הצד השני של המטבע 229561
המוח הגדול אולי מאפשר את התפתחות המוסר, אבל גם את השקר: http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99996... (לא ברורה לי הסיבתיות שם, נראה לי סביר באותה מידה שמי שכבר יש לו מוח מפותח מנצל אותו כדי לשקר).
הצד השני של המטבע 229823
אני מסכים עם התמיהה שלך. חוץ מזה, אם כבר מחפשים הסברים לגידול המשמעותי של המוח אצל בני אדם, אפשר להגיד שהוא נבע דווקא מהסיבה ההפוכה: מרוץ חימוש בין הפרטים השונים במטרה להיות יכולים לצפות מראש רמאויות של פרטים אחרים. כלומר: טרום-אדם פתי לא היה שורד, כי כולם היו עובדים עליו, ורק טרום-אדם בעל מוח גדול שהיה יכול להבין מתי דופקים אותו ולמנוע את זה, יכול היה לשרוד.

לפי התאוריה הזאת, הישראלים ששונאים להיות פראיירים הם פאר היצירה, ושוב הוכחנו שהיהדות צודקת.
(:
הישראלים 229873
בהתייחס למשפט האחרון שלך, אני מכיר הרבה אנשים המשועבדים לפחד מלהיות פראיירים‏1. אלו לא חיים נעימים (בזוגיות, בעבודה, בכביש, עם עצמך) ולעיתים גם קצרים (בכביש למשל).
הכל במידה כמובן.
____________________
1 שזה אומר להחמיץ הזדמנויות ו/או להיות מנוצל(?)
כן, הפכנו לחרב פיפיות של יצר ההישרדות... 229989
שקרי יוסריאן: עורמה טקטית המוכוונת לחמוק מאלימות החזקים פיזית. 229991
יש להבחין להבנתי בין 2 סוגי שקר או עורמה: זה המיועד לחמוס קנינים של האחר. וזה המיועד להנצל מתפעול אלימות מצד בעל כוח פיזי רב יותר - עורמת יוסריאן, ניתן לכנות זאת.

יש לשים לב לכך שכל שלושת הדוגמאות של שקר המובאות במאמר הינם אלה של עורמה במטרה לחמוק מאלימות. ולא עורמת גזל קנינים או לקיחת דבר במרמה.

אם כן, ניתן לסבור שהאבולוציה של האינטליגנציה מגלמת את היכולת לגבור בדרכי עורמה על כוח פיזי גס. שרידת כישורים קוגניטיביים עילאיים והתפתחותם אצל פרימאטים עילאיים מותנית לגישתי בעורמת יוסריאן - יכולת החמיקה מברוטליות הכוח הפיזי והאלים.

הדבר מתיישב עם מחקרי אודות חלוקת קשב, בו נמצא כי בעלי אקטיבצייה גבוהה יותר של האונות הפרונטליות (כפי שזו נימדדה במדד Critical flicker frequency CFF , ביכולת במבחני חלוקת קשב ובמדדים נוספים), אינם בעלי עורמה מהסוג החמסני. זו האחרונה -המקיאווליזם מהסוג החמסני - מאפיינת דווקא את בעלי העוררות הפרונטלית הנמוכה, הירודים יותר בחלוקת קשב.

הספר
אוריינטציה מקייאוולית וחלוקת קשב נמוכה
עורמת יוסריאן ונרטיב השרדותו של עם 230017
שקרי יוסריאן: עורמה טקטית המוכוונת לחמוק מאלימות החזקים פיזית. 230251
אתה מסתכל על דברים בפריזמה אנושית. בפריזמה הטרום-אנושית, אין ממש קניין. העורמה שם נועדה בעיקר להגיע לקיום יחסי מין עם נקבות על אפו ועל חמתו של זכר האלפא. מדובר, אם כן, בשילוב בין שתי העורמות שדיברת עליהן: גם לחמוק מעונשו של האלפא, וגם לזכות ב"קניין שלו" (הנקבות של השבט.
אבולוציה של מושג הקניין: עד כמה הכוח הפיזי פורס קניין 230515
אולי אבולוציה של מושג הקניין כלפי זכאות פרט מוגדרת הינה אבולוציית היכולות העילאיות. בטרום היסטוריה הקניין הינו דיפוזי ותלוי בגחמת בעל הכוח, שהכל כביכול הוא קנינו הפוטנציאלי אם רק ירצה. עורמת יוסריאן היא אכן היכולת לחמוק מטוטליות כזאת של ניכוס.

אין זה רק מצב פרהיסטורי, שכן גם במשטרים טוטליטריים הקניין של שדרת האוליגרכייה ''מוגדר'' באופן דיפוזי כגחמת בעל הכוח.

הדבר הזה מצטייר יפה בפרשת כרם נבות ואחאב, במקרא.
הצד השני של המטבע 229897
כפי שקורה לא מעט בטקסטים המתארים התנהגויות "אנושיות" אצל בע"ח (אחרים), גם כאן צריך לסיים בהסתייגות "מפוקחת" כדי שלא נחשוב חלילה שהכותב הוא סנטימנטלי החוטא ב"האנשה" של בעה"ח:

However, it is still not clear whether primates are ever aware of being deceptive. They may have no concept of dishonesty, knowing simply from experience that these behaviours get the result they want.

גם אצל בע"ח פשוטים יש תרמיות - ע"י הסוואה, השתתקות, הפצת דמויי-פרומונים של המין אותו רוצים לטרוף כדי למשוך זכרים‏1, ניפוח הגוף ושינוי היציבה כדי לעשות רושם גדול מן המציאות ועוד‏2. אך כנראה שרק אצל פרימאטים טיב ההטעייה אינו אינסטינקטיבי, אלא פרי תכנון הדורש סימולציה של הצד השני תוך שילוב המידע שיש לך על עצמך, אותו אתה מייחס גם לו, עם מידע הקשור בו בלבד. יתכן שסימולציה זו היא הדורשת כוח חישוב גדול, גם בגלל שצריך להדמות את ההדמיה שהשני עושה לגביך וצריך גם תנאי עצירה...כפי שכל מי שמשחק במניות‏3 עושה כדבר שבשיגרה.

עוד בנושא, נדמה לי שהיה גם מחקר שהראה שפעוטות אינטיליגנטיים יותר (או שמקדימים להתפתח), משקרים מוקדם יותר. לפי דברי אימי, נובע שכנראה שהייתי פעוט דביל במיוחד...
בכל אופן, אם כבר הזכרנו האנשה, אז אין כמו: http://www.sharktale.com/trailer.html (מומלץ!)

1 כמו שירת הסירנות אצל זכרים יוונים. איך זה שתמיד הזכרים הם הקורבן?
2 החתול שלי למשל, שנולד ללא עיניים, מתגנב לטרף (זבוב או עכבר צעצוע בו אני מרשרש) בזחילה, ולעיתים תוך הסתתרות, עד שהוא סוגר עליו. זאת למרות שאין הוא יודע ככל הנראה שמישהו בכלל יכול לראות, דבר שהיה מעניק משמעות לפעולת הסתתרות ולהנמכת צללית הגוף.
3 או מתפקד בסביבה אנושית כלשהי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים