(מתעצל לחפש) 218816
כתבי אפלטון ושות' שכן שרדו, יצאו איכשהו מהשריפה, או נשמרו במקום אחר?

אפשר לשגות בהזיות, מה היה קורה אלמלא נשרפה הספריה. אילו עוד הישגים ספרותיים, פילוסופיים ומדעיים השיגו בני-התקופה, ובאיזה אופן יכולים היו להשפיע על ההיסטוריה מאז ואילך. כה עצוב. אני מחכה לא שיוודאו שזהו אכן מבנה הספריה, אלא שימצאו את מרתף-האבן הקר בו שמרו את העותקים החשובים יותר, חנוטים כפרעונים.
(מתעצל לחפש) 218822
אני שותף לסנטימנטים שלך, אבל במרתף בטח שמרו רק את הסטאלגים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219020
מה דעתך: האם המדע (ו/או המציאות) של היום היה שונה באופן מהותי מהמדע של היום, אילמלא נשרפה הספריה? הדגש כאן הוא על מהותי/איכותי. לאו דוקא כמותי.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219031
זה כמובן תלוי במה היה כתוב בספרים שנשרפו. למשל, יכול להיות שבאחד מכתבי אפלטון, בסופו של איזה דיאלוג מייגע, אומר סוקרטס לבר-שיחו: "אני לא יודע מה איתך, פוסטימאתוס ידידי, אבל אני הייתי יוצא מעזה."
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219053
הניחוש שלי, לגבי המדע, הוא שלא. לא הבדל מהותי, לפחות לא הבדל מהותי הנובע ישירות מהישגיהם הנוספים של היוונים. אם אי-השמדת-הספריה היה מצמצם בדרך נס את הקיפאון בן 1,500 השנים לערך במחשבה המדעית המערבית‏1, ההבדל היה יכול להיות עצום, אבל קשה לראות איך גוף אחד, אפילו מרשים כמו הספריה, יכול לעשות כזה הבדל. הרקע לקיפאון, אם אני מבין נכון (והידע שלי שטחי למדי), הוא דתי-נוצרי.

1 אני מכיר את הסייגים והיוצאים-מן-הכלל, ובכל זאת.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219087
השמדת הספריה, בין אם ע"י קיסר או ע"י הזנחה פושעת, היא רק דוגמא אחת ליחס הרומי למדע. פטר בקמן, בספר "A History of Pi" קורא לפרק החמישי, המתייחס לתקופה הרומית, "The Roman Pest", ולא בכדי.‏1

לו מרכז המחקר באלכסנדריה - האוניברסיטה, תרבות הלימוד - היה שורד, סביר מאוד שהמדע לא היה קופא על שמריו ל-‏1500 שנה. הספרים הם רק סימפטום, ואובדנם - אקט סימבולי.

-----
1 בדיקה קצרה אששה את זכרוני - אכן התייחסתי לכך בעבר באייל: בתגובה 27602, לפני כשלוש שנים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219156
מסכים.

כשחושבים על זה, התהליך שבו תרבות יוון שהעריכה כל-כך את ההגות והפילוסופיה הוחלפה בתרבות שהיו לה סדרי-עדיפויות כה שונים הוא קצת מדאיג. המעבר נראה באמת חד מאוד. האם זה יכול לקרות שוב? לא חסרים סימנים שגם כיום חשיבה בכלל (וחשיבה רציונלית בפרט) די יצאו מהאופנה, אבל ייתכן שזו סתם אדווה ואין צורך להגזים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219161
התהליך אכן מדאיג; כשעשרים אחוז לערך מהעולם המערבי מאמינים ב"עידן החדש", או בחלקים נבחרים מתורתו...

מצד שני, מחקר מדעי מהווה היום אבן פינה בכל התקדמות כלכלית וחברתית של המדינות השונות, מה שמותיר תקווה כלשהי לשרידה "דרוויניסטית" של החשיבה הרציונלית.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219218
קרל סאגאן (?) הצביע פעם על העובדה שבחנויות ספרים מוקצב לאסטרולוגיה שטח גדול פי כמה מאשר לאסטרונומיה. אני חושב שזה עצוב.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219220
מזל שיש רגולציה (תקצוב ממשלתי‏1 לאסטרונומיה ולא לאסטרולוגיה).

1 מכספי המסים הגזולים
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219223
אכן, מזל. למיטב ידיעתי לימודי פרה-פסיכולוגיה עוד חיים וקיימים בכמה מקומות בעולם (אבל, מאז הסתלקות הקרייטלרים, כבר לא בארץ).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219499
ב"הסתלקות" הרגת אותם, או שהכוונה היתה לכך שהם כבר לא פעילים בארץ? בין אם כך ובין אם כך, הקרייטלרית מלמדת בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219505
אכן, הפרופ' שולמית קרייטלר מלמדת בת"א. פרופ' הנס קרייטלר נפטר בשנת 1993.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219642
אולואים אדירים, היא עוד מלמדת? היא לא בת תשע מאות ושבעים?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219645
אתה מתכוון לרמז שלאנשים בני תשע מאות ושבעים אסור לתרום מתבונתם ומנסיונם העשיר?

בכל אופן, כשהיא התחתנה עם הקרייטלר היא היתה סטודנטית (נדמה לי שלתואר שני) והוא היה המרצה שלה, כך שיש ביניהם הפרש שנים ניכר.
היא אפילו לא הגיעה עדין לגיל הפנסיה... 302809
מי זה או מה זה קרייטלר? 219506
(אם זה קשור לגרי רייס, לא צריך לענות)
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219252
זה מן הסתם נעוץ בעובדה שיש הרבה פחות ספרי אסטרונומיה שהקורא הפשוט יכול להבין מאשר ספרי אסטרולוגיה פשוטים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219255
שלא לדבר על המחיר.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 345673
ספרי אסטרונומיה מחיר אסטרונומי בהתאם.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219260
זו בדיוק הבעיה של החברה שלנו (עליה הצביע קרל סאגאן). החברה שלנו מתבססת, מדברת ומשתמשת בשפה אותה רובנו לא מבינים ובה רובנו המוחלט הם "קוראים פשוטים" (אאל"ט, הפתרון שהוא מציע הוא חינוך למדע).

בין אם הפתרון שלו ישים או לא, חסרונו של פתרון מוביל לחברה שהיא איננה חברה טכנולוגית אלא חברה פסאודו-טכנולוגית. בחברה כזאת יש יותר שימוש בטכנולוגיה, אבל יותר משיש אוריינטציה טכנולוגית, יש בעיקר שימושים בטכנולוגיה דרך ממשקים שמנתקים את האדם מהטכנולוגיה (ככל שהממשק "מוצלח" יותר, הקשר של המשתמש הוא יותר עם היעודים הפונקציונלים של מוצרים ופחות עם הטכנולוגיה שמאפשרת אותם).

מבחינת המשתמש - הרכב, הטלויזיה והמחשב שלו יכולים לעבוד על חשמל, ביקוע אטומי, אבק פיות, HEKA, נקודות קסם או אנרגיה מדם של דרקונים.

אפשר כמובן להתוכח אם זה טוב או רע (המתכנת שבי יגיד שזה טוב ומקצועי. הפלספן/קשקשן שבי יגיד שזה נאחס לא נורמלי).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219267
חינוך למדע זה רעיון יפה בתיאוריה, אבל בעולם שהופך להיות יותר ויותר ממוקצע השכלתית בכלל וטכנולוגית בפרט -זו בעיה.

לפני כמה מאות שנים לא היתה חלוקה דיסיפלינרית ואפשר למצוא ספרים שיש בהם דיונים על כימיה, ספרות, שירה, דת, ביולוגיה ומתמטיקה - סלט אחד גדול ושמח. ואז הפרידו בין רוח למדעים מדויקים, ואז המשיכו ויצרו את מדעי החברה ועוד כל מיני תחומים, ועכשיו בכל אוניברסיטה שמכבדת את עצמה יש עשרות מחלקות, אם לא מאות תכניות בתחומים ממוקדים.

בהנחה שהמגמה הזאת תמשיך עם התקדמות הידע האנושי והמדע, הרי שאף אחד מאיתנו לא יכול להבין איך *כל* המכשירים עובדים. ולא רק זה, אלא שזה קצת בזבוז זמן בעיניי. אם אני אקדיש זמן ללמוד קצת על כל טכנולוגיה, בסופו של דבר לא יהיה לי פנאי להתמקד בתחום מדעי ספציפי, שבו אוכל לתרום בצורה משמעותית יותר, שמתאים לכישוריי ולנטיות לבי.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219271
על זה נאמר מה בין מדען קלאסי למדען מודרני: מדען קלאסי ידע מעט על הרבה, מדען מודרני יודע הרבה על מעט. מדען קלאסי אידיאלי הוא זה שלא יודע כלום על הכל, בעוד מדען מודרני אידיאלי הוא זה היודע הכל על לא כלום.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219275
אני מסכים שהרעיון הוא יפה בתאוריה ובעייתי למעשה (למרות שיש מקום לשיפור *אפשרי* של המצב הקיים במערכת החינוך, בגילים הצעירים).

הבעיה של העידן שלנו ידועה ומוכרת (מן המפורסמות שפעם כל אחד ידע לא כלום על הכל והיום כל אחד יודע הכל על לא כלום). למרות שאולי אין יותר מדי מה לעשות, אני עדיין רואה בכך בעייתיות מסוימת.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219281
בכל מקרה, אף אחד לא מונע מאסטרונומים לכתוב ספרים בשפה נגישה יותר. אולי צריך במקביל לחינוך למדע, לחנך גם את האקדמיה שמותר לרדת לעם ולהסביר לו דברים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219284
אני חייב למחות. גם הספר המעניין והנגיש ביותר באסטרונומיה לא יוכל להוות תחליף לספרות אסטרולוגית. אסטרולוגיה מטרתה לעזור לאנשים‏1 להבין את המצפה להם. מה תפקיד האסטרונומיה, ולמה שזה יעניין מישהו מעבר לסקרנים כפיתיים? זה כאילו שמישהו יציע שספר כתוב היטב על ביוכימיה של חילוף חומרים ימכר יותר טוב מספר דיאטות.

1 לא, לא השתגעתי, זאת המטרה המוצהרת. זה שזה לא עובד זה משהו אחר.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219286
עקרונית, אני מסכימה איתך, אבל:

1) דווקא אסטרונומיה נראית לי כמו תחום שהרבה אנשים ירצו לדעת יותר אודותיו. החלל והכוכבים תמיד היו תחומים שהציתו את הדמיון האנושי.

2) עצם זה שבחנויות יהיה באופן קבוע מגוון של ספרים נגישים על אסטרונומיה, ביוכימיה, מתמטיקה, פיזיקה וכולי - ירגיל אנשים לעובדה שמדע זה לא מפחיד, וחלק אינטגרלי מהחיים, לא פחות מדיאטות.

אז לא יפסיקו לקנות ספרים על דיאטות ומן הסתם גם לא על אסטרולוגיה. אבל המדפים של האסטרונומיה יתרחבו, וזה כבר טוב.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219291
אז זהו, שיש פוטנציאל למדפים שלמים של מדע פופולרי - פיזיקה, כימיה, ביולוגיה (בעיקר אבולוציה - הרים של ספרים על הנושא הזה), אסטרונומיה, אסטרו-פיזיקה, מתמטיקה (בעיקר היסטוריה של המתמטיקה, אמנם, אבל בכל זאת)... הבעיה היא שרק מעטים ישקיעו מזמנם ומכספם כדי לקרוא את הספרים הללו, מה שמוביל לכך שלבעלי חנויות הספרים לא שווה להחזיק יותר מאשר חצי מדף של מדע פופולרי, שגם הוא מאוכלס בחציו בכל מיני ''מרכבות האלים'' ופסיכולוגיה בגרוש למיניהם - מה שמוביל לכך שגם מי שרוצה להתעניין, או שעשוי היה לרצות לו היה נחשף לכך, לא יתקל בספרים הללו ולא ידע על קיומם.
מה לעשות, יש דברים שהשוק החופשי הוא דווקא בעייתי עבורם.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219302
והאמת שהיו גם כמה רבי-מכר בתחום, כמו למשל ''המשפט האחרון של פרמה''
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219303
מי שעקב אחרי ההצטמקות של מדף ה''מדע'' בסטימצקי ברח' אלנבי לאורך השנים, יכול רק להנהן. איזה מזל שהמציאו את אמאזון.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219439
לא זוכרת את המדף הספציפי ההוא, אבל הרבה מאוד מדפים הצטמקו בסטימצקי בגלל שיקולים כלכליים - שירה, למשל, ונדמה לי שגם היסטוריה, לקסיקונים וביוגרפיות.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219285
דוקא לאסטרונומיה נטפלתם? יש הרבה ספרי אסטרונומיה לילדים, אתרים באינטרנט לחובבים, הרצאות, אייטמים בחדשות וכו'.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219292
השנים האחרונות המגמה הזו מתחילה להתהפך (לפחות בתחום מדעים). ברוב האוניברסיטאות כיום יש מסלולי לימוד משולבים כמו חקר המוח או ביואינפורמטיקה שמשלבים ידע ממספר גדול יחסית של תחומים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219372
המתכנת שבי שונה מהמתכנת שבך, כנראה. אני משתמש באבסטרקציות רק כשאני חש שיש לי משהו להסתיר. וכשאני _משתמש_ בטכנולוגיה, אפילו כזו שאני לא ממש מבין בה, אני לא אוהב שמסתירים ממני דברים. למשל, אני מעדיף מכונית עם הילוכים, אפילו שאני נוהג בהם טוב פחות, כי אני יכול ממש להרגיש את גלגלי השיניים זזים.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219387
עבור מי אתה מתכנת? עבור Power-users או עבור המשתמש הפשוט?

אתה בטח מאלה שנולדו עם UNIX ביד, ש-Wizard ב-VS עושה להם פריחה ושהם מעדיפים להשתמש כמה שיותר במקלדת לשם ביצוע פעולות מערכת. בגלל זה אתה "מבקר טכנולוגיה סנוב" שבניגוד לרוב האוכלוסיה, בטח יש לך אלרגיה מתקדמת לממשקים מצועצעים ומסתירים כמו זה של WinXP.

בלי לכתוב איזה שמונה שורות פקודה עם סימנים מוזרים ולערוך קבצי קינפוג וסקריפטים, בשביל להוריד ולהתקין כהלכה משהו מהאינטרנט, אתה בטח לא יוצא מרוצה‏1. אבל אתה לא מייצג את המשתמש הפשוט וחלק נכבד מהתוכנה בשוק התוכנה לא נכתב למענך. השוק החופשי מבוסס על רווחים, רווחים מגיעים ממכירות, מכירות מתבססות על רצון הלקוחות והלקוח הממוצע רוצה הילוכים אוטומטיים ולא את גלגלי השיניים שלמטה (הרוב אפילו לא יודע שיש שם גלגלי שיניים).

בכל מקרה, הדגש של מה שאמרתי הוא לא בעיקר על מיחשוב (מיחשוב זו עדיין טכנולוגיה לא בוגרת מספיק ולכן עדיין רואים חוטים מבצבצים וגלגלי שיניים). טכנולוגיה באופן כללי "מתבגרת" לכיווני האבסטרקציה ומימשוק (זה די בלתי נמנע, לא?).

____________
1 העניין הוא שאין מנוס מכך שאפילו סנוב כמוך רחוק מהתחתית בהשוואה למשתמש מלפני 20 שנה. אני מניח שאתה כבר לא מנקב כרטיסים, לא מתכנת באסמבלר וכן מתכנת ב-OOP במקום בסגנון פרוצדורלי. אפילו גיר לא אוטומטי זה ממשק שמרחיק אותך מקיומם של גלגלי השיניים (מספיק לזכור שצריך ללחוץ על הקלאץ' בזמן ולא צריך לדעת בדיוק למה).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219410
]1] שלא נדבר על כך שהוא לוחץ על הקלאץ' רק פעם אחת, ולא פעמיים כנדרש מממשק ללא אבסטרקציה.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219510
אני גם לא מחווט את לוח האם בעצמי, ולצורך העניין גם קונה בשר בסופר מבלי שיש לי מושג מאיזה חלק בחיה הוא חתוך, במקרה הטוב (זה המקרה שבו אני יודע בכלל באיזו חיה מדובר). הכל יחסי.

הסטיריאוטיפים שלך לגבי מדוייקים, כמובן‏1. הטענה הפרובוקטיבית שלי היא שאני די טיפוסי בעניין הזה בקרב בני האדם.

בסופו של דבר, הבעיה היא אינטראקציה בין אנשים לטכנולוגיה, נכון? אז אני טוען שממשק עובד טוב יותר כשהוא פשוט ורזה יותר, ובמיטבו – כשהוא לא קיים. זה לא אומר שכולם צריכים עכשיו לחווט את לוחות האם שלהם בעצמם. נהפוך הוא. לוחות אם זה ממשק מסובך. הוא קיים רק כדי לעשות דברים שעדיין לא השכלנו לעשות אותם בצורה פשוטה.

רוב האנשים הרבה יותר קיצוניים ממני, ומעדיפים, למשל, יומן מנייר עם צינורית שזורם בה דיו הרבה יותר מכל הפאלם-פיילוטים למיניהם, רק בגלל שהם מבינים איך זה עובד, לעזאזל. וגם אני אוהב את הפאלם שלי רק בגלל שברור לי, כמתכנת, שהצורה שבה הוא שומר נתונים זהה כמעט לחלוטין לצורה שבה הוא מציג אותם. אם הוא היה שומר או מציג נתונים בצורה קצת יותר קריפטית, נאמר כמו אאוטלוק, אני הייתי מתחרפן. הסיבה היחידה שבגללה אנשים בכלל סובלים את אאוטלוק היא שיש לו יותר פיצ'רים, והם צריכים אותם. לכן אאוטלוק הוא תוצר של חוסר היכולת של יוצריו לייצג פיצ'רים בצורה ברורה ופשוטה. הם נאלצים להשתמש באבסטרציות ובכל מיני צעצועי ממשק משתמש רק כדי להסתיר את העובדה שהם לא באמת מבינים עד הסוף את התוכנה של עצמם.

אף אחד לא צריך ספרים באותיות ובאיורים גדולים ומאירי עיניים כדי להסביר איך עובד יומן של פאלם-פיילוט, כמו שאף אחד לא צריך כאלה כדי להסביר איך עובדת עגלה עם סוס. זה מובן מאליו וזהו. וביום מן הימים, כשהטכנולוגיה תשתפר וכולנו ננהג ברכבים חשמליים חסרי-הילוכים וחסרי כל המערכות המיותרות הקשורות במנועי בעירה-פנימית, תוכל להסביר לכל ילד בן ארבע שהדוושה מזרימה יותר חשמל ולכן זה מסתובב יותר מהר, ובזה סיימת את כל האוטו על כל מערכותיו.

טכנולוגיה טובה זו טכנולוגיה פשוטה זו טכנולוגיה נגישה לכל אדם. הסיבוכיות והקריפטיות היא בסך-הכל שלב זמני בדרך, בכל תחום שהוא.

1 לשאלותיך (לא-מתכנתים יכולים לדלג לתגובה הבאה): אני מתכנת בעיקר תשתיות. מעודי לא ניקבתי כרטיס, אבל אבל אני לא רואה הבדל בין כרטיס ניקוב ל-CD חוץ מגודל החורים. אני לא מתכנת ישירות באסמבלר, אבל תוצר קוד המכונה של הקומפיילר עומד תמיד לנגד עיניי (פיגורטיבית, בד"כ). אני גם לא משתמש ב-OOP כמתודולוגיה, למרות שאני לא חושש לאמץ פיצ'רים ספציפיים מתוך החבילה כשאני צריך אותם וכשאני יודע מה הם עושים. במלים אחרות: אני נזהר מלהוסיף רמות של אבסטרקציה כמו מאש, כי אני יודע שזה מסתבך מהר מאוד.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219514
אבל אני הייתי מתקן חורים בכרטיסים פגומים, והמ''י.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219517
עם סלוטייפ?
קצת לא קשור, כשהמנחה שלי רצה להשמיץ מישהו הוא היה אומר עליו שהוא מלכסן מטריצות עם טיפקס (והמ"י).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219766
או שפיץ עפרון.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220218
אנא, יש פה אולי גיק שיכול להסביר את הבדיחה בפחות מחמש שורות?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220229
מטריצה היא ריבוע (לפעמים מלבן, אבל כאן - ריבוע) של מספרים המייצגת אובייקט מתמטי מעניין אבל מעל לראשנו כרגע (טרנספורמציה לינארית). ללכסן מטריצה הוא תהליך לא טריוויאלי של מניפולציות שבסופו המטריצה היא אלכסונית: עדיין ריבוע של מספרים, אבל כולם אפס פרט לאלכסון.

ללכסן מטריצה "ע"י טיפקס", כלומר ע"י מחיקה של כל המספרים פרט לאלכסון, זה כמו לפתור משוואה מסובכת ע"י שמוחקים את כל מה שמסובך בה. זה יותר מצחיק כשמכירים את המושגים, כמובן, אבל שאלת.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220291
ובמלים קצת אחרות: "ללכסן מטריצה" היא הפעולה שלימדו אותך לעשות כאשר למדת לפתור משוואות ליניאריות עם כמה נעלמים. לעשות את זה עם טיפקס משול למחיקת כל ה"X" ממשואה אחת, כל ה"Y" מהשניה וכל ה "Z" מהשלישית.

ועכשיו עליך להגיד: "מה, יש דרך אחרת?"
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220293
לא דייקת... :-) אבל כיוון שהכל במסגרת בדיחתית, נסלח.

("ליכסון" זה לא "חילוץ גאוס", ואינו קשור ישירות לפתרון משוואות, והוא יותר קשה לביצוע. והמחיקות שתיארת היו כנראה צ"ל "למחוק הכל חוץ מה-X בשורה הראשונה...").
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220301
וואו. שכחתי מה זה לכסון מטריצות.
__________
שכ"ג עצוב באמת.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220304
אל תהיה עצוב... לכסון מטריצות זה כמו רכיבה על חד-אופן תוך ג'יגול לפיד בוער, תפוז ופינגווין: אם פעם ידעת, לא תשכח, מקסימום תצטרך רענון. וזה גם הרבה יותר קל.

(רענון?)
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220307
תודה. יש לי הרבה מקורות, לא צריך לטרוח.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220313
מקורות זה גוף רגולטורי. תתרחק.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220358
אחרי זה תצטרך ללמוד גם לז'רדן מטריצות. בהההה...
על ליכסון מטריצות ומטוסים 220317
סיפור שלא הצלחתי לאשש:
לארס אונסאגר הדהים את עולם הפיסיקה המתמטית ה1942 כאשר מצא פיתרון למודל מפורסם של מגנטיות ( מודל איסיג הדו מימדי). כשתאר את השתלשלות הענינים לאחר מכן, הסביר: בתקופת מלחמת העולם השניה נתבקשתי תדיר לטוס ממיתקן למיתקן , ונדרשתי להמתין הרבה לטיסות. בשעות המתות שיעשעתי את עצמי בליכסון המטריצות הרלוונטיות לפיתרון הבעיה. מכיוון שמדובר בליכסון מטריצות בגודל אינסופי, התחלתי מדוגמאות פשוטות: גודל של 2X2 , 3X3 וכולי. אחרי ליכסון של המטריצה בגודל 5X5 כבר הבנתי איך להמשיך...
על ליכסון מטריצות ומטוסים 220320
סיפור יפה... נדמה לי שאומרים ''לארש'', ובמודל שכחת נ'. בתור פיצוי, תסביר לי בהזדמנות את הרלוונטיות של המודל לפיזיקה (אני מכיר רק את הניסוח המתמטי ה''נקי'').
על ליכסון מטריצות ומטוסים 220322
אני לא יודע איך מבטאים את השם, אבל באמת נשמטה נ.
למגגלים

Lars Onsager
Ising Model

הרלבנטיות של המודל? זה *ה*מודל בפיסיקה סטאטיסטית. אבל אולי זה לא המקום להשתפך בעניין.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 220710
תודה.
עוד ראשי תיבות שאני לא מבינה... 219525
המ"י?
עוד ראשי תיבות שאני לא מבינה... 219527
אני חושבת שהבנתי- "והמבין יבין"?
חבל שהבנתי שנייה אחרי שלחצתי אשר...
עוד ראשי תיבות שאני לא מבינה... 219528
אם היית מבינה, היית מבינה שהמ''י זה המבין יבין (וד''ל).
חרפפפ 219529
פחחח 219535
איך אומרים במרוקאית "לא יעלה על הדעת"?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

(התשובה בכותרת).
ככה עושים את זה! 219837
תגובה 219430
אני מבדל את המותג 219849
אני מבדל את המותג 219853
מה הכוונה?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219675
אני והאב מק'קנזי היינו מתקנים חורים בגרביים שלו בלילה, כשאף אחד לא היה שם, ומאלמ''מ.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219681
מה היה אכפת לכם?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219683
ומאיפה כל האנשים הבודדים מגיעים?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219684
לא יודע מאיפה, אבל יודע לאן: לאייל. אגב, איפה הצנצנת שבה עלי להניח את הפרצוף שלי?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219687
ליד הדלת כנראה, אבל בשביל מי זה?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219692
בשביל להתקבל לאייל לא מספיק להיות בודד. צריך ממש להוכיח שאין לך חיים.

_________

בהרהור נוסף: אולי עצם הקריאה באתר היא הוכחה מספקת? הממפ...
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219724
את זה אתה מכיר? http://www.rfcafe.com/miscellany/humor/eleanor_rigby...
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219732
עכשיו כן. תודה.
:-)
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219747
פה יש גם את Unix Man ואת Write in C, באותו סגנון.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219791
די עם הקישורים האלה, אתם רוצים שיחשבו שזה אתר של גיקים?
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219989
גם במנועים חשמליים יש הילוכים. ונאמר בעבר, כל טכנולוגיה שלא ניתן להסביר אותה זהה למעשה כשפים.
בשם אומרו 220346
נאמר ע"י מר ארתור סי. קלארק, כמובן.

(הציטוט המקורי מופיע, בין השאר, גם כאן: http://www.forum2.org/ )
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219994
נקודת מבט מעניינת (קיטלגתי).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 223427
אני חושב שעבור רוב האנשים, טכנולוגיה טובה היא טכנולוגיה עם ממשק בלתי-נראה, לא כזו שחסרת ממשק כלל: אני לא צריך להבין את הטכנולוגיה שמאחורי העט הנובע שלי, או מאחורי העפרון המכני שלי, או מאחורי ייצור הדפים עליהם אני כותב רשימות: זה בלתי נראה, כי הממשק פשוט כל-כך טוב. לעומת זאת, ממשק לא-קיים היה דורש ממני לטבול נוצה בכסת דיו, או להחזיק בידי עופרת עפרון, או לייצר נייר בכוחות עצמי.

רוב התלונות שלך לגבי ממשקים מוצדקות: זה אומר שהממשקים לא טובים (לך), אם עדיף לך בלעדיהם. זה לא אומר שצריך לזרוק את הממשקים לפח — זה אומר שצריך לחשוב עליהם יותר טוב, ולהבין שהממשקים נועדו לעזור לאנשים לעשות את עבודתם, ולא, למשל, להקפיץ להם לפרצוף דמויות וירטואליות מרגיזות שיתיימרו לעזור להם (ובסוף גם את זה לא יעשו).

בנוסף, זה אומר שממשקים צריכים להתאים את עצמם לאנשים (לך הם יהיו יותר "רזים," למישהו עם חשיבה ויזואלית הם יהיו יותר גראפיים, וכד'), ולא להיפך. ספרי הדרכה לשימוש בוורד או באקסל הם עדות לכישלון של מתכנני הממשק של מייקרוסופט, לא לטפשותם של האנשים.

ספר מעניין שקראתי בנושא זה לאחרונה (פעמיים), ושהשפיע עלי מאד, הוא "When Things Start to Think" של ניל גרשנפלד מ-MIT:

שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219371
השוואה לא-מדוייקת, לדעתי. מטרת האסטרולוגיה לפרש לאנשים את חייהם באופן נייטרלי מבחינה מוסרית, שזה לכל הדיעות שימושי מאוד. העובדה שהיא משתמשת באותם אורות קטנים בשמיים, שהם גם לגמרי במקרה נושא המחקר התיאורטי לחלוטין של האסטרונומיה, אינה קושרת בין השניים בכל הקשור בהתעניינות האדם. תשווה את השטח המוקדש לאסטרולוגיה עם זה המוקדש לפסיכולוגיה, פסיכיאטריה וסוציולוגיה.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219409
תגובה 219284 (כלומר - מסכים איתך).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219102
איני מסכים שהרקע לקפאון הוא דתי נוצרי. רבים מהמדענים הדגולים (כמו ניוטון למשל) היו נוצרים אדוקים. חלק היו אף אנשי דת נוצרים (קופרניקוס). תחיית המדעים החלה באירופה הנוצרית ולא בעולם המוסלמי, ההינדי או הקונפוציאני, והסיבה לכך היא האוניברסיטאות, אשר היו בתחילתן מוסדות כנסייתיים. ישנם רק שני תחומים שבהם הנצרות היוותה מכשול: קוסמולוגיה (סיפור הבריאה מול המפץ הגדול, ו"שמש בגבעון דום" מול ההליוצנטריות) ומוצא האדם (שוב, סיפור הבריאה, מול הדרויניזם). הנצרות לא סותרת את החשבון האינפיניטיסימלי, את תורת הכובד או את מחזור הדם.
לדעתי הקיפאון היחסי (בכל זאת היתה התקדמות מדעית איטית בימה"ב) נבע משקיעת האימפריה הרומית וכיבושה בידי הברברים, אשר לא התענינו במדע.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219110
אתה משדך שני דברים שונים, לדעתי.
אירופה הייתה נתונה בפיגור עמוד במאות שבין החמישית לאחת עשרה והעובדה שהגיחה ממנו, בין השאר, בסיוע אנשי דת נוצרים, אינה סותרת את חלקה של הנצרות בקפאון שנוצר.

אני חושב שגם צמצום ההתנגדות הנוצרית לידע לתחום הקוסמולוגיה ומוצא האדם היא פישוט ניכר של הדברים. מוסדות נוצריים, ובייחוד מנזרים, אכן היו בית חשוב לשימור הידע האנושי ופיתוחו בימי הביניים, אך הייתה בנצרות גם שניות ביחסה לידע, אם אתה בוחן את העוינות המתמשכת שלה להפצת ידע (לדוגמה, ההתנגדות לתרגום כתבי הקודש לשפה המקומית) והנטיה שלה לדבוק בסכימות מסוימות (כמו ההתקבעות על אריסטו). אתה גם יכול לראות התנגדות נוצרית נכבדת לקדמה במדע בתחומים רבים ושונים מעבר לשניים שהזכרת. כך אפשר להתייחס גם לגיאולוגיה, להיסטוריה, לביקורת המקרא, וכן הלאה.

לבד מזאת, את טענתך כי הקפאון היחסי ''נבע משקיעת האימפריה הרומית וכיבושה בידי הברברים, אשר לא התעניינו במדע'' אתה צריך להוכיח גם ביחס לאימפריה המזרחית.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219155
אני לא משוכנע שהיותו של ניוטון נוצרי מאמין, והופעת התחייה המדעית בעולם הנוצרי, סותרת את התיזה (ששוב, אינני יודע אם היא נכונה) שהדוׁגמה הנוצרית היתה גורם מרכזי בקיפאון המדעי במשך המאות.

אני זוכר טענה שקראתי איפשהו (מצטער, לא זוכר) לפיה היתה זו כפירה לנסות ולשפר או לסתור או להתווכח עם תפיסת העולם של אריסטו. כאילו היוונים הגיעו לשיא ההבנה האנושית ומאז אנחנו בירידה. אני מדגיש שוב: אינני יודע אם זה נכון בכלל, או נכון בצורה כה פשטנית. אבל אם זה המצב, אפשר להניח שזה היה אחד הגורמים לכך שנזירים בעיקר ישבו והעתיקו וניסו מעט מאוד לקדם את הרעיונות הכתובים. בתקופתו של ניוטון כבר היה המצב אחר, בימי גלילאו כידוע הוא לא היה אחר כל כך. אינני יודע מה בדיוק גרם לריכוך העמדה (אולי, פשוט, שיני הזמן).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219179
הצגת ניוטון כנוצרי אדוק היא עיוות. הוא אכן היה פוריטני אדוק וקנאי, אבל ככזה היה מתנגד פנאטי של הכנסיה הקתולית, כך שלא היתה לא שום מניעה להתנגש עם עמדות הכנסיה. בכל מקרה זה לא קרה. בשלב זה הכנסיה הבינה שלא תרויח הרבה מהויכוח עם גלילאו, כך שהמכניקה הניוטונית לא עוררה התנגדות כנסייתית (שכאמור לא היתה משפיעה על ניוטון ממילא).
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219195
אתם סתם נטפלים לניוטון, הבאתי אותו בתור דוגמה (זה באמת משנה אם הוא היה קתולי, אנגליקני או אפיסקופלי? העובדה היא שהוא היה נוצרי אדוק). למעשה רוב אנשי המדע והרוח בעבר היו דתיים אדוקים, מהסיבה הפשוטה שהחילוניות היא תופעה חדשה. אני חושד שאפילו בקרב אנשי המדע האמריקאים היום יהיה רוב לאנשים מאמינים, מכיון שרוב הציבור האמריקני מגדיר עצמו כזה.
שאלה באמת באמת מעניינת :-)) 219201
מי זה "אתם"? לא נטפלתי לניוטון, ציינתי שהשאלה איננה אם צמחו ענקי-מדע נוצרים אלא האם הנצרות עד המאה ה, לא יודע, חמש-עשרה, שש-עשרה, בלמה את התפתחות המדע. אלו שאלות שונות.
דרוש - איש אשכולות 219957
לחברת סטרט-אפ דרוש* איש אשכולות למטרות פיתוח המין האנושי.
דרישות התפקיד:
כללי -
1. תשוקה בלתי נלאית לידע (מכל סוג שהוא, בין אם איזוטרי או מעמיק)
2. יכולת הכלה (תוך כדי סינון הפרטים הבלתי רלוונטים)
3. אומץ אל מול הבלתי ידוע
4. אמונה - אינו מאמין בשום דבר ספיציפי, אולם מוכן להאמין בכל דבר שיקדם את מטרת התפקיד
5. אינטיליגנציה רגשית

שכר: שואף לאינסוף, למתאימים בלבד

are you the one for the job?

* המודעה מיועדת לגברים ונשים כאחד

(טיפ: למטרות הצלחה בראיון הקבלה - בראיון ישאלו גם השאלות הבאות:
1. האם אתה מעוניין, ואם כן - למה.
2. האם אתה מאמין ברצינות המודעה / האם אתה מאמין שהדבר אפשרי - ראה סעיף 4 לדרישות התפקיד)

קורות חיים במקביל לנייר הצהרת עמדות יש לשלוח לכתובת האלקטרונית המצויינת בראש המודעה.
דרוש - איש אשכולות 219966
אני לא מתאים. אני אפילו לא מאמין באינטיליגנציה ריגשית ובאומץ מול הבלתי נודע אם כי למען שכר השואף לאינסוף והזדמנות להכיל ידע בלתי מוגבל הייתי מוכן לשנות את אמונותי.

יש מצב?
דרוש - איש אשכולות 219975
:)
מתקיים קשר הדוק בין אינטיליגנציה רגשית ובין היכולת של אדם לשנות את אמונותיו - ואם אתה מוכן לשנות את אמונותיך, אולי גם תוכל להתקיים אצלך בשלב מסויים היכולת לבצע זאת. על כן, יתכן בהחלט שאתה עונה על מס' סעיפים בדרישות התפקיד.
ובעניין השכר: באיזה מטבע היית רוצה אותו?
** ואם אתה מאמין ברצינות המודעה, (או אתה מוכן לשנות את אמונותיך ולהאמין ברצינות המודעה) אזי קרא בעיון, וענה לה כפי שהיית עונה למודעת דרושים. קורות החיים - היכן הם?
דרוש - איש אשכולות 219980
לגבי השכר, אני מעדיף אותו בשטרות.

קשה לי להתיחס למודעה שלך כפי שאני נוהג להתייחס למודעות דרושים רגילות.
את קורות חיי אני נוהג לערוך לפני שליחתם בהתאם לדרישות התפקיד כפי שהן מוצגות במודעה. מי שיעיין בהם לצורך תפקיד מלצר מזמר או עריך טור שבועי בעיתון מקומי לא יתעניין ביכולת התיכנות שלי ולעומת זאת בשליחת קורות חיים לתפקיד מפתח תוכנה אשמיט חלק מהפרטים על שירותי בצוות ההוי והבידור של מערכת עיתון במחנה.

מהמודעה שלך לא ברור אילו מהכישורים שלי יענינו אותך ולכתוב את הכל זה לא נכון ולא חכם. חוץ מזה אני נמצא כעת בעבודה ואני מוצא את זה לא מנומס לנצל את קישור האינטרנט של מקום העבודה לצורך שליחת קורות חיים. מאוחר יותר בערב, אולי.
דרוש - איש אשכולות 219998
לגבי השכר (למתאימים ורציניים בלבד!)
ונניח שתקבל אותו בשטרות, נניח דולרים, נניח מאות. סכום השואף לאינסוף מיליוני שטרות של מאות דולרים. האם תדע מה לעשות איתו?

האם לדעתך, האנשים העשירים ביותר בעולם היום יודעים מה לעשות עם כספם? האם בכנות אתה יכול להגיד שכאשר תהיה במקומם אתה תדע?

אנשי אשכולות בהיסטוריה האנושית היו לאו דוקא עשירים בממון, אולם בהחלט עשירים (בהרבה מאוד דברים אחרים).
יתכן שאם אתה איש אשכולות (המתאים לדבריך לדרישות התפקיד) אין לך צורך דוקא בממון.
דרוש - איש אשכולות 220079
סביר להניח שלא אדע מה לעשות בסכומים המדוברים. מין הסתם אסתפק בסכום שיאפשר לי לחיות את החיים הבורגניים הקטנים שתמיד רציתי ואת השאר אשמור ליום סגריר או אחלק ליקירי.
דרוש - איש אשכולות 220348
ולמי שיש את כמות הכסף הזאת ולא יודע מה לעשות איתו, הוא יכול לנסות לזמבר את פול אלן, ממייסדי מיקרוסופט, ובעליה של היאכטה הפרטית הגדולה בעולם, ששוויה מוערך בכ-‏200 מיליון דולר. היאכטה כוללת שני מנחתי מסוקים וצוללת פרטית, מה שמאפשר לו, אני מניח, שישה כיווני אוויר. למלא מיכל דלק בבייבי הזאת, אגב, דורש סכום פעוט של רבע מיליון דולר בלבד, נכון למחירי הדלק של לפני שבוע, בערך.

(הייתי נותן גם לינק לפיננשל טיימס, שעשו כתבה שלמה רק על הספינה הזאת, אבל האתר בתשלום. בוז לבוסים)
דרוש - איש אשכולות 220371
וואלה. סוף סוף היענות רצינית.
אם כבר לשחק ברצינות בקזינו של החיים, אז לפחות לשחק בשולחן ההימורים של מליארדי הדולרים, אל מול אלו ש'עשו את זה'.
כיצד, דרך אגב, 'מזמברים' את פול אלן? האם על ידי קניית יאכטה שיש עליה מנחת לשני מסוקים + מטוס קונקורד? אולי אפילו אפשר להוסיף מעמד לשיגור מעבורת חלל? הרי לא יספיק אם תהיה לך יאכטה באותו סדר גודל פחות או יותר (מאחר ואתה השני, מה לעשות - מי שהגיע לשם ראשון מקבל את כל התשואות).

היה היה פעם איש, שכבש את כל פסגות העולם (שהוא היה יכול לראות). הוא התחיל את דרכו מאשפתות, הימר על הסכומים הגבוהים ביותר - והצליח. אז הוכרז כאיש העשיר ביותר בעולם. טיפס (ראשון:-)) על ההר הגבוה ביותר, התחתן עם האישה היפה ביותר, התגרש ממנה והתחתן שנית עם הבת שלה (מהנישואים הראשונים, לא לדאוג) שהיתה יפה וצעירה ממנה שבעתיים. השתכן באחוזה שנבנתה למענו ע"י האדריכל הטוב ביותר, והחזיק במרתף הארמון שלו את היינות הטובים ביותר בעולם. הדשא שלו היה כמובן, הירוק ביותר. ויום אחד, בהיותו עדיין בסביבות גיל ה-‏50,עדיין in the prime of his life, התיישב על ספסל בגינתו (היפה ביותר) וחשב. מה עכשיו?
דרוש - איש אשכולות 220372
את התשואות של מי?
דרוש - איש אשכולות 220375
שאלה מצויינת!
אחת האפשרויות היא: "כתבו עליו בעיתון..."
אפשרות אחרת היא: "לו הייתי רוטשילד" - כלומר כוווולם רוצים להיות כמוהו. רוצים לדעת איך הוא עשה את זה.
עוד אפשרות: "הוא/היא הרווק/האלמנה המבוקשים ביותר בעולם. בחורות/בחורים משחרים על פתח ביתו לילות כימים, רק שיזרוק/תזרוק מבט...

אפשרות נוספת (שהיא זו המועדפת עלי) היא בדיוק השאלה שלך. אבל אז - האם היית רוצה להיות האדם העשיר/חכם/יפה ביותר בעולם בלי שאף אחד (אבל *אף אחד*) ידע על זה?
האין המדען, שעבד כל חייו על המצאתו המבריקה, מחכה לרגע בו יוענק לו בחייו פרס נובל, וכל הקולגות יעמדו ויריעו לו?
ראה ערך נתן יהונתן, המשורר שחלם כל חייו על פרס ישראל. קיבל את כל ה'תשואות' מאוהדיו, אולם הוא היה מעוניין ב'תשואות' אחרות (בנוסף).

את מי/מה אנחנו מעוניינים להרשים? (אם בכלל)
המדען המחכה 220376
אה. בדיוק אתמול ראיתי שוב את התכנית החמודה של Nova על ריצ'רד פיינמן, ובה הוא מסביר במבוכה חיננית את סלידתו מ"כיבודים" למיניהם והתרגשותו הגדולה מעצם התגליות (אתה יודע, The pleasure of finding things out). בטקס הנובל הוא נראה כל-כך לא במקום.

ויש את אלכסנדר גרותנדיק שסירב לקבל פרס חשוב (משהו כמו מאה אלף דולר, אולי הרבה יותר, לא זוכר) בטענה שהיו רבים אחרים שעבדו בתחום.

ויש, כמובן, גם את המקרים ההפוכים (פון-נוימן מיודענו היה רודף פרסים גדול). אבל התשובה לשאלתך הרטורית היא "לא, לא תמיד".
המדען המחכה 220382
:-)
Just for the pleausre of finding - I love it!
בהחלט מרשים לשמוע על המחווה שביצע גרותנדיק, שיתכן שמביעה את היכולת של אותו אדם להעריך משהו/מישהו אחר מאשר הוא עצמו, ויתכן אף שמראה על סוג של צניעות המתקיימת באותו אדם.

... והשאלה ששאלתי אינה רטורית כלל. היא מזמינה תגובות כגון התגובה הנוכחית שלך. הכל על מנת להגיע ולשאול את השאלה שבאמת מעניינת (אותי) למה אנשים עושים את מה שהם עושים?
למה אנשים עושים? 220396
מכל הסיבות שאתה מכיר לגבי עצמך, עוד ארבע שאתה יכול לנחש, ועוד שלוש שאתה לא יכול לנחש (וגם אני לא), במינונים משתנים בפראות מאדם לאדם. אינני מאמין שתהיה אי-פעם תשובה נכונה יותר לשאלה הזו, סליחה על הפסימיות.
המדען המחכה 220416
אם תקבל תשובה טובה יותר מזו שניסח אלון, אשמח אם תחלוק אותה עימנו. לי עצמי נראה שטענות של אנשים מסויימים וגישות מסויימות הטוענות שיש איזה דבר או שניים שהם המניעים אותנו, הן מטופשות ומופרכות כפי שהן מפתות. נדמה לי שגם פרויד נפל במלכודת המעט מידי המחזיק את המרובה האנושי. "בלבן" כבר אמרתי‏1? ולא חסרות דוגמאות נוספות, חלקן דווקא דתיות וכאלו מן הפילוסופיות של המזרח הרחוק. בסופו של דבר, ובעצם כבר בהתחלה נדרשים החסידים להתפתלויות הסותרות את הנחתם, תוך שנדמה להם ולחלק מקהלם, שדווקא בזאת הם הוכיחו אותה.

זכור שבמהלך האבולוציה וכן במהלך חייו של כל אחד מאיתנו, נוצרו אלפי צרכים שונים, שכל אחד מהם, משנוצר, מניע גם הוא אותנו לטובת עניינו - תוך תחרות עם חבריו לנפשנו המסוכסכת וכן השפעה ישירה עליהם (חיזוק, מיתון). לפחות זה מה שקורה בין שלושת הדברים שמניעים אותי‏2.

ולסיום, אחרי שהראנו כיצד ליצור נפש (קח כמה רצונות ושים אותם יחד בסביבה מוגבלת משאבים), נראה איך בכלל יוצרים חיים: לשם כך מצא מערכת לא מסודרת בסביבתך הקרובה. הורד את האנטרופיה שלה באופן מלאכותי. לאחר שהיא מגיע לגודל נמוך דיו, עזוב אותה לנפשה. מעתה לתהליכים בה יש כיוון וסדר שיגררו היווצרות חיים באופן כמעט מיידי. ניתן להתאמן על:
ערב נעים!

1 יש היכנשהו תגובה נהדרת של שכ"ג המבטאת גם את דעתי בנושא.
2 בניגוד ל"אלפי הצרכים" לעיל, הנפש הגברית דווקא בנויה באופן בסיסי ביותר - מין כסף וכח‏3.
3 צריך איזה שם להומור האימיילי הויראלי הזה. כפיצוי, ראו ושימעו מה קרה לדורי: http://legion.gibbering.net/ilanprod/Gruzini_you_suc...
המדען המחכה 220424
1 תגובה 184248
המדען המחכה 220428
תודה!
לגזור, לשמור ולהכריח את הדורות הבאים לשנן.
המדען המחכה 220436
הפיסיקה נותנת תשובה מצויינת ל'מה מניע': הכל נמצא בתנועה תמידית (חיים = תנועה).
[למעט בנקודה התיאורטית של האפס המוחלט]

תורות האבולוציה השונות (בעיקר החדשות, שמתבססות על יצירה ללא יוצר) מדברות על תנועה אבולטיבית תמידית. אבולוציה קורית. (חיים = תנועה אבולטיבית)

מכאן, אולי השאלה היותר רלוונטית היא לא מה מניע (anyway all is in motion) אלא מה מאיץ?

דרך אגב - מת על דורי(ס)
  גם לזה יש לפיזיקה תשובה • אלון עמית
  המדען המחכה • אפופידס
  המדען המחכה • lyhen
  המדען המחכה • אפופידס
  תעזבנה יום תעזבך יומיים • אפופידס
  תעזבנה יום תעזבך יומיים • שוטה הכפר הגלובלי
  תעזבנה יום תעזבך יומיים • אפופידס
  דרוש - איש אשכולות • דובי קננגיסר
  דרוש - איש אשכולות • שועל
  דרוש - איש אשכולות • דורון הגלילי
  דרוש - איש אשכולות • idan
  אתה ודאי מתלוצץ מר פיינמן. • דורון הגלילי
  אתה ודאי מתלוצץ מר פיינמן. • idan
  דרוש - איש אשכולות • ראובן
  דרוש - איש אשכולות • idan
  ראנטולוגיה • ראובן
  דרוש - איש אשכולות • ברקת
  דרוש - איש אשכולות • ברקת
  דרוש - איש אשכולות • easy
  דרוש - איש אשכולות • לאונרדו
  דרוש - איש אשכולות • lyhen
  דרוש - איש אשכולות • easy
  דרוש - איש אשכולות • lyhen
  דרוש - איש אשכולות • easy
  דרוש - איש אשכולות • lyhen
  דרוש - איש אשכולות • easy
  דרוש - איש אשכולות • אפופידס
  בחפץ לב • הקשה המקשה
  דרוש - איש אשכולות • ראובן
  דרוש - איש אשכולות • דורון הגלילי
  דרוש - איש אשכולות • דובי קננגיסר
  איפה נרשמים? • רודי וגנר
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • יהונתן אורן
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • אלון עמית
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • יהונתן אורן
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • ראובן
  הנטפל לניוטון • שוקי שמאל
  הנטפל לקשר • אלון עמית
  הכל משתנה, ושום דבר לא משתנה • רון בן-יעקב
  הכל משתנה, ושום דבר לא משתנה • יהונתן אורן
  הכל משתנה, ושום דבר לא משתנה • רון בן-יעקב
  הנטפל לרומאים • idan
  הנטפל לרומאים • סטימצקי
  הנטפל לאמזונות • idan
  מאד מאד *מאד* משנה • גרשון
  מקור הריב בין הדת והמדע • אורי פז
  יש דבר שיאמר • אלון עמית
  ? • אורי פז
  ? • אלון עמית
  לכל זמן ועת • אורי פז
  מקור הריב בין הדת והמדע • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • רודי וגנר
  שאלה באמת באמת מעניינת :-)) • אלון עמית
  (מתעצל לחפש) • אורי
  (מתעצל לחפש) • אלון עמית
  כתבי אפלטון וחבריו ששרדו מהעולם העתיק • דונלד לי
  כתבי אפלטון וחבריו ששרדו מהעולם העתיק • האלמוני המזוהה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים