צריך לקבוע שהחל מתאריך מסויים 238829
שיהיה בעוד מספר שנים. נניח החל מה 8.8.2007 - כל מי שמעשן לא יזכה לשום תמיכה ממשלתית בטיפול רפואי בכל מחלה שקשורה לעישון.

מי שלא יסכים לקחת אחריות על עצמו ולהפסיק לעשן בתוך 3 שנים - שידאג לעצמו.
קום התנער 238846
ומה עם מעשנים פסיביים? שיקחו אחריות לעצמם ויפסיקו להתבייש כשערס בגובה 2 מטרים נושף להם עשן לפרצוף באמצע התור לאוטובוס, ויצעקו עליו שילך קיבינימט?

אגב, לרפואנים שבחבורה, האם ניתן לדעת שמחלה "קשורה לעישון", או שפשוט יש מתאם סטטיסטי טוב, ועד כמה זה תקף ברמת הפרט? ("טוב, אני רואה שלקית בסרטן בתאריך הזה והזה, בגלל עישון של, בהערכה גסה, 3.2 חפיסות סיגריות ליום. איך אני רואה? פתחתי לך את הריאות, הן מה-זה שחורות!")
קום התנער 238882
ברור שזה לא פותר את בעיית העישון הפסיבי.

את הבעיה הזו אפשר לפתור הרבה יותר בקלות (במקומות ציבוריים, אני לא מדבר על אנשים שנחשפים לעשן סיגריות שמעשנים בני משפחתם בביתם) - פשוט ע''י הגברת האכיפה על החוק נגד עישון במקומות ציבוריים.
קום התנער 238893
לא הבנת את השאלה. השאלה הייתה מה יעשו מעשנים פסיביים שלקו במחלות שקשורות לעישון. האם הם ייצטרכו להוכיח שהם מעשנים פסיביים בלבד (ובאותה הזדמנות, שאין להם אחות) או שיתפגרו על חשבון עצמם בלבד, כעונש על "ביישנותם"?

באותה הזדמנות, שאלתי גם איך אפשר לדעת בודאות אם מחלה "קשורה לעישון" ולא נובעת, נניח, מכך שאנחנו חיים בעיר מזוהמת במיוחד.
רק מתאם סטטיסטי 239084
גם במחלות שהן נדירות אצל לא מעשנים לא ניתן לדעת בוודאות שהעישון הוא הגורם.

יתכן שבמחלת http://print.healthwise.net/WebPrint/WebPrintMgr.asp...) Bürger) ניתן לומר שלא סביר שללא העישון האדם היה חולה, אך לא לשלול זאת בוודאות.

אגב - גם אם היה ניתן להצביע בוודאות על עישון כגורם למחלה הספציפית אין שום סיבה לשלול ממישהו סעד רפואי היות שהוא "אשם". מחלה אינה עונש וטיפול רפואי איננו פרס. זאת לפני שנתחיל בכלל להזכיר את המדרון החלקלק שיכלול גם שימוש באלכוהול, בסמים אחרים, בעבודה עם חולים במחלות מדבקות, בקיום יחסי מין ללא קונדום ובאכילת מזון עתיר שומן רווי. בכל אלה האדם "אשם" בתוצאות.
קום התנער 239093
נראה לי שגרסה טיפה יותר ריאלית להצעה של האלמוני, היא להעלות את פרמיית הביטוח הרפואי למי שמעשן כך שהעלות הנוספת תהווה ביטוח (נפרד מהביטוח הכללי) נגד הסיכון שלו לחלות (כלומר בצורה פשטנית, העלות הנוספת תהיה הסיכון כפול עלות ממוצעת של הטיפול במחלה).
הצעה כזו יכולה להתאים מאוד למי שהפגם העיקרי שהוא מוצא בתופעת העישון הוא הנטל הכלכלי של הטיפול במעשנים שחלו.
קום התנער 239103
מקבל את התיקון.
קום התנער 239153
וכפי שהעירו על ההצעה המקורית, אין סיבה לעצור דוקא בעישון. אלכוהול, גבינה צהובה והליכה ברחוב בלי כובע צריכים להצטרף לפרמטרים שיקבעו את פרמיית הבריאות.
עם פילטר או בלי פילטר? 239164
הליכה ברחוב בלי כובע מהווה סיכון לכלל הציבור, או רק לשפן?
קום התנער 239217
בעיניי ההצעה אינה מועילה בגלל עניין הרבה יותר מהותי - בעיניי הנטל הכלכלי על החברה זה חלק שולי מאוד בבעיית העישון. החלק היותר חשוב בעיניי זה שעישון הורג אנשים.

אני דוקא חשבתי לאור הדיון על חגורות בטיחות, שזה יראה לך, כי אם אני זוכר נכון אתה טענת שראוי שהחברה תתערב בפעולה של אינדבדואל אך ורק כפונקציה של הנזק שנגרם לאנשים אחרים. על אספקט זה ההצעה עונה (נשים רגע עישון פסיבי בצד). מסתבר שלא הערכתי נכונה את עמדותך. האם יש סיבה עקרונית שאתה מתנגד להצעה מלבד טיעון המדרון החלקלק?
קום התנער 239222
איבדתי אותך.

אני מתנגד לחוק העישון מהטעם שהוא בלתי ישים בעליל. אין לי התנגדות עקרונית לאיסורים שונים על *אנשים בלתי בגירים* או על כאלה שאינם אחראים למעשיהם. במלים אחרות, רשיון אחזקת כלי נשק לבני עשר או לפסיכופטים רצחניים לא נראה לי רעיון טוב (למען הגילוי הנאות עלי לציין שכשהייתי בגיל עשר חשבתי אחרת).
קום התנער 239233
למה הוא בלתי ישים? אם תהיה בדיקת דם פשוטה וזולה שמוודאת אם אתה מעשן, אתה תהיה בעדו?
כמו בכל ביטוח, אתה צריך לחשוף כל מיני פרטים על עצמך, ואם כאשר אתה תובע את הביטוח מסתבר ששיקרת - אכלת אותה. לדוגמא, היום כשאתה חותם על בקשת הצטרפות למכבי מגן, אתה מפרט בין היתר אם אתה משתמש תרופות, אם אתה צורך סמים/אלכוהול, והפתעה הפתעה, אם עישנת בשנה האחרונה. כרגיל, מופיע סעיף שמאפשר לחברת הביטוח לאיין את ההסכם במידה ושיקרת. כרגיל, חברת הביטוח לוקחת בחשבון שיש לא מעט שקרנים, ועושה את השיקול שלה מתי שווה להתאמץ ולחשוף אותם.

ובקשר לנקודה העקרונית - דיברתי על ההבחנה העקרונית בין איסור על בן-אדם *בגיר* שנועד להגן על *חייו שלו* (נניח איסור עישון מריחואנה) לבין איסור שנועד למנוע *נזק לאחרים* (נניח איסור עישון במקומות ציבוריים). כאמור, הייתי תחת הרושם שאתה מתנגד לסוג הראשון ותומך אך ורק בסוג השני. לדעתי, החוק הזה נופל יפה מאוד במסגרת הסוג השני.
קום התנער 239241
ומה אם אני מעשן פעם בשנתיים? ומה אם אני מעשן פעם בשבוע?
קום התנער 239246
לא יודע. מה אז?
קום התנער 239249
אם עישנתי פעם אחת בשנה האחרונה, האם אני אשלם מחיר של מעשן?

ואם עברה שנה מאז הפעם האחרונה שעישנתי אבל יומיים אחרי החתימה הלכתי למילואים וחזרתי לעשן 2 קופסאות אסקוט ביום, אז כשאני אקבל סרטן ראות ישלחו אותי לחפש?
קום התנער 239253
לא יודע, תשאל את מכבי מגן. לא מדובר פה ב"ענישה" לכל מי שהעז אי פעם לעשן סיגריה, אלא בשיקול עלות תועלת סטנדרטי של חברת הביטוח. הם לוקחים בחשבון % מסויים של שקרים, וכן עלויות ורווחים מחשיפת שקרים (הם מן הסתם מנסים לחשוף שקרים רק כשזה משתלם להם כלכלית).

באותה מידה אתה יכול לשאול מה קורה עם עשית תאונה ממש ממש קטנה נורא מזמן אבל לא סיפרת לביטוח רכב.
הצעה 239397
אולי ניתן יד חופשית לחברות הביטוח לקבוע מה תהיה תוספת הפרמייה ביחד לכמות העישון (ולטיל עליהן גם את האחריות לבדוק את זה).

או בקיצור, הפרטה.
הצעה 239410
אני לא חושב שזה אפשרי. לדעתי הפרטה תסתיים בכך שאם אתה צעיר, בריא ועשיר יופי לך אבל אם אתה מבוגר או חולה או עני, תסתובב בלי טיפול רפואי.
אפשר במקביל להפריט את קרנות הפנסיה כדי שיהיו הרבה מבוגרים עניים, לגבי המחלות, לא צריך לדאוג, הן כבר יבואו לבד (אפשר להפריט גם את הפיקוח הסביבתי ולזרז קצת את התהליך).

יופי של חברה נקבל ככה.
הערה קטנונית 239486
הפנסיה שלי ושל עוד רבים וטובים מנוהלת ע''י חברת ביטוח פרטית לגמרי. מצבם של כספי הפנסיה שלי טוב הרבה יותר מזה של כספי הפנסיה של חברי ההסתדרות, שקרנות הפנסיה שלה הצליחו להגיע לגרעונות כה מרשימים, שקשה לרשום אותם בשורה אחת.

אבל הנה אני מפסיק להטריד עם עובדות קטנוניות, אפשר להמשיך לקטר על כמה השוק הפרטי נורא ואיום.

תודה וסליחה.
קום התנער 239402
פשוט מאד - פוליסת הביטוח היא חוזה. אם בחוזה כתוב שבמהלך הפוליסה אסור לך לעשן כלל ואם חברת הביטוח יכולה להוכיח שעישנת, אפילו פעם אחת, אז כשתקבל סרטן ריאות ישלחו אותך לחפש.
קום התנער 239409
אכן, פוליסת הביטוח היא חוזה. (נכון להיום) מה שכתוב בו הוא שאתה חייב לענות בכנות לשאלות אותן אתה נשאל, ולא לתת התחייבויות עתידיות (למעט תשלום הפרמיה). אם תשובתך לשאלה "האם אתה מעשן" תהיה שלילית, ויתברר כי נהגת לעשן בתקופה בה מילאת את השאלון, (אפילו אם נמנעת מלהתקרב לסיגריה במשך כל זמן מילוי השאלון) חברת הביטוח תתנער מהפוליסה לא רק אם תחלה בסרטן, אלא גם אם תשבור את הרגל באמבטיה.
אם תתחיל לעשן לאחר שרכשת את הפוליסה, ותשובתך השלילית ניתנה בכנות ובתום לב, חברת הביטוח אינה יכולה להתנער מהפוליסה.

___
האמור לעיל נוסח בלשון זכר מתוך נוחיות גרידא, והוא מתיחס לכל מבוטח, ללא הבדל גזע, מין או מצב משפחתי.
קום התנער 239411
אלע''ד אבל בטח יש סעיף שדורש ממך לעדכן את הביטוח במקרה של שינוי מהותי בהצהרה. אפילו בביטוח אוטו אתה חייב להודיע כאשר האימובילייזר מתקלקל.
win-win situation 239416
אתה צודק, אלא שד. יטען שעישון סיגריה אחת אינו בבחינת שינוי מהותי, וחברת הביטוח תטען שהוא עישן סיגריה אחת כל עשר דקות בממוצע, ובסופו של דבר, אחרי שמונה שנות התדיינות, עורכי הדין של שני הצדדים ייצאו מהסיפור הזה עם חיוך גדול ועם תרומה נאה לעניים. מה, ראית עו"ד שלא תורם לעניים?
win-win situation 239418
ואללה, עו''ד לא יצא לי לראות.
''הו, ד''ר פרויד...'' 240276
המון "שדיים" ‏1 יש פה בזמן האחרון. במיוחד בדיון על העובדה שד. קוריאה חסרת אונים מול צ. קוריאה.

1 או שדים. אבל אני קורא באופן סלקטיבי ‏2.
2 הסיבה למה אני מעדיף "שדיים" ברורה: שדים הם דבר מאוד מפחיד.
קום התנער 239977
תגובה 239971
קום התנער 239159
טוב ויפה, אבל שוב נשאלת השאלה - איך מזהים מעשן? יש בדיקות עישון? מסתכלים על צבע השיניים? שולחים חוקר פרטי לרחרח את השירותים? אני רואה כאן פתח לתרמיות מעשנים בהמוניהן.
קום התנער 239161
זה דוקא לא קושי אמיתי. חלית בסרטן ראות (או התקף לב, לחץ דם גבוה וכד')? אתה עובר צילום רנטגן ואם הראות שלך שחורות ומפוייחות עליך להמציא אישור על כך שאתה כורה פחם‏1. אחרת, אתה מעשן ולא תזכה בטיפול רפואי אם לא ביטחת את עצמך כראוי.
____________
1- או תושב ת"א.
עוד מדרון 239174
אוקי. האם לחברת ביטוח זכות לבצע בדיקה מראש לבדוק האם אתה מעשן? ואם יש לך נטיה לעישון? ואם יש לך (במובן המוכלל) גן שעושה אותך יותר רגיש לסרטן השד? הפרמיה משתנה?
עוד מדרון 239179
חברת הביטוח צריכה להיות מטומטמת במיוחד כדי לערוך את הבדיקה מראש. הרבה יותר משתלם לגבות ממני את הפרמיה (המופחתת, אמנם) במשך כמה עשרות שנים, וברגע האמת לשלם לי רק את כרטיס האוטובוס למשרד הקרוב של חברה קדישא. כל רפי השכל החכמולוגים האלה שחשבו שהם עובדים על חברת הביטוח יממנו בששון את היאכטה של אליהו.

כל השאר, כולל פרמיות שונות עפ"י הפרופיל הגנטי (ואולי גם הפסיכולוגי, לא? אם אתה טיפוס הרפתקן ודאי יש לך נטיה לקחת סיכונים נוספים מלבד עישון) הרי הן כתובות על ספר דברי הימים של העולם החדש והאמיץ שמחכה מעבר לפינה.
עוד מדרון 239205
איפה אליהו באמת?
אם האדם משקר ביודעין, אתה צודק. אבל אם אינו יודע על מצבו יש כאן בעיה. בהצהרה צריך שיהיה פירוט הבדיקות שעל האדם לעבור. אם לא בא לו לבצע אותם, או הוא משקר לביטוח לגבי התוצאות, זבש"ו. אני רק מפחד מהיום שיתחילו לגבות פרמיות גבוהות יותר מאנשי שלפי הפרופיל הפסיכולוגי הם פראיירים ( בעצם, עושים את זה כבר היום, לא?).
עוד מדרון 239216
אני חושב שמה שיקרה הוא שחברות הביטוח יחויבו בחוק לבטח אנשים ללא תלות בפרופיל הגנטי-פסיכולוגי שלהם. האם במסגרת הגלובליזציה תוכל, בהסתמך על המטען הגנטי המשובח שלך, לקבל ביטוח חיים זול מחברה באיי קאימאן? קשה לי לראות איך מישהו יוכל למנוע את זה ממך, ואולי זה יחייב, בסופו של דבר, גם את החברות המקומיות לשנות את המדיניות או לפשוט רגל. יהיה מעניין, רק שלצערי אני כבר כנראה לא אהיה בסביבה בשביל להנות.
עוד מדרון 239276
נדמה לי שכבר היום אסור לקבוע פרמיה על סמך *נטיה* גנטית, אבל מותר על סמך מחלה גנטית א-סימפטומטית (ידע אישי, 20 שקל‏1).

1 התוכנית הזאת עוד קיימת ברדיו?
חברות ביטוח עורכות בדיקות מראש 239492
כל מי שרוצה ביטוח מנהלים נבדק ע''י רופא. אני זוכר בדיקת דם, א.ק.ג. ובדיקת שתן - פעמיים. פעם כשהתחלתי עם ביטוח המנהלים, ופעם שניה כשהמשכורת שלי עלתה ועברה סף מסויים, ואז חברת הביטוח החליטה לבדוק שוב לפני שהיא מאשרת לי הגדלת כיסוי.
חברות ביטוח עורכות בדיקות מראש 239503
לי יש ביטוח מנהלים (כולל ביטוח חיים) ולא נדרשתי לעבור שום בדיקה רפואית מכל סוג שהוא.
זה יכול להיות 239522
יש רצפה מסויימת שרק מעליה הם דורשים בדיקות רפואיות. או שנתקלת בחברת ביטוח ידידותית במיוחד.
קום התנער 239208
בלאו הכי שואלים אותך על הרבה מאוד פרטים על מצפך הגופני והרגליך כאשר אתה חותם על ביטוח בריאות. אני מניח שזה לא בשונה מביטוחים אחרים - אם תרצה לממש את הביטוח, ותתפס על שקר, תאכל אותה. אם לא, אז לא.
קום התנער 239258
ניתן לאתר מעשן בבדיקת שתן. היא אינה מסובכת במיוחד, אך הביקוש לה כיום הוא אפסי.
קום התנער 239471
השירותים?
לקח לי זמן להבין למה אתה מתכוון. בעוונותיי חשבתי שעישון בשירותים הוא פאסה כבר מאז שנות השבעים (אלא אם מדובר בתלמידי בית ספר).
קום התנער 239529
לא ראית את 21 גרם?
קום התנער 239604
לא (אבל זה ברשימה שלי).
צריך לקבוע שהחל מתאריך מסויים 238910
לא יותר פשוט לקבוע את העישון כעברה על החוק שדינה מוות?
צריך לקבוע שהחל מתאריך מסויים 238928
זה לא המצב כיום?
צריך לקבוע שהחל מתאריך מסויים 238951
לא. דין מוות נקבע בחוק לאנשים חיים באופן כללי. מעשנים רק מקבלים קיצור על התנהגות טובה, על בסיס הסתברותי/סטטיסטי.
אין קל מלהפסיק לעשן 238952
או כמו שאמר קרובי שמואל קלמן (שבפנינים מעזבונו אני נוהג להשתמש מפעם לפעם): כולם מפסיקים לעשן במוקדם או במאוחר. הטבע דואג לכך שאצל המעשנים הכבדים זה יהיה יותר מוקדם.
את זה הרי אי אפשר לעשות 239130
מה, תשאיר מי שמעשן ואין לו כסף שימות ברחובות? ואם כתוצאה ממחלה שקשורה בעישון תתפתח לו מחלה שלא קשורה בעישון?

זה לא יעבוד. כן אפשר לדאוג מהיום למימון הטיפול הרפואי העתידי. מישהו יודע במקרה האם ההכנסות ממסים על מכירת סיגריות מגיעות לתקציב הבריאות?
את זה הרי אי אפשר לעשות 239158
ודאי שהן מגיעות לתקציב הבריאות, רק שהן עוברות דרך אוצר המדינה. ככה זה עם מסים, הם לא מיועדים מלכתחילה לסעיפי הוצאה ספיציפיים (אחרת היתה לנו התשתית התחבורתית הטובה בעולם).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים