זה יפה 212996
ואני אומר את זה בלי שיש לי מושג מי הם הביוקננים הללו (ואולי הם לא אמורים להיות מוכרים לי).

וכרגיל אנטפק: זה צריך להיות "אַל לאדם להתיר"?
זה יפה 213034
מאוד.

גם אני לא יודעת מי הם האחים ביוקנן יפי התואר. אבל ברור שהם נוצרים, והיא יהודיה, שלובשת שמלה שחורה‏1 באמצע כל שמלות הפסטל שלובשות שאר האורחות. ואחר כך אנחנו מתלוננים על אנטישמיות?
וגם אני רוצה לנטפק: "כאן לא היו יהודים, כאן אירופה אחרת". מעניין איפה זה. לי היה ברור מהרגע הראשון שמדובר בחתונה אמריקאית, עד שהגעתי לשורה הזאת.

1 כשלובשים שמלות שחורות בחתונות של אחרות, נולדים מזה אחר כך ילדים רעים כמו פאט ביוקנאן, הרפובליקן שונא-היהודים וחובב-הנאצים.
זה יפה 213038
מה שהפעיל אצלי חוויה מיוחדת ושונה ממרבית שירי השיתוף אוקפי-אייל (אין הכוונה לבקר, רק להתבטא), זו הידיעה המוזרה הזאת, מיד עם הקריאה ובלי שום אמצעי תיווך, בלי ניתוחים ובלי חקירה ודרישה: הנה שיר מאוד יפה. היה ברגע הזה באמת משהו נפלא.

אם הבנתי נכון - ג'יימס ביוקנן (שמא - אחי החתן?) יודע משהו (אולי על הכלה, אולי מחוויה אישית?) שיכול היה לחבל בהתנהלותה התקינה של החתונה המתוארת, והוא מוותר על העדות בעניין זה ע"מ לאפשר את אשרם העתידי של המתחתנים? הבנתי נכון?
זה יפה 213047
ובמקור, לפי התרגום הרשמי: מה שחבר האלהים, אל יפריד האדם.
זה יפה 213056
מה המקור?
זה יפה 213060
What God has joined together, man must not divide
זה יפה 213062
תודה.
זה יפה 213212
המקור הוא מתי יט:
כשגמר ישוע לדבר את הדברים האלה יצא מן הגליל ובא לאזור יהודה שבעבר הירדן. המון עם רב הלכו אחריו והוא רפא אותם שם.
ניגשו אליו כמה פרושים לנסות אותו. "האם מותר לאיש לגרש את אשתו על כל דבר?" שאלו.
השיב להם ואמר: "האם לא קראתם שהבורא עשה אותם זכר ונקבה מבראשית וגם אמר 'על כן יעזב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו שניהם לבשר אחד'? ובכן, אינם עוד שניים אלא בשר אחד. לפיכך, מה שחיבר האלהים אל יפריד האדם."
זה יפה 213305
עוד תודה.
זה יפה 213244
לפי תחושתי הם אירים, ולכן זו "אירופה אחרת".

מזכיר לי חברה יקרה, גרמניה ממשפחה ברלינאית ותיקה (לא יהודית). אחרי שנתיים של היכרות בערך אזרתי אומץ ושאלתי אותה איפה סבתא שלה היתה בשואה. מדובר בסבתא "קולית" שמתעקשת להגיע למופעי פאנק של הנכד שלה ולבשל לכל החברים של הנכדים.

"כן", אמרה חברה שלי, "באמת איפה היא היתה? אף פעם אנחנו לא יודעים את זה. שאלנו אותה והיא רק סיפרה שסבא התגייס לצבא והיא נשארה בברלין. היא לא מספרת כלום על השנים עד שהוא חזר".

ומשהו אישי - בשנים האחרונות בימי השואה אני מתאמצת ומצליחה לא להיכנס לעניין, לא לראות את התוכניות, לא להיות מעורבת רגשית. אולי זה קשור לעודפים גדולים של חינוך שואתי שקיבלתי בבית הספר ‏1. השנה - היום - איחרתי לישון, התעוררתי מהצפירה וזינקתי על רגלי. לעמוד כשאני בבית לבד? לא, אין צורך. המשכתי להתחמק והעדפתי להתעלם משך חצי יום, עד שבצהריים נפל לידי גיליון "ידיעות" ובו התכנים המוכרים.

הגוש בגרון לא עוזב אותי מאז. והמחשבות התקדרו. ראשית צצה התהייה - איך זה היה יכול לקרות, כל זה? אחר כך מגיע הרעיון ש"צריך לעשות משהו", אבל לא ברור מה. צריך לאסוף עדויות של ניצולים! אבל כבר עושים את זה שנים. צריך שכולם יידעו מה קרה! כן.

אחר כך מתחזקת התפיסה האינסטינקטיבית (שבמקורה היא לא פוליטית) שהיהודים צריכים להגן על עצמם, אקטיבית (והיא מיתרגמת למונחים פוליטיים עכשוויים, וגם לזלזול קל בסבל של עמים שכנים. תפיסה הרבה יותר ימנית ממה שנהוג אצלי בד"כ, משהו שיותר מתאים ללימור לבנת). ולבסוף דופק על הדלת רעיון ותיק נוסף: אין אפשרות להתחמק מההוויה היהודית. נזכרתי באנשים פה שכתבו בנחרצות שהם לא מגדירים את עצמם כיהודים, וחשבתי שהגישה הזו לא תחזיק מעמד אפילו שנייה מול התפרצות אנטישמית.

1 בתערוכה השנתית שהציגו לנו, גולת הכותרת היתה סבון אפרפר מרובע, ולידו הכתובת "פעם הייתי בן אדם". אמרו לנו שמנהל בית הספר המיתולוגי השיג אותו בדרכים לא דרכים. לפני זמן מה מישהו אמר לי שזה בטח היה סתם סבון פשוט, שהביאו לנו לצורך הדגמה. לא יודעת מה לחשוב על זה.
סיפור הסבון... 213285
ידוע מכבר כי סיפור הסבון לא היה ולא נברא וחבל לחזור עליו.
ידוע למי? 213287
לי לא ידוע. איך אתה יודע?
ידוע למי? 213335
ראה למשל: http://www.nizkor.org/features/techniques-of-denial/...
ידוע למי? 213341
אם כך, עשו לנו מניפולציה פעמיים (גם הסבון לא היה מה שהכריזו עליו, וגם לא היו סבונים כאלה בכלל).
אירלנד! 213325
נכון, זו המדינה היחידה באירופה שמתאימה לדרישות השיר במקרה הזה.
מעניין למה מהרגע הראשון של השיר אפפה אותי ידיעה ברורה שהחתונה הזאת היא בארה"ב? כלומר, עד שהגעתי לשורה על אירופה.. אולי מפני שראיתי יותר מדי סרטים עם חתונות כאלה, עם המשפטים המפורסמים האלה של הכומר, והקהל בשורות... והחתונות בסרטים האלה תמיד היו בארה"ב..
המ. בטח יש פה איזה לקח אישי. לא לקפוץ למסקנות, וכו'.
אירלנד! 213328
מאידך, אולי זה מסביר למה אל השיר הזה, בניגוד לכמה מהשירים הקודמים שהובאו לכאן, קל לי להתחבר, ולזרום הלאה מהשורות הכתובות אל מחוזות הדמיון... זה שיר מהסרטים :)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים