהל פורום לעשות כן, כדי ליצור דיון ענייני, כמו שנעשה לרוב בפורום זה.

נ''ב
לדעתי השיר של יוסף עוזר הוא מן המעולים שבשירה העכשווית שהתפרסמה בעשור האחרון. אף הצעתי לו אישית לבחור את השם ''קולה ומכנסיים'' כשם ספרו הבא.
משיב הרוח 201736
''לדעתי השיר של יוסף עוזר הוא מן המעולים שבשירה העכשווית שהתפרסמה בעשור האחרון.''

כנראה בסופו של עניין שירה (למרות השגותיהם של רבים וטובים) היא עניין של ''טעם וריח''. כבר פגשתי משוררים ידועים שלא רק שלא קיבלתי את ביקורתם על שיריי, גם מצאתי את שיריהם שלהם מטופשים להפליא.
המסקנה היחידה שאני יכול להקיש מעובדה זו, ומן העובדה שלדעתך (מישהו עם הרבה יותר ידע משלי מן הסתם, אבל אולי לא יותר משל אור נניח) השיר המפורסם פה (שרבים חשבו כי במקרה טוב הוא שיר רע, ובמקרה רע, כלל לא שיר) הוא אחד הטובים שנתפרסמו בעשור האחרון זה או שהדיבור על מדד אובייקטיבי לשירה הוא כל-כולו עורבא-פרח (ואז נשאלת השאלה מה הערך בכלל של דיון על שירה), או שיש כאן מניעים חיצוניים עליהם איני יודע, שאינם קשורים ישירות לטיב השיר.
יש ערך לדיון בשירה 201741
יש ערך לדיון בשירה - פשוטו כמשמעו. הערך הוא בדיון ולא בהחלטה מה טוב יותר או פחות. אולם נראה לי כי הדיון עצמו הוא מדד לא רע בכלל לאיכות השיר. עד כמה דיון כזה עשיר? עד כמה הוא מעורר התלהבות אצל המתדיינים? האם הוא נצמד לשיר או בורח ממנו? האם הוא מעורר תהיות מרירות וציניות על אודותיו הוא שאלות נלהבות? האם אומר הקורא "נפלא אולם לא הבנתי דבר" או "לא מבינים פה כלום וזה מעצבן". שתי התגובות אפשריות אגב.
יש ערך לדיון בשירה 201749
אולי הערך לא טמון בהחלטה בינארית של טוב/רע, אבל החלטה אישית כזו, ברגע שהיא מתומכת בנימוקים והסברים רלוונטיים לשיר, היא בהחלט בעלת ערך. במילים אחרות, מישהו מגבש דיעה לגבי טיב השיר כתוצאה מסיבות אלו או אחרות. ליבון הסיבות הללו בדיון נותן לו ערך, שכן הדיון מסוגל ללמד את בני השיחה דבר (ומבחינתי רק דיון שיש למידה בצידו/סופו הוא בעל ערך).
ואם השתכנענו בכך, הרי שאני עדיין מחכה להסבר משוּר לטענה:
"לדעתי השיר של יוסף עוזר הוא מן המעולים שבשירה העכשווית שהתפרסמה בעשור האחרון."

אם הסבר כזה לפי שוּר אינו מן הנמצא, או אף אין בו צורך, הרי שאין דיון, אין למידה, אין ערך, ומניה וביה גם אין צורך לא בעורכי שירה ולא במבקריה.
יש ערך לדיון בשירה 201985
דווקא על הטענה ''לדעתי השיר של יוסף עוזר הוא מן המעולים שבשירה העכשווית שהתפרסמה בעשור האחרון.'' לא הייתי מצפה להגנה ולהסבר. הסבר ראוי יהיה חייב לכלול ניתוח מקיף של השירה שהתפרסמה בעשור האחרון והשוואה בינה לבין השיר הנדון. לא הייתי מצפה להסבר כזה בפורום הזה או בכלל וזו גם הסיבה דרך אגב שאני נמנע מלהשמיע הצהרות כאלה. אני אסתפק ב''לדעתי זהו שיר נפלא'' בליווי נימוקים. לא חייבים להשוות לשירים אחרים (גם הייתי נמנע משם התואר ''מעולה'' לשיר. נראה שהוא ראוי יותר למחקר מאשר ליצירה).
יש ערך לדיון בשירה 202024
קודם כל בדברי אבקש לומר דבר-מעט על "שירה עכשוויות". שירה עכשווית היא שירה המתמודדת עם מצב קיומי לא רק של הבודד, אלא אף של הכלל. יש כאלו שיגידו שזו אינה שירה, ששירה נכתבת רק מן האישי. אין זו שירה פוליטית, ואם היא במיטבה, אז היא אף לא פלקטית.

למה שירו של יוסף עוזר הוא מן המיטב הזה: זה באמת דורש דיון ארוך, ויש באמת להביא דוגמאות טובות משירה כזו בשנים האחרונות. אומר רק ברמיזה ובקיצור שטחי: קחו את שיריהם של יצחק לאור ואהרון שבתאי, שהתפרסמו בעיקר במוסף הספרות של הארץ בשנים האחרונות, והניחו אותם לצד שיר זו של יוסף עוזר ותבינו הכל.
משיב הרוח 201622
למיטב ידיעתי הדבר מותר - כל עוד זה לא נעשה לטובת מטרות מסחריות, אלא לצורכי לימוד דיון וכו'.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים