הבחנה 249665
נראה לי שצריך להבחין בין שתי נקודות שונות:
1. שמירת זכויות העובדים, לדוגמה תנאים סוציאלים (חופשות, דמי מחלה וכו'), שכר בזמן וכדומה.
2. קביעות בעבודה.

לגבי הנקודה הראשונה אני מסכים לגמרי עם כל אלו שתוקפים את המעסיקים מפרי החוק. אני זוכר שפעם עבדתי בליווי טיולים. במשרד של הנבלה היה כתוב משהו בסגנון:
"אל תבטיח. אם הבטחת
אל תכתוב. אם כתבת
אל תחתום. אם חתמת הפסדת."

ואכן הנבלה הלין את שכרי במשך שלושה חודשים אחרי שסיימתי לעבוד. רק כשהוא קיבל זימון לבית דין לעבודה הוא הזדרז לשלם לי את כל מה שהיה צריך (לרבות הקנס).
אם הייתי זוכר את השם שלו הייתי כותב אותו רק שזה היה מזמן ואני כבר לא זוכר.
בכל אופן, אנשים כאלו צריכים לחטוף חזק על הראש באופן הכי אישי. אם אפשר לכלוא את האדם שאחראי להלנת שכר אז יש לעשות כן.

הנקודה השנייה של קביעות בעבודה היא סיפור אחר לגמרי. אני חושב שמושג הקביעות הורס את המשק הישראלי. אותם עובדים במפעלי ים המלח עם קביעות מרשים לעצמם לזרוק זין בגלל שהם יודעים שתגמול שלהם בקושי קשור לביצועים שלהם.
דוגמה יפה נתן לי סגן מנהל מחלקה ברמב"ם שעובד גם בשוק הפרטי שאמר שבשוק הפרטי הוא עושה עם 30% כוח אדם ממה שיש לו ברמב"ם יותר ניתוחים ליום. שאלתי אותו איך זה יכול להיות והתשובה הייתה שאנשים זורקים זין. הסינטר לא מכין את השולחן בזמן כי לא בא לו עכשיו וכן הלאה.

המפתח לביצועים טובים הוא קשר הדוק בין הביצועים לתיגמול עליהם. כל הרפיה של הקשר הזה מזמינה יותר ויותר צרות.
בארצות הברית מעט מאוד אנשים זוכים לקביעות, אם בכלל יש דבר כזה, והאבטלה שם נמוכה מאשר אצלנו (בערך חצי).
הבחנה 249669
מצד שני, קביעות בעבודה מאפשרת לך לבנות על הכנסה קבועה לשנים הקרובות ולתכנן תוכניות לטווח הארוך.

האם תהיה מוכן לקחת משכנתא אם לא מובטחת לך הכנסה קבועה? אתה יכול להתחייב לפקיד הבנק שיאשר לך את ההלוואה שיש לך עבודה קבועה, ושלא תחלה בעשרים השנים הקרובות, ושלא תדבר עם עיתונאים בעשרים השנים הקרובות?

בתגובה שלך אתה מציג את שני הצדדים: בקיצוניות האחת העובדים זורקים זין. בקיצוניות השניה המעסיקים זורקים זין. כל עוד העובדים לא מאורגנים יהיה למעסיקים משתלם לזרוק זין ברוב המקרים.

כמה עלה לך המאבק לקבל את שכרך שהגיע לך כחוק? כמה הוצאת על ריבית להלוואות למימון הגרעון בתקציבך מאי־קבלת השכר הזה?
הבחנה 249671
אם אתה עובד בחברת היי טק, קרוב לוודאי שאתה עובד בחוזה אישי. האם היה לך קושי לקבל משכנתא?

המאבק שלי במעסיק עלה את שיחות הטלפון שהייתי צריך להתקשר אליו (הרבה...) ונסיעה לבית דין לעבודה למלא את הטפסים (נדמה לי שזה לא עולה כסף). אבל קיבלתי אותם בחזרה בתשלום על הלנת השכר.
הבחנה 249673
כאשר אתה עובד בחברת היי-טק אתה לוקח סיכון יותר גדול. אתה יודע שיכול להיות שיפטרו אותך. אתה יודע שיכול להיות שבמקרה הכי גרוע אפילו לא תצליח לקבל עבודה.

אבל השכר שלך גבוה בהרבה. הרבה יותר פשוט לך לחסוך כסף כל חודש מאשר למישהו שמתפרנס משכר מינימום.

והיו הרבה מקרים של עובדים שלקחו משכנתאות לפי המשכורות בימי השפע, ואכלו אותה. אין להם למי להלין אלא על עצמם.
הבחנה 249706
אשתי עבדה בחברת כח אדם שנהגה (ועדיין נוהגת, עד כמה שאני יודע) להלין את המשכורת האחרונה של עובדיה.
אשתי הלכה לבית הדין לעבודה אחרי כמעט שנה שהיא רדפה אחרי הבוס שלה, שהבטיח שהוא יעביר את הכסף, עד שבשלב מסויים הוא ניתק לה את הטלפון בפנים.
אחרי הרבה מאוד טרטורים בבית הדין לעבודה (למלא טפסים, אח"כ דיון שהבוס לא הגיע והיא זכתה בכל הסכום, אח"כ הבוס המיומן שלח פקס שהוא רוצה דיון חוזר כי הוא היה תקוע בפקק, אח"כ דיון חוזר, הרשמת רוצה לנקות תיקים מהשולחן וכופה פשרה....), אשתי החליטה שהיא תתקשר לכל העובדים שהיא מכירה כדי ללכת לעיתונות.
להפתעתה, אף אחד מהעובדים לא רצה ללכת לעיתונות: רוב העובדים היו עולים חדשים שפחדו מהחשיפה. יותר מכך, אף אחד מהעובדים לא התלונן בבית הדין לעבודה: גם בגלל הפחד מהרשויות, גם בגלל הפחד שאח"כ השם שלהם יהיה "ברשימה שחורה" ואף אחד לא יקבל אותם לעבודה, וגם בגלל שאין להם זמן או נגישות לבית הדין לעבודה - מה גם שהם שמעו מספיק סיפורים על עובדים שלא קיבלו את מה שמגיע להם בבית הדין - למשל, כמו שקרה לאישתי.
עובדת אחת סיפרה לאישתי שכל קבלן שהיא עבדה אצלו הלין את שכרה, וסה"כ הלינו לה קצת יותר מ-‏10000 ש"ח.
גם אשתי וגם אני נותרנו המומים אחרי השיחות שלנו עם העובדים (מדובר ב-‏14 עובדים!, מתוכם אף לא אחד העיז להתלונן).
המסקנה שלי היא שבארץ קיים "עולם שלמעלה": עובדי היי-טק ועובדים "רגילים", שנגישים לשלטון החוק ויודעים לעמוד על שלהם, גם בעניינים זוטרים, וקיים גם "עולם שלמטה", שהוא יותר דומה לתקופתו של צ'ארלס דיקנס: עובדי קבלן וחברות כח אדם שמשתכרים משכורת רעב (הם לא מובטלים אבל השכר שלהם לא מאפשר להם לגמור את החודש, ולא, אין להם 20 ילדים בבית). אותם עובדים לא מקבלים כמעט שום תנאים סוציאלים (לחלק מנכים ימי מחלה מהמשכורת, חלק עובדים 12 שעות ביום ללא תעריף שעות נוספות, חלק עובדים בלילה, בחגים, בשבתות ללא תעריף מתאים), ובנוסף לכל, מלינים את שכרם והם לא נגישים למנגנונים שיכולים לעזור להם.
הבחנה 249708
ורק כדי לסבר את האוזן, לפחות בתחום השמירה, חברות אכן מקיימות ''רשימות שחורות'' של עובדים שפנו לבתי-דין כדי לקבל את המגיע להם על-פי-חוק. ידוע לי על עובד שתבע חברה שפיטרה אותו, על הלנת משכורתו האחרונה, ונדחה אוטומטית (מבלי שהסתירו מפניו את הסיבה) מכל חברת שמירה אחרת שפנה אליה.
הבחנה 249716
נבלות כמו שתארת צריך לכלוא להרבה הרבה זמן.

לפני כמה דקות היה תשדיר פרסומת ברדיו של מנהלת ההגירה. 15,000 תיקים נגד מעסיקים נפתחו (לא זוכר את פרק הזמן שהם ציינו), 45,000,000 שקל קנסות הושתו על מפירי חוק ועוד כהנה וכהנה.
אני מקווה שאחרי שאחרי שעלות העובדים הזרים תעלה והתחרות בפלח התחתון של שוק העבודה תהייה קצת יותר לטובת העובדים התופעות האלו יצטמקו.
הבחנה 249722
ואני תוהה אם לא היה אפשר להעסיק את אותם אנשים שעסוקים במרדף אחרי עובדים זרים מסכנים, בפתיחת תיקים נגד מעסיקים שפגעו בזכויות של עובדים בעלי אזרחות...
הבחנה 249726
אני מקווה שאחרי שהם יסיימו את העבודה שלהם עם העובדים הזרים הם יצטרכו להמשיך לעבוד ויטפלו בעלוקות שחיות על דמם של העובדים הזמניים.
הבחנה 251573
נו באמת, אתה באמת חושב שזה יקרה?
היה אפשר להקטין בקלות את היקף העובדים הזרים ע"י הכבדת עלות ההעסקה של עובד זר למעביד בדרכים שלא פוגעות בעובד:
* הקפדה ופיקוח על תנאים סוציאליים מלאים ושכר מינימום.
* מס נוסף על המעסיקים, אשר יוחזר לעובדים הזרים במלואו ביציאה מהארץ.
הבחנה 251574
ואכן, זאת החקיקה. המס על עבודה זרה ילך ויעלה בארבע השנים הקרובות באופן הדרגתי.
הסיבה שלא עושים את זה באופן חד היא שלא רוצים לגרום להלם באותם ענפים שכבר תלויים בכוח אדם זר.

הרעיון של גמילה הדרגתית מבוצע גם בחוק הקיצבאות לילדים שהשוואתן מתפרסת על פני שבע שנים (לאחר שבתחילה גם היה ארבע).
שוב קופים 251755
חכה עד ששינוי תשים לב שרוצים להעלות את המס על עבודה זרה...
הבחנה 251585
תקנו אותי אם אני טועה, אבל לא גירשו מהארץ מאה אלף "עובדים זרים" בלי שהדבר הזיז ולו קוצו של קוץ בתחום האבטלה? אתה מוכן גם ללכת אחרי גירוש הפועל הזר האחרון ולהסתכל בעיניים לבעל חוות הסברס או מקשאת האבטיחים או שדות הפטרוזיליה ולדקלם גם להם את המשפטים הגאים האלה? מעניין מה הייתה דעתך בנידון אילו אתה היית בעלים של מקשאה...
הבחנה 251589
האם, מבחינת "כוחות השוק", אין פירוש הדבר שבעלי השדות פשוט לא מציעים שכר גבוה מספיק?
הבחנה 251592
או שאולי האופציה של לחיות על קצבאות נותנת יותר הכנסה?
הבחנה 251605
הם מציעים שכר גבוה מספיק לעובדים זרים. עמדתי, כפי שפורטה במקום אחר ולא ארחיב בנושא משום שזו סטיה די עמוקה הצידה מנושא הדיון, היא שהפועלים הזרים הגיעו משום שהיה ביקוש לשירותיהם והטיפול ב''בעיה'' לא היה צריך להיות גירושם כי אם ביטול שיטת ייבוא העבדים על ידי קבלנים וכינון מסלול איזרוח לעובדים הזרים.
הבחנה 251611
פירוש הדבר הוא, כנראה, שמחירי תוצרת השדות האפשריים בשוק אינם מאפשרים ברוב המקרים את המשכורת ותנאי העבודה הנדרשים ע''י ישראלים (בהנחה שיש כיום בכלל כמות מספקת של ישראלים שירצו לעבוד בעבודה כזו בתנאים הדרושים).
כנראה שללא כוח העבודה מהשטחים, ולאחר כריתת התחליף של העובדים הזרים, ענף זה פשוט ייעלם, ואיתו כל הכנסות המדינה ממיסים, שיהפכו להוצאות לדמי אבטלה וסיוע למשפחות של הרבה עסקים סגורים חדשים.
הבחנה 251951
הדבר הזיז לפחות את שכרם של עוזרי הבית. עליה של כ 20% בשנה האחרונה.
הבחנה 251966
עליה בשכר, כן. וירידה באבטלה?
הבחנה 251970
אתה אמור לדעת שתחומים רבים של תעסוקה אינם משנים את נתוני האבטלה כי הם פועלים בשחור. בהעדר עובדים זרים בתחומי הנקיון, שמירה על ילדים ושיפוצים אנשים מעסיקים ישראלים, וכרגיל משלמים בשחור.
הבחנה 251967
לא ממש ב 20 אחוז, ולא הרבה ישראלים קופצים על המציאה (בעיקר סטודנטים כעבודות זמניות), וזה כנראה התחום היחיד שגם לא סבל בעבר מאפליה בתנאי העבודה של העובדים הזרים, אבל גם אז הישראלים לא רצו להגיע. ראה:
הבחנה 249805
לא בדיוק: העובדים הזרים החליפו בד"כ עובדים לא מקצועיים אחרים בעבודות שישראלים לא ממש אוהבים לעשות: חקלאות, בניין.
הבחנה 249816
45,000,000 שקל קנסות הושתו על מפירי חוק. אני יכול להבטיח לך שכל אחד ואחד מאותם 45,000,000 שקלים הושת על מי שהעסיק עובד זר ללא היתר, ואף לא שקל אחד על מי שהלין את שכרם של אותם עובדים זרים, או העבידם בניגוד למגבלות חוק שעות עבודה ומנוחה.
הבחנה 249836
קרוב מאוד לוודאי שאתה צודק. אבל אני זוכר במעומם איזה מיקרה של עובדי בניין סיניים שהועסקו ברשיון בבניית פרוקייט צמרות, ברחוב פינקס(?) בתל-אביב, שהמעסיק שלהם התעמר בהם קשות, אבל בסוף אחרי שהתעלל בהם עוד קצת ולקח להם את הדרכונים הוא חטף על הראש. כך שיכול להיות ששניים או שלושה שקלים שולמו גם על ידיי קבלן שפגע בעובדים חוקיים.

אבל בוא לא נהייה קטנוניים. לצערנו הרב אתה צודק.
הבחנה 249871
אתה מניח שכל מי שמעסיק עובדים בלתי־חוקיים דווקא מקפיד על תעשוקה הוגנת?
הבחנה 250098
לא בטוח שהעלות של העובדים הזרים תעלה בהרבה. במקביל לגירוש ההמוני מובאים ארצה עובדים נוספים, אמנם לא באותם מספרים אבל בכמויות משמעותיות. במקביל, עובדים שהיו חוקיים נעשים בלתי-חוקיים עקב עזיבת מעסיקם החוקי או עקב פקיעת אשרת העבודה שלהם. לא סביר ששוטרי משטרת ההגירה יהיו מובטלים בשנים הקרובות.
הבחנה 250067
אני עבדתי אצל מעסיק די גדול בניו יורק שהחליט לסגור את שעריו פחות או יותר מהיום למחר (ביום שישי הודיע שיום ראשון הוא האחרון). קיבלנו משכורת אחרונה אבל לא פדיון דמי חופשה ומחלה, ולא את משכורת החודש שהחוק האמריקאי מחייב מעסיק בסדר גודל כזה (כ-‏130 עובדים)לשלם אם לא ניתנה התראה של חודש על הפיטורים. המעסיק הודיע על פשיטת רגל. האיגוד המקצועי שלי (LOCAL 100, אחד מהאיגודים של עובדי המסעדות והמלונות בניו יורק) הודיע שדבר ראשון, אנחנו ממשיכים לקבל את הביטוח הרפואי שלנו לחודש נוסף (מה שכלול בהסדר המקורי שלנו עם האיגוד, וקריטי מאד בארה"ב), דבר שני, אנחנו יכולים להמשיך את הביטוח מעבר לכך בתשלום קרוב לסימלי בלי לאבד זכויות, דבר שלישי שהאיגוד יסיע (למי שרוצה סיוע) למצוא עבודה חדשה, והכי חשוב, שלא נדאג, הכסף יגיע. אני כבר הייתי בדרך לארץ, וכמוני עוד עובדים שהתכוונו ממילא, או הקדימו את זמן חזרה למולדתם (בעיקר הודים ופקיסטנים שבד"כ היו נוסעים לופשת מולדת בספטמבר). פחות משנה אחרי כן הגיע הצ'ק. כל הכסף שהיו חיבים לי, פלוס פיצויי עונשין של כ-‏75% מהסכום. ככה עובד איגוד מקצועי, ותודה לאל שאני לא חברת הסתדרות.
הבחנה 250069
הביטוח הרפואי הוא מהאיגוד?

רגע, זה לא כמו הסתדרות?
הבחנה 250078
לא, חס וחלילה. ביטוח רפואי מסופק על ידי חברות ביטוח שענינן בכך. האיגוד המקצועי משיג לך תנאים יותר טובים, כי יש לו את כח המיקוח של עשרות אלפי מבוטחים, שהם כח קניה משמעותי.
הבחנה 249685
הבעיה לדעתי נעוצה במישור אחר לגמרי: הבעיה היא שאי-אפשר לפטר מי שיש לו קביעות, גם אם הוא מתרשל במילוי תפקידו (אלא אם מדובר בקטסטרופה של ממש – וגם אז זה לא פשוט).

אני מכיר אישית עובדי קבלן בני מעל לחמישים, שיודעים היטב שאם יפוטרו, סיכוייהם למצוא עבודה אחרת קלושים-עד-אפסיים, והם יודעים גם שכל ביקורת מזדמנת במקום עבודתם יכולה להוביל לפיטורם בו-במקום. זו הקיצוניות השניה.

חייב להיות שביל-ביניים, שבו העובדים לא חייבים לחיות בפחד מתמיד מחד, והמעסיקים לא חייבים "להתקע" עם עובדים שאיבדו כל מוסר עבודה מאידך. אם היה מנגנון שהיה מאפשר, נניח, לאותו מנתח ברמב"ם להגיש תלונה מסודרת נגד הסניטר שלא הכין את השולחן בזמן; ואם הצטברות של חמש תלונות כאלה בפרק זמן של שנתיים פירושן היה אזהרה, וכל תלונה נוספת - פיטורין, הרי שגם העובדים בעלי הקביעות היו מקפידים לעבוד כמו שצריך – והמעסיקים לא היו צריכים לחשוש כל-כך ממתן קביעות.
הבחנה 249821
לא ממש מדויק. אפשר לפטר מי שיש לו קביעות, אם הוא מתרשל במילוי תפקידו (הכוונה לא להתרשלות חד פעמית[2,1], אלא לאופן השוטף בו הוא ממלא את תפקידו). יותר קשה (אם כי גם זה לא ממש "בלתי אפשרי") לפטר מי שיש לו קביעות, אבל הוא (באופו טבעי, עם הגיל והשנים) ירד בתפוקתו וביעילותו. לשאלה האם מקום עבודה (ויותר מכך - מקום עבודה ציבורי) צריך להתנהל כמו קבוצת כדורגל יתן כל אחד את התשובה הנראית לו.

___
1 וגם במקרה של התרשלות חד פעמית, אם היא גובלת (או עוברת את הגבול) ברשלנות, ניתן לפטר עובד בעל קביעות.
2 גם המעביד (הפרטי) שלי לא נוהג למהר ולפטר עובדים בשל התרשלות חד פעמית, אפילו אם (וזה קורה) ההתרשלות עולה לו (כמעסיק, וגם אישית מכיסו) לא מעט כסף.
הבחנה 250193
היום במדינת ישראל אפשר לפטר גם עובד קבוע אולם על מכתב הפיטורין צריך לחתום היו"ר וועד של אותו מקום עבודה ורק תמימות דעים של היו"ר עם ההנהלה המפטרת מובילה לפיטורין של העובד, ליו"ר הוועד יש תמיד את הכוח למנוע פיטורי עובד למרות דרישת ההנהלה.
לגבי עובדי הקבלן כל מה שצריכה ההנהלה זה לבקש מהקבלן לפטר את העובד ובזה ניגמר העניין.
בהסכם הפשרה שהגעתי אליו עם כימיקלים לישראל נוצר תקדים משפטי שהנהלה יכולה לדרוש פיטורי עובד קבלן מהקבלן אבל חייבים לבצע לו (למפוטר) שימוע מדוע באה הדרישה לפיטוריו?
המאבק של "עובדי הקבלן" לא נועד להפוך אותם לעובדי חברה קבועים המאבק נועד לשמור על הזהות של "עובד הקבלן" כעובד בעל זכויות בתחומי זכויות האדם כבודו ומעמדו כפועל ובפרט על איכות חייו כפועל קבלן בשטח מקום העבודה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים