הפרדוקס 202510
כמו שכבר אמרו כאן, אפשר להבין את זה שערבי ישראלי תומך באופן כללי בעצמאות לאחיו שמעבר לקו הירוק, בעוד הוא עצמו מעדיף את היתרונות היחסיים של מדינת ישראל. מה שאני לא מבינה הוא, את תמיכת ערביי ישראל בזכות שיבה גורפת לפלסטינים לתוך מדינת ישראל. הרי אם תתמלא דרישתם זו, מדינת ישראל תאבד כהרף עין את אותם יתרונות שבזכותם הם מעדיפים לגור בה על תקן של מיעוט, ולא בפלסטין העצמאית כחלק מהרוב. האם הם משלים את עצמם שהדמוקרטיה, והמצב הכלכלי הטוב יחסית, יישארו בעינם גם כשהפלסטינים יהיו הרוב? או שתמיכה בזכות השיבה היא רק כלפי חוץ, ובחדרי חדרים נשמעות דעות אחרות?
הפרדוקס 202516
יש פה דיסוננאנס בין עמדות ערכיות לבין עמדות תועלתניות - כמו אצל כל אחד‏1 מאיתנו, למעשה.

1 טוב למדתי את הלקח מדיונים קודמים - רק אצלי יש ניגודים כאלו, כן.
הפרדוקס 202540
נגעת בנקודה מענינת והיא מהו החלום הרטוב של שני הצדדים - כלומר המצב אליו היו שמחים להתעורר ולהיווכח שהתגשם במטה קסם (בלי קשר למידת הריאליות שלו).

כשמדובר ביהודים אז זה ברור למדי: כמו שכתב פעם עמוס עוז החלום האוטופי הוא להקיץ בוקר אחד ולהיווכח שהערבים נעלמו - ארץ ישראל שלמה שכל תושביה יהודים. פרט לכמה קבוצות שוליים מצב זה יתפס על ידי רובינו כטוב שבעולמות האפשריים.

לגבי הערבים המצב פחות חד משמעי: למרות שנשמעים עדיין דיבורים על סילוק כל זכר לפלישה הציונית דומה שהמצב האופטימלי הנו מדינה אחת מהים עד הירדן עם רוב ערבי שבצידו מיעוט יהודי גדול. מודל אפשרי הוא לבנון בימי הזוהר שלה שהיתה מדינה משגשגת הודות לאוכלוסיה הנוצרית הגדולה.
הפרדוקס 202541
השיעים הלבנוניים יחלקו אולי על דעתך לגבי אותם ימי זוהר. הם היו בתחתית הפירמידה החברתית והכלכלית של לבנון, דבר שהיווה גורם מרכזי בהתלקחות מלחמת האזרחים שם.
ואם זה מה שקרה במדינה שבה כולם ערבים, רק מדתות שונות, איך אפשר לדבר על מדינה דו-לאומית אצלנו כמצב האידאלי? ערבי, או יהודי, שמצדדים בכך, משלים את עצמם, או משקרים לאחרים.
החלום הרטוב היהודי 203279
י.ל., את כל כך צודקת בהדגישך את החלום הרטוב היהודי [ואף אומר כי ז כמעט התגובה המעניינת היחידה הרשומה במאמר זה], והרי בדיוק בזה עוסקת ההצעה להעביר את ועדי ערה לפלסטין, כלומר לרשות הפלסטנאית. פתרון *נקי* ןחד פעמי בו חלק גדול מ*הבעיה הערבית* של ישראל תיפטר.
אלא מה, שבדיוק לעניין זה מתנגדים ערביי ישראל [כלומר *אמורים* להתנגד‏1] שהרי בחלום הרטוב היהודי ניבעים שורשים גזעניים עמוקים. אם לא כן, העלמות הערבים לא היתה החלום הרטוב היהודי.

1 מכיון שאני לא שוחחתי אישית עם כל אובייקט של התייחסותי זו, אניח כי ראוי היה שערבי ישראלי יתנגד לנקודה זו, וכן כל יהודי ישראלי הומניסט וכל אדם בכלל. בקיצור זו דעתי.
הפרדוקס 203282
אני לא בטוח שזה באמת החלום הרטוב של כל היהודים, מאחר ויתעוררו אז הבעיות הפנימיות (למשל האם המדינה צריכה להיות מנוהלת לפי הדת או שצריכה להיות הפרדת דת ומדינה). אולי אפשר לצרף לחלום הרטוב גם שייעלמו כל החרדים, וגם המתנחלים. גם העובדים הזרים הם בעיה דמוגרפית ולכן כדאי להעלים אותם (למרות שצריך אותם בשביל עבודות מסוימות ולכן כדאי שיופיעו, יעשו את העבודה, ואז יעלמו). ואם אנחנו בשוונג אז אפשר גם להעלים את כל מי שחי על קצבאות (נחסוך הרבה כסף), את פועלי הנמל באשדוד שמחזיקים את המדינה בביצים, את כל נהגי המוניות שלא מפעילים מונה ואת בעל הבית שלי.

ואולי כל זה רק מדגים עד כמה כל הדיבורים האלה על ''העלמות'' של ציבורים שבלעדיהם היה לנו נפלא, הם לא כל כך מוצלחים ולא מובילים לשום מקום.
הפרדוקס 203285
מה שאולי לא נלקח בחשבון בכל דיבורי ההיעלמות הוא חשיבותו של ה''אחר'' בהגדרתך העצמית וכינון תרבותך. איש רוח גרמני אחד אמר פעם שהדבר הנורא ביותר שעשו הנאצים לגרמניה הוא סילוק היהודים מהתרבות הגרמנית-היהודים שכה תרמו לעיצובה. האנלוגיה לערבים בישראל קצת רופפת, אבל בכל זאת מעבירה איזה עיקרון מופשט-תרבות מתעצבת ביחס לאיזשהו אחר שמאתגר אותה-כך היה עם היהודים בגולה.
לא הייתי ממהר להפוך אותנו למדינה יהודית מונוליטית והומוגנית (עד כמה שאפשר להשתמש בביטויים הללו כשמדובר ביהודים).
הפרדוקס 203495
הסיבה שנוטים להתעלם מעניין חשיבותו של ה''אחר'' לתרבות שלך, הוא מכיוון שזהו שיקול גזעני ולא ראוי כשמדברים על שלילת אזרחות מה''אחר'', קל וחומר השמדתו. ''הדבר הנורא ביותר שעשו הנאצים לגרמניה הוא סילוק היהודים מהתרבות הגרמנית'' - זאת התבטאות מכובסת מאוד ואנטישמית.
הפרדוקס 204737
למה אנטישמית? הוא לא דיבר על הדבר הגרוע ביותר שעשו ליהודים, אלא לגרמניה של "הגרמנים", מנקודת המבט של האינטרס הגרמני ובלי קשר שאין שום הצדקה בעולם ולו לפסיק ממעשי הנאצים. ומכל מכלול הדעות שלו ניכר אדם מאוד לא אנטישמי, סופר שעוסק באובססיה בתחושת האשמה שאין עליה כאפרה (לצערי אני לא זוכר את שמו).
הפרדוקס 204749
גם "אובססיה בתחושת אשמה שאין עליה כאפרה [sic]" לא נשמע דבר כל-כך חיובי לגרמניה.
הנאצים רצו להיפטר מכל היהודים, צוענים, מפגרים, פגומים-גנטית וכדומה. הם פעלו באופן משכנע ביותר כדי להשיג את זה באמצעות רופאים שהוכשרו לכך, ודרך פרופגנדה מאסיבית להטמעת הרעיון שאותו אחר הוא מגפה שיש לחסלה, ותוך ההבנה הברורה שזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לגרמניה, ולכן יש להמשיך בו אפילו בעוד כוחות הברית מתדפקים על השער.
לבוא עכשיו ולהגיד את המשפט שאותו אדם אומר, זה כמו לבוא להיטלר ולהגיד לו: "אתה טועה ואני צודק - יותר טוב לגרמניה שהגזע הלא-ארי לא יושמד".
מעבר לכך שזה נשמע כמו משפט שנובע מאותה תחושת אשמה אותה הזכרת, זה משפט שבפני עצמו לא אומר שום-דבר חדש.
אם לעומת זאת המשפט טוען שהסיבה לשמה אסור היה להרוג את היהודים זה שיותר בריא ביולוגית שיתקיים בצד הגזע הארי המדומה גם גזעים נחותים, אז בהחלט יש כאן סוג של אנטישמיות.
במילים אחרות, חשוב מאוד לדעתי להביא לכאן (במיוחד על-שום רגישות הנושא) את הסיבות לדברים הנטענים ואת הקשרם.
הפרדוקס 204998
לא טענתי שהוא אנטישמי, טענתי שזו אמירה אנטישמית (אני חושד ששיבשת אותה. יתכן שהמקור היה ''הדבר הגרוע ביותר שעשו הנאצים לתרבות הגרמנית הוא...''). אם מבחינת הדובר גרמניה של ה''גרמנים'' לא כוללת את היהודים, אז בוודאי שזו נקודת ראות אנטישמית. אחרת, אז הפגיעה בתרבות זה לא הדבר הגרוע ביותר.
הפרדוקס 205146
אני הבאתי את רוח הדברים ולא ציטוט מיוחד. ובכל זאת שמתי את גרמניה של ''הגרמנים'' במרכאות-בדיוק בגלל שזאת לא תפיסתו אלו הוא נכנס לרגע - לשם הטיעון -לנעליהם של הנאצים.
שיהיה. 205283
זה לא משנה את העניין. עבור אדם שחשובה לו גרמניה של ''הגרמנים'', כל הנושא של סילוק התרבות היהודית מהווה מטרד שולי או אולי אפילו ברכה. עבור אדם שלא חשובה לו גרמניה של ''הגרמנים'', סילוק התרבות היהודית הוא עוול שולי ביחס להשמדת היהודים. חבל על ההתפתלויות, אז יצא לך ניסוח עקום וטיפשי. קורה, פשוט תעבור הלאה.
הפרדוקס 203286
כי פה הקוסם הוא הכל-יכול
אצלו תוכל ללמוד את הכל
אם תיכנס ותשתלם
תוכל גם אתה להיו--ת קוסם

[אם טעות לי במילה או שתיים נא לחבוט בזכרוני הארור ולתקן חישתיים]

רציתי גם לצטט את 'ד"ר קליני' ואיזה משהו מ"גבי ודבי", אבל שוב הזיכרון הזה...
היכנס ותהיה אורח 203308
יש לך טעות במילה אחת נדמה לי, אבל הלינק הזה בכלל כאן רק בשביל הפרינציפ של להביא לינק לשיר מ"שירונט", אחרי שהם שינו שם את השיטה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים