סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206457
המשפט שבכותרת תגובתי לקוח מהמחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" מחזהו של (או אולי תורגם ע"י) נתן אלתרמן.
אני זוכר את המשפט הזה עוד מילדותי, מושמע ע"י השחקן אילי גורליצקי ששיחק בו גם את המלך וגם את הסנדלר שהחליפו שם תפקידים, והוא מעין לקח של העלילה.
ובאמת, כשהולכים לבדוק, אילו כישורים נדרשים ממנהיג, הנסיון מורה שלא דווקא הידע או מקצועיות איזו שהיא הם הקובעים.
בביקורי באמריקה לפני למעלה משנה ישב לידנו בטיסה פנימית, אמריקאי צעיר שהיה פרופסור לכימיה במקצועו. הוא אמר על הנשיא בוש, והוא האידיוט הכי גדול שפגש, אבל ידע לבחור צוות טוב.
מבלי להתייחס להגזמה (אני מניח שכבר פגשתי אידיוטים גדולים מבוש), אני חושב שבאופן כללי עלה האיש על רעיון נכון. האיש בוש, באמת לא עושה עלי רושם של מאור הגולה, ונראה יותר כמישהו שכל הזמן משחק את תפקיד הנשיא. ובכל זאת אני תומך בכל הפעולות שעשה (אפגניסטן ועיראק. "מפת הדרכים" היא איוולת [בכל זאת שרון הצליח למצוא איוולת גדולה ממנה], אבל ממילא אינה משהו מעשי שעומד לקרות). נראה שהתוצאה הטובה באה באמת בגלל בחירת צוות שיש לו כיוון מסויים, ע"י הנשיא בוש, ומתן גיבוי לצוות הזה ללא גמגומים.
גם הנשיא רייגן, השחקן בדימוס, לא עשה עלי מעולם רושם גדול מבחינת אישיותו. ובכל זאת השאיר את רישומו כנשיא טוב (בימיו, הכלכלה פרחה, וברית המועצות התפוררה), ונותר אחרי פרישתו אהוב ע"י העם האמריקאי.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206464
אה, לגבי השורה האחרונה: שאלת את ההומלסים, המובטלים ושאר נפגעי הכלכלה הרייגניסטית? או שהם לא חלק מהעם האמריקאי.
אין דבר, גם הבוב (בשורוק) של שרה ללא ספק יצא אהוב העם הישראלי והיהודי.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206467
איני מתמצא כל כך בפרטים, עד כדי שאדע שדווקא בגלל מדיניותו פרחו ההומלסים. אם ידועות לך עובדות מוכחות בקשר לכך, אשמח ללמוד. מכל מקום לו זה באמת היה נכון קשה לי להאמין שהדבר לא היה פוגע בדמותו.
אשר לנתניהו, מדובר בטיפוס שונה לגמרי משני הנשיאים שהזכרתי. לאיש מאלה לא היו נותנים אפילו להתקרב לשערי הרוורד לא כל שכן להיות בוגר של האוניברסיטה היוקרטית הזאת.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206475
בוא נגדיר את זה ככה: יש לי בבית ספר על הכלכלה הרייגניסטית. השם שלו הוא Greed Is Not Enough. נאף סייד?
מה זה "נאף סייד" ? 206481
נו ? ובספר הזה כתוב שצריך לקחת את הבתים מהאנשים ולהשליכם לרחוב ? אני לא מבין גדול בכלכלה אבל המבחן צריך להיות קודם כול סטטיסיטי, כלומר להראות שסטטיסטית מספר ההומלסים גדל בזמן כהונתו של רייגן, ואחרי שמראים את זה צריך להראות שזה בגלל מדיניותו הכלכלית. אני מניח שלא פשוט כל כך להוכיח דבר כזה בביטחון.
וגם יכול להיות שבאמת בנקודה זו רייגן לא הצטיין. את דבריי אמרתי בשל רושם כללי שהיה לי עליו. לא הכל אני יודע . . .
מה זה "נאף סייד" ? 206507
לפחות לגבי תחום אחד אני יודע בוודאות: רייגן צמצם בהרבה את התקציבים של המוסדות לחולי נפש, וגרם לכך שהרבה מהמאושפזים שם "יוחזרו לקהילה". הקהילה, מצידה, הודתה על המחווה הנאה בכך שאיפשרה להם לתפוס עמדות טובות ליד פתחי החימום של התחתית.
מה זה "נאף סייד" ? 206515
ושברית המועצות התפוררה בגלל רייגן, את זה כבר הוכיחו סטטיסטית?
מה זה "נאף סייד" ? 206530
לא טענתי זאת, וגם איני חושב כך. אבל, מדרך הטבע, בתודעה הציבורית, הדברים האלה מתקשרים ומוסיפים לו נקודות. כלומר, אם דברתי על תכונות מתאימות למנהיג, אולי האחת ה''תכונות'' היא מזל . . .
כוון אחר 206534
במחשבה נוספת, שמעתי פעם תיאוריה לפיה ההחלטה בארצות הברית ללכת על ''מלחמת הכוכבים'', היא הקש ששבר את הגב הסוביטי, שכן כאן דובר בפרוייקט אדיר עתיר ממון, ומנהיגי ברית המועצות החליטו שאין הם יכולים לעמוד בתחרות כזאת.
קשה לעמוד בדיוק על סיבתם של תהליכים והחלטות כאלה. אולי יש משהו בתיאוריה הזאת, וזאת עובדה שרייגן היה זה שהחליט. . .
ההחלטה להפסיק את הפרוייקט באה אחרי המהפך בברית המועצות, כך שאם תרצי להתסתכל על זה כך זה היה ממש חכם. גם הכניע את ברית המועצות, וגם בזול. . .
לסיכום, לנכונות הדברים האלה אני נותן משקל די קטן, אבל אולי בכל זאת . . . והשורה התחתונה היא הקובעת. זה היה בימיו . . .
כוון אחר 206536
ומפני שבריה"מ לא יכלה לעמוד במירוץ החלל, היא התפרקה?

אגב, לרייגן היה אלצהיימר. אולי הוא פשוט שכח שאישר את התוכנית הזאת?
כוון אחר 206546
התיאוריה הזאת לפיה ברית המועצות התפרקה בגלל מלחמת הכוכבים, לא אני המצאתי אותה. זו תיאוריה ידועה שעליה דברו "מומחים" רבים בתקשורת.
אני לא קונה את התיאוריה הזאת בשתי ידים בביטחון מוחלט. אבל אני אומר: אולי. את זאת שהדבר הזה לפחות זרז את התהליך, זה דווקא מאד הגיוני.
כוון אחר 206564
אנסה להסביר את התיאוריה.
ברית המועצות ראתה עצמה שוות כוחות לארצות הברית. היא השקיעה בכך מאמצים אדירים וגם הצליחה במידה רבה, גם באמצעות ידע טכנולוגי עצמי שאין לזלזל בו, וגם ע"י ריגול תעשייתי וגניבות רעיונות. כך הועברו אליה סודות האטום, ובעקבות ארצות הברית היא פתחה נשק אטומי ופצצת מימן. אם תשימי לב גם רבים ממטוסיה הם העתקים של מטוסים שפתחה קודם ארצות הברית. במרוץ החלל הייתה היא הראשונה ששלחה אדם למסלול סביב כדור הארץ.
מרוץ החימוש והיכולת להציג כוח שווה ביכולת השליטה בעולם היו חלק מכל מהותה.
"מלחמת הכוכבים" לא הייתה משהו "טפשי". דובר במערכת נשק הגנתית שעמדה לנטרל אחוז ניכר מהכוח הגרעיני של הצד השני,ובעובדה שהמערכת הזאת תוחזק רק בצד אחד יהיה משום ניצחון בנוק אואוט במרוץ החימוש.
ברית המועצות מעצם מהותה לא הייתה יכולה להשלים עם מצב כזה. במצב כזה היא כבר לא הייתה היא. כיוון שהם העריכו (לפי התיאוריה) שאין להם היכולת הכלכלית להרים פרוייקט כזה, כל המאמצים האדירים שאפשרו להם להראות עצמם כגורם שווה כוחות לארצות הברית נעשו חסרי ערך, וכך גם נהרסה לחלוטין האמונה האידיאולגית שבכוחם יהיה "לשכנע" את העולם כולו ביתרונות הקומוניזם ולשלוט בו.

הרעיון הזה אינו חדש. איני יודע אם ראית את הסרט ד"ר סטרינג'לאב. (אני הורדתי אותו לאחרונה מהאינטרנט, וגם את התסריט). לפי התסריט פתחו הרוסים את "מכונת יום הדין",מתקן שמשמיד את כל החיים ע"פ היקום, משום (כפי שמסביר השגריר הרוסי בסרט):

we could not keep up with the expense involved in the arms race, the space race, and the peace race

אז אולי התפרקות ברית המועצות היא תחליף טוב למכונת יום הדין.
כוון אחר 206567
אה...

תגובה 206539 היתה הלצה (שכנראה רק אני הבנתי. אויה).

האמת, אין לי טיעוני נגד. סתם נהניתי מהחידוש שבלראות אותך לא בטוח במשהו, אבל הנה זה כבר עבר. סליחה.
כוון אחר 206570
אני מוחה.
אני חושב שמבין משתתפי האייל אני האלוף בלהיות לא בטוח וגם בלהודות על טעויות.
כוון אחר 206601
אביב יזמין אותך לדו-קרב של לפחות עשר עשרים תגובות על המשפט הזה.
כוון אחר 206744
אני? למה?
כוון אחר 206876
הייתי לי הרגשה שגם אתה טוען לכתר ה''משתתף הכי לא בטוח באייל''.
כוון אחר 206884
אני לא בטוח שאתה צודק, אבל אולי אני טועה ומגיעה לך התנצלות.

אבל ברצינות (יחסית) - כתרים ממש לא הולמים אותי (זה יהרוס לי את החיוך). זה ממש לא מנומס (ולא מעניין) מה שאתה עושה ועדיף שתמשיך להציק לדב בלי לערב אחרים. או במילים אחרות: יאללה יאללה ;)
כוון אחר 206594
אגב, דווקא בנושא המטוסים והמסוקים גיליתי שזה כנראה די מיתוס. רוב המטוסים הרוסים שונים מהמטוסים המערביים (דווקא המיג-‏25 שדומה ל-F-15 פותח לפניו ולא אחריו, אם כי ייתכן ועיצובו הושפע מה-A-5 "ויג'ילאנט"). גם המערכות שהרוסים בחרו לשלב במטוסים שלהם שונות מהמערכות המערביות ברוב המקרים (אצל הרוסים מקובל, למשל, להתקין מערכת IRST בעוד במערביים בד"ך יש מכ"ם. הרוסים גם היו הראשונים, למיטב ידיעתי, להרכיב מכ"ם Phased Array על מטוס (במיג-‏31). תעשיית טילי האויר-אויר הרוסית, עם זאת, קיבלה דחיפה גדולה בעקבות קרבות אויר בין סין לויאטנם שבהם הסינים העבירו טילי סיידווינדר לרוסים, שהפכו אח"כ לטיל שסומל במערב AA-2 Atol. אבל בהמשך גם כאן עברו הרוסים לתכנונים מקוריים משל עצמם.
כוון אחר 206646
אתה מנפץ לי איזה מיתוס מסויים. לגבי מסוקים, אותם מסוקים רוסים (מסדרת מי) שאני זוכר שונים לגמרי מהמערביים. אבל הייתי בטוח לגמרי שהרוסים פיתחו מטוסים דומים למערביים. כרגע אני זוכר רק שתי דוגמאות: האחד הוא באמת המיג 25 שדומה ל אף 15 , אבל אתה טוען שפותח קודם. השני הוא מטוס (אזרחי) דומה לקונקורד. האם גם כאן לא הייתה העתקה ?
כוון אחר 206654
הTu-144 שאכן כונה גם "קונקורדסקי" הוא כנראה דווקא היוצא מן הכלל. הנה הדף שלו בוויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Tupolev_Tu-144

המיג-‏25 כבר טס בשנת 1966 ודגם שלו אף קבע אז מספר שיאי עולם. ה-F-15 טס לראשונה רק בשנת 1972.
כוון אחר 206539
ובעצם, הנה עוד כיוון - אולי מנהיגי בריה''מ ידעו שהם עומדים להתפרק, ואם ככה, בשביל מה להם להתאמץ עם תוכנית החלל המטופשת ההיא.
מה זה "נאף סייד" ? 206538
לעומת זה, בעניין ההומלסים, אם יתברר סטטיסטית שמספר ההומלסים קטן בתקופתו ובזו שמיד אחריה, אזי בכלל אי אפשר לטעון נגדו שום דבר בעניין הזה. בלי הבסיס הזה לטענה הזאת אין שום רגלים.
שם זה משהו לגמרי אחר.
מה זה "נאף סייד" ? 206540
כלומר, זה ברית המועצות התפרק בתקופתו זו עובדה.
אבל זה שבתקופתו גדל מספר ההומלסים, את זה צריך להראות סטטיסטית.
מה זה "נאף סייד" ? 206543
סליחה אל המקוטעות, אך כך זה יוצא.
הערתך אין לה בכלל בסיס.
אני אמרתי שצריך להוכיח סטטיסטית שמספר ההומלסים באמת גדל, ואחר כך להראות שזה בגלל המדיניות של רייגן.
בפרוש לא אמרתי שאת הדרך להראות שזה בגלל מדיניותו צריך לעשות באמצעים סטטיסטיים.
מה זה "נאף סייד" ? 206554
הנה מאמר מ-‏1983, מלא סטטיסטיקות:

מה זה "נאף סייד" ? 206566
איני מתכוון לקראו, בגלל איטיותי באנגלית, אבל אם תוציאי משם כמה עובדות סטטיסטיות שמראות על קפיצה בעוני דווקא בתקופת רייגן, אשמח ללמוד.
אף אחד לא מסביר? 206617
nuff זה enough בסלנג.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206919
בוש דווק למד באוניברסיטה יוקרטית מאוד מה''טופ טן'' (לא זוכר בדיוק איזו). מה שהשכל לא עושה כסף וייחוס מחליקים בגרון.
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206925
וסיים ?
יש לו תואר במשהו מאוניברסיטה כזאת ?
במה ?
סנדלר הגון יוכל למלוך בשעת הדחק, אבל מלכים פסולים מראש לסנדלרות 206928
ייל. והוא סיים. והוא היה חבר באותה אחוות סטודנטים(1) מצומצמת (ואליטיסטית בטירוף) עם חמי. מה שעושה אותם אחים, ואותי אחיינית של נשיא ארצות הברית. אז לדבר יותר בנימוס, כן? או שאני אשלח בכם את השירות החשאי.

____________
(1)
scull and bones
שגם מופיעה בכל תאוריית קונספירציה שמכבדת את עצמה כמושכת בחוטי היקום, קצת מעל בהיררכיה הקונספירטיבית מעל הבונים החופשיים.
יש מי שטוענים שזו הסיבה שהוא נבחר. הוא לא הנשיא הראשון מהאחווה.
Der Weise und der Narr 207207
הוא מחזה מאת סמי גרונמן, נכתב בארץ ישראל בשפה הגרמנית.
אלתרמן תרגם והוסיף שירים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים