להט משיחי 211550
ב''מעריב'' הופיעה לא מכבר כתבה על דוקטורנט בחוג למדעי המדינה בתל-אביב, שמוציא ספר העוסק בתהליך המשא-ומתן עם הפלסטינאים בתקופת אוסלו. התזה המרכזית שלו, כפי שהובעה בכתבה, היא שבאימוץ הרעיונות המרכזיים שהובילו את התהליך ההוא, השמאל הישראלי פעל כתנועה משיחית. הכתבה הדגישה את החידוש שבהשוואה בין השמאל דאז לבין תנועות משיחיות אחרות.

אינני רוצה להתייחס לטיעון עצמו (לא ברור לי איך מסווגים תנועה רעיונית כ''משיחית'', ומה התועלת שבסיווג הזה). הדבר שמשך את תשומת ליבי הוא הנתק בין האקדמיה לבין עיתוני הימין, שבחסותו אפשר לכתוב היום עבודת דוקטורט שהתזה העיקרית שלה נדונה במאות מאמרים ב''הצופה'' ו''מקור ראשון'' כבר לפני עשר שנים.
להט משיחי 211558
To steal from another person is plagiarism. To steal from many is research.

ייתכן שהדוקטורנט מסתמך על אותם מאמרים כמקורות (אך אז מן הראוי שיציג איזו תיזה מאחדת מקורית), ייתכן שהוא לא מכיר אותם (שאז הוא לא עשה עבודה רצינית, והמנחה שלו ראוי לנזיפה), וייתכן שהוא כן מכיר אותם והוא פשוט עצלן ובונה דוקטורט מן המוכן (ושוב המנחה נושא באשם). ובטח יש עוד אפשרויות.

בכל אופן, נתקלתי כבר בעבר בעבודות דוקטורט שהיה בהן הרבה חומר לעוס ומעט מאוד מחקר או חידוש.
להט משיחי 211574
בתור מי שלא מכיר את הנושא מקרוב- עבודת דוקטורט צריכה להיות מקורית לחלוטין, גם מבחינת המקורות שלה וגם מבחינת התזה שלה?
אם מישהו רוצה לעסוק בסוגייה ישנה וטחונה, אבל לנסות להוכיח את הטיעונים לה בצורה שונה, זה פסול?
להט משיחי 211576
אני לא בטוח שהבנתי מה זה "מקורית לחלוטין", וגם לא מה זה "מקורית מבחינת המקורות". *משהו* מקורי צריך להיות, ולכך התכוונתי כשכתבתי שיש לקוות שהעבודה של הדוקטורנט ההוא לא תהיה עשויה *רק* מחזרה על חומר שפורסם בעיתונות.

אם מישהו דן בסוגיה ישנה ומוצא דרכים חדשות להציג (או להוכיח) את הטיעונים הרלוונטיים, זה נשמע לי כמו משהו מקורי.

ורק להבהיר, גם אני לא מכיר את הקריטריונים לעבודות דוקטורט במדעי-המדינה. אני בכל זאת מניח שעוזי צודק: אם כל מה שיש שם כבר נכתב, יש פה בעייה.
להט משיחי 211804
אני מניח שמה שיש בדוקטורט ולא היה במאמרים ב"הצופה", זה בדיוק מה שעוזי לא הבין - "איך מסווגים תנועה רעיונית כ"משיחית", ומה התועלת שבסיווג הזה". כלומר, הוא לקח את הרעיונות הללו, והעניק להם בסיס תיאורטי (סביר להניח שהוא התבסס לשם כך על הספרות הקיימת).

הרעיון הוא לקחת בסיס תיאורטי קיים (נגיד, מפלגת ימין קיצוני, או תנועה משיחית), ולעשות מחקר מקרה (case study) על איזשהו גוף (ש"ס, תנועות השמאל, בהתאמה) שההתאמה שלו למודל התיאורטי היא לפחות קצת מפתיעה. אני מקווה שתסכים איתי שבין להגיד "מפלגת העבודה התנהגה כמו תנועה משיחית", לבין להוכיח את זה ע"י הבאת מודל תיאורטי לתנועה משיחית, והבאת הוכחות להתאמה של מפלגת העבודה למודל הזה, יש הבדל כלשהו. זהו בדיוק ההבדל בין מאמר פובליציסטי לבין עבודת דוקטורט. סביר להניח שהכותב גם הסיק מסקנות כלשהן מהטיעון שלו, אם כי אין לי מושג מה הן עשויות להיות.

כל זה, כמובן, מבלי שקראתי את המחקר. יתכן שעוזי צודק ומדובר פה בהעלאת גירה חסרת שמץ של תרומה מחקרית. כל שניסיתי להראות הוא שיתכן גם שלא.
להט משיחי 211809
בהחלט ייתכן גם שלא, ואתה מציג דרך שנראית סבירה.
ודייק 211606
לא מכבר - 9/4
דוקטורנט בחוג למדעי המדינה בתל-אביב - גולן להט
הכתבה - http://images.maariv.co.il/cache/cachearchive/090420...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים