אמנם אני לא סטיבן וולפרם, אבל. 236338
בערך באותו הזמן שהוא הוקסם לדבריו מאוטומטים תאיים ומהאפשרות להסביר בעזרתם את היקום וכל השאר, גם אני התחלתי לגלות עניין בנושא, והוא אחד מתחומי העניין העקריים שלי מאז.

מה שאני יכול להגיד לכם, במלוא הצניעות, זה ככה:

1. בהחלט יכול להיות שהיקום הוא אכן רשת ענקית של אוטומטים תאיים. אני מתרשם שיותר ויותר עדויות, בעיקר בתחום האסטרופיזיקה, מצביעות על כך.

2. מאוד מאוד קשה לעשות עם זה משהו. למרות שלכאורה נראה שהישימות פה היא אינסופית, ושכל מה שאנחנו צריכים זה להתחקות אחר המנגנונים הטבעיים של היקום, מאוד קשה לפתח מערכות ופתרונות מעשיים על בסיס ה-"מדע החדש הזה". הסיבה היא מה שנקרא באנגלית emergant qualities (מושג שאני די שובר את הראש איך לתרגם אותו לעברית), של ההתנהגות הגלובלית של המערכת. כלומר למרות שאנחנו יודעים שההתנהגות הגלובלית של המערכת נובעת מהאפקטים המצטברים של ההתנהגוית הלוקליות שלה, אנחנו לא יכולים להסביר אותה במונחים של ההתנהגויות הלוקליות. בעצם, זה בקליפת אגוז, כל העניין כאן. אני גם מזדהה מאוד עם האמירה של וולפרם שאחת המכשלות היא שהתודעה שלנו היא גם כן תהליך כזה שהרבה פעמים מתקשה להבין דברים שמתרחשים באותה צורה שהוא מתרחש.

יחד עם זה, בלי שנרגיש כמעט, אנחנו מתחילים כבר ליישם את הרעיונות הללו בכל מני דברים שקשורים למערכות סמיוטיות, מערכות שיוצרות שיתוף פעולה על ידי יצירת משמעות משותפת. דוגמא נפלאה לכך היא הקוד הפתוח וכל מה שמפותח בהתאם לפילוסופיה שלו, כמו למשל הויקיפדיה.
אמנם אני לא סטיבן וולפרם, אבל. 236341
בראשית ימי עתודאיותי נאספנו (כמאתיים עתודאים מכל איזור המרכז) לפעילות חשובה-מן-הסתם באחד מבסיסי צה"ל. ישבנו מעורבבים עד שנקרא אל הדגל. מסיבה לא ידועה, הקצינה האחראית רצתה שנסתדר בשורה, ונמיין את עצמנו בסדר עולה לפי המספר האישי.
זה לקח קרוב לארבעים וחמש דקות של בלגן. באותו זמן חשבתי לעצמי שלו היינו עומדים בשורה ופועלים כאוטומטים תאיים (השווה מספר עם זה שלפניך, השווה מספר עם זה שאחריך; וחוזר חלילה) היינו משלימים את המשימה בפחות מחמש דקות.
אמנם אני לא סטיבן וולפרם, אבל. 236374
ואז הקצינה האחראית היתה צריכה לשבור את הראש אילו מטלות חדשות להטיל עליכם כדי להרוג את הזמן‏1. אולי היא היתה יכולה לשחק איתכם "life" חד ממדי.
______________
1- לפני משגרשים אותי המאייל ברצוני להבהיר שאני לא קורא להרוג אף אחד וגם לא מאשים את הקצינה שהיא התכוונה לעשות זאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים