אם כבר 211313
בימים אלו אני צופה בפרקים של החמישיה הקאמרית (אחי בזמנו הקליט הרבה מהם וכיום כבר אין לו וידאו, אז הוא הוריש לי אותם) ואותי זה מצחיק גם היום. חבל שלא עושים עוד.
צפיתי לאחרונה ברוב הפרקים של הקרקס המעופף של מונטי פייתון. חלק לא קטן מצחיק גם היום, חלק אני פשוט לא מבין (פרודיות על תוכניות של הBBC משנות ה70) וחלק לא ממש מצחיק. בכל מקרה הקצב מאוד שונה - מערכון יכול להמשך 10 דקות עד לפואנטה אם יש בכלל אחת. היום זה לא היה עובד. גם בקרובים קרובים הקצב היה איטי יחסית למקובל היום בסדרה קומית.
אם כבר 211422
תכניות קאלט מהעבר (החמישיה הקאמרית, הקומדי סטור) משודרות היום בערוץ "ביפ" בכבלים, ואני חייב לומר שהיום הן נראות עבשות ולחלוטין לא מצחיקות. לא ברור לי מה הצחיק אותי (ורבים מבני דורי) לפני שנים לא רבות.
האם הן פשוט היו "באופנה" והיום כבר לא (כלומר הומור הוא בעצם פונקציה של לחץ חברתי "כולם צוחקים אז זה בטח מצחיק"), או שההומור משתנה עם השנים?
דווקא סדרות אנגליות ישנות יותר (בני היל, מונטי פייתון) עדיין מצחיקות אותי.
אתה 211438
אשכרה שמת את החמישיה הקאמרית ואת הקומדי סטור באותה קטגוריה ?!
211534
כן, אתה צודק, הקומדי סטור באמת יותר מצחיקים.
אתה 211914
בקונטקסט של ההודעה שתיהן באותה קטגוריה: סדרות שהצחיקו מאוד (אותי לפחות) לפני מס' שנים, והיום בשידור חוזר נראות פתטיות.
אתה יודע מה, בעצם גם בקונטקסט הכללי הן באותה קטגוריה: שתיהן סדרות של מערכונים.
אתה 211922
אני רק חצי מסכים. החמישיה הצחיקה אותי פעם מאוד (אבל לא הקומדי סטור) והקומדי סטור נראת היום מאוד פתטית (אבל גם פעם, אז זה בסדר).
סקפטי 211934
זו תחושה מוזרה מאוד לבלות ערב סימפטי עם חברים ישראליים בגולה, לשוחח על הא ועל דא כאילו שהם באמת ישראלים רגילים לכל דבר, ואז להגיד בחיוך בתגובה למשהו ''עוד באירופה...'' ופתאום לגלות במבטיהם התמהים שהם בעצם לא ישראלים בכלל. כלומר, הם פשוט נסעו כמה שנים לפנינו, אבל זהו, הלך עליהם, הם לא היו בזמן הקובע.
סקפטי 211941
מזכיר לי ישראלי שישב בחו"ל, וביקש שישלחו לו רק את "השער האחורי" של עוזי וייל (מעיתון העיר) בכל שבוע. בכל אופן, זה לא מאוד מחמיא, להגביל את הזהות הישראלית/לאומית לכל הג'אז התקשורתי-בידורי הזה.

בכלל, החמישייה אינה ישראלית בהכרח. היא סתם ייצרה בדיחות וסיטואציות טובות, חלק מהן עסקו בשואה. תוריד את המערכון על השואה (ואולי גם את זה על השירה בציבור), ותוכל לשדר את הפרק בדיבוב לתורכית או לשבדית.
סקפטי 211942
רגע, גילוי נאות- אני בעצמי ישבתי בחו"ל רוב שנות החמישייה, וכששבתי צפיתי בעיקר בשידורים החוזרים :-)
סקפטי 211955
ולי זכור שהסתובבתי לי בפסטיבל ארד, שתיתי לי חשיש (נו, לא באמת) וצעקתי במשך שעות רצופות לאורך כל הלילה (כמו כולם), תוך כדי רטינות של האופטימים המסכנים שניסו בכל זאת לישון - "תשע וחצי? תיישע וחצי? תיייישע וחצי?! תעעעששע וחאאאצי???".

אוי, הנוסטלגיה. כמה שלא הייתי רוצה לחזור לימים ההם :)
סקפטי 212007
לא מכירה :-(
סקפטי 212028
זה לא מערכון של החמישיה.

בזמנו העבירו את שידורי החמישיה משעה X אל השעה תשע וחצי. במהלך שבועיים לפני השינוי נטחן פרומו בו דוב נבון מביט בתדהמה אל המצלמה וצורח שוב ושוב בחוסר אמונה מוחלט, תוך כדי נפנופי ידיים ושאר אפקטים דוב נבוניים : "תשע וחצי? תשע וחצי?!". זה נדבק לאיזה חודש (באופן הרבה יותר חמור מהקשה, קשה של לובה) ובני נוער גיקיים במיוחד (כולל יורס טרולי) נהגו לצעוק את זה בקולי קולות אחד על השני (גם ובעיקר כשזה ממש לא היה קשור לשום דבר).

________
דיסכלייזמר: האמור נדלה מזיכרונו הערפילי של הח"מ. הח"מ אינו לוקח כל אחריות על אי דיוקים או חריגה מהעובדות בשטח. מציאות זה לא הכל בחיים.
סקפטי 212066
תודה :-)

(אגב, במשך שנים נהגתי לומר "קשה, קשה" כמחווה לדודה שלי ז"ל, שתמיד התלוננה שהחיים קשים. עכשיו נהיה לא נעים לומר את זה. ובכלל לא ראיתי לובה).
סקפטי 212094
גם את?
אי אז בתחילת שנות התשעים הייתה כתבה במבט שני על החיים של עולים חדשים מרוסיה בשכונת קרואנים אי שם בדרום.

אחת העולות התלוננה למראיינת ש"אין דירה, אין עבדה, קשה קשה".
בבסיס שלי הייתה חיילת אחת שהצליחה לעשות חיקוי די מצחיק שלה ודי מהר ה"קשה קשה" החליף את ה"בסדר" כתשובה מקובלת לשאלה "מה העניינים". לפני כמה חדשים נאלצתי לעבור ל"לא מציאה".
סקפטי 212104
המשפחה שלי לא מרוסיה ולא מהדרום, אז כנראה שמדובר פשוט באנחה יהודית קלאסית (שהצברים החליטו שהיא מצחיקה).
סקפטי 212176
יחד איתי בטירונות (גם כן תחילת שנות התשעים) היתה קבוצה די מגובשת שבאה מאוכלוסיה די מצוקתית. והיה להם מם מאוד פופולרי של לומר "קשה, קשה" בחיקוי מבטא פרסי. הנחתי שזה מסרט בורקס כלשהו. יכול להיות שאנחנו מדברים על גלגול של אותו מם?
סקפטי 213380
קשה לי להאמין שעולה חדשה מרוסיה שבקושי מדברת עברית תכיר סרטי בורקס.
סקפטי 213432
היא לא צריכה להכיר סרטי בורקס, היא צריכה לשמוע מתישהו מישהו שהכיר (מישהו שהכיר (...)) סרטי בורקס. השאר שייך לממטיקה.
סקפטי 604018
זה לא היה דב נבון אלא רמי הויברגר. קדימון ענק. ענקקקקק!!! מדהים שיש אנשים שעדיין זוכרים אותו.... כלומר, עוד אנשים חוץ ממני :-)
סקפטי 211974
ורגע גילוי מזעזע - החמישייה אף פעם לא הצחיקה אותי...
סקפטי 211951
אה... זה היה בצחוק, כאילו? ואני ממש לא מסכים לעניין הדיבוב. חלק עצום מהמערכונים לא היה עובר (למשל כל הצבאיים, אבל לא רק. גם המשלחת לאולימפיאדה, ועוד).

עוד סיפור: בסירה בראפטינג בנפאל היו, כמה מפתיע, תשעה ישראלים וקנדית קצת נבוכה אחת. כמובן שכל הוראות השיט ניתנו ע"י המדריך הנפאלי בעברית (אבל לא, לא שרנו "אל המעיין", יש גבול). אני לא אוהב לראות אנשים סובלים אז התנדבתי להיצמד לקנדית ולקשקש עימה בשפת אימה, אך המצב נהיה בלתי-אפשרי לעת ערב: כולם ישבו מסביב למדורה והעבירו קטעים מהחמישייה. בהתחלה ניסיתי לתרגם לה למה אני צוחק, אח"כ נאלצתי להתחיל לתת הרבה חומר רקע, ודי מהר התייאשתי.
סקפטי 211952
העיקר שנצמדת.
סקפטי 211954
הלו, גם חברה שלי היתה שם.
סקפטי 211960
כן, אני יודע שבשלישיה זה הכי כיף.
מה אתה מבין 211967
Accountants do it by the book.
מה אתה מבין 211972
לפני כמה שנים התפרסם ב"תזה" של סטודנטי אונ. ת"א איזה סקר (לא יודעת מי בדיוק עשה אותו. טוב, אני כן יודעת, אבל נעזוב את זה) על חיי המין של הסטודנטים. מן הסקר עלה כי בניגוד למצופה (בניגוד למה שציפתה הכתבת), אלו מן החוגים לתיאטרון, קולנוע וכיו"ב, למרות העגילים שבאזניהם ושערם הצבוע בכל צבעי הקשת - נאלצו להסתפק במועט, מועט שבמועט. דווקא אלו מהמתימטיקה נהנו, כך הוברר, מחיי מין סדירים ודי אינטנסיביים. ועל ה"דווקא" הזה כתב מישהו, אא"ט מתואר שני במתימטיקה, בערך כך (לא ציטוט, רק רוח הדברים ועיקרם): "מה זותומרת 'דווקא'? מה אתם חושבים, שאם אנחנו לובשים בגדים שסבתא קנתה לנו לבר-מצווה, זה אומר שאנחנו לא יודעים מה טוב בשבילנו?!!"
קולים וחנונים 212243
סיפור חמוד. אני, אישית, מאמין שאין שום קורלציה מהותית בין תחום הלימוד לעושרם של חיי המין. וודאי שאין כל תוכן ממשי בסטריאוטופים המקובלים של ''המתמטיקאים'', ''האלה מהחוג לקולנוע'' וכו'.
סקפטי 212008
טוב, אולי זה לא רק השואה. אבל המון מערכונים שראיתי משלהם (בעיקר ביקורת על יאפים, פסאודו-אינטלקטואלים ודומיהם) הם לא ישראלים דווקא.
סקפטי 212174
ברור שיש לחמישיה הרבה מערכונים אוניברסלים, וברור שיש לה הרבה מערכונים ישראליים במהותם. השאלה היא מה היחס, ואיך הוא לעומת יוצרי מערכונים אחרים. ההרגשה שלי היא שהחמישיה היא ישראלית עד לשד עצמותיה: בהחלט לא רק השואה, ולא רק הצבא, ולא רק כל העונה שבה הם הגיבו על האקטואליה; עצם הטיפול בצורות התבטאות ישראליות. נדמה לי שהם ישראלים יותר, למשל, מהגשש (אם נוריד מאלה את המבטאים‏1, ויותר משמונטי פייתון אנגליים.

1 לכאורה לא טריק הוגן, כי המבטאים הם חלק ממהותם של הגששים; אבל נראה לי שתוכלי לייצא הרבה מהמערכונים שלהם לתרבויות אחרות, פשוט תוך אימוץ של מבטאים אחרים. אצל החמישיה זה יעבוד בפחות מקרים - שוב, להרגשתי.
סקפטי 212282
יותר ישראליים מהגשש? צריך להיות אריק איינשטיין בשביל להיות יותר ישראלי מהגשש. נדמה לי שאתה נסחף מעט. הגשש לא בנויים רק על המבטאים, אלא משקפים הלכי רוח וזרמי עומק תרבותיים - נרחבים הרבה יותר מאלה שהחמישייה טיפלה בהם. וכן, גם יותר "עממיים", כלומר מתייחסים לא רק לשכנים מרמת אביב.

בוא נסכים שהחמישייה, כשכבר טיפלה במשהו, עשתה לו טיפול שורש כואב. הגשש הגיעו מעט פחות עמוק (ופחות כואב), אבל כיסו שטח ע-נק.
סקפטי 213304
יכול להיות שנסחפתי. אבל אני חושב שהחמישיה טיפלו בהרבה הרבה זרמי עומק והלכי רוח, וגם עממיים: המושבניק בפרק הראשון(?) המפחד מהמשמש; מונולוגי החייל הטרמפיסט; הזוג במושב האחורי במונית; וזה רק בהיזכרות מאוד חפוזה. את לא מבלבלת במקרה בין "המטופלים" שלהם לקהל היעד שלהם? (זה, בלי ספק, היה פחות כלל-ישראלי מזה של הגשש.)
סקפטי 213315
נו טוב, אז דווקא אותך אפשר לשאול "מה זה ישראלי?" (ביחס לגשש-חמישיה-אריק...)
סקפטי 213440
התשובה בגוף השאלה (אחרי ''ביחס ל-''). (או שדווקא אותי אי-אפשר לשאול).
סקפטי 213343
מפחד ממשמש? הלו, זה רדיו? (כאמור, אני לא מכירה את כל המערכונים שלהם, ראיתי בערך 5 או 6 תוכניות).

שאלה טובה. אני חושבת שקשה מאוד להפריד את קהל היעד מהמטופלים. לפחות מצד אחד: אם כל שכבות העם נמנות על קהל היעד, סביר שגם המטופלים כאלה (הגשש). אבל כנראה שלא להפך (החמישייה).
סקפטי 212311
לחמישיה הופק פיילוט בריטי, אחד המערכונים נמצא כבונוס באוסף הכחול. לא עובד...
סקפטי 212064
המשלחת לא היתה רק לאולימפיאדה, היא הגיעה גם לנשיא ארצות הברית "יו טל בוב.." "ביל!"
עוד בשבדיה 212172
אם אני לא טועה, מישהו אכן סיפר לי שהחמישיה הקאמרית הוקרנה בטלוויזיה השבדית.
עוד בשבדיה 212384
אפרופו מדינות-שבהן-מחלקים-פרס-נובל-ויש-בהן-תושבים-עם-מבטא-מצחיק,
נזכרתי במערכון של החמישייה על תגובות הנורווגים לשיחות אוסלו ("פרוזן יוגורט?")
עוד בשבדיה 212437
"יודן? באוסלו?!"
עוד בשבדיה 212511
"קורנפלקס בליכלום?"
אתה 211963
שתיהן הצחיקו אותי בגיל 16.
בכל מקרה, תסכים אתי ששתיהן נמצאות באותה קטגוריה ("תכנית מערכונים")
מספיק עם זה, פלדרמאוס 211488
הקומדי סטור, בדומה ל''העולם הערב'' (אם כי האחרונה הייתה הרבה יותר מוצלחת, כמובן) אכן איבדו מטעמם עם חלוף השנים, כנראה יותר משום שאנחנו, הצופים, התבגרנו, מאשר בגלל שמשהו אובייקטיבי השתנה. אבל החמישיה, אם לשפוט לפי הדוידים שלהם שיש לי, עדיין מצחיקה גם היום. הומור משובח ומתוחכם לא מאבד משנינותו.
מספיק עם זה, פלדרמאוס 211653
יש למישהו מושג איך ואיפה ניתן להשיג "מדריך פרקים" (איך מתרגמים Episode Guide?) של החמישיה הקאמרית?
בפרט, כמה פרקים צולמו בכל עונה?
בטח שאני לא יודע 211700
אבל מזל טוב להפועל ירושלים, ולאוהדים.
יש רק דרך אחת 211713
לפנות אל חברת ההפקה ( שמה מופיע בקרדיטים לכל פרק ) ולברר אצלה אם יש להם מדריך כזה.
מטר הפקות 211805
או שאולי זה כבר "מטר פלוס"?
מספיק עם זה, פלדרמאוס 211828
איך אפשר לעשות מדריך פרקים לסדרה שכל פרק בה הוא סתם אוסף של מערכונים?
מספיק עם זה, פלדרמאוס 211867
כמו שיש לקרקס המעופף של מונטי פייתון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים