לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207510
אני מקווה שזאת סנונית ראשונה וישראל תמשיך בכיוון של פגיעה בדרגים המדיני והפוליטי של ארגוני הטרור. עושה רושם שבעוד הדרגים הלוחמים מוכנים למות בשמחה ואין בעיה למצוא להם תחליף, הדרגים הגבוהים מנסים לשמור על חייהם ומותם מהווה פגיעה משמעותית יותר בארגונים.
אני גם מקווה שהחמאס ושאר ארגוני הטרור ינסו יותר ויותר לפגוע בדרגים הגבוהים שלנו על חשבון המאמצים לפגוע באזרחים הפשוטים.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207523
האם שמת לב שיחד עם יאסין ושני שומריו נהרגו גם חמישה חפים מפשע? עוד פיגוע מוצלח מבית היוצר של ממשלת ישראל.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207535
כן, שמתי לב ואני אישית מצטער על כך. לדעתי חיל האוויר המהולל שלנו מבצע מבצעים כירורגיים עם גרזן מנתחים, וחבל.
בכל אופן, כבר אמרתי כאן את דעתי, שצריך להמנע מפגיעה בחפים מפשע, בפרט כאשר לא מדובר במחבל בדרך לפיגוע, לחקור כל מקרה כזה ולהפיק לקחים לפעם הבאה. מצד שני אסור להתנצל אלא להצהיר שזה מה שקורה כאשר טרוריסטים מתחבאים בתוך אוכלוסיה אזרחית.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207549
להצטער זה תמיד הכי קל (ועוד יותר לקרוא להפקת לקחים אחרי עשרות פעמים שזה קורה. משום מה, נדמה שצה''ל לא כל כך מעוניין להפיק לקחים.), ולנסוע במכונית במרכז העיר זה לא ''להתחבא בתוך אוכלוסיה אזרחית''. על פי ההיגיון הזה, אם מישהו יפוצץ אוטובוס ויהרוג חייל אחד ועשרה אזרחים, הוא יוכל להגיד שהם קורבנות משום ש''החייל התחבא בתוך אוכלוסיה אזרחית''.

ממשלת ישראל צריכה להחליט האם היא ממשלה ריבונית או ארגון טרור עם פצצות אטום ומטוסים.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207553
ברור שלהצטער זה קל וגם לקרוא להפקת לקחים זה לא קשה. צה''ל לא מפיק לקחים ולא מנסה להשתפר, וחבל. אני מניח שיאסין חוסל ברחוב כי בבית שבו הוא מסתתר חיים הרבה אנשים אחרים ובכל זאת ניסו להפחית את מספר הנפגעים. לא ניסו מספיק. ישראל באופן מפורש ומובהק מציבה בסיסים צבאיים בתוך אוכלוסיה אזרחית (הקריה, תה''ש, הפיקודים והרבה מפקדות מרחביות) וחושפת את האוכלוסיה האזרחית לסיכון ולפגיעה. בזה אנחנו לא שונים מאף מדינה אחרת ולא מהפלשתינאים. ההבדל הוא רק שאנחנו (בד''כ) לא מחביאים את הצבא שלנו והם כן. אני רק מקווה שהחמאס ינסה לפגוע בחברי המטה הכללי ולא בחיילים שנוסעים באוטובוסים.

לממשלת ישראל (הריבונית) יש יכולת (מוכחת) להפעיל טרור כנגד הפלשתינאים. אפשר לנהל ויכוח על המוסריות ועל הכדאיות של הפעלת טרור ע''י מדינה, אבל ממשלת ישראל היא לא הראשונה ולא היחידה לעשות את זה, והפעלת טרור לא הופכת אותה לארגון טרור, כמו שנוכחותם של אלופים ורבי אלופים במי''ל לא הופכת אותה לחונטה.
למה, בעצם (מדינת ישראל אינה ארגון טרור)? 207558
האם זה לא רק שאלה של היסטוריה?
האם כשהחמאס יקבל מדינה גם הוא יפסיק להיות ארגון טרור ויהפוך להיות ממשלה ריבונית?
ולגבי סוגיית החונטה: קרא את "המגש והכסף" של עופר שלח.
מומלץ מאוד.
למה, בעצם (מדינת ישראל אינה ארגון טרור)? 207561
אין לי כדור בדולח ובכלל לא בטוח שהחמאס ינהיג את המדינה הפלשתינאית אם וכאשר תקום.
למה, בעצם (מדינת ישראל אינה ארגון טרור)? 207758
I didn't enjoy Schelach's book at all. I thought it was a disorganized, poorly edited collection of things any person says on a friday evening dinner when whining about "miluim" with his chums. I believe people enjoyed it not for its quality (IMHO, questionable), but for expressing their emotions about the army.

I am, however, curious as to what you found interesting about Schelach's book.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207924
את המקום של שדה הקרב קבע האויב. אין שדה קרב אחר. לו היינו בוחרים גם מטרות כפי שהוא בוחר, הקרב כבר היה מוכרע מזמן. אבל בניגוד לבחירת מטרות, בחירת שדה קרב אחר אינה אפשרית כלל. האויב לא נע בטנקים בשדה הפתוח וגם לא מטיס מטוסים בשמים. ואם נחפש דווקא שדה כזה, לעולם לא נמצא ולא נוכל להשיב מלחמה בכלל, אלא רק להישחט כמו שידענו לעשות מצויין דורות רבים.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207948
ומה היה לנו רע אז?
עשו שונא ליעקב (מהדיון הקודם) 208028
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207618
כשדיברת פה על גרזן, רמזת לפיגוע התגובה הראשון ברמת גן?
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207559
חפים מפשע שברגע שתעבור לידם תהפוך לגוש דם.
יש תשובה לטרור -טרור. כי אז שניהם מצטצמים ונשאר המקדם האין סופי
אלון עמית, לטיפולך. 207571
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207574
מנין לך שהם חפים מפשע?
דווקא חשבתי שהעובדה שהם היו בקרבת יאסין זצ"ל מלמדת שהם לא...
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207583
1כל אדם הוא חף מפשע עד שהוכח אחרת.
ממשלת ישראל שכחה/בחרה להתעלם מזה.

1 זהירות, משפט של שמאלנים בוגדים לפניך.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207601
אם פשע הוא לשאוף לחיסול מדינת ישראל - אזי חזקה היא, שכל ערבי (ביהודה, שומרון וחבל עזה לפחות) אינו חף מפשע, עד שיוכח אחרת.
(דברי איש שטרם איבד את הקשר למציאות)
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207739
המשפט הזה נכון רק כאשר מדובר באזרח של המדינה או באדם השוהה בה באופן חוקי. הוא בוודאי לא רלוונטי עבור מישהו שנמצא במדינה (או ישות קוואזי-מדינית כמו הרשות) זרה, קל וחומר אם מדובר בישות מדינית שנמצאת במלחמה עם המדינה התוקפת.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207794
מתכון להוכחת אשמה, הגרסה הישראלית:
1. כבוש שטח.
2. הבא למצב בו תושבי שטח זה מתקוממים עליך באלימות.
3. הכרז כי כל מי שנמצא בשטח זה שוהה בו באופן בלתי חוקי.
4. הסק מכך כי חזקת החפות אינה חלה עליו.
5. הכרז על מלחמה עם תושביו הבלתי חוקיים של השטח הכבוש, והרוג בהם כרצונך.
6. התהדר בלגיטימיותך והתלונן על אנטישמיות.
7. חזור עד לאחרית הימים (או עד שייגמר הסיוע מאמריקה).
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207803
אם יורשה לי לתרום את שלב 1.5 שהוא הפיכת השטח לחלק ממדינתך דה פאקטו כשהאזרחות ניתנת רק לבעלי דת מסויימת מכיוון שזה לא שטח מדינתך באופן חוקי, אם כי אתה מכריז ופועל כאילו לא תוותר עליו.
שכחת את סעיף 0 207841
0. גרום לכך שתותקף על ידי יושבי שטח מסויים והמדינות המחזיקות בו, בצורה כזו שינסו להשמיד אותך לחלוטין, ולתת לך את האמתלה שאתה כל כך משתוקק לה לצאת למלחמה.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207891
מי דיבר על אשמה או לא אשמה? כשחייל אחד יורה בחייל אחר במהלך מלחמה, מישהו מדבר על "אשמה"? זה בכלל לא עניין של אשמה. זה עניין של מלחמה. ואת המלחמה הזאת, להזכירך, לא אנחנו התחלנו.
מי שמסתובב בחברת יאסין אינו חף מפשע. 207589
מי שמסתובב בחברת יאסין אינו חף מפשע. 207591
אולי, אבל הוא ''בחזקת חף מפשע עד שהוכח אחרת''.
ב''הוכח אחרת'' הכוונה במשפט צדק, ולא בפצצת עוול (כלומר, עצם העובדה שהוא מת בהפצצה, לא הופכת אותו לפחות או יותר חף מפשע).
עפ''י משפט הצדק החמאסי, יאסין בן מוות. 207594
עפ''י משפט הצדק החמאסי, יאסין בן מוות. 207596
כמו שאמרתי קודם, על מדינת ישראל להחליט האם היא ארגון טרור מצויד בפצצות גרעיניות ומטוסים (''משפט הצדק החמאסי'') או שמא מדינה ריבונית הפועלת על פי כללים מסוימים של חוק וצדק. תודה על התשובה.
עפ''י משפט הצדק החמאסי, יאסין בן מוות. 207602
על הערבים להחליט - או שהם בוחרים להכיר בכך, שמדינת ישראל היא מדינת היהודים ושאסור להם לפגוע בה ובאזרחיה בשום אופן, או שהם בוחרים בשבעים ושתיים הבתולות!
אולי באמת סוף סוף תנהג ישראל כמדינה ריבונית 207714
ומדינה ריבונית טוחנת את מי שפוגע בה בהפצצות שטיח, לא בסיכולים מטומטמים ומטמטמים.
אולי באמת סוף סוף תנהג ישראל כמדינה ריבונית 207716
גם אני, שמוגדר כ'ימני קיצוני', מתקשה להסכים איתך מוסרית ותועלית גם יחד.
אינני ''ימני'' בכלל. 207831
אין מוסרי מהבהרת רצינות כוונותיך בעניינים של מלחמה. למעלה מ 80% מן החברה הפלסטינית משתתפים בלחימה. רובם כפלוגת אפסנאות ומנהלה. הפצצת בסיסי האוייב מנתקת את הכוחות הלוחמים מן האספקה ומסיימת את המלחמה. האמירה האימפוטנטית בדבר חפים מפשע מעידה על מצב נפשי שמוגדר בתנך "כל הירא ורך הנפש.."
אינני ''ימני'' בכלל. 207835
מה עניין מוסר אצל הר סיני?
חשבתי שהמטרה שלך במלחמה זה לנצח בה.
אתה יודע, סיסמאות כמו:
"במלחמה כמו במלחמה"
"כשאתה חזק היראה חלש, כשאתה חלש היראה חזק"
אינני ''ימני'' בכלל. 207838
נדמה לי שנאמר: "האיש הירא ורך הלבב".
ועוד נדמה לי שלא חשבת על משמעות הדברים והשלכותיהם עד הסוף.
אבל, הלואי ש*זה* היה הויכוח בינינו, היהודים.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207749
האם את מכירה מדינה דמוקרטית שבמלחמות מודרניות לא פגעה בחפים מפשע?
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207796
אני אייל, לא איילת.
ישראל היא לא מדינה דמוקרטית.
זו לא מלחמה מודרנית. (הצד השני איננו צבא מסודר)
עם טרור לא ניתן להתמודד באמצעים של מלחמה מודרנית.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207892
אני לא מכיר אף קטלוג של מדינות דמוקרטיות שאינו כולל את ישראל כמדינה שכזו. אתה מוזמן להוכיח את טעותי באותות ובמופתים.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207895
הוא יוכל להוכיח את טעותך *רק* ב'אותות' ו'במופתים'...
אותיות וציטוטים 207965
"כשבעה וחצי מיליון בני אדם נתונים למרות המדינה הישראלית והרשות הפלסטינית שבתחום שליטתה. כשני מיליון מתוכם חסרי זכויות אזרח וחייהם מנוהלים על ידי משטר הכיבוש הישראלי או על ידי כוחות הביטחון הפלסטינים. מתוך יותר מחמישה מיליון אזרחים ישראלים, כמעט 20% הם פלסטינים, שמוכרים בתור אזרחים של המדינה אבל המדינה איננה שלהם, הם מופלים לרעה בקביעות בהקצאת משאבים והם משוללים זכויות קבוצתיות. לעומת זאת, המדינה מוגדרת כמדינתם של מיליוני יהודים שאינם אזרחיה, והם יכולים להתאזרח בה בן לילה, באותה מהירות שבה מגרשים ממנה לעת לעת תושבים בני הארץ שאינם יהודים."
אותיות וציטוטים 207999
א. כשמצטטים נהוג להביא גם את מקור הציטוט.

ב. אי אפשר להתייחס לאוכלוסיה תחת כיבוש כאל חלק מתושבי המדינה. השטחים אינם חלק ממדינת ישראל, לא לפי החוק הבינלאומי ולא לפי החוק הישראלי. אם היינו מוכנים לתת להם אזרחות, ספק אם היו מקבלים אותה בין כה וכה (ראה ערביי מזרח ירושלים). האם כל תושבי עיראק שתחת הכיבוש האמריקאי הם "חסרי זכויות אזרח וחייהם מנוהלים על ידי משטר הכיבוש האמריקאי", ומכאן ארה"ב אינה דמוקרטיה?

ג. מה זאת אומרת "המדינה אינה שלהם"? גם אנגליה היא לא מדינתם של המוסלמים שהתאזרחו שם, ספרד אינה מדינתם של אלוהים יודע כמה אזרחים שאינם ספרדים במקור וכן הלאה. ככה זה מדינות לאום. לא אנחנו המצאנו.

ד. מה זה "משוללים זכויות קבוצתיות"? שו הדא זכויות קבוציות? אני מכיר זכויות אדם, זכויות אזרח - זה מה שאמור להיות במדינה דמוקרטית. זכויות קבוצתיות זה פארסה. זה עוד יותר פארסה כשהביטוי הזה בא בצמוד לדרישה מהיהודים לוותר על ה"זכויות הקבוצתיות" שלהם כדי שישראל תהיה "מדינת כל אזרחיה".

ה. המשפט האחרון הוא דמגוגיה חסרת ערך. מי שמגורש מישראל אינו "תושב בן-הארץ שאינו יהודי", אלא אנשים שהיגרו לישראל ושוהים בה בניגוד לחוק. לא בני-הארץ ולא בטיח.

ו. http://www.freedomhouse.org/research/freeworld/2003/...
לא מושלם, אבל גם לא חרפה.
אותיות וציטוטים 208002
"זכויות קבוצתיות" - כבר פעם שניה או שלישית שאני נתקל בכך - האם למישהוא יש מושג למה הכוונה? ואם אפשר דוגמאות? האם הכוונה לאיזשהוא מקרה פרטי של חופש ההתארגנות?
אותיות וציטוטים 208005
סעיף ב' שלך לא ברור. מובן שהשטחים אינם חלק מישראל מבחינה חוקית, אך מכל בחינה אחרת ישראל אוכלת את העוגה השלמה הזאת בכך שהיא מקימה שם יישובים לאזרחיה (היהודים בלבד), מפתחת אותם ועד לפני מספר שנים לא הראתה סימנים שהיא מתכוונת לעזוב (לא היה על כך דיבור רציני לפני המאבק האלים הפלסטינאי הראשון הנרחב- #1 אינתיפדה).
כיבוש ארה"ב בעירק לעומת זאת הוא אינסטרומנטלי לחלוטין (ובהחלט יש וויכוח על הכוונה מאחוריו), ארה"ב לא מקימה שם יישובים לאזרחיה, אין תנועה פוליטית שקוראת לספח את השטח לארה"ב, יש כוונה הצהרתית לסגת ברגע שהשילטון יתייצב (שעוד תעמוד במבחן המציאות), מה שאולי ניתן לטעון נגדה שבכוונתה להצמיח שם שילטון בובה דיקטטורי ולא דמוקרטיה.
אותיות וציטוטים 208342
הגם שאני מסכים שמדיניות ישראל בשטחים הייתה טעות מהרגע הראשון, הרי שאין בכך כדי לשלול ממנה את אופיה הדמוקרטי. מדובר בדמגוגיה היסטרית ותו לא. אני מבין הפרזה לצורך הדגשת נקודה כלשהי, אבל לטעון דבר כזה ברצינות זה מגוחך.
אותיות וציטוטים 210492
זאת לא ממש תשובה לדברי. איך סתירה ממושכת של עיקרון דמוקרטי לא מערערת את תוקפה של הדמוקרטיה (גם אם לא הופכת את ישראל למדינה לא דמוקרטית במלוא מובן המילה)?
אלא אם כן זה בעיניך לא סתירה של הדמוקרטיה... ואז איך אתה מסביר את העיניין הזה.?
יש מאמר על פליאה אלבק ועל הסללום המשפטי שלה להכשיר את ההתנחלויות - זה מקרה משפטי קלאסי שבו מנצלים פרצות בחוק כדי לקרקס את רוח החוק (הבינ"ל שנוגע לאזור כבוש) וכל שופט אם מינימום אקטיביזם שיפוטי היה לפחות חוקר בעיניין לעומק. יש נטייה משפטית גוברת להעדיף את רוח החוק בתקדימים משפטיים הנוגעים לחוקים המנוסחים ברשלנות ושיש בהם פרצות.
גם ברמה החוקתית - שמעל לחוק היבש- הרמה העקרונית אם תרצה, ברור שהייתה פה מגמה ליישב את השטח ולהופכו בפועל לחלק מישראל מבלי לתת אזרחות לתושביו הערבים. יש פה ערעור קשה של הדמוקרטיה
אותיות וציטוטים 211380
יש פה פגם בדמוקרטיה, אבל הוא אינו מערער את תוקפה של הדמוקרטיה בישראל. בכל אופן, מרגע שישראל נכנסה לשיחות עם המנהיגות הפלסטינית תחת רבין, אני רואה את הפגם הזה כפטור - מאותו רגע אנחנו במגעים עם גוף לאומי נפרד, ומשלב מסויים - במלחמה איתו. מכיוון שכך, מובן מאליו שאיננו מחוייבים לאזרח אותם במדינה.
אותיות וציטוטים 211485
אנחנו דטרמיניסטיים. אין לנו שיקול דעת. שיקול הדעת נמצא אצל רנטיסי, בלעדית. הוא יודע שכל עוד שקט, הוא בטוח. אבל אם יהיה פיגוע, הוא יחוסל בו-ביום. זה בדיוק הסגנון של מה שרצית שיהיה, לא?
אותיות וציטוטים 211491
כשמדברים על שייכותם החוקים של שטחי יש''ע והגולן, אני תמיד מזכיר דברים ששמעתי לפני שנים רבות, מפי פרופ' לפידות שהיא מומחית למשפט בין לאומי, ולפיהן מבחינת החוק אין הבדל בין השטחים שנכבשו במלחמת השחרור (נהריה, למשל) שבמעבר לגבולות החלוקה ובין שטחי הגולן, שכן גם שטחים אלה לא הייתה שום הכרה רשמית שלהם כשטחים של מדינת ישראל ע''י איזה גורם בין לאומי.
אני חושב שכל אלה שמדברים על ה''שטחים'' בהקשר של חוק ודין, טוב שיפנימו את העובדה שהם מדברים גם על נהריה.
אותיות וציטוטים 208199
הציטוט הוא מתוך "עדי אופיר ואריאלה אזולאי - מאה שנה לקונגרס הציוני - חשבון":
עדי אופיר הוא אחד מאותם קשקשנים פוסט-מודרניסטיים כאלו שבדרך לא טורחים ללמד אותם במחלקות מדעי המדינה של הטובות שבאוניברסיטאות הציוניות.
ואם אתה לא יודע מה זה "זכויות קבוצתיות" (למשל, הזכות להקצאת משאבים פרופרציונלית לגודל הקהילה לצרכי חינוך), אני מציע לך לדרוש בחזרה את דמי הלימוד.
אותיות וציטוטים 208339
וכנראה שבצדק. שני המשפטים הראשונים עשו לי בחילה, והאשמת מדינת ישראל בנאציזם, בהצדקת הנאציזם או בסיוע למכחישי שואה הם בהחלט דברים שמתאימים להגדרה ''קשקשנים'' (אם כי פחות מתאימים להגדרה ''פוסט-מודרניסטיים''. יותר דומה למרקסיזם).

אין זכויות קבוצתיות. לא בדמוקרטיה ליברלית, בכל מקרה. הקצאת משאבים היא פר אדם (אינדיווידואליזם) ולא לפי גודל הקהילה. מעשית, זה יוצא אותו הדבר, אבל העקרון מאחורה שונה לגמרי.

מכיוון שלך יש יתרון עלי (אתה יודע מי אני ואיפה אני לומד, אני אפילו לא יודע איך קוראים לך), אני אסיים פה.
אותיות וציטוטים 208440
ממתי אנחנו בדמוקרטיה ליברלית? למיטב ידיעתי, מדינת ישראל מכירה, להלכה ולמעשה, בזכויות קבוצתיות.
אותיות וציטוטים 208980
מה למשל?
אותיות וציטוטים 208989
למשל, מוסדות חינוך ניפרדים לדתיים, ערבים וחרדים. נישואים דתיים לפי קבוצת הלאום וכו'. אפשר לדון גם היכן עובר הגבול: לדוגמא, בפועל (אם כי לא להלכה) המדינה מכירה בזכותם של החרדים לנהל את חייהם ללא התערבות המדינה. בודאי שזה תקף לגבי קבוצות קיצוניות כמו נטורי-קרתא. נדמה לי שגם את יחס המדינה לחברי קיבוצים אפשר להכניס תחת הכרה בפועל בזכויות קבוצתיות.
אותיות וציטוטים 208996
יותר משזה מתן זכויות קבוצתיות לקבוצות מסויימות, מדובר בשלילת זכויות הפרט מפרטים מסויימים. הזכות לחינוך לפי בחירת ההורים, לנישואין לפי בחירת המתחתן וכיו''ב.
אותיות וציטוטים 208999
אבל זאת תמיד הדילמה של זכויות קבוצתיות מול ליברליזם, לא? זאת כבר שאלה נורמטיבית. בכל אופן, אם אני מבין נכון, בישראל יש זכויות קבוצתיות לפי האפיון שנתת למעלה (הקצאת המשאבים לקהילות ולא רק פר אדם), והיא אינה דמוקרטיה ליברלית.
אותיות וציטוטים 209047
אני חושב שאם נסתכל על הסקאלה שבין ''דמוקרטיה ליברלית'' ל''דמוקרטיה קבוצתית'' (נגיד), ישראל אמנם רחוקה מהקצה הליברלי, אבל היא עוד יותר רחוקה מהקצה הקבוצתי.
אותיות וציטוטים 209054
נתפשר על אתנית?
אותיות וציטוטים 209064
טוב שלא אמרת גזע אדונים.
אני מעדיף את מה שאמר אחמד טיבי(?):
ישראל היא יהודית ודמוקרטית: דמוקרטית בשביל היהודים, יהודית בשביל הערבים.
לפגוע רק בדרגים הגבוהים 207524
חבל שלא זה מה שיקרה. החמאס עושה מה שאפשר, ואם אם אין לווייתנים, גם מתי-רקק (כלומר אני ואתה) יספיקו.

מה גם שהאבטחה על "אישים" הוגברה.
[למה רק הם? אסתי, רוצה גם].
מאידך 207525
[דמיינו פה מגה-תקתוק, שהולך ומתגבר]
אם כבר, אולי אפשר כמה באותו מחיר? כלומר, בכירי החמאס בטח יגיעו היום בהמוניהם ללווייה..

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים