מכתב גלוי לביבי 250020
פורסם ע"י אדרי יצחק (ג'קי) בחודש 10/2003

"אדוני שר האוצר במעטה של גרפים, תחזיות, ותורות כלכליות מודרניות, לא תקהה את פגיעתך ברבדים כל כך גדולים בחברה הישראלית".

מלחמת ההתשה 1973 : תעלת סואץ : צליחת התעלה : הקומנדו הימי ויחידה (סיירת מטכ"ל) 269 .

אנשי הקומנדו הימי הובילו בסירות גומי (זודיאק) את יחידה 269 לגדה המצרית של תעלת סואץ. תחת אש תופת צלחו סירות הגומי את התעלה כשעל הסירות יושבים ממיטב הלוחמים של צ.ה.ל, עמוסים במשקל רב מאוד של ציוד הנועד לבצע פעולת מודיעין מיוחדת בגדה המצרית של תעלת סואץ.

באחד מהסירות ישב לוחם מהולל, עז נפש, עמוס בציוד רב מיחידה 269. הלוחם מעד מדופן סירת הגומי ונפל למימי התעלה. מכובד המשקל הרב של ציוד הלחימה החל הלוחם לצלול למעמקי התעלה והיה על סף טביעה. הלוחם צלל במהירות לקרקעית המים ורק תושייה הגובלת בגבורה של אנשי הקומנדו הימי אשר משו אותו מהמים הצילה את הלוחם מטביעה ומוות במימי התעלה.

מה עבר עליך באותם רגעים של מצוקה ביבי נתניהו, שר האוצר? מה תחושות הפחד שעברו בך בשעה שהתחלת להבין שאתה טובע מכובד המשקל? מי שמע את קריאתך מתחת למים השחורים של התעלה באדמה זרה? כמה קשה תחושת חוסר האונים? למי נשאת תפילה המלווה את תחושת המוות והחידלון? והכי חשוב מר ביבי נתניהו, לוחם ,269 כמה הודת ללוחמי שייטת 13 הקומנדו הימי שבתושייתם ועוז רוחם משו אותך מהמים והצילו את חייך?

והיום, אתה כשר אוצר במדינת ישראל, שכחת את תחושת הכובד שגרמה לך לצלול למוות בטביעה. אתה היום שר האוצר, מטביע אלפי ילדים אבל מטביע חזק מתחת לקו העוני. אתה, אדוני שר האוצר, מטביע מאות זקנים מתחת לקו העוני. אתה, אדוני שר האוצר, מדכא את יצר החיים לנכים והמוגבלים. אתה, אדוני שר האוצר, שם מעמסות כלכליות קשות ביותר על שכבת הביניים, שיטבעו אל מתחת לקו העוני. אתה, אדוני שר האוצר, מטביע את שכבות החברה הישראלית החלשות לתהום קשה של מצוקה, עוני וניכור חברתי. אתה מוביל אותנו לעולם השלישי המפגר והנחות.

הלוחם עז הנפש, מהיחידה 269, הפך לגיבור כלכלי נגד ילדים, זקנים, נכים ומוגבלים, אמהות חד הוריות, פנסיונרים וגמלאים, משפחות שכולות נפגעי טרור ויתומי מלחמות. אתה, הלוחם עז הנפש, יוצא למלחמה חסרת פשרות, לב ואנושיות, נגד מי? נגד החלשים וחסרי הישע המתפללים לישועה.

מר נתניהו, שר האוצר, המשקל הכבד שאתה מעמיס עלינו כבד מאוד מאוד. אבל תזכור ואל תשכח את הידיים שמשו אותך מהמים העמוקים, תזכור ואל תשכח ששכבות האוכלוסייה שאתה פוגע בהם כל כך קשה מתחילות לטבוע, ותזכור ואל תשכח שאתה היית לוחם אחד בתוך מכונת המלחמה שחצתה את התעלה, ואתך או בלעדייך הניצחון היה מגיע. אבל, כשאתה מטביע שכבות אכלוסיה רבות כל כך, חלשות כל כך, אתה מטביע את מדינת ישראל, אתה מטביע את חזון הציונות, אתה מטביע את מדינת היהודים לתוך סמטאות אפלות של עוני, ניכור, פשע וחברה מפגרת.

אבל אתה, מה אכפת לך? אתה מקבל בין גזירה לגזירה 100000 $ להרצאה, אתה בין גזירה לגזירה אוכל את השומן של החיים, אתה בין גזירה לגזירה נותן ליאיר ואבנר את מנעמי החיים לילדים, אתה מגזירה לגזירה מיטיב עם העשירים שמתעשרים על גב הכלכלה הישראלית, אתה מגזירה לגזירה טוען שהעשירים ייצרו מקומות עבודה, והם גונבים את אוצרות הטבע של המדינה ומבריחים מטבע חוץ לחו"ל, אתה מגזירה לגזירה כלכלית הורג את מדינת ישראל, הורג את הבסיס המוסרי של הקמת מדינת היהודים, אתה מנוכר לעם, אתה הקצין והלוחם המהולל, מנהל השיווק של חברת הרהיטים רים, דיפלומט, רוה"מ, שר האוצר, מוביל אותנו לחשכה עמוקה קרה וכואבת, כאותה חשכה של מימי תעלת סואץ שעטפו אותך ורק ידיים חסונות משו אותך מהם. ואנו המחפשים את אותם ידיים פוליטיות שימשו אותנו מתהום החשיכה הכלכלית מצביעים אתך אדוני שר האוצר נגדנו. ולנו נמאס.

לנו נימאס כי אנו שמנו את קולנו בקלפי עבורכם. אנו בחרנו בכם לנהל את המדינה. אנו הרוב של אוכלוסיית מדינת ישראל בחרה בכם לשלטון. אנו הבסיס המוסרי האיתן של המדינה ואתם רומסים אותנו במכבשי גזירות הכלכלה שכביכול מודרנית ומתקדמת. עשירי ישראל, ככל שיהיו, בחירתם בקלפי שווה לקולנו בקלפי אחד לאחד, ואנחנו ביחד הרבה הרבה יותר מהכוח שהם, עשירי ישראל, מעניקים לך.

אתה, אדוני שר האוצר, גורם לנו להפסיק לחייך. אתה גורם לנו לכאב בנשמה החברתית שלנו. אתה מנוכר מזעקת העוני. אתה פוגע ביתומי מלחמה. אתה, שהובלתה חיילים לשדה הקרב, אתה שהלכת אחרי ארונו של הגיבור יוני נתניהו ז"ל, אחיך שנפל בעת מילוי תפקידו במדינת ניכר. אתה זה שמכאיב לנו בנפש היהודית. אדוני שר האוצר, נמאסתם, די, לכו לשדות זרים אל תהרסו לנו את המדינה, הפכתם לקפיטליסטים ואנו עדיין מדינה בכור היתוך הבונה את עצמה.

אדוני שר האוצר, במעטה של גרפים, תחזיות, ותורות כלכליות מודרניות, לא תקהה את פגיעתך ברבדים כל כך גדולים בחברה הישראלית.ו חד

אדרי יצחק (ג'קי) דימונה
קישור למכתב : http://www.dimonanet.co.il/Dimona%20reeshat%20hair/k...
מכתב גלוי לביבי 250032
גם אם כריכת חייו האישיים של נתניהו בדיון עשויה להיות מוצדקת, נדמה לי שאין שום הצדקה להכנסת ילדיו לתמונה, ודאי לא בשמם.
בכי בחדרים ובגנים שתיקה,המלך משחק עם המלכה 250039
אני חושש שלא תהנה משלוש השיחות עם יאיר נתניהו שהופיעו באפעס,אך אולי אחרים כן:

בכי בחדרים ובגנים שתיקה,המלך משחק עם המלכה 250040
זה דווקא נושא שמשפחת נתניהו בחרה להעלות לכותרות מרצונה (ונו, באמת, אי אפשר היה להמנע מלהרהר אם זה לא מה שהתרחש מאחרי הקלעים, פחות-או-יותר).
בכי בחדרים ובגנים שתיקה,המלך משחק עם המלכה 250070
אוי, איך שנהניתי...
מכתב גלוי לביבי 250041
לדעתי האישית כריכת חייו האישיים של נתניהו אינה מוצדקת כלל. מבחינתי הוא יכול להיות גם תלמיד ישיבה שהשתמט משירות או זמרת ליווי בלהקת הנח''ל. הדבר היחיד שצריך לשנות זה עמדותיו ומעשיו.
מכתב גלוי לג'קי 250043
נו, אם כבר החלטת לדבר על שר האוצר, ילדיו, העבר הצבאי שלו ומשכורתו להרצאה, חבל שתעצור כאן.

שנדע קצת עליך: מי אתה? נשוי? ילדים? אם כן, כמה? אם לא, למה?

מעשן? כמה מוציא על סיגריות לחודש?
מה עשית בצבא? איך הגעת להיות עובד קבלן? במה עבדת לפני כן? ישבת פעם בכלא? פיטרו אותך מעבודות קודמות?

ככה, שנדע, בכיף. שיהיה מכנה משותף כשאתה מריץ דחקות על שר האוצר.
מכתב גלוי לג'קי 250045
לצערי הרב כנראה המכתב לא הובן בכלל או שנקרא ברפרוף, אבל היות וזכרוני לא כל כך קצר אתן לכם את הרקע למכתב.
עם כניסתו לתפקיד שר האוצר בנאום הבכורה טען ביבי נתניהו שיש 40% מתושבי המדינה שנושאים על גבם את 60% הנותרים "אותם אנשים שלא מייצרים כלום ולמעשה הופכים למעמסה על החברה הישראלית(40%).
המכתב נועד להמחיש לביבי נתניהו שהכלכלה שלו מעמיסה על שכבות רבות בחברה הישראלית עד כדי כך שהם טובעות למצולות החברתיות ומה טוב להמחיש לביבי שגם הוא טבע פעם מעומס ציוד ועליו לזכור ולא לשכוח כמה הוא התפלל ליד מצילה כמו החברה הישראלית היום.
מריץ דאחקות על ביבי? זה בכלל לא דאחקה הכול אמת לאמיתה
לגביי נשוי 3 ילדים עדישר סגן מיל' בחטיבת הצנחנים סטודנטית באניברסיטה העיברית בירושלים, אביב בקורס קצינים חטיבת הצנחנים ונבו בן 10.
שירות בצ.ה.ל בחיל המודיעין, שירות התנדבותי ביחידה המיוחדת ללוחמה בטרור, מעשן סיגריות ברודווי 100 ולמען הסר הספק עדיין מדליק עם גפרורי נור.
פעם אחת פיטרו אותי מהעבודה זה קרה בעקבות השתתפותי בסרט "זהב לבן עבודה שחורה"
וכל השאר באמת זה לא המקום ואם אתה עומד על כך בשביל "הדאחקה" בטוח נפגש באיזה כנס בתל אביב ואספר לך הכל.
ובאמת שווה שתקרא שוב את המכתב לביבי
מכתב גלוי לג'קי 250054
דווקא קראתי את מכתבך. אולי אתה לא כל כך התעמקת בסמרטוט המתלהם שיצרת.
שאצטט לך קטעים מהודעתך?

"אתה...מטביע אלפי ילדים. ...מטביע מאות זקנים ...מדכא את יצר החיים לנכים והמוגבלים. ...מוביל אותנו לעולם השלישי המפגר והנחות. ...אתה מטביע את מדינת ישראל.
...אבל מה איכפת לך? אתה מקבל..." וכו'.

אז אומר לך כיצד אני רואה את הדברים.
מר נתניהו לפני 30 שנה לחם על חייך ועל חיי וכמעט איבד את חייו תוך כדי כך. הוא ממשיך להילחם. הפעם אתה ואני בטובעים והוא מנסה למשות.

בוא נמשיך קצת עם המטאפורה שלך:
לא רק שאתה ממשיך ליידות בו בליסטראות כמו שודאי היה רוצה לעשות האוייב המצרי שלפני 30 שנה, אתה מנסה לפגוע בילדיו כפי שמנסים המחבלים לעשות לנו כיום. כל זאת, כשאתה שייך לעם שלו. כלומר - אתה מנסה לבצע בגידה.

לא, אינני חושב שאתה אוייב, מחבל או בוגד. אני כן חושב שאתה השווית את נתניהו לרוצח וההשוואה הזו מקוממת ומטופשת.

כשאתה בוחן את משנתו של נתניהו, בדבר ה-‏40% הסוחבים על גבם את ה-‏60%, האם אתה מביא נתון כלשהו הסותר זאת? אני מבין שאתה עובד קבלן שזכויותיו נפגעו, ומאשים בכך את שר האוצר. נו, שיהיה. אני לא מסוגל לעקוב אחר הקפיצה הלוגית הזו. רק אומר שבמטאפורה של מר נתניהו על האיש הרזה הסוחב על גבו את האיש השמן, אתה נכלל ברזים הסוחבים ולא בשמנים הנסחבים. הוא דיבר על המובטלים שאינם רוצים לעבוד. הוא דיבר על שלל פרזיטים שאינם שוקלים אפילו לעבוד, מתוך ידיעה שהם יקבלו כסף בכל מקרה.

אם המאבק שלך הוא על כך שאנשים יוכלו לעבוד ולהשתכר בכבוד, אני איתך. אם אתה מנסה להגיע למצב שבו נתניהו לא יקבל שכר על הרצאותיו, אני נגדך. אתה טוען שהוא מקבל מאה אלף דולר להרצאה. לא בדקתי את הנתונים. אני חושש שהוא מקבל פחות ואשמח מאד אם יתברר שאתה צודק. הרי ההרצאות האלה (שניתנו רק כאשר הוא לא נשא בתפקיד ראש ממשלה או שר) הן בחו"ל. אם הוא מקבל מאה אלף דולר מהמשק האמריקני שלא על חשבון הסיוע לישראל, הוא יצואן אדיר. יש להניח שמכל מאה אלף דולרים כאלה מגיעים לקופת האוצר כארבעים אלף דולר. האוצר משתמש בכסף הזה לביצוע אי אלו משימות קלות ערך: הלימודים של עדישר, הלימודים של נבו, השירות הצבאי של אביב וקיצבאות לטובעים שעליהם דיברת במכתב שלך.

שלא לדבר על כך שההרצאות האלה מגבירות כנראה את האהדה לישראל, אך זה דבר שקשה למדוד.
מכתב גלוי לג'קי 250057
יש לי תחושה שאתה מחברי ''הלהקה'' של ביבי נתניהו וכל זאת למה מפני שהאומנות של חברי ''הלהקה'' זה להוציא דברים מהקשרם, אתה מביא ציטוט לא מושלם מסולף ושקרי ומקווה שהגולשים לא ידפדפו כמה שורות למעלה להלן הציטוט המקורי ''והיום, אתה כשר אוצר במדינת ישראל, שכחת את תחושת הכובד שגרמה לך לצלול למוות בטביעה. אתה היום שר האוצר, מטביע אלפי ילדים אבל מטביע חזק מתחת לקו העוני. אתה, אדוני שר האוצר, מטביע מאות זקנים מתחת לקו העוני. אתה, אדוני שר האוצר, מדכא את יצר החיים לנכים והמוגבלים. אתה, אדוני שר האוצר, שם מעמסות כלכליות קשות ביותר על שכבת הביניים, שיטבעו אל מתחת לקו העוני. אתה, אדוני שר האוצר, מטביע את שכבות החברה הישראלית החלשות לתהום קשה של מצוקה, עוני וניכור חברתי. אתה מוביל אותנו לעולם השלישי המפגר והנחות''
לגבי ילדיו של ביבי מי שבחר לחשוף אותם זה ביבי ושרה הם החליטו להוציא את ילדיהם לחזית הפוליטית והגדילו לעשות כשהשתמשו בהם לצרכים של יחסי ציבור (הרי לא אני הוצאתי אותם מהאנונימיות שלהם, הוריהם עשו זאת מול כל עם ישראל).
לגבי האהדה של ביבי בעולם יש צדק בדבריך רק תלוי באיזה צד של העולם או המטבע אתה נמצא.
אני עדיין בדעה שקשה לך מנטלית או נפשית אידיאולוגית לספוג את האמיתות של המכתב לביבי.
אני חדש בפורום פה ואני רואה עצמי אורח שלומד את סגנון הכתיבה של חברי הפורום אבל לטעון שהמכתב הוא ''סמרטוט'' או שאני משווה את ביבי ''לרוצח'' זה טעם לפגם ולא אגיב לדברים אלו.
מכתב גלוי לג'קי 250061
ד''ר רבינוביץ' הוא משתתף קבוע בדיוני האתר ואינו ''מחברי הלהקה'' של איש.
מכתב גלוי לג'קי 250179
רשמתי ''הלהקה'' של ביבי מבלי לפגוע בשום גולש למעט הרצון להמחיש שדבריו משרתים את ההתנהלות התקשורתית של ביבי ואנשי האוצר
מכתב גלוי לג'קי 250194
כלומר, אתה שייך ללהקה של ביילין?
מכתב גלוי לג'קי 250215
עם כל הכבוד למשתתפים הקבועים בדיוני האתר (ויש כבוד), ביטויים כמו ''אתה מנסה לבצע בגידה'' בהחלט מקנים לד''ר חברות כבוד, אם לא מן המניין, בלהקות שלא הייתי רוצה לשמוע כאן את שירתן, שלאחרונה היא בעיקר שירת הלל לאוצר ושיסוי למתנגדיו.
מכתב גלוי לג'קי 250220
חבל שאתה לא קורא את מה שאתה מתייחס אליו.

הביטוי הזה לווה במשפט שאחריו בהסתייגות ממנו, והוא הובא רק כחיוץ של מטאפורה.

אבל במחשבה שניה, ההודעה שלך בעצם היא שיסוי באוצר ושיר הלל למתנגדיו, אז אתה יכול להמשיך.
מכתב גלוי לג'קי 250222
זה סוג של מטאפורות שלא הייתי בוחר בהן.
במה ההודעה שלי היא כזאת?
מכתב גלוי לג'קי 250226
> ...להקות שלא הייתי רוצה לשמוע כאן את שירתן, שלאחרונה היא בעיקר שירת הלל לאוצר ושיסוי למתנגדיו.

זו השמצה חסרת בסיס וקריאה לסתימת פיות.
מובן שאתה מסתתר תחת זהות אלמונית. הפחדנות יפה לך.
מכתב גלוי לג'קי 250231
למה היא חסרת בסיס?
זו לא קריאה לסתימת פיות, לכל היותר קריאה ללהקות לשנות את סגנון שירתן. אבל מי שרוצה לשמוע, שייהנה...
על השורה האחרונה לא אגיב. אבל נדמה לי שכבר סיכמו כאן שהתוכן חשוב יותר מהשם שבו בוחר או לא בוחר המגיב.
מכתב גלוי לג'קי 250233
היא חסרת בסיס משום שלא הובא בסיס. מה לא מובן? אם הוא חושב שיש כאן שיר הלל לאוצר, שיתן דוגמאות.

זו בהחלט קריאה לסתימת פיות, אבל מי שחושב שלא, שייהנה.

לא הבנתי באיזה מובן החלטת "לא להגיב" על השורה האחרונה. אני בהחלט מזהה תגובה.
מי הם אלה ש"סיכמו"?
מכתב גלוי לג'קי 250407
החלטתי שלא להגיב במובן זה, שנמנעתי מלענות לך במטבעות הלשון שלך. אם אתה ותיק באייל, קרא את הדיונים שהתנהלו פה כלפי ועל איילים אלמוניים, אין לי כח לחפש לך לינקים, תמצא לבד.
מכתב גלוי לג'קי 250408
זה לא מספיק מעניין אותי כדי שאטרח למצוא מה כל אחד אמר ומדוע. אני מניח שקראתי את רוב ההתייחסויות האלה.

פה ושם יש אנשים שלאנונימיות שלהם יש הצדקה כלשהי. ברוב המקרים (לדעתי) מדובר באנשים שאינם מוכנים לעמוד בגלוי מאחורי דעותיהם.
מכתב גלוי לג'קי 250415
והבסיס נמצא בלינקים, בתוך מאמר זה.
מכתב גלוי לג'קי 250227
אגב, אני לא בחרתי במטאפורה ההיא. מר אדרי בחר בה.
מכתב גלוי לג'קי 250062
אם הזכרת את הסיגריות (היי, שכחת את הסלולרי), חשוב לציין שג'קי, למיטב ידיעתי, אינו מתקיים מקצבאות מדינה (למרות שאני מניח שכיום הוא עדיין זכאי לדמי אבטלה; זה יסתיים בקרוב) אלא משכר עבודתה של אשתו. וזו גם התשובה לשאלה המתבקשת מדוע אינו עוזב את דימונה ומחפש עבודה במקום אחר: אשתו עובדת שם בעבודה קבועה, מזה כעשרים שנה.

(מקור המידע: שאלות שנשאלו במהלך הראיון ולא הגיעו לגרסה הסופית. ג'קי, אנא תקן אותי אם נפלה טעות בדברים).
מכתב גלוי לג'קי 250180
א. יש לי טלפון סלולרי 055921733
ב. אני מתקיים מקצבת המדינה אבטלה שמסתיימת עוד כ חודש.
ג. אנחנו כמשפחה מתקיימים משכר העבודה של אשתי כעובדת מדינה.
ד. אני לעולם לא יעזוב את העיר דימונה כי זה מקום הולדתי וזה המקום בו אני רוצה לגדל את נכדיי.
ה. סביר להניח שאמצא עבודה בעיר דימונה ואם לא אז אני אבנה לי תעסוקה עם שכר בצידה.
מכתב גלוי לביבי 250085
ברשותך, מר אדרי, אטפל למשפט אחד קצרצר מתוך מכתבך לעיל:
"לנו נימאס כי אנו שמנו את קולנו בקלפי עבורכם."

טוענים מתנגדי ההתנתקות כנגד שרון שהוא הפך את עורו ומשתמש במנדט שהפקידו בידיו למטרות הפוכות מאלה שלשמן בחרו בו. במקרה של ביבי אין מקום לטענה דומה, שהרי עיקרי תוכניתו הכלכלית נאמרו בקול רם וצלול כבר בשנת 2002, ואם זכרוני אינו מתעתע בי (שוב), גם שימשו כאמתלה הרשמית לפרוק ממשלת האחדות ע"י פואד וחבורתו. מי שרק טרח להקשיב, יכול היה לשמוע כבר אז את הכל: את הפגיעה בחלשים - ב"ילדים, זקנים, נכים ומוגבלים, אמהות חד הוריות, פנסיונרים וגמלאים, משפחות שכולות נפגעי טרור ויתומי מלחמות", ואת מכירת נכסי הכלל בפרוטות לחתולים השמנים. בסיכום ביניים, ביבי מגלה דבקות מרשימה (גם אם מצערת, לטעמי) בהוצאתה לפועל של התוכנית המקורית שעליה הצהיר.

כמובן שאין לי מושג איזה פתק בדיוק שלשלת אל הקלפי (אם בכלל) בבחירות 2003. לכן אתיחס לדבריך שבמכתב כפשוטם, ואניח שאכן הצבעת לליכוד. בעשותך כן, הענקת לביבי גם את האור הירוק וגם את הכח לביצוע תוכניותיו. על מה חשבת, מר אדרי? האם לא נתת דעתך על מישנתו הכלכלית? הרי ניכר בכתיבתך שאדם אינטליגנטי הנך - מן הסתם ידעת מה עומד על הפרק. האם סברת שלאחר הבחירות ביבי לא יקבל שוב את תיק האוצר? הן כל הסימנים העידו שזה בדיוק מה שהולך להתרחש. האם האמנת שהמפלגה בעלת המסורת החברתית-עממית ("הבסיס המוסרי האיתן" עאלק) תרסן אותו ולא תניח לו להשתולל עד כדי כך? על מי השלכת יהבך? מי בדיוק ציפית שיעמוד בפרץ (לא עמיר)? אולמרט? הנגבי? ליבנת? שלום? איתן? שטרית? לנדאו? ריבלין? שמא גילה גמליאל - בחורה טובה "משלנו", בשר מבשרנו? אולי בכלל חשבת שהתוכנית מצוינת? הרי לך ולאשתך היתה הכנסה מסודרת, כך שהגזירות לא הצטיירו כרלבנטיות במיוחד לגביך, ואם החלשים הפרזיטים יסבלו? - מה טוב, מגיע להם, ככה צריך! בקיצור, איני יודע מה עבר בראשך כאשר נתת ידך לפתיחת הדלת והכנסת הזאב. בהחלט מעניין אותי לשמוע.

וכעת? כעת אתה מרים קול צעקה כקוזאק נגזל. מילא שאתה אוכל את פרי הבאושים, שהרי את הגול העצמי הבקעת במו רגלך, אבל למה האחרים צריכים לסבול בגינך? במה חטאו הילדים משוללי זכות ההצבעה וכל אלה שקראו נכונה ובזמן את הכתובת שעל הקיר (והצביעו בהתאם), שהם אנוסים להגרר אחריך אל התהום אותה פערת? אחרי שככה דפקת גם אותנו, מה עוד בעצם אתה רוצה מחיינו? שנשמע אותך? שנטה שכם? הרי לולא התנדבת בהתלהבות לקדוח את דופן הסירה לבקשת נבחריך, יתכן שכולנו היינו עדיין צפים.

ועכשיו אגלה לך סוד קטן: למרות שביבי הוא המנוע שמאחורי התכנית הכלכלית, האחריות העליונה למדיניותה של ממשלת ישראל מוטלת כרגע על כתפי אדם אחר: ראש הממשלה. לו אך יחפוץ לרסן את ביבי ולהיטיב אתך, יש לו את הכח והסמכות לעשות זאת. מה המשמעות של שתיקתו בנושא? כאחד שבחר בו, כדאי שתשקיע מחשבה בנדון. אולי זה יגרום לך להקדיש גם לו מספר שורות במכתבך הבא.

ומה הלאה? האם תסתפק בהקמת סוכות וכתיבה באינטרנט (ובשלב הבא: שריפת צמיגים, חסימת כבישים והסתערויות אלימות על גדרות משרד האוצר), או שתשכיל לתרגם את מחאתך הנבובה לכדי כח פוליטי שיאיים על המשך הקריירה של ביבי? מה יגרום לו להפסיק להתיחס אליכם כאל כלבים הנובחים לשוא על השיירה העוברת? ביום הבחירות הבא, כשאתה ומרעיך תצטרכו להחליט שוב אם לפעול למען האינטרסים הישירים שלכם ועתיד ילדיכם, או להמשיך ולבוא חשבון עם הערבים, הקיבוצניקים, הפרופסורים ושאר הדינוזאורים הנכחדים, אין לי בכלל ספק באשר לאופציה שתעדיפו. גם לביבי אין. הוא יודע שאתם קהל שבוי, שעיניכם מוצפות בדם ואינן רואות הרבה מעבר לכך. אם אתם מונחים עמוק בכיסי הליכוד, מדוע שלא יצפצף עליכם? מה באמת אתם רוצים ממנו? הוא בסך הכל רואה מסביבו חמורים ומאכיל אותם קש. היש הומאני מזה?

_________

כן. לא מעט דמגוגיה, התלהמות והפרזה מכילה תגובתי זו. כשתגמור להתעצבן, נסה לבדוק: אולי בכל זאת יש בקטע איזה שתיים-שלוש נקודות ששווה להרהר בהן. אני מאחל לך, לבני ביתך ולבאי סוכתך חג שמח (מכל הלב, ללא ציניות).
מכתב גלוי לביבי 250099
השתמשתי בלשון רבים "לנו נימאס כי אנו שמנו את קולנו בקלפי עבורכם" הכוונה לליכוד ולא אישית לביבי.
אכן הבעייה המרכזית היא רוה"מ אריק שרון מפני שהאחריות לריסון "ביבי" מוטלת עליו בלבד.
"כקוזאק נגזל" השמעתה ממני או הבנתה שאני מדבר בשמי על מר גורלי או על המצוקות האישיות שלי ההיפך אני חוזר ואומר שהמאבק הוא עוטף ישראל ולא אישי שלי אז איפה הקוזאק?
קצת עצוב לי בכול הדיון ההתמקדות בי כאדם ולא באמת בנושאים הכאובים כפי שעולים בכתבה הפיטורין שלי בגלל הבעת דיעה בסרט? ההתיחסות של האיגוד המקצועי לשאר אנשי העבודה הבלתי מאוגדים, תפקיד ההסתדרות במאבק? ועוד נושאים שאינם קשורים לאדרי יצחק ג'קי אלא לחברה הישראלית שגם אתה נפגע ממנה אלו הנושאים האמיתיים של הדיון כך בעיניי לפחות.
ומה הלאה? אתה שואל מקטרג האם תסתפק בהקמת סוכות וכתיבה באינטרנט ? כתינוק שנולד בדימונה שלא היה בה חלב זמין אבי ז"ל השקה אותי בחלב נאקה וכך צברתי את הסבלנות והסובלנות של המדבר בצעדיי במאבק.
לגבי ביבי האמן לי הוא מריח בחירות והוא מפחד מדין הבוחר בקלפי.
לגביי אישית הבעתי את דעתי שהצעד היחיד שיש בו סיכויי למגר את כלכלת ביבי זה לכנס לחיים הפוליטיים. מתי?איך?איפה?עם מי? הזמן מוקדם מידיי לקבע דעה בנושא
מכתב גלוי לביבי 250101
עקבתי אחרי כל הדיון ונדמה לי שעד ל'מכתב הגלוי שלך לביבי' רוב התגובות התייחסו לנושאים העקרוניים ולא לאישיותך. ההתייחסויות האישיות התחילו מרגע שהתמקדת בביבי. כפי שאתה רואה, רטוריקה רגשית אישית יכולה לפעול כמו בומרנג. בכל אופן, באמת כדאי לחזור לעניינים העקרוניים ולרדת מכל העניינים האישיים.
מכתב גלוי לביבי 250115
אכן אתה צודק עד למכתב הגלוי לביבי עסק הדיון בנושא עובדי הקבלן אבל אני לתומי חשבתי שמן הראוי שגם תחשפו לצדדים האחרים שבי כפי שהם באים לידי ביטוי במאמרים/כתבות שאני כותב ואין אני רואה בהם במורנג אלא חשיפה של מכלול דברים בפני הגולשים באתר האייל הקורא שללא ספק מהמשובחים בפורומים שנתקלתי בהם עד היום.
מכתב גלוי לביבי 250110
לא עסקתי בך לרגע כאדם פרטי, אלא כמיצג של ציבור מסוים (גם מכתבך לביבי נכתב באופן ייצוגי ולא עסק במאפיינים האישיים שלך או בנסיבות הספציפיות). ההערה היחידה שעסקה בך באופן אישי היא זו שציינה כי ניכר מכתיבתך שאתה אדם אינטליגנטי. אם נפגעת ממנה, אני מתנצל.

ועדיין, אם אכן הצבעת לליכוד, מעניין אותי לקרוא מה היו מחשבותיך לגבי תוכניותיו המוצעות (דאז) של ביבי? ישנם אנשים רבים בארצנו שאינם מצליחים לראות את הקשר בין פעולתם בקלפי לבין השפעתה עליהם בהמשך חייהם. ניכר בדבריך שאינך אחד מהם (אם כי מן הסתם אתה מכיר כמה). ישנם אנשים שמצביעים ומקבלים את מה שרצו, ובאופן כללי די מרוצים (דוגמא משוערת: גלעד שרון). גם עליהם, להבנתי, אינך נמנה כרגע (אם כי מן הסתם אתה מכיר גם אחד או שניים מאלה). ישנם, מסתבר, עוד אנשים (נו? לא די?): כאלה שמצביעים נגד מה שאינם רוצים, אבל חוטפים את השטוזה. כרגע, אני אחד מהם. ויש גם אנשים שמבינים במידה סבירה, אם לא למעלה מזה, את המשמעויות ההרסניות מבחינתם שבהבטחות הפוליטיקאים המועדפים עליהם, ועדיין מצביעים בעדם כי

כי מה, באמת?
מכתב גלוי לביבי 250118
ההיתי מאוד שמח אילו נכתב שהמאבק הוא מאבק אינטליגנטי ושיש לו סיכוי להצלחה.
היום התארחו בסוכת השלום בדימונה חברה קהילת סינקופה שהגיעו מתל אביב, נושא השיחה העיקרי בדיון שהתנהל בסוכת השלום הוא נושא העיר דימונה ודפוסי החשיבה של העיר כעיר שמקוטלגת כעיר ליכוד דומיננטית וכיצד זה יתכן שעיר שלמה לא מבינה שעצם הצבעתה למפלגת הליכוד במשך 15 שנה גרם לה למות כעיר ולהתנהג כתמול שלשום.
הנקודה העיקרית שהצגתי כשאלה לאורחים וגם לתושבי דימונה הייתה מדוע במשך 15 שנות שילטון של הליכוד בעיר לא קם מפעל אחד לישועה וההיפך קרה שניסגרו כל המפעלים?
לידיעתך לא ימים קלים אני עובר בדימונה ימים קשים אבל אני חדור אמונה שבסופו של דבר הציבור יבין שהליכוד בגד בעיר דימונה ואף נראים ניצנים של מרי גלוי בתנועת הליכוד.
המכתב הגלוי לביבי שפורסם במקומונים בעיר דימונה חילחל וקבלתי הרבה תגובות לעניין ואנשים מתחילים להשיל מעליהם את המגננות הליכודניקיות המושרשות עמוק בנפש הדימונאית פוליטית.
אבל כולנו צריכים להבין שבכדיי להחליף את השילטון כמחאה כלפיי הליכוד צריך חלופה שתהיה משהוא כמו......"המרכז החברתי" (קצת ימין קצת שמאל הרבה סוציאל דמוקרט עם חצאי פזילות למנחם בגין) ענישה של הליכוד ללא הלם מנטלי בהצבעה בכל מקרה נגד. פלטפורמה פוליטית להענשת הליכוד זו הדרך לדעתי.
מכתב גלוי לביבי 250123
מה גרם לסגירת מפעלים אנחנו יודעים: עלויות ייצור זולות יותר במקומות אחרים.

אתם יכול לתת קצת רקע על הנסיונות, המעשים והמחדלים ליצור בדימונה מקורות פרנסה חלופיים?
* פרנסי העיר
* הממשלה
* תושבי העיר

האם ועד כמה דימונה מקבלת עידוד בהשקעות לעומת איזור המרכז? לעומת יישובים אחרים בסביבתה?
מכתב גלוי לביבי 250184
מה שגרם לסגירת המפעלים בדימונה זה ההפרטה של כימיקלים לישראל לאייזנברג ולאחר מכן למשפחת עופר.
כ שכי"ל היתה בבעלות ממשלת ישראל היו הרבה תעשיות בעיר דימונה שנתנו שירותים למפעלי ים המלח בתחום המתכת, ההנדסה, החריטה ושיפוץ מכלולים טכניים והעיר שיגשגה בתחומים אלו.
עם תחילת תהליך ההפרטה התעשיות הללו נכחדו עד לידי סגירה של כל המפעלים בעיר. ואכן בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" טענתי שהעיר דימונה ניפגעה אנושות מתהליך ההפרטה של כי"ל.
לשאלותיך
א. פרנסי העיר ברובם הגדול חברי מרכז ליכוד שקיבלו תפקידים בכירים בכימיקלים לישראל.
ב. ממשלת ישראל "הליכוד" עם ראש עיר "ליכוד" במשך 15 שנה שירתו את בעלי ההון.
ג. תושבי העיר שבויים בתוך מעגלי מעמדות חברתיים כלכליים שהשילטון הימני הטביע בהם.
אין שום קשר לעידוד השקעות או מענקים כשהמדינה רוצה את דימונה כעיירת "כורי פחם" המספקת כוח-אדם זול וזמין לגביר המעסיק הראשי והגדול בדימונה ובנגב משפחת עופר הבעלים של כי"ל
מכתב גלוי לביבי 250329
העיר דימונה אולי שגשגה, אבל האם המפעלים שהופרטו היו רווחיים? אם הם נסגרו, כנראה שלא. שום ציטוט שלך: אם מישהו לא רווחי, הוא צריך לסגור את העסק.
מכתב גלוי לביבי 250151
אם אתה מקווה להקים כוח פוליטי חדש בישראל שימוקם במרכז המפה הפוליטית, אתה יכול לסגור הבאסטה כבר עכשיו ולוותר. זה לא יקרה, וחבל על הכסף ועל העצבים שלך ושל תומכיך.
אם אתם אינכם מסוגלים לאחד כוחות עם השמאל הישראלי (קרי: מפלגת העבודה או יח"ד), חבל לך על הזמן - והתוצאה הסופית תהיה שהעיר דימונה תמשיך להיות שבויה בידיו של הליכוד.

ההצבעה נגד הליכוד לא צריכה להיות "מחאה". היא צריכה לבוא מתוך הבנה אמיתית שהדרך של הליכוד היא, מה לעשות, לא הדרך שלך ולא של שאר תושבי דימונה. היא צריכה לבוא מתוך רצון כן להציב את האינטרסים הכלכליים של ישראל, כפי שאתם תופסים אותם, בראש מעייניכם, במקום את הצורך "לדפוק את הערבים"‏1.
אני אומר את כל זאת למרות שאני קרוב יותר בדעותי לנתניהו מאשר אליך. אני חושב באמת ובתמים שאם פעם אחת, לעזאזל, אנשים יצביעו למפלגה שהם חושבים שתיטיב עם ישראל ולא למפלגה שהם חושבים שתדפוק את הפלסטינים, אולי המצב פה ישתפר.

1 זכור הסיפור שסיפר בזמנו עמרם מצנע על הזקנה שהוא פגש שדיברה נגד ביבי, ותמכה בכל הרעיונות הכלכליים של מצנע וסיפרה כמה העבודה עשתה טוב למצב הכלכלי שלה תחת רבין וכמה הליכוד דופק אותם כל הזמן. בסוף, מצנע שאל אותה אם זה אומר שהיא תצביע עבורו. האשה ענתה - מה פתאום? אתה אוהב ערבים...
מכתב גלוי לביבי 250158
קצת בעייתי למי שחושש מהחזון המדיני של השמאל הישראלי להצביע לו רק בשל המשנה הכלכלית.

מדי פעם רואים אנשים החוברים לשמאל הישראלי מסיבות סוציאליסטיות. חלק מהם הן דמויות תקשורתיות כמו צ'רלי ביטון וויקי כנפו.

בחברה הישראלית מורגש חסרונה של תנועה שתתמוך במדיניות רווחה מבלי לצרף לכך באופן אוטומטי את חזון המדינה הפלשתינאית. תנועת "עם אחד" היבהבה לזמן קצר וכבתה לטובת תפקידו העתידי של הראיס.

בעבר כתבתי כבר על החוסר הזה יחד עם עמיתי דוד סיון: http://www.faz.co.il/story?id=1442
מכתב גלוי לביבי 250163
אז יש להם בעיה, מה אני אגיד לך? במיוחד לאור העובדה שבסופו של דבר, בתחום המדיני, כולם עושים אותו דבר.
מכתב גלוי לביבי 250172
אני מקבל את התגובה המצורפת מח"כ יוסי שריד וזה עושה לי גאווה בלב
שלום רב,
קיבלתי בתודה את מכתבך
אני מזדהה לחלוטין עם המאבק של "עובדי הקבלן" בנגב-דימונה, ויש בי נכונות מלאה להשתתף בו.
כל המעמד הזה של "עובד קבלן" הוא נפסד ופסול, ומן הראוי להעביר אותו מעולמנו.
שלך בברכת שנה טובה,
יוסי שריד
-----הודעה מקורית-----
מאת: Adri Itzhak Israel - Dimona [mailto:adri_itz@netvision.net.il]
נשלח: ב 20 ספטמבר 2004 9:41
אל: שמעון פרס; רן כהן; רומן ברופמן; רוחמה אברהם; ראובן ריבלין; קולט אביטל; ציפי ליבני; צחי הנגבי; פואד בן אליעזר; ענבל גבריאלי; עומרי שרון; עוזי לנדאו; סילבן שלום; נגיד בנק ישראל; מתן וילנאי; משרד האוצר; מיכאל מלכיאור; מיאל איתן; מאיר שטרית; לימור לבנת; ישראל כץ; יצחק הרצוג; יעקב אדרי; יחיאל חזן; יוסי שריד; יולי תמיר; יולי שטרן; יובל שטייניץ; חיים רמון; חיים אורון; ח"כ רומן ברונפמן; זהבה גלאון; דני נווה; דליה איציק; דוד לוי; דוד טל; גילה גמליאל; גדעון עזרא; גדעון סער; בנימין ביבי נתניהו; אפרים סנה; אליעזר זנדברג; אלי ישי; אלי בן מנחם; איתן כבל; אילנה כהן; אחמד טיבי; אורית נוקד; אופיר פינס; אהוד יתום; אהוד אולמרט; אברהם רביץ

הח"כ היחיד שענה לי בדואר אבל השאלה האם דימונה תצביע ליוסי ביילין? שאלה קשה עם תשובה קצרה לא דימונה לא תצביע ליוסי ביילין.
צריך פלטפורמת גישור בין ימין לשמאל להתגבר על האמוציה של תומכי הליכוד.
מכתב גלוי לביבי 250178
נו, והוא מציע לעשות משהו? הוא ייזום חקיקה בנושא?

מה הבעיה העקרונית עם קיומם של קבלנים להשמת עובדים?
מכתב גלוי לביבי 250189
הבעיה העיקרית בקיומם של קבלנים להשמת כוח-אדם אינה נובעת מקיומם( אני בעד מוסד ''עובדי הקבלן'', אני מאמין ''שעובדי הקבלן'' הם חלק חיוני בכלכלה הישראלית והתעשיתית, מוסד ''עובדי הקבלן'' מאפשר לאנשים רבים להיות מועסקים בגלל סיבות רבות בעיקר השכלה,חובות,משברים אישיים כלכליים וכד....) הבעייה העיקרית ועליה אני נלחם במאבק ''עובדי הקבלן'' היא בעיית הזהות של ''עובדי הקבלן'', הזהות בעיניי מחייבת את קבלני השמת הכוח-אדם להתייחס לעובד קבלן ברמה האנושית, ברמת כבוד האדם וחרותו,שכר הוגן ולא עושק ומבזה,פיטורין על פי חוק, שמירה קפדנית על נושאי התזונה בשעות העבודה,שמירה קפדנית על חוק שעות עבודה ומנוחה,תשלומי שכר בזמן, תשלומים סוצייאלים בהתאם לחוק, אכיפת חוקי הבטיחות, יחס שיוויוני למעטפת שטח העבודה(אכילה בחדר אוכל,הסעות משותפות,כניסה באותו שער למפעל)
המאבק של ''עובדי הקבלן'' הוא מאבק על איכות חייו של עובד הקבלן לא על שינוי מעמדו ''מעובד קבלן'' לעובד חברה, המאבק הוא על דמותה של החברה הישראלית שתאסור תנאי עבודה של ''עבדים שחורים'' ''עבודה שחורה'' ''עבודה נחותה'' ''עבודה משפילה''
זה המאבק.
מכתב גלוי לביבי 250196
כלומר, אתה מתנגד לתוכנו של מכתב התמיכה היחיד שקיבלת מחבר כנסת. אם כך, לא הבנתי על מה גאוותך.
מכתב גלוי לביבי 250256
יתכן ולא הובנתי נכון, יש בי גאווה לקבל מכתב תמיכה מח''כ יוסי שריד כאדם ולא כמייצג מפלגה, יש בי גאווה לקבל תמיכה מהאדם יוסי שריד, יש בי את הכוח להבדיך בין תמיכה אישית הנובעת מהשקפת עולם לבין תמיכה מפלגתית.
אני אישית מעריץ את יוסי שריד ולידיעה כללית העיר דימונה מפרגנת המון לפועלו הרב של ח''כ יוסי שריד למען החינוך בדימונה.
מכתב גלוי לביבי 250267
כמה מתוך המפרגנים הרבים הצביעו למר"ץ בבחירות האחרונות?
מכתב גלוי לביבי 250203
מה לגבי השימוש במוסד "עובדי הקבלן" כדי למנויע מעובדים לקבל קביעות ותנאים סוציאליים המתחייבים ממנה?
מכתב גלוי לביבי 250330
כל עוד תחושות הבטן הן ששולטות בכם ולא גרגורי הבטן, תמשיכו להיות באותו המצב שבו אתם כיום. היופי בזה הוא שבעוד שיש אנשים רבים שגורלם המר הוא תוצאה של גורמים חיצוניים, את מצבכם המצער הבאתם על עצמכם. לא יודע לגבי אחרים, אבל לי זה מאוד עוזר עם כל הקטע של רגשות האשמה.
מכתב גלוי לביבי 250345
אם כל דימונה כאיש אחד היו מצביעים למרצ, המצב שם היה שונה לדעתך? כמה מנדטים גרים בדימונה?
מכתב גלוי לביבי 250350
על פי אתר הכנסת, מתוך 13,632 קולות כשרים בדימונה הצביעו למרצ 143 אנשים.

המודד למנדט הוא 25,138. 0.006 מנדטים של מרצ הגיעו מדימונה. אם כל תושבי דימונה היו מצביעים מרצ, זה היה מצטבר לחצי מנדט.
מכתב גלוי לביבי 250351
ומה היה אחוז ההצבעה שם מכלל האוכלוסיה?
מכתב גלוי לביבי 250353
לפי אתר הרשות לפיתוח הנגב גרו בדימונה באותו זמן 33700 איש, מהם כ-‏65% בגיל המתאים, מה שמביא לשיעור הצבעה של כ-‏62%.

כלומר - במקרה הטוב יכולה דימונה לגייס 0.8 מנדט, במקרה ששיעורי ההצבעה בשאר הארץ נותרים נמוכים.
מי שמצביע משפיע 250355
הצבעה איננה מתחילה ונגמרת מאחורי הפרגוד.

אני לא מבין את התת-פתיל הזה. עפ"י ההגיון הזה, אי אפשר להגיד לאדם בודד, שהצביע למפלגת שמאל ומתלונן על מדיניות שמאלנית, ש"הוא הביא את המדיניות הזו על עצמו" משום שקולו האישי הוא בעל משמעות כמעט אפסית.

דימונה נחשבת לאחד מ"מעוזי הליכוד". אם רוב תושבי דימונה יחליטו להצביע למפלגה אחרת (תוך כדי רעש לפני ההצבעה), יכול להיות לכך אימפקט תדמיתי שישפיע על חלקים אחרים מכלל המצביעים ודימונה תוכל לגייס מעבר ל-‏0.8 מנדט.
מי שמצביע משפיע 250371
גם אני לא בדיוק מבין את מה שדחף את האנשים לברר את הנקודות האלה. אני רק סיפקתי את הנתונים.

אבל פטור בלא כלום אי אפשר: מר אדרי כתב בתגובה 250020: "לנו נימאס כי אנו שמנו את קולנו בקלפי עבורכם. אנו בחרנו בכם לנהל את המדינה."

אינני יודע אם הוא התכוון לכך שכמצביע מפלגת שלטון מגיע לו משהו שלא היה מגיע לו אם היה מצביע למפלגת אופוזיציה. ודאי שזה אינו נכון. כל מפלגה אמורה לקדם את האג'נדה שלה, מתוך האמונה שזה יועיל לכלל הציבור. מה שמר אדרי לא הפנים היא שמר נתניהו באמת מאמין שכל הציבור יצא נשכר ממדיניותו, ובכלל זה מר אדרי.

אבל, לענייננו: הליכוד אמור לדאוג לכל תושבי המדינה, ובכלל זה אלה שלא הצביעו עבורו. גם מרצ.
מי שמצביע משפיע 250374
''לנו נימאס כי אנו שמנו את קולנו בקלפי עבורכם. אנו בחרנו בכם לנהל את המדינה.''
משפט פשוט שהופנה למצביעי הליכוד שאומר לממשלת הליכוד הצבענו עבורכם בקלפי ואתם הליכוד עם ביבי נתניהו דופקים לנו את החיים.
כל כך פשוט כל כך מובן למה להסחף למחוזות רחוקים.
חשבתם לרגע שהמכתב הזה פורסם בעיר הליכוד דימונה מעוז הליכוד המכתב כשלעצמו הוא סוג של כפירה בעיר ליכודניקית כמו דימונה, תתיחסו לכך.
מי שמצביע משפיע 250375
זו בדיוק הנקודה. מה זה משנה אם הצבעת לו או לא?

מר נתניהו הוא שר האוצר של מדינת ישראל, לא של מצביעי הליכוד. הוא עושה את מה שהוא חושב שיביא לך תועלת בשל הצפי שלו לשגשוג כלכלי כתוצאה מהמדיניות.

נראה שאתה דורש פרס מיוחד על הצבעתך לליכוד. נדמה לי שהכתובת המתאימה לכך היא צחי הנגבי.
מי שמצביע משפיע 250381
אני לא יודע מה הקטע שלך, אבל כל התגובות שלך לאדרי הן תוקפניות, והאחרונה עם הרמיזה בעניין הנגבי היא ממש הכפשה. תפסיק (וגם התנצלות לא תזיק).
מי שמצביע משפיע 250386
אני לא מבין את ההודעה שלך.

אני מציע שתתייחס לתוכן התגובות ולא למנגינה שאתה חושב שאתה מזהה בהן.

וגם הזדהות לא תזיק.
מי שמצביע משפיע 250398
מנגינה?
אדרי לא דיבר על טובות הנאה אישיות ומינויים שהוא, או ליתר דיוק רוב מצביעי הליכוד מדימונה, ציפו להן מהצבעה למפלגה המציגה את עצמה כחברתית, אלא למדיניות שתחלץ אותם מהקשיים שלהם. כשאתה שולח אותו להנגבי אתה מעביר את זה לפסים אישיים, ומנסה להציג אותו כאילו הוא מצביע כדי לקבל טובות הנאה אישיות, ואת זה אולי עושים חלק מחברי מרכז הליכוד, אבל ממה שהבנתי אדרי אינו חבר מרכז ליכוד, וכל הרמיזות האלה והקישור בין אדרי להצבעה וטובות הנאה אישיות הוא נבזי לדעתי.

תתייחס אתה לתוכן התגובה ולא לניק שלי.
מי שמצביע משפיע 250401
אדרי דיבר על כך שנתניהו צריך לחלק כסף לשכבות שהצביעו ''ליכוד''.

התאמה לא חייבת להיות אחד לאחד, והרמיזה לכיוון הנגבי היתה הלצה. אני מאמין שרוב הקוראים גם הבינו זאת כך.
מי שמצביע משפיע 250404
מפלגת הליכוד הציבה את נתניהו כמועמד די ברור למשרת שר האוצר בממשלתה. עמדותיו של נתניהו ידועות. למה ציפו המצביעים?
לקנא לאמת 250418
לא אכפת לי מה המסקנות אבל מבחינת האמת מינוי נתניהו למשרת שר האוצר היתה הפתעה גדולה אחרי הבחירות. הצפי היה שהוא יהיה שר חוץ ושסילבן או אולמרט ייכנסו לאוצר.
לקנא לאמת 250485
שזה, כמובן, שונה לגמרי...
לקנא לאמת 250487
זה היה כנראה שונה קצת, בעיקר לאור ההתבטאויות ה''חברתיות'' של אולמרט לאחרונה, שאני מניח שלא היו נשמעות מפיו של נתניהו אם המצב היה הפוך. אני חושב שנתניהו מנסה להשליט את המדיניות שלו תוך הרבה פחות התחשבות ב''חברתיות'' שמשתקפות ממעשיו מאשר מה שאולמרט או שלום היו עושים (אם כי גם הם היו כנראה דופקים את אותם אנשים בדיוק).
לקנא לאמת 250498
תזכורת: מי שהעלה את מחירו של הלחם זמן קצר לפני שנתניהו הוריד מיסים על מוצרי חשמל, היה אולמרט. שזה שכולם אוהבים לטעון ש"ביבי מעלה את מחיר הלחם ומוריד את מחיר הדי.וי.די", זה רק כי דמגוגיה זה הכי כיף בעולם.
לקנא לאמת 250509
מי שהעלה את מחיר הלחם היה ג'ורג' בוש שהוריד את הסבסוד לחקלאים בארה"ב, כנראה עוד ביוזמה של ביל קלינטון או אולי רייגן ‏1.

אולמרט בסה"כ החליט שלא להפסיק את ייצור הלחם במדינה שכן האופציה לזרוק מאות מליוני שקלים לזבל על סבסוד לחם ‏2 מצויה בידי הכנסת.
המעשה של דליה איציק בו היא שדלה את יצרני הלחם לקיים סבסוד צולב של הלחם הינה עבירה פלילית שלה ושלהם.

1 שמישהו שמבין בעניין יתקן.
2 כדי שהתרנגולות תוכלנה לאכול לחם
לקנא לאמת 250561
אני מסכים איתך באופן עקרוני, אבל עדיין די בטוח שאולמרט היה מתנהג אחרת בתור שר אוצר, כשמלוא הזרקור מופנה אליו. הרי שר האוצר נחשב לרוב תפקיד של מתאבדים, ואוי לשר האוצר אם אינו פועל בפופוליזם זול ומחלק כספים לכל עבר.
לקנא לאמת 250565
לא יודע, נראה לי שאם תשאל את ה''אליטות'', התדמית של נתניהו הרבה יותר טובה בתקופתו כשר אוצר מאשר בתקופתו כראש ממשלה.
או, במילים אחרות - פופוליזם זה לא רק לרצות את השכבות הנמוכות. יש גם פופוליזם של לרצות את השכבות הגבוהות.
לקנא לאמת 250568
זו אכן הטענה שמושמעת כל הזמן (כנראה בצדק?) נגד נתניהו, וזה כנראה גם הקלף שהוא החליט לשחק עליו (אם ממילא אין לו הרבה סיכוי בקרב השכבות החלשות כי הוא שר אוצר ויאלץ לקצץ, למה לא להתחנף לחזקים) אבל זה עדיין צעד חריג ולא מקובל יחסית - עדיין, יש יותר מצביעים עניים מעשירים (ועם עשירים אפשר לסגור עסקאות בחדרי חדרים כדי שיתמכו בך, אתה לא צריך להראות את פועלך בטלוויזיה).
לקנא לאמת 250582
החוכמה המקובלת טוענת כי מצביעי הליכוד העניים לא יפסיקו להצביע לליכוד בכל מקרה. כשהמצביעים שלך נמצאים לך בכיס, אתה לא צריך להתאמץ לרצות אותם.
לקנא לאמת 250699
עד כמה שאולי נעים להאמין בזה, אני נוטה לחשוב שהליכוד לא שכח שש''ס יכולה לזנב בו אם הוא לא יזהר. אבל מצד שני, זה היה לפני שהפלסטינאים הואילו ברוב טובם לגמול לעלייתו של שרון להר הבית בהעלתו לשלטון.

בקיצור - אני פחות או יותר מסכים עם כל מה שאתה אומר ולא יכול להמשיך להתווכח, למרות שממש התאמצתי. סליחה.
לקנא לאמת 250702
כל הדיון שלכם נסוב על כמה הנחות לא מבוססות:

1) יש לשר האוצר מרחב תמרון גדול בבחירה אם להרחיב או לקצץ

2) ציבור מצביעי ליכוד רוצה קצבאות.

אך נראה לי ש:

1) בניגוד לשרי אוצר של העבודה שיכולים ליצור גרעונות עתק ואיש לא יבוא אליהם בתלונות, אם שר אוצר של הליכוד ייצור גרעון כזה הוא יואשם בכל הפשעים שבעולם. בייחוד, אם הדבר יגרום לערעור מעמדה של ישראל בעולם הכלכלי, יאשימו את הליכוד בהרס נורא. זו אינה אופציה פוליטית לשר אוצר של הליכוד.

2) אחוז החיים מקצבאות בין מצביעי הליכוד הוא דווקא קטן. אנשי הקצבאות הם דווקא ערבים (לא אלו שמצביעים ליכוד שהם ערבים עובדים), חרדים (לא אלו שמצביעים ליכוד - ששוב הם חרדים עובדים), אנשי מרץ וגם ליכוד. נהני הג'ובים בליכוד הינם שכבה דקה מאוד שלא עוברת את הכמה אלפים וממילא חסרת משמעות אלקטורלית.
לעומת זאת, הרוב הגדול של אנשי הליכוד הינם אנשים האוכלים מיגיע כפיהם, רוצים מדינה חופשית בה יוכלו להתקדם בעבודה קשה ולהגיע רחוק בלי לגלות שכל המקומות כבר תפוסים על ידי אנשי שלומינו.

בעצם, אחוז אלו שרוצים להגדיל את הקצבאות הוא כנראה קטן ממה שאנשים חושבים. אני מניח שלפחות 90% ממצביעי הליכוד יעדיפו הורדת מיסים. אותם מספרים מן הסתם נכונים לגבי שאר המפלגות המכונות ציוניות (לא כולל חרדים וערבים). כלומר, אם ישאלו אנשים האם אתה מעדיף הורדת מיסים על DVD או העלאת קצבת נכות / ילדים / הבטחת הכנסה, די ברור לי שיהיה רוב מוחץ בין מצביעי ליכוד עבודה ושינוי להורדת המיסים.
לקנא לאמת 250806
אז אתה חי בעולם דמיוני. כן, אם תשאל את מצביעי כל המפלגות כולם האם צריך להוריד מיסים, 80 אחוז יגידו שכן. אבל אם אחרי זה תשאל אותם אם צריך להעלות את הקצבאות, גם אז 80 אחוז יגידו כן. ואם אחרי זה תשאל אותם אם צריך להשקיע יותר בחינוך ובריאות, עדיין 80 אחוז יגידו כן.

בקיצור, אנשים באופן כללי תמיד ישמחו להצהיר שהם רוצים לשלם פחות ולקבל יותר.
סקר 250815
הבהרתי בדיוק איזה סקר אני רוצה:

שאלה: למדינה יש 10 מליארד שקלים עודפים, האם אתה מעדיף שהמדינה תעלה את קצבאות הבטחת הכנסה, אבטלה, נכות, ילדים וכו' או שיורדו מיסים (מיסי קנייה על מכוניות, מע"מ, מס הכנסה).

בתשובה הערבים, החרדים ומצביעי מרץ צפויים לדרוש קצבאות. בשאר הציבור צפוי רוב מוחץ להורדת מיסים.

שאלה פשוטה, השערה פשוטה, ניתנת לאישוש או להפרכה ועל כן מדעית.
סקר 250819
התשובה ''שיורדו המיסים'' היא בלתי הגיונית לגמרי. מן המפורסמות היא - ותשאל את אורי והדוקטור אם אתה לא מאמין - שהורדת המסים רק תעלה את יתרות השקלים העודפים ויוצא שאתה לא פותר את בעיית הכסף העודף אלא מחריף אותה. יותר מדי כסף עודף מזמין השתלטות עוינת.
סקר 250824
"התשובה "שיורדו המיסים" היא בלתי הגיונית לגמרי."

ממתי תוצאות סקר צריכות להיות הגיוניות?

"מן המפורסמות היא - ותשאל את אורי והדוקטור אם אתה לא מאמין - שהורדת המסים רק תעלה את יתרות השקלים העודפים ויוצא שאתה לא פותר את בעיית הכסף העודף אלא מחריף אותה. "

מה הבעיה של הכסף העודף? למי יש את אותו כסף עודף? בקיצור, פרש דבריך לאנשיםפ פשוטים כמוני.

"יותר מדי כסף עודף מזמין השתלטות עוינת."

אתה מתכוון שאם אני אחזיק יותר מדי כסף מתחת לבלטות אני אקבל הצעת רכש שלא אוכל לסרב לה מאיזשהו כריש נדל"ן שימכור את הבית שלי לגרוטאות וישתמש בכסף?

אורי וד"ר בר ביצוע, יש לכם מושג על מה הוא מדבר?
סקר 250827
אתה הצגת את הבעיה בהא לישנא: "שאלה: למדינה יש 10 מליארד שקלים עודפים" ועכשיו אתה שואל מה הבעיה?
סקר 250832
אז אשנה את השאלה: על פי תחזיות האוצר לתקציב 2005, יש הכנסות עודפות על הוצאות בסך 10 מליארד שקלים.

ולגבי בעיית העודף:
הטענה הקייסיאנית שאם המדינה גובה מיסים ומבזבזת אותם זה יותר יעיל לכלכלה מאשר אם הציבור יחליט לבד מה לעשות בכספו - כבר מזמן *מזמן* לא באופנה. לפני יותר מעשרים שנה מילטון פרידמן בדק את הנושא וטען שכנראה אין בזה ממש. היום כבר כמעט אין כלכלן רציני שמאמין בזה.
סקר 250998
גם כאן אתה טועה.
זכור: 70% מהישראלים מקבלים שכר נמוך מהשכר הממוצע במשק. המשמעות: אחוז המס שהם משלמים הוא נמוך למדי. בנוסף, כל אחד נהנה מקצבה כלשהי - ילדים, נכות, זיקנה (להורים) וכיו"ב. התוצאה היא שהרוב המוחלט של הישראלים תמיד יעדיף להעלות את הקצבאות שהוא מקבל על פני להפחית את המס שהוא משלם.
אגב, הסקר הזה שאתה מציע, הוא כבר נערך. לצערי אני כבר לא זוכר איפה ראיתי אותו, אבל הוא היה. והתוצאות היו כמו שאני אמרתי (משהו בין 70 ל-‏80 אחוז העדיפו קצבאות, אאז"נ).

אין לי מושג, אגב, למה אתה נטפל דווקא למצביעי מרצ. מה עם מצביעי ש"ס הלא חרדים? מה עם מצביעי הליכוד מעיירות הפיתוח והשכונות? מצביעי עם אחד? וזה רק אם אנחנו נשארים בגדר הסטריאוטיפים.
למעשה, יש לא מעט מרצניקים שאני מכיר שיעדיפו הורדת מיסים. המרצניקיות שלהם היא בענייני שלום-שטחים ודת-מדינה, לא בענייני כלכלה.
סקר 251009
יש בהצבעה משהו מעבר לאינטרסים. אדם עובד, גם אם אינו עובד היום רוצה לדעת שכשהוא יעבוד הוא יוכל להרוויח ביושר את לחמו. אנשים לא רוצים לצייר את עצמם כפרזיטים, למעט הקבוצות המדוברות.

כולנו נפגעי מע''מ ומסי קנייה. בעצם גם מס הכנסה אשר מעלה את המחירים על שירותים.

תביא לינק לסקר ונדבר.
סקר 251017
יקשה עלי להביא לינק, בעיקר משום שכשקראתי את זה, זה היה במאמר אקדמי, וגם זה היה איפשהו לפני שנתיים או שלוש.

אז אפשר לסיים את הדיון לבינתיים, עד שאחד העיתונים יואיל בטובו לערוך סקר כזה ולפרסם את תוצאותיו. (או, אם יש לך סכומים מתאימים, אתה יכול לפנות בעצמך למכון סקרים כלשהו ולהזמין אותו)
סקר 261021
מהו השכר הממוצע במשק?
סקר 261022
בין 6800-7000 ש"ח.
מדד מוטה סטיסטית 261067
מאוד .
מקובל להסתכל על מדד שהרבה יותר משקף את ה"אמצע" שהוא מדד חציוני
השכר החציוני המשק הוא כ4000 ש"ח ברוטו כמובן כאשר קו העוני נמדד כמחצית השכר החציוני ומטה כלומר בערך כ2000 ש"ח.
לקנא לאמת 250507
רק קינאתי לאמת.

אבל אם אתה כבר שואל ... פוליטיקאים אינם נוהגים לקיים את התחייבויותיהם.
מי שמצביע משפיע 250384
ושוב: אם הייתם מצביעים למפלגה אחרת, אז זה היה בסדר שביבי ידפוק אתכם?

הבעיה, אגב, היא לא עם זה שהצבעתם ליכוד בבחירות הקודמות. הבעיה היא עם זה שגם אני, גם אתה, וגם ביבי יודעים שאתם תבציעו ליכוד גם בבחירות הבאות.
מכתב גלוי לביבי 250385
לא יודע אם המצב היה שונה, אבל לפחות את רחמי הם היו מקבלים מלוא החופן. שווה משהו?

(וזה נאמר רק כי את מה שבאמת היה לי להגיד אמר כבר אביב)
מכתב גלוי לביבי 250221
אבינו התנ''כי התמקח עם אלוהים על עשרה צדיקים שאם יימצאו בסדום, ראויה העיר להינצל מהחרבה.
צריך תמיד לזכור כאשר באים חשבון עם ''האוכלוסיות החלשות'' על הצבעתן, שבכל זאת, גם בישוביהן, היו קצת יותר מעשרה אנשים שלא הצביעו ליכוד, וגם בהם פוגעת המדיניות הכלכלית, ואם סדום היתה ראויה להינצל לו נמצאו בה כמה צדיקים, אז גם האוכלוסיות החלשות ראויות ליחס קצת יותר מורכב משמחה לאיד.
מכתב גלוי לביבי 250266
זאת לא שמחה לאיד. זה גלגול האשמה מכתיפיו השחוחות של המעמד הבינוני אל האחראים האמיתיים למצב: השכבות החלשות ששנאתם לערבים חשובה להם יותר מרווחתם האישית.

רציתם "בגין לשלטון"? שרתם "אריק מלך ישראל"? בניתם את המפלגה המושחתת ביותר בתולדות המדינה שעניינה העיקרי הוא בחלוקת ג'ובים לאנשי שלומה? בבקשה, תיהנו.

(שאלה נבזית במקצת: אם למר אדרי היה מוצע מושב במרכז הליכוד, אתם חושבים שהוא היה דוחה אותו?)
מכתב גלוי לביבי 250275
למה לשאול את הקוראים תשאל אותי ותקבל תשובה ישירה.
אין שום הון בעולם שיגרום לי לשבת היום במרכז הליכוד גם אם אגיע לפת לחם ובפרט לאור פרצופה של ''הליכוד''.
האם אתה מעלה בדעתך שהמקור לצרות של ''עובדי הקבלן'' ושלי היא מפלגת הליכוד ואני אשב אתם כתף אל כתף, אין סיכויי.
מכתב גלוי לביבי 250298
לכשלון במקרה זה אבות רבים, גם אם כולם מתכחשים לו (וכאן אפילו ידו של הביטוח הלאומי תקצר מלהושיע). ש''ס הואשמה במפורש בטיפוח הנחשלות בקרב קהל היעד שלה כדי לשמר את כוחה הפוליטי. אצל הליכוד זה נעשה בצורה הרבה יותר מורכבת והרבה פחות בוטה ולכן גם פחות קל להפנות את האצבע.
מכתב גלוי לביבי 250405
המעמד הבינוני, שהצביע לשינוי עם מר "אין רעב בישראל" והאחרים, מה הוא צריך להרגיש מזה שהוא שלח לכנסת מפלגה שהפכה לשותפתו המלאה של מי שבגלגול קודם הוגדר ע"י החוגים הליברליים בישראל כ"סכנה למדינה"?
אני חושב שיש לא מעט אנשים במעמד הזה (בשום פנים לא אתדרדר להכללות שמכלילים כאן) ששנאתם למעמד של השכבות החלשות חשוב להם אף יותר מהשובע שהתכנית הכלכלית אמורה להעניק להם, והם ימשיכו עם השנאה הזאת כל הדרך אל הפיטורים ממפעל ההייטק שיסגר.
רציתם "טומי בשלטון"? רציתם "מדינה נקיה יותר" (מלכלוך ברחובות, משחיתות פוליטית‏1 ומחלשים שלראות אותם מעכיר לכם את שלוות הנפש)? בבקשה, תיהנו.
כולנו בני אדם, והשנאה שמעבירה על דעתה וגורמת לדפיקת כלל הציבור, איננה נחלת השכבות החלשות בלבד.

1 אני מתאפק שלא לצעוק: פ-ריצ-קי! פ-ריצ-קי!)
מכתב גלוי לביבי 250414
לא כל תגובת מראה היא רלוונטית. במקרה הזה, למשל, במקום ליצור פרודיה יצרת פארסה.
מכתב גלוי לביבי 250420
לא פארסה, כי אם אמת כואבת.
מכתב גלוי לביבי 250297
שמחה לאיד?
כמו ששם צחקנו לא בכינו שנים...

_______
(מאיר אריאל, כמובן)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים