גם פול סמואלסון מציע להעלות את שכר המינימום 250097
בעקבות הדיון כאן קראתי בעניין מאמר ב"הרלד טריביון" שמדווח על ביקורתו של הפרופסור לכלכלה פול סמואלסון, חתן פרס נובל, על התפיסה שיש לדבוק ללא פשרות בעקרון ה"סחר החופשי". סמואלסון הוא כידוע אחד מעמודי התווך של החשיבה הכלכלית של הקפיטליזם האמריקני, ואת כפירתו בעקרונות שנתפסים בידי מצדדיה האדוקים של הכלכלה החופשית כבלתי ניתנים לערעור, ממשילה הכתבה לספקות שיכולים לעלות בלב האפיפיור ללידת הבתולים של מריה הקדושה. והפרט הכי רלוונטי לנושאים העולים בקשר לתפיסותיו של ג'קי אדרי הוא, שגם סמואלסון סבור שאחד הפתרונות לדאוג לבריאותה של הכלכלה האמריקנית בכללותה הוא "העלאת שכר המינימום".

לחצי הסחר החופשי והכלכלה החופשית הורידו בארה"ב את שכרם של פועלים פשוטים, ובפרט מתנהל שם דיון על הורדת משכורותיהם של עובדי סופרמרקטים וחנויות כלבו גדולות בעקבות התחרות עם רשת "וול-מרט" המשלמת משכורות נמוכות לעובדיה כדי להציע מחירים נמוכים. סמואלסון אומר שבחשבון אחרון אין כלל ודאות, שהעובדה שמשכורות נמוכות לעובדים כעובדי וול-מרט, המקטינות את כוח הקנייה שלהם, תורמת לחוסנה של הכלכלה האמריקנית ולהערכתו, ככל הנראה, ההפך הוא הנכון:

If enough higher-paying jobs are lost by American workers to outsourcing, he calculates, then the gain from the cheaper prices may not compensate for the loss in U.S. purchasing power. In other words, the low wages at Wal-Mart do not necessarily make up for their bargain prices.

On the home front, the government could invest more in the creation of high-wage service jobs that America needs and that can't be exported - like better-paid preschool teachers and nursing home workers - and to raise the wages of all low-paid workers through higher minimum-wage laws and enforcement of the right to unionize.
.

שם המאמר Free trade is not all it's cracked up to be ולדעתי כולו שווה קריאה:
גם פול סמואלסון מציע להעלות את שכר המינימום 250105
להגנתה של ארה"ב יש לומר שמעולם לא לקחה הנהגתה יותר מדי ברצינות את הכללים אותם ניסח דייויד ריקרדו לגבי "היתרון היחסי". ארה"ב (ומדינות אירופה לא שונות בהרבה) תמכה בסחר חופשי כל עוד זה היה לטובתה. העקרונות התאורטיים לא הפריעו לה לספק סיבסוד עצום לחקלאים האמריקאים בשעה שבשם הסחר החופשי היא דרשה ממדינות חסות (לא ישירות בדר"כ, אלא דרך ארגונים כגון ה IMF, WTO והבנק העולמי) להפסיק לסבסד תוצרת מקומית ולבטל מכסי מגן.
אי אפשר כמובן לבחון מה בליבו של סמואלסון, אולם הקולות החדשים הנשמעים בארה"ב כנגד הסחר החופשי נובעים בעיקר (כך נדמה לי) מהעובדה שפתאום הסחר החופשי מתחיל לפעול לרעתם.

תאוריית "היתרון היחסי" עצמה, דרך אגב, הינה די חסרת ערך כיום. אחת מהנחות היסוד שלה היא שבלתי אפשרי להוציא הון מגבולות המדינה.
גם פול סמואלסון מציע להעלות את שכר המינימום 250377
שמת לב שהתגובה שלך משכה את הכי מעט תגובות הגולשים, למה? לדעתי המאמר שהבאת לידיעתנו פה הוא מאלף ואף יכול להיות בסיס להצעת החוק להעלאת שכר המינימום.
מיעוט התגובות לתגובתך מפחיד אותי לפחות פה באתר האייל הקורא זה מפחיד אולי לך יש את התשובה המתאימה למיעוט התגובות?
גם פול סמואלסון מציע להעלות את שכר המינימום 251412
אין חוקיות לגבי ריבוי או מיעוט של תגובות בדיונים באינטרנט, ולכן אי אפשר לגזור שום מסקנה ממספר התגובות להודעה מסוימת. לפעמים איש לא מגיב כי כולם מסכימים עם תוכן ההודעה, לפעמים מפני שאין בה עניין של ממש. דיון מתעורר בדרך כלל כשיש מספר דעות, כלומר הסכמה וגם אי הסכמה עם תוכנה של הודעה כלשהי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים