עדכון 197196
מידיעות המתפרסמות היום ב"הארץ"‏1 וכן בתקופה האחרונה עולה התמונה הבאה: אירן ממשיכה, בידיעת בסבא"א, לפתח נשק גרעיני. מזכ"ל הסוכנות, מוחמד אל-בראדעי, מנסה ככול יכולתו לקדם את כוונתה של אירן, ע"י מניעת העברת הדבר למועצת הביטחון, ולא בפעם הראשונה. גם כשהוא יצא כנגד אירן, הדבר היה תמיד במצבים בהם אין לדברים ערך, שכן לחצה של ארה"ב כבר הכריע.

במקביל, הוא מנסה לדחוף בהדרגה לפירוק העולם החופשי מנשקו - ישראל ועתה, בטיפטוף, גם ארה"ב.

עדכון 197306
לא יודע איך הקישורים שנתת קשורים לכתוב בתגובתך, אבל זה לא מפתיע אותי.
מוחמד זה מוחמד, הלא כן אפו? אפילו אם הוא נלחם בחורמה בנשק הגרעין באשר הוא.
עדכון 197311
תודה על השאלה. מן הקישור הראשון:
איראן לא דיווחה לסבא"א על מתקנים רגישים מאוד להעשרת אוראניום, כך אמרו אתמול דיפלומטים מערביים. לדבריהם, המידע הגיע אתמול מלוב וממדינות אחרות שגילו את המתקנים.

בסוף ינואר טענו מקורות בסבא"א, כי איראן העניקה פרשנות שונה להתחייבותה להפסיק את תוכנית העשרת האורניום שלה. לפי הפרשנות שהעניקה איראן להתחייבות, היא אכן אינה מתכוונת להעשיר אורניום, אך ממשיכה בהרכבת הצנטריפוגות במתקן להעשרת אורניום בנתנאז.

ומן השני:
כותרת - ביקורת על ארה"ב, הקוראת לפירוק נשק גרעיני - אך מתחמשת בעצמה
מתחת לתמונה - בראדעי: על המעצמות להתפרק
סוף הידיעה - בראדעי היטיב אתמול לבטא את החשש הזה במאמר ב"ניו יורק טיימס", שכוון בעיקר לנגח את ממשל בוש, ובו קרא למדינות שמחזיקות נשק גרעיני, לא לשכוח את מחויבותן המעוגנת באמנת ה-NPT, להתפרק מנשקן.

במאמץ נוסף היית מגלה את מקורתיי האחרים. דוגמא? רק מהיום, עדיין מעיתון "הארץ" http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it... -
איראן נתפסה שוב בדיווחי שקר לגבי תוכנית הגרעין שלה - כך אמרו אתמול ל"הארץ" מקורות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). לדברי המקורות, גילויים אלה יופיעו בדו"ח, שצפוי להגיש בשבוע הבא מזכ"ל סבא"א, מוחמד אל-בראדעי.
וכן -
למרות הגילויים החדשים, צפוי מזכ"ל סבא"א להדגיש בדו"ח שאיראן חתמה על "הפרוטוקול הנוסף" (אף שלא אישררה אותו עדיין), ומשתפת פעולה עם הסוכנות. בראדעי צפוי להמליץ להמשיך בדיאלוג עם איראן, ולא להעביר את העניין למועצת הביטחון של האו"ם, שבסמכותה להטיל על איראן עיצומים.

מקורות נוספים - עבודת בית.
שבת שלום!
עדכון 197313
כלומר, הבאת עוד קישור שהוא more of the same.
אתה מציג תזה שלך, שאומרת שברדעי מסייע להתחמשות אירן. קשה לי לראות זאת ממאמרים בהם מתואר האיש כתוקף כל מי שמעודד בצורה אקטיבית או פסיבית הגברה או אי צמצום של החימוש הגרעיני.
למה מועצת הביטחון הינה אופציה בכלל? נראה לך שמישהו יאשר פעולה באירן לאחר הכישלון הצורב למציאת נשק בעירק? הרי אז ארה"ב היתה הדוחפת היחידה מול כל העולם, ועכשיו אפילו היא איבדה עניין. ברדעי עושה את כל מה שהוא יכול תחת האילוצים, לדעתי.
ואני באמת חושב, לאור התגובות שלך בהן יצא לי לעיין עד היום, שהסיבה היחידה שאתה חושב מה שאתה כותב עליו, זה בגלל ששמו הוא מוחמד.
עדכון 197319
אני חולק על רוב האבחנות שלך בתגובה זו.
אני לא רואה כיצד נתון כלשהו שאביא מן העבר, למשל לגבי התבטאויותיו וסדרי העדיפויות של בראדעי, עשוי לשנות את אמונתך. גם לא אתווכח עם דברים שיחסת לי.
עדכון 197321
אתה מוזמן להמשיך לנסות. אין לזה קשר לאמונה.
אין לי שום דבר בעד או נגד ברדעי, אני רק מנתח את הקישורים שהבאת לי עד כה, שאינם תומכים בסברה שלך.
עדכון 197323
זו לא היתה טענה ולאחריה הוכחה, אלא תחושה מלווה בקצת יותר מביסוס. לא השתכנעת? לא נורא, בוא נעקוב שנינו אחר ההתפתחויות בנושא ואולי אחד מאיתנו יחזור בו.
בינתיים בוא נרגע עם http://www.stud.ntnu.no/~alexann/ .
רק מילה אחת על הלינק: 197334
היפופידס!
עדכון 197355
זה אולי יהיה קצר:
להלן עדכון של הגשת הדו"ח למועצת הביטחון בשבוע הבא. משכנע מספיק?

עדכון 197360
שיקרא גם על הלסבית המוסלמית:
עדכון 197399
תודה על הקישור המרתק. כן ירבו כמוה! שכן כרגע המצב הוא, ציטוט:
הספר מתאר מסע אינטלקטואלי ורוחני של צעירה חקרנית, מרדנית, המתעקשת לברר מדוע התרבות המוסלמית נגועה כל כך בדעות קדומות, בסטריאוטיפים ובתיאוריות קונספירציה, מדוע היא סגורה וקסנופובית כל כך, מדוע היא ממאנת להשתנות ולהסתגל למערכת הערכים הליברלית של המערב, ומדוע יש בה כה מעט ביקורת עצמית.

אם היו בחברות הערביות (עוד) אנשים כמו זו (שאגב אינה ערביה), אפילו אחד/ת ל100,000, יתכן שהיינו חיים היום בעולם הרבה יותר טוב.

עוד נקודה מעניינת שלא ידעתי היא נושא "סגירת שערי האיג'תיהאד". כבר כתבתי בתגובה 117559 על התקבעות האופי השמרני והמסתגר של האיסלאם ותרבויותיו.
מעניין להשוות זאת לתהליכים דומים של חתימה וקאנוניזציה שעברה היהדות - של התנ"ך, המשנה והתלמוד - שנעשו בסביבה הרבה פחות מנותקת ומסוגרת גאוגרפית.
עדכון 197410
תוספת: מעניין עד כמה שמחים חוגי השמאל האמריקאי והאירופי לאמץ אה מאנג'י אל חיקם, שהרי היא מגנה בעיקר את הערבים והאיסלאם ולא את המערב! נראה לי יותר סביר שהאימוץ יהיה במשורה והיא לעומת זאת תלך בדרך כל שמאל ותפנה חיציה יותר ויותר מערבה (וישראלה כמובן). אבל אולי כאן אתבדה.
כי מנשים תפתח הטובה 197437
אהה, אתה לא מתעדכן אצל אלכס?

קומיקאית פקיסטנית בנורווגיה שמלגלגת על האיסלם

הלסבית המוסלמית שמקפיצה את הפיוזים לאורתודוכסים ומקבלת תמיכה לא צפויה מיהודי חרד
קראתי לא מזמן על עצומה של 100 (או 1000?) אנשי רוח סוריים הקוראים לרפורמות. אולי מישהו יתנדב לגגל.
כי מנשים תפתח הטובה 197438
תודה על ההפנייה. לא הצלחתי ממש לקרוא את המאמר בNYT, אך הבנתי את רוח הדברים וזה טוב ובכיוון הנכון, היכולת לצחוק על עצמך היא אינדיקציה חשובה ליכולת התבוננות עצמית מבחוץ.

אני יודע שהתרגלנו לדרוש מעט מאוד, ובעצם כמעט כלום מתרבויות לא מערביות, אבל אני מנסה להגמל מזה ולדרוש מהם איזשהו מינימום סביר ואוניברסלי דיו ואומר שוב את שאמרתי קודם: כל אלו הן התחלות נאות, אך אינם מהוות קצה קצהו של הנדרש, לא בכמות ולא בתוכן. בכ"ז, אשמח אם כל פעם שמישהו מוצא דברים כאלו, הוא יביא זאת באתר, או ישלח לי באימייל (לגביך רון - רק האפשרות הראשונה - האימייל שלך מתנכל לשלי משום מה).
עדכון 197392
משכנע מספיק במה?
המשך מעקב 200457
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it... ומתוכו:
בדו"ח, מדגיש מנכ"ל סבא"א, מוחמד אל-בראדעי, שחרף הליקויים, ממשיכה איראן לשתף פעולה. בניגוד לעמדת ארה"ב - לפיה ההפרות של איראן מחייבות להעביר את הנושא למועצת הביטחון - ממליץ אל-בראדעי להמשיך בדו-שיח עם טהראן.
סוף ציטוט.
זאת לעומת הדבר שבאמת מטריד את בראדעי:http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/398334.html
"מספיק לי לדעת שלישראל יכולת גרעינית, ומכאן אני משוכנע שיש לה גם נשק גרעיני", אמר אל-בראדעי.
סוף ציטוט.
כלומר כל הממצאים עוד לא שיכנעו את ראש סבא"א שאיראן ממשיכה לפתח נשק גרעיני והוא מעדיף לנקוט לשון זהירה (מאוד) באשר לאפשרות זו. לעומת זאת, באשר לישראל, הוא לא זקוק לשום ממצא.

הנה ניתוח טוב של המצב באזור: http://images.maariv.co.il/cache/ART654572.html
המשך מעקב 222882
"זהו הדו"ח השישי של אל-בראדעי שחושף את הפרותיה של איראן בקשר לתוכנית הגרעין שלה.

מקורות דיפלומטים בווינה העריכו, עם זאת, כי גם הפעם לא ימליץ אל-בראדעי לקבל החלטה הקוראת להעביר את הדיון למועצת הביטחון של האו"ם."

ולהשלמה: http://www.memri.org.il/memri/LoadArticlePage.asp?en...
המשך מעקב 225621
אתה מבסס ביקורת ותגובות על העדר נתונים (כמו הכתב בהארץ).
יש מקום להניח, על פי התנהגות בעבר הלא רחוק של ארה''ב, שאם היתה באמת רוצה לעשות משהו בנידון, לא היתה מחכה לאו''ם.
באופן דומה אפשר לתאר תסריט בו העברת הטיפול בנושא הגרעין האירני למועצת הביטחון גורמת לקבורתו באופן כזה, שאפילו דו''חות האזהרה המתפרסמים על ידי סבא''א מעת לעת לא היו רואים אור.
מאידך, לא מפורט כלל בכתבה מהם ההישגים להם זוכה אל ברדעי באופן הטיפול הנוכחי (סבא''א מול אירן), ומדוע הוא סבור כי ניתן להצליח בדרך זו.
אבל הוא מוסלמי, וזה בד''כ מספיק לך בשביל להרשיע אותו.
המשך מעקב 226905
לתשומת לבך:
המשך מעקב 227102
תודה. לזאת ניתן גם להוסיף את http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... . הגינויים ה"חריפים" לאירן בסבא"א הם רפים וגם הם מתקבלים לאחר לחץ אמריקני וכאמצעי בלימת העברת העניין למועצת הביטחון (שעסוקה באיום האמיתי על שלום העולם - ישראל). כרגע מה שאירן בעצם אומרת הוא שאם לא יתנו לה להעשיר אורניום בסתר, היא תעשה זאת בגלוי.
אם כולנו נמות מחר אל תגידו שלא אמרתי לכם! (:
''השמדת התרבות האנגלוסכסית'' 227216
והמעמיקים יוכלו להיעזר ב: http://www.memri.org.il/memri/LoadArticlePage.asp?en... כדי לקבל תמונה מקיפה על היעדים האיראניים ועל ההבדלים בין שמרנים למתונים.
המשך מעקב 227329
מה אתה רוצה? לדעתי דווקא סבא"א עושה לארה"ב את העבודה. במקום שארה"ב תסתבך במועצת הביטחון (זוכר את עירק?), מבטיחה סבא"א שלקראת ההגשה של הנושא למועצת הביטחון כל העובדות ידועות, מפורסמות ומבושלות (כולל הודעה אירנית כמעט מפורשת - כפי שהבאת בעצמך).
במצב כזה הרבה יותר קל לקבל החלטה על סנקציות מאשר במצב של חוסר ודאות, במיוחד לאחר הפשלה של מציאת הנשק בעירק.

לפי לוח הזמנים המפורט בתחתית הכתבה סבא"א דווקא עובדת יפה ומהר כשמדובר בגוף העוסק בדיפלומטיה בינלאומית. היתה זו סבא"א, ולא ארה"ב, שהציבה אולטימטום לאירן וקיבלה אותו, החלה לפקח עליה, ולבסוף פירסמה גינוי מפורט ומנומק.
אני לא יודע מי עומד מאחורי הלחץ האמריקני על סבא"א, אבל נראה לי שהוא קצת תמים או מיתמם - לקח לארה"ב יותר משנה לעבוד על מועצת הביטחון לעירק, ולבסוף קיבלה תשובה שלילית ופנתה למלחמה כמעט לבדה. אופציה זו כבר לא שמורה לה היום, בשל הקירבה לבחירות והביקורת הפנימית על בוש.
לא ניתן להגיד שארה"ב החזקה והגדולה הצליחה במיוחד גם מול צפון קוריאה - חזית גרעינית אחרת בה היא מתפקדת לבדה זמן רב (ללא מעורבות סבא"א).
כך שהעברת הנושא לאו"ם אינו מן נוסחת פלא, אלא דווקא צפוי להיות יותר מתכון מסוג של קבורת הפרשה בוועדה לה 20 ראשים ו 33 אינטרסים שונים.
אבל זה לא צריך להפריע לך לתקוף כל ארגון שבראשו עומד מוסלמי.
המשך מעקב 227396
אז בעצם סבא"א פועלת בנחישות וביסודיות ובכלל עושה לארה"ב את העבודה? פרשנותך קצת יצירתית למהלך העניינים עד כה ואין לי כח לענות על טענותיך. אסתפק בזה שהמקורות מובאים בפתיל זה וכל קורא המתעניין ישפוט כראות עיניו.
אציין רק כי צריך לזכור שלאחר מה שקרה בעיראק, ארה"ב מתקשה לפעול לבדה, הן בזירה הבינ"ל והן בזו הפנימית. זאת למרות האיום הברור והחד משמעי הניצב מול המערב כולו - הן בכוונות מוכרזות והן באמצעים. נראה אם גם הפעם הזו זה יגמר במיליוני חיילים אמריקנים המקריבים עצמם בגלל טפשותה, פחדנותה וחמדנותה של אירופה החופשית.
המשך מעקב 228444
אולי תתייחס לפרשנות כיצירתית פחות כשתיזכר כמה ארה"ב באמת יכולה לבצע דברים בתחום זה גם כשאין סבא"א בתווך:

לעצלנים (ולמקרה שהקישור ייעלם):

"צפון קוריאה מאיימת לבצע ניסויים במתקן נשק גרעיני שבתחומה אם ארצות הברית לא תסכים להצעתה לפיה היא תקפיא את תכנית הגרעין שלה בתמורה לפיצוי כספי, כך אומרים בכירים בממשל האמריקני.
האיום הושמע במהלך שיחות המתקיימות בביג'ין במטרה להביא לסגירת תכנית הגרעין הצפון קוריאנית."

כלומר צ' קוריאה מפעילה סחטנות כספית כלפי המעצמה שטוענת שאם רק יביאו את נושא אירן לאו"ם, ההמשך יהיה טוב יותר.
אתה בעצמך כותב שארה"ב מתקשה לפעול לבדה, וגם מכיר את "פחדנותה של אירופה החופשית", ולבד יכול להסיק מכך מה תהיינה התוצאות של הצבעה על תוכנית אופרטיבית נגד אירן במועצת הביטחון.
סבא"א בהחלט מבצעת כאן את המירב תחת התנאים המדיניים שנוצרו בעולם לאחר הכישלון המהדהד של השוטר העולמי בעירק.
המשך מעקב 228465
התרשמותי היא שסבא"א, ברשות אל-בראדעי, עושה ככל יכולתה כדי להמנע מעצירת הפיתוח הגרעיני האיראני. בסופו של דבר היא תאלץ להעביר את העניין למועצת הביטחון עקב עומס העובדות והלחץ האמריקאי, אך היא תעדיף לצקצק בשפתיים מאשר לגנות ולגנות מאשר להעביר למועצת הביטחון - למרות שכבר מזמן היא יכולה היתה לעשות זאת.
אז אתה טוען שהיא לא עושה זאת כי היא חוששת שזה לא יעזור? אני חושב שזה כן יעזור, ולו במעט. סנקציות בינ"ל כבר הועילו. בכל מקרה, הטיעון של "לא לפעול כי זה בטח לא יעזור הרבה" קצת משונה. האו"ם כבר ניסה ומנסה את כוחו בפרוייקטים הרבה פחות סבירים. נחייה (אולי) ונראה.
המשך מעקב 228512
האם יצא לך לקרוא את הכתבה אליה הפנתי בתגובה 226914
המשך מעקב 228519
לפי צבע הקישור בדפדפן שלי - כנראה שכן. עתה הוא כבר בארכיון אך ניתן למצוא חלק ממנו ב http://mmrs.fema.gov/News/Terrorism/2004/may/nter200... .
אגב, בניגוד לנאמר, לפחות בחלק זה של המאמר, מנהיגים באיראן כן מכריזים את מה שברור לכל בר-בירב ואף לכל ברבי סתם: הסיבה לפרוייקט הגרעיני האיראני היא צבאית והמטרה אינה הגנתית אלא התקפית. השקרים הרשמיים נועדו להרוויח זמן. אני מקווה שהעולם יתעורר בזמן, ואם לא, אז שישראל ו/או ארה"ב יפעלו בנידון במהרה. ואולי תהיה מהפכה באיראן עוד קודם לכן?
המשך מעקב 228659
אינני טוען "לא לפעול כי זה לא יעזור" - זה רק אתה ואנשי הקש שלך.
אני טוען שעל סבא"א להמשיך לפעול כי זו דרך הפעולה היחידה שהוכיחה את עצמה (לא מועצת הביטחון של האו"ם בעירק ולא ארה"ב מול צפון קוריאה הוכיחו עצמן כיעילות יותר - אם כבר כיעילות הרבה פחות).

חוץ מזה אתה טוען שהעברת האחריות למועצת הביטחון תעזור "ולו במעט". מה זה המעט הזה? גינוי עוד יותר חלש מזה של סבא"א? אתה שוב במילותיך מודה בפה מלא שכנראה אין דרכים נראות לעין לעצור את האיום (ומתפלל למהפיכה נוספת באירן), ובה בעת יוצא בשצף קצף מול סבא"א (וזה לא סוד למה אינך תומך בהם) ומצד שני מייחל להתערבות ארה"ב המעטירה, שהוכיחה רק אימפוטנציה הולכת וגוברת בקונפליקטים האחרונים.
המשך מעקב 228683
"על סבא"א להמשיך לפעול"? מה בדיוק היא עושה?
מועצת הביטחון יכולה להטיל סנקציות, שהוכחו בעבר כיעילות - אפילו במקרה עיראק.
המשך מעקב 228739
סבא"א ממשיכה בפיקוח הדוק, אוספת נתונים, ועד היום גרמה לעיכובים בתוכנית הגרעין האירנית ושיתוף פעולה מוגבל מצידה, ואף הביאה את שליטיה כמעט להודאה בפה מלא שיש להם תוכנית כזו.
אני מניח שכשבסבא"א יראו שההישגים האלה מפסיקים, הנושא יועבר הלאה. עד אז - נראה שזוהי דרך הפעולה היחידה שמניבה פירות כלשהן.
דרך אגב, ארה"ב היא לא בדיוק מדינה קטנטונת שלא יכולה להתערב ולהפעיל לחץ כבר עכשיו. כשארה"ב ממש רצתה, היא הפעילה סנקציות או איימה לבדה.
בשל כך אני מפנה אותך בכל פעם לדוגמה הצפון קוריאנית: שם סבא"א לא מעורבת, והמצב הפך להיות מגוחך לחלוטין: צ' קוריאה סוחטת את ארה"ב לקבלת כספים כדי לעצור אותה מהמשך פיתוח תוכנית הגרעין.
אם אראה כותרת בסגנון של "אירן מסרבת להכניס פקחי סבא"א ולשתף איתם פעולה" ולא אראה בסמיכות "סבא"א מעבירה את הטיפול לאו"ם" אז אתחיל להיות מודאג (לא שההעברה לאו"ם תפיג בהרבה את דאגותי).
אבל אנחנו לא שם, וסבא"א מתפקדת בדיוק כפי שהיא צריכה במצב כזה.
המשך מעקב 228745
הויכוח זה לא ממש נראה לי חשוב ואתה מרחיב אותו לנושאים נוספים (למשל אפקטיביות פעולתה של מועצת הביטחון) וגם מייחס לי כל מיני מניעים. אין לי בעייה עם כל זה, אני מניח שזה מספק איזשהו צורך אצלך ואני תמיד אוהב לעזור לאנשים. אני חושב שאת מה שאני כן טוען‏1 ביססתי היטב. מעבר לזאת, בוא נמשיך ביחד לעקוב אחרי ההתפתחויות.

1 לגבי כוונותיה של אירן ולגבי נטייתו של אל-בראדעי להקל עימה ככל שהנסיבות מאפשרות.
המשך מעקב 228762
ההתייחסות למניעים שלך רלוונטית מאוד לפתיל, מאחר ולדעתי לא הראית בשום צורה שסבא"א לא פעילה, ולא ניסית להתמודד עם טענותי על חוסר התועלת שבפניה לאו"ם (או אפילו ישירות לארה"ב), ולכן כל מה שנותר לי להראות זה שהחשדנות שלך כלפי סבא"א היא רק בשל העומד בראשה (כפי שאתה בעצמך אומר בתגובות קודמות).

תבין, אין לי מניות בכור באירן, ואני חושש לפחות כמוך מהתממשות האיום הגרעיני. אני גם מקווה שתהיה מהפיכה באירן או שישראל תעשה משהו, כי למען האמת, סבא"א עדיין פעילה, אך נראה שהיא בכיוון של להגיע למבוי סתום, ואז הפניה לאו"ם ולארה"ב פשוט תחסל לדעתי את הפיקוח הקטן שעוד מתקיים, ונגיע למצב של עוד צ' קוריאה: יכולת גרעינית מלאה, ומאפיונר שכונתי אירני הדורש דמי חסות מהמעצמות כדי לא להגדיל אותה.

דרך אגב, הדרך בו ניסית להתנער מהפתיל הטורדני ולסגור אותו מהר לא נראית לי מכובדת. זה עשוי להעיד על חוסר יכולת כנה להתמודד עם טענותי בבריחה ל"ימים יגידו".
המשך מעקב 246360
הגרעין של איראן בדרך למועצת הבטחון?

המשך מעקב‏1 228859
...אל-בראדעי צפוי להעלות את הצעתו כי ישראל תסכים לתחילת מגעים בנושא הקמת אזור חופשי מנשק גרעיני במזה"ת...
...
בסוף השבוע פורסמה הודעתה של איראן, לפיה החליטה לחדש את הפעילות הגרעינית שתאפשר לה להעשיר אורניום. הודעתה של איראן נמסרה במכתב לסבא"א כבר ביום שלישי. על פי ההודעה, איראן "מתכוונת לחדש, תחת פיקוח סבא"א, את בניית רכיבי הצנטריפוגות, הרכבתם ועריכת ניסויים, מה-‏29 ביוני".
...
החלטתה של איראן הביאה לגל של ביקורת וגינויים מצד ארה"ב, האיחוד האירופי והאו"ם. אל-בראדעי קרא לטהראן לשקול מחדש את החלטתה. עם זאת, הוא ציין כי בשלב זה איראן אינה מתכוונת עדיין להעשיר אורניום, אלא רק לבצע פעולות שיאפשרו לה לעשות זאת בעתיד.
...
ארה"ב, כמו ישראל, סבורה כי שיתוף הפעולה החלקי של איראן עם סבא"א אינו אלא כיסוי לכוונתה להשיג חומרים בקיעים - גם באמצעות העשרת אורניום - כדי לייצר נשק גרעיני כבר בשנה הבאה. איראן דוחה את ההאשמות, וטוענת כי תוכנית הגרעין שלה מיועדת להפקת חשמל בלבד.

_____________
המשך מעקב‏1 228861
ואני רציתי לתת לידיעה הזו את הכותרת "נחשו מי בא לסעוד?".

בכל מקרה, אתה יכול להשתמש בחוסר היכולת של סבא"א להשפיע על תוכנית הגרעין הישראלית כטענה בזכות חוסר היכולת של סבא"א, גם לא תחת אל-ברדעי, להשפיע באמת.
המשך מעקב 228896
הצעתך לכותרת אכן מוצלחת וחבל על דאבדין. אני לא נכנס כעת לויכוח בנושא יכולותיה הלא מוכחות של סבב''א. הנקודה היא שגוף זה מנסה לדחות ככל הניתן את האפשרות לפעולה אפקטיבית כנגד אחת הסכנות הגדולות והדחופות לשלום העולם.
שכשתגיע שעת העיצומים, היעילים רק לאחר מספר שנים, וגם זה לא תמיד, עשוי הדבר להיות כבר מאוחר מידי.
המשך מעקב‏1 228945
ביקור מוצנע כבר לא יהיה:
הנפש הערבית 228956
תודה.
אפשר להשוות את "לא הוגן שלכמה מדינות מותר גרעין" מן הקישור שהבאת, ל"אלא משום שהם חלשים, ורוצים לעשות משהו כדי לאזן קצת את ההבדל החמור בינם לבין החזקים"‏1.
אלו שתי דוגמאות לאחד היסודות ההרסניים, ויש יאמרו ההרסני שבהם, הנמצאים בייצוג יתר בנפש הערבית, כמעט באשר היא. ממשפט זה אגב, השתכנעתי שנאאל אינו מתחזה ככל הנראה.
אבל לא בזאת עוסק פתיל זה.
(למי שיוצא קצף מהפה למקרא הדברים, אם יהיה על מה להגיב אגיב, אך לא אגרור את זה יותר מידי מהלכים).
__
1 תגובה 219061
הנפש הערבית 229022
סבא"א מבצעת את תפקידה בכל פינה שהיא יכולה. אחד התרוצים (הטובים) לחימוש גרעיני אצל שכנינו הוא "למה להם מותר ולנו אסור". אחד התירוצים האינפנטיליים שלנו לכך הוא "האיזון". הרי "איזון" זה אינו מונע קונפליקטים קונבנציונליים, בהם כביכול מתבטא היתרון של שכנינו (תחת ההנחה המופרכת שהם תמיד יתאחדו נגדנו - הנחה מופרכת מאז 73).
הגרעין פשוט מכניס אלמנט חדש לאזור של מאזן אימה, שלא מייצר יותר ביטחון לישראל, אלא בעיקר משמש הצדקה לחימוש השכנות. פעילות סבא"א בישראל מובנת בהיבט זה, ולא מגיעה לגמרי בכפיה - היא מגיעה בעקבות התבטאות של אישים בכירים בממשל הישראלי בעד חשיפת היכולת הישראלית (ובכך הזמנת הלחץ הבינלאומי).
המשך מעקב 231103
נראה שבראדעי אינו מתאמץ לגנות את ישראל ולפרקה (מוסלמי מזוייף?):

המשך מעקב 258439
רק למקרה שמחר-מחרתיים כולנו נמות (או שסתם ימות לפתע השרת עליו יושב האייל), מתבקשים האיילים הקוראים בתפוצות לשמור גיבוי של האייל.

כך יום אחד יוכל קובייה הבא לשחזר את כולנו מרמצי תגובותינו. את כולנו, או לפחות את אלה מאיתנו שהתאזרו בשמות.
המשך מעקב 258296
אירוניה המתקשרת לhttp://www.memri.org.il/memri/LoadArticlePage.asp?en...
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it... , הפעם בפרלמנט:
"קריאות "מוות לאמריקה" נשמעו מבין ספסלי הבית בעקבות ההצבעה."
"איראן עומדת על כך שכל פרויקט הגרעין שלה מכוון למטרות שלום."
איה פלוטו(ניום)? במצרים! 259683
"פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) גילו סימנים להימצאות חלקיקי פלוטוניום ליד מתקן למחקר גרעיני במצרים"
"מפעם לפעם החומרים האלה מתגלים במקומות שבהם הם אינם אמורים להיות. ברוב המקרים ישנו הסבר מתקבל על הדעת להמצאותם".
מדוע הפלוטוניום מועבר ממקום למקום וכיצד מצליחים לספק הסברים המניחים את דעת סבא"א? ובכן:
"בשבוע שעבר דיווח העיתון הצרפתי "ליברסיון" כי מנכ"ל סבא"א, מוחמד אל-בראדעי, שהוא אזרח מצרי, סייע בחשאי למצרים לחמוק מפיקוח סבא"א, ואף ייעץ לה בתוכנית הגרעין שלה."
(מתוך http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...)
בכ"ז, כדאי לחכות למידע נוסף.
איה פלוטו(ניום)? במצרים! 268478
"ממשל ארה"ב מנסה לסלק את ראש סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א), מוחמד אל-בראדעי, בעזרת עשרות הקלטות של שיחות שלו עם דיפלומטים איראנים. כך מסרו שלושה גורמים רשמיים בממשל בראשות הנשיא ג'ורג' בוש, ל"וואשינגטון פוסט".

איה פלוטו(ניום)? במצרים! 268489
תודה, אבל הנתון היחיד שמעניין אותי שם הוא שהאמריקנים אינם אוהבים את בראדעי ואני משער שיש לכך סיבות טובות. מעבר לכך, אין כאן משהו מהימן להיאחז בו. אבל נחכה, עוד יהיה.
''הוא סירב לפרסום נספח הממצאים, והורה להסתירם'' 527636
יום אחד עוד יכתבו על איך בראש סבא"א עמד במשך שנים רבות אדם אשר עשה כל שאפשר כדי שלאירן תהיה פצצה גרעינית, כמעט ללא פוצה פה ומצפצף, לעיני כל העולם שאף העניק לו פרס נובל.
עדכון, לאחר חמש שנים:
"הנוכחים נדהמו. לרובם היה ברור, שמדובר בדגם של פצצת גרעין."
"עוד לפני כן, המידע שהוברח מאיראן גרם מחלוקת בין הוינאנן לאל-בראדעי. הסמנכ"ל וקבוצת פקחים נטו לקבוע שיש די ראיות לכך שאיראן מפתחת נשק גרעיני וביקשו שהמידע יפורסם בדו"חות התקופתיים של סבא"א. אך במשך כשנתיים, היתה ידו של אל-בראדעי - שסבר שאין ראיות כאלה - על העליונה. הוא סירב לפרסום נספח הממצאים, והורה להסתירם. גם לאחר התדרוך של פברואר 2008 נותר המידע חסוי, עד שקיומו של הנספח הגנוז נחשף לפני כמה שבועות ב"הארץ". "
עדכון 262754
"איראן מנצלת את הימים האחרונים לפני המועד שבו התחייבה להפסיק את
כל תהליכי העשרת האורניום, על מנת לייצר כמות משמעותית של גז שיכול
לשמש אותה לייצור נשק גרעיני, כך אמרו היום גורמים בכירים בסוכנות
הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה.
...
ישראל הודיעה מצדה באחרונה כי אינה מאמינה להבטחות האיראנים, וכי
היא סבורה שאין לקבל את ההסכם של האירופים עמם, משום שלאיראן יש
תוכנית סודית לפיתוח נשק גרעיני‏1.
...
קולין פאואל, מאמין כי איראן מנסה לפתח מערכת לשיגור פצצה גרעינית וכי
מדובר בשלב חדש ובעלית מדרגה בתוכנית הגרעין של טהראן. פאואל אמר
את הדברים כמה ימים בלבד לאחר גיבוש ההסכם בין איראן לאיחוד האירופי."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 בתגובה 237422 התייחסתי לאפשרות של ערוץ מקביל אחר. אגב, בתגובה ההיא צ"ל "רחוב שומשום" ולא "החבובות".
עדכון 263042
האירנים יכולים לגזור קופון נאה מהפיאסקו של שרותי הביון המערביים העירק.
עדכון 263062
יתכן, מצד שני, אלמלא היציאה למלחמה בעירק, הם לא היו מרגישים את נשיפות האמריקנים בעורפם, ממעבר לגבול.
עדכון 263243
העיוורון שלך ביחס לאמריקה של בוש ומטרותיה הוא אגדי.
לא רק שהפרסה המתמשכת בעירק (mess-o-potamia) והכישלון המודיעיני שם כובלים את ארה"ב מבפנים כנגד כל קמפיין נוסף, בוש אפילו לא טורח להתקדם בנושא האירני. בעצם, הלחץ היחיד כרגע הוא זה של מזכיר המדינה היוצא ובריטניה.
בכלל, נראה שהדבר האחרון שמעניין את בוש זה צמצום ההתחמשות הגרעינית: ב 4 השנים הראשונות הסיר את הסנקציות על הודו ופקיסטן שהוטלו בשל היכולת הגרעינית שלהן, לא נקף אצבע בתוכנית הצ' קוראנית התופחת, והניח לאירן להגיע עד למצב היום. במקביל, התנער מכל אמנה לצמצום נשק גרעיני ואף הפך לנשיא האמריקני הראשון לאחר 16 שנה שחידש תוכניות גרעין של ארה"ב.
מה גורם לך לחשוב שאפשר לסמוך עליו בנושא אירן? למה כולם אשמים חוץ מארה"ב, ה"שוטר העולמי" הסלקטיבי?
עדכון 263387
אהה... עוד מעריץ של ג'.ס.
עדכון 263393
ג'.ס.?
עדכון 263437
נו, זה רק ליודעי ח''ן...

(ג'ון סטוארט, יהודי יקר)
עדכון 263445
(טופח לעצמי על המצח)
נכון מאוד. הוא לא רע. קראת את הספר האחרון שהוציא?
עדכון 263483
טרם הספיקותי... נראה לי שאדחה את זה לבחירות הבאות בארה''ב, או משהו כזה.
עדכון 263488
סליחה אפו. הבאת לא מזמן קישור לתמונה שנחשפת בתנועת זום והקישור ששמרתי לא עובד. מה עושים?
עדכון 263622
כותבים לו מכתב.
עדכון 265230
עדכון 265232
או זה: http://stage.co.il/Authors/11502 .
עדכון 265238
נחמד אבל התכוונתי לתמונה שזה היה הקישור שלה רק שעכשיו לא מרשים לראות אותה:

עדכון 265287
טוב, איני יודע במה המדובר.
עדכון 265225
איראן מציגה: בובת הנפץ של סרן שמעון:
"קציני מודיעין ישראלים" עוברים בחדר אפל תדרוך לקראת משימה מיוחדת: הטמנת בובת נפץ בשטחים, "כדי לפוצץ ילדה פלסטינית שעוברת במקרה". השיחה מתנהלת בעברית עילגת בצירוף כתוביות למקומיים. כך אנחנו נראים בסרטי התעמולה של הטלוויזיה האיראנית.

אל תחמיץ את הסרט שבקישור.
עדכון 265293
תודה. אכן, הציווליזציה הערבית וגרורותיה המוסלמיות מאמצות, בנוסף לשלושת היסודות הנאציים: גזענות, השמדה והתפשטות, גם את שיטות התעמולה. וזה עובד, גם על מערביים, אם חוזרים על זה די פעמים, הרי "אין עשן בלי אש" ו"מה יכול היה לגרום לשנאה כזו?"
עדכון 265422
מעניין מאילו תרבויות הגיעו היסודות האלה, ולאיזו תרבות היו שייכים הנאצים, בני בריתם ויורשיהם.
עדכון 266307
עדכון 266312
תודה על ההפנייה! ראיתי את זה בממרי (http://www.memri.org.il/memri/LoadArticlePage.asp?en...), אך מכיוון שלא הוזכרה שם נקיבת שמות של מנהיגים ה****מכונים**** פושעים (או משהו קרוב. *נחשבים* כפושעים זה לא זה!), לא היה טעם ליישם לגביהם את מבחן וויגט-קאפופידס (תגובה ?). אבדוק את זה בימים הקרובים.
הנוסח הערבי נמצא ב http://www.metransparent.com/texts/arab_liberals_app... ותרגומו הוא ב http://www.middleeastinfo.org/forum4595 , ככל הנראה.
עדכון 266374
צ''ל ''מבחן וויגט-קאמפופידס'' ובהזדמנות אמצא את נוסחו.
עדכון 277984
בינתיים איני מצליח למצוא קישורים באינטרנט לדברים, או התייחסות אליהם המבטאת קיום קומץ המוכן לומר את הדברים בפומבי ובפה מלא. אף את חלקה של רשימת החותמים על העצומה איני מצליח למצוא. אשמח אם מישהו שהערבית שגורה על פיו יוכל לעזור לי לי בנושא.
זה קצת מזכיר לי את ה''סופרת'' הערביה-אמריקאית שאירגנה אנשי רוח ערבים לתמיכה בישראל. ובכן, גם לסיפור זה לא נמצא ביסוס סביר.
תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם 266357
בקריאה ראשונה חשבתי שהתכוונת לאימוץ הנאמן של הגיית העברית מהסרט 'הפסיון של ישו'. שני הסרטים דוברים עברית כמו שאני דובר מנדרינית. כנראה שמל גיבסון ומשרד ההסברה האירני עובדים עם אותו יועץ לענייני עברית.
תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם 266375
לא הבנתי.
תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם 266397
עמך הסליחה. התייחסתי לעברית העילגת שבפי סרן שמעון וחבריו. מילא התחביר המוזר, הרשמיות הלא אופיינית ל-צה"ל והניקוד השגוי. גם אם היו מתקנים את כל אלה, היינו נשארים עם שחקנים שלא מבינים מילה מדבריהם. לכן הם בוחרים באופן שרירותי אילו מילים להטעים או להדגיש לאורך המשפט. התוצאה - משפטים הנאמרים בשפה העברית אבל לא נשמעים כמו עברית.
וכך נשמעת גם העברית/ארמית בפי השחקנים בסרטו של מל גיבסון. כאילו לקחו תסריט באנגלית, העבירו אותו דרך מתרגם אוטומטי בסגנון באבלפיש וחילקו לשחקנים. רק משפט אחד בכל הסרט נאמר בעברית תקנית: "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות", מפי מרים המגדלית כמדומני.
עדכון 270541
האיראנים מכים שנית:

"סדרה חדשה המשודרת בערוץ הממלכתי באיראן מציגה את "מעללי ישראל בשטחים". ומה לטענת האיראנים עושים הישראלים? חוטפים ילדים פלסטינים ממחנות הפליטים הפסטורלים, ועוקרים את עיניהם ואברים אחרים על מנת להשתילם בארץ. באחד מרגעי השיא מושתלות עיניה הירוקות של זהרה הקטנה בבנו המשותק של הגנרל הישראלי"

הלאומיות הערבית וקלישאות מערביות 270667
אכן, לא די להחזיר למדינה ערבית או מוסלמית כל פיסת קרקע השייכת לה לפי החוק הבינ"ל (למשל לבנון), היא גם תרצה ותכריז ללא בושה שהיא עומדת גם על מה ששלנו לפי החוק הבינ"ל (אזור הכינרת, סוריה) וגם לא די שבנוסף, נסכים לקבל ממנה כעונש את כל מה שאין היא רוצה בו (למשל עזה, ממצרים, המחנכת להשמדת ישראל, מחמשת את הפלשתינים ואף הקימה בגלוי בשנים האחרונות תשתית טרור אנטי-ישראלית באזור אל-עריש) וגם לא די שאין לנו ולא היה לנו מעולם סכסוך או אפילו גבול עימה (איראן).
שכן למי שעוד יש ספק, לא הכיבוש/הנושא הטריטוריאלי הוא הבעייה, אלא משטרים שבידיהם זהו כלי ואוכלוסיות ושבטים ששנאת השונה היא מרכז הוויתן וכל לאומיותן.

בנוסף לקלישאות החשיבה שהזכרתי לעיל ("אין עשן בלי אש" ו"מה יכול היה לגרום לשנאה כזו?"), בעזרתם מצליחה תשפוכת הארס הערבית-מוסלמית לחלחל גם לחוגי ההומניזם המערביים, ישנם כמובן גם "האמת היא בטח איפשהו באמצע" ו"גם אם רק חלק מזערי מכל זה נכון, אז.....".
הלאומיות הערבית וקלישאות מערביות 271558
במסגרת הנורמליזציה יש לאיראנים אתר חדשות בעברית, קול דוד:

בזמנך הפנוי נסה ללכת על החבל, אם נכשלת לחץ על מקש ימין וסמן פליי.
הלאומיות הערבית וקלישאות מערביות 273167
תודה. לגבי "קול דוד", נדמה לי שחלק מן הידיעות, נלקחו כלשונן מן התקשורת הדיגיטלית הישראלית, באמצעות copy&paste.
עדכון 265295
וקישור לקוראינו בחו"ל: http://switch3.castup.net/cunet/gm.asp?ClipMediaID=4...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים