סקרים וסטיית תקן 238487
במאמר של יוסי ורטר ב"הארץ" ‏1 הוא כותב ש"רק 4% מבוחרי העבודה, כמעט על גבול הטעות הסטטיסטית", רוצים דבר מה.
כדאי לזכור שבסקר הכולל n משיבים (למשל 500) על תכונה שהשכיחות האמיתית שלה באוכלוסיה היא p (למשל 0.15), סטיית התקן היא השורש של p*(1-p)/n, כלומר - היא תלויה ב- p. סטיית התקן הגדולה ביותר מתקבלת כאשר p=0.5, והמספר המתקבל, השורש של 1/4n, הוא ה"טעות הסטטיסטית" שרגילים לצטט. אבל כשהשכיחות הנמדדת היא בסביבות 5% (למשל), סטיית התקן קטנה בהרבה.

לדוגמא, בסקר שה"טעות הסטטיסטית" שלו 4%, כאשר מודדים שכיחות קרובה ל- 4%, סטיית התקן של המדידה היא בערך 1.6%.

יה סוטה! 238596
לחבר שלי יש GPS והוא החליט למדוד בעזרתו את רוחב הדירה שלו מקצה לקצה. היות והמכשיר מדווח על כל אחת מנקודות הציון ברמת דיוק של 10 מ', הגענו כמובן למסקנה שרוחב הדירה במטרים הוא בין (9-) לבין (31+).
יה סוטה! 238680
אם חישבתי נכון, ההפרש בקריאות בין שני קצות הדירה היה 20 מטר. אמנם הדיוק הכללי של מכשירי GPS הוא 10 מטר, אבל הדיוק הלוקאלי גדול יותר, מאחר וחלק מטעות המדידה נובעת משינוי מיקום גדול. לכן, בהנחה שמדובר על דיוק נמדד ולא דיוק של עיגול בהצגה, כנראה שרוחב הדירה קרוב מאוד לעשרים מטר. לא רע בכלל...
יה סוטה! 238755
פיספסת קצת בחישוב. הנה הסיפור המלא מלווה באיורים להמחשה (-:
זה התחיל מכך שהוא מדד מרחק אווירי גדול יחסית, ממגדלי עזריאלי בתל-אביב עד לצומת הסירה בהרצליה, ויצא לו 13ק"מ. כשעל מרחק כזה יש לך טעות של 10מ' לכאן או לכאן זה מצוין. כלומר המרחק היה לכל הפחות 12,980מ' ולכל היותר 13,020מ' - לפי שני מקרי קצה אפשריים שבהם בנק' אחת המכשיר סוטה צפונה ובנק' השנייה הוא סוטה דווקא דרומה:
~~~2~~~~~~~~~~~~~~1~~~ - המרחק לפי המכשיר
~2~~~~~~~~~~~~~~~~~~1~ - המרחק בפועל במקרה קצה א'
~~~~~2~~~~~~~~~~1~~~~~ - המרחק בפועל במקרה קצה ב'
אבל זה כמובן לא מקצועי מבחינה מדעית למדוד מרחק מאותו סדר גודל כמו הרזולוציה של מכשיר המדידה:
~~~2~1~~~
~2~~~~~1~
~~~1~2~~~ - מרחק שלילי! (הקיר הצפוני כביכול דרומי יותר מהקיר הדרומי)
אז החבר שלי עוד לא גר בפנטהאוז ורוחב הדירה, כפי שמדד ה-GPS, הוא רק 11 מ'. בפועל רוחב הדירה הוא 10.8 מ' (ספרנו מרצפות...) כך שניתן לראות שהצדק כמובן עימך לגבי דיוק לוקאלי (זאת אומרת שאף אחד ממקרי הקצה לא התקיים).

אגב, נזכרתי בכל זה כי בהודעה של עוזי הוזכרה שגיאה די דומה (לגבי הקשר בין מדידת גודל מסוים ושגיאת אותה מדידה).
יה סוטה! 238793
נו טוב, אני פשוט חשבתי שהוא לקח קריאת מיקום בקצה הראשון של הדירה, ואז עבר לקצה השני... אם כבר יש מכשיר שמראה מיקום, למה להכניס את עזריאלי באמצע?
(או שהמכשיר לא נותן למשתמש את קריאת המיקום, אלא רק מרחק בין שתי נקודות..)

לענין ןלא לענין - היה פעם פולמוס בעניני דיוק המדידה של מד מהירות הלייזר של המשטרה, והכרתי מישהו שהיה מעורב בבדיקות (מטעם ההגנה), והוא ערך ניסוי, בנוכחות הגורמים הרשמיים, שהראה שהמד הזה נותן מהירות של עד 20 קמ"ש לבניינים עומדים.
סקרים וסטיית תקן 238601
כשל קצת יותר, אפעס, בסיסי, נמצא במשפט הבא באותו המאמר: "רוב הציבור (49%) סבור כי..."

אם כבר העלית את המושג "סטיית תקן", אנצל במה זו על מנת למחות כנגד הבחירה בזוג מלים אלה כתרגום ל- standard deviation. הצעתי: "סטייה תקנית". גם נאמן יותר (מילולית) למקור האנגלי, וגם מעביר טוב יותר את המשמעות.
כבלי בוץ 253458
"במקום מחיר של שני שקלים לקטע שעליו הוסכם במשא ומתן הקודם, הוחלט לעלות את מחיר האגרה לכארבעה שקלים - כלומר, עלייה של כ-‏50%" (חברת "דרך ארץ" מלמדת את העיתונאים לחשב אחוזים).

כבלי בוץ 253462
אבל קודם לכן כתוב שהמחיר לקטע הוא 2.70, ועל כן עליה של 50% תגיע ל-‏4.05. מישהו פשוט עיגל מטה בפראות.
כבלי בוץ 253542
אני חושש שאין סתירה בין "מחיר של שני שקלים לקטע שעליו הוסכם במשא ומתן הקודם", לבין מחיר בפועל של 2.70.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים