נחקרו 231431
הוריה של אביבית גנון המנוחה, שנהרגה מנשיכת כלב האמסטף המשפחתי, נחקרו במשטרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. על פי הראיות שבידי המשטרה, ההורים "עצמו עין" והתעלמו ממה שידעו על הסכנה מכלב האמסטף.

נחקרו 231928
זה נשמע לי כמו סתם חיפוש שעיר לעזזל, או אפילו מס שפתיים.

ממתי האדם הסביר יחשוד שכלב מסוכן לבני אדם רק בגלל שהוא הולך מכות עם כלבים אחרים ? וזה שהוא הרג כלב אחר באחד מהמקרים האלו לא אומר דבר וחצי דבר על מה שהוא עלול לעשות לבני אדם. האינדיקציה היחידה לסכנה של כלב כלפי בני אדם היא עויינות ותוקפנות כלפי בני-אדם, והגזע המדובר. אם לא היו רמזים כאלו, אין מה לבוא להורים בטענות. לגבי הגזע, עד שאין אכיפה מסודרת‏1 של רישיונות לגידול גזעים מסוכנים, שוב אין מה לבוא בטענות כלפי אף אחד.

1 או לכל הפחות זמינות והפצה של מידע מקצועי לגבי גזעים שונים ע"י מאלפי כלבים.
נחקרו 233731
אני חייב להגיד "שחוק האמסטף" זה חוק דפוק לגמרי.
קודם כל אמסטף לא הרבה יותר מסוכן כלפי בן אדם מאשר כל כלב אחר. כל כלב גדול וחזק יכול להיות מסוכן ומסוגל להרוג או לגרום נזק קשה לבן אדם, אם זה אמסטף, רואה גרמני, לברדור, ניופאונדלנד או רטריבר. דרך הגב, למרות שאמסטף הוא אחד הגלבים הפופולריים בהרה"ב, לא נודע לי, שיש שם יותר תקיפות כלבים מאשר בארצות האחרות.
בקשר למותה של הילדה בת 4, למרות כי קשה לי להגיד את זה, אבל זו היא עשמת הוריה. הם עברו על החוק הבסיסי של החזקת כלבים - אין להשאיר כל כלב שלא היה איתך הרבה זמן לבד, במיוחד עם ילדים, אם זה הוא כלב אמסטף או פודל הכי חמוד בעולם. אם הייתה משאיר את הגז פתוח ומעשן סיגריה אחרי זה, זה היה בדיוק אותו הדבר שעשו הורי הילדה.
כל כלב שיש לו שיניים אפשר לגדל כך שיהיה תוקפני. ומבחינת הכוח, גם כלב תחש קטן יכול לגרום לנזק רציני(לא תשכחו כי זה כלב צייד). אמסטפים לא שונים מהם.
עשמתם היחידה היא, שלאחר שהפכו להיות פופולריים, הם מדיעים לידיהם של בעלים שלט יודעים מה לעשות איתם.
בנוסף, כמה מילים על גזעים האחרים שברשימה השחורה עד עכשיו, שהפ אם טני לא טועה: אמסטף, פיט-בול טרייר אמריקאי, רוטביילר, פילה ברזילארו, דוגו ארגניני, בול טרייר, טוסה אינו, וספורדשייר בול טרייר.
אנשים מתבלבלים בין פיט-בול, הבול טרייר וסטפורדשייר בול טרייר.
סטפורדשייר בול טרייר הוא כלב די קטן ולא נכלל ברשימה של כלבים מסוכנים כמעת באף ארץ.
אם לא טועה, ארצנו היא הראשונה לאסור אותו.
בול טרייר לא אסור באנגלייה. עד עכשיו כמעת ולא ראיתי אותם בארצנו, עזוב לדבר על תקיפות. למה אוסרים גם אותו?
דוגו ארגנטיני מסוכן בדיוק כמו שאר הכלבים מקבוצת הכלבים המולוסיים: מסטיף, בול מסטיף, כלב דני, דוג בורדו, מסטינו נאפוליטנו(רשימה ארוכה מדיי). רשימה זאת לא הגיונית ולא צודרת!!! ואפ נשנה אותה אז בערך כ3/4 מהזנים היו בתוכה.
נחקרו 233757
1. יוחזר דובי כורדי, ומהר.

2. שאלה (תמימה) לחובבי הכלבים - למה בעצם כל כך משנה אם יגדלו אמסטף בארץ או לא? ואם מישהו ירצה לקנות אמסטף, ואסור יהיה לו, והוא ייקח לברדור במקום - מה יקרה? האם מדובר באהדה עקרונית לגזע מסוים ("אצלי - רק קוקר ספאנייל!")? ומה זה כל כך משנה, אם יש כלבים אחרים מאותו "ז'אנר", גודל וכו'?

ההקבלה היחידה שאני חושבת עליה היא הקבלה למותגי מכוניות, אבל היא לא עוזרת לי (אולי בגלל שאני גם לא חובבת מכוניות). אם אסור למשל לייבא פורש לארץ, לטעמי בהחלט אפשר "להסתפק" במוסטנג.
נחקרו 233760
אבל אני כבר מגדל אמסטף, ואני מעוניין לשמור על החברות האמיצה ביננו.
נחקרו 233773
מוסטנג במקום פורש ? את באמת לא מבינה במכוניות...
נחקרו 233805
אני מבדילה ביניהן בעיקר לפי הצבעים (ואם מישהו בא לאסוף אותי באוטו לבן, יש לי בעיה גדולה).
רק עם אופנוע 233820
לא משנה מה משחק,
הכל ענין של תחבורה,
בגלל היסוס על כוח סוס,
לא ראיתי הצגה שנייה.

__________

כבר חשבתי להזמין אותך לחדש של קוסטריצה...
רק עם אופנוע 233854
לא רוצה מילה אחת לשמוע
שאין בה זוג צמיגים, גלגלת ומנוע.
רק עם אופנוע 233857
אבל, אבוי, חזיון מביש:
טיפה של שמן על הכביש
וכפי שזו-ש לך תעיד,
הלכה הברך, לתמיד.
רק עם אופנוע 233873
אם תרצה תאונות למנוע
התרחק מן האופנוע!
לאופניים אל תתקרב
תן למוסך שיעמוד לו ריק,
מכור את האוטו, הסירה, המזחלת,
שב בבית - ונעל את הדלת.
שאלת הבהרה 233934
הראשונות זה מאיזה שיר של גזוז ( או דודה? משהו עם סנדרסון וגוב), אבל שתי התגובות האלו? מה זה?
שאלת הבהרה 233980
''רק עם אופנוע'', של גזוז.

שתי התגובות האלו - תקרית מצערת.
שאלת הבהרה 234124
אם התגובה שלי נמנית על "שתי התגובות האלו", הרי היא ציטוט מספר השירים הידוע "המקלדת סובלת הכל" שיתפרסם בעוד שנים אחדות, כשסוף סוף אמצא מקלדת שתהיה מוכנה לסבול אותי. זו-ש, למי שאינו יודע, היא בלוגרית רבת כשרונות שניתן לקרוא את מוצאותיה (ומאבדותיה) כאן: http://www.israblog.co.il/blogread.asp?blog=8888 . בין שאר ההרפתקאות מסמרות הדם ומקפיאות השיער שעברה, ימצא הקורא השקדן גם תאונת אופנוע (שלא לדבר על תאונות צילום שקורות לה כמעט כל פוסט). היא כותבת גם באייל לעתים רחוקות מאד, אבל אני לא בטוח אם מותר לגלות את שמה.
מותר גם מותר :) 234281
i came clean באתי נקייה (בדרכי החוצה מהארון, עברתי במכונת שטיפה. החלק שמותר לפרט: רחצו לי את הפה בסבון)

(ותודה על המחמאות)
מותר גם מותר :) 234851
זה היה לפני או אחרי שהקליטו אותך?

זה היה תוך כדי 234999
זו הסיבה שבחלק הראשון אני נשמעת לגמרי לא כמו עצמי. בעצם, אני ממש נשמעת כמו שרית פרקול!
נחקרו 233824
1) צר לי מאוד, אבל איני מכיר שום "דובי קורדי". כנראה עד שיחזור תצטרכו להסתפק אך ורק בי :(

2) למען האמתת, אני לא ממש חובב אמסטפים, יחד עם זאת, אין לי גם שום דבר כנגדם. עושרים לא רק את האמסטף ממה שידוע לי, אלא גם עוד 7 זנים איתו, שאחד מהם לא מוגדר כתוקפני ה"סטפבול", חוץ מארצנו, שבה כמעת ולא נתקלתי. נשאלת השאלה - מדוע?
וכן, לחלק מהבעלים משנה איזה כלב לבחור.
"אצלי - רק קוקר ספאנייל!". אמירה זאת מאוד נכונה (דרך הגב, רק להשכלה כללית, המקום הראשון בנשיכות מבחינה סטטיסטית, מחזיק דוורא הקוקר ספניאל. וכן, הוא מסוגל לגרום לנזק רציני, אם לא למבוגר, אז לפחות לילד)
כן, אני לדוגמה חובב כלבי הבול-טרייר אחר דלמטינים, עוד מישהו לברדורים וכו'. לא נדבר על פגיעה בפרטיות (למה שמישהו יחליא בשבילי איזה כלב לבחור)? לא נדבר על בעלים שמחזיקים כלבי אמסטף. האיסור הוא דבילי. אם ילד בן 14 יקח את המפתחות מהמכונית של אביו ויעשה טעונה על מהירות של 200 קמ"ש זאת אומרת שנאסור כל מכונית המסוגת להגיע למהירות זו? אן מעשים את רבר ונבזבז עד קצת מהתקציב על שיעורים כמו זהירות בדרכים וחינוך תעבורתי?
anyway, אנחנו בארץ אוהבים משפט עברי, לא? כבר כתוב להם, שחור על לבן בספר ספרים הניצחי, מה לעשות במקרים אלו. ראה דיני שור. הם בהחלט מתאימים גם לכלבים. בשביל מה להמציא משהו חדש?
נחקרו 233855
לא ניסיתי להיכנס שוב לנושא הלעוס "אמסטף מזיק מטבעו או לא". שאלתי שאלה בניסיון להבין את הגישה המתנגדת לאיסור על אחזקת כלב מזן מסוים.

פגיעה בפרטיות (לא בזכות הקניין?) זה נימוק אחד, אשמח לשמוע עוד.
נחקרו 233876
אני מאמין שהזכרתי יותר נימוקים חוץ מהפגיעה בפרטיות ובזכות הקניין אבל אנסה לעלות עוד סיבות.
הסיבה השנייה היא שאיסור שכזה פשוט לא מוצדק. ברור כי יש צורך בהגבלות, ומאמין כי אף אבל אין סיבה שיאסרו אותם.
הסיבה הנוספת היא, שאיסור שכזה לא יפתור את הבעיה. למען האמת, לא כל אחד מסוגל להבדיל אפילו בין אמסטף לבוקסר (למרות כי לא דומים). אני יכול לקחת לי אמסטף או פיטבול ולהגיד לכולם שיש לי כלב מעורב. תוכיחו כי הכלב שלי הוא אמסטף. יחד עם זאת אני אוכל להמשיך להשתמש בו לצורך קרבות כלבים(אתם באמת לא חושבים כי יופסקו אם נאסור את אמסטף?), לשגע אותו, להתקיף על אנשים ולבטא בדרכים אחרים של בטוי התמתום שלי. אנשים שהחזיקו מקודם כלבי אמסטף, יקחו לעצמם כלבים אחרים שאצלם שוב יהיו תוקפניים. וזה ימשך עד שיטופלו האנשים.
נחקרו 233897
אני לא מוצאת פה נימוקים. אמרת: "כן, לחלק מהבעלים משנה איזה כלב לבחור". ואני שואלת *מדוע* זה משנה להם.

ברור לי שיש פה הגבלה, ברור לי שאנשים ינסו לעקוף את החוק. אני שואלת - מדוע ולמה.

(ובינתיים, אף חובב כלבים לא מסוגל לומר לי מדוע יבחר בכלב מסוג מסוים ולא מסוג אחר? אני מחפשת משהו מעבר לנימוקים פרקטיים בנוסח "הוא לא מוריד שערות על השטיח").
נחקרו 233910
שוב: הבעיה עם החוק היא האמסטפים שכבר כאן, לא האמסטפים שלא כאן.
233912
אם אני לא טועה, לפחות לפי הפרסומים בעיתון אז, בתקופת ההיסטריה‏1, הדיבורים היו על איסור לקיחת כלבים מה"רשימה השחורה", ועל כך שבעלי הכלבים המדוברים הנוכחיים, יוכלו להמשיך ולהחזיק בהם תחת הגבלות מסויימות. (רישום בעיריה אולי? סירוס? אני ממש לא זוכרת. כבר שנים שאין לי כלב, בטח לא מהסוג הרלוונטי, ולא ממש התעניינתי)

1לפני שבועיים? שלושה? איך הזמן טס כשנהנים...
נחקרו 233920
לגבי זה אין לי שאלה.
נחקרו 233922
אלא אם יחליטו לסרס את כולם, קשה לי לראות איך אפשר לפתור את הבעיה.
חוק כזה פשוט לא יעיל 233911
כל כלב גדול מספיק אפשר לאמן ככלב תקיפה מזיק. אם יהיה איסור על האמסטף, מי שרוצה כלב אלים פשוט יעבור לגזע אחר.
אפילו קינג פודל (זו הגירסה הגדולה של פודל) יכול להיות תוקפן אם מאמנים אותו לכך.

אז מה, נאסור בחוק גידול כל כלב מעל 15 ק"ג (נניח)?
חוק כזה פשוט לא יעיל 233914
כן. כן.
טוב גידי, 233917
תצטרך לשכוח מכלב נחייה. אלא אם תמצא כלב נחייה בונזאי :-)
חוק כזה פשוט לא יעיל 233933
אז למה טרחו כל כך אלו שפיתחו את האמסטף ככלב לקרבות? אני מניח שהשילוב של כוח רב ופוטנציאל לאופי תוקפני לא יחודי לאמסטף ולקומץ הגזעים "הרעים" - לא במובן שאלו מסוכנים והאחרים לא; אבל יש יסוד לחשוב שבאופן הסתברותי, אלו יותר מסוכנים.
נחקרו 233973
ההסבר לכך שלבעלים משנה איזה כלב להחזיק, הוא מאוד פשוט - הכלבים נבדלים בינהם בהרבה תכונות של כגון: אופי, מראה, גודל וכו'. כולן חשובות למישהו שמחזיק כלבים. בנוסף יש פו עניין של טעם והעדפות אישיות שהן גם משנות בבחירת כלב.
נחקרו 233982
טוב, הגיוני (וברור בעצם). והאם הבדלי האופי בין שני כלבים מאותו ז'אנר הם גדולים כל כך?

מה תכונות האופי הייחודיות לאמסטף, למשל, שמקשות על החלפתו בכלב בממדים דומים? ואם סוג מסוים של כלב הוא אינטליגנטי, למשל, האם זה כל כך משנה אם הוא יהיה "אינטליגנטי כמו קולי" או "אינטליגנטי כמו זאב"?
נחקרו 233988
את מסוגלת להסביר מדוע אישה תבחר בגבר מסוים ולא באחר (משהו מעבר לנימוקים פרקטיים בנוסח "הוא לא משאיר שערות באמבטיה")? מדוע זה שונה?
נחקרו 233996
גבר = כלב?!

אני מוצאת שגם בונובו גם גודווין לא מכסים את כל המקרים, וצריך לחוקק חוק גיל רונן באתר הזה.
233997
אם יורשה לי, אני חושבת שעוד מוקדם להתגלרונן במקרה המדובר. נדמה לי שהכוונה הייתה שלכל אדם ההעדפות שלו - אם זה בבגדים, באוכל, או בנשמות הנוספות שהוא מכניס אליו הביתה.
ז'תמורת, אני מעדיפה את הפיצה שלי בלי תוספות, את הכלב שלי שקט ורגוע, ואת אהבת חיי משעשע וחזק. את, לצורך העניין, יכולה להעדיף את הפיצה שלך עם זיתים, את הכלב חזק וקופצני, ואת הבחור החביב עלייך שקט, רגוע, לא משיר שערות ועם תוספת גבינה.

___________
העלמה עפרונית,נחלצת להסביר.
233999
מה שאמרת, רק קצת יותר. אנחנו לא ממש יכולים ליצור סט תכונות (''משעשע וחזק'') שנותן את התוצאה שנאהב או נחבב. סט תכונות כזה יכול להיות שאיפה, או הסקה על סמך הניסיון, ועדיין - לא נאהב או נחבב את כל מי שיש לו את התכונות האלה, ואנחנו עשויים להתאהב במי שאין לו את התכונות ''הרצויות''. אין יכולת ליצור כללים לבחירות רגשיות, אם כי אולי אפשר ''להסביר'' אותן בדיעבד.
234000
אני מבינה כמובן מה ששניכם אומרים. אחדד את שאלתי: נאמר שהחלטתי לקחת לביתי כלב קטן, קופצני, שעיר וחמוד. האם באמת ישנה לי ‏1 אם זה יהיה פודל או שנאוצר?

1 לא מדברת על כלב ספציפי, שכבר ראיתי והעדפתי, אלא על מחשבות שלפני בחירת הכלב.
234001
עכשיו הבנתי (לא יודע).
אני יודעת? 234013
אני בכלל אוהבת כלבים מעורבים.‏1 ובכלל, כל בעלי החיים שהיו לי מצאו אותי. לא אני אותם.(אז אולי שווה לשאול אותם למה דווקא אנחנו, ולא את המשפחה מהצד השני של הכביש, למשל. ואם היה אכפת להם להחליף אותנו בהם.)

1באמת. הם גם אמורים לסבול מפחות מחלות גנטיות או משהו כזה.
בדיעבד 234019
אולי גם, כמו שכתבתי במקום אחר על "סטריאוטיפיזציה לא מודעת". ז"א, אם אומרים "אלמוני מתנהג בגסות כלפי פלמוני/חית מחמד/חפץ כי <כל מני הסברים מתחום הלא-מודע או מתחום דפוסי התנהגות שעוצבו שלא בצורה רצונית>"; האם לא סביר להניח שבאותה מידה "אלמונית נמשכת לפלמוני/חית מחמד/חפץ בגלל <הכנס סידרה של סיבות מתחום הלא-מודע>"?

נדמה לי בכלל שכ95% מהחיים שלנו נקבעים על ידי ה"לא-מודע".
בדיעבד 234023
אולי, אם אנחנו פועלים בתוך הפרדיגמה הפרוידיאנית. ככל שאני מתבגר ונפתח לגוונים שונים של רגשות, זה נראה לי לא-מספק לראות אותם כסדרות של השלכות, התקות וכו'.

אני מעדיף לחשוב על משיכה כתוצאה של חוויה אסתטית. נהוג לטעון היום שאין כלליות בהנמקה אסתטית. לא ניתן ליצור מערכת כללים שתאפשר לקבוע של-X יש ערך אסתטי Y (בדומה לכשל הנטורליסטי, לא ניתן לגזור ערך מתיאור). נראה לי סביר לטעון שמשהו "מוצא-חן" בעינינו בגלל תכונות אסתטיות (יפה, חמוד, נשגב..). עומד לרשותנו שיח אסתטי רחב מאוד, מעולם הספרות והאמנות, ונדמה לי ששימוש בו יוכל להסביר באופן מספק יותר מדוע אנחנו נמשכים לדברים/אנשים מסוימים ואדישים לאחרים.
בדיעבד 234071
הו לא, זה בכלל לא מוגבל, או תחום, לפרוידיאניות. אתה הרי לא ''מחליט'' להתאהב בכלב מסוים, (שלא לדבר על אדם מסוים). אתה יכול ללמד את עצמך להעריך ולהנות מחפץ או אדם, ואולי אפילו לאהוב (כמאמר השדכנים או הורים מזן מסוים), אבל לי זה לא ברור אם זו אותה ''אהבה''.

בכלל, נראה לי מהתבוננות סביבי שהסברים אסתטיים נופלים או בקטגוריה של ''בדיעבד'', או שהם לא עומדים באותה רובריקה של משיכה (או דחיה) רגשית חזקה.
בדיעבד 234136
עניתי בתגובה 234135
נחקרו 234856
זה כמו מותג. הכלב הוא דרך לבטא את האישיות של הבעלים ולחזק בעניו את התכונות שהיה רוצה למצוא אצל עצמו.
נחקרו 235027
מהפה שלך לעיתון הארץ:

נחקרו 235028
ועוד משהו, אחרי עיון בטבלה המצורפת - הרועה הגרמני הוא הסובארו של הכלבים.
איזו טבלה? 235032
איזו טבלה? 235036
הכלבים הפופולריים בישראל:
אני מעדיף חתולים. 235038
אני מעדיף חתולים. 235350
אתה כבר לא לבד:

נחקרו 235132
מעניין מה סבא שלו עשה ב.. (עזבי, לא משנה)
נחקרו 235164
עבד בפולקסוואגן :-)
נחקרו 401148
לעולם אל תאשימו את הכלבים אלא את עצמכם

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים