בסרט הזה כבר היינו 2331
אין ספק שכניסתו של יורג היידר לקואליציה האוסטרית הינה מעשה בעייתי ביותר מבחינה אירופאית, ועל כך רשאיות וצריכות הקהילה האירופאית והקהילה הביינלאומית למחות בדרכים שונות, לרבות הטלת סאנקציות אלו או אחרות.
אך מה היה קורה לו מידה דומה של מחאה והטלת סאנקציות היה נופל בחלקה של מדינת ישראל, על רקע צירופו לדוגמא, של מר רחבעם זאבי לקואליצית שמיר?
או סתם כך על רקע הריסות בתים ועונשים קולקטיבים, על הפצצות שגרתיות בלבנון וכליאת אזרחים לבנונים לצורכי מיקוח, או על ירי כדורי גומי בילדים?
באמת - כיצד הייתה מדינת ישראל מגיבה? ומה היו אומרים יהודי העולם, הכה גאים ביהדותם?
יש לשער שמעבר לשלל הנימוקים הבטחוניים להצדקת מעשה נבלה זה או אחר היה מבצבץ ומנצנץ נימוק אחד לכל אורך הדרך האויפומיסטית-אפולוגטית: - העוילם גוילם הנו אנטישמי ושונא יהודים מימים ימימה, וברור כשמש שזהו נסיון מחודש של גויי העולם להשמיד את מדינת ישראל, וחובשי הכיפה בקרב האוכלוסייה הישראלית היו מתפלפלים ומנמקים ש"ידוע שעשיו שונא ליעקוב" , ושהנה גילה העולם העמלקי את פרצופו האמיתי וגו'.
מדוע אם כן צריכה אוסטריה הגזענית להיות רגישה יותר מישראל כלפי דעת הקהל הביינלאומית?
מדוע מותר לאזרחיה היהודים של ישראל לדרוש ממדינה אחרת את אשר אינם רוצים ומעוניינים לדרוש מעצמם?
האם יהיה זה אפשרי לקבל תשובות ענייניות לשאלות אלו, ללא השימוש במילים 'היטלר' ו'שואה'? (מילים המופיעות כמעט בכל ויכוח באתר נכבד זה)
בברכה
אלכסנדר מאן
עם השרץ בידינו, לטבול 2343
אני מצטרף לחמוטל לווין: נכון, אנחנו גזענים ונבלים באופן כללי, ויותר חשוב שנתקן את דרכינו מאשר שננסה לתקן את דרכי האוסטרים. ובכל זאת אנחנו צריכים להתערב בעניין האוסטרי. זה אמנם בעייתי, אבל עוד יותר בעייתי יהיה להתעלם. בערך באותו אופן שבו, אם תסלח לי ההשוואה הלא-כל-כך מוצלחת (אבל לא מצאתי יותר מוצלחת), אדם המכה את אשתו, ושומע שגם השכן מכה את אשתו, מוטב שיתלונן במשטרה על השכן מאשר שישתוק.
עם השרץ בידינו, לטבול 2365
איך היית מרגיש עם שוטר שעובר עבירות תנועה היה רושם לך דוח?
מורה שמכה תלמידים היה מחנך את בנך נגד אלימות?
אין ספק שיש לחנך נגד אלימות ונגד עבירות תנועה, אבל המחנכים צריכים להיות אנשים נקיים מרבב בנושאים אלו, ובד בבד בענשית המכה והנוסע באדום, יש להעניש את השוטר והמורה. וטיעון כמו: אומנם השוטר עובר באדום ומסכן את הנהגים, והמורה מסכן את התלמידים, אבל צריך שהם ימישכו לחנך, לעולם לא היה מתקבל.
כל עוד אנחנו מתנהגים כך, אין לנו צידוק.
מורה, שוטר, מדינה 2376
אם מורה שמכה תלמידים היה מחנך את בני, הייתי עושה הכל כדי שיפסיק להיות מורה; במקביל, כל עוד הוא נגזר שהוא עדיין מורה, הייתי שמח שיחנך את בני נגד אלימות (זאת אם יש אפקטיביות לחינוך כזה, אבל אם לא, זה ממילא לא משנה).
אם שוטר תנועה רושם לי דו"ח, מבחינתי זו המדינה שרשמה לי דו"ח; עד כמה נציגה הוא שומר חוק בעצמו, לא משנה לי בעניין הדו"ח שלי (יחד עם זה שהייתי שמח לו הוא היה נענש על עבירותיו, בלי קשר לזה שהוא נתן או לא נתן לי דו"ח).
אבל עזוב, זה רק מראה ששתי הדוגמאות האלה לא ממש דומות לעניין שלנו, של מדינות.
ההבדלים לא בהכרח מחזקים את העמדה שלי, אבל הבדל אחד כן:
כמעט לכל מדינה יש קופת השרצים שלה. אם לא נאפשר לשום מדינה X לצאת נגד מדינה Y כל עוד X לא נקייה מרבב, הרי ששום מדינה לא תוכל לצאת נגד Y; נשאר עם שחיתות כלל עולמית. אין מנוס מלנסות להשפיע על כל מדינה, ככל האפשר, להיטיב את דרכיה, באופן בלתי תלוי בנסיון להיטיב את דרכה הסוררת של מדינתנו שלנו.
מורה, שוטר, מדינה 2384
ובאיזה צידוק אתה בא אל האוסטרים? משהו בסגנון של: "אסור להפלות, אנחנו עולם מערבי"? יאמרו לך: "אבל גם אתה עושה זאת". אז תגיד: "נכון, זה לא בסדר, אבל זה לא אומר שאתם צריכים לעשות זאת". אז ישאלו אותך חזרה: "אז למה שדווקא אנחנו נהיה אלו שנחדל ממעשינו?"
ומה תענה להם אז?
ובקשר לדוגמאות שהבאתי - התירוץ של: מה לעשות, יש להשאיר את המורה והשוטר, לעולם לא היה מתקבל. גם אם רוצים לחנך, יש אנשים שעושים זאת תוך כדי שמירה על החוק.
אנחנו והם 2393
אבל תקשורת בין מדינות לא עובדת בהתנצחות בין שני אנשים. דיאלוג כזה, שבו אכן נצא מובסים, לא יקרה. לכל היותר יקטרו אזרחי אוסטריה בינם לבין עצמם על העולם הצבוע שכולו נגדם, כמו אזרחי מדינה אחרת שאני מכיר.
שוב, לכל מדינה שיכולה להפעיל איזשהו לחץ משמעותי על אוסטריה, יש את קופת השרצים שלה. בכל זאת, אני חושב שהעולם יתקדם טיפה אם יופעל לחץ כזה. רצוי שהאוסטרים ירגישו מנודים ככל האפשר. ישראל לא צריכה להיות החלוץ המרכזי בעניין, אבל יכולה וצריכה לתרום את קולה.
שוב, כל זה לא סותר את העניין החשוב הרבה יותר, והוא שאנחנו בעצמנו נהיה קצת פחות היידריסטים. אבל זה הרי לא יקרה היום, ולא כל כך מחר. האלטרנטיבה של "בואו נהיה מוסריים ואז נשפוט את האוסטרים" לא מעשית. האלטרנטיבה הכן מעשית היא "בואו נמשיך להיות נבלות, ו(לכן) נשתוק על היידר". אני לא רואה איך *זה* ישפר את דמותנו.

באשר לידידינו המורה והשוטר, מה שאתה אומר שאמרתי הוא לא מה שבאמת אמרתי; אבל בוא נעזוב את זה, זה הולך ומתרחק מהדיון המרכזי.

נ.ב. נכניס להם באירוויזיון!
אנחנו והם 2407
ע''י שמירת המצב הקיים אצלנו ותקיפת אוסטריה, אנחנו בעצם עוזרים לשמר ולקבע את מה שקיים אצלנו פה בארץ. אנחנו בעצם מקבעים את התפיסה שגזענות ואנטי-דמוקרטיה הם לא מה שקיים בארץ, אלא מה שיש בחו''ל.
אם אתה לא רוצה את הנימוק המוסרי, אז קח את הנימוק המעשי.
מי נגד מי? 2413
מר ניר היקר,
ליבי לי אליך על הדילמות המוסריות בהן אתה שרוי - ומכאן אולי הסתבכויותיך בדוגמאות אבסורדיות (שוטר, מורה וכ') שהעלו את חמתם של מספר משתתפים בדיון זה.
אני לכשעצמי מבקש להאמין שהנך מודע לכך שישראל הינה אחת מהמדינות האחרונות אשר לה מומלץ לפתוח בעיצומים ובחרמות נגד אוסטריה מהסיבות הבאות:
- כדאי לישראל להפטר מאותו מוסר משולש אותו הזכרתי בהערותיי הקודמות, ויפה שעה אחת קודם.
- מצב זכויות האדם בישראל הינו חמור לאין ערוך ממצב זכויות האדם באוסטריה.
על רקע זה כדאי לישראל להתנהג בפרשה זו כשחקן משני 'הנגרר' אחרי מחאות ועיצומים של מדינות אחרות, אשר בהן מצב זכויות האדם מתוקן יותר ממדינת היהודים
בברכה
א. מאן
עם השרץ בידינו, לטבול 5253
אין כזה דבר אדם מושלם!!!
אין חיה כזו: "אדם שנקי מכל רבב"
שוטר שלא עשה שום עבירת תנועה - הצחקת אותי...
אני מסכים שצריך לעשות את המירב ליהיות אזרחים טובים אבל אל לך לשכוח שאנו בני אדם ולא מכונות, אנחנו עושים טעויות ולומדים מהם אבל אנחנו לא מושלמים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים