צה"ל מעשר, והעניים? 209484
חיילים בבסיס מזון בדרום מלינים על השלכת המעשר: "לא מדובר בפעולה סמלית, אלא במעשר אמיתי‏1. אמנם מדובר בהלכה על פי הדת היהודית, אבל צריך להפעיל את ההיגיון. בזמן שהפח מתמלא, יש משפחות שהבטן שלהם ריקה. איפה השכל הישר? כואב לנו לדעת שיש משפחות שהיו נהנות מזה, במיוחד לקראת חג הפסח".

מצה"ל נמסר כי העלות הכספית של המעשר נופלת על הספק וכי "מבחינה הלכתית, לא ניתן לערוך מעשר באופן סמלי כיוון שהחובה היא להשליך מעשר לריקבון או לגני חיות, ולא למאכל אדם – כך שלמעשה לא ניתן הלכתית לתת אותו לנזקקים וכולי. יצוין כי המעשר נעשה רק על הסחורה שנקנית ישירות מן החקלאים, וכן כי בעבר נערכה בדיקה בנושא על ידי גורמי צה"ל ונמצא כי ההליך תקין".

מעריב: http://www.maariv.co.il/channels/1/ART/679/289.html

1 יש לציין שלא מדובר בעשרה אחוזים אלא במעשר מהמעשר, כלומר אחוז אחד, למיטב ידיעתי.
צה"ל מעשר, והעניים? 209495
אני הייתי בטוח שכל הפואנטה של המעשר היא שהוא מופרש למען העניים. הלא כן? האם באמת התורה דורשת מהיהודים שעשירית מהגידולים שלהם ירקבו בפח?
ילד, פרק! 209522
על המעשר: http://mikranet.cet.ac.il/pages/item.asp?item=7235
מדוע לא לתת את התרומה לעניים ולא להשליכה: 209779
מדוע לא לתת את התרומה לעניים ולא להשליכה: 209783
אה! עכשיו הכל ברור!

למה לזרוק אוכל לפח?

ככה!
מדוע לא לתת את התרומה לעניים ולא להשליכה: 209785
ראה תגובה 209780
מדוע לא לתת את התרומה לעניים ולא להשליכה: 209833
בקיצור, התורה מטופשת אבל זה מה יש?
מדוע לא לתת את התרומה לעניים ולא להשליכה: 209837
הטענה לגבי השחתת מזון לצורך מעשר היא אחת מאותן טענות הנשמעות רציניות אך בעצם אין בהם כלום.

במדינת ישראל לא חסר מזון, יש עודף מזון, עובדה היא שמייצאים מזון לחו"ל, ובמקרים רבים נותנים לעודפי מזון להרקב או בפועל משמידים אותו כי לא כדאי לקטוף אותו או לשווק אותו. לו היה חסר מזון היה צריך לא לייצא מזון לחו"ל ולגייס עובדים כדי לקטוף את המזון מהעצים.

כלומר הטענה האמיתית היא לא מדוע משחיתים מזון אלא מדוע משחיתים כסף. כלומר, מדוע מעלים את מחיר המזון באחוז (בעצם זה פחות - אבל לא משנה) כדי לקיים טקס דתי.
והתשובה היא פשוטה - זה כספי וכך בא לי. אתה לא רוצה אל תעשה. אבל אז אני לא אקנה ממך ולא אשרת בצבא שלך.
בחר לך על כן האם אתה רוצה למכור לי או רוצה לחסוך אחוז בעלויות ייצור. אין הבדל עקרוני בין הפרשת מעשר לשימוש בקלפן אוטומטי (שמשחית עשרות אחוזים) במקום העסקת עובדים שיקלפו תפוחי אדמה באופן חסכוני. כל החלטה של בעל המפעל היא לגיטימית ולא כותבים בעיתון שבעל מפעל ציפס הוא בזבזן כי הוא משתמש בקלפן אוטומטי במקום להעסיק ישראלים חסרי עבודה. כתיבה כזאת היא טפשות.
לגבי הצבא - הדבר אותו דבר. אם אתה רוצה שאני אשרת בצבא אז צריך להשקיע אחוז נוסף בעלות האוכל. אפשר במקום זה לוותר על שירות דתיים בצבא או להגדיל את נפח בתי הכלא (שגם בהם יצטרכו להפריש תרומות ומעשרות).

אגב, הדרישה לחסוך בתרומות ומעשרות היא אפילו חצופה. אנשים לצורך חתונה שלהם או סתם מסיבה של יום חול (או של יום אידם) משקיעים הון תועפות בשביל אוכל (איכותי) בשביל טקס טפשי להנאת עצמם. אבל כשמשקיעים אחוז אחד כדי לזכור את עברינו המפואר ואת עתידינו המוסרי - פתאום זה בזבוז?
צה"ל מעשר, והעניים? 209780
ברשותך דובי, מצאתי תוספת הבהרה נוספת, שאליה לא התייחס הרב יובל שרלו (ראש ישיבה בפתח-תקווה וממנהיגי הציונות הדתית כיום), ואגב, אל תדלג בטעות על התגובות לתשובתו של הרב שרלו שם (רק בגלל שאראל סגל מ"מעריב" דפק שם פוזה...).
להלן התוספת:
צה"ל מעשר, והעניים? 209787
איך זה מבהיר את העניין? המצווה היא להפריש מעשר לכלכלת הכוהנים. זה שעושים רק את החצי הראשון של המשפט לא אומר שהמצווה קוימה. אוכל שמושלך לזבל הוא מעשר שמושלך לזבל, תרתי משמע.
צה"ל מעשר, והעניים? 209834
ואני טרם הבנתי - אם אי אפשר באמת לתת את המעשר למי שהוא מיועד לו, למה לעשות את החצי הראשון ולהפריש את המעשר בכלל?

דמיין זאת כך: נניח שמדינה כלשהי רוצה לאסוף מיסים כדי לממן מלחמה. אבוי, אין אף עם בסביבה שרוצה להלחם בה, ומכיוון שמדינה שוחרת שלום היא, היא אינה יוזמת את המלחמה בעצמה. עכשיו - האם הגיוני יהיה להמשיך וללקט את המס מהאזרחים ואז לשרוף את הכסף, או שיותר הגיוני יהיה פשוט להפסיק לקחת את המס?
אין שום הבדל בין הסיפור שלי לסיפור של המעשר, חוץ מהעובדה שמס המעשר הועבר להזנת הפקידות של המדינה (=כהנים ולווים) והמס שלי הועבר למימון מלחמה.
אין גבול לבורות 209839
מר פז טרוד בענייני החג, ולפיכך התגייסתי להשיב על השטויות אתה פולט ממקלדתך.

אתה הוזה מליבך סיפור טפשי על מלחמות באויבים לא קיימים ומבקש לגזור מהם מוסר השכל לגבי מצוות מפורשות מתורתנו הקדושה. אגב כך אתה גם מערבב מין בשאינו סקס, וטוען שהכהנים והלויים היו פקידי המדינה, בשעה שכל בר בי רב יודע שהם היו משמשים בקודש.

אם כבר אתה מתעקש לחפש את ההגיון החילוני הרדוד שלך במצוות התורה, אתה יכול לשאול על מנהג הקרבת הקורבנות בכלל - מה בצע לבורא עולם בבשר אילים ופרים‏1, ולמה, לכל הרוחות, אם כבר יש לו תיאבון כביר, הוא לא צמחוני בכלל‏2? אחרי שתבין את שלמדונו רבותינו בעניין זה, ממילא תקבל תשובות גם לשאר תהיותיך שאינן מעידות אלא על בורות תהומית, כמו עניין התפילה (לא, דוב פותה שכמוך, הקב"ה אינו צריך שידברו אליו כדי שיידע את מחשבות ברואיו. בני האדם הם אלה שנזקקים לתפילה), ועניין מעשרות הכוהנים, והרבה עניינים אחרים שנראים תמוהים למי שאינו מבין מימינו ומשמאלו את עקרונות היהדות. בעניין זה אינך טוב יותר ממי שטרם למד לחשב כמה הם 2+2 וכבר הוא מצטווח ביוהרה שמשפט באנאך-טרסקי הוא אידיוטי.

_______________
1- כאן תמצא כי רבים מנביאי ישראל היו שותפים לתמיהתך
2- כאן תמצא תנא מסייע מכובד לא פחות: אסף עמית.
כבודו מלא עולם 209841
נביאי ישראל מעולם לא התתנגדו להקרבת קורבנות, כמו שמעולם לא דיברו נגד אף אחת ממצוות התורה.

הנביאים טענו נגד הקרבת קרבנות רשות תוך עבירה על התורה שזהו כמובן דבר שיש לצאת נגדו. אבל על עצם הקורבנות לא התלוננו מעולם.

''והביאותים אל הר קודשי ושמחתים בבית תפילתי עולותיהם וזבחיהם לרצון על מזבחי כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים.''

(מפי אחד הנביאים - מהמפורסמים שבהם)
כבודו מלא עולם 209842
לָמָּה-לִּי רֹב-זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוָה, שָׂבַעְתִּי עֹלוֹת אֵילִים וְחֵלֶב מְרִיאִים; וְדַם פָּרִים וּכְבָשִׂים וְעַתּוּדִים, לֹא חָפָצְתִּי (ישעיהו א, י"א - גם הוא לא נביא זוטר)
כבודו מלא עולם 209843
והוא זה שאמר :והביאותים אל הר קודשי ושמחתים בבית תפילתי עולותיהם וזבחיהם לרצון על מזבחי" (ישעיהו נו)

ומכיוון שיש בי אמונת חכמים יודע אני שלא סתם אמר דבר והיפוכם אלא יש למצוא את ההבדלים ולהבין את כוונתו.

והוא אשר אמרתי: בני ישראל גנבו חמסו ורימו והלכו והביאו קרבנות כאילו לקנות כפרה על חטאיהם (משהו כמו תשלום שוחד למשטרה כדי שתעלים עיניה מהמאפיה). על זה אומר הנביא אין בי רצון בזבחיכם (כינוי המשמש אך ורק לקורבנות רשות - למעט זבחי שלמי ציבור המובאים פעם בשנה בשבועות)

אבל אם נקיים את המצוות - אז ודאי יתקבלו גם זבחי הרשות ברצון ובוודאי ה' ירצה את תפילותינו וקורבנותינו אשר מקויימים כחובה כגזירת מלך שלא על מנת לקבל פרס.
כבודו מלא עולם 209845
ברשותך אני אמנע מויכוח תיאולוגי איתך, רק אפנה את תשומת לבך למילה "ושמחתים" בפסוק שציטטת, שממנה עולה עפ"י פירוש הרשכ"ג שאין מטרת הקורבנות אלא לשמח את בני האדם, באותו אופן בו הספרדים שמחים עד ימינו אנו כשהם מריעים לטוריאדורים שלהם. האנשים הנורמליים שמראה בהמות מומתות אינו גורם להם שמחה מיוחדת משוחררים, איפוא, מחובה זאת, ומותר להם להסתפק בצפיה בסרטי אימה ("כִּי בְּאֵימָה עֲלֵיהֶם" עזרא ג' ג')

אם קשה עליך הפירוש, הבה נסכים בינינו שמצוות הקרבת הקורבנות תהיה האחרונה בתור, אחרי שנקיים את כל השאר, ואת מעשר הכהנים אפשר לשים מיד לפניה (אני בטוח שעוזי יעזור לנו להגדיר סדר טוב).
כבודו מלא עולם 209854
אחזור ואומר שוב שאנו מקיימים את המצוות כי צווינו לעשות כן ולא מתוך בחירה או למען ההנאה.
אמנם יודעים אנו כי לטובתינו קיום המצוות, אולם גם אם לא נראה את אותו טוב הצפון לצדיקים לא נבעו במצוות. וזה ההבדל בין עובד אלוקים לאשר לא עבדו. כלומר עובד אלוקים ממשיך לקיים את המצוות גם כשהוא חושב שהוא לא יקבל שכר ואשר לא עבדו בועט במצוות כשהוא רואה בן שמת בגלל קיום מצוות אב ואם.

טעמי המצוות תועלתם על כן להקל עלינו את קיום המצוות ולתת לנו חשק לקיימם, ולא חלילה תנאי לקיום המצוות. פרושך על כן יכול להכלל בתוך שלל טעמי המצוות הניתנים לקורבנות אולם אין הם נוגעים לגוף קיום המצווה.

לגבי הסיפא, לצערי ישנם דתיים ואפילו רבנים המסכימים איתך שיש סדר למצוות ורוצים לשים את הקורבנות בסוף.
אני, לא כן עמדי. המצוות כולם גזרת מלך. כולם אהובים, כולם ברורים - ומתוך כולם יתגלה כבוד המלך עלינו. תורת ה' תמימה משיבת נפש.
צה"ל מעשר, והעניים? 209840
ההבדל בין המס למעשר הוא שאת המעשר אנו נותנים מרצונינו על פי צו של בורא עולם ואת המס המדינה גובה בכח.

לגבי הסיבה - שינויים בחוק בעקבות מצבים הם מאוד בעייתיים ולרוב מקבלים חיים משל עצמם. אם נבטל את המעשר לבינתיים אנו עלולים
א) לא לעשות מאמץ לתקן את המצב שלא ניתן לאכול מעשר
ב) כשיחזרו ימינו כקדם נמשיך בתואנות שונות ומשונות לא לתת מעשר.

שים לב מה קרה לשינוי הזמני במספר השרים שעשה ברק, אשר עד היום נמשך.
צה"ל מעשר, והעניים? 209863
אבל אותם טעמים תקפים גם לגבי העלאת זבחים בביהמ''ק - מצווה הרבה יותר ''מרכזית''. ובכל זאת מצווה זו היא התבטלה מאליה, ואיש לא מייחס משמעות לקיום החצי הראשון של המשפט.
שים לב - אין שום צורך בשינוי החוק מכיוון שאין שום יכולת לקיים אותו.

האינרציה שאתה חושש ממנה והתואנות השונות והמשונות הן דוקא בזריקת המעשר לפח. הרבה יותר סביר שכשיחזרו ימינו כקדם, ימשיכו לזרוק אותו לפח (ולא ימסרו אותו לכוהנים).
צה"ל מעשר, והעניים? 209865
יש מצווה להפריש מעשר שהוא קודש. מכיוון שהכהנים טמאים הם לא אוכלים אותו. לעומת זאת בהעדר בית מקדש לא ניתן להקריב קורבנות.
הפסקת הפרשת תרומה ומעשרות מחייבת על כן שינוי החוק.

לגבי החשש של השלכת המעשר לפח - מצויין יש לנו עכשיו עוד בדיחה על דתיים פנאטיים.
צה"ל מעשר, והעניים? 209873
האם יכול לקום הרב שיפסוק כי את המעשר יש לחלק לעניים?
צה"ל מעשר, והעניים? 209885
אולי לעניים כהנים צעירים מתחת לגיל בגרות אבל מסופקני.

יש חוץ מזה מעשר לעניים, פעמיים בשבע שנים ובמקרה זה יוצא השנה. מדובר ב 9% מהיבול ולא באחוז אחד כך שעל פני שש שנים זה יוצא 18% מיבול שנה לעומת 6% מיבול שנה של תרומת מעשר הנזרק.
כמובן שבשמיטה אין תרומות ומעשרות.
שאלה אקולוגית מבית היוצר ההיפי-אורגני 220052
שאלת גינון אקולוגית לי (אנשים נטולי חיבה לגינון אורגני, נא לא לרגום אותי באבנים): האם מותר להשתמש במעשר המופרש לצרכי קומפוסט בגינה? ככה לפחות החומר האורגני אינו מתבזבז, אלא משביח את הפרחים או הירקות הגדלים בה.
שאלה אקולוגית מבית היוצר ההיפי-אורגני 220086
בסופו של דבר את המעשר לא מפרישים, אלא רק את תרומת המעשר (1%). והתשובה לשאלתך היא - לא (תרומת המעשר אסורה בהנאה, ולא רק באכילה).
שאלה אקולוגית מבית היוצר ההיפי-אורגני 220174
תודה (וחבל)!
צה"ל מעשר, והעניים? 209564
חיילים מלינים על בזבוז של אחוז אחד? של עשרה אחוזים?

חיילים יקרים, נא אל תטרחו להתלונן על בזבוז של פחות מ 50% הרי לא יישאר מקום בשרת של האייל אם תתלוננו על בזבוזים של פחות מ 50%.
צה"ל מעשר, והעניים? 209578
לפחות מבסיס אחד המעשר הולך לספארי, וכך הכסף נשאר בידי הציבור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים