עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225036
כוכב נוגה משחק תפקיד חשוב בהסברים של עמנואל ויליקובסקי את ההתרחשויות של העולם העתיק. לפי דעתו נוגה היה כוכב שביט שאבד את זנבו בהתנגשות עם כוכב ארץ, דבר שגרם לזעזועים עצומים כאן. אחר כך ראשו של נוגה נשאר ככוכב בהיר ובולט מאוד בשמים ודעך לאיטו במשך אלפי שנים. מה שהקסים אותי בספר ''עולמות מתנגשים'', בין השאר, הוא ההסבר החדש שהוא נותן לפסוק ''עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער''. היום נוגה הוא כוכב שאין הרבה שיודעים לזהות. וההשוואה של הנוגה כפי שהוא נראה היום, ללפיד בוער, קצת מוזרה. אבל לפי ויליקובסקי זה ברור ומסתדר יפה. ( קצת נוסטלגיה-המאמר על ספריו של עמנואל ויליקובסקי של אלי אשד, היה המאמר הראשון שקראתי באייל) .
? 225053
שביט שאבד את זנבו בהתנגשות עם הארץ והפך לכוכב הלכת נוגה - זה מטאפורה למשהו שאני לא מבין או נסיון לתאר איזה נס מוזר‏1 שהתרחש במציאות?

______
1 מוזר לא פחות מקובית קרח מלוכלכת, שהופכת להיות אוטובוס, כי היא התנגשה בעט עיפרון.
? 225080
אליבא דווליקובסקי זאת לא מטאפורה אלא תאור עובדתי של מה שהתרחש.
? 225081
הוא קוסם הוא קוסם הוא... מתי הוא יתאר איך בננה הפכה למקרמה?
? 225083
(מי היה האיש? יש לינק?)
? 225085
Velikovsky. לא שמעת עליו עד היום? אפילו האדון פז הזכיר אותו כאחד מהעמודים עליהם נשענת היהדות ה"מדעית" (כלומר: הנסיונות להסביר את הניסים באמצעות תיאוריות פסאודו-מדעיות). דוד ג. יודע עליו הרבה, אם יש לך המון זמן פנוי.
? 225086
אה, וכמו שהזכירה ניצה, יש מאמר באייל (חפש לבד!).
? 225088
יאללה יאללה דיון 760.
? 225192
תודה. ממש לא נחמד השכ"ג הזה :).
? 225084
חוששני שרק לאחר בואו של משיח צדקנו.
לא קראת את הספר, 226198
לא שמעת על האיש, אבל אתה כבר טורח לקטול אותו ולטעון שזה שטויות.

אובייקטיביות מדעית.

אגב, המדענים בימי ווליקובסקי החרימו את הוצאת הספרים שפרסמה את ספרו, כדי לעודד את חופש המדע.
כן קראת? ספר ספר. 226278
סיים לקרוא את הדיון, לפני התגובה. סתם המלצה. ראה תגובה 225781.

קראת את מה שהוא אמר? רוצה לתקן את ניצה? רוצה להביא את הדברים על דיוקם? אתה מוזמן לתרום משהו לדיון. אם לא, אז מה אתה בא אלי בטענות? את התלונות שלך תפנה למי ששם מילים בפיו של האיש (מילים שלא צריך להיות בעל תואר שני באסטרונומיה בשביל להבין את מופרכותן) .

______
1 כן. בהתחלה הנחתי שמי שמצטט את מה שהוא אמר, באמת יודע מה הוא אמר. תיקנו אותי כבר בעניין זה.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225106
1. זנבו של כוכב שביט מורכב מרסיסי קרח שנשרכים אחריו ברוח השמש. הנפח של כל הזנב הזוהר הזה, לו היו דוחסים אותו לצפיפות של אוויר, היה ממלא קופסת גפרורים.
לכוכב כבד כמו נוגה, לא סביר שהיה זנב אי-פעם (ולא משנה מה המסלול שלו), מכיוון שהוא לא היה נותן לרסיסים הסוררים לברוח.

2. נראה לי שאפשר להבין את הפסוק בלי להזדקק לווליקובסקי. תקופות ארוכות בשנה נוגה הוא הכוכב הבהיר ביותר בשמיים, עד כדי פי ארבעה מכוכב השבת הבהיר ביותר (סיריוס=אברק). אני משוכנע שמי שחי לפני תקופת תאורת הרחוב יכול היה לזהות את נוגה במבט אחד.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225150
1. אאז"נ, זנב השביט נוצר כתוצאה מהתאיידות החומרים המרכיבים את ראשו, כשהוא עובר בקרבת השמש. אם נגה היה בעברו שביט סטנדרטי, הוא כבר מזמן היה צריך להתאייד כליל.

2. איני משוכנע שהציטוט של ניצה מישעיהו מדבר על כוכב הלכת. המילה "נגה" בעברית היא משהו קרוב ל"זהר", ויתכן שמקורה בשם הפלנטה, אבל יתכן גם ההפך.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225280
אין לי מושג ירוק בענייני כוכבים, שביטים, ומזלות. קראתי כמה מספריו של וליקובסקי ואני מוכרחה להודות שהם מרשימים מאוד להדיוטות כמוני.
הרושם שלי הוא שההתיחסות לדבריו בממסד המדעי, ומחוצה לו, היא מאוד רגשית. המתנגדים והתומכים בו מאוד אמוציונלים, דבר שקצת מקשה להגיע למסקנה, ואני לא עד כדי כך מתעניינת בנושא עד שארד לעומק הדברים ואחליט בעצמי. מה שבטוח הוא שהספרים שלו לא נראים כמעשה חובבני דמיוני, אלא כחובבנות מלומדת ורחבת אופקים, שהחובבנות בה מתבטאת בעיני, בעיקר באי כבילותו לקונספציות הקיימות. אם כי, כפי שכבר אמרתי אני לגמרי הדיוטה בנושאים הללו.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225362
כשמישהו אומר שהירח נוצר מפונדו גבינה‏1, כבר לא מדובר ב-"אי כבילות לקונספציות הקיימות". אז כבר מדובר בסיפורי מעשיות מופרכים.

הניתוח הפסיכולוגי של הקהילה המדעית הוא אמנם מעניין, אבל ההתיחסות המזלזלת כלפי סיפורי-מעשיות בסגנון הנ"ל, איננה נובעת מ-"תגובה רגשית" של מישהו, אלא מהעובדות‏2.

______
1 זה לא פחות הגיוני מהשיעור באסטרולוניה מתגובה 225036.
2 יש דבר כזה.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225583
תגיד, אתה קראת את הספרים של וליקובסקי? כי אם לא, הרי אתה דוגמא קלאסית של ההתיחסות הרגשית שאני מדברת עליה. אין לך מושג מה הוא אומר, ועל מה הוא מתבסס, ורק על פי ציטוט של הדיוטה כמוני, שיכול להיות גם לא נכון, אתה כבר יודע שזה סיפורי מעשיות, שהזלזול בו נובע מעובדות מוצקות, שגם עליהן לא קראת.

אם כן קראת, אשמח ליותר פירוט.

אגב, בשיחה עם יודעי דבר בספרי וליקובסקי, נאמר לי שאין הכוונה שונוס היה כוכב שביט אלא לכך שהתרגום היותר נכון הוא שהוא היה פלנטה בהתהוות. כמו כן שתחזיותיו של וליקובסקי לגבי הטמפרטורה הגבוהה והרכב איזוטופ מסויים (ששכחתי את שמו) באטמוספרה של וונוס, התאמתו יותר מאוחר, על אף שנשמעו מופרכות בתקופתו.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225587
נדמה לי שכבר נתתי את הקישור בדיון, אבל בכל זאת: מאמרו של אלי אשד "מדענים מתנגשים" דיון 760, ובמיוחד תגובתו של טל כהן: תגובה 43190
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225610
אגב התגובה של טל: אותו מקור יודע דבר, סיפר לי, שאפקט החממה שהציע סאגאן כהסבר לחומו של נוגה, הוכח כבלתי אפשרי, כיון שהכוכב פולט 15% יותר חום ממה שהוא קולט.

הרושם שלי הוא שוליקובסקי מעורר הרבה כעסים משום שהוא מקלקל הרבה דוגמות שהממסדים הארכאולוגיים והפיזיקליים רגילים בהם. במיוחד כשהוא לא "משלנו" כלומר לא גדל אצלנו ולא שמענו עליו מקודם.

בזעיר אנפין אני יכולה לספר על חוויה אישית, שבאמת מצוייה כמה סידרי גודל נמוך מזו של וליקובסקי: לפני כמה שנים גילינו באקראי ממצא מסויים לגבי הדרך בה מתפתחים השרירים. זה לא היה בתחום הרגיל של המעבדה, שהתמחתה בעיקר במערכת העצבים, אבל הממצא היה מעניין ו"הלכנו אחריו". זה גרם לכך שהתגבשה אצלנו תאוריה מסויימת לגבי הדרך בה המיוטום מתפתח, וניסינו לפרסם את זה. נתקלנו בקיר מוחלט. הסתבר שיש כבר מישהו שהיתה לו תאוריה בנושא (שגויה לחלוטין), והוא סרב לאפשר לנו "העולים החדשים" בענייני שרירים, לפרסם. עד שלבסוף פרסמנו את זה בעיתון נמוך. הניקוצים של המבקרים של המאמר ההוא, הולידו עוד עבודה רבה שגרמה לנו להוציא בסופו של דבר סידרת מאמרים בנושא בעתונים טובים, כי הצלחנו להגיע לעורכי העתונים ב"דרך עוקפת", כי ההוא בכל זאת לא היה בעל עוצמה אבסולוטית.
אבל עד היום רוב הציטוטים בספרות הם מהמודל הראשון השגוי. יש אנשים שמרשים לעצמם לתקוף את המודל שלנו גם אם יש להם ביסוס מדעי מגוחך, משום שהם שייכים לדוגמא שהיתה שלטת שם קודם, והאנשים שלהם מוברגים טוב יותר במערכות העתונים. אנחנו מוציאים מידי פעם מאמרים חדשים שמאשרים שוב ושוב את המודל, על אף שזה כבר משעמם אותנו, כדי שהמודל שלנו לא ילך לאיבוד תחת רגליה של הדוגמא הקודמת, על אף שהראנו באותות ומופתים, שיש בה בעיות מהותיות ושהבסיס הנסיוני שלה רעוע מאוד.

אני מתארת לי שמה שוליקובסקי היה צריך לעבור היה פי אלף יותר קשה כי שם הוא הרגיז את כ-ו-ל-ם. לכן בעיני, הבוז והזלזול של הממסד המדעי, אינם מעידים בהכרח על העוצמה המדעית של טיעניו, הרי בעצמי חוויתי מעט מהזלזול הזה על דבר קטנצ'יק לגמרי.
הבוז כמובן גם לא מאשר את טיעניו, אלא צריך להתייחס אל הנושא עניינית, ולהוכיח או להפריך את מה שהוא אומר.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 226160
והתגובה ההולמת את תגובתו של טל כהן: תגובה 74185.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 226162
משום מה השטות הזאת לא יורדת מסדר היום האיילי. תגובה הולמת לתגובה ההולמת: http://abob.libs.uga.edu/bobk/vdtopten.html
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225781
לא קראתי וזה לא דוגמא לשום דבר. אמרתי שמה שאת אמרת שהוא אמר זה סיפורי מעשיות. אם הוא אמר משהו אחר, אשמח ללמוד, אולי באמת אמצע את זה מעניין (ואולי לא). מה הוא בדיוק אמר, אינני יודע (ואם גם את לא בדיוק יודעת והצגת את דבריו באופן מסולף תוך כדי שאת מיחסת לו את הדברים, אז ממש לא הבנתי על מה את מתלוננת - הרי מדובר ב''שירות'' לטובתו של וליקובסקי).

לגבי ''טיעוני'' התגובה הרגשית החביבים עלייך והניתוח הפסיכולוגי של ברי פלוגתא, ששזורים פה לאורכו ורוחבו של האתר בנושאים שונים - זה קצת משעמם לדעתי אז דילגתי.
(וסליחה על השגיאים) 225808
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225895
שווה לקרוא, תמצא את זה מעניין, אני מבטיחה.
הספר האחרון שיצא, על זיהויים של גויי הים כפרס ולא פלשת מרתק. שווה להתאמץ ולצלוח את כל הפרטים הארכאולוגיים שהוא מביא.
שבט דן בא מיוון 225908
בעניין הזה נזכרתי ביגאל ידין שהראה ששבט דן (שמשון הגיבור) איננו אלא (בסבירות גבוהה) שבט דינא היווני.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 225784
הרעיון שנוגה נוצר בצורתו הנוכחית לפני כמה אלפי שנה מתאימה, אולי, לרעיון שהעולם כולו נוצר בערך באותה תקופה, אבל לא צריך לקרוא המון חומר כדי לדעת שזאת אינה תיאוריה מדעית.

אגב, תחזיותי שלי הן שעל נוגה יתגלה במהרה דג נטול סנפיר אבל עם קשקשת. כידוע, בנושאי קשקשת אין מומחה גדול ממני.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 226203
Proof by ridicule!
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 226211
אני לא מנסה להוכיח כלום.
חוצפה שכזו לא נראתה פה מזמן! 226267
סליחה, אדוני, אבל כשאתה עוד היית אייל טירון, עוד לפני הדיון ההוא של האלמוני המקורי, היה באייל מומחה גדול בהרבה ממך לקשקשת (או קשקשים, לפחות), וזה לא מקובל שזכרו יימחק בקלות כזו.
''בקשקשותיך תדבק'' (יחזקאל כ''ט, ד) 226398
לא התכוונתי, ר''ל, לפגוע כהוא זה בזכרו של פופק זצוק''ל, האיש והאגדה. ברצוני רק להביא לידיעתך שיש הבדל מסויים בין קשקשים וקשקושים.
''בקשקשותיך תדבק'' (יחזקאל כ''ט, ד) 226734
זיכרו אולי נמחה אך זיכרותו בעינה עומדת.
חוצפה שכזו לא נראתה פה מזמן! 226733
אולי שמישהו יקשר לדיון ההוא?
חוצפה שכזו לא נראתה פה מזמן! 226761
איזה דיון?
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 226856
הדיון ההוא הוא דיון 972 . וזה (תגובה 71347) "אי השדים" שהוצמד לו, שהיה כנראה "אי השדים" הראשון. בעצם כבר הסברתי את זה כאן פעם, בימים שעוד היה כאן מנוע חיפוש שעבד, איפה זה היה? או, הנה: תגובה 78628 [א].

מי היה מאמין שאני אשרוד עם הניק הזה יותר משנתיים. בינתיים כבר הספקתי כמעט לסיים את התואר, כמעט לסיים את הקנדציה שלי במקום העבודה, להכיר אישה, להתחתן, להביא ילדים[ב], לפעמים בשבת בבוקר הנכדים קופצים עלי וצועקים לי באוזן הטובה: "סבא! סבא!".

<כאן הייתה מסקנה מתבקשת (שלא לומר חשבון נפש נוקב), אבל בינתיים החלטתי לשמור אותה לעצמי>.

___________________
[א] תמיד תתנו כותרות אוקסימורוניות (אפשר גם סתם פרובוקטיביות) להודעות שלכם. ככה יהיה לכם קל למצוא אותן בעתיד.
[ב] תעצרו אותי בזמנכם החופשי.
אתה נשוי לאלמוני הארסי, נכון? מי יתנכם הרבה שנים פוריות! 226858
את רומזת שאני הומו? 226861
כי אני אפילו לא 8%.
:-) 226875
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 238306
אה... תודה, מאלף.

עקבתי קצת אחר הפתיל ההוא, כלפי מעלה. שניכם אכן הגעתם רחוק, דורית לוין השיבה את נשמתה לבוראה, ואיפה ריקי היום?
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 275321
מי אלה דורית לוין וריקי?
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276462
משום מה זכרתי שדורית לוין היתה דמות של מאן, אבל אני רואה שהיא לא מוזכרת באתר. האומנם המחדל הוא שלי?

מקסימום, שים "שירי מירי" במקומה (עוד דמות לא מאנית בעליל).
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276465
דורית לוין היתה דמות של דניאל קלטי, תגובה 74163, תגובה 74166. שירי מירי, אזא"מ - דמות של ליאור גולגר. לגבי ריקי לא ברור - ייתכן שהיתה אמיתית. מישהו יודע משהו לגבי אחת שהיתה כאן, בשם מרילין?
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276818
ריקי היתה אמיתית לחלוטין. עם הפרטת הקיבוץ היא נעלמה מהאייל.
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276466
לוחשים לי באוזנייה, ובצדק, שדורית לוין היתה דמות קלטית.

ואילו ''שירי מירי'' לא קשורה למאן ולא לקלטי, אלא משמשת כשאלה במבחני ידע כללי אייליים, מהסוג המתקיים במפגשים למיניהם.
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276517
שירי מירי = גולגר.
והיתה פה לאחרונה גם אחת, מיטל יסעור, שגרמה לאיזה עקרת בית להזדעזע ולחשמנית להזיל ריר.
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276518
החשמנית בעצמה חשודה כדמות משנה של שכ''ג, ועד שהיא לא תכתוב מאמר למערכת, החשד לא יופרך.
איפה ישנם עוד דיונים כמו הדיון ההוא? 276689
אם לא הבנתם את זה עוד, השכ"ג הוא דמות משנה של החשמנית.
לכן הפירוט המועט על מה שקרה לו בין 1951 ועד היום.
עד יצא כנוגה צדקה ותשועתה כלפיד יבער 238354
הוא רק מקדים תרופה למכה. הרי זו לא הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים באנשים שמאשימים את הקהילה המדעית בחרם והתנגדות על רקע אמוציונלי: דיון 1571.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים