214055
מהאקסטזי שהוא ניסה או לא ניסה להבריח, הרבה ראשים היו נדפקים בישראל.
על האטום, בזכות ואנונו עם מרכאות או בלי, יודעים יותר ממה שידעו קודם. אז יודעים. אף אחד עוד לא נתן אומדן לנזק אמיתי שנגרם בגלל מעשיו או פטפוטיו של ואנונו.
אבל לא לדאוג. גונן שגב, איש תל עדשים, מלח ההתיישבות העובדת, איש מקושר ובעל דרגה גבוהה בצבא. יש לו חברים. גם אם יתברר שהוא באמת ניסה להבריח. הוא נפל, הוא מעד, הוא אדם חיובי, הוא רופא ילדים.
זה לא איזה ואנונו אחד מבאר שבע. אין מצב שהוא ישב.
או אולי לעשות על זה סקר באייל?
ישב גם ישב 214058
באופן עקרוני איני נוהג להתערב, ולכן לא אעשה זאת גם הפעם, אך קשה לי כרגע לחשוב על איזה שהוא תסריט שאולי ייחלץ אותו מהכלא.

עניין אחר, לגבי בקרת נזקים. אם באמת הוא היה הקש שהעביר את אוסלו ב' ולולא הוא, לא היו מבוצעים הסכמי הביינים של אוסלו, אז לי אין ספק שהנזק שהוא גרם אז למדינת ישראל גדול מהנזק שגרם לה ואנונו, ולו אפשר היה להוכיח (ואני יודע שאי אפשר) שהמניע להצבעתו היה, כפי שאני באמת חושב, אותה משרת שר שהוצעה לו, הוא היה צריך לשבת בכלא זמן רב יותר מואנונו.
באותו עניין 214147
פגשתי את אלכס גולדפרב בכנס מקצועי לפני זמן מה. מסתבר שסידרו לו ג'וב נוח בתעשיה הצבאית, למרות שאין לו השכלה (או הסמכה) במקצוע הספציפי הדרוש לתפקידו.
באותו עניין 214270
מי סידר לו?
מה גולדפארב יכול לתת לו היום בתמורה?
באותו עניין 214314
אין לי מושג, אבל בוא נחשוב ביחד מי סידר לו את הג'וב: גולדפארב ידע שאין לו סיכוי להבחר שוב לכנסת, או לתפקיד ציבורי כלשהו, מן הסתם הוא דרש בעסקה, בנוסף למשרת סגן השר, את המינוי כמב"ר ‏1 בתע"ש כקריירה שניה לאחר תום הקדנציה. הניחוש שלי הוא שמי שמינה אותו היה או שר הבטחון או ראש הממשלה באותה תקופה - לשניהם היתה היכולת לבצע את המינוי.
כנראה שגולדפארב לא נדרש לתת היום כלום (בודאי לא לזה שמריח את הורדים מלמטה), הוא כבר סיפק את הסחורה לפני 11 שנים.
_______
1 מסמר בלי ראש
באותו עניין 214394
אבל למה לקיים הבטחות למי שכבר לא יכול לעשות כלום?
האם יש חשש שלא יהיה ניתן בעתיד לגייס קלנתריסתים אחרים? או שמא יש צורך להשתיק בני אדם?
Tit for Tat 214400
באותו עניין 214577
לא יודע, תשאל את קרמי ‏1 גילון
_____
1 על משקל קלנתריסתים
באותו עניין 214600
זה משהו אחר. זה חברים. חברים לא עוזבים. חבר נשאר חבר. אם אפשר לצ'פר חבר על חשבון האחר אז לא מזניחים חבר.
החברים של אלכס 215465
גולדפרב המשיך להיות פעיל (חבר מרכז?) במפלגת העבודה גם לאחר שנעלם מן התודעה הציבורית, ולאחרונה הוגדר כמי ששייך למחנה פואד.
ואם כבר אנחנו עוסקים ב"איפה הם היום?" אז קהלני נראה לאחרונה אי שם בעשיריה השישית של הליכוד (מקום 53?), במיקום דומה למי שרק לפני משהו כמו 10 שנים ניצח אותו בקרב על עיריית ת"א, רוני מילוא. שגב, כאמור, נראה לאחרונה כשהוא באזיקים, סלמוביץ' נראתה לאחרונה בנהריה, ועמנואל זיסמן? לא יודע, לא יצא לי לראות אותו. אולי באמת זה המקום להכריז על "שאל ת'אייל": איה עמנואל?
החברים של אלכס 215499
דוד גוגל אומר שהוא היה שגריר ישראל בבולגריה.
בעצם, הוא כבר יושב. 214066
כשאני חושב על כך, למרות כל מעלותיו וחבריו, זו עובדה שכרגע הוא בכלא במעצר, עוד לפני שהוגש נגדו כתב אישום, בעצם אמרתי שיקרה משהו שכבר קרה . . .
יושב ועוד איך 214273
מעניינת הכתבה ב ynet

מתוכה:

מאז המעצר טוען הפרקליט עו"ד אפשטיין, כי שגב מוחזק בתנאי מעצר מחפירים בתחנת משטרת השכונות בתל אביב, ושוהה בחדרון קטן שנראה יותר כמו צינוק. לטענת הפרקליט, מרשו אינו מקבל את התנאים המינימליים המגיעים לכל עצור, בין השאר שתייה חמה, נייר טואלט, ארוחה חמה וטיול יומי.
עוד אומר אפשטיין, כי כאשר שגב מובא לפגישות עימו בתחנה, הוא נקשר באזיקי רגליים. "מתמיהה העובדה שאדם שהוא נכה צה"ל, פגוע בגידי רגלו, שביקש במשך עשרה ימים להגיע ולהיפגש עם המשטרה, מובא לפגישות עם פרקליטו כאשר הוא אזוק ברגליו", אמר עו"ד אפשטיין.

כפי שכבר בודאי ברור אני האחרון שאפשר למצוא אצלו איזה שמץ של סימפטיה לאיש הזה, ובכל זאת קריאת הדברים גורמת לי הרגשה של אי נוחות.
משהו בנהלי המעצר דפוק אצלנו. אזיקים צריכים להיות כדי למנוע חשש בריחה, ולא כדי להשפיל, וצריך שהנוהל להפעיל הליך כזה יכלול שיקול דעת של הסוהרים.
משהו כאן לא מסתדר לי.
יושב ועוד איך 214336
המשטרה כמובן מכחישה את (חלקן של) טענותיהם של פרקליטיו של העצור. היא טוענת שהוא מקבל יחס כמו כל עציר.
מנסיון למדנו שלא ניתן לתת אמון בלתי מסויג להצהרותיהם לתקשורת, הן של פרקליטים המדברים בשם שולחיהם, והן של ''גורמים במשטרת ישראל''. מכאן (וממספר כתבות אשר נתקלתי בהן בעברי) אני מניח ששגב אינו מתארח במלון פאר. האוכל המוגש לו הוא כנראה מהסוג המסייע בדיאטה. תנאי ההיגינה אינם משובחים, הריחות אינם בדיוק ניחוח, וגם הגורמטים עלולים ללחוץ מעט. אלא שבכך הד''ר שגב איו נבדל מאלפי עצירים אחרים השוכנים בתאי המעצר של משטרת ישראל, ועל כך השר לשעבר שגב יכול לבוא בטענות רק אל עצמו. לו היה רואה את הנולד בהיותו חבר ממשלה, והיה פועל לשיפור תנאי המעצר במדינת ישראל, היה יכול היום להנות מפירות עמלו.
יושב ועוד איך 214395
תנאי המעצר במדינת ישראל הינם חלק בלתי נפרד משיטות החקירה. לכן לא ניתן לשפר אותם בלי לשנות מהקצה אל הקצה את מערכות החקירה והתביעה.
יושב ועוד איך 214568
אילו מטענות הפרקליטים מכחישה המשטרה ? איני זוכר שראיתי שם טענה שאין שגב מקבל יחס כמו כל עציר.
הנקודה שמפריעה לי, כפי שכתבתי, היא באופן כללי היחס לעצירים. אמרתי שכבילה באזיקים יש לה מטרה: החשש מבריחה, ולכן אין זה ראוי, לדעתי, שתופעל אוטומטית, אלא כאשר באמת לפי שיקול דעתו של הסוהר יש חשש כזה.
סביר שאסיר כגונן שגב לא ינצל הזדמנות לברוח, והשימוש באמצעי הזה במקרה שלו, נראה כאילו מטרתו השפלה ולא שמירת ביטחון.
יושב ועוד איך 214570
לו אתה הסוהר ואני - האנונימי - האסיר, מדוע שתרצה לקחת את הסיכון שאברח ואתה תצטרך להסביר מדוע לא הייתי אזוק? נראה לי סביר שבתנאיך, כל סוהר יעדיף לכבול את אסוריו. מלבד כמובן מקרי קיצון כמו ידוענים, שרים לשעבר וכו'. אלא שאז נוצר מצב בעייתי, בו סלבס מקבלים יחס מועדף מהמשטרה. מדוע שאני - החף מפשע שהאפשרות לברוח אף לא עולה על דעתו - אכבל, ואילו מנחה בערוץ הופ לא? האזיקים במקרה הזה הופכים למשפילים הרבה יותר. לכן יש היגיון רב בהפיכתם להליך פורמלי, שכל אסיר חייב לשאתו, והם לא מוסיפים השפלה על זו שממילא המאסר משרה.
ומכיון שכובלים גם חפים מפשע שטרם הוכחה אשמתם 214601
ראוי, על מנת שלא לביישם, לכבול גם את אלו שאין נגדם כרגע ראיות קונקרטיות אבל ייתכן שבעתיד הם יפשעו.
יושב ועוד איך 214603
גם מי שיש חשש שינסה לברוח, ניתן לאזוק בידיו (או לידו של שוטר). אזוק הרגליים הוא באמת השפלה מיותרת, אלא במקרים קיצוניים (ואין הדבר במקרה זה).
יושב ועוד איך 214753
לא התכוונתי דווקא לאותו סוהר שהוטל עליו להעביר את האסיר, וזה יכול להיות גם בעל סמכות גבוהה יותר, אבל אני מתקומם נגד הנוהל האוטומטי שבו כל אסיר וגם עציר שעדיין לא הורשע בשום דבר, מובל באזיקים. על פניו זה נראה כאילו הכוונה כאן לא חשש מבריחה אלא מניעים לא רלוונטיים, שאינם מתאימים למדינה כזאת שבה הייתי רוצה לחיות.
ברור שמחבל מתאבד שנתפס טרם הצליח לבצע את זממו, צריך להיות מובל כבול, אבל לא כל אחד.
יושב ועוד איך 214767
נזכרתי שעניין אזיקת האסירים הטריד אותי לראשונה בקשר למקרה אחר, המקרה של מרגלית הרשפי. שם פתחתי את הפתיל ב:

תגובה 26207

עברתי שם מעט על התגובות, ומצאתי פרטים מעניינים.

1. מרגלית הרשפי (שבמקרה שלה אני רואה בכל פרשת הרשעתה עניין בלתי צודק ושערוריתי) נכבלה בדרכה לבית המשפט.
2. נמרודי (שמעולם לא הזדהתי עמו, אם כי חשבתי שהפרשה שלו נופחה מעבר לכל פרופורציה) נכבל.
3. לעומת זה, אולי גדול הרוצחים המנוולים בתולדות מדינת ישראל, רעי חורב שרצח סתם להנאתו, הובל בלתי כבול.

מסתבר מכאן שכנראה בכל זאת יש שיקול דעת לסוהרים.

מה השיקול ? אם נוסיף למקרים האלה את המקרה של גונן שגב, אולי השיקול הוא להשפיל *דווקא* (לצורך רייטינג אולי ?). כי רעי חורב בודאי לא חש מושפל עקב כבילתו, וזו לא הייתה עושה רושם על אף אחד.
יושב ועוד איך 214779
שמת לב שהיתה שם השערה על הבדל בין עציר לאסיר. היא לא מתאימה למקרה שגב.

ועוד דבר מצער ששמתי לב אליו. לרוב האנשים באמת לא אכפת ... עד שזה יקרה להם. שאלת קריאת ''דרקולה'' יותר חשובה מכך שהרסו לנערה את החיים בגלל שהכירה את יגאל עמיר.

אגב, אסירים יוצאים לחופשות ואז הם לגמרי לא כבולים.

בקיצור כל הכבוד למאבקך והלוואי שירבו כמותך.
יושב ועוד איך 214768
ועוד פרט מעניין מהפתיל ההוא: התנועה לזכויות האזרח יצאה כנגד כבילתה של מרגלית הרשפי, והיא כמוני נגד הפעלת הנוהל הזה אוטומטית בכל מקרה.
יושב ועוד איך 214769
לדעתי עדיף להמנע מלכתחילה מלהביא את הנאשם (כל נאשם) לבית המשפט. בהרבה מאוד מקרים מדובר בתהליך משפיל מאוד או יקר מאוד (במקרה שנדרשת שמירה) שניתן להחליפו בכלי וידיאו‏1 סטנדרטים. הכל תחת הסייגים המתבקשים (עדויות, או אם הנאשם מעוניין להגיע והוא לא במעצר).

1 למה אין לזה מילה בעברית?
יושב ועוד איך 214773
1 יש מילה עברית לוידאו - חוֹזְי. (יש לי ערכת אלקטרוניקה להרכבה עצמית שכוללת חיווי שמע או חיווי חוזי)
צודק 214776

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים