משאלות לב ועצימת עיניים... 249631
משעשע לראות איך פעם נוספת מתייצב "חייל חברתי" על המשמרת, גדוש הנחות לא מציאותיות ובעיניו בוהקת אותה חמדנות שתמוטט את סוכת השלום והסולידריות על ראשו בעתיד הקרוב.

עוד לא יבשה מנוצותיו לחלוחית הקליפה ממנה הגיח האפרוח החברתי, וכבר הוא מנופף בדגלים יומרניים ("אני לא פוסל את האפשרות שאהיה חבר כנסת לאחר מערכת הבחירות הקרובה"), מדבר על עצמו בגוף שלישי ("אני כאדרי יצחק ג'קי") ומתהולל בפנטזיות פרועות איך הוא, הטירון המוחלט, יצליח לסובב על אצבעו פוליטיקאי מיומן כמו עמיר פרץ וישנה "דפוסי חשיבה בהסתדרות."

הוא חי על הירח? הוא לא קלט שעמיר פרץ מתנפל ומחסל בלי רחמים כל אדם העשוי להוות מקור כוח חלופי שאינו תלוי בו? או שמא הוא חותר לתפקיד ראש אגף עובדי קבלן בהסתדרות? או שהוא סבור שבאורח פלא יתנתק פרץ מעטיניהם הדשנים של הועדים הגדולים ויכרות ברית עם יריביהם הגדולים ביותר, עובדי הקבלן הלא מאוגדים? מדוע הוא חושב שחוק שכר המינימום לא זז אפילו מילימטר כל כך הרבה זמן? האם לא העלה על דעתו שהסיבה לכך היא שחוק כזה ידפוק את הועדים הגדולים?

ההבלים הילדותיים שלו בצד, הסייפא מנצחת:

"לגבי יצואנים," טוען המאור הפלאי מדימונה, "אם... הייצוא הוא מוצלח או לא מוצלח רק בגלל סעיף שכר העבודה, שיסגרו, כי הם לא רווחיים... אם יבוא יצואן שהוא יצואן מצליח, וייטען שהוא יפסיד את השווקים שלו בעולם בגלל 1200 שקל תוספת לפועל... סימן שהעסק שלו מת. שיסגור. לרווחיות לא מגיעים על חשבון שכר העבודה של הפועלים."

אין ספק, כל פועל ופועלת יצאו נשכרים כאשר אדרי "המוח" יצחק ג'קי ינהל את ענייניהם, במיוחד במקום כמו דימונה. אמנם אפשר להסתייג מעט מדבריו, כיוון שידוע כי בעיירת מגוריו המשגשגת פעילים בעיקר מפעלים עתירי ידע שאינם בנויים בעיקר על כוח אדם זול ולכן ייתכן כי הגישה הקפיטליסטית החזירית שלו מוטה בשל כך, אבל אין ספק שהאחים עופר, לכל הפחות, יסתכלו עליו אחרת מכאן ואילך: גם פיטרו אותו, גם היה משפט, גם פיטרו אותו שוב והאיש הנחוש ממשיך לעבוד בשבילם בחריצות!
משאלות לב ועצימת עיניים... 249647
לא נראה לי שאדרי הוא גדול כלכלני הדור. לא נרא לי שהוא מחשיב את עצמו ככזה. אבל גם בלי הטיעונים הכלכליים הוא פועל בסה"כ בכיוון הנכון:

1. מצבם של עובדי הקבלן היום הוא גרוע. גם את מה שאמור להבטיח להם החוק הם לא מקבלים. עצם העובדה שמעסיקים אדם במשך שנים ללא קביעות היא הפרת החוק. נראה לי מסוכן שבמדינה דמוקרטית אנשים פוחדים לדבר על תנאי העסקתם (ומי שמדבר: עף הביתה).

2. לאדרי ברור שלא קל לשנות את המצב הזה. לכן הוא רוצה לפעול בשלבים. ברור לו שההסתדרות לא תשוש לעזור לו, אולם הוא לא רואה מקור תמיכה טוב יותר מההסתדרות ונראה לו שיותר קל לשכנע את ההסתדרות מאשר לגייס כסף בעצמו. תקרא את הראיון שוב ותראה שהוא מקווה שהוא יתליח בכך ולא בטוח.

3. ברור לו שהסנקציות של עובדים זמניים נגד מעסיקם מוגבלות מאוד. הוא ריאלי מאוד לגבי ניצול האפשרויות הקיימות.

4. רוב מי שמתלונן על שכר העובדים הנוראי מעביר את הייצור אל מעבר לירדן או מעבר לאוקיינוס. שם הכסף שהוא מוכן לשלם שווה יותר. אבל רוב עובדי הקבלן לא עובדים במפעלים. צריך לשלם להם סכום כסף סביר כדי שיוכלו להתפרנס (אחרת הם יקחו עבודה נוספת וישקיעו פחות בעבודה הנוכחית, או שלא יהיה להם כסף לחנך את הילדים שלהם, וכו').

5. משתמשים היום בעובדי קבלן בגלל שהם לא מאורגנים ואפשר להתעלם מזכויותיהם. אבל יש יותר מדי עובדי קבלן והם עובדים כבר תקופה ארוכה מדי. מקומות רבים מדי במשק כבר הפכו לתלויים בעבודת עובדי קבלן. עם התארגנות מתאימהגם הם יצליחו לממש את כוחם.

6. לא צריך שביתה כללית לשם כך. נדרשים מספרמאבקים מוצלחים כדי שהצד השני יבין שגם עובדי קבלן יכולים להתאגד בעת הצורך.

7. אפשר להתחיל ממעסיקים קטנים יחסית (שלא יכולים להביא בקלות עובדים ממקומות אחרים) אשר יש להם הסטוריה גרועה. יכול להיות שמספיק לארגן נגדם חרם צרכנים מקומי.

8. ההצעה לגבי דוח תנאי העסקת עובדים היא מציאותית להפליא. תשווה את זה לדיווחים על פגיעה בערכי טבע באריזות של מוצר. נכון שההצהרות הללו הן הצהרות תדמית ולא ממש מדוייקות, אבל הן כבר יוצרות התחייבות של החברה על הצהרה מסויימת.

9. לא חייבים חקיקה בשביל דוחות כאלו. מספיק שכמה חברות יחשבו שהדיווחים הללו מועילים לתדמיתם ושמספיק צרכנים יגיבו בצורה חיובית.

לסיכום: ג'קי אדרי הוא בסה"כ מובטל שמחפש עבודה. יש לו היום המון זמן פנוי והוא מנצל אותו בצורה חיובית. הוא מודע היטב לחולשת מעמדו ומנסה לנצל כל יתרון אפשרי. הוא בהחלט ריאלי.

‎/me מדבר בגוף שלישי
משאלות לב ועצימת עיניים... 249739
"לסיכום: ג'קי אדרי הוא בסה"כ מובטל שמחפש עבודה."

זו גם תחושתי ואידך זיל גמור.
משאלות לב ועצימת עיניים... 249768
בוודאי שהוא מובטל שמחפש עבודה.
בבעלות אביו אין בית חרושת לייצור שוקולד.
תפארת האופנהיימר 249664
אולי הוא מזרחי ואולי הוא מדימונה, אבל בדבריו יש טעם.
הבעיה הדמוגרפית 249670
זה לא כל כך נוח שד"ר בר ביצוע מחליף שמות. עד שהתרגלנו לדלג על ההודעות שלו, צריך עכשיו להוסיף עוד ניק לרשימה?
הבעיה הדמוגרפית 249737
אמר האיל האלמוני (שנקט מן הסתם את השיטה הטובה ביותר למניעת דילוג על הודעותיו).

אגב, כמובן שאינני הדוקטור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים