בעוד צה"ל נפרס בעזה נהרגים 2 תושבי שדרות מקסאמים 249591
"שתי רקטות קסאם נחתו על שדרות, אחת מהן על בניין מגורים. הפעוט נפצע בעת ששיחק בחצר הבית. בנוסף נפצעו עוד 18 בני אדם, ביניהם שניים קשה ושניים בינוני. הירי בוצע בעוד כוחות רגלים, שיריון והנדסה פרוסים בעזה, באזורים מהם נורו השבוע מטחי קסאם לעבר אזור העיר."

לידיעה המלאה ב-Ynet:
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249595
בעצם ההתנתקות האמיתית בוצעה בעזה בעת מימוש הסכמי אוסלו כשצה"ל יצא מהאזור הצפוני של הרצועה שמאוכלס בצפיפות. הפיסקה שאני מצטט מדבריך "בעת שכוחות רגלים, שיריון והנדסה פרוסים בעזה" אינה מתארת נכוחה את המצב בשטח. מדובר ביחידות צבא שנכנסות לפאתי האזור המאוכלס כל פעם שנורים קסאמים, ואחר כך יוצאות. בלב האזור הזה לא דורכת רגלו של חייל ישראלי בשום רגע, ומסתובבים שם פלשתינים חמושים במדים, כפי שראינו אמש בטלוויזיה בכתבה על העיתונאי הדרוזי שנחטף.
תכנית "ההתנתקות" של שרון היא בעצם תכנית עקירת ישובים שהאלמנט ה"התנתקותי" בה אינו רב יותר מאשר לו היה מוחלט, למשל, לעקור את שדרות ויתר יישובי הספר שם.

ואחרי ההקדמה הזאת ברצוני לשאול את כל מצדדי התכנית של שרון את השאלה הבאה:
נניח שהתכנית הזאת תבוצע ובכל רצועת עזה לא יישאר מתיישב אחד ולא חייל אחד ישראלי.
ונניח שאחרי שהדבר הזה יבוצע, ירי הקסאמים יימשך ויתווסף לו גם ירי קטיושות שיועברו בחסות המצרים, ויגבו קורבנות רבים יותר מאשר שני ההרוגים של היום והפצועים הרבים (השניים הם הרוגים ולא פצועים), האם בהנחות האלה יהיה מוצדק מצדנו להגיב על ירי אפשרי כזה בירי על אוכלוסייה ערבית בעזה כתגובה.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249596
במה זה יעזור?

ע"ע פצצה אחת על אזרחים במבצע "ענבי זעם"

כך שממילא אין טעם לנמק למה זה לא מוצדק.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249599
האם יהיה זה מוצדק? כאמור, זה תלוי מאוד בשאלה כיצד אתה מגדיר "מוצדק". האם נקמה חסרת טעם והיגיון אסטרטגי היא דבר מוצדק לדעתך? אם כן, אז גם התשובה היא כן.

מתי לאחרונה פגיעה באזרחים, ע"פ דוקרטרינת דוד לוי ("דם מול דם, ילד מול ילד") הועילה? בשנות ה50, כשפעולות התגמול של יחידה 101 הכניסו אותנו ללופ של אלימות שנועד להרגיע את הציבור? במבצע ענבי זעם?

על מנת לשבור עם בהפצצות יש צורך בהכרעה מוחלטת, כזו שאין בידיה של ישראל להגיע אליה, מכל מיני סיבות. ירי על אזרחים חפים מפשע בתגובה, מעבר לכך שאיננו מעשה מוסרי יתר על המידה, הוא צעד טיפשי לחלוטין שלא יועיל לנו מעבר לסיפוק גחמת הנקמה ותחושת ה"הכנסנו להם". איך אתה מרגיש כשהאויב מגיב בפגיעה באזרחים חפים מפשע? האם זה גורם לך לרצות להתקפל בפניו או אולי להכנס באבי-אביו?
לך ולאלמוני שלפניך 249602
אני חושב שנכונות להשיב באותה מטבע (ונכונות בלבד תספיק), ירי ארטלרי על אוכולוסייה אזרחית כתגובה על ירי ארטילרי על אוכלוסייה אזרחית, תפתור את הבעייה לחלוטין (למרות הדוגמאות כפר קנה בלבנון ופעולות 101 שאינן לדעתי דוגמאות נכונות, אך איני רוצה להיכנס לכך כרגע), משום שהפלשתינים לא יפעלו לפי כללי משחק שבהם יש לנו יתרון עליהם. בסוגיה הזאת כבר דשתי ודנתי ארוכות בעידן "הפיל המסומם".
אך ללא קשר להערכתי זו, שאלתי האם הדבר יהיה מוצדק מבחינה מוסרית, עדיין בעינה, ואוסיף גם שאלה נוספת: איך, כחסידי התנתקות, תתמודדו אתם עם בעייה כזאת כשתבוא (והיא ללא כל ספק תבוא. הנסיגה מלבנון הייתה סוגיה שונה לחלוטין) ?
לך ולאלמוני שלפניך 249608
האם צריך "למחוק" את בית־חנון רק בגלל פצצת מרגמה מאולתרת ששלחה 10 אנשים לבי"ח מהלם? אתה יכול להשיג את אותה ההשפעה בלי להרוד אף אחד.

ההשפעה האמיתית שיש לטילי הקסאם של תושבי שדרות והסביבה הוא הכנסת גורם נוסף ונוראי של חוסר ודאות לחייהם. אבל זה כבר קיים בעזה ובעוצמה לא מועטה. תצטרך לבצע מעשים נוראיים בהרבה כדי להגביר את עוצמתו של הגורם הזה.

ההתנתקות לא יכולה לעבוד אם לא ישלוט ברצועה כוח שממנו ניתן לדרוש אחריות על הנעשה ברצועה (אולי לא ניתן לדרוש שלא יהיו כלל אירועים, אבל לפחות ניתן לדרוש מאמצים כנים ורציניים, ללא מרכאות). אחרת אם ימשיכו אירועים כאילו לישראל לא תהיה ברירה אלא להכנס מחדש.
לך ולאלמוני שלפניך 249643
פניתי למי שמצדד בתכנית התנתקות ולא למי שכבר עבר עליו תהליך כזה.
מה שקרה אמש אינו פגיעה של עשרה אנשים בהלם, אלא הריגת שני אנשים ושליחת עשרות פצועים ביניהם פצועים קשה לבית חולים.
ואני מעולם לא הצעתי למחוק את בית חנון בגלל 10 אנשים שחטפו הלם. לא יהיה שום צורך בכך בכל מקרה.
לך ולאלמוני שלפניך 249649
אני מצדד בתוכנית ההתנתקות.

אז נניח שתיפול על שדרות פצצה מהאוויר ותהרוג עשרה אנשים. ובתגובה חיל האוויר יפיל פצצה על עזה שתהרוג עשרה אנשים.

כותרות העיתונים בישראל: "טבח נוראי מהאוויר בשדרות"

כותרות העיתונים בעולם: "הפצצה ישראלית נוספת על עזה".

כדי לגרום להלם מאותו סדר גודל בעזה תצטרך לעשות אחד מהשניים:

1. לפגוע בצורה מדוייקת בשולחי הפצצה. נדמה לי שישראל לא מצליחה לעשות את זה מספיק טוב בחודשים האחרונים. ברור שמה שישראל עושה בכיוון הזה לא מרתיע מספיק מפגיזים פוטנציאליים. וברור שמושקעים היום הרבה מאמצים בכיוון הזה.

2. להרוג הרבה יותר מ־10 אנשים מהצד הפלשתינאי. ברור שצעד כזה יגרום הלם. לא ברור בדיוק מה תהיה ההשפעה לאחר מכן, בהנתן רמת היאוש הנוכחית הגבוהה.

ברור שלדעתי (2) הוא פסול לחלוטין מהבחינה המוסרית. אם למישהו זה לא ברור, שיחשוב איך הוא התייחס למפוצצי האוטובוסים ואולמות השמחות.
כרחל לפני גוזזיה נאלמה 249849
האם אתה מציע לנו ללכת כצאן לטבח?

או כאלוף מובל לשחיטה?

יא,יט וַאֲנִי, כְּכֶבֶשׂ אַלּוּף יוּבַל לִטְבוֹחַ
לך ולאלמוני שלפניך 249860
אני מבין שהדרך שלך להתמודד עם מצב כזה היא "לפגוע בצורה מדוייקת בשולחי הפצצה", ויש לך ביקורת על צה"ל שאינו מצליח ליישם את הדרך הזאת בצורה מספיק טובה.
על כך אין לי אלא לספר בפעם המי יודע כמה את הסיפור על אותו אדם שבא לגוף פיתוח נשק (רפא"ל, למשל) עם הרעיון הבא: לבנות טנק שהשיריון שלו כל כך חזק ששום פגז של טנק אויב לא יוכל לחדור דרכו ותותח כה עוצמתי שהפגז שלו יחדור כל שריון של טנק אויב.
המהנדסים המופתעים שאלוהו מיד מה הוא הרעיון, ועל כך הוא ענה שזה בדיוק הרעיון. ואז הם שאלו אותו איך יצליח לעשות דבר כזה, ועל כך הוא ענה שזה תפקידם. הוא רק הוגה הרעיון. . .

אשר לשאלה המוסרית והבאת פיצוצי האוטובוסים ואולמות השמחה, הרי לפי אמות המידה המוסריות שלי אין כל דמיון בין הדברים, שכן הטרור הערבי (שהחל עשרות שנים לפני מה שקרוי "כיבוש") אינו מותיר בידינו שום אפשרות בחירה חוץ מאשר להסתלק מהאזור, ואילו תגובה ארטירית שלנו מותירה בפרוש לצד השני יכולת בחירה. והדרישה אינה משהו בלתי אפשרי: בסך הכל שיפסיקו להרוג את אזרחנו ללא הבחנה.
לך ולאלמוני שלפניך 249875
קרא נא את אשר כתבתי. כתבתי שתגובה "כירורגית" (לפי לשון מכבסת צהל) היא התגובה המתאימה כאן, ושברור שזה מה שצהל מנסה. כולנו רואים שזה לא מצליח.

כתבתי שרק מי ששולט בשטח יכול לעצור את ההפגזות. אם לא תהיה לישראל ברירה היא תאלץ להכנס שוב, אבל התקווה היא שיתבסס בעזה שלטון מספיק חזק אשר יהיה לו אינטרס להשיג יציבות.

תזכור שלמפציץ הפשוט קשה יותר לחשוב זני צעדים קדימה. שלטון מסודר יכול להבין שבלי סדר ויציבות הוא לא ישאר.

האם יש לאזרחי עזה שאתה נראה כה שש להפגיזם לאן ללכת? נראה לי שלתושבי שדרות דווקא מותר לעקור מהאיזור ואילו לתושבי עזה אסור.

הנימוקים של המחבלים המתאבדים היו דומים לנימוקים שאתה מביא: הטלת אחריות קולקטיבית למצבם הגרוע על כל אנשי מדינת ישראל. לא חשבתי שאתה רוצה לרדת לרמה שלהם. מה שעובר על אזרחי שדרות הוא כאין וכאפס לעומת מה שכבר עעובר על תושבי עזה.

יש הבדל אחד חשוב: מדינת ישראל היא מדינה מסודרת עם מוסדות מסודרים. לעומת זאת מן הצד השני אין כיום גוף אחד מייצג. אין כיום אף איש יחיד שאיתו ניתן להגיע להסכם לגבי הפסקת הפגזת שדרות. לכן באופן מעשי הדרישה שלך היא כיום בלתי־אפשרית. צריך קודם שתהיה הנהגה מסודרת שתוכל להטיל את מרותה על הנערים שולחי הקסאמים. או לחילופין אפשר להתייאש מהסיכוי הזה ולהחליט שעדיף להכניס את צהלפנימה מחדש.
לך ולאלמוני שלפניך 249890
הטנק הזה צריך להיות בעל יכולת תנועה או שהוא יכול להיות נייח?
31 פלסטינים הרוגים 249927
מי שהורג ללא הבחנה זה ישראל.
31 פלסטינים הרוגים 249931
שמת לב לסמליות שבמספר:

כָּל-מְלָכִים, שְׁלֹשִׁים {ס} וְאֶחָד.
31 פלסטינים הרוגים 249936
לפחות 32 ב-Ynet

31 פלסטינים הרוגים 249954
שמת לב לסמליות שבמספר
"יחד עם שיטת הרייקי קיבל על ההר גם שלושים ושתיים סמלי היקום ואשר ארבעה מתוכם אנו משתמשים ברייקי"
לך ולאלמוני שלפניך 249900
מדוע אתה חושב שנכונות להשיב באותו מטבע תספיק? כיצד לדעתך תהיה התגובה הפלשתינאית לירי כזה?

אתה באמת חושבת שמדיניות של הפצצת אזרחים פלשתינאים כתגובה להפצצת אזרחים ישראלים תגרום לחמאס לחדול? לחמאס (ולשאר אירגוני הטרור, בעיקר לפלג האיסלמי אבל לא רק) לא יותר מדי אכפת מחיי אזרחים פלשתינאים. נהפוכו, הרי שהעימות מלכד את הציבור הפלשתינאי סביב אויב משותף. מה לדעתך יעשו האזרחים הפלשתינאים המופצצים? יבקשו מההנהגה שלהם להכנע או אולי יחפשו את הנקמה שתחזיר את גאוותם הלאומית? כיצד הגיבו תושבי בריטניה לבליץ הנוראי? הרימו דגל לבן? לא ניתן, בכלים שיש לנו כיום ומכל מיני סיבות, להכריע לחלוטין את הפלשתינאים. כמובן, חייבים לשמר את ההרתעה ולהילחם בטרור, אבל המדיניות שאתה מציע היא הרת אסון.

כיצד נתמודד עם בעיית הקסאמים לאחר ההתנתקות? ראשית, מדוע אתה כ"כ בטוח שבעיה זו תמשיך להתקיים? לאחר נסיגת צה"ל מהרצועה תשתנה תפיסת האינטרסים של הפלשתינאים. בכל אופן, בהנחה שבעיה כזו תגיע, צה"ל יתמודד איתה באמצעים צבאיים. מבצעים כשם שהוא מבצע היום (אלו שמטרתם איננה "גביית מחיר" אלא בעלי יעד אסטרטגי אמיתי) כנגד התשתית הפיזית של שיגורי הקסאמים, למשל. הרחקת הגבול היא אופציה. אין טעם לשקר, הקסאמים ישארו בעיה לאחר ההתנתקות, אבל מדבריך משתמע כאילו המצב כיום הוא הפתרון להם...

פתרון אמיתי יגיע רק כשיהיה ריבון כלשהו שניתן להפיל עליו את האחריות ולהרתיע אותו בדרך יעילה יותר. בגבול הצפון אנחנו נעזרים בהפצצות אסטרטגיות כנגד סוריה (הפצצת המכ"מ הסורי לפני כ3-4 שנים בה נהרגו שלושה חיילים סורים השתיקה לחלוטין את הניסיון של החיזבאללה לחמם את הגיזרה באותה התקופה). עד אז, יש רק פתרונות טקטיים. ההתנתקות היא פתרון טקטי שיעמיד אותנו במצב הרבה יותר טוב לקראת הסיבוב הבא במאבקינו נגד הפלשתינאים. בלי הון של משאבים וכספים המבוזבזים על הגנה על מובלעות מבודדות בעומק השטח הפלשתינאי, בלי מאבק עם לוחמי גרילה בשטח בנוי. אלו כללי המשחק בהם יש לנו יתרון עליהם?!

לא ניתן לנתק את הפן המוסרי מהפן התועלתי. למדינה יש מטרת על והיא דאגה לאזרחיה. יש הרבה מקרים בהם המטרה מקדשת את האמצעים, כדברי מקייוואלי. הרג של אזרחים חפים מפשע כפי שאתה מציע הוא לא מוסרי. הוא עשוי להיות סביל מבחינה מוסרית אם הוא משיג את המטרה של המדינה. במקרה שלנו, כפי שהסברתי קודם, הוא לא.
לך ולאלמוני שלפניך 249941
אני לא מצדד כמובן ברצח המוני של אנשים ללא אבחנה, אבל לא ניראה לי שאפשר להשוות את המצב לבליץ על לונדון. גרמניה לא יכולה היתה לכבוש את האי הבריטי, בעוד ישראל יכולה "לכבוש" את שטחי החסות שלה בתוך יממה וחצי בערך. עוצמת האש של ישראל גדולה פי עשרות מונים מזו שהיתה לגרמניה, ויכולת ההתגוננות של הפלסתינים קטנה עד בלתי קיימת. קרוב לוודאי שאם ישראל תאייד מן העולם עיר או שתיים על מאות אלפי תושביהן הפלסתינים ייכנעו. כמובן, זה הכל דמיוני. יש גבול לשיקול הדעת של קברניטי נושאת המטוסים "USS Israel".
לך ולאלמוני שלפניך 250065
אני משיב במאוחר כי רק הרגע ראיתי את תגובתך.

כבר דנתי בכך רבות בעבר אך בקצרה אני חושב שלארגוני הטרור כן אכפת מחיי האזרחים משום שללא האזרחים האלה אין להם קיום והם שליחי האזרחים האלה.
אין שום דוגמה לכך בעולם שמדינה או קבוצה שנמצאת באזור מסויים תבחר בסוג כזה של מלחמה: הרעשת אזרחים של מדינה או קבוצה שכנה בירי ארטילרי כשהיא יודעת שלצד השני יש עדיפות עצומה בדרך מלחמה זו ויוכלת לגרום לנזקים הרבה יותר גדולים מאשר הם יכולים לגרום לו.
אצלנו זה קיים כי ההתנהגות שלנו היא חריגה. לו נהגנו כמו כל מדינה נורמלית, ואפשר להביא את ארצות הברית צרפת או בריטנה, דבר כזה לא היה יכול להתקיים. זה אבסורד.
אבל אם אתה חושב שיש כאן סוג שונה של בני אדם שמתנהגים אחרת מאשר כל מקום אחר בעולם אז אנו חלוקים בכך ואין טעם שכל אחד מאתנו ימשיך לחזור על דבריו.
מדבריי לא השתמע שאני רוצה במצב הקיים אלא בדיוק להפך. אני רוצה כחלק מהמלחמה לחזור קודם כל למצב שהיה ערב מימוש אוסלו כששלטנו בשטח. אז לא היו קסאמים ולא היו מתאבדים וגם לא היו יכולים להיות. (הפעילות הצבאית הנוכחית שמגרדת את שולי האזור המיושב ושסופה יהיה נסיגה בודאי אינו מה שאני רוצה.)
אחרי השלב הראשון הזה אפשר יהיה לצאת משם ואפילו רצוי, אבל לא באמצעות הסכם מטומטם כהסכם אוסלו, אלא הסכם כולל שבו הפלשתינים לא יישארו עם תביעות נוספות. אם נחזור למצב שלפני אוסלו יהיה לנו סיכוי הרבה יותר טוב להגיע להסכם כזה ובתנאים הרבה יותר טובים לנו.
הצעתך להזיז את הגבול, כלומר לעקור את הקיבוצים ואת שדרות ממקומם כפי שאנו הולכים לעשות לגוש קטיף היא הצעה ממש מפתיעה. יותר מפתיעה אפילו מהצעתו של לפיד לחזק את הגגות. לא האמנתי שיימצא כאן מישהו שיעלה דבר כזה על דל שפתיו, ומרוב הפתעה אפילו קשה לי לענות. אני חושב שאם כך ננהג ההמשך יהיה פינוי כל אזורי הספר בלבנון ובגולן ואחר כך נגיע בדרך זו גם לפינוי כל מדינת ישראל.
לך ולאלמוני שלפניך 250068
ברור שאכפת להם. אבל כדי להכאיב להם "מספיק" אתה תצטרך להרוג המון פלסטינאים. גם ככה נהרגו כבר הרבה "לא לוחמים" פלסטינאים בעזה.

כמוכן יורי הקסאמים שייכים למספר קבוצות שפועלות בצורה עצמאית. אחת מהן יכולה להיות יותר מודעת לקשיי האזרחים שמסביב לה, ואילו האחרת יכולה להיות מונחית ע"י תחושת נקם עיוורת ללא שום תחושת אחריות.

במצב הנוכחי נראה שאין סיכוי להגיע להסכם כולל בטווח זמן סביר. יש אי־נכונות בשני הצדדים לוותר על משהו: כל צד מעדיף את המצב הקיים על הויתורים שלהם הוא יידרש.

היתרון הבטחוני היחיד שהבאת הוא יצירת חיץ בין מצריים לבין הרצועה.

1. אין חיץ כזה בין מצריים לבין רפיח
2. אם כך, למה לא להשאיר את צהל ולהוציא משפ את האוכלוסיה האזרחית?

אתה מודע למחיר של ההגנה עליהם? להוצאות הנדרשות רק בשביל שילדי היישובים הללו יוכלו לנסוע כל יום [כמעט] בבטחה לבית־הספר?

כמו שאמר מילואמניק אחד שם: "גוש קטיף מחזיק אותי ברצועה".

כך שהמצב הקיים רחוק מלהיות יציב וטוב במיוחד. על תזוזה לקראת הסכם בשנתיים הקרובות אין מה לדבר. אז מבין שתי האפשרויות שעומדות על הפרק: אתה מעדיף את המשך המצב הקיים או את היציאה משם?
לך ולאלמוני שלפניך 250074
שוב אני חוזר על דברים שאמרתי פעמים רבות.
יש הבדל בין הרוגים בלתי חמושים שנפגעים תוך כדי פעילות פה ושם, וכשזה קורה אנחנו צריכים להתנצל ולהסביר למה זה קרה, לבין מנגנון הרתעה שבו ידוע מהראש שהרעשה תגרור הרעשה בדומה למאזן האימה בזמן המלחמה הקרה בין ברית המועצות וארצות הברית.
בנתוני המציאות שלנו, מנגנון כזה ייצור מערכת בלתי מאוזנת עם יתרון אדיר לטובתנו שיכריח את הפלשתינים לחפש דרכים אחרות בהן יהיה להם יתרון.

אני לא יודע למה התכוונת כשאמרת "היתרון הבטחוני שהבאתי"
ישנם שלושה מצבים אפשריים:
המצב הנוכחי.
המצב כפי שהיה לפני אוסלו.
המצב של אחרי ההתנתקות, שלפי התוכנית לא יותיר לא מתיישב ולא חייל אחד ברצועה, כולל ציר פילדלפי.
כשדברת על יתרון, את מה השוות למה ?
לך ולאלמוני שלפניך 250114
מעבר לעלויות וכל שאר הטענות נגד התנחלויות ברצועה, אותי בתור מילואימניק, באופן אישי, מאוד מרגיזה העובדה שאני (אנחנו) ברווזים במטווח בהגנה על ההתנחלויות והמתנחלים.
לך ולאלמוני שלפניך 250117
לא ברור לי למה אתה מרגיש כברווז במטווח בהגנה על ההתנחלויות והמתנחלים.
ניתוח סטטיסטי של כמויות הנפגעים בקרב חיילי צה''ל (בכלל - ומילואימניקים בפרט) מול הנפגעים בקרב הצד השני, מוביל למסקנה שמדובר בברווזים ממוגנים לא רע, וקטלניים במידה לא מבוטלת.
רובינו מעדיפים להדחיק זאת, אבל תפקידו של הצבא הוא להגן על המדינה, על אזרחיה ועל האינטרסים שלה, אפילו במחיר חייהם של חייליו (נסה להזכר בנוסח שבועת האמונים אותה נשבעת לצה''ל, מזמן, כשהתואר ''מילואימניק'' נראה לך רחוק ודימיוני).
השאלה האם ההתנחלויות והמתנחלים כלולים במסגרת האינטרסים של המדינה (אין ספק שלפחות רובם כלולים בהגדרת אזרחי המדינה) היא שאלה אחרת, נתונה בויכוח פוליטי וציבורי, שזכותך להביע את דעתך בו ולהביא להכרעה בכוון הנראה לך רצוי, אבל כל עוד הממשלה החוקית במדינת ישראל מגדירה אותם ככאלה - תפקידו של הצבא להגן עליהם.
לך ולאלמוני שלפניך 250121
לא טענתי שהממשלה או המדינה או הצבא צריכים או לא צריכים לעשות משהו בגלל שקל להרוג חייל בשטחים. טענתי שזה מרגיז אותי להיות החייל הזה, עבור מטרה שרחוקה מלהצדיק את הקלות הזאת בעיני. להתרגז מותר לי אני מקווה.

ממוגנים לא רע ?

טוב הייתי ברצועה לפני שנתיים וחצי. אולי דברים השתנו.

אבל מה שאני זוכר היה רחוק מאוד מהתיאור הנ"ל. בחודש שהיינו שם צלפים פספסו בכמה מטרים את החיילים בכניסה ליישוב בלילה. היינו עומדים בלילה במגדל, לא רואים כלום וקופאים מקור, ויכלו להרוג אותנו או לחדור ליישוב בעזרת מאמץ מינימלי. לסיורים באזור ניתן לארוב בקלות (ועשו את זה). באופן כללי הרגשנו שלהרוג אותנו זו לא שאלה של יכולת עבור אירגונים שהוציאו לפועל פעילויות מורכבות כמו פיגועים, אלה שאלה של רצון.

הנחת העבודה בשטחים, לדעתי, היא לספק למחבלים מטרה אחרת במקום המתנחלים.
הארגונים הפלסטינים לא נרתעים מאבדות ולא ניתן להגיע איתם להסכם 250077
היי דב,

אתייחס לשתי הנחות שהעלית בתגובתך:

1."אני חושב שלארגוני הטרור כן אכפת מחיי האזרחים משום שללא האזרחים האלה אין להם קיום והם שליחי האזרחים האלה."

לארגוני הטרור אכן אכפת מחיי האזרחים אבל פגיעה באזרחים פלסטיניים אינה מרתיעה אותם מפעילותם, שכן כל פעילות שלהם מניבה עבורם "רווחים" בכל מקרה:

א. אם הם פוגעים בישראלים וצה"ל אינו משיב מלחמה שערה או אינו פוגע בפלסטינים רבים, הם מצטיירים כמי שידם על העליונה, כמי שפעולותיהם מקדמות לניצחון בהמשך הדרך, והדבר מעניק להם תנופה.

ב. אם צה"ל פועל בעוצמה ונופלים חללים פלסטינים, בפרט מקרב האזרחים, אזי הזעם הפלסטיני גובר, ועוד אנשים מצטרפים לשורות ארגוני הטרור.

בקצרה, מבחינת ארגוני הטרור, כל פעולה שלהם היא win win situation, כפי שאומרים באנגלית.

2. אתה כותב: "אפשר יהיה לצאת משם ואפילו רצוי, אבל לא באמצעות הסכם מטומטם כהסכם אוסלו, אלא הסכם כולל שבו הפלשתינים לא יישארו עם תביעות נוספות."

אולי אתה מקווה באמת שאפשר יהיה להגיע להסכם סופי עם הפלסטינים, ולכן אינך יכול לקבל את גישת ההתנתקות של שרון. שכן, ההיגיון המנחה את תוכנית ההתנתקות מבוסס על ההכרה שאי אפשר להגיע להסכם סופי עם הפלסטינים בעתיד הנראה לעין.

מהלכים דיפלומטיים ב-‏4 שנות האנתיפדה הוכיחו זאת. אין להם הנהגה שאפשר להגיע איתה להסכם, וגם אם תקום הנהגה כזו כביכול, הרי שארגוני הטרור ימשיכו להתנגד להסכם סופי, ודי ברור ששום הנהגה פלסטינית לא תנסה לדכא אותם בכוח, הפלסטינים רחוקים מאוד מחשיבה כזו.

לא רק הארגונים הקיצוניים מהווים מכשול בדרך להגעה להסכם סופי אלא גם המתנחלים - הפער בין עמדות הפלסטינים בעניין הסדר סופי (שזוכות לגיבוי בינלאומי רחב) ובין עמדות המתנחלים גדול מכדי שאפשר יהיה להגיע להסדר כזה (ואין זה משנה לצורך הנקודה המועלית כאן, מה הסיבות לפער הזה).

וזה מוביל שוב להנחה שביסוד תכנית ההתנתקות: אי אפשר יהיה להגיע להסדר סופי עם הפלסטינים בעתיד הנראה לעין.
הארגונים הפלסטינים לא נרתעים מאבדות ולא ניתן להגיע איתם להסכם 250089
לגבי החלק הראשון בדבריך:

כשמדברים על "רווחים" הייתי מסווג את ה"רווח" לאיכות או לטיב הרווח, ולכמות. קורבנות הם הפסד, אבל עמים מוכנים להקריב קורבנות כדי להשיג הישגים. את זה לא הפלשתינים המציאו. גם אנו הקרבנו הרבה קורבנות כדי להשיג מדינה יהודית. אבל אני מניח שלו הקמת המדינה הייתה מותנית נניח במאות אלפי קורבנות, ייתכן והיינו מוותרים על כל העניין.
כשקיים מנגנון שבו הם עושים מאמצים אדירים מתחמקים ממסוקים וממזלטים ובסופו של תהליך מצליחים לשגר איזה קסאם מסכן, ואצלנו בתגובה מישהו לוחץ על כפתור וגורם שם לעשרות הרוגים ואנו אומרים בפרוש שזו דרכנו ואין אנו מתביישים בה, וכך נמשיך לנהוג גם להבא, איני חושב שהם יראו בכך רווח איזה שהוא.
כבר נשפכו מים רבים בויכוח הזה עוד מימי ה"פיל המסומם" ובאמת אין לי מה להוסיף, אני חושב שצריך לסכם את זה בכך שיש חילוקי דעות בינינו בקשר לאופן התנהגותם לנוכח שיטת פעולה כזאת מצדנו.

לגבי החלק השני בדבריך:

על הסיכוי להסכם עם הפלשתינים: אנשים יחתמו על הסכמים כשיעריכו שזה יהיה כדאי להם. אם ברצוננו בהסכם עלינו לשאוף למצב כזה שבו כדאי יהיה להם לחתום על הסכם. אוסלו היה תהליך משונה שבו הפלשתינים השיגו הישגים ולא התחייבו לשום דבר בקשר לקץ הסכסוך. הדבר הזה נכשל, ולי היה ברור מראש שייכשל, אבל זה לא אומר שלעולם לא ייווצר מצב שבו אפשר יהיה לחתום על הסכם ששני הצדדים יעריכו שהוא טוב להם.
ההתייחסות לתכנית ההתנתקות של שרון מצד הציבור מפתיעה אותי כל הזמן, ואני לא יכול להתרגל לה. הרי אפילו ברק מי שהמציא את ההתנתקות לא התכוון למין תהליך חד צדדי מסוג זה וביקר קשות את תכנית ההתנתקות של שרון. ומה קרה בעצם ? שרון שהוא אדם שחף מכל אידיאולוגיה וכל מה שמעניין אותו זה שהוא יהיה המוביל לא חשוב לאן, ושרוצה לקבל לעת זקנתו לגיטימציה מהשמאל שכל הזמן חירף וגידף אותו קלט את הקריאה "אין לך תכנית". ואז הוא הלך לאנשי הלשכה שלו ואמר להם: "הבו לי תכנית". ושם יושבים אנשים כמו ויסגלס שרקע הקשר ביניהם הוא קשר שבין פרקליט ולקוחו, ועבודה משפטית על חילוץ שרון מכל מיני צרות משפטיות שדבקו בו, ולא ידוע לי על שום רקע פוליטי קודם שלו. ייתכן שהוא בכלל היה נוהג להצביע למפלגות שמאל לפני שנעשה מנהל לשכת ראש הממשלה. ולאנשים כאלה נתנו להכריע בשאלה פוליטית מובהקת, והם בנו לשרון "תכנית" שאותה הוא דוחף בכל כוחו הבולדוזרי.
הדבר הכי משונה קרה לאחר שהתכנית הזאת הוצגה בפני הציבור. אנשים שמעולם לא חשבו שנסיגה חד צדדית היא דבר שבכלל עולה על הדעת, ולו הובאה בידי מצנע או בילין הוא מעיפים אותה לכל הרוחות, פתאום חושבים שזה מה שצריך לעשות, רק בגלל שראש הממשלה הציג דבר כזה. מזכיר קצת את "בגדי המלך החדשים".
למה צריך לעשות "התנתקות" ? איזה יתרון מקבלים מכך ? הרי מעזה כבר התנתקנו ואנשי שדרות חשים זאת על בשרם וימשיכו לחוש בכך עד שנחזור ונשתלט על העיר כולה.
אכן ישנו אזור התיישבותי בגוש קטיף (שלדעתי הוא מרכיב חשוב בהגנת שדרות), צריך להשקיע בהגנה עליו, אבל אם תקיף אותו בגדר מערכת דומה למה שיש בגבול הרצועה ההשקעה בהגנה עליו תהיה בדיוק דומה להשקעה על יישובי הספר. למה נטפלו דווקא לגוש ההתיישבות הזה ?
איך זה שכל היתרונות הביטחוניים של הגוש הזה שעליהם שמענו בזמנו גם מאנשי העבודה רבין ואחרים שטפחו אותו פתאום נמסו, ומה שנותר הוא רק הצורך לעקור אותו ?
לך ולאלמוני שלפניך 250242
לשיטתך, לא הגיוני כלל שהפלשתינאים פתחו באינתיפאדה, הרי סוג המלחמה הזה (כמו כל סוג מלחמה נגד ישראל שהעורף האזרחי מעורב בה) מסב לפלשתינאים נזק גדול בהרבה משהוא מסב לישראלים. יחס ההרוגים עומד פחות או יותר על 1 ל3 לטובתה של ישראל (ועוד מדובר ביחס ששוחק את החברה הפלשתינאית, שגודל אוכלוסייתה הוא כמחצית מזה הישראלי, ולא להיפך כמו במלחמת יום כיפור, למשל) והעוני בחברה הפלשתינאי אף הוא חמור בהרבה (וזו לשון המעטה) מבישראל. אז מדוע אחוז גדול מהם כ"כ ממשיך לתמוך באינתיפאדה? מדוע התמיכה בחמאס הרקיעה שחקים בעזה? מדוע החמאס מוביל בפער עצום על הפתח, לראשונה בהיסטוריה, בסקרים?

זוהי תמצית כישלון הקונספציה, של פגיעה בעורף אזרחי. החמאס זקוק לתמיכה אזרחית ויפעל על מנת להשיג אותה. הוא עושה זאת בחכמה. הוא פותח בתי תמחוי, הוא משתלט על שירותי החינוך והרווחה ומאכיל את הרעבים. אנשים כאלו בד"כ אסירי תודה, לא מורדים.

כפי שכתבתי למטה יותר, מעולם לא הצעתי לעקור את הקיבוצים ואת שדרות ממקומם. למעשה, מדובר בסילוף גס של דברי שלא מבוסס על כלום מלבד פרשנות מוגזמת שלך ("הצעתך להזיז את הגבול, כלומר לעקור את הקיבוצים..." למה זה מה שזה אומר?).
לך ולאלמוני שלפניך 250247
זה נכון שבאופן כללי הפלשתינים מעריכים את חיי אנשיהם פחות מאתנו ומוכנים לשלם יותר למען מאבקם (ראה גם תשובתי לשמעון בקשר לעניין הכמות), אבל אין זה אומר שהמחיר שהם מוכנים לשלם אינו מוגבל. אם למשל יהיו מוכנים לחסל את כולם אז למען מי הם נאבקים ?
לא הבנתי לשם מה עשית השוואה לפת"ח. מדובר בשני אירגונים שפועלים באותה צורה, והיו תקופות שבהם דווקא התנזים של ערפאת הוביל במעשי הרצח וההתאבדות.
אשר לרעיון שלך להזיז את הגבול, באמת לא התכוונתי לסלף את דבריך. לא העליתי על דעתי שזו כוונתך, והשבתי לך למטה ביתר פרוט בעניין זה.
לך ולאלמוני שלפניך 250066
רציתי רק להוסיף עוד כמה עובדות חשובות שקשורות בהצעת הפינוי שלך (אט אט אני מתאושש מההלם שגרמה לי הצעתך).
פורסם שלחיזבאלה ישנם כלים רקטיים שהטווח שלהם מספיק כדי להגיע מגבול לבנון לחדרה. אחרי ההתנתקות שתביא לפינוי הרצועה כולה, לא תהיה לנו שום שליטה על הגבול ברפיח וגם לא ייהיה אזור החיץ בין צפון הרצועה ודרומה בגוש קטיף, ולכן אין כל ספק שכלים דומים יימצאו בדיוק במקומות שמהם הם יורים את הקסאמים שלהם.
אז לאן תרחיק את הגבול ? האם אתה ממליץ לרכוש אניות מגורים גדולות ?

ועוד משהו בעניין אחר. אתה מביא בחשבון אפשרות שאחרי ההתנתקות הם יפסיקו מרצונם את הירי בגלל סיבות שונות.
הדבר הזה הוא חלום. הרי הסכסוך יימשך. מבחינתם דין עזה כדין אשדוד. ומדינה גדולה שיש לה אינטרסים רחבים כמצרים לא תהיה אחראית למה שקורה שם, ותוכל בשקט להעלים עין ולרחוץ בנקיון כפיה כפי שהיא עושה היום. אי אפשר בכלל להעלות על הדעת שהפלשתינים יפסיקו אז מרצונם את הירי, אלא אם כן נפעיל את עקרון ההרתעה. אבל את זה אסור אפילו להעלות על דל השפתיים . . .
זו שוב הפסימיות 250153
אולי הוא מתכוון להזיז את הגבול לכיוון ההפוך?
זו שוב הפסימיות 250239
זו אכן היתה כוונתי, דב תוקף כאן איש קש.
אם כך אתה היית הקש הראשון 250245
הזזת הגבול כדי לפתור את בעית ירי הרקטות פרושה השתלטות על כל הגוש הצפוף עזה בית חנון ג'יבליה וכו'. ללא השתלטות מוחלטת על הגוש הזה הירי יימשך מהמקום שבו עדיין השליטה בידם. וכשמביאים בחשבון את כלי הירי החדישים, פרוש הדבר השתלטות על כל סנטימטר ברצועת עזה. זה הרי גם מה שאני טוען שצריך לעשות. אז על מה הויכוח ?
הצעה כזאת תוך כדי ויכוח עוד יותר מפתיעה. אני בחרתי (באמת בתמימות, ולא תוך כוונה לסלף את דבריך) בהפתעה הפחות מפתיעה . . .
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249847
לפי הספר על פעולות התגמול של הטרנספריסט בני מוריס, היתה דווקא תועלת רבה מפעולות התגמול. הירדנים והמצרים עשו רבות כדי למנוע פעולות טרור. יותר משעשו הפלשתינאים בכל שנות אוסלו.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249894
הירדנים והמצרים עשרו רבות כדי למנוע פעולות טרור? אני לא יודע כמה זה ניכר בשטח. למעשה, למיטב ידיעתי, לא מעט מהפדאיונים אף נעזרו בסוכני מודיעין מצריים. אני לא מבטל באופן קטגורי פעולה צבאית, אבל אני חושב שפעולה שמטרתה "לגבות מחיר" מהיריב היא שגיאה אסטרטגית נוראית שמטרתה בד"כ ריצוי הציבור וסיפוק גחמות הנקמה שלו. מה שסיים את תקופת הפדאיונים לא היו פעולות התגמול אלא מבצע כנגד מטרה אסטרטגית, ולא אזרחית, דוגמת מבצע קדש.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249902
הויכוח אינו איתי אלא עם הספר - מלא בפרטים ומאוד משכנע. אצלי בבית הוא נמצא על מדף המומלצים.

ולגבי גביית מחיר - מדיניות שבמקרה עזה איני חושב שהוא יעבוד - הרי שיש מקרים רבים בהסטוריה שזה עבד, לדוגמא הטרור הפלשתיני שמביא את ממשלת ישראל לברוח על ארבע מרצועת עזה.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249989
מה שאני מעלה על הכתב הוא אמנם בגדר ספוקלציה, אבל אני חושב שהיא מבוססת למדי.

נכון אמנם שהטרור הפלשתינאי ישיג לבסוף את מטרותיו, או לפחות חלק מהן (לא אכנס כרגע לויכוח על מהו בעצם רצונם של הפלשלתינאים), זאת בניגוד לדברי פאוול או מופז על כך שהאינתיפאדה לא השיגה דבר. אך לדעתי פעולות כמו הרג ללא הבחנה דווקא מקרבות את נסיגת ישראל מהשטחים.

פעולות טרור בלב ערי ישראל שמטרתן היא גביית מחיר גורמות לישראלים להרגיש שהמלחמה היא על הבית ובבית, ולא בהגנה על התנחלויות וכיבוש ולכן מחדירות בישראלים מוטיבציה ללחום בפלשתינאים ולהכריע אותם. אם הפלשתינאים היו מתמקדים בפעולות כנגד חיילים ומתנחלים בלבד, באופן מסיבי יותר מהיום, אני כמעט משוכנע שהנסיגה היתה מתבצעת מהר בהרבה.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 249992
1) אין לי ויכוח אתך לגבי הרג ללא הבחנה. אין לי דעה מגובשת ו/או אין לי רצון להתווכח.

2) פאוול ומופז שקרנים והם יודעים זאת. הסיבה היחידה שהם אמרו שהטרור לא השיג דבר זה בגלל שהם רוצים לתת לטרור הישגים.

3) המדיניות של הטרוריסטים הינה אכן תעלומה. מה מפריע להם לפגע שנה שנתיים רק בשטחים ואח"כ לאחר הבריחה המבוהלת לפגע בנגב ובגליל.
אולם מצד שני הם כנראה רוצים שלא רק נברח אלא נעשה את זה תוך השפלה. והרי מה הם מפסידים מזה אנו בורחים בין כך ובין כך. לפחות כך הם לא נאלצים להבטיח שום דבר.
חוץ מזה הסלמה הדרגתית מאפשרת להשמיד את האוייב בלי שהוא יתגונן. התרגלנו לירי, התרגלנו לפצמ"רים, התרגלנו לקסאמים התרגלנו לפיצוצי אוטובוסים אז בגלל ש 100 אנשים או עשרת אלפים אנשים נהרגו נחזור לעזה?

לכן אינני בטוח שאנו נחזור לרצועת עזה שהיא חלק מהבית הלאומי היהודי על פי החלטת סן רמו. ייתכן שנלך כצאן לטבח ונושמד.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 250055
אני מתקשה לעקוב אחרי המדרון החלקלק שלך. איך מנסיגה מעזה הגענו להליכה כצאן לטבח?
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 250129
אם איננו מוכנים להלחם עכשיו כשיחסית קל לכבוש את עזה, כיצד נמצא את העוז להלחם כשלכל ילד יהיה RPG ולכל פועל יהיה מקלע כבד?

ממילא נאלץ לוותר (לאט לאט ובייסורים) עד לחיסול כולל של המדינה. מה לא מובן בזה?

* הערבים לא יפסיקו מרצונם לפני חיסול המדינה.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 250240
אין לי אף שאיפה לכבוש את עזה. לא היום ולא בעוד מאתיים שנה. יש לי שאיפה להגן על מדינת ישראל, ואני לא חושב שהישיבה בגוש קטיף היא הדרך לעשות זאת. אני חושב שצה"ל מסוגל להגן על ישראל גם אם לכל ילד יהיה RPG ולכל פועל יהיה מקלע כבד.

אתה עדין חייב לי הרבה מאוד שלבי ביניים בתהליך בו נסיגה מעזה מובילה אותנו לאושוויץ. הגזמת כמעט כד כדי גודווין.
הערה ושאלה למצדדי ההתנתקות 250369
אתה אומר דבר והיפוכו ב 3 שורות. אתה מצהיר שאין לך שום כוונה לכבוש את עזה ואחר כך אומר שאין לך בעייה עם זה שלכל ילד יהיה RPG. איך בדיוק תמנע פיגועי טרור חדירתי וארטילרי - בעזרת אמירת תהילים?

מי שלא מוכן לכבוש את עזה, ואתה לא מוכן - סביר שילך כצאן לטבח. ראינו זאת בהתנגדות של השמאל למבצע חומת מגן.
רק אחרי ההתנתקות 249601
שבתוך עזה לא תהיה אוגדה של צה''ל ,תוכל להפציץ אותה כאות נפשך.
רק אחרי ההתנתקות 249603
האוגדה לא נמצאת בלב האזור המאוכלס, ואת האזור הזה אפשר, טכנית, גם היום להפציץ ללא שום סיכון למי מחיילנו.
אבל שאלתי הייתה לגבי ההצדקה המוסרית.
רק אחרי ההתנתקות 249606
תשובתי הייתה לגבי ההצדקה המוסרית.
האוגדה כן נמצאת בלב האזור המאוכלס.
רק אחרי ההתנתקות 249609
מוציאים את האוגדה לחצי שעה, מפציצים, וחוזרים. אני לא חושב שזה משהו שהיה מפריע לאסד.
רק אחרי ההתנתקות 249646
והחיילים במדים המנומרים שטיפלו בחטוף הדרוזי שאותם ראינו שלשום בטלוויזיה שייכים לאותה אוגדה ?
והמוני החמושים שמקיימים מדי פעם תהלוכות ברחובות עזה שייכים לאותה אוגדה ?
אני חושב שאין אצלך שמץ של הבנה של מה ששעומד מאחורי המלים "צהל נמצא ברצועת עזה.".
צה"ל היה באמת בתוך האזורים המאוכלסים בעזה, לפני הקמת הרשות הפלשתינית. היום הוא לא שם.
אשר לכך שאמרת שהתכוונת להצדקה המוסרית, אני רושם לפניי את דבריך, אך כיוון שאתה אלמוני, לא תהיה לי שום כתובת לבוא אליה בטענות כשיתברר שאתה לא באמת מתכוון ברצינות, כשנגיע בעתיד לנקודה הקריטית, והיום אין לי כמעט שום ספק שאנו הולכים לשם.
רק אחרי ההתנתקות 249866
אני חושב שגם לך אין שמץ של מושג של מה שעומד מאחורי המלים ''צהל נמצא ברצועת עזה''.להבדיל מרמאללה ושכם שגם בהם צה''ל לא נמצא בתוך האזורים המאוכלסים ,עזה היא כרך של יותר ממליון תושבים.גם אם תכניס לשם עוד שתי אוגדות ניתן יהיה לירות משם רקטות פרימיטיביות.

מכיון שאותך מה שמענין זה התנחלויות ומתנחלים ,הרי אין סכוי שתרצה ליצור מצב בו ישראל תוכל לממש את כל עוצמתה הצבאית.כך שלשם מזבח ההתנחלויות והמתנחלים נמשיך להגיב בצורה חלבית ,ולא נגיע לנקודה הקריטית כלשונך.
רק אחרי ההתנתקות 249948
אני מסיק מהמילה "גם" בדבריך שאתה מכיר בכך שאכן אין לך שמץ של מושג לגבי משמעות הדברים, אבל למרות ההכרה הזאת אתה ממשיך להפיץ את אותם דברים שבהם אתה מודה שאין לך שום מושג. אני יודע שלגביך זה ממש חסר תכלית אבל בכל זאת אנסה להעלות במעט את רמת ההבנה שלך לגבי מה שקורה בעזה. שים לב לידיעה ב ynet

כידוע השלב הראשון בתכנית אוסלו היה יציאה מהערים הפלשתיניות צפופות האוכלוסין, ואני זוכר עדיין תמונות בטלוויזיה שמראות את מתן וילנאי שהיה אז אלוף פיקוד דרום בורח מעזה עם חייליו, ומביע שביעות רצון מכך שהבריחה התחוללה ללא נפגעים. לאחר שהגענו למצב של מספר פיגועים ביום ועשרות הרוגים יצאנו באין ברירה למבצע "חומת מגן" שהיה הניסיון הראשון הממשי שלנו להגן על חיינו. אחר כך הייתה יציאה מהערים ושוב כניסה לסירוגין עד שהובן שחייבת להיות שליטה מליאה שם, וזה המצב ביו"ש עכשיו(1), ומשם לא נורות שום רקטות וגם לא יכולות להיירות כפי שלא היו יכולות להיירות לפני אוסלו, לפחות לא בצורה סדירה כפי שהן נורות מהעיר עזה ובנותיה.
ברצועת עזה, לעומת זה, לא הייתה "חומת מגן" ומעולם לא נכנסו כוחות שלנו ללב העיר עזה ולמחנות הפליטים שלה (זה הרקע לדיונים היום בממשלה שעליהם מדווח בקישור שהבאתי), כפי שלא נכנסו גם לעיר רפיח, דבר שמקל על הפלשתינים להבריח נשק בציר פילדפי מהצד שבשליטה מצרית לצד שבשליטה פלשתינית. זו גם הסיבה לכך שאנו רואים תמונות מלב העיר (עזה), ובהן נראים עשרות חמושים במדים ובלי מדים מסתובבים באין מפריע. השליטה שם היא שלהם. זה הרקע לידיעה שהבאתי למעלה. אני חוזר ואומר שהאוגדה שאתה מדבר עליה שום חלק ממנה לא נמצא בלב העיר עזה, ושם יכולים הפלשתינים לתכנן את מעשיהם ללא הפרעה. הכנסת אוגדות נוספות בודאי לא תועיל אם גם האוגדות האלה תהיינה מסביב ולא בפנים.
אשר לתמיכתי במפעל ההתנחלות, אין לי אלא לחזור על מה שאמרתי מספר פעמים. גוש קטיף נמצא כעשרים קילומטר מדרום לעיר עזה (ולא מספר מאות מטרים ספורים כמו שדרות והקיבוצים שבגבול הצפוני של רצועת עזה) ובגלל מיקומו זה, אין שום קשר בינו ובין היכולת לטפל בעזה ובנותיה. גוש קטיף לא יכול להפריע לא למשהו דוגמת "חומת מגן" (2) ולא לאיום בהפצצות כפי שאני חושב שצריך לעשות שם.
אבל גם אם אני טועה ומטעה בעניין הזה, הנושא שהעליתי עכשיו אינו קשור בכך כלל. היום ברור לי שבניגוד לדעתי, ובניגוד לכל עקרונות הדמוקרטיה ובתמיכה מסיבית של כל "אבירי הדמוקרטיה" ובהסכמה שקטה של סמרטוטי הליכוד אנו עומדים לבצע את ההתנתקות של שרון, ואני דברתי על מצב של "אחרי ההתנתקות" כשנצטרך להתמודד לא עם תוצרת מקומית של רקטות פרימיטיביות אלא גם עם טילים משוכללים שיגיעו ממצרים. לכן, לענייננו, אין זה חשוב כלל מה אני חושב.

(1) ידוע לי מכלי ראשון שברמאלה, למשל, ניתן לשלוח וגם נשלחים סיורים של ג'יפ אחד או שניים בלבד, שעוברים דרך מרכז העיר בכל שעה משעות היממה ללא שום בעיה.
(2) נהפוך הוא. בהיותו אזור סגור נקי מאוכלוסייה ערבית, הוא יכול לעזור לפעולה כזאת, ע"י שימוש בו כאזור הערכות ויציאה מכיוון דרום, כפי שהוא עוזר היום בהקטנת היכולת של הפלשתינים להעביר את הנשק המוברח מרפיח, צפונה לעזה (את זאת היטיב להסביר לנו רבין, בעבר, כשעודד את מפעל ההתיישבות הזה [כמו שרון בתקופות קודמות]).
רק אחרי ההתנתקות 249950
ובשנתיים שבהם פיקחנו בצורה צמודה ומכתרת את השטחים: לא הצליחו להכניס לשם נשק? לא יצאו משם פיגועים? הדבר היחיד שהצליח לצםצם את יציאת הפיגועים הוא הקמת המכשול הרציני בדמות הגדר.

בעזה דברים דומים כבר קיימים.

אז מה נשאר למי שרוצה להכאיב לישראלים (כנקמה? מתוך תקווה להכניע אותם? לך תדע) ומספיק משוגע כדי להרוג ולההרג:

* פיגועים נגד ההתנחלויות
* נסיונות אחרים לעקוף את הגדר: קסאמים, מנהרות (אל תזלזל במנהרות. תזכור מה חפר ההוא מ"סודי ביותר" עם כפית אחת). ומן הסתם נשמע על עוד כמה בעתיד (טיסנים מונחים בשלט רחוק?)

כל אילו מגרדים בשוליים. לרווחתם של רוב אנשי ישראל לא אין פגיעה חמורה מדי באיכות החיים, למעט תוספת "מס אבטחה".

האחיזה החזקה בשטחים אינה מושלמת: יישובי קו התפר עדיין חשופים לירי בלתי־ישיר מהסוג של קסאם. בעתיד אולי ייפול לידי המורים נשק איכותי יותר.

אבל אחיזת הברזל הזו בשטחים לא תוכל להמשיך לנצח. היא מאוד לא בריאה לנו.
רק אחרי ההתנתקות 249960
אין שום קשר בין הגדר לבין הירידה במספר הפיגועים. מדען שהיה מציע קשר כזה על סמך הנתונים היה זוכה לקיתונות של בוז.

הטענה בידיעה אמרה כך:
כשתכננו את הגדר כבר ירדו מספר הפיגועים ב X%.
אחר כך כשבנינו קטע יחיד היתה ירידה נוספת בכמות הפיגועים ועכשיו שיש חצי גדר יש עוד פחות פיגועים.
אלו הם הבלים שכן ללא מאה אחוז גדר אין לגדר שום ערך. כל ירידה בפיגועים הקשורה לשמינית גדר היא קשקוש. יותר הגיוני לקשר את הפיגועים למזג האויר.

אולם אם תשאל את אלפי הערבים הנכנסים לישראל כדי להתפרנס, אם תשאל את תושבת ניסנית שנהרגה מאחורי הגדר, אם תשאל את אנשי מקסים בחיפה, מצובה בצפון ואת עובדי נמל אשדוד תגלה שאין לגדר שום משמעות.
תוך שנה שנתיים יהיו עשרות מנהרות להברחת כל דבר מעבר לגדר.
הגדר הוא בזבוז של מליארדים. עבודה זרה של מאמינים שוטים.
רק אחרי ההתנתקות 249951
למי שאין שמץ של מושג על מה שקורה פה זה רק לך אדוני הנכבד.
אם ברמאללה יחליטו מחר לירות קאסמים על ירושלים הם יעשו את זה בלי בעיה.
צה"ל נכנס ויוצא ממרכזי הערים אך הוא במכוון אינו שולט בשטח,הוא ביתר את יהודה ושומרון לעשרות מובלעות והוא שולט על מובלעות אלה מבחוץ.בעזה זה יהיה בלתי אפשרי לעשות זאת בגלל אופי השטח.

חמושים ברחובות יש גם ברמאללה.

והמקור שלך יש לו בראש ובראשונה בעיה עם המציאות בשטח.כניסה למרכזי האוכלוסיה ברמאללה,שכם או גנין היא עדין מבצע צבאי גם היום.

כל עוד יושבים מתנחלים בתוך רצועת עזה צה"ל איננו יכול להפעיל את מלוא היכולת הצבאית שלו שם בשל לחץ בין לאומי.
לטילים משוכללים ממצרים יש לך תשובה מול רקטות פרימטיביות אין לך.אבל המתנחלים אינם מחפשים תשובה,הם קיצוניים שלא מענין אותם דבר מחוץ לאידיאולגיה שלהם ומבחינתם שכולם ישלמו את המחיר.
רק אחרי ההתנתקות 249957
יש חמושים ברמאלה וכמעט בכל ישוב בגדה, אך אין הם מסתובבים שם בגלוי ולאורך זמן, כמו בתמונות שמשודרות אלינו מעזה. מציאות השליטה בשטח שונה לחלוטין, ואין שום מקום להשוואה. כדי להגיע לרמת שליטה כמו בגדה דרוש מבצע חומת מגן 2. והדבר הזה נדחה בממשלה. הרי לשם כך הבאתי את הקישור.
והמקור שלי מבצע בעצמו סיורים כאלה, ולפעמים הסיור הזה הוא כלי רכב אחד בלבד ובו ארבעה חיילים כולל הנהג, ואני מניח שאין לו שום בעיה עם המציאות בשטח.
ידעתי מראש שלשכנע לא אוכל, ומצדי אני מסיים בכך את חילופי הדברים.
ומה התוכנית הגדולה? 250007
אני מניח שכתבת את זה בעבר, אבל אני בכל זאת שואל(כי למצוא את זה בשלל התגובות יהיה קשה).

דעתך היא שצריך לעשות חומת מגן 2 בעזה ושאחריה המצב בעזה יהיה רגוע יותר, נניח שזה נכון.

כלומר נניח שרמת הפיגועים נשמרת ברמה של נניח 30 נרצחים ישראלים בשנה (בניגוד ל200 היום), המבוצעים ע"י אלו שהכח הרב לא שיכנע אותם, מה עושים אז? כלומר, מה יהיה הסטטוס של הערבים שאינם אזרחי ישראל בעזה?

האם אתה מקבל מצב כזה של חזרה לימי טרום הסכם אוסלו, ורמת פיגועים "סבילה" כמצב שיכול להימשך לאורך שנים?
ומה התוכנית הגדולה? 250027
אם הקריטריון ל"קבלת המצב" הוא מספר הקורבנות בלבד, הרי 30 קורבנות בשנה זה מספר סביר בהחלט. אנו חיים עם כ 650 הרוגים בשנה בתאונות דרכים, ובכל זאת איש לא מדבר על פתרונות פלא להורדת המספר הזה לאפס, כמו נניח איסור על נסיעה לחלוטין, אלא מדברים על מאמץ ממושך בכל מיני כיוונים כדי להפחית את המספר הזה, כי אנו מעדיפים את היתרון שיש לנו באופציה לנסוע, למרות שהדבר הזה גובה קורבנות. כך זה לא רק אצלנו אלא בכל מקום.
אבל, כמובן, כל הצגת השאלה בצורה כזאת אינה נכונה. כיבוש עזה בנקודת הזמן הנוכחית לא אמור לפתור את כל הבעיות שלנו בחיים (גם את בעית הקורבנות בתאונות דרכים הוא לא בא לפתור), אלא מדובר בצעד התגוננות הכרחי שאנו יכולים לדחות אותו, אבל (מאחר ששיטת ההרתעה שאני מציע נפסלת אצלנו על הסף), בסופו של דבר הוא יגיע.
כאשר החלה האינתיפאדה הנוכחית בתקופת ברק, ההרגשה באוויר הייתה שהפלשתינים מבקשים להשיג איזה הישג מקומי, ושהאלימות תסתיים אחרי שיקבלו איזו עצם נוספת תוך ימים ספורים. אני יכול למצוא עבורך (אם תתעקש) דברים שכתבתי אז באייל, שבהם טענתי שמדובר בתחילת מערכה שתימשך שנים, ושהחזרה לערים הפלשתיניות תבוא בין אם נרצה ובין אם לא נרצה, וזכיתי להתנפלות כללית על דבריי אלה. וכמו שהתהליך ההכרחי הזה עבר על ערי הגדה כך הוא חייב לעבור גם בעזה בגלל בעיית ירי הרקטות שהלכה והחמירה, ותמשיך להחמיר אם לא נפעל כך עד שלא נוכל לעמוד בכך. (תוך כדי כתיבת הדברים אני שומע את השר לפיד מציע להילחם בבעייה ע"י מיגון הבתים בשדרות. לא ייאמן איזה שטויות יכולות להיאמר ע"י שר בישראל. שני הילדים שנהרגו שחקו בחוץ על המדרכה. האם היה צריך לאסור עליהם לשחק, ולסגור אותם כל שעות היממה בתוך המבנים המוגנים של לפיד ? שיחזיק את הנכדים שלו במבנים מוגנים. תאר לעצמך שמקסיקו מרעישה ערי גבול בארצות הברית וארצות הברית נלחמת בבעיה ע"י מיגון הבתים בערי הספר שלה . . .)

המצב המדיני שבו נמצא את עצמנו בעוד עשר או עשרים שנה, הוא סוגיה אחרת לגמרי, תלוי הרבה בבחירה שלנו ובנחישות שלנו, ובהתפתחויות שקשה לחזות, ואת זה הרבה יותר קשה לתאר היום.
בתחילת המאה העשרים, כידוע, רוב האוכלוסיה באזור הייתה ערבית, ויהודים כמעט לא היו. המצב הזה התהפך באזורים נרחבים , אבל כשהכל התחיל איש לא היה יכול לנבא מה בדיוק יהיה ובודאי לא להבטיח.
אבל בגדול הדעה שלי היא שכיוון שהמדינות הערביות מחזיקות במזרח התיכון שטחים רקים רחבי ידיים ואילו אנו חיים באחת המדינות הצפופות בעולם, הערבים תושבי המקום צריכים למצוא את מקומם בסופו של דבר בתוך השטחים הנרחבים האלה.
ומה התוכנית הגדולה? 250038
הערת אגב: לטנגו דרושים שניים. במיוחד הדבר רלוונטי לגבי תחזיות מלפני ארבע שנים על מה רוצים הפלסתינים להשיג וכמה זמן יימשך העימות.
רק אחרי ההתנתקות 250071
נסיונות לשגר קסאמים מאזור יו''ש ישנם כבר היום. העובדה שכמעט ולא שומעים עליהם, היא פועל יוצא של חוסר ההצלחה בצד הפלסטיני להפוך את הנסיונות האלו למציאות.
בחודשים האחרונים כוחות צה''ל הצליחו לתפוס ולהרוס ציוד רב שאמור היה לשמש לירי. ככה ש''הם יעשו את זה בלי בעיה'' זו אמירה נטולת ביסוס. הם מנסים, מנסים הרבה,אבל בינתיים ללא הצלחה.
ישנם כמה הבדלים מאד משמעותיים בין שטחי הגדה לשטחי הרצועה שלא מאפשרים ירי קסאמים מרמאללה, שכם או ג'נין.
ואשר לחברון 250650
המצב כיום בחברון הוא כזה שבכל עת שנרצה להעביר בלב חברון, בקסבה הנוראה שלה, קבוצה של כשלוש מאות מטיילים ובהם גם ילדים קטנים, (שיוכלו לראות שם בין השאר בתים יהודיים שנלקחו מבעליהם, ובהם דרים היום ערבים - מעוולות הכיבוש), נוכל לעשות זאת.
העובדה הזאת התבררה לי רק היום, והמקור שלי הוא ממש מקור קרוב: אני עצמי, ויש בידיי גם תמונות שיגבו את דבריי אלה, אם יידרש.
ואשר לחברון 250651
חדשות הטלוויזיה בערוץ אחד שהסתיימו כרגע לא הזכירו כלל, אפילו לא במילה אחת, הפנניג צבעוני המוני ענקי בחברון ובו עשרות אלפי אנשים מטיילים במערת המכפלה, סביבותיה והרובעים היהודיים בעיר, אירוע שהיה שם היום.
ואשר לחברון 250743
1. מכמה תושבים מקומיים נמנע חופש שתנועה בשביל שתוכל לחגוג שם?

2. כמה חיילים ושוטרים הועסקו בשמירת הבטחון שלך?

3. כמה זה עלה לי?
צעדת ירושלים / הפגנת השמאל 250749
1) מכמה תושבי ירושלים / תל אביב נמנע חופש תנועה בשביל הארועים הללו?

2) כמה חיילים ושוטרים הועסקו בשמירת הבטחון בארועים אלו?

3) כמה זה עלה לי?

אבל בניגוד לאלו, העלויות בחברון הינם תוצאה ישירה של הסכמי אוסלו ורצחנותם של אלו שהוגבלה חופש תנועתם.

אני שואל שוב: כמה רוע אפשר לבלוע?
ואשר לחברון 250719
בחברון יושבת חטיבה שלמה של צה''ל שמאבטחת את הפסטיבלים הללו.
כמה רוע אפשר לבלוע? 250720
למה נתתם להם רובים?
צבא הגנה לישראל 250760
אחד הקטעים שהכי הצחיקו אותי בסדרה הבריטית "כן אדוני ראש הממשלה", היה אותו קטע שבו באופן נדיר הצליח ראש הממשלה "לסדר" את מזכירו המפרי (בדרך כלל זה היה הפוך).
הפרטים הכלליים לא כל כך זכורים לי, אבל דובר באיזה אי שקט באחת ממדינות החסות של בריטניה שעוד נותרו. ראש הממשלה קיבל עצה משגריר ישראל להטיס לשם את הדויזיה המוטסת השמינית (או השביעית או מספר אחר. איני זוכר.) כדי להרגיע שם את הרוחות, ומיד נתן את ההוראה המתאימה. הפעולה הזאת הייתה בניגוד לאילו שהם אינטרסים של המזכיר המפרי שגם את טיבם איני זוכר. ואז הייתה אותה סצנה שבה פורץ המפרי למשרדו של ראש הממשלה בכעס רב ובפנים אדומות מזעם ואומר לראש הממשלה: "שמעתי שהדוויזה המוטסת השמינית באוויר".
ראש הממשלה משיב לו בנחת ובחצי חיוך: "זאת דוויזיה מוטסת. לא ?"

אגב, לא ראיתי שם אנשי מילואים, וכפי הנראה לא גויסו מילואים למשימה הזאת. לכן, לפחות מבחינה כלכלית, ההבדל אם עסקו החיילים בהבטחה או במשחק שש בש אינו רב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים