6 אחרי המלחמה 216284
רק היום אני מצליחה לנגב את הזיעה ולהוריד לאט את רמת האדרנלין שהשתוללה אצלי בשלושת השבועות האחרונים, ולא בגלל הפיינל פור (מה בדיוק קרה שם?). אני מודה שאני מצליחה לשמוח רק בראש. הפיגוע של אתמול גמר אותי. אבל לאט לאט מחלחלת ההכרה שהאיום הוסר, לפחות לזמן מה.

זה דבר מוזר- כמו במלחמות של ישראל נגד הערבים, כל ניצחון הוא זמני עד הסיבוב הבא. תבוסה לעומת זאת תהיה ח"ו סופית ומוחלטת. כמו במאבק עם הערבים, גם במאבק על השארת יש"ע והגולן בריבונות ישראל, אין לאף אחד תחושה שאם העם (או המפלגה, או הכנסת, או כל פורום בו מובא הנושא להכרעה), מחליט שאין נסוגים, אז זה סוף פסוק, וזו החלטה מחייבת. אלא מקובל שזה רק דחייה זמנית של הניסיונות לעקור את המתיישבים, עד ששוב יבשילו התנאים להעלאת הנושא מחדש. הפסד, לעומת זאת הוא מאוד סופי וחד משמעי. מישהו צריך להסביר פעם את האבסורד הזה.

כמו כל הציבור "המתנחלי" (הגדרה שלא שייכת דווקא למקום המגורים), הרגשתי את הגורליות של התקופה הזאת. זה נכון שקצת מנסים למסמס את משמעות התוצאה, אבל זה לא משנה את המציאות, שרוב מוחלט של מתפקדי הליכוד הצביע בעד ארץ ישראל ובעד האידיאולוגיה המקורית שלו - על אף שעל הכף מנגד הוטלה יוקרתו של ראש ממשלה אהוב ומוערך, וכל השרים שהולכים אתו, או לפחות לא מוכנים להתייצב בראש המאבק נגדו. ניתן גם להוסיף את הרוח הגבית שנתנה התקשורת לתומכי התכנית. כלומר התוצאה הזאת מראה בבירור שהכיוון בו מוליך ראש הממשלה את מפלגתו הוא "אונס" רעיוני ולא מבטא שינוי עמדות אמיתי במפלגה. ה"שינוי" שהתרחש כביכול בליכוד אינו אמיתי, ומבטא בעיקר את שיגיונותיו של ראש הממשלה, שבעצם מנותק מציבור בוחריו.

כאחת שהייתה קרובה לצלחת הפעילות שרחשה מסביב למשאל בירושלים, אני יכולה לספר קצת ממה שהיה: התחלנו לעשות פילוח של המתפקדים בירושלים מייד לאחר הפסח. כל קרוב משפחה, חבר, שכן, חברות של הצאצאות, וכל מי שנקרה על דרכנו הפוליטית מאז ועד היום, קיבל דף של חמישים שמות, אליהם היה צריך להתקשר (על חשבונו) תוך יומיים שלושה, לשאול את דעתו של המתפקד, ולנסות לשכנעו באדיבות להתנגד לתכנית. תוך מספר ימים החלו לזרום התוצאות חזרה. מהדפים הראשונים שחזרו, עוד לפני תמיכת ביבי ושאר שרי הליכוד בתכנית, ועד הימים האחרונים לפני המשאל, על אף כל התמורות שהתרחשו, היחס בין המתנגדים לתומכים בתכנית היה 70:30. לא יודעת מאיפה הביאו את המספרים של הסקרים האחרים, ואיך תיעדו את המהפך שהתרחש בדעת הקהל. אצלנו המספרים האלו היו יציבים מההתחלה, והחזיקו מעמד עד לסוף הדרך, ועד הקלפיות בכלל. זה לא שאני חושבת שמישהו רימה. אני פשוט מספרת את מה שהיה אצלנו. שמרנו כמובן את התוצאות בסוד כדי לשמור על זחיחות הדעת בצד השני כמה שיותר זמן. זה הראה לי שיכול להיות נתק אדיר בין המציאות האמיתית, ובין הסקרים המדווחים- גם אם אין כוונות רעות. בגלל התוצאות הללו הייתי כל כך בטוחה בניצחון, שזה התחיל להפחיד גם אותי. אמרתי לילדים שלי שישיגו מספר טלפון של פסיכולוג טוב, משום שאם נפסיד, אני כנראה אזדקק לו כדי להחזיר לי את אמוני בשפיותי.

במהלך הפעילות נתקלתי בתופעות מדהימות ממש של רצון להשתתף ולתרום למאבק. החל מנערים ונערות שהיו מוכנים להישאר לילות ארוכים ולעדכן אלפי מיקודים חסרים ברשימות, וכלה בעורכי דין ורבנים מכובדים שהיו מוכנים להתנדב כנהגים, משכנעים, או כל צורך אחר, כולל השימוש במחשב במשרד, ובקווי הטלפון שלהם- בחינם כמובן. רבים מהמתנדבים היו ירושלמים ואפילו חרדים רבים. בכלל, אצל כל מי שהשתתף במאמץ הזה ניכר רצון עז להשיג את המטרה בלי שום חשבונות, דבר שגרם לכך שעל אף שהפעילות התארגנה בזמן קצר מאוד, וללא מטה ראשי אחד, אלא היו כמה התארגנויות ספונטניות של אנשים שחשו אחריות על העניין, אפשר היה לשלב כוחות, ולעבוד ביחד גם ללא היררכיה ברורה, בצורה חלקה ויעילה יחסית.
מבחינה אישית- הפעילות הזאת אמנם גזלה מבעלי וממני זמן וכוחות, והילדים לא ממש קיבלו אוכל חם, וכן כל כביסה כובסה לפחות פעמיים בגלל ריח העובש שהעלתה אחרי שנשכחה במכונה יומיים... ועוד נזקים מסוג זה- אבל היא היתה חוויה נדירה. גם מבחינת המפגש עם האנשים מכל הסוגים במיטבם, וגם מבחינת התחושה שבפעילות הזאת אנו משפיעים על תהליך היסטורי שרק לעיתים נדירות מזדמן לאנשים פשוטים מהשורה, לקחת חלק בעיצובו בדרך ישירה כל כך.

בפסח קוראים את שיר השירים. אחד הקטעים בו, שקשה לי להשלים עמם, הוא הקטע בו הדוד דופק: "קול דודי דופק, פתחי לי אחותי רעיתי תמתי, שראשי נמלא טל וקווצותי רסיסי לילה" ואז הרעיה חושבת "פשטתי את כותנתי איככה אלבשנה, רחצתי רגלי איככה אטנפם" והיא מתמהמהת לפתוח, עד שהדוד הולך לו. כאשר היא מתעשתת, זה מאוחר מידי והוא איננו. היא הולכת אז לחפשו ברחובות העיר. תופשים אותה השומרים הסובבים בעיר, ומכים אותה, פוצעים אותה, ולוקחים את רדידה מעליה. הסיפור הזה של ההחמצה תמיד קורע את לבי, בעיקר בגלל ההשאלות ההיסטוריות שלו. הרבה תהליכים הם הזדמנויות, שאם אנו נענים להן מיד, אנו יכולים בקלות לפתוח את הדלת ולהיפגש עם הדוד. אבל אם מפספסים אותם, צריך להשקיע הרבה סבל ומאמצים- וגם הם לא יבטיחו את הפגישה המיוחלת. הרגשתי שהתקופה הזאת של שלושת השבועות לפני המשאל, היתה מעין חלון הזדמנויות כזה. אני מאוד שמחה שהפעם לא החמצנו.
קול דודי דופק 216291
ניצה,

אני רוצה להתייחס אך ורק לפיסקה האחרונה שלך, ואם אפשר במנותק מהנושא של הצבעת הליכוד על ההפרדה.

היוסף סולובייצ'יק כתב כמה שנים אחרי מלה"ע-‏2, בלהט אמוני, מסה חשובה בשם "קול דודי דופק". במסה הזו הוא בוחן את הקיום הגורלי של עם ישראל, לשיטתו. קיום בתוך מציאות הכוללת רע בלתי ניתן לטישטוש, רע שלא ניתן להתעלם ממציאותו או להתחפר במסדרת של ראיה של גורליות כפויה המקפיאה את ההוויה.

"וגם עכשיו אנחנו עומדים בימים טרופים, ימי-זעם ומצוקה...נצייסרנו בעינויים שאין כמותם בתולדות אלפי שנות-גלות... פרשת הסבל לא נחתמה ביסודה של מדינת ישראל. כיום הזה עוד שרויה מדינה זו במשבר ובסכנה..."

והנה, בשעה שעמדה הרעיה, הרי היא עם ישראל, המאוהבת והזנוחה דפק בפתחה "הדוד", הלא הוא האלוהים, אך זו "לא נעתרה לקול דודה; סגורה ומסוגרה דלת אוהלה. השעה נטרפה וחזון חיים נשגבים הלך ונמק." כשבתעשתה הרעיה ורצה לפתוח את הדלת לדוד הדופק, היא אחרה את השעה.

והנה, כותב הרב הנכבד (וכאן אני לא יכול שלא להתאפק ולהוסיף - בחוצפתו ויהירותו הרבה) "בעצם ליל-בלהות מלא זוועות-מיידנק... בליל של תאי-גז וכבשנים... בליל זה גופו צף ועלה הדוד. האל המסתתר בשפריר חביון הופיע פתאום והחל לדפוק בפתח אהלה של הרעיה הסחופה..." - כל פעם שאני קורא את הקטע הזה בא לי לצעוק בחמת זעם על הרב הגאון.

סולובייצ'יק רואה בהקמת מדינת ישראל כשהתרחשות "כמעט על טבעית" שהיא דפיקת הדוד על דלת אוהל הרעיה "שהתהפכה על משכבה מתוך פרפורים ויסורי-גיהינום".

מכאן גורר וגוזר סולובייצ'יק שעלינו, עליכם, מוטלת החובה להפנים את עובדת הדוד הדופק, האל הטופח על הכתף כאומר - הגיע השעה לעשות מעשה, לשינוי. "כל הרעדה והחרדה לשלמותה הגיאוגרפית של מדינת ישראל, כל ההצעות הבאות מפי שונאינו המכוונות כלפי ויתורים טריטוריליים... וכל התביעות המחוצפות של הערבים בנוגע לשינוי הגבולות..." יש להאזין בתשומת לב לקולו של הדוד הדופק בדלת, לתקן את "טעותה של הציונות החילונית... החוטאת גם נגד ברית-סיני... רק צנטעת שיבת-ציון הדתית...בכוחה לתקן את המעוות..." ולהשלים את תכליתה ושליחותה של מדינת ישראל בשרות העם היהודי החרדי-דתי.

___________

מעניין לעניין באותו עניין כותרת תגובתך. אני מוצא בה טעם לפגם, שהיא בעצם עזות מצח הנפוצה בקרב החוג האידאולוגי הדתי. הניכוס של מושג שקשור ונולד במלחמת ששת הימים, שהיתה אכן מלחמה (חילונית, אם יורשה לי), ולא "מלחמה" פוליטית כפי שהיה המאבק שהתנהל במפלגת הליכוד.
קול דודי דופק 216340
הביטוי בשש אחרי המלחמה לקוח מהספר החייל האמיץ שווייק והמלחמה היא מלחמת העולם הכי ראשונה.
קול דודי דופק 216471
"קול דודי דופק" של הרב סולוביצ'יק נכלל, לפחות בזמני, בחומר הלימוד בבית הספר (לא שאני זוכרת הרבה). אבל צריך להסביר לי יותר לאט. לא הבנתי מה מעורר את חמתך בדברי הרב סולובייצ'יק. האם זה שהוא ממשיך לחשוב שבכלל יש אלוקים אחרי מלחמת העולם השניה?

גם לא הצלחתי להבין מה זה "מלחמה חילונית". מה, יש מלחמות שהולכות עם כיפה?
קול דודי דופק 216478
הרב סולובייצ'יק, אגב, היה השמאלן בין הרבנים הדתיים הציוניים. השקפתו ממשיכה קו לא משיחי שהחל בו הרב ריינס ושנזנח בידי ממשיכי דרכו של הרב קוק.
מיהו הדוד, ולמה הוא דופק 216293
את אומרת ש''הרבה תהליכים הם הזדמנויות, שאם אנו נענים להן מיד, אנו יכולים בקלות לפתוח את הדלת ולניפגש עם הדוד. אבל אם מפספסים אותם, צריך להשקיע הרבה סבל ומאמצים, וגם הם לא יבטיחו את הפגישה המיוחלת''.

ובכן, בעיקרון את צודקת. את רק מזהה לא נכון את הדוד, את ההזדמנות, ואת הפספוס.
ואצלנו, בפולניה, 216294
בכלל לא היה ספק שרגלים נקיות זה יותר חשוב מסקס.
מיהו הדוד, ולמה הוא דופק 216458
על זה בדיוק נטוש הויכוח.

פתיחת הדלת (או בטרמינולוגיה של להוטי התהליכים למיניהם- פתיחת ''חלון ההזדמנויות''), לפני אחת עשרה שנים, לא הכניסה דוד, אלא רוח פרצים שקטלה בנו כאלף ארבע מאות איש. אפשר להמשיך לחכות שם בקור, ולהמשיך להאמין שזה לא הרוח המתעתע שדפק, אלא השלום הנכסף, והנה, הנה, הוא כבר כאן. אפשר גם לסגור את חלון משא השקר הזה, ולנסות להקשיב לדפיקות האמיתיות, המבשרות את שיבת העם לארצו ולעצמיותו, ורק מתוך כך להגיע להשלמה עם הסובבים אותנו.
מיהו הדוד, ולמה הוא דופק 216650
הדבר היחיד שנשמע אם ננהג לפי עצתך, זה איך דופקים אותנו.
על האבסורד 216315
ראשית, אני חייב להסיר בפנייך ובפני רעייך לאידיאולוגיה את הכובע הוירטואלי שלי על הדבקות במטרה.

ובאשר לתמיהתך על כך שכל נצחון שלכם הוא נצחון זמני: אכן, כך. כשהרעיון מופרך מעיקרו, כל הדבקות וכל המסירות לא יועילו בסופו של דבר. היסטוריה מלאה בסיפורים דומים, על אנשים טובים (כמעט אף פעם לא באמצע הדרך) ומסורים שהאמינו שאם רק יתאמצו מספיק, ולא יאבדו את האמונה, ויהיו מוכנים להקריב הרבה, ויתמידו על אף הקשיים, ויניחו בצד כל מה שאינו תורם לרעיון, ויסחפו איתם עוד אנשים טובים כמוהם, ו..., ו..., ו... - יעלה בידם לכופף את חוקי ההגיון ולהשליט את רצונם על העולם. "אין דבר העומד בפני הרצון" הוא אחד הביטויים המתעתעים ביותר אם לוקחים אותו כפשוטו.

פה ושם קבוצות אידיאולוגיות מגובשות ונחושות גם הצליחו (ע"ע מדינת ישראל), אבל ברוב המקרים זאת היתה הצלחה זמנית (ע"ע בר כוכבא). זה עצוב מאד, כי כמויות האנרגיה שמתבזבזות היו יכולות לעשות שינוי עצום במדינה אם היו מופנות לכיוונים פחות חסרי תקווה, וכמויות התסכול שיתפרץ עלולות להבעיר כאן אש שלידה הילולת בר-יוחאי נראית כמו גפרור אנמי.
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216378
אמנם יש מהפכות שנכשלות, אך השינויים הגדולים (הן החיוביים והן השליליים) באמת בוצעו ע"י אותן "קבוצות אידיאולוגיות מגובשות ונחושות", כמו אזרחי פריז והפטריוטים האמריקאים בסוף המאה ה18, שוללי העבדות בסוף המאה ה19, הקומוניסטים ברוסיה בתחילת המאה ה20, התנועה הציונית, ואם נחשוב על זמננו - אדריכלי אוסלו, ארגוני הירוקים, אל קאעידה, ארבע אמהות, ועוד ועוד. אותן קבוצות קטנות מצליחות לשכנע את ההמונים בצדקת דרכן ולסחוף אותו לתמיכה במאבקן (שלפעמים הוא צודק ולפעמים מוטעה).
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216386
נחכה ונראה לאיזו קטגוריה יפלו ההתנחלויות בעזה.
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216416
או לאיזה קבר אחים הן תפלנה את כולנו.
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216455
מי שבינתיים נופלים לקברים, כולל ביום ראשון האחרון, הם אלו שנהרגים על ידי הקלצ'ניקובים שחולקו לפלשתינים אחרי הסכמי אוסלו הארורים. אל תגידו שאין הוכחות, הבאתי אותן פעם באיזה פתיל נשכח.
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216481
אני לא בטוח בכלל שההתנחלויות ימיטו עלינו יותר מוות.
הן כנראה יביאו להקמת מדינת אפרטהייד, שתהפוך בהכרח למדינה דו לאומית, שתהפוך בהכרח למדינה ערבית. בנינו ונכדינו יברחו מכאן כל עוד נפשם בם (פשוטו כמשמעו). אבל לפחות ייחסך מאיתנו הצורך להישאר כאן לדורות ולהקיז דם מאות בשנים בהגנה על מדינה יהודית זעירה.
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216497
זה אותו דבר.
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216511
האם את באמת חושבת שאלמלא הקלצ'ניקובים הללו, לפלסטינאים לא היה היום נשק, והפיגוע המחריד הזה לא היה מתרחש?
על קבוצות אידיאולוגיות מגובשות 216687
אלמלי תהליך אוסלו ברור שלא היה להם נשק בכלל, ואלמלי נתנו להם רובים היה להם הרבה פחות.
לי ברור שללא "תהליך השלום", הפיגוע הזה כמו רבים אחרים, לא היה מתרחש. אני יודעת את זה לא בגלל כדור הבדולח שלי, אלא בגלל הסטטיסטיקה. כמה פיגועי ירי היו לפני שנתנו להם רובים? וכמה אחרי?
על האבסורד 216467
גם קיומה של מדינת ישראל כאן באמצע המזרח התיכון הוא רעיון מופרך מעיקרו, וכל הדבקות וכל המסירות לא יועילו בסופו של דבר. היסטוריה מלאה בסיפורים דומים, על אנשים טובים (כמעט אף פעם לא באמצע הדרך) ומסורים שהאמינו שאם רק יתאמצו מספיק, ולא יאבדו את האמונה, ויהיו מוכנים להקריב הרבה, ויתמידו על אף הקשיים, ויניחו בצד כל מה שאינו תורם לרעיון, ויסחפו איתם עוד אנשים טובים כמוהם, ו..., ו..., ו... - יעלה בידם לכופף את חוקי ההגיון ולהשליט את רצונם על העולם. "אם תרצו אין זו אגדה" הוא אחד הביטויים המתעתעים ביותר אם לוקחים אותו כפשוטו.

זה לא העתקה מקניטה סתם- זה באמת בדיוק אותו הגיון שעומד מאחורי הדברים. לכן בשבילי, המאמצים לשמירת גוש קטיף הם נטו מאמצים לשמירת קיומה של מדינת ישראל.

ולגבי "השינוי העצום שהאנרגיות המבוזבזות היו יכולות לעשות במדינה"- אחד הדברים שאהבתי לשמוע בתקופה האחרונה זה את אלו שאומרים שהנגב והגליל ירויחו מהעתקת (טרנספר בלעז) המתנחלים אליהם. כלומר: מתנחלים יקרים אתם בכלל לא צריכים לבכות אחרי שנהרוס לכם את האידאלים שלכם. אתם לא צריכים להתעקש על האידאלים האלה דווקא. אם אתם רוצים להיות אידאליסטים, אז מבחינתנו אין שום בעיה, להפך, יש לנו המון אידאלים אחרים לתת לכם במקומם. אמנם הם לא לגמרי יד ראשונה, אבל הם כמו חדשים. כמעט לא השתמשו בהם. יש גליל, ויש נגב, ויש מצוקות חברתיות. רק תבקשו, ותקבלו אידאלים מלוא חופניים.
על האבסורד 216475
יש צדק מסוים בפיסקה האחרונה שלך, אבל יותר מעניין מה שלדעתי משתמע ממנה. אם ההתנהגות שלך לא נובעת מרצון לתרום לכלל בדרכים שונות, אלא מהאידאלים *שלכם*, אל תצפי מאיתנו להיות מוכנים למות בשבילם.
על האבסורד 216694
אני בהחלט רוצה לתרום לכלל, אבל בדרך בה *אני* חושבת שאני תורמת לכלל ולא בדרך בה *אתה* חושב שאני תורמת לכלל. זה אלמנטרי, לא?

בקשר לטיעון הדמגוגי של "למות בשביל ההתנחלויות"- זה טיעון מהסוג של זה שמבקש רחמים אחרי שרצח את הוריו, כי הוא יתום.
כמה חיילים מתו בשביל ההתנחלויות לפני אוסלו?
זה הרי מגוחך להביא הנה מחבלים, לצייד אותם בנשק וטריטוריה משלהם, לאמן אותם, ליישב אתם בסמוך לישובים יהודיים, ואחר כך להתלונן שהיישובים הללו צריכים חיילים שישמרו עליהם.
מי שצריך להתלונן זה המתנחלים, שרבים מהם נרצחו באכזריות על ידי המחבלים הללו, שהשמאל באיוולתו הרבה הביא לארץ, בגלל אשליות השלום שלו.

ולעניין העקרוני- הצבא הוא מוציא לפועל את מדיניותה של הממשלה הנבחרת. המוות של ישראלי בגלל הזיות השלום, קרי "קורבנות השלום" הזכורים לשמצה- אינו יותר לגיטימי מהמוות של הישראלי בגלל חזון ארץ ישראל השלמה. אם אתה חושב שההתנחלויות הן מקור המוות ברחובותינו- שכנע את העם. בינתיים נראה לי שהעם יותר משוכנע בכך שדווקא המחבלים והרובים שניתנו להם, הם המקור למוות הזה, ולפיכך השמאל נראה בכנסת כפי שהוא נראה.
על האבסורד 216703
אין לי בעיה שתתרמי לכלל בדרך שאת מוצאת לנכון, או שתחליטי שלא לתרום לו בכלל. לא ענייני. אבל ברגע שאת אומרת ''אלה הם הערכים שלנו'' מול ערכים אחרים שאת לא מרגישה מחויבת להם באותו אופן, את לא יכולה לצפות שאחרים יהיו מחוייבים לערכים ''שלך''.

הצבא אכן מוציא לפועל את מדיניות הממשלה. אבל זה לא רק עניין חוקי-פורמלי. אפשר לדרוש מחיילים לסכן את חייהם רק עבור ערכים שמקובלים על רוב מוחלט של האוכלוסייה, ולא עבור ערכים של אחרים. זה נראה לי אלמנטרי. עכשיו, כשאפילו רה''מ ניסה להוביל מהלך של פינוי, ההסכמה סביב יישובי גוש-קטיף נשברה אפילו בשורות הימין (גם אם ניצחתם הפעם). להערכתי, נראה יותר ויותר מקרי סרבנות, השתמטות וזעם על תושבי גוש קטיף ועל המתנחלים בכלל.
על האבסורד 216909
כאשר חייל שומר על התנחלות הוא אינו עושה זאת מתוך מחוייבות לערכים *שלי* אלא מתוך מחוייבות לערכים הדמוקרטיים *שלו*. מדינת ישראל הקימה על פי החלטות דמוקרטיות את ההתנחלויות האלה. עדיין לא היתה ממשלה בישראל שקבלה החלטה לעקור אותן. (אני מניחה/מקוה שאחרי המשאל הזה גם לא תהיה ממשלה כזאת), ולכן הצבא מחוייב לשמור עליהן. אם שמירה על התנחלות נוגדת את מצפונו של מישהו אז שיסרב פקודה, וישלם על זה את המחיר. כפי שאם ח"ו אחי החייל יקבל פקודה לגרש יהודי מביתו, הוא יסרב פקודה, ומן הסתם גם הוא יענש על כך. בשונה מהגשמה וולונטרית של אידאלים, להיות בצבא זה להיות מחוייב להחלטות הממשלה.
לדעתי אתה טועה לגבי היחס של החיילים אל גוש קטיף. זה נכון שעצם העלאת הנושא במפלגת הליכוד הוא שבירה של איזה קונצנזוס. אבל התשובה הניצחת שנתנה לשאלה הזאת, על אף שראש הממשלה שם עליה את מלוא כובד משקלו, הראתה שהפיספוס כאן היה של איש אחד (שהוביל אתו גם את האנשים התלויים בו פוליטית) ולא של כל התנועה. (חבל שמובילי תהליך אוסלו לא חשבו ששמותר לדרוש מחיילים לסכן את חייהם רק עבור ערכים שמקובלים על רוב מוחלט של האוכלוסיה כאשר הם תכננו את הסיורים המשותפים, ואת האימונים של מחבלי הרש"פ...)

מכל מה שאמרתי לא צריך להשתמע כאילו הנגב והגליל אינם חלק מהאידאלים של המתנחלים- להיפך, יש הרבה גרעינים של משפחות צעירות של "מתנחלים" שמתיישבות בפריפריות.

דווקא מעניין להתייחס לעניין שהעלת מנקודת מבט אחרת. שים לב, שהמתנחלים אינם דורשים מאנשי השמאל להגשים באופן אישי את האידאלים שלהם. אלא הם מיישמים אותם בעצמם. הגשמת האידאלים של השמאל לעומת זאת, אינה דורשת מהשמאלנים כל הקרבה אישית. להיפך, היא דורשת דווקא את הקרבת מפעל חייהם של יריביהם הפוליטיים... אידאלים נוחים, ללא ספק.
על האבסורד 216914
אני מסופק אם "ערכים דמוקרטיים" הם סיבה מספיק טובה להיהרג עבור רוב האנשים. אני לא מאמין שאפשר, לאורך זמן, לבקש מאחרים לשלם כזה מחיר על אידיאלים שלכם.

אני חושב שאת טועה בנוגע לתשובה הניצחת. המשאל היה רק תהליך פנימי בליכוד, ושבירת הקונצנזוס היא בהתבטאויות של שרון ושאר בכירי הליכוד. תוצאות המשאל לא ממש משנות לקונצנזוס, שהוא עמדה כללית בציבור: אף אחד לא ישנה את דעתו כי מתפקדי הליכוד דחו את ההצעה, אבל יהיו כאלה ששינו אותה בגלל התבטאויות שרון ושותפיו.

בודאי שהמתנחלים דורשים מאנשי השמאל ליישם את האידיאלים שלהם. כל חייל שמגן על יישובים בשטחים עושה את זה, ובמידה פחותה כל אזרח שמושפע מהמדיניות הזאת.
על האבסורד 216924
אנסה להסביר את זה אחרת.

הערכים המקובלים על רוב העם, שמוצדק לצפות שחיילים יהיו מוכנים להקריב עצמם עליהם, נקבעים בצורה דמוקרטית. ההנחה היא שאם ערך מסויים מקבל רוב במוסדות הנבחרים הרי הוא כנראה מספיק קונצנזוס בעם. ההתנחלויות הוקמו על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן. עדיין לא נמצאה ממשלה שיש לה רוב המוכן לעקור אותן. אמנם מתנהל קמפיין תקשורתי אינטנסיבי נגד ההתנחלויות מזה מספר שנים. ואמנם יש מראשי הממשלה שהודיעו שיש ברצונם לטרנספר את המתנחלים אולם אף אחד עוד לא הצליח להעביר את ההחלטה הזאת במוסדות הנבחרים והמוסמכים לכך. משמעות הדבר שעל אף שהרושם המצטבר אצל מתנגדי ההתנחלויות שיש התנגדות רבה בעם להתנחלויות, כאשר באים הדברים לידי החלטה מעשית הרי מסתבר שאין לכך רוב. לכן בהחלט מוצדק לדרוש מחיילינו לשמור על חיי המתנחלים (כפי שילדי המתנחלים שומרים על חיי התל אביבים יחד עם כל צה''ל). קיומם של ההתנחלויות הוא ערך שרוב בעם החליט שהוא חשוב לו. עדיין לא נמצא הרוב שישנה את ההחלטה הזאת. אם חס וחלילה ימצא רוב לגירוש היהודים הרי יהיה בסיס לטענה שלך. כרגע אין.
על האבסורד 217058
לא ברור לי איך ''ערכים נקבעים בצורה דמוקרטית''.

חוקים והחלטות נקבעים בצורה דמוקרטית. ערכים הם עניין של בחירה. לקחת ''החלטה דמוקרטית'' והכתרת אותה בתואר הנכסף ''ערך'' כדי להצדיק את ההקרבה של החיילים עליה.
על האבסורד 217114
צריך לדייק בקריאה: אני כתבתי "ערכים המקובלים על רוב העם נקבעים בצורה דמוקרטית". כלומר- כל אחד קובע את ערכיו באופן פרטי, אבל הערכים שבשמם הממשלה שולחת את החיילים למלחמה, או לכל פעילות אחרת, נקבעים בצורה דמוקרטית. אתה כמובן יכול לסרב פקודה אם יש ערך כזה שנוגד מהותית את ערכיך, ולשאת בתוצאות המעשה. כך גם אני.
על האבסורד 217134
תגובה 217058.
על האבסורד 217145
תעשה טובה ותקרא את הפתיל כולו לפני שאתה נכנס ללופ.
על האבסורד 217149
אני מתחתי ביקורת על המשפט הראשון בתגובה 216924. מה הקשר לשאר הפתיל ?

תעשי טובה, אם אין לך משהו טוב לענות - אל תעני בכלל.
על האבסורד 217158
לא הגיוני למתוח ביקורת על משפט במנותק מההקשר שלו. אני חושבת שההקשר עונה טוב לביקורת שלך, לכן הפנתי אותך אליו. אם הבעיה שלך היא שאפשר היה לנסח את המשפט בצורה יותר טובה- אז אני יכולה להסכים לכך, אבל המסר שלו ברור גם מהניסוח הנוכחי, כך שהויכוח אינו מהותי וחבל על הזמן.
על האבסורד 216959
לפני לא עשור, אלא חמש שנים בלבד, הרעיון ש-‏40 אחוז ממתפקדי הליכוד שבכלל יטריחו את עצמם ללכת לקלפי יתמכו בתוכנית "מטורפת" של נסיגה חד-צדדים מכל שטחי רצועת עזה, היה נתקל בפרצי צחוק היסטריים, וכנראה היה מזכה אותך במקום הראשון באקדמיה לצחוק‏1. אם את לא מצליחה לזהות את המגמה, אלא נתלית ב"ותיקי הליכוד" ובשאר ספיחים מקרב המלייה החברתי שלך, אין לי אלא לעשות איתך כמה שיותר התערבויות על עתיד הליכוד ועתיד השטחים, ואז לנוח בידיעה שההכנסה העתידית שלי מובטחת.

1 לא שהתחרות קשה במיוחד.
על האבסורד 216982
כדי לנבא מגמות, אקסטרפולציה (כלומר ניבוי המגמה בעתיד לפי המגמה בעבר), לא תמיד עובדת, ולפעמים הפעלת טכניקה כזאת היא שגיאה ברורה.
השחיקה שמאלה בציבור בעבר היא עובדה שאינה ניתנת לויכוח, שבכיתי עליה רבות, וגם מעולם לא הבנתי את הסיבות לה (כולל אחרי שהשוטה גילה לי שזה בגלל שכולם ''הבינו''.)
ייתכן מאד (בכל מקרה אני אישית מקווה מאד), שההצבעה האחרונה במשאל מתפקדי הליכוד היא רמז לאיזה שהוא מפנה. הרי בכל זאת הייתה כאן שבירה די מפתיעה של חוק השחיקה שמאלה הנ''ל.
אני עצמי כתבתי פעם אחת שישנה אפשרות שהציבור ישנה את דעתו בעניין ההתנתקות אחרי עבודת הסברה, וגם שמנגנוני הליכוד (זה היה בטרם הכרזת המשאל) יטרפדו את התכנית הזאת. בעניין השני קלעתי, ואני גם די מאמין בעניין הראשון, למרות שכרגע הסקרים מורים על תמיכה בתכנית. המשאל בליכוד הוכיח שהמגמה יכולה להתהפך. הרי גם שם היו הרוב בתחילה בעד התכנית.
לכן, תכניתך הכלכלית אינה בהכרח ברת הצלחה.
על האבסורד 217059
משהו באופי הכתיבה שלך ושל ניצה בדיון הנוכחי מריח כמו ייאוש.
גילוי אמריקה 217065
מעולם לא הכחשתי את מורת רוחי וצערי מכך שהשנים האחרונות התאפיינו בזחילה איטית אבל מתמדת של הדעות הרווחות בציבור שמאלה, ואם תרצה תוכל לקורא לכך ייאוש.
אבל דווקא עכשיו הבחנתי בקרן של תקווה בעקבות תוצאות המשאל הזה, שאולי מסמן שינוי מגמה ויציאה מן התהליך הזה.
גילוי נאות 217091
מידת ייחוס החשיבות לתוצאות המשאל המגוחך הזה שלך ושל ניצה היא הייאוש האמיתי בעיני.
גילוי נאות 217122
אפשר להבין את החשיבות שאני מעניקה למשאל, על ידי בחינה של מה היה קורה אם התוצאות היו הפוכות. אם ח''ו זה היה כך, לדעתי,היה נסתם הגולל על מפעל ההתנחלות. היינו כמובן עוד נאבקים, והיה הרבה רעש וצילצולים, אבל התחושה היסודית, שהמתנחלים הם השליחים של העם- שהיא זו שנותנת למתנחלים את הכוח והלגיטימציה הפנימית- היתה נפגעת אנושות, וכך המאבק היה נדון לכשלון מראש. כמו שהיה בעת פינוי ימית. תוצאות המשאל מראות שזה לא המצב. היום מסתבר שההיפך הוא הנכון, לעוקרי ההתנחלויות אין לגיטימציה ציבורית. אז אפשר לדבר הרבה, לנופף בסקרים, ולבטל את החשיבות של כל דבר. אבל מי שקשוב לזרמי העומק בעם הזה מבין, שהמשאל הזה הוא נקודת מפנה במגמה המתמשכת של ערטול העם היושב בציון מהציוניות והיהדות שלו.
מי שלא אוהב דברים שאי אפשר למשש או להריח כמו ''זרמי עומק'', אפשר להסביר שה''מתנחלים'' היום הרבה יותר בטוחים בעצמם, ומבינים שהתקשורת והשפעתה על העם הם נמר של נייר שאפשר להתמודד אתו. עם הרבה עבודה נוספת ניתן להגיע אל רבים וטובים בעם, ולשנות את התהליך האובדני בו אנו נתונים מזה הרבה שנים.
ייאוש זה הדבר האחרון שאפשר לראות אצלי בתקופה האחרונה. אגב, גם אם התוצאות של המשאל היו הפוכות. הייתי מתייאשת אמנם מהסיכוי להציל את מפעל ההתנחלות, אבל מבחינתי על אף חשיבותו, מפעל ההתנחלות הוא רק ביטוי אחד לחזרתו של העם היהודי לארצו. גם אם מפעל חשוב ונהדר זה היה נפגע, זה לא היה מייאש אותי מהתהליך כולו.
גילוי נאות 217133
תגובה 216958 פסקה ראשונה.
תגובה 216979.

לעומת ההסבר להדיוטות שלעיל.

לזה אני קורא ייאוש.
גילוי נאות 217138
עם ישראל כולו הוא מעין ערבוב כזה של ''מתפקדי ליכוד''. לכן אני לא מתביישת לבקש את הלגיטימציה שלו. שום ציבור ''נאור'' אינטיליגנטי'' ''קוהרנטי'' או לא חשוב מה, לא יותר חשוב לי מהם.
ההתנשאות הלא דמוקרטית שנודפת מתגובות דומות לשלך, דווקא היא מעידה על יאוש מהאפשרות להתחבר אל העם הזה.
מעין ביצה ותרנגולת-ייאוש מההשפעה על העם, וזלזול בו.
גילוי נאות 217150
את ברצינות מנסה לטעון שתוצאות המשאל הזה מייצגות נאמנה את התפלגות הדעות בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל ?

לזה אני קורא ייאוש.
גילוי נאות 217160
זה אתה שהבאת ציטוטים הטוענים שאין קשר בין מתפקדי הליכוד ובין מצביעי הליכוד...

אני חושבת שאמנם הרף שהוצב הפעם בפני אוהבי ההתיישבות נמוך יותר מאשר אם היה משאל עם. אבל לומר את האמת, אני משוכנעת שגם את הרף של משאל העם היינו יכולים לעבור, אם רק היה ניתן לנו להגיע אל האנשים, לדבר אתם, ולהביא להם תמונה אחרת מאשר זו שהם סופגים יום אחרי יום מהזרם התקשורתי הכללי.
רוב העם היושב בציון מצביע נגד ההתיישבות מתוך ייאוש ולא מתוך שנאה אל המתיישבים. זו, היא נחלתם של מעטים יחסית. הייאוש הפיקטיבי הזה, מטופח על ידי מי ששולט ברוב התקשורת, ולא מראה אופציות אחרות מלבד ההתקפלות. מספיק יהיה להראות שיש תקווה, ויש כוח לעם הזה. כדי לגרום לרבים לתמוך ביישובים. (הפאתוס הוא בדווקא. צריך להמתיק את מליחות הציניות..)
גילוי נאות 217197
רוב העם מצביע נגד ה"התיישבות" משום שהיא גוזלת מהם את כבשת הרש שלהם בעבור פטיש-רגבי-האדמה של אנשים כמותך.

הנה כל מה שתושבי עיירות הפיתוח צריכים לדעת כדי להצביע בעד פינוי התנחלויות, וכמה שיותר מהר: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
גילוי נאות 217295
מעניין שההתנגדות להתנחלות דווקא אינה נחלתם של הרשים שאת כבשתם הדלה הם גוזלים כביכול. שונאי ההתנחלות שוכנים צפוף באיזור א' ומכירים כבשים רק מתפריטי הגורמה במסעדות היוקרה.
התזה שההתנגדות להתנחלויות נובעת מ''כמה זה עולה לנו'' דומה לנסיון להסביר את האנטישמיות בכך שהיהודים עשירים. ההתנגדות להתנחלות נובעת מהתנגדות אידיאולוגית, הנובעת מחוסר אמונה בזכות העם היהודי על ארץ ישראל, ולא משום עניין של כסף. גם אם הייתי טורחת להוכיח שההתנחלות בגוש קטיף למשל, מכניסה לאוצר המדינה הרבה יותר ממה שהיא עולה לו, אף שמאלן לא היה משתכנע מכך.
גם לתושבי עיירות הפיתוח יש אידיאולוגיה, ובניגוד לדימוי שלך עליהם, היא חשובה להם אפילו יותר ממצבם הכלכלי. כך שאפילו אם הם יקנו את התזה השקרית, שהשמאל מנסה לדחוף ברוב זילזולו באנשים האלה, שהכסף להתנחלויות בא על חשבונם, גם אז רובם לא יהיו בעד עקירת ההתישבויות הללו. בגלל שאידיאולוגית רובם חושבים שאנו, עם ישראל, יושבים שם בזכות, ולא ככובשים.
כשהשמאל (ושינוי) ירדו מההתנשאות והזלזול שיש להם בתושבי עיירות הפיתוח, יהיה סיכוי שהם יצליחו להבין את המציאות שמתרחשת מסביבם, ואולי אפילו להדבר עם האנשים היפים הללו.
גילוי נאות 217318
ההתנגדות להתנחלויות מטעמים כלכליים היא בסך הכל עוד נדבך בבניין השלם של סיבות מצויינות לפרק את ההתנחלויות ולהפסיק את הכיבוש המיותר הזה.
אם היית מצליחה להוכיח שההתנחלויות שוות את משקלן בזהב, יתכן שהייתי שוקל מחדש יציאה משם. המצב כרגע הוא שהן עולות לנו לא רק בכמויות הכסף שמושקעות ישירות בהן ובתושביהן, אלא גם בכסף שמושקע בצבא במאבטח אותן, בממון שנאבד בעקבות הסכסוך המתמשך (בחלקו) בגללן, וכמובן - בדם של חיילים ואזרחים, יהודים ופלסטינים.

אין לי מושג מה זה אומר שה"אידיאולוגיה חשובה להם אפילו יותר ממצבם הכלכלי" - ועוד הטענה כאילו הטענה שלאנשים אכפת מהמצב הכלכלי שלהם מהווה זלזול בהם! צר לי להודיעך, אבל האידיאולוגיה האישית שלי קשורה בעבותות לתפיסה שלי לגבי מה שמביא לשגשוג כלכלי. להפך, דווקא הפטישיסטים שמדברים, כמוך, על "הזכות של העם היהודי על ארץ ישראל" ועל "אף שעל" ושאר ססמאות עכו"ם - הם אלו שאני מזלזל בהם. דווקא משום שאני מאמין שתושבי עיירות הפיתוח הם אנשים תבוניים, לפחות בחלקם, אני חושב שאם הם יחשפו לעובדות במלואן, הם ידעו מי האוייב האמיתי שלהם.
גילוי נאות 217361
אם כך, אתה מרויח את הזילזול שלי ביושר.
גם אנשי עיירות הפיתוח, יזלזלו לדעתי במי ש''מוכן למכור את אמא שלו'' (עקרונותיו) למען כסף, ובודאי יעלבו מכך שמישהו חושב שגם הם כאלה.

לעצם העניין- כסף ורווחה כלכלית הם אמצעים כדי להגשים ערכים, ולא יכולים להיות הערך עצמו.
גילוי נאות 217349
מי שגוזל את כבשת הרש של רוב העם הם אצולת הקרקעות (קיבוצים) ואצולת הממון (המונופולים הגדולים). שני מגזרים שמיוצגים יפה ע''י מפלגת העבודה ועם אחד.
גילוי נאות 217413
איזה אצולת קרקעות מיצגת התנועה הקיבוצית?
90% מהקרקעות נמצאות בפריפריה,שמצויות בהם גם עירות הפיתוח.
99% מהקרקעות הן אדמות מדינה,דהיינו אדמות מנהל שהבעלות עליהם בידי המדינה. וספק אם אנשים פרטיים יוכלו לעשות בהם שמוש.
גילוי נאות 217671
התנועה הקיבוצית אינה מייצגת את אצולת הקרקעות אלא היא-היא אצולת הקרקעות.
אצולה קרקעית: מס' מועט של אנשים המחזיק קרקעות ללא פרופורציות למספרם, קרקעות אלו הגיעו לחזקתם בזכות הירושה ולא בזכות הכישורים, ומהוות את מקור עושרם.
האצולה הקרקעית בד"כ מהוה את שדירת הממסד והאליטה השלטונית, וממנו גם יונקת את כוחה.
גילוי נאות 217745
נכון לאלפיים וארבע כמה קיבוצניקים ממלאים תפקידים בשדרת הממסד והאליטה השלטונית?
כמה קיבוצניקים יכולים להוריש את הקרקעות לבניהם?
כמה כסף בשנה מניבים "החזקת הקרקעות" לקיבוצניקים?

אתה יכול בבקשה להפסיק לקשקש, ומידי פעם גם לטרוח ולתבל את הדמגוגיה שלך בעובדה אחת או שתים.
גילוי נאות 217748
אולי כדאי להעביר את המשך הדיון לדיון 1050 או לדיון 1736 ? יש שם גם הרבה חומר רקע בנושא.
גילוי נאות 217890
חלק קטן מזכויות היתר של הקיבוצים
1. קרקעות חינם
2. חוק גל
3. מים מסובסדים
4. פטור ממס אמת
5. הזכות להחזיק עבדים (sic) זרים
6. מונופול בייצור חלב
7. הזכות להעביד בשבת, גם בשטחי מסחר.
8. פטור מ"קבלת גורמים זרים" לשכנותם

לגבי בני קיבוצים: יש להם זכות מוקנית להמשיך בקיבוץ (לעומת "זרים" שצריכים לעבור "ועדת התאמה").

נ.ב. דמגוג הקשקשן שהשריץ אותך.
גילוי נאות 217893
א. בעסה. אם הסבא שלי היה מעז והולך לניר דוד בסוף שנות ה-‏30 הוא היה יכול להשתתף בחגיגת הקרקעות והיום הייתה לי דירת 70 מטר ליד הסחנה.
במקום זה הוא ספסר במגרשים קטנים של חצי דונם בתל אביב.
גילוי נאות 217900
1. הקרקעות שייכות למדינה ומוחכרות לקיבוצים.
2. נו, אז?
3. מים מסובסדים לכל הישובים החקלאיים כולל הקיבוצים, המושבים ו(תחזיק חזק) סביון וכפר שמריהו. גם לתעשיה.
4. קשקוש, הקיבוץ משלם מס כמו כל גוף אחר.
5. עובדים זרים מוחזקים ברובם ע"י קבלנים (שאינם קיבוצניקים) וע"י כל מי שעוסק בחקלאות (כולל קיבוצניקים) וכן ע"י אנשים שנזקקים לטיפול סיעודי.
6. המונופול על יצור החלב הוא של בעלי הרפתות (ולא כל הרפתות הן בבעלות קיבוצים). יש לך דרך אחרת ליצר חלב?
7. לאיזה קיבוץ שייך אזור המסחר ירקונים? איזור המסחר ביל"ו? וכל הקניונים שפתוחים בשבת?
8. לקיבוצים, כמו לכל ישוב קהילתי יש זכות שלא לקבל אנשים לקהילתם. והערה אישית, לא מזמן הייתי צריך לעבור ועדת קבלה כדי לקנות מגרש לבניה עצמית ולא בקיבוץ.
ולהערתך האחרונה, היא פשוט לא נכונה. כל בן קיבוץ צריך להתקבל לחברות בקיבוץ כמו כל מועמד אחר. (וכבר היו דברים מעולם)
נראה לי שאתה מעוות ומשקר בכוונה מתוך שנאה. אם אתה באמת בור ולא יודע את העובדות, אני מתנצל מראש על האשמתך בשקרים.
גילוי נאות 217905
אכן בור. בור סוד שאינו מאבד אף טיפת שנאה שטפטפו לו בילדותו.
גילוי נאות 218571
אידיוט. רבות משבתות ילדותי עברו עלי בקיבוץ בו גרה סבתי. אחי המשיך לגור בקיבוץ עד התפכחותו לפני שנים לא רבות. ההבנה עד כמה הקיבוצים מושחתים ומשחיתים הגיעה אלי רק בבגרות.
גילוי נאות 217921
1) בישראל כמעט ואין בעלות על קרקעות. רובן מוחכרות לתקופה ארוכה.
3) בסביון אין מים מסובסדים. (אם תרצה אביא את חשבון המים של הוריי למפגש האיילים על מנת להוכיח זאת)
גילוי נאות 217927
3. בדוח מבקר המדינה של שנת 2001 נאמר במפורש ש"נציבות המים המשיכה והקצתה מים לשימוש חקלאי לכמה יישובים, ובהם יישובים שאוכלוסייתם מבוססת מבחינה כלכלית ושהעיסוק החקלאי בהם הוא זניח, אם ישנו. כך הוא ביישובים שבמועצות המקומיות: כפר שמריהו, סביון, עומר ורמת השרון."
אני מקווה שבעקבות הדוח אכן הופסקה ההקצאה האמורה.
גילוי נאות 217972
אז שמבקר המדינה יתווכח עם חשבונות המים (כן, גם אלו מלפני 2001).
אגב, כשאני חושב על הניסוח, לא משתמע ממנו שאותם מים מסובסדים עברו לשימוש התושבים. יכול להיות שהם מוקצים למועצה, וזו משתמשת בהם למטרותיה, אך קשה לי להאמין בזה.
גילוי נאות 217989
הרשות המקומית אחראית על אספקת המים וקובעת את מחירם לצרכנים בתחומה. גם אם הוזלת המים לרשות לא באה לידי ביטוי ישירות בהוזלת מחיר המים לצרכן, עדיין יש כאן הטבה לתושבי הרשות שכן זה שקול להטבה כספית לרשות.
גילוי נאות 217995
כמו שציינתי קשה לי להאמין שכך היה, סביון הוא ישוב בעל מועצה מבוססת שמשתדלת להמעיט בכסף שהיא גובה מתושביה.
גילוי נאות 217997
בדיוק. ע''י כך שהיא קיבלה מים במחיר מסובסד היא היתה יכולה להפחית את מחיר המים לתושבים או לא להפחית אותו ולהשתמש בהפרש על מנת להפחית את גביית המיסים מהתושבים.
גילוי נאות 218015
גביית המסים היתה דוגמה. מדובר במועצה שמשתדלת להעביר את כל הכסף העודף לתושבים.
גילוי נאות 218016
סבבה, בפרט היא יכולה לחסוך מסים לתושבים ע''י סובסידיה ממשלתית למחירי המים.
גילוי נאות 218019
או לחלופין, בפרט היא יכולה להוזיל את מחירי המים לתושבים, כיוון שהיא מקבלת סובסידיה ממשלתית.
בכל מקרה, אני אנסה לבדוק את העניין הזה, אף שאין לי ספק שלא כך הוא.
גילוי נאות 218020
בהצלחה. מישהו כאן הביא ידיעה שציינה שההטבה הזאת כבר בוטלה. מאחר והיא נזכרת בדוח מבקר המדינה מ2001 תצטרך לבדוק לא מאוחר משנה זו.
אכן הופסקה 217979
גילוי נאות 217942
1) רק שהקיבוצים לא יכולים להעביר את זכות החכירה למישהו אחר (בירושה או תמורת תשלום).
גילוי נאות 217167
שליחי העם? לכל היותר המשאל הוכיח שהמתנחלים הם שליחים של 62% ממתפקדי הליכוד. העם, כידוע, מכיל עוד מיעוט קטן של כמה מליוני אנשים. לא הייתי טורח לציין את זה אלמלא ההרגשה שלי שהימין מתכוון לטשטש את העובדה הצדדית הזאת במתכוון, ועם הזמן יירשם בתודעה הציבורית ש"הציבור" אמר את דברו.

38% ממתפקדי *הליכוד* תומכים בהסתלקות חד-צדדית מעזה. לפני חמש שנים אפילו בקרב מתפקדי העבודה לא היית מוצאת רבים כל-כך. לאור הנתונים, אני באמת שמח לקרוא את הסיפא של הודעתך, על פיה ההתקפלות לא תהווה את סופה של הצינות ושל המדינה, לא חורבן הבית ולא מלחמת אחים - שכן לגבי התהליך כולו עדיין ניתן למצוא דברים משותפים לך ולי.
סתם הערה קטנונית 217249
על פי כותרת עדכון החדשות מעלינו: "59.5 אחוז אמרו לא לשרון".
סתם הערה קטנונית 217250
אני מאמין למדגם של הערוץ הראשון ולא לשום תיקון בדיעבד.
צריך להפסיק לשקר בטלוויזיה (על אהבה) 217251
דווקא התחזית של ערוץ 10 הייתה הכי מדויקת.
גילוי נאות 217384
את כלל העם לא שאלו, ולכן לא ידוע מה היתה התשובה שלו. אני כלל לא משוכנעת שהיא היתה אחרת מזו של מתפקדי הליכוד.
מכל מקום, המתנחלים החלו את דרכם לפני עשרים ושלושים שנה. אז, אין חולק על כך שהם היו שליחי העם. גם מפלגת העבודה וגם מפלגת הליכוד שלחו אותם להתיישב, וכפי שאתה אומר בצדק, לפני חמש שנים לא היינו מוצאים שלושים ושמונה אחוז שהיו תומכים בעקירת היישובים, אפילו במפלגת העבודה. כלומר תחושת השליחות של המתנחלים היתה מוצדקת, לפחות עד לפני חמש שנים.

זה שאנשי התקשורת ועורכי הסקרים טוענים שהעם החליף את דעתו, אינו מחייב שזו אמת. העובדה היא שפוליטית, אין כרגע ממשלה שיכולה להחליט על עקירת יישובים. הציבור היחיד שנשאל באופן ישיר לדעתו, קרי מתפקדי הליכוד, שמייצגים את בוחרי הליכוד הרבה יותר טוב מהסקרים של מינה צמח ודומיה, אמר שהוא מעדיף את היישובים על אריק שרון. זאת היתה התוצאה האמיתית, (על אף שהסקרים שנעשו טרם התחלת הקמפיין הנגדי הראו ששרון לוקח את המשאל בהליכה. דבר זה מעיד על אמינותם של הסקרים הללו).
אלה הנתונים הסולידיים. כל שאר הדברים הם הערכות, סקרים, ומשאות נפש של בעלי אינטרסים ועמדות פוליטיות ברורות.

במצב עניינים זה, אי אפשר לומר שתחושת המתנחלים, שהם שליחים של העם, אינה מוצדקת. כדי שזה יקרה צריכה להיות אמירה ברורה של העם, אחרי שהיתה לו הזדמנות לשמוע ולבחון את העניין, שהוא אינו רוצה יותר ביישובים האלה.
זה, בלי להתייחס למוסריות של שינוי היחס של העם לשליחיו, אחרי שהם הקריבו והקדישו את חייהם לשליחותם. למען האמת, הדרדור המוסרי הזה, של התנערות מאחריות לשליחים של העם כאשר צץ אינטרס אחר באופק, בא לידי ביטוי גם בדיון אחר כאן. בדיון על ההרשעה של הקצין ברשלנות על הריגת נער ערבי מירי אל קיר. החברה שלנו- לפחות האליטות המשפטיות והתקשורתיות בה- מתייחסות גם אל החיילים בשיטת ה''השתמש וזרוק'' כפוית הטובה.

אם בהבנה זו שלך, שניתן למצוא בינינו דברים משותפים לגבי התהליך כולו, יצאתי מכלל ''האוייב הקיומי''-דייני.
ציונות 2004 217414
מתפקדי הליכוד, כפי שדובי לא מתעייף מלהזכיר לך, אינם ממש מייצגים את מצביעי הליכוד, ומי כמוך יודע למה. מכל מקום, מצביעי הליכוד אינם ממש מייצגים את עמישראל כולו, ומה שנותר הוא שהמתנחלים נתמכים ע"י חלק (לא מבוטל) של העם. עפ"י סקרי דעת הקהל אין ל"שליחות" שלהם רוב, אבל אני נאלץ להסכים איתך שהמדד הנכון הוא הבחירות לכנסת והממשלות שקמו בעקבותיהן ושתמכו, או לפחות לא התנגדו בתוקף, לקיום ההתנחלויות. באותה מידה את תיאלצי להסכים איתי, כשהגלגל יתהפך (והוא יתהפך, פשוט משום שאין שום ברירה אחרת), לא לנפנף לי ב"רוב יהודי", "שליחות הסטורית" ו"זכות אבות" אלא להתקפל לגבולות שרוב הציבור יקבע עבורנו. את הדיון המוסרי על היחס למתנחלים אני משאיר לפילוסופים, אני לא תיאורטיקן של מוסר מדיני-חברתי, אני בסה"כ דמוקרט מעשי שמבקש משחק הוגן. העקרונות הדמוקרטיים קבעו את עמדתי נגד הסרבנות, ואני מקוה שהם יקבעו את עמדתך נגד סרוב פקודה מהצד השני.

לגבי האויב הקיומי: לצערי לא יצאת משם מרצון, אבל יש תקוה שהשינויים הגיאופוליטיים יטרנספרו אותך בעל כורחך, ונאמר אמן.
הגלגל מתהפך 217426
"מופז: ההתנחלות בעזה - טעות; לא תהיה שם עוד 5 שנים, עם או בלי הסכם"

ציונות 2004 217634
אני דווקא חושבת שמתפקדי הליכוד הם מדגם המייצג לא רע בכלל את מצביעי הליכוד. רבים מחברי מנהיגות יהודית הצביעו ליכוד. וגם אם לא הם לא היטו את המשאל הרבה כי הם מהווים רק חמישה אחוז מהמתפקדים.
אני יודעת שמילה הנרדפת לתואר שלך הוא ''נביא''- אבל לא נראה לי שאתה צריך לקחת את זה כל כך ברצינות. אתה לא מספיק שוטה. לכן המשפט ''כשהגלגל יתהפך (והוא יתהפך, פשוט משום שאין שום ברירה אחרת),'' מיותר. האמת שזה מאכזב אותי לראות גם אותך מגייס את הרטוריקה הנבואית הזאת, כדי להסביר למה גחמה חסרת פשר של חלק מהעם הזה- לראות מתנחלים נעקרים מביתם- חייבת, פשוט חייבת להתגשם.
אני חושבת שזה הפוך, אנו בשום פנים לא נוכל לעזוב את יש''ע. גם אם ננסה לעשות זאת, הרי נשוב לשם פעם אחר פעם במחיר יקר. כבר עשינו זאת מספר פעמים, ועדיין האסימון לא ירד. אני מקווה שלא נצטרך סיבובים נוספים. התקווה שלי מבוססת בעיקר על השימוש שלך ושל אחרים ברטוריקה הנבואית הזאת. כי כנראה טיעונים הגיוניים לא נשארו.
ציונות 2004 217768
נחיה ונראה.

ובכל זאת נשארתי מסוקרן: והיה אם אותה "גחמה חסרת פשר של חלק מהעם הזה" תצבור רוב בכנסת, האם הגב' כהנא תקבל את דין הדמוקרטיה, או שהיא תיתן עדיפות לפסק הלכה הפוך (שבטוח יימצא אי שם בין תפוח ליצהר)?
ציונות 2004 217776
ניצה כבר ענתה על השאלה הזאת מספר פעמים. היא לא תילחם בצה"ל, ותמשיך להגשים את האידיאלים שלה בתחומי ישראל הריבונית.
(אתה מנסה להתנגח ולא להקשיב!).
טושה! 217778
(בחיי ששכחתי שהיא אמרה את זה, אבל אני לא יודע אם לייחס את זה לסניליות או להדחקה פרוידיאנית).
ורק שלא יעוף איזה רימון ונלך לעזאזל 217869
חבריה? של ניצה לא ממש מתלהבים מהדמוקרטיה ע"פ המחקר הזה. הליכוד והדמוקרטיה הם רק אמצעי למאבק דתי על האדמה הקדושה של עזה ובנותיה.

טרמינולוגיה נאותה 217428
ממשלות ישראל *שגו* ושלחו את המתנחלים להתיישב. ממשלה היא יצור-על שלא שוגה?. ממשלות העבודה *שגו* כששלחו את המתנחלים ל"שליחות" ההרסנית שהביאה עלינו אסון. ממשלות הליכוד אפילו לא בדיוק שגו. ייתכן שהן ראו נכוחה, אך הליכוד, בדומה לכנסיה הקתולית בשעתה, שואב את שרידתו הפוליטית המתמשכת מן השליטה בציבור מפוחד, ומדוע לא ישלח את המתנחלים לדרכם בידיעה ברורה שהינם חבית אבק שריפה.

העם לא "החליף את דעתו" - העם *עובר תהליך התפכחות*. לאט, כי אתם דואגים לשטוף את המוחות דרך קבע, אך העם הולך ומתפכח, לאט מדי, מאוחר מדי.

וזה שדווקא את, דווקא מן המקום ממנו את באה, מאשימה את הציבור בהידרדרות מוסרית וביחס "השתמש וזרוק" כלפי החיילים, זה היה מצחיק אילולא זה היה נורא מדי.
גילוי נאות 217466
איציק כהן הוא שגריר ישראל בבוטסוונה-עילית. הוא נשלח לשם על-ידי ממשלת ישראל וחי שם כבר עשרים שנה. שם נולדו שניים מילדיו, ובתו הבכורה כבר הספיקה להקים משפחה במקום. עכשיו, ממשלת ישראל רוצה שהוא יחזור לארץ כי היחסים עם בוטסוונה-עילית התדרדרו לשפל חסר תקדים.
האם זו בגידה במר כהן?

כולה לעבור דירה, תפסיקו כבר עם זעקות השבר. אני עצמי עשיתי את המהלך הזה שלוש פעמים בארבע השנים האחרונות.
דוגמאות לא מוצלחות 217469
איציק כהן נשלח לשם כעובד מדינה, תוך כדי ידיעה שהשליחות שלו יכולה להסתיים כל יום.

אתה עברת דירה על דעת עצמך.
דוגמאות לא מוצלחות 217476
דובי כן, אבל השגריר לא. הפסקה הראשונה של דובי היא הדגמה מוצלחת לדביליותו של טיעון המתנחלים ''המדינה שלחה אותנו להתנחל, ולכן פינוי ההתנחלויות הוא בגידה במתחלים''.

הפסקה השניה של דובי היא הדגמה מוצלחת לדביליותה של רטוריקת המתנחלים (''עקירת ישובים'' והקשר העמוק שלהם לבתיהם).

מלבד זאת, אין קשר בין שתי הפסקאות שלו.
דוגמאות לא מוצלחות 217478
כשהמדינה שולחת את שגריריה, היא שולחת אותם תוך כדי הבנה הדדית שהשליחות היא זמנית. כשהמדינה שלחה את המתנחלים, היא שלחה אותם תוך כדי הבנה של השליחים שהשליחות היא נצחית.
ריבונו של עולם! 217483
המדינה **שגתה** - **שגתה**! - כששלחה את המתנחלים תוך כדי הבנה של השליחים שהשליחות היא נצחית‏1 - מדינות *שוגות* לפעמים, והמדינה ה*זאת* שוגה הרבה במיוחד, ועכשיו המדינה מתחילה להגיד לאט לאט, עקב בצד אגודל, לא במילים ברורות, למרבה הצער - "חבר'ה, *שגיתי*, שובו הביתה".

1 לגבי אחוז מסויים מהם, לפחות, זה קשקוש. הם ידעו שזה רחוק מלהיות נצחי, אבל אני מתקשה להעריך באיזה אחוז מדובר. בשביל האחוז הזה, קשקוש ה"נצחיות", אינו אלא קלף מיקוח פוליטי-תועלתני, סליחה על הביטוי.
ריבונו של עולם! 217487
שגתה, לדעתך, שוגה, לדעתם.
ריבונו של עולם! 217530
נכון, שגתה לדעתי ושוגה לדעתם. העניין הוא שמותר כבר להירגע מהרטוריקה המפוהקת של ''המדינה שלחה'', כאילו דבר המדינה חזקה עליו שהוא לעולם מפי השכינה.
ריבונו של עולם! 217531
כן, אבל תארי לעצמך את ההרגשה של מי שהולך לאבד את ביתו, בגלל שהמדינה שינתה את דעתה ההפכפכה.
ריבונו של עולם! 217534
זו הרגשה נוראה, בלי כל ספק. גם אני איבדתי פעם את ביתי, לא בגלל המדינה, אבל זה היה לא פחות כואב. אני יודעת במה מדובר.

אדם יכול, מבחירה, להעצים ולתגבר את כאביו באופן פעיל ומלאכותי, ולהחצין אותם בפראות דרמטית, למטרות פוליטיות - והדבר יזיק מאוד *לו עצמו, לנפשו שלו* - ואף יזיק נזק, לעיתים בל יכופר, לילדיו, כפי שהעידו כמה מילדי ימית.

ויכול אדם גם לשלוט, במידה, בכאביו, ולומר לעצמו ואף לילדיו: אנו עושים פעולה מאוד כואבת, ואנו עושים אותה למען מטרה נעלה ומקודשת: אנו תורמים את חלקנו למאמץ לצמצם את נקודות החיכוך במזרח התיכון (אינני אומרת "שלום", אינני מאמינה בכך, אבל צמצום החיכוך - זה כן אפשרי), ואנחנו נשרוד את הכאב הזה, משום שבהחלט *אפשר לשרוד אותו*, ולהמשיך הלאה, ולהיות מאושרים.
ריבונו של עולם! 217535
אז את מציעה שהם יפסיקו להאבק מראש על העקרונות שהם מאמינים בהם?
ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם 217545
זה כבר מזמן לא "מראש". כבר זמן רב הם יודעים את מה שאני יודעת ואת מה שאפילו את/ה, להשערתי, יודע/ת. הם רק צריכים לאפשר לידיעה הזאת לחצות, סו"ס, את סף התודעה שלהם, ומי שעסוק בלצרוח מתקשה להאזין לעצמו. ואצל חלק מהם זה כבר בתודעה, וה"עקרונות" - פוליטיקה ולא עקרונות.
It ain't over till the fat lady sings 217547
It ain't over till the fat lady sings 217549
I love them, all the ladies,
with their frilly little things.
I love them with their diamonds,
Their perfumes and their rings.
I love them, all the ladies,
I love them big and small,
But when a lady isn't quite a lady,
That's when I love them most of all!
ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם 217645
כל מה שה"מתנחלים" יודעים, זה שיש בעם קבוצה של אנשים שהשתלטה על התקשורת ועל מוקדי כוח רבים במדינה, המפמפמת לעם, חזור ופמפם, את המנטרה, שאם ניסוג לגבולות 67 הכל יהיה טוב. מן הזייה שעל אף שכל העובדות מצביעות נגדה, היא ממשיכה להיות: האמת-שכולם-יודעים-אפילו-אם-הם-לא-יודעים-שהם-יודעים-את-זה.
כיון שהמתנחלים לא חלמו את החלום הזה, וכיון שהאימון שיש להם בתקשורת ובאליטות מצומצם, הם רואים את התיזה הזאת במערומיה. בגדי הפאר שכל החכמים מספרים עליהם, לא נראים משכנעים כלל. המתנחלים פשוט לא בטרנס הזה. מילא אם המשיחיסטים הללו היו דורשים את מחיר ההזיה שלהם מעצמם, אבל מסתבר שהאנרגיה היחידה שמפרנסת את החלומות הללו, זה הציפייה לראות את המתנחלים נעקרים ממקומם. לא התקווה לשלום, ולא התקווה להפסקת הטרור- רק העקירה.
לצפות מהמתנחלים שיעזבו את ביתם וישברו את חלום חייהם, רק כדי שחלום אסוני של חלק אחר מהעם, שהוא אפילו לא רוב, יתגשם, זה קצת מוגזם לא?
ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם 217663
ניצה,

אינני יודעת עליך כל כך הרבה. אינני בטוחה באשר למקום מגורייך. אני חושבת שאת גרה במזרח ירושלים, זה נכון?

האם יורשה לי לשאול, לא כבסיס להתלהמות אלא כבסיס להבנה - כמה שנים את מתגוררת שם, והיכן, שוב, אם יורשה - גרת קודם? (ואם הפרטים הללו הופיעו בשני מאמרי/דיוני כהנא - אתך הסליחה. או שלא קראתי מספיק בעיון או שהם נשמטו מזכרוני)

ואם יש בשאלותי חיטוט מיותר - תתעלמי מהן, כמובן.

אינני יודעת מדוע את חושבת שיש בעלי "הזיה", לראות את המתנחלים נעקרים ממקומם. גם אני יכולתי עכשיו להשתמש במילה "הזיה", וגם בביטויים אחרים, ביניהם "פוביה", ו"פראנויה", - אך לא אעשה זאת. אין לי כל כוונה לפגוע בך. אני מבטיחה לך כי אני עצמי, וכן גם כל האנשים שאני מכירה והשותפים לדעותי - אין לי, ואין לנו, כל הזיה כזאת.

אילו היית קמה מחר בבוקר ואומרת: "למרות דיבוריי על הזיותיהם של אנשים אחרים, אני בכל זאת מכירה בכך ששלושים השנים האחרונות, ועוד יותר מכך, עשרים השנים האחרונות, היו רוויות בדם, המון דם, ולכן אני מוכנה לתת צ'אנס לדרך אחרת - ואני חוזרת אל המקום בו התגוררתי פעם, בתוך גבולות הקו הירוק" - לו כך היית אומרת ועושה - אני, ועוד רבים מחבריי לדעה - היינו *מחבקים* אותך חיבוק ענק (בגבולות ההלכה, כמובן, ובהקפדה על ההימנעות מהיווצרות "יחוד" :-)), ומעריכים ומעריצים אותך על נכונותך לעשות צעד אישי אמיץ, ערכית ומעשית.

אני מכירה זוג שגרו כמה שנים בימית והחליטו לעזוב אותה, כאשר הבינו כי העזיבה תהיה, בסופו של דבר, בלתי נמנעת - הרבה לפני הפינוי (אינני זוכרת כמה, נדמה לי ששלוש שנים לפני), בלי טראומה, בלי צעקות, בלי האשמות, בלי שהחיילות האומללות ייאלצו לקחת מידיהם את תינוקם, בלי בטיח - פשוט קמו וחזרו ארצה. כן, אני יודעת שימית אינה "ארץ מולדת" בדומה לטריטוריות אחרות, רוויות אמוציות. לא על זה אני מדברת עכשיו, אלא על חווית ה"עקירה" המעושה, שאין בה כל צורך.

ובעלי פגש במילואים עוד כמה כאלה, אקס-ימיתניקים בריאים בנפשם - לא עקירה ולא בטיח.

ועל השלום הקר והמאוד לא חלומי עם מצרים אין לי אלא לחזור על מטבע שחוק: השלום הכי רע הוא יותר טוב מן המלחמה הכי טובה. אין צורך שתסבירי לי באריכות את ההבדלים האדירים שבין הטריטוריות, בין הערכים ובין הסיטואציות. אני כבר יודעת, תודה. בכל זאת ולמרות הכל - השלום עם מצרים הוא ניסוי שכבר נעשה, וכבר הצליח (יחסית, הכל יחסי). ובהקשר הנכחי אינני מדברת על שלום אלא, כפי שאמרתי בתגובה אחרת, על צמצום נקודות חיכוך - עם זה, כך נראה לי, יהיה לך קשה להתווכח.
ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם 218158
אני גרה בירושלים מזה יותר מעשרים שנה. מכל מקום, אני רואה בעצמי ''מתנחלת'', כי אידיאולוגית אני חשה וחושבת כמו אלו שקרויים ''מתנחלים''. יש הרבה כמוני, לדעתי, יש יותר ''מתנחלים'' במובן הזה, מהעבר הזה של הקו הירוק, מאשר מהעבר ההוא. מבחינתי ההגדרה של ''מתנחל'' קשורה יותר לאידיאולוגיה, מאשר למקום מגורים פיזי.
הגישה שלך לחיים, המכתיבה לך את הגבולות של הבנת המציאות, אינה הגישה שלי. לכן ברור שהדרך בה אני רואה את המציאות שונה לגמרי ממך. בשבילי לומר משפט כמו ''למרות דיבוריי על הזיותיהם של אנשים אחרים, אני בכל זאת מכירה בכך ששלושים השנים האחרונות, ועוד יותר מכך, עשרים השנים האחרונות, היו רוויות בדם, המון דם, ולכן אני מוכנה לתת צ'אנס לדרך אחרת - ואני חוזרת אל המקום בו התגוררתי פעם, בתוך גבולות הקו הירוק'' - הוא שקר עצמי ענק. כל האמצעים שיש לי לראות את המציאות ולהבינה, מראים לי שהמציאות הפוכה לגמרי. הדם שנשפך, נשפך דווקא בגלל ה''צ'אנס'' המטופש שניתן ל''תהליך השלום'' לפני יותר מעשר שנים וכו'.
אני לא מתכוונת להתווכח אתך כעת על עצם העניין, אלא רק להסביר לך, שמה שנראה לך מציאות כל כך ברורה ומובנת מאליה, לי נראה כמו טעות גדולה, הנובעת רק ממשאלות הלב, ומחוסר היכולת להתמודד עם המציאות, שאינה מתיישרת לפי משאלות אלו.
אני למשל, חושבת שזו טעות גדולה לתת לערבים ריבונות בארץ ישראל, וטעות גדולה לעקור יהודים מביתם. אני חושבת כך לא בגלל הפחד לאבד את ביתי הפרטי, ולא רק בגלל שלדעתי שהדבר המוסרי ביתר הוא שעם ישראל יהיה הריבון בארץ ישראל. אלא כך אני מבינה את המציאות. אני רואה בפשטות איך כל אחד מהדברים הללו רע לנו כעם, וכבודדים. איך זה יגרום ח''ו לשפיכות דם גדולה עוד יותר, ויערער באופן יסודי את יכולתנו, והצדקתנו להתקיים כאן כמדינה. את כמובן יכולה לומר לי שגם אני שבוייה בגבולות החלום שלי, ומסוגלת לראות את המציאות רק דרכו. ובאמת ניתן להתווכח על כך בהזדמנות אחרת.
מה שאני מתכוונת להסביר כאן זה, שהדיבורים על כאב העקירה, ואי מוסריות העקירה, שהם מאוד נכונים מצד עצמם, הם בעצם ניסיון להסביר את הבעייתיות בתהליך של ''החזרת המתנחלים הביתה'' בשפה המשתמשת במושגים המשותפים לכל חלקי העם, אבל זו לא הסיבה הראשונית לכך שאני מתאמצת מאוד מאוד שדברים אלו לא יקרו. הסיבה הראשונית היא שאני רואה בכך אסון לעם והמדינה שלי.

בהקשר של צימצום נקודות חיכוך- כאם ותיקה לילדים את בטח מכירה את הסיטואציה שילד בוכה כי הוא רוצה לשתות, וכשנותנים לו לשתות, הוא בוכה כי הוא רצה לשתות מהכוס הסגולה, וכשנותנים לו לשתות מהכוס הסגולה הוא בוכה כי הוא רצה לשתות מיץ, וכשנותנים לו מיץ בכוס הסגולה הוא בוכה כי הוא חיכה לזה הרבה זמן. ברור שהמטרה של הילד כאן היא לנג'ס, ולא שום דבר אחר. כך גם פה, החיכוך הוא לא הגורם למלחמה, אלא הוא התוצאה של הרצון של הפלשתינים להלחם בנו. אם לא יהיה חיכוך בנקודה זאת , הוא יהיה במקום אחר. זו אשליה לחשוב שהיענות לגחמת הכוס הסגולה, תפסיק את הבכי. אפילו שאנחנו נורא רוצים שהבכי הזה יפסק.
אני שתיתי מהכוס הסגולה 218164
אולי ניתן לפלשתינים?
אני שתיתי מהכוס הסגולה 218169
רגע, שתית מהכוס הסגולה והפסקת לבכות?
אני שתיתי מהכוס הסגולה 218179
לא, לא. נעלמתי.
אני שתיתי מהכוס הסגולה 218527
עזוב, שוב יחשבו שאתה גזען.
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • האייל האלמוני
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • יעקב
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • יהונתן אורן
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • ניצה
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • חשמנית על מונית
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • ניצה
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • חשמנית על מונית
  על היתממות • idan
  על היתממות • האייל האלמוני
  על היתממות • idan
  על היתממות • דובי קננגיסר
  על היתממות • האייל האלמוני
  על היתממות • האייל האלמוני
  על היתממות • האייל האלמוני
  סיבה ותוצאה • idan
  סיבה ותוצאה • דורון הגלילי
  סיבה ותוצאה • idan
  ההערה הראשונה • שוטה הכפר הגלובלי
  ההערה הראשונה • idan
  ההערה הראשונה • דורון הגלילי
  ההערה הראשונה • idan
  ההערה הראשונה • easy
  ההערה הראשונה • האייל המפרגן הפולני
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • idan
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • easy
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • idan
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • easy
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • גוסטב בעל החצוצרה
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • idan
  עכשיו אני מצפה לבקשת סליחה • easy
  ההערה הראשונה • צפריר כהן
  על היתממות • easy
  על היתממות • יעקב
  על היתממות • easy
  על היתממות • idan
  על היתממות • easy
  I stand corrected • idan
  כמה מחברי הטובים הם קיבוצניקים • קיבוצניק
  העובדות • יעקב
  העובדות • האייל האלמוני
  העובדות • יעקב
  העובדות • האייל האלמוני
  העובדות • יעקב
  העובדות, אבל על באמת • חשמנית על מונית
  העובדות, אבל על באמת • יעקב
  מי שרוצה להרוס את המדינה לא יכול להנות ממנה. • האייל האלמוני
  מי שרוצה להרוס את המדינה לא יכול להנות ממנה. • יעקב
  עוד עובדות • חשמנית על מונית
  עוד עובדות • יעקב
  העובדות • idan
  העובדות • האייל האלמוני
  העובדות • יעקב
  העובדות • האייל האלמוני
  העובדות • כרמית
  העובדות • יעקב
  העובדות • האייל האלמוני
  העובדות • דובי קננגיסר
  העובדות • יעקב
  העובדות • דובי קננגיסר
  העובדות • כרמית
  העובדות • יעקב
  העובדות • כרמית
  תודה • יעקב
  סיווגי סטיות • דב אנשלוביץ
  סיווגי סטיות • כרמית
  סיווגי סטיות • כרמית
  סיווגי סטיות • דב אנשלוביץ
  סיווגי סטיות • דב אנשלוביץ
  סיווגי סטיות • אלון עמית
  סיווגי סטיות • אלון עמית
  מה יפים הם הלילות... לא רק בכנען • האייל האלמוני
  מה יפים הם הלילות... לא רק בכנען • ערן בילינסקי
  בקיבוצים כולם ''חברים'' • idan
  בקיבוצים כולם ''חברים'' • easy
  שכחת להזכיר את בריכות השחייה • יורם הקיבוצניק
  עוונות גדולים • idan
  עוונות גדולים • עוד אייל קיבוצניק
  זה לא עובד ככה • האייל האנומלי
  זה לא עובד ככה • עוד אייל קיבוצניק
  זה לא עובד ככה • האייל האלמוני
  זה לא עובד ככה • idan
  עוונות גדולים • idan
  עוונות גדולים • easy
  עוונות גדולים • עוד אייל קיבוצניק
  עוונות גדולים • האייל האלמוני
  עוונות גדולים • דובי קננגיסר
  עוונות גדולים • האייל האלמוני
  עוונות גדולים • עוד אייל קיבוצניק
  פרסומת חינם • האייל האלמוני
  עוונות גדולים • idan
  האף שלך לא גדל מרוב שקרים? • האייל האלמוני
  האף שלך לא גדל מרוב שקרים? • idan
  האף שלך לא גדל מרוב שקרים? • סיריל קרן שמש
  האף שלך לא גדל מרוב שקרים? • האייל האלמוני
  רק אתמול, רק אתמול, אדמה בחינם • האייל האלמוני
  טוב שיש אותיות קטנות • easy
  טוב שיש אותיות קטנות • האייל האלמוני
  מעניין. • רודי וגנר
  עוונות גדולים • idan
  עוונות גדולים • עוד אייל קיבוצניק
  שקרים וכזבים • האייל האלמוני
  שקרים וכזבים • האייל האלמוני
  עוונות גדולים • האייל האלמוני
  ריבונו של עולם, בוא לא ניתמם • idan
  ריבונו של עולם! • idan
  ריבונו של עולם! • יעקב
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • חשמנית על מונית
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  לפי זה, • האייל האלמוני
  דוגמאות לא מוצלחות • דובי קננגיסר
  דוגמאות לא מוצלחות • האייל האלמוני
  גילוי נאות • ראובן
  גילוי נאות • האייל האלמוני
  גילוי נאות • ראובן
  גילוי נאות • האייל האלמוני
  גילוי נאות • ראובן
  גילוי נאות • האייל האלמוני
  גילוי נאות • דובי קננגיסר
  גילוי נאות • ראובן
  גילוי נאות • שוטה הכפר הגלובלי
  גילוי נאות • ראובן
  גילוי נאות • שוטה הכפר הגלובלי
  עוצו עצה ותופר • ראובן
  עוצו עצה ותופר • חשמנית על מונית
  עוצו עצה ותופר • שוטה הכפר הגלובלי
  עוצו עצה ותופר • ראובן
  עוצו עצה ותופר • שוטה הכפר הגלובלי
  עוצו עצה ותופר • האייל האלמוני
  עוצו עצה ותופר • שועל
  תלמד לקרוא. • האייל האלמוני
  תלמד לקרוא. • שועל
  תלמד לקרוא. • האייל האלמוני
  תלמד לקרוא. • שועל
  ללא כותרת • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  תלמד לכתוב. • האייל האלמוני
  תלמד לכתוב. • שועל
  תלמד אותי • האייל האלמוני
  אוקי • האייל המסביר
  ניסיון לעשות סדר • אלון עמית
  הבנתי • האייל האלמוני
  הבנתי • האייל המסביר
  עוצו עצה ותופר • שוטה הכפר הגלובלי
  עוצו עצה ותופר • האייל האלמוני
  גילוי נאות • שועל
  גילוי נאות • ערן בילינסקי
  ואף מילה על סוציוביולוגיה • שוטה הכפר הגלובלי
  ואף מילה על סוציוביולוגיה • שועל
  לא? • שוטה הכפר הגלובלי
  לא? • שועל
  גילוי נאות • שועל
  גילוי נאות • ערן בילינסקי
  גילוי נאות • שועל
  גילוי נאות • יעקב
  גילוי נאות • האייל האלמוני
  גילוי נאות • יעקב
  גילוי נאות • easy
  גילוי נאות • יעקב
  גילוי נאות • easy
  גילוי נאות • האייל האלמוני
  גילוי נאות • easy
  שרות לציבור • שוטה הכפר הגלובלי
  שרות לציבור • easy
  גילוי נאות • יעקב
  גילוי נאות • easy
  מחקר במדעי החברה • יעקב
  מחקר במדעי החברה • easy
  מחקר במדעי החברה • יעקב
  מחקר במדעי החברה • easy
  מחקר במדעי החברה • טל כהן
  גילוי נאות • idan
  גילוי נאות • דובי קננגיסר
  גילוי נאות • דובי קננגיסר
  גילוי נאות • דב אנשלוביץ
  מה הבעיה להעביר את התכנית בכנסת? • רודי וגנר
  מה הבעיה להעביר את התכנית בכנסת? • דב אנשלוביץ
  האידיאלים של המתנחלים אינם מייצגים רוב באוכלוסיה • רודי וגנר
  האידיאלים של המתנחלים אינם מייצגים רוב באוכלוסיה • ערן בילינסקי
  האידיאלים של המתנחלים אינם מייצגים רוב באוכלוסיה • idan
  האידיאלים של המתנחלים אינם מייצגים רוב באוכלוסיה • דובי קננגיסר
  ודייק • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  על האבסורד • שירות תיקונים
  על האבסורד • שוטה הכפר הגלובלי
  הדוד הנכון • האייל האלמוני
  הדוד הנכון • ניצה
  הדוד הנכון • האייל האלמוני
  הדוד הנכון • ניצה
  הדוד הנכון • האייל האלמוני
  הדוד הנכון • שוטה הכפר הגלובלי
  הדוד הנכון • האייל האלמוני
  הדוד הנכון • ערן בילינסקי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים