טלפון ציבורי, בקלות 245479
אני די מתפלא שהאפשרות הזו הוכנסה לסקר. טלפון ציבורי עדיין עולה פחות מפלאפון, מי שיש לו בזקכרט לא מסתבך עם כרטיסים מעצבנים, ויש די הרבה טלפונים בסביבה. מאוד מועיל למי שאין לו טלפון במעונות. הפעם האחרונה שבה השתמשתי בטלפון ציבורי הייתה אתמול.

גם בקלטות אודיו השתמשתי עד לאחרונה שלא במכונית. לא מזמן עברתי לדיסקמן MP3 ומאז אני שוקל לחזור לקלטות. הממזר קופץ ומעביר טראקים על כל שני צעדים שאני לוקח, למרות התהדרות ב"120 שניות אנטי שוק", ואני תוהה אם סתם יצאתי פראייר או שזה ככה בכל דיסקמן שכזה בימינו.

הדיסקטים באים אחר כך, אבל בניגוד לשני הפריטים שלפניהם, הם כבר הוכיחו את עצמם עשרות פעמים בתור משהו שצריך לעבור מהעולם ומהר. מעטים הדיסקים ששירתו אותי בנאמנות ולא דפקו קובץ זה או אחר בתוכם.
טלפון ציבורי, בקלות 245480
כשאתה מדבר על דיסקטים אתה באמת מתכוון ל"¼5 ולא ל"½3 ? אתה בטוח שבכלל זכית להכיר דיסקטים "¼5?
טלפון ציבורי, בקלות 245483
אני יודע שדיסקטי "¼5 זכו אצלנו בבית לפופולריות גדולה, והשתמשו בהם אצלנו עד לסוף שנות התשעים. מדובר באלו שיכלו להחזיק 1.2MB של מידע. הם הוכיחו רמת אמינות גבוהה מאד לעומת דיסקטי ה"½3 1.44MB (או 720KB).
טלפון ציבורי, בקלות 245594
עד היום יש לי אוסף די גדול של תקליטוני 5.25, והם אכן הרבה יותר אמינים מאשר ה-‏3.5. אף פעם לא הבנתי למה. בכל מקרה, תקליטוני 3.5 היו לי אולי 20-30 בחיי, וחלק גדול מהם נזרקו לפח בפעם הראשונה שניסיתי להשתמש בהם. דרעק של מדיה.

בתקליטים אני משתמש גם כיום. כשאני נמצא בבית הורי, זו הדרך היחידה שיש לי לשמוע מוזיקה. מה גם שיש לי כמה תקליטים שטרם טרחתי לקנות על דיסק.
טלפון ציבורי, בקלות 245828
מה זה לעומת אוסף תקליטוני ה- 8" שיש אצל הורי... מישהו רוצה עותק של סנייק על דיסקט 8"?
טלפון ציבורי, בקלות 285897
האמנם יותר אמינים מה-‏3.5, או שמא עקב היותם לא-קשיחים הייתם מתייחסים אליהם בחרדת קודש, עוטפים אותם, שמים אותם במקום המיועד להם ומרחיקים מהם כל מגנט?

כשהייתי ביסודי בא המורה ל'אמנות במחשב', הוציא מכיס חולצתו פלופי והציג את שיא הטכנולוגיה: אפשר להכניס לשים עליו עבודות, להכניס לכיס החולצה, ללכת למקום כלשהו ולהגיד - הנה העבודות שלי. ונכנסים על כל אחד כזה 5 (!) דיסקטים רגילים!
כולנו הרמנו מבטים ממחשבי האמיגה (!) ואמרנו פה אחד: וואו!

שמא הם היו פחות אמינים בגלל הכנסה מאסיבית לחולצות?
טלפון ציבורי, בקלות 285922
אז זהו, שמסתבר שאפשר היה להתעלל בהם די הרבה לפני שמשהו קרה להם. הם *באמת* היו גמישים. ההרחקה ממגנטים הייתה די שווה בשתי המדיות, מבחינתי, והדבר היחיד שאולי אפשר להגיד הוא שהקפדתי יותר להכניס אותם לעטיפת הנייר שלהם - מה שלדיסקטים 3.5 כלל לא היה, כי היה להם את המגן מתכת המעצבן הזה שהקפיץ שלו תמיד מתקלקל.
והמורה שלך שיקר, כמובן. הדיסקטים הראשונים של 3.5 היו בגודל 720K, שהם בדיוק פי שתיים מאשר דיסקטים בקיבולת נמוכה של 5.25.
טלפון ציבורי, בקלות 285924
מהנסיון שלי, הדיסקטים הכי אמינים היו 5.25 בנפח 1.2MB. נשמרו באותם תנאים כמו ה-‏3.5, אבל החזיקו הרבה יותר.
טלפון ציבורי, בקלות 322990
איך זה יכול להיות שהתפעלתם מ- 3.5" בזמן שכבר היתה לכם אמיגה?

אמיגה עבד על דיסקטים כאלה... :-)
טלפון ציבורי, בקלות 245486
אוי ואבוי לי, לא שמתי לב שמדובר על חמש ורבע, אני כבר מאופס על שלוש וחצי.

בכל אופן, אל תזלזל, היה לי מחשב אטארי מהסוג הנחמד שבו שמרנו מידע על קסטות (אודיו) וטעינת כל משחק ארכה חצי שעה, ותמיד התקלקלה באמצע. אני מודה שבגלל שעברנו מהמחשב הזה לאטארי ST, ואחר כך ל-‏486, החוויות שלי עם החמש ורבע היו נדירות למדי, וקשה לי לחוות דעה עליו. בכל אופן, הסקר לא כל כך לטובתם, כי די קשה למצוא בימינו מחשב שמאפשר את השימוש בהם.
למה לא לטובתם ? 245488
בינתיים הם במקום השני (יחד עם עוד 4 אפשרויות, אז מה)
אני מניח כי אנשים לא שמו לב 245492
שמדובר ב- 5 ורבע ולא ב- 3 וחצי.
טלפון ציבורי, בקלות 245595
Ynet מדווחים: תקוותיך עומדות להתגשם:
טלפון ציבורי, בקלות 245607
שים לב שהם שמים של תמונה של דיסק חמש ורבע, שאני חשבתי שכבר עבר מזמן מהעולם, בכל הנוגע לכוננים בילט אין שמגיעים יחד עם מחשבים חדשים.

אגב, חלק מהמגיבים שם טוענים שאי אפשר לעשות בוט למחשב חסר מידע בלי דיסקט. יש בזה משהו, או שכבר מזמן הBIOS מסוגל להתמודד עם CD/התקני USB?

ואני באמת לא רואה שום סיבה שמעבר לנוסטלגיה לשימוש בדיסקטים עם התאוצה שהתקני הUSB צברו בשנים האחרונות. גם המחיר הוא לא פקטור, כי בכל הכסף שבזבזתי על דיסקטים במהלך השנים הייתי יכול לקנות כמה וכמה התקנים שכאלו, שיעילים פי כמה וכמה סדרי גודל.
טלפון ציבורי, בקלות 245660
boot מCD אפשר לעשות כבר לפחות 6 שנים.
טלפון ציבורי, בקלות 245670
ומה עם בוט מצורב חיצוני USB ? פעם אחרונה שניסיתי הוא בהה בי בחוסר אונים.
אני לא יודע על צורב חיצוני 245711
אבל מהתקני אכסון סטנדרטים לUSB (כאלו שנראים כמו מפתח...) אפשר גם אפשר.
רק במחשבים חדשים 245720
רוב המחשבים עוד לא תומכים בזה.
רק במחשבים חדשים 245725
מצד שני, אלו המחשבים החדשים שיהיו מחוסרי כונני דיסקטים סטנדרטיים.
רק במחשבים חדשים 247042
זה חלק מהתקן USB 2. הגירסה הקודמת (1.1) לא תמכה בבוט. אבל מחשבים שיש להם רק USB 1.1 הגיעו גם עם כונן דיסקטים, כך שאין בעיה.

אני עוד זוכר שהשתמשתי בכרטיסים מנוקבים! טוב, בעצם מעולם לא השתמשתי בהם, אבל פעם ראיתי כזה.
רק במחשבים חדשים 247043
אני אמנם לא השתמשתי בכרטיסים מנוקבים, אבל ראיתי הרבה כאלו בתור ילד כי הורי השתמשו בהם. אני זוכר את חדר מכונות הניקוב באוניברסיטת ת''א (ואת הכרטיסים שהיו נתקעים במכונת הניקוב והיה צריך לחלץ אותם) ואת קורא הכרטיסים. במשך שנים היו לנו בבית כרטיסים מנוקבים ששמשו בתור פתקים לעת מצוא.
רק במחשבים חדשים 247045
Oh yeah?

אני פעם נהגתי במכונית בלי סינכרו בין ההילוכים!
רק במחשבים חדשים 247047
שלא תתחיל עם המכוניות!

לי הייתה מכונית כזאת ויש עדיין טרקטור 73' 8 הילוכים עם מכפיל הידראולי
רק במחשבים חדשים 247050
אני רואה שאני לא יכול לנצח.

פעם אחת השתמשתי בטייפ סלילים כזה שהיה לאבא שלי עוד מהתקופה שתקליטי 45 סל"ד היו הדבר הגדול הבא. ולסבא שלי יש עדיין פטיפון שצריך לסובב מנואלה בשביל שיעבוד!
יש לי כזה עובד בבית! 247079
אתם כולכם זקנים ממני, כנראה 247219
לי יש בחדר בעבודה מוצג ארכיאולוגי שעוד זוכר שהביטלס היו בחיים!
אתם כולכם זקנים ממני, כנראה 249039
מוצג ארכאולוגי, הה? No salad for you, one year!
רק במחשבים חדשים 247080
מה זה סינכרו?
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247187
יתקנו אותי אם אני טועה: סינכרו הוא מה שמאפשר לך להליף הילוך בלחיצה אחת על דוושת המצמד. בכלי רכב בלי סינכרו, צריך ללחוץ על המצמד, להוציא מההילוך לניוטרל, לשחרר את המצמד, ללחוץ שוב, להכניס להילוך החדש, ולשחרר מצמד. וכמובן, צריך לפני כן לדאוג שאתה נוסע עם מספיק גז כדי שתוכל להשלים את הסאגה בלי שהמנוע ישתנק.

כל זה, מזכרונות מודחקים היטב מלימודי הטרקטור בנעורי. בטרקטורים (אלו שהיכרתי) אין סינכרו. אבל יכול להיות שאני טועה לחלוטין בכל מה שכתבתי עד המשפט הזה, אני כותב את התגובה הזו בעיקר בשביל הספורט. כבר שנים לא נגעתי במצמד, ואין לי שום רצון לכך.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247188
למה אין לך בעצם?

אני עברתי לאחרונה מרכב ידני לרכב אוטומטי. אמנם נהיגה בפקקים היא כבר לא סיוט כמו שהיא הייתה פעם (הלחיצה החוזרת ונשנית על המצמד מכאיבה ברגל), אבל אני מוצא שזו נהיגה הרבה יותר "משעממת". יש לי פחות שליטה על הרכב ומהירותו, פחות יכולת לזנק בזריזות או לבצע מהלכים חדים יחסית. אני קצת כפוף לגחמות של מחשב הרכב.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247190
אולי זה החיבור החזק שלי לצד הנשי שבי </פרובוקציה>, אבל לא הרגשתי מאוד נוח עם המוטוריקה העדינה והקואורדינציית גוף-מנוע שנדרשת במצבים כמו זינוק בעלייה (ובפרט כשנהגים מאחוריך מביעים את תשוקתם העזה שתתחיל לנסוע כבר לפני שהרמזור מאדים בחזרה). דווקא אין לי בעיה עם לקבל בעצמי את ההחלטה באיזה הילוך לנסוע; יש לי אפילו סימפטיה מסוימת לרעיון (שנדמה לי שהוא קיים, אבל לא נפוץ) של הילוכים חצי-אוטומטיים: אתה בוחר באיזה אתה רוצה לנסוע, ומעביר לשם את הידית; הגמד בפנים עושה מה שצריך לעשות עם המצמד.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247223
קיים בכמה ואריציות. היותר נפוצה היא הילוכים אוטומטיים לגמרי (תיבה אוטומטית עם כל המשתמע מכך) כשאפשר להגיד למחשב שברכב באיזה הילוך להשאר. כשאומרים לו 2, הוא ישאר ב-‏2 לא משנה מה קורה. זה גימיק נאה ביותר, ובפורש ישמו אותו בצורה מעוררת השתהות ממש, אבל לא נאה כמו הגימיק הבא:

תיבה ידנית לחלוטין, שהמחשב לוחץ בה על הקלאץ', ואפילו יודע לתת גז ביניים בהורדת הילוך (במכוניות מודרניות לא צריך גז ביניים, אבל עדיין עדיף, כי ההילוך משתלב בצורה חלקה יותר). השיטה הזו נכנסת יותר ויותר לשימוש, בעיקר במכוניות קטנות וזולות, ואני מקווה שהיא תהפוך לשיטה השלטת ‏1.

1 מאחר ויש מחשב, אפשר להגיד למחשב לא רק ללחוץ על הקלאץ' אלא גם להעביר הילוך אם הוא רוצה.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 249041
על פורש אפשר להגיד הרבה דברים, אבל ''מעוררת השתהות'' הוא לא אחד מהם.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 249062
מסתבר שמעולם לא בדקת כמה זמן לוקח לתיבה הזו להחליף הילוך...
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 249085
הוא מתכוון שאני אנצח אותך בשבץ נא, כי מאייתים ''השתאות''.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 249132
אני דווקא הבנתי את זה, אבל לדעתי מאייתים גשתמות.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247373
יש אוטואים שאפשר לבחור הילוך אוטומטי או ידני בלי מצמד (ויש גם מצב שלישי).
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247192
נדמה לי שאתה צודק, ולעיתים (אולי תמיד?) צריך גם לתת קצת גז באמצע, מה שקוראים החבר'ה גז-ביניים, וההורים של החבר'ה קוראים ציווישן-גאס. אני לא נהגתי אף פעם בשום דבר שדרש את זה, אבל ראיתי את נהג-המשאית שהסיע אותי מבסיס-הטירונות לצומת מחולה עושה זאת.
במכונית הזאת, אמברקס משוחרר לא יוחזר 247212
חשבתי שקוראים לזה דאבל-קלאץ' (ושצריך לחיצה כפולה רק בהורדת הילוך). זכור לכולם הפרק בסיינפלד בו קרמר תופס טרמפ להוליווד עם נהגת משאית שנותנת לו לנהוג.
אנדסאפ! 247578
אתה מתכוון בוודאי ל [ה]אנד-ברקס.
אנדסאפ! 247615
למה ה' בסוגריים? אם כבר, אז הנד-ברייק, לא? התלבטתי איך לכתוב, ובסוף החלטתי שהמונח העברי-מדובר התקני, מה שהיה כתוב, או היה צריך להיות כתוב, בתסריט של "קרובים קרובים", הוא "אמברקס". אם למישהו יש הקלטה של הפרק הרלוונטי, וזמן לבזבז לריק, הוא מוזמן לצפות ולנסות לשים לב אם אביתר הוגה את ה"ד".
אנדסאפ! 247619
אמברקס, כמו אגזוז, ויותר מכך, בשביל הטרקטוריסטים שבחבורה: כמו פרטיקוף.
אנדסאפ! 247650
אגזוז זה מקרה מיוחד: בניגוד להנברקס, זה מצלצל כמו מילה בעברית, ונתקלתי באנשים הסבורים שזו *באמת* מילה בעברית (בניגוד לאגזוסט, שהיא עיוות נורא).
אנדסאפ! 247653
"נתקלת באנשים"?! אני חוששת שזה היה כאן, באייל, ושאני זו ה"אנשים" האלו.
מפאדיחות לא מתים - הם רק מצטברות.

__________
העלמה עפרונית, בחפש"ש.
אנדסאפ! 247664
D-: לא, זו לא היית את, בחיי... לפחות, אני לא זוכר שזה קרה לך. תבלי בחפש"ש, ואל תניחי לזוטות כאלה להטרידך.
אנדסאפ! 248521
שלא לדבר על הבקאקס הקדמי.
אנדסאפ! 248523
תגובה 247637
אנדסאפ! 247637
הסוגריים היו כדי להביא את האטימולוגיה. אני לא מכיר אמברקס, אלא אנדברקס.גם למשחק המפורסם לא קוראים אמבסאפ. מצד שני, שמעתי גם על בקאקס וגם על פרונט-בקאקס.
אנזאפ! 247661
כולם כמעט צודקים 247222
הסינכרו נועד לאפשר הורדת הילוך ללא הצורך בגז ביניים. ניתן לקרוא עליו ועל תיבות הילוכים ידניות בכלל באתר המעולה הזה: http://auto.howstuffworks.com/transmission6.htm (אין לי מושג אם קישרתי כמו שצריך, עכשיו זה כבר בידיים של אללה).

בקצרה, כשמורידים הילוך מהירות המנוע עולה. סינכרו הוא המנגנון הזעיק שמאפשר למנוע לעשות את זה בלי להשמיע רעשים מיוחדים. ללא סינכרו, צריך להתאים את מהירות המנוע לבד. איך עושים את זה? קלאץ', ניוטרל, לחיצה על הגז, קלאץ', שילוב הילוך נמוך יותר. לעיתים עושים את זה תוך כדי בלימה, ואז צריך שלוש רגליים.

באתר שנתתי יש הסבר קצת יותר מלומד עם תרשימים רבים.
רק במחשבים חדשים 247170
אני כן. התכנית (בפורטרן הישן) הייתה מנוקבת בעזרת מכונות ניקוב, מוכנסת לקורא והפלט היה מתקבל ממדפסת, באותו מקום במרתף שהמשיך לשמש במשך שנים את המדפסת (והטיפוס ההוא עם השיער הגדול). בשנה שנייה נתנו לנו לגעת במסופים של ה CDC ובסמסטר השני שלה, אפילו ב VAX (לא זוכרת אם 750 או 780).

ועכשיו אפשר לדעת מי אני בהסתברות של 1 ל 10 בערך.
מרקו? 247245
רק במחשבים חדשים 249464
מהם הכרטיסים המנוקבים? למה הם שימשו?
רק במחשבים חדשים 249547
הוויקיפדיה לעזרה:
רוב תודות! 250392
טלפון ציבורי, בקלות 246161
לפני כמה חודשי קניתי צורב USB למחשב IBM T22 שלי .
לאחר כמה ימים אחי השאיר דיסק של משחק בתוכו.
כאשר אני הדלקתי את המחשב וקיבלתי הודעה על כך שלא נמצאה מערכת הפעלה עברתי התקף לב קל(הלך לי HD) ואז התחלתי בפעולות עזרה ראשונה למחשב (לנתק ממנו את כל ההתקנים) ואז המחשב עלה למחרת זה קרה שוב ! אז תוך ניסוי וטעיה הגעתי לצורב. בקיצור לא רק שהוא תומך זו גם ברירת המחדל שלו לטעון מהUSB
טלפון ציבורי, בקלות 246005
שלא לדבר על אלו שאין להם (כן, ממש אין להם!) סלולרי. מומלץ!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים