מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250320
לא רבים יודעים, אבל ההסתדרות היא היא האחראית ליצירת המעמד שקרוי "עובדי קבלן". כאשר למועצות מקומיות נמאס למשל להסביר לתושבים שיש הררי זבל ברחובות כי ביבי קיצץ את תקציב החינוך, הן מפרסמות מכרז חיצוני לשירותי נקיון בעיר.

אותם פועלים שעבדו עד אתמול בעיריה עושים את אותה עבודה בדיוק, אבל עכשיו אין להם את אותה הגנה מפורסמת של ההסתדרות.

לאט לאט (אבל בטוח) המגמה נותנת את אותותיה גם בחינוך (סייעות לגננות למשל בחלק מהערים). בסופו של דבר ההסתדרות, שאמורה להגן על העובד, דחפה אותו לזרועות הקבלנים בלי ברירה אמיתית.

נורא קל לארגן 100 איש שיצעקו "לחם עבודה". קשה יותר לייצג באמת את מי שאין לו ייצוג. עובדי הקבלן הם דוגמה חיה לכך שהמפתח לבנייה מחדש של המשק והכלכלה בכיוון סוציאלי אמיתי טמון בפירוק ההסתדרות.
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250323
אתה מוכן להסביר לנו שוב ויותר לאט את השלבים והצעדים שבהם נקטה ההסתדרות כדי ליצור את מעמד עובדי הקבלן?
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250397
דרישות שכר מוגזמות, קיבעות מוזרה ושביתות הפכו את האופציה היקרה יותר של שכירת עובדים דרך קבלן לאופציה הרבה יותר זולה.
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250467
במשך שנים היה מקובל שעובדי העיריות בכל המחלקות מועסקים ישירות ע"י העיריה, ומאוגדים באיגוד המקצועי המתאים. למה עובדים המועסקים, בעצם, ע"י המדינה, זקוקים להגנה - זאת שאלה לדיון שלם ונפרד. נציין רק שזאת אשמתם של רוב שרי האוצר מימין ומשמאל, שמעולם לא השכילו לקיים דיאלוג פורה עם מי שמרוויח פחות מ 20,0000 ברוטו.

במשך השנים ובמיוחד מאז שעמיר פרץ מושך במושכות, השביתה ההסתדרות את כל האיגודים המקצועיים בכל הזדמנות. זבל לא נאסף כי המורים לא קיבלו תוספת יוקר, לא היו גני ילדים כי האחיות בבתי החולים לא הסכימו להארכת שעות העבודה, ובחולון לא היו גני ילדים כי בנתניה העיריה לא שילמה משכורות.

מי ששילם ומשלם פעמיים ושלוש על כל שביתה את המחיר המלא הוא הציבור. המיסים שלנו לא הולכים למקום הנכון, השירותים שיש לנו לוקים בחסר וכאשר הם מושבתים על מנת לשפר אותם (לשון ההסתדרות) אנחנו לוקחים ימי חופש כי אין לנו מה לעשות עם הילדים.

לחלק מהעיריות נמאס מהמצב הזה, שבו ראש העיר ומנהלי המחלקות זוכים בפרס על מינהל תקין והם החברים הכי טובים של עובדי האגף שלהם, ובכל זאת הזבל נערם ברחובות. לכן מרבית העיריות החלו להשתמש בשירותי מיקור חוץ לשירותים רבים, במיוחד כאלה ששביתה בהם היא בלתי נסבלת, כמו זבל, ביוב, קבורה, חינוך וכו.

בשורה התחתונה, אם לא הולכים שולל אחרי הספין התקשורתי של פרץ, התנהגות ההסתדרות בטווח הארוך מזיקה לעובדים שהיא מייצגת נזק חסר תקנה. אם ניקח לדוגמה את השביתה האחרונה - המון עובדים קיבלו משכורות אחרי עיכוב של שנה, וזה באמת לא מוצדק. אבל מישהו יודע איזה אחוז מהעובדים הנ"ל יפוטר ויעבור לעבוד בחברת כח אדם בגלל שלכולם נמאס מהשביתות?

מקווה שהדברים ברורוים יותר.
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250468
לתלות את האשם בשביתות בעמיר פרץ זה לדעתי, במקרה הטוב, השקפה מאוד רדודה (טנגו רוקדים בשניים), ובקרה הרע - רוע לב והכפשה.

מדוע ההסתדרות יצאה הכל כך הרבה שביתות, אם כדי להגן על העובדים מפני צעדים מאוד רדיקלים שיזם משרד האוצר? מדוע אתה לא תוהה מדוע שרי האוצר לא השכילו לשאת ולתת עם העובדים אלא "להנחית" גזירות מלמעלה? (לעיתים קרובות שרי האוצר אף הפרו הסכמים חתומים קודמים, למשל בהסכם שנחתם לפני שנתיים? האוצר התחייב שלא יקצץ שוב בשכרם של עובדי המדינה בשנתיים הבאות, אך הוא ניסה לקצץ כל שנה).

מדוע האוצר ניאות לשאת ולתת עם העובדים רק אחרי שאלה נאלצו לשבות? אני משער שזה לא נעשה מתוך טיפשות, אלא כדי לנצל את המשבר כדי לעשות דה-לגיטימציה להסתדרות.

ואגב, השביתה האחרונה עונה לך על השאלה מדוע עובדי מדינה זקוקים להגנה - נראה שבמדינת ישראל, לממשלה יש זכות מיוחדת לעבור על החוק.
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250488
"נציין רק שזאת אשמתם של רוב שרי האוצר מימין ומשמאל, שמעולם לא השכילו לקיים דיאלוג פורה עם מי שמרוויח פחות מ 20,0000 ברוטו." - אם קראת את זה, אתה מבין שאני אוהב את האוצר עוד פחות....

אני האחרון שישבח את האוצר. אבל ההסתדרות מזמן לא פועלת בתום לב או מייצגת באמת את ציבור העובדים. האוצר וההסתדרות "מתחרים" מי מזיק יותר למעמד העובדים, כל אחד בדרך שלו. מנהיגות אמיתית של עובדים לא זקוקה לתכסיסים ולכפיה של שביתות. עמיר פרץ צריך לקרוא לכולנו לא ללכת לעבודה כאשר עובדי הרשויות לא מקבלים משכורת.
כנראה ש90% מאיתנו לא יקשיבו, ולכן אנחנו לא מדינת רווחה.
להשבית את הגנים ובתי הספר וכך להשבית אותנו בלי סולידריות אמיתית - זה קרוב יותר לטרור כלכלי שמשתמש בילדים בתור בני ערובה מאשר לאיגוד עובדים חזק.

אנחנו בתור ציבור מוחים על כפיה דתית ועל "כפיה" לשלם מיסים ללכת למילואים וכו'. מה עם הכפיה להשתתף בשביתה? מבחינתי השביתה האחרונה הייתה אפקטיבית כי הילדים שלי היו בני ערובה. וכשהם יחפשו עבודה בעתיד, מדיניות ההסתדרות הצינית תהפוך אותם לעובדי קבלן בלי זכויות או הגנה.

למען הסר ספק - השקפתי הכלכלית היא הרבה יותר סוציאלית מישראל כיום, וזה עדיין לא נותן לגיטימציה לצעדים של ההסתדרות. מהפכה חברתית כלכלית או שביתת מחאה צריכה להיות אמיתית ולא כפויה. לא חסרות דוגמאות מהעולם מה קורה כאשר אידיאולוגיה סוציאליסטית משתמשת באמצעי כפיה. מה הצעד הבא? להפיל מטוס כי גיל הפנסיה של הטייסים יעלה?
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 250652
אני מצדד לחלוטין בשביתה האחרונה, עובדה היא שאחרי חודשים שמשכו את העובדים סחור סחור, שביתה של יום וחצי הצליחה להושיב מעט צדק על כנו.

(נהוג לומר בימין ש"הערבים מבינים רק כח" - ובכן, נראה שגם היהודים)...
:(
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 251324
אכן פרמטר נאה למדידת שביתות מוצדקות....

אם מחר אני אארגן שלא תהיה משכורת לכל השכנים שלך בבנין, עד שתודה שכל מה שכתבת אי פעם ב"אייל" לא נכון, הם יעשו מצור על הבית שלך ותוך יום וחצי תכנע, זה גם יהיה מוצדק?

השביתה האחרונה באמת השיגה תוצאות. אז מה? אתה מתמקד (כמו כולם) בתוצאות לטווח הקצר. לא כתבת כלום על הטווח הארוך. האם אתה מצדיק את מדיניות ההסתדרות מבחינת שביתות איומים וכדומה, ב 5 השנים האחרונות?
מי אחראי ליצירת המעמד ''עובד קבלן'' 251342
כן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים