פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 220869
מצאתי ב"עין השביעית" פרשנות מעניינת של עוזי בנזימן (גילוי נאות - הנ"ל מסוכסך עם שרון שנים רבות);

אנשים בכירים בליכוד, המתנגדים לתוכנית ההינתקות של אריאל שרון, תהו בשבועיים האחרונים עד כמה היתה התקשורת הישראלית ממררת את חייו לו, בנסיבות הקיימות, היה מחליט לא על נסיגה מרצועת עזה אלא על סיפוח מעלה–אדומים. רצו לומר, התקשורת מתעלמת מעננת החשדות הפליליים המרחפת מעל ראשו של שרון, ואינה כופרת בסמכותו המוסרית לקבל במצב זה הכרעות לאומיות גורליות, ובכך מוכיחה את הטענה ש"התקשורת שמאלנית" ומוטה בדיווחיה ובעמדותיה.

התהייה במקומה ואין עליה תשובה משכנעת. העיתונות, מודפסת ואלקטרונית, עברה לסדר–היום על ההמלצה החמורה של פרקליטת המדינה להעמיד את שרון לדין על עבירות שוחד והפרת אמונים בגין המעורבות המיוחסת לו בעסקיו של הקבלן דוד אפל. היא אמנם דיווחה בהבלטה על טיוטת כתב–האישום שניסחה ארבל ועל ההתפתחויות שנבעו מכך, אבל את תפקידה השני - לגרות את הציבור לחשיבה, להציב לפניו דגם של התנהגות נאותה המצופה מראש הממשלה - היא הזניחה לחלוטין. העיתונאים, ברובם, נסחפו במהלך המדיני שחולל שרון, ובספין התקשורתי שיצרו עוזריו, והשכיחו את ממצאיה של חקירת המשטרה ואת המסקנה שהסיקה ממנה פרקליטת המדינה - שיש להעמיד את ראש הממשלה לדין.

העיתונות התמסרה בקלות לטיעון שכל עוד לא הכריע היועץ המשפטי לממשלה בתיק, רשאי שרון להוסיף ולנהל את ענייני המדינה ללא מגבלה, ושכך ראוי לנהוג גם נוכח התיקים הנוספים הממתינים לו מעבר לפינה. זו עמדה נכונה במישור הפורמלי, אבל האם כך היתה התקשורת נוהגת לו שרון היה מחליט, בתקופה זו, על סיפוח שטחים? האם העיתונות, ברובה, לא היתה מרעישה שמים וארץ בנימוק שראש הממשלה איבד את מעמדו המוסרי לקבל החלטות הרות תוצאות, כל עוד לא בוררו עד תום החשדות והאישומים התלויים נגדו?

גם האופן שבו סיקרה התקשורת בשבועיים האחרונים את מהלכיו של ראש הממשלה, החל מביקורו בוושינגטון, שבו החליף מכתבים והצהרות עם הנשיא בוש על תוכנית ההינתקות ומשמעותה, דרך צעדיו הפוליטיים להשגת רוב בממשלה, ועד למערכה שניהל למען תתקבל עמדתו במשאל - יצר עילה לטענה על הטיה, גם אם בלתי מודעת. התקשורת חיבקה את שרון על תוכנית ההינתקות, לא הציגה מספיק את פרצותיה וחולשותיה, ותארה במונחים של הישג מופלג את סיכומיו עם הנשיא בוש.

אין הסבר להיסחפותם של רוב העיתונאים אחר תוכנית ההינתקות לבד מהטייתם האידיאולוגית. בכך שיחקה העיתונות לידיהם של מבקריה, הטוענים שהיא "שמאלנית" ושעמדותיה האידיאולוגיות קובעות את גישתה המקצועית.

עוזי בנזימן
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 220894
תפקידה של העיתונות הוא "לגרות את הציבור לחשיבה, להציב לפניו דגם של התנהגות נאותה המצופה מראש הממשלה"? איזו מין טענה תמוהה היא זו? אני תוהה, על בסיס טענה זו, מתי אי פעם מילאה התקשורת את תפקידה הזה, אי שם ברחבי העולם.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 221293
למיטב זכרוני, לא מזמן ‏1 היתה כותרת גדולה במעריב "ראש הממשלה צריך לשים את המפתחות על השולחן וללכת הביתה" (של דנקנר, אולי?) בנושא האי היווני.
___
1לפני ששרון הכריז על תכנית ההתנתקות, כמובן
המפתחות בפנים 221304
אני לא יודע אם זה מה שהתכוונת אליו, אבל עד כמה שאני זוכר ב''מעריב'' קראו לשרון ''לשים את המפתחות על השולחן'' (או משהו בסגנון) על רקע חשיפתם (או יותר נכון - טענתם) כי בין שרון לטננבוים הייתה הכרות מוקדמת.
החשיפה באה לאחר ששרון דיבר כבר על פינוי חד צדדי של רצועת עזה (ויש שיאמרו שהיא באה בעקבות הדיבורים הללו).
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222183
מה, זה?
פרשנות ותו לא. שאני אלקט לך מאמרי פרשנות ימניים מהעיתונים של הימים האחרונים, שקוראים לשרון לוותר על ההתנתקות?
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222296
קודם כל, סחתיין על החריצות (אני כל פעם מופתע מחדש מההשקעה של הכותבים כאן). שנית, בעזרת המאמר שהבאת מצאתי את הגליון המבוקש (מה4 למרץ)
זה לא "פרשנות ותו לא", זה גליון שהעמוד הראשון בו הוקדש למעללי שרון, כולל כל ארבע מתוך ארבע הידיעות הראשיות, וכן מאמר המערכת פרי עטו של דנקנר.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222308
א. אינני יודע אם אכן מדובר בכל העמוד הראשון. לצורך הדיון, נניח שאתה צודק, אם כי אני מטיל בכך ספק. שים לב שהחלוקה באתר אינה משקפת את מראה העיתון המקורי, אלא היא פשוט חלוקה לפי נושאים - פוליטיקה, צבא וכן הלאה.
ב. מדובר ב"חשיפה" של מעריב, ולפיכך מובן מאליו הוא שהעיתון יבחר להדגיש את הפרשה ולתת לה מקום מרכזי ולהציע לה השלכות מרחיקות לכת (כמו להחזיר את המפתחות).
ג. שים לב לשני הטורים שניתנו לאנשי ליכוד: אהוד אולמרט ומיקי איתן, כדי להגן על שרון.

בקיצור, לפחות לפי האתר, קצת קשה לשפוט, ובכל מקרה אין מדובר במצב רגיל, אלא בחשיפה של העיתון. בטוחני שלא תמצא ביום המקביל בידיעות התייחסות נרחבת לפרשה. כאן כבר מדובר בשיקול עסקי גרידא, ולא איזו כוונה אידיאולוגית זדונית לנגח את שרון הימני.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222316
במקרה (או שלא במקרה) רכשתי את המהדורה המודפסת באותו יום. העמוד הראשון הוקדש לאותה פרשה, כולל המאמרים של דנקנר וכספית. לא יודע לגבי ידיעות, אבל הארץ פרסם באותו יום לפחות 5 כתבות בנושא ‏1
ולגבי השיקולים לכך: אמצעי התקשורת במדינתנו מצטיינים בעירוב שיקולים עיתונאיים יחד עם שיקולים עסקיים ושיקולים אידיאולוגיים.
___
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222317
נו, אבל בתגובה 221293 דיברת על כותרת שהופיעה (כמובן) לפני ששרון הכריז על תוכנית ההתנתקות.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222331
אכן. ותזכורת לסנילים כמוני:
(18.12.03, שרון מציג: תוכנית ההתנתקות)
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222342
תקרא טוב את הכתבה:
"בנאום בכנס הרצליה אמר שרון כי תוכנית "מפת הדרכים" היא הדרך הטובה להגיע לשלום אמת, והדגיש כי המאחזים הבלתי חוקיים יורדו. אולם, הוא הדגיש כי לא יחכה עד שהפלסטינים יעשו מאמץ לפתרון הסכסוך ובתוך חודשים ייזום מהלך חד צדדי - שיכלול פינוי התנחלויות"
אין דין הצהרת כוונות להצגת תכנית, כדין הצגת תכנית קונקרטית, ואכן בתוך מס' חודשים הוא הציג את תכנית ההתנתקות. אאל"ט, את התכנית בשלמותה הוא הציג לראשונה לבוש ‏1, בסמוך מאוד לפרסום "פרשת שרון-טננבאום"
___
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222470
הראיון המפורסם שנתן שרון ליואל מרקוס, בו הוא הכריז על כוונתו לפנות חד צדדית את כל ישובי רצועת עזה, פורסם יותר מחודש לפני הכותרות עליהן דיברת במעריב (דיון 1798), ובוודאי שעד תחילת מרץ כוונתו של שרון לקדם פינוי חד צדדי כבר הייתה בגדר עובדה מוגמרת מבחינת המערכת הפוליטית והציבורית (כאמור, אחת ההערכות המקובלות היא כי בדיוק על הרקע הזה הודלפה ל"מעריב" ההכרות המוקדמת בין שרון לטננבוים).

הרעיון כאילו התכנית הייתה משמעותית מבחינה פוליטית רק מן הרגע בו החליפו בוש ושרון איגרות, הוא מגוחך כמעט כמו הרעיון כי "מעריב" הוא עיתון הנוטה לשמאל.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222557
תכנית היא משמעותית מבחינה פוליטית מהרגע שתוכנה המלא מפורסם ברבים (לא כשמתחילים לפזר רמזים לגביה). אני מודה ומתוודה שהתאריך המדוייק שבו היא פורסמה במלואה לא זכור לי ‏1, אך אאל"ט, בזמן ההצבעה על המשאל במרכז הליכוד היא עדיין לא היתה ידועה במלואה בציבור.
___
1. אתגר לחרוצים
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222776
בקיצור, כרגיל, אין לך מושג על מה אתה מדבר, ולאחר שאתה ממהר לקבוע איזושהי עובדה נחרצת ("הכותרת פורסמה כמובן לפני ששרון הכריז על תכנית ההתנתקות"), אתה נאלץ להתפתל סביב העובדות בנסיונות מגוחכים להתאימן להצהרתך המקורית. עכשיו פתאום מתברר שאפילו התאריך הקובע לשיטתך - בעצם אינו ידוע לך (מה עוד שבפועל הוא כמובן חסר משמעות).

אסכם רק ואחזור על המובן מאליו: כששרון מודיע בישיבת סיעת הליכוד כי בכוונתו לפנות באופן חד צדדי התנחלויות ברצועת עזה, לא מדובר ב"פיזור רמזים", ולצורך הענין גם אין כל חשיבות ל"תוכנה המלא" של התוכנית. ברור שזוהי תוכנית בעלת "אג'נדה שמאלית". לכן אם אתה רוצה להתעקש ולייחס לחשיפת "מעריב", בעיתוי בו פורסמה, איזושהי משמעות פוליטית של שמאל-ימין‏1, הרי שברור שבאותו עיתוי החשיפה שירתה את מתנגדיו של שרון מימין.

1ולא ללכת נניח על ההסבר הטריוויאלי של עיתון ששואף למצות את המקסימום מסיפור בלעדי שברשותו.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222821
מכיון שהטלת אתגר לפתחי, מצאתי את התאריך המדוייק שבו פורסמה התכנית, וזאת מפי בעל העניין עצמו - אתר הליכוד:
בצד שמאל למעלה מצויין התאריך המדוייק בו פורסמה התכנית: 18 לאפריל 2004 - חודש וקצת לאחר פרסום פרשת טננבאום.
עכשיו ברור (כרגיל) למי יש מושג ולמי אין.

אסכם ואחזור על המובן מאליו (רק למי שעיניו בראשו) - אין דין הודעה כללית על כוונה לפינוי התנחלויות אחדות במקומות מסויימים, מבלי לנקוב בפרטים או בשמות, כדין תכנית מפורטת הכוללת פינוי של גוש קטיף, גנים וכדים.
העובדה שבעיניך אין חשיבות לתוכנה המלא של התכנית מעידה רק עליך.

ודבר אחרון לגבי מניעיו של העיתון: כרגיל אתה מכניס בפי דברים שלא אמרתי. בתגובה 222316 כתבתי כך: "ולגבי השיקולים לכך: אמצעי התקשורת במדינתנו מצטיינים בעירוב שיקולים עיתונאיים יחד עם שיקולים עסקיים ושיקולים אידיאולוגיים". הביטוי "משמעות פוליטית" לא הופיע ולו פעם אחת (ואם אינך מבין את ההבדל בין אידיאולוגיה לבין פוליטיקה, אשמח להסביר לך).

ממתין להתנצלותך.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222837
לא רק שלא הטלתי לפתחך שום אתגר, אלא גם ציינתי במפורש בהודעתי המקורית שהתאריך שלשיטתך הוא קובע, הוא חסר כל משמעות בפועל. זוהי, כאמור, לא יותר מלוליינות נלעגת, אליה נדרש מי ש(באופן עקבי) קודם יורה את החץ ורק אח"כ מסמן את המטרה. כל זה לא משנה את העובדה, כי על פי הודאתך (תגובה 222557), בעת שקבעת כי הכותרת פורסמה כמובן לפני ששרון הכריז על תכנית ההתנקות, בעצם לא ידעת זאת (גם על פי שיטתך המופרכת).

כאמור, *לצורך העניין*, אין חשיבות לתוכנה המדויק של תוכנית שרון (שממילא כבר היה די ברור באותה תקופה), אלא רק לכך שהיא מבטאת "אג'נדה שמאלית". כשאני כותב *לצורך העניין*, זה לא אומר שדין הודעה כללית כדין תוכנית מפורטת, או שבעייני אין חשיבות לתוכנה המלא של התכנית. באותו אופן, זה שאתה חלש מאוד בעובדות (וכפי שמסתבר גם בהבנת הנקרא), לא אומר שיש איזשהו היגיון בכך שתמתין להתנצלותי.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222843
אני מרגיש כמי שמסביר לקשה הבנה, אבל בכל זאת אנסה להסביר לך ל-א-ט.
שרון החל לנוע שמאלה בחודשים האחרונים, אך לא היה ברור עד כמה הוא נע שמאלה עד לפרסום תכניתו המפורטת.

לשיטתך, אם אין חשיבות לתוכנה המדויק של תכנית שרון, מדוע הוא מנסה לקדם "מיני התנתקות"? מדוע פרס הכריז היום שהוא לא יצטרף לממשלה אם אותה "מיני התנתקות" תכלול פינוי של 3 יישובים בלבד?! ומה ההבדל בין תכנית ההתנתקות להסכמי ז'נבה, שהרי שניהם בעלי "אג'נדה שמאלית"?!

ולגבי יריית החץ: יש לך בעיה קשה של הבנת הנקרא, בעיקר הפרדת העיקר מן הטפל. את החץ שלי אני יריתי בתגובה 220869 שפתחה את השרשור הנוכחי. אתה הוא זה שמציב מטרות לא רלבנטיות.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222847
אתה אכן קשה הבנה, ופיסקתך השניה מוכיחה זאת מעבר לספק סביר. אני מתקשה להחליט אם פשוט לא הדגשתי מספיק פעמים במספיק כוכביות את הביטוי לצורך העניין, או שאתה פשוט לא מבין את משמעותו.

אני מבין שאתה נוהג לסיים את הודעותיך בהלצות, אבל בפעם הקודמת, כשכתבת ''ממתין להתנצלותך'', זה היה יותר מצחיק.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 222853
אוקיי. אמור נא לי מהו לדעתך העניין העיקרי בשרשור זה, שלצרכו (ואתה יכול להוסיף כמה כוכביות שאתה רוצה) אתה מתנצח בזעם כה קדוש.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 223018
אולי אפשר להציע שילוב של כמה מהעמדות שהוצגו כאן בלי להניח שהן "מוציאות" זו את רעותה:

התקשורת אכן נוטה שמאלה מהמרכז הפוליטי.
שרון אכן שינה את השקפת עולמו. טקטית, לפחות.
התקשורת אוהבת את השינוי של שרון.
התקשורת תומכת בהנתקות מעזה, ובהסרת ישובים.
התקשורת לא אוהבת את תוצאות המשאל.
התקשורת מעדיפה את שרון כרה"מ ע"פ ביבי.
התקשורת עושה הנחות לשרון במישור האישי.
(כפי שהתגייסה לטובת אוסלו, רבין, פרס, נגד נתניהו, בעד ברק, כולל העמותות, וקמפ-דיוויד, ואפילו בעד הפיאסקו בטאבה)

*התקשורת=המגמה הרווחת בתקשורת הישראלית.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 223044
מה שמעניין בפרשנות של בנזימן (לפחות לדעתי) היא העובדה שלא כתב זאת "אאוטסיידר" לממסד התקשורתי, אלא מי שהוא בשר מבשרו. כנראה שהאמוציות האישיות של בנזימן כלפי שרון (ויש בינהם הרבה "דם רע") גוברות על הנטיות האידיאולוגיות שלו.
______
בהערת אגב - איני חושב ששרון שינה את השקפת עולמו, מהסיבה הפשוטה שמה שתמיד הניע אותו היתה שאפתנות אישית ולא אידיאולוגיה.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 223346
מה שמעניין אותי, זה שאני מסכים עם כל מה שטענת, מעל ומתחת לקו ההפרדה.

ומעניין גם, שבעצם, הרבעון של בנזימן ושותפו לעריכה, נחום ברנע מ''ידיעות'', משקף את הבולשביזם הרעיוני של מובילי התקשורת לכאורה, שאפילו בביקורת העצמית, אינם מסוגלים להשתחרר מנימת הפטרונות המתנשאת כלפי קהל קוראיהם הנחותים בעליל.
פרשנות מעניינת בקשר לתכנית 223329
מצטער, אבל איבדתי עניין (ואני גם לא רואה מה עוד אני יכול לומר שעוד לא אמרתי).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים