הומת 228105
בעקבות החלטת בית המשפט בנושא הומת היום הכלב שנשך למוות את אביבית גנון, למרות שהוצא צו עיכוב לביצוע ההמתה לבקשת "תנו לחיות לחיות". בעמותת "תנו לחיות לחיות" טוענים כי משרד החקלאות ביצע מחטף.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
הומת 228110
על פי ההלכה צריך להרוג אותו.
גם ההגיון לא לגמרי נגד. כלומר, הרבה כלבים לא יומתו אם ילכו לעבוד בבטחון, אין סיבה להציל דווקא את זה.

ובכל זאת מר לי בפה.

אולי כי כואב הלב איך שטויות שאנשים עושים מובילות להרג יצור חי, ואולי בגלל צרמוניית הנקמנות.

מה שכן, פעם נוספת הצליחו נימוקי שופטים בישראל לגרום לי תחושת אי נוחות אשר למופקדים על הצדק כאן.
חבל על דאבדין 228138
סליחה על ההודעה הזאת, אבל לא יכולתי להתאפק: פרט ל"כלב הרוצח" המתוקשר, הומתו היום בישראל עוד כמה מאות או אלפי יצורים חיים שרבים מהם היו אינטליגנטיים, פיקחים ורגישים לפחות כמו כלב אמסטף ממוצע. בדומה להוצאתו להורג של הכלב, גם הריגתם של בעלי-חיים אלה התבצעה בחסות החוק וההלכה ובכפוף לנהלי משרד החקלאות, וזאת למרות שבניגוד למנוח הם מעולם לא רצחו, לא טרפו, ולא איימו על שלומו של איש בשום דרך.
וגם 228149
יש ילדים רעבים בסומליה, מה אנחנו מתעסקים בשטויות.

(במילים אחרות: לא קשור בכלל. צמחונות היא עניין שונה, נורמטיבית. פה אין כל רווח בהריגתו למעט תאוות נקם, וזאת בדיוק הבעיה)
וגם 228169
בלי קשר לצמחונות, הרבה כלבים חסרי בעלים מומתים בידי הרשויות מדי שנה דרך קבע. שלא לדבר על חתולי רחוב.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228170
אם נניח לרגע, רק לצורך הדיון, שמשפחה נזקקת שהיתה רוצה בכך היתה זוכה לאכול את חלקי גופתו של האמסטף הקטלני הזה במקום לאכול חיה אחרת כלשהי. נניח גם שהאמסטף היה מספק להם יותר בשר מהחיה האחרת, שהוא היה יותר טעים להם ממנה ושהם היו מקבלים אותו לגמרי בחינם מהמדינה. האם זה היה מסלק את הבעייתיות שבהריגת הכלב מעל סדר היום?

אני חושב שלא. למעשה, הדרך שבה החברה הישראלית התייחסה לתאילנדים שלכדו כלבים וחתולים בשטח המדינה ואכלו אותם, מראה שההבדל בין שני המקרים הוא לא רק סיבת ההרג, אלא גם - או בעיקר, או רק - מינם הביולוגי של הקרבנות. לדעתי, מאחורי שדרוגם של כלבים וחתולים מעל, נניח, חזירים, אין אפילו שביב של רציונליות. העובדה שהגזענות הזו היא נורמטיבית, אינה מכשירה אותה יותר מאשר הטענה (הגזענית והמופרכת, למיטב ידיעתי) ש"הכאת נשים היא נורמטיבית בחברה האתיופית, ולכן לא צריך להתעסק בזה יותר מדי (וחוץ מזה בסומליה יש ילדים רעבים אז תפסיקו להתעסק בשטויות)."

אגב, בינתיים חשבתי על עוד משהו מעניין: כיום, כל בעל כלב רשאי לקחת אותו לווטרינר ולהמיתו, ואם הוא משלם מחיר מלא עבור הברביטורט והעבודה, הרבה וטרינרים לא ישאלו אותו שאלות מיותרות ופשוט יבצעו את מה שנדרש מהם. בעליו לשעבר של האמסטף היה כנראה הראשון שדרש את המתתו, מיד לאחר המקרה המצער, וכאמור, זה נורמטיבי, חוקי ומקובל שבעל כלב יחליט החלטה כזאת לגבי הכלב שברשותו גם כשהנ"ל לא הרג אף אחד. אז מה נשתנה?
פרה אוכלים, כלב מלטפים‏2 228177
אי אפשר להסיק מזה שסוגנות‏1 אינה רציונלית את זה שסוגנות אינה מוסרית. חתולים וכלבים חביבים עלינו יותר מחזירים, מלפפוני ים, פרות ושרצים. בהנחה שלא מקבלים את ההנחות שלך לגבי זכויות שיש לתת לכלל בעלי החיים, איפה אתה מוצא בדיוק את הבעיה/חוסר-עקביות/מוסר-כפול בדאגה לכלבים/חתולים/חיות-מחמד ואי אכפתיות מחזירים/פרות?

______
1 Speciesism
2 וזורקים לו נתח מסטייק הפרה, אם הוא מבקש יפה.
אפשר גם ללטף פרה, היא לא נושכת 228184
אני אמרתי שסוגנות אינה מוסרית? סתם, סתם, בצחוק.

טוב, חצי בצחוק, כי אני באמת לא התייחסתי פה ישירות לעניין המוסרי. בפתיל הזה בסך הכל הצבעתי על תופעה שבעיני היא מוזרה: מדי יום הורגים בישראל מאות או אלפי חיות, אנשים פרטיים הורגים את הכלבים שלהם בלי שיצטרכו לקבל אישור מאף אחד, ופתאום כל המדינה כמרקחה בגלל כלב אחד שהרג ילדה ושגם בעליו ביקש להמיתו. אני מצטער, כמובן, על הריגת הכלב, אך מתקשה להבין את העמדה שמשלבת התנגדות להריגת הכלב הספציפי הזה עם אדישות מוחלטת כלפי מה שעובר מדי יום על כלבים אחרים ועל חיות אחרות בחסות החוק, ההלכה, הנהלים והתקנות.
היא לא נושכת, אני כן (במילים אחרות: "אסור לשחק עם אוכל") 228189
זה ממש לא מה שאמרת בתגובה 228170. פה אתה מדבר על חוסר הקונסיסטנטיות והאבסורד שנובעים מהאכפתיות מהכלב הספציפי לעומת חוסר אכפתיות למה שקורה לכלבים אחרים (ואין לי מושג איך החלטת שלגילית לא אכפת ממה שקורה לכלבים אחרים) ושם דיברת במפורש על האבסורד שנובע משידרוגם הלא צודק/רציונלי של חתולים וכלבים מקבוצת החיות האחרות ועל סוגנות ("מינם הביולוגי של הקרבנות" וכו').

אני מבין מה אתה רוצה בראשון, אבל לא מבין מה רצית בשני (הרחיבו את "בלי הבדל דת, גזע ומין" ל-"בלי הבדל דת, גזע, ומין, תרתי משמע" ולא סיפרו לי?).

בלי קשר ולמרות כל זה, אני חושב שהשאלה שלך מהפיסקה השלישית אכן מעניינת.

(דיסכלייזמר: לי לא ממש אכפת מהכלב הספיציפי. העיקר שירחיקו אותו מבעליו הנוכחיים ומילדים. אם הפתרון היחידי הוא הרדמתו - שוין. אם מישהו אחראי מתנדב לאמץ אותו ולקחת אחריות, תוך כדי התחיבויות לרסן את הבהמה ולנהוג בו כחיה מסוכנת - תפאדל).

_______
סליחה על סירבול המשפטים. אני כותב בחושך בלי לראות את המקלדת, תוך כדי נסיונות לא לעשות רעש ועושה את כל זה מהר ככל האפשר בשביל לחזור לענייני לימוד ושנינה של דברים-שלא-ממש-רציתי-לדעת.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228186
א. אבל זה לא קרה. אנחנו מדברים על טריפ הספציפי שנשך למוות את אביבית גנון.
ב. כל בעל כלב יכול להרדים אותו אצל הוטרינר? לא ידעתי, וזה נשמע לי מופרך.

אם בעלי חיים מומתים, בצדק או לא, זה דיון בכלל לא רלוונטי. הוא חשוב ומהותי, אבל פשוט לא קשור לעניינו.

בכוונה ציינתי שאני לא יודעת מה נכון. אישית, עצוב לי עליו, הוא נראה לי קרבן של אנשים רעים. יכול להיות שבהינתן, זה היה הדבר הנכון לעשות (הלכתית זה נכון, ואף אחד הרי לא היה מאמץ אותו). באין דעה נחרצת אני לא חולקת על *עצם זה שהרגו אותו*, אלא על הטיעונים הנקמניים שליוו זאת, דוגמת "הכלב רוצח", שהשמיעו אלו שאמורים להיות קצת מעל פופליזם נחות מסוג זה.
כיוון שזו הפעם הראשונה בישראל בה כלב מוצא להורג בגין רצח, באמת אין טעם לגרור את הדיון למיצי החתול שהוטבע בנהר. עצוב, כמובן, על מיצי, אבל מה שמפריע לי זו קטנות הנפש שגילו העוסקים בעניין, תאבת נקם קמאית שלא ציפיתי לה מהם. אני לא מדברת על חוסר כבוד לבעלי חיים, אלא על נקמנות שאינה מבחינה בנסיבות.
דיבה 228203
מרשי ז"ל מוחה על השימוש במילה "רצח" לתאור פעולתו המתוקשרת ובעלת התוצאות הטרגיות. מרשי מבקש להבהיר כי לא הוכחה כוונת זדון, מעולם לא הוכח עניין התכנון מראש, וגם שאלת היותו אחראי למעשיו בזמן ביצוע העברה לכאורה לא עמדה למבחן בפני בית משפט. מהיכרות אישית אני יכול להעיד שההבחנה המתבקשת בין טוב לרע מוטלת בספק, כיון שמרשי גודל על-ידי יצורים שבעצמם אינם מכירים את ההבחנה הזאת. כמו כן, מרשי ביקש להוסיף, במילותיו שלו: "האו, האו" (כנראה זה ד"ש למר אנשלוביץ, אך איני בטוח).

אם לא תתנצלי בפומבי על ההאשמה הבלתי מבוססת שהטלת במרשי, לא תשאירי ברירה בידינו אלא לנשוך אותך קלות במקום שהצניעות יפה לו.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228207
הכלב לא הוצא להורג על רצח. הכלב, שהוא מסוכן לבני אדם (שלא באשמתו אלא באשמת מגדליו, אך זו נקודה שהיתה עומדת לזכותו רק אם היה אדם, מה לעשות), *הומת*, משום שאפשרויות אחרות שהועלו לצורך הטיפול בעניינו ("אבטחת יישובים"), נמצאו בעייתיות יותר מן האפשרות שבסופו של דבר נבחרה ובוצעה.

יש לזכור כי ההחלטה היא החלטה רשמית, ולא החלטה של מגיבי ואלה או Ynet חמומי המוח.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228225
גם המחליטים הרשמיים (השופט, שר החקלאות ושאר שרים) מיהרו, כמיטב המסורת, "לגנות את התוקף" (הכלב חייב למות, אסור לגדל כלבים מסוג אמסטף, אסור לטייל אתם מתחת לגיל 18 וכולי. מנימוקי השופטת: הכלב אחראי למעשיו, הוא נושך כשהוא רוצה, זה לא קשור לבעלים שלו. שר החקלאות: טובים ילדים חיים מכלב מת).

באופן עקרוני יש לי בעיה עם יומרות אנושיות לנטילת חיים. במקרה הזה אפשר להתווכח. אבל האופן בו הגיבו הציבור והגורמים הרשמיים היה תמוה ומבזה. מהם מצפים ליותר שכל ישר ממגיבי "ואללה", עצוב להיווכח שהם מכוונים את דבריהם אל ההמון הזועם.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228226
כמות הדמגוגיה שנשפכת בנושא הזה באמת עוברת כל גבול. אם אפשר היה לטפס על הטמטום ולהגיע למפלס השטויות הפופוליסטיות יכולנו להרויח עשרה מליון דולר בקלות. דיון 1992
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228228
רק אם היה אפשר לחזור על זה פעם נוספת תוך שבועיים.
סומליה קשורה 228229
לא אוכלת?
סומליה קשורה 228231
איך זיהית שאני כתבתי את התגובה ההיא?
סחבק תותח. 228235
(תזכיר לי, על איזה תגובה אנחנו מדברים?)
:-)
לטובת קהל מאזינינו בחו''ל 228237
תגובה 228156
מכמונת הראובנים האלמוניים 228241
עד עכשיו דוקא חשבתי שזה יותר מתאים לפרסונה אחרת.
מכמונת הראובנים האלמוניים 228243
אני מתאמן על הפרסונות שלי בעילום שם.
סתם,אין לי כוח נפשי לנהל פרסונות. מי חשבת שזה?
מכמונת הראובנים האלמוניים 228247
אני מנוע מלגלות. הריסק גבוה מדי. אנא קבל את התנצלותי.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228230
חוששני שכאן חוזרים על זה על שתי שניות, כך שאני לא רואה שום בעיה. ''הכלב אחראי למעשיו'' - ברצינות. בפעם שאחרונה ששמעתי את המשפט הזה, זאת היתה האקסית שלי שקיטרה עלי באוזני חברה שלה. מזל שהלכנו לגישור, אחרת השופטת היתה עלולה להחליט להרדים אותי.
משפט יכול להיות משעמם אבל 228232
בגישור לא נרדמת?
אינסומניה 228244
לא קל להרדם כשכל ניקור עלול לעלות לך עשרות אלפי שקלים.
סומליה באמת לא קשורה, אבל 228234
אני חושב שיש להפריד הפרדה מוחלטת בין הגורמים השיפוטיים לבין הפוליטיקאים, שכל מה שמעסיק אותם זה מספר ההופעות התקשורתיות שלהם. הגורמים השיפוטיים, שיקוליהם אחרים. כשהשופטת דיברה על כך שזה לא קשור בבעלים שלו, היא התכוונה (לדעתי) לכך שגם אם ישגיחו עליו אנשים אחרים - עדיין יתעוררו איתו בעיות בלתי ניתנות לשליטה, ובזאת צדקה השופטת.
את צודקת 317299
את צודקת
חוצפה של בעלים 228136
הבעלים של הכלב התראיין היום לחדשות 10 בעקבות המתת הכלב. מסתבר שהחלאה *תומך* בהמתת הכלב, רואה בזה "עונש", ואומר שלמרות שזה לא יחזיר את הילדה, לפחות הוא ירגיש שהם עשו משהו לטובת הילדה.

פלא גדול שיצא לו כלב כזה?
חוצפה של בעלים 228151
"החלאה"?

האיש הזה מטומטם, זה נכון. אבל כדי שהוא ימסור באצילות את הכלב שהרג את בתו לידי הרשויות, הוא צריך להיות גדל נפש, ותסכים איתי שאפילו אנשים חכמים היו מתקשים להיות גדלי נפש בסיטואציה כזו.
חוצפה של בעלים 228152
נכתב בציניות, נכון?

(במקרה שלא: הכלב נלקח ע"י הרשויות כשהגיעו לטפל בילדה. נדמה לי שהאב בכלל לא היה בסביבה באותו זמן.)
חוצפה של בעלים 228167
לא, אבל אולי לא התנסחתי נכון. התכוונתי שכדי לתמוך בהשארת הכלב בחיים הוא צריך להיות גדל נפש וכו'.
ובשולי הכתבה 228148
כמעט ארבע שנות מאסר נגזרו על אדם שחתך את אוזניה של כלבתו והיכה אותה במוט ברזל - נדמה לי שזהו עונש חסר תקדים בחומרתו.

חשבתי שבית משפט השלום יכול להטיל שלוש שנות מאסר, לכל היותר. האין זאת?
מגיע לו 228153
אנשים כאלה מסוכנים לציבור הרבה יותר ממעלימי מס למינהם. שלוש שנים נשמע לי מעט.
טעיתי 228162
בימ"ש השלום יכול להטיל עד שבע שנות מאסר:

אני כמעט בטוח שהמקסימום היה שלוש שנים. האם השינוי בסמכויות בתי המשפט נגע גם לתחום הפלילי?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים