פורטוגל עלתה לחצי הגמר 228380
מה שכמובן מוכיח את העובדה שאין צדק בעולם, וגורם לי לתהות אם יש אלוהים‏1. אבל היה משחק נהדר. לפחות זה.

1 נו, טוב, ברור שיש, אני רק לא מבינה למה הוא מעדיף את פורטוגל על-פני אנגליה.
פורטוגל עלתה לחצי הגמר 228382
אי אפשר לשמור על המלכה כל הזמן וגם לתת לנבחרת לנצח. שיחליטו האנגלים האלה.
פנים אנגליות ומעיל קצת משומש 228386
בסרט הזה שבו אנגליה מובילה על פורטוגל ובסוף עפה כבר היינו.
יש לי אמפטיה לאנגליה אבל היא מיצתה הכל אחרי שרוני נפצע,ובקהאם הפך ללוזר האולטימטיבי של האליפות עם שני פנדלים מוחמצים.
סקולארי הנהדר עשה חילוף אמיץ כשהוציא את פיגו והימר על הרכב התקפי לחלוטין,וראה שכר להחלטתו.
איך נפלו גיבורים 228390
''ובקהאם הפך ללוזר האולטימטיבי'' וכו'- הרשה לי להנהן בהסכמה (ובעצב).
אליפות אפריקה 228402
אוי, לא ראית שהנקודה של הפנדל שם היתה דפוקה?!
היה פשוט מביך לראות איך אחרי ההחטאה של בקהאם, כל בעיטה לוותה בטקס מקדים שבו במשך שניות ארוכות ניסה הבועט התורן ליישר את הדשא, כדי שאפשר יהיה לבעוט בכדור כמו בנאדם. בסוף התגלה בעל תושיה שפשוט לקח את הכדור והניח אותו מימין לנקודה המקורית. אני מציע שאת הגמר יערכו במכתש ברמת-גן. חבל שכבר הרסו את ימק"א.

__________
ההמ"ה, מתוסכל, מוצא תירוצים, וזורע בהלה וייאוש בערי הולנד, כשהוא מכריז על העברת תמיכתו לנבחרת הכתומה.
אליפות אפריקה 228406
העיקר שלא תניח את טלפיך על נבחרת צ'כיה.
ומי הבא בתור? 228408
צ'כיה היא באמת הבאה בתור, אז אני מציע שתתחיל להחזיק אצבעות להולנדים מול השבדים.

ובפינת כדור הבדולח: לאחר שנערתי וטלטלתי אותו הצלחתי לחלץ ממנו את הנבואה הבאה: בגמר יפגשו פורטוגל וצרפת (שזה שיחזור של חצי הגמר מיורו 2000).
ומי הבא בתור? 228582
צב"ר מההתכתבות הזו בינך לשכ"ג.
אכפת לך לתמוך בצרפת הלילה? ‏1

______________

האלמוני הארסי מנסה לארגן לצ'כיה משחק קל בחצי גמר
משחק קל? 228584
ראית מה לטביה (כמעט) עשתה לצ'כיה? מדובר לדעתי באותו סגנון רק שהיוונים קצת יותר מוצלחים בו.
משחק קל? 229980
כמו שכתבתי, כנראה לא משחק כ''כ קל. אני גם מאמין(לעולם לא נדע) שאם צרפת הייתה מנצחת את יוון, צ'כיה הייתה חוגגת היום עלייה לגמר.
ומי הבא בתור? 228671
אתה מוזמן לחלוק אתי את הפלאט דה ז'ור(1): מוסקה עם נתחי ברט. אני מתחיל להתרגל לטעמו של הכובע (עשיר בסיבים!), אבל לא מבין למה בסוף הארוחה עוד זורקים עלי צלחות.

___
(1) הייתי כותב את זה בצרפתית לו ידעתי לאיית.
''ארליך, תביא אורז, מקרוני וביצים'' 228729
האמת, המשחק היה כל-כך משעמם עד שמצאתי את עצמי ממיין את השחקנים הצרפתיים לקטגוריות של מוקה ושוקו. ואני גם לא מבין מה ההתלהבות מיוון, סתם קבוצה בונקריסטית מגעילה, שמשחקת עם שמירות אישיות כמו לפני 15 שנה (הצעתי כבר להעביר את הגמר למכתש? אה, כן). כולם חשבו שנפטרנו מהגרמנים כבר בשלב הבתים, אבל בעצם קיבלנו בחצי הגמר סוג של נבחרת גרמניה, רק עם שמות מעפנים.

והייתי מצטרף אליך לארוחה, אבל הקיבה שלי עדיין לא סיימה לגמרי לעכל את הכובע ההוא מההימור על זה שמכבי ת"א תפסיד בגמר היורוליג.
''ארליך, תביא אורז, מקרוני וביצים'' 228749
כן, כנראה שכל טורניר גדול צריכה להיות נבחרת איומה ונוראה, הגנתית ומעצבנת אחת שמגיעה גבוה מדי - דרום קוריאה ב-‏2002, איטליה ב-‏2000, איטליה ב-‏1998, גרמניה ב-‏1996, איטליה ב-‏1994, כל הנבחרות ב-‏1990.
''ארליך, תביא אורז, מקרוני וביצים'' 228767
מה ש(אם יש מי) שמתלהבים מיוון, הוא שגם הגנה צריך לדעת לעשות.
להבדיל מנבחרת אנגליה המהוללת (מה מלהיב בה?), אשר בשני המשחקים בהם התגוננה הפסידה בסופו של דבר, כי רפרטואר ההתגוננות שלה כלל רק הרחקות כדור הרואיות משהו(1), אבל חסרו כל מטרה פרט להרחקת הכדור מאזור השער, יוון התגוננה נכון, גם טקטית וגם טכנית. למי שהגנה היא כוס האוזו שלו, יוון היא הכתובת.

___
(1) בשלב מסוים של המשחק אנגליה-פורטוגל ראיתי את וינסטון צ'רצ'יל עומד ומלהיב את Backhome וחבריו, מדרבן אותם ב"דם יזע ודמעות", ומכוון לעברם את אמרתו "מעולם לא חבו רבים כל כך" וכו'. הקרב על בריטניה כלל פחות מעשי גבורה מאותו משחק רבע גמר.
''ארליך, תביא אורז, מקרוני וביצים'' 228793
נכון. אין ספק שיוון שיחקה *טוב* יותר מצרפת. אבל לא *יפה* יותר (ולא שצרפת שיחקה יפה). ובכלל, מבחינת היופי של המהלכים, גם אנגליה אף פעם לא הרשימה אותי. תמיד‏1 טענתי בפני חברים אוהדי אנגליה שמדובר בנבחרת בינונית, שאם לא היו נותנים לה כבוד בגלל השם, בטח גם לא היתה מגיעה לרבעי גמר למיניהם. שלשום, פורטוגל החזיקה בכדור כ-‏70% מהזמן ושיחקה יופי של כדורגל. אנגליה נצמדה לאימרה - "יותר חזק, יותר מהר, יותר גבוה" ונהגה כך בכדורים אותם העיפה ליציע.
צ'כיה, הולנד, קרואטיה ב-‏98', פורטוגל (גם ב-‏2000, גם בטורניר הנכחי) ובטח שצרפת, סיפקו פעמים רבות כדורגל נהדר. הולנד-צ'כיה בטורניר הנכחי יזכר לי כאחד המשחקים המדהימים שראיתי אי פעם.

1 - היה יוצא דופן אחד - כאשר מקמנמן פתח בהרכב, היה מדובר בנבחרת הרבה יותר טובה. מה ששחקן יצירתי אחד יכול לעשות מחבורה של שחקנים בינוניים אך ממושמעים טקטית...
''ארליך, תביא אורז, מקרוני וביצים'' 228801
זה בסדר, אנחנו מסכימים.
באופן כללי יש שלוש תשובות לשאלה מה מטרתו של משחק כדורגל:
א. לספק חוויה אסטטית ומהנה לקהל הצופים.
ב. להחדיר את הכדור לשערו של היריב יותר פעמים, או במקרה הגרוע מספר זהה של פעמים, שהיריב מצליח להחדיר את הכדור לשערך.
ג. להוציא את הכדור משערך פחות פעמים, או במקרה הגרוע אותו מספר פעמים, שהיריב מוציא את הכדור משערו.
לפני שהמתמטיקאים שבקהל יצעקו שב' וג' זהים (a>=b == b<=a) אז הם לא. כדורגלנים הם לא מתמטיקאים.
אסקולה א', המזוהה בעיקר עם חיים ברעם, משום מה אינה מקובלת במיוחד על מאמנים, מנהלי קבוצות, ועל רובו של קהל האוהדים.
אסקולה ג' מזוהה בעיקר עם הכדורגל הגרמני (כולל אלי גוטמן), אסקולה ב' בעיקר עם הכדורגל הלטיני. (*לא* כולל איטליה).
Football from HELLas 228848
התשובה שלי - ואני מניח של רוב חובבי הכדורגל - היא שזה תלוי. כשמשחקות שתי קבוצות שלא איכפת לי מי מהן תנצח, אני רוצה שיתפתח משחק יפה, שבעצם מה שזה אומר ב99% מהמקרים - זה הרבה גולים‏1.
כמשדובר בקבוצה שאיכפת לי ממנה‏2, אז ברור שכמו שאמר פעם איזה מאמן (כדורסל) אמריקאי: "הנצחון הוא לא הדבר החשוב ביותר, הנצחון הוא הכל". כך שאם היינו מחליפים במשחק אתמול את נבחרת יוון בנבחרת ישראל, ברור שלא הייתי מוצא את המשחק משעמם, וגם לא הייתי מוצא שום בעיה בצורת המשחק של הנבחרת.

לגבי המחמאות ליוון על משחק ההגנה המשובח לכאורה, יש כאן איזשהו פרדוקס שאופייני בעיקר לכדורגל, שעל פיו בעצם עדיף לך להיות האנדרדוג. מי בעצם קבע שצרפת אמורה לתקוף ויוון אמורה להתגונן? למה לא להיפך? הרי לא מדובר כאן במשחק שבו צרפת צריכה את הניצחון יותר מיוון, וברור שמבחינת כל קבוצה הרבה יותר קל להתגונן ולצאת למתפרצות, מאשר לנסות ליזום ולפרוץ מערך הגנתי מעובה, מחוזק בשמירות אישיות. מה עוד, שבניגוד לשניכם, אני לא מוצא שום דבר משובח במיוחד במשחק ההגנה היווני. לדעתי היה כאן בעיקר משחק רע ושבלוני של הצרפתים‏3. המחמאות ליוונים הן בעיקר פונקציה של עוד דבר שאופיני מאוד לכדורגל והוא פרשנות המתבססת באופן מוגזם על "מבחן התוצאה". משהו בסגנון של: יוון ניצחה ולכן היא שיחקה טוב יותר. זאת למרות שבכדורגל, בניגוד לענפי ספורט אחרים (שאני מכיר), קורה לא אחת שהקבוצה ששיחקה טוב יותר דווקא מפסידה. אם המשחק היה מתפתח באופן דומה אבל בסופו של דבר צרפת כן הייתה מצליחה לנצח - היא הרי בכל זאת הגיעה לשניים או שלושה חצאי הזדמנויות, שלפחות אחת מהן יכלה לההיפך ללא קושי מיוחד לשער - אני מעריך שלא היינו שומעים שום דבר על משחק ההגנה החכם של יוון, או מחמאות אחרות בסגנון.

________
1 יש כל מיני שגיא כהנים, שמסוגלים ללקק את האצבעות גם מכל מיני משחקי 0:0, שהם זיהו בהם כל מיני טקטיקות חדשניות ומרתקות (חיים ברעם הוא סוג של קיצוניות, קצת גרוטסקית, לכיוון ההפוך).

2 ולמען האמת, בהקשר לדעה אחרת שהובעה כאן, אני קצת מתקשה להבין איך אפשר לאהוב כדורגל בלי לאהוד אף קבוצה.

3 כפי שציין אברהם גרנט במהלך השידור, יש היום דרכים לא רעות להתמודד עם שמירה אישית (הרי אף מאמן לא ירד מהשיטה הזאת כי התחשק לו לספק לקהל כדורגל מענין יותר).
מ''ש 228407
והמכתש זה בכלל בגבעתיים!
סתם, שתדעו לכם.
Hup Holland Hup 228838
והבאה בתור פורטוגל. לא נשכח ולא נסלח!
שם באופק הכתום סופה רועמת 228843
עכשיו אני רגוע,ההימור שלי על גמר צ'כיה-פורטוגל הפך בנקר.
שם באופק הכתום סופה רועמת 228893
צ'כיה שיחקה עד עכשיו שלושה משחקים, ובשלושתם מצאה את עצמה בפיגור.
מספיק שהדנים (או היוונים בשלב הבא) יצליחו גם הם להוביל (אם לטביה הצליחה למה הם לא?) ואז יתחילו להעיף כדורים ליציע, ליפול במסתוריות ולבדוק מקרוב את מצב גבעולי הדשא כדי שהצ'כים יסיימו את האליפות.
שם באופק הכתום סופה רועמת 228922
לגבי יוון, אני אחזור על מה שכתבתי ב- תגובה 228584 יוון מומחית במשחק הגנתי יעיל(לא רק להעיף כדורים מהיציע), ולטביה הצליחה למנוע מצ'כיה לכבוש עד הדקה השבעים ומשהו למרות משחק התקפי וטוב שלה (ורק בדקה ה-‏86 היא הצליחה לכבוש את שער הנצחון). ככה שאם צ'כיה עולה לחצי הגמר, היא ממש לא הימור בטוח.
לעומת זאת, דנמרק היא לא כזאת, היא באופן קבוע לאורך השנים משחקת בהתקפיות מול כל הנבחרות, ואני מאמין שהיא תתן פייט יפה(במובן החיים ברעמי של המושג) לצ'כיה היום.
חמור קופץ בארוש 229967
אני מציע שתתעניין אצל ד. הגלילי, שמעתי שהוא מכיר כמה מתכוניי כובעים מצויינים.
כשהייתי באתונה שם היתה לי חוויה שעליה לא סיפרתי 229975
לכובע שלי שלוש פינות,אז כמה דברים שאתה לא טורח לספר עליהם:

א. הבנקר נולד בעקבות הצהרתך שאתה מעביר את תמיכתך להולנד והיא תדיח את פורטוגל תגובה 228838
פורטוגל כידוע בגמר.

ב. חציו השני של הבנקר נכשל משום שבניגוד לאזהרתו של שכ"ג תגובה 228406 העברת את תמיכתך מהולנד המודחת לצ'כיה תגובה 228408 ובכך חרצת את גורלה להיות מודחת גם כן. ‏1

1 בשם חובבי הכדורגל היפה באשר הם,אבקשך להצהיר באייל בטרם יום ראשון על העברת תמיכתך ליוון.
הקטר הצ'כי נעצר באוטו 229981
עם כל הכבוד, כל הנתונים הללו היו בידייך *לפני* שיצאת בהכרזתך הנמהרת. אם היית כל-כך בטוח בכך שהנבחרות המועדפות עלי‏1 יעופו, היית צריך להמר בנקר על גמר בין פורטוגל ליוון. אבל לא, אתה בחרת להמר על צ'כיה - נבחרת מצחיקה שאפילו לא משתמשת בשמירות אישיות - אז עכשיו במקום לנסות לברוח מאחריות, תתמודד עם ההשלכות.

לגבי הגמר ביום א', כרגע אני באמת נגד היוונים, אבל לא באמת איכפת לי מהפורטוגלים. להיפך, אפילו די מעצבן אותי איך שכולם מפרגנים להם בפטרונות. "עם נהדר", "עם נפלא", "עם סגולה" - סתם מדינה פרימיטיבית. קצת כמו יוון, בעצם. מי בכלל קיבל את שתי המדינות האלה לאירופה?

1 האמת, יותר משהייתי בעד צ'כיה במשחק הזה הייתי נגד יוון (וגם לא ראיתי את כל המשחק), ככה שאני לא חושב שהצ'כים עפו בגללי.
ואז פס ‏1 אחד לשני לחש,המלך מת 229996
לא הגזמת? שאני אשים בנקר על יוון בגמר?
הראש שקלל היטב את הנתונים המדאיגים,את אזהרת הרווח שפרסמת,ואת הניתוח הרציונלי של אסף,אבל הלב הצ'כי סירב להשתכנע.

1 טוב לא בדיוק פס,אלא הרמת קרן ונגיחה,שנראית כמו מעשה של כייס מתועב המנצל דוחק ערבוביה ועייפות,ובנוסף הכיוס מתבצע כך שתגלה אותו רגע אחרי שירדת מהאוטובוס ודלתותיו נסגרו,כך שלא נשאר לקורבן אפילו די זמן להתעשת ולהגיב.

ונשאלת השאלה אם אוטו-רגל מצא שיטה שבעזרתה יצליח להפוך נבחרת ים-תיכונית למשהו אירופי טקטי וממושמע‏2
2 בשעות אלו ממש גברי לוי מנסה ליצור איתו קשר.
כשהייתי באתונה שם היתה לי חוויה שעליה לא סיפרתי 229999
1 אתה הרי יודע שלא משנה מה הוא יצהיר באייל. אם בלבב פנימה, במקום שבכלל לא נתון למרות השכל והרצון החופשי, הוא תומך בפורטוגל, אז אבוד.
כשהייתי באתונה שם היתה לי חוויה שעליה לא סיפרתי 230059
הניתוח שלי להפסד הצ'כי הוא הגיל (או מצב הפרוסטטה) של מאמנה.
מי שצפה בשידור בטלוויזיה הישראלית, שמע בתחילת ההארכה את אבר(ה)ם גרנט מספר לצופים כי בזמן ההפסקה שבין תום 90 הדקות לתחילת ההארכה המאמן היווני (כלומר, הגרמני שמאמן את היוונים) כינס את שחקניו על המגרש ותדרך אותם, ואילו המאמן הצ'כי מיהר לחדר ההלבשה.
ימונה אסאד המנוח למאמן צ'כיה, ויפה שעה אחת קודם.
פורטוגל עלתה לחצי הגמר 228463
היתה לי סימפטיה כמעט שווה לשתי הנבחרות, עם העדפה לפורטוגל שהלכה וגברה לקראת סוף המשחק. באמת היה משחק נהדר שבדקה ה118 או ה119 שלו אמרתי: חבל שזה הולך להסתיים עוד מעט.
אבל למה זה שנבחרת המפונקים (בקהאם, אני תוהה אם הוא יוכל לחזור לאנגליה בגלגול הזה אחרי הפנדל שפספס) הפסידה לנבחרת היחידה שלא תפסתי את שחקניה יורקים על המגרש, אומר שאין צדק בעולם וזה, מבין כל הדברים, מאיים לערער את אמונתך באלוהים?
אלוהים דווקא אוהב נבחרות כמו פורטוגל, וגם אני הצבעתי פורטוגל.
שמישהו יזכיר לי למה קמתי הבוקר? 228492
תראה, לפי הסקר (וכידוע לסקרים באייל משמעות סטטיסטית מרובה), יש יותר אוהדים לאנגליה מאשר לפורטוגל, ומכיוון שאלוהים הוא אלוהים של כולם‏1 אז חשבתי שמכיוון שאי-אפשר לרצות את כולם, לפחות הרוב יהיה מרוצה.

סתם. זה לא באמת אומר שאין צדק בעולם, פשוט אין צדק בעולם שלי. אה, וזה גם לא באמת מערער את האמונה שלי (רק טיפ-טיפונת), שאותה מערערים רק דברים חשובים באמת (כאן עמדתי לכתוב רשימת שטויות, אבל החלטתי לחסוך אותה מכם, אפשר לשלוח לי תודות לדואל).

1 ושלא יספרו לכם משהו אחר.
שמישהו יזכיר לי למה קמתי הבוקר? 228505
בכל פעם שהאמונה שלך מתערערת אפילו טיפ-טיפונת, תיזכרי בפיני גרשון ועשרת המופלאים שלו, והיא תשוב אליך חזקה מתמיד.
שמישהו יזכיר לי למה קמתי הבוקר? 228511
ושוב מתבקשת תמונה:

שמישהו יזכיר גם לי 230982
למה התמונה הזאת מזכירה לך למה קמת בבוקר
חשבת: ווי מפגש האיילים היום. אבל נזכרת שזה היה לפני שבוע 228954
לפי הסקר נדמה לי שהרוב כאן אוהדים את בית''ר פרובנס.
אז יאללה, אם יש אלוהים תיקח בית''ר פרובנס אליפות לאלתר (אני אישית עוד חי את הימים של דינמו מסחה האגדית).
ואתמול, הולנד ושוודיה שיחקו משחק שהיה זהה באורכו אך לגמרי לא באיכותו למשחק בין פורטוגל לאנגליה. נצחונה של הולנד הוא צדק פואטי, למדינות שסוגרות ביניהן תוצאות בכדורגל כמו באירוויזיון לא מגיע לעלות לחצי הגמר. אם צ'כיה תשלים את הצדק הזה היום מול דנמרק, יש סיכוי שהגמר יהיה שידור חוזר של המשחק הטוב ביותר עד כה, בין צ'כיה להולנד.
אבל אני מהמר על גמר צ'כיה פורטוגל.
פורטוגל עלתה לחצי הגמר. ויוון. 228981
כמו שאמר קאטו הזקן, ואפילו אני הרבה יותר זקן ממנו כשהיה צעיר, נא לא לשכוח את יוון כשמדברים על סיכויי קרתגו ביורו 2004.

ואני גאה על בחירתי המוקדמת באלה הבועטים בישבנן של פרימדונות מהזן הצרפתי.

יאסו חארטהתיקוס!
(או איך שקוראים לו, ההוא)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים