אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25084
אם ילד נוהג להרביץ לך בקביעות, כדאי שתוותר על "להחזיר". תחשוב היטב מה יגרום לו להפסיק, תנסה לזהות נקודות תורפה. הישמר שלא להחזיר מכות חלשות,היזהר שלא לאיים איומי סרק, אלה גורמים לזלזול באומץ הלב שלך ורק נוטע ביטחון בלב האוייב שהוא מסוגל להכריע אותך.

כרגיל בסקרים, אף תשובה אינה נכונה והעורך בן ז... הפיתרון להשתוללות הטרור אינו בתגובה או פגיעה בתשתיות. גם לא בבכי ויאוש. להכריז מלחמה? למה עד עכשיו היינו במצב שלום??? להסכים לתכתיבי האוייב, כלומר להיכנע? - 3 ניחושים מה יקרה אז...
אנו צריכים להרים את הראש ולהתאושש, צריכים להיות מסוגלים לספוג עוד מכות רבות וכואבות ולדעת שאלה לא ישברו אותנו. (אין זאת אומרת להקהות רגשות האבל והצער)
והכי חשוב! צריך להפעיל את המוח ולאתר דרכים להפסקת הטרור. ואביא כמה רעיונות יצירתיים:
1. להשתלט על כל ערוצי התקשורת הפלסטיניים ולהציף אותם במסרים של שלום. קמפיין שלום ענק שיכלול מודעות חוצות בזכות השלום, העיתונים הפלסטיניים יהיו מלאים בכתבות ובמודעות בזכות השלום, הרדיו ישדר שירי שלום והטלויזיה גם וכולי.
2. להפציץ את כל הערים והכפרים בחומרי הרדמה מהאויר ולהיכנס ולהחרים את כל סוגי הנשק והתחמושת ללא הפעלת כוח. כשיתעוררו ימצאו מחרשה במקום מרגמה.
3. לגלוש לאתר מעניין מאוד שמספר לנו שהתגובה שצהל מכין היא מקיפה יותר ממה שהתרגלנו עד כה וההפוגה אינה הבלגה. עושה רושם אמין ביותר! www.debka.com
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25087
"ריסוס חומרי הרדמה מהאוויר" נשמע לי כמו מדע בדיוני. האם ידוע על מקרה בו דבר כזה נעשה (בהצלחה)?
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25090
נכחתי בהרצאות שזה נעשה בהן
:-)
שני שירים של מטי כספי יספיקו 25099
מתי ולא מטי 25133
מתימטיקה 25151
לא, אני מאמין שהוא דווקא התכוון למטי כספי. לא יודע מי זה, אבל לא יכול להיות שהוא התייחס כ"מרדים" למתי כספי, המופלא שבמלחיני ארצנו?!
בסדר, מוטי. רק לא מטי 25854
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25098
As a geek who has been beaten up profusely as a boy, I found the solution to be equivalent to the following policy:

1. Constantly negotiate with the enemy.

2. Respond in senseless acts of violence on completely random occasions of provocation, while being completely congenial in response to other occasions of provocation.

That kind of policy got me through Junior High and High School.
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25173
הסתכלתי על אתר "תיק דבקה" ואני לא כל-כך משוכנע באמינותו. נחכה ונראה.
באשר לרעיונותיך 1 ו-‏2 הם מגוחכים, בלשון המעטה. יש לך מושג כמה טונות חומר הרדמה צריך כדי להשתלט על עיר פלסטינית, נניח שכם? ומה עם העובדה שצריך פיזור סביר של החומר וחדירתו לתוך הבתים?
רעיון מסר השלום נכשל שכן התקשורת הפלסטינית בימים אלו לא תפרסם הודעות פרו-ישראליות. מה שכן אפשר לעשות זה לשבש את השידורים הפלסטיניים, ולשדר שידורי הסברה ישראליים בעד השלום.
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25175
אני תוהה איך הצלחת לתכתוב את המשפט האחרון בלי לפרוץ בצחוק. ללא ספק - ניוספיק במיטבו.
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25191
הסתכל על תגובתו של אריאל, או שתקרא ציטוטים ב''הארץ'' מהעיתונות הפלסטינית.
לתקשורת הפלסטינית יש חלק נכבד בליבוי השנאה לישראל ומניעת סיכוי לדו-קיום בעתיד שאחרי המלחמה.
ומעבר לכך אינני רואה שום פסול במערך הסברה ישראלי (שידורי רדיו לעולם הערבי ולאיראן), שיציג את עמדת ישראל למי שמוכן להקשיב. התרשמתי שלא מעט ערבים מקשיבים גם לחדשות בערבית מישראל ברדיו. אין סיבה שלא ננצל זאת כמו שהרשות הפלסטינית מנצלת את התקשורת לשיפור תדמיתה וגיוס תמיכה בינלאומית.
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25192
מילא לשדר שידורי תעמולה משלנו (גם זה דבילי, אבל לא נורא) - אבל לשבש את השידורים שלהם ואז לנסות למכור להם שידינו מושטות לשלום על אותו תדר? אני *מקווה* שהם לא מספיק מטומטמים כדי לקנות את זה...
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25287
Why would Israeli propoganda broadcasts be silly? Why should the respective governments have monopoly over propoganda to their people? It's high time we started playing the psychological-warfare game seriously.
דרך הפיתרון 25177
עוד כמה תגובות כאלה, ו"האייל הקורא" באמת ייראה כמו שלוחה של דבקה (http://www.debka.com/hebrew/).
דרך הפיתרון 25180
לעניות דעתי, יש לברך את כל "הימנים החדשים" שהצטרפו למחננו. עדיף מאוחר מאשר אף פעם.
הוזכרה פה ההסברה הפלסטינית: בתור אחד שמכיר היטב את הטלוויזיה הפלסטינית אני סבור כי לא רבים יודעים באמת עד כמה ההסתה שם היא רבה. כל היום משדרים תמונות מזעזעות של גופות מרוטשות ואנשים פצועים. כל היום - בלי סוף.
אין לנו פרטנר. יש לנו אוייב. ובאוייב צריך להלחם.
דרך הפיתרון 25183
אל תאמר לנו את זה.
אמור לחדשות ערוץ 1 או 2.
אמור ל-CNN, ל-BBC.
שלח אליהם קלטות.
דרך הפיתרון 25193
עזבו אותכם ממסרי "פנינו לשלום" בתקשורת הפלשתינאית...
אם כבר בשתלטות תקשורתית עסקינן, אז מדוע שלא נשדר בערוצי הרשות חומר תעמולתי נגד ערפאת ונגד התעמולה האיומה של הרשות?
שנים רבות ואפילו עד היום, נוהגים לשדר חדשות בעברית בערוץ "מידל איסט". נהגתי לצפות בהן בעבר, וראיתי את הסילופים שהם נהגו לשדר שם. מדוע שלא נעשה אותו הדבר ברשות? נפתח ערוץ בערבית, שניתן יהיה לקלוט משטחי הרשות, ושישדר תעמולה אנטי-ערפאתית 12 שעות ביממה.
METV? 25198
אינני יודע למה אתה מתייחס. METV היא תחנה ישראלית, למרות שהיא מסווה עובדה זו. היא פרו-ישראלית, ממלכתית אפילו, ואין בה שידורים בעברית.

הערוץ הירדני (שנדמה לי ששמו הרשמי הוא JTV6) נהג במשך שנים לשדר מהדורות "חדשות" נוטפות שנאה בעברית. אינני יודע אם הוא נוהג כך גם כיום.
METV? 25199
צודק. לא ידעתי אם אני מדייק, ואני מקבל את התיקון. הכוונה היא, כמובן, לערוץ הירדני.
METV? 25202
METV היא חלק מה-Christian Broadcasting Corporation )CBN( האמריקנית, שקשורה באיזה אופן (בעלות ו/או ניהול) לאחד הכמרים-מטיפים הנודעים (זה שמרבה להופיע שם. שכחתי את שמו). מקור-פרנסה עיקרי של התחנה הוא מכירת זמן-מסך למפרסמים ולגופי-שידור ישראליים, ולצורך כך היא השקיעה לפני כמה שנים בהעברת שידוריה באמצעות לוויין (במקום שידור קרקעי) לחברות-הכבלים בארץ, בהסכמים הממקמים אותה באותו מספר (24) בממירים של כל צופי הכבלים, במסעות-פרסום בארץ, ובתרגום לעברית של חלק משמעותי ממשדריה. בנוסף, התחנה שידרה (ואולי עודנה משדרת) משדרי-ספורט (כדורגל בשידור ישיר) בעברית, המופקים ע"י חברת-הפקות ישראלית.
METV? 25207
אתה צודק בקשר למשדרי הספורט. שכחתי אותם בתגובתי הקודמת.
אבל האולפנים נמצאים ברוממה, ירושלים, למרות שמנסים ליצור את הרושם שהשידור מגיע, לכאורה, מלבנון.
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25209
METV קונה שירותי-אולפן בארץ (נדמה לי שדווקא מ-JCS בירושלים, אבל לא רוממה) ואולי גם שירותי חדר-שידור. עדיין, השידור הקרקעי נעשה מדרום לבנון. לגבי העלאת השידור ללויין - אני חושב שהחוק הישראלי אוסר עליהם לעשות זאת מישראל, ולכן אני משער שהם עושים זאת בלבנון (מותר להעביר את השידור לשם דרך לויין). כתובת הדואר של התחנה היא בקפריסין.
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25211
סחתיין על הכותרת.
באיזה אופן מועבר החומר המשודר לתחנת הקרקע בלבנון?
אני מניח שבצורה אלקטרונית כלשהי, ולא במשאית העושה את דרכה לגבול הצפון.

כך שהשידור הוא ישראלי, ועובר דרך תחנת ממסר לבנונית, כדי להיראות לבנוני.

אגב, לא צפיתי בהם הרבה זמן. האם חלו שינויים מאז נסיגת צה"ל מלבנון?
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25212
אני משער, כאמור, שבלויין, משום שצורות תקשורת אחרות (עורק מיקרוגל או סיב אופטי) מחייבות אישור של משרד התקשורת, ולא נראה לי שניתן לקבל אישור כזה עבור קשר שצידו האחד בלבנון.
ובכל זאת, לא ''מגיע לכאורה מלבנון'' אלא ''מגיע מלבנון''. אולי ''דרך לבנון'' אבל עדיין ''מלבנון''. אני מניח שהתחנה מעסיקה עובדים (ולא רק מחזיקה או שוכרת מתקנים) בלבנון.
גם אני לא צופה בשידורים בד''כ - ערוץ הקניות הישראלי מספק חוויה דומה ובצבעים חיים יותר.
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25213
מיץ, אתה עושה את עצמך טמבל.
הנקודה שרציתי להביא היא, כמובן, שהחלק הישראלי בכל העסק מוסווה.

השידור חייב לעבור דרך לבנון כדי להיראות כלבנוני, אבל כמו שאתרים המסתיימים בסיומת to אינם שייכים באמת למדינת טונגה, השידור הזה אינו לבנוני.
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25214
החלק הישראלי לא מוסווה (מפני מי ומדוע?) בניגוד, למשל, לחלקים היבשתיים הנרחבים של "ספינת השידור" הפלילית "ערוץ שבע". כאן הכל נעשה במסגרת מגבלותיו הנוקשות של החוק.
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25215
ועוד שתי הערות:
1. אל תמהר להסיק שאני *רק* עושה את עצמי.
2. נדמה לי, במחשבה שנייה, שבמקור "החלונות משוודיה" בכלל. קאונטרי-באנק או לא קאונטרי-באנק?
החלונות משווייץ, הזכוכית מנירוסטה 25231
כבר לא. עד הנסיגה, משדרי התחנה היו מצפון למטולה - בקרבת אל-חיאם. היום האנטנות שהיו שם, אם עודן קיימות, נמצאות בידי חיזבאללה.
כיום ככל הידוע לי הערוץ משדר מישראל.
קול הרעם מקהיר 25236
הפטנט של שידור תעמולה לאויב זכור לי מילדותי - השתמשו בו המצרים בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים ובמהלכה. הם הקימו תחנת רדיו בשם "קול הרעם מקהיר" - והקריין שלהם שידר בעברית במבטא ערבי כבד שידורי הפחדה: "אוי לכם הציונים... הנה אנחנו באים... החיילים שלנו כבר כבשו את תל-אביב...הטנקים שלנו ברחובות תל אביב.. יום שחור לכם הציונים..."

התחנה הזו זכתה לפופולריות עצומה ביננו, הילדים - זה היה מצחיק כי שום חייל ערבי לא נראה בינתיים בשטח - והכול ניסו לחקות את מבטאו המגוחך של הקריין; עלה על כולנו יאיר בן ה-‏8, הילד הקטן של שכנינו, משפחת ניצני.

כנראה שהחוויה השפיעה עליו עמוקות, שכן לימים יצר יאיר ניצני דמות רדיופונית-טלוויזיונית קריקטוריסטית של ערבי המכונה האשם תמיד, שמבטאו (אמנם בלי נימת הקול המאיימת) דומה כשתי טיפות מים למבטאו של הקריין הפופולרי מ"קול הרעם מקהיר".
קול הרעם מקהיר 25238
למי שסקרן, מדור המוזיקה של ספריית בית אריאלה בתל אביב מחזיק תקליט של השידורים שלהם, וניתן להאזין לו שם.
העטיפה שלו משעשעת מה, עם תמונה של חיילים מצרים בישראל, וכותרת המבטיחה דיווח "מכל החזיתיות" (הטעות במקור).
:-)
קול הרעם מקהיר 25240
משעשע עד-מאוד, אבל איני בטוח שזוהי כוונתי.

אין לישראל שום צורך בהפחדה או איומים כלפי העם הפלשתינאי - אולם יש לה אינטרס ברור להוציא לאור את האמת.
אם יוקם ערוץ שידור (ד''א - הרעיון כבר מומש בעבר ע''י צה''ל, ברדיו) טלויזיוני לוויני שמן הסתם ייקלט בשטחים, וידווח על החדשות מהצד שלנו, יש סיכוי רב לערער על האמונה העיוורת לתעמולה השקרית של הרשות.
קול הרעם מקהיר 25241
לשם כך הקימו הרי את הטלוויזיה הישראלית (השידורים בערבית). יש גם שידורים בערבית של "קול ישראל", וכאילו זה לא מספיק - הוסיפו ערוץ לוייני (למרות שגם את הערוץ הראשון ניתן לקלוט מ"עמוס") בערבית - הערוץ השלישי, המכונה "ערוץ 33". אז "סיכוי רב"? לא הייתי אומר.
קול הרעם מקהיר 25248
כלל וכלל לא. הסיבות שהביאו לשידור מהדורות חדשות בערבית הן פשוטות - יש לך מיעוט ערבי גדול מאוד במדינה, אם לא שמת לב. אי שידור מהדורת חדשות בשפתם היה פוגע בזכותם לדעת על המתרחש סביבם (זכות הציבור לדעת). מאותה סיבה הערבית היא גם שפה רשמית בישראל.

אם תמשיך ותקשה - "אז הפלשתינאים יכולים לצפות בשידורי ערוץ 1 בערבית, עזוב אותך מאילו סיבות הם משודרים", אזי אומר זאת בפשטות - לתוכניתי, לא די באמת כפי שאני ואתה מכירים אותה, וכפי שהיא מוצגת בכלי התקשורת שלנו. יש צורך ב*תעמולה*, שמשמעה לקיחת האמת, הגדלתה והפארתה תוך ניפוץ של שקרים וסילופי עובדות. בכלי התקשורת הישראלים אין מדיניות כזו, ויכולת לראות זאת בשידורי ההתפרעויות בחסן בק. נדמה לך שהרשות הפלשתינאית הייתה משדרת אירוע דומה? האם היא שדרה את הלינץ' ברמאללה?
אין לי כל טענות למקצועיותה של התקשורת בארץ, ולמידת החופש שהיא מקבלת. אולם, כשאני בא וטוען שיש להקים ערוץ תעמולתי מיוחד לפלשתינאים - אני מדגיש כי אין זה ערוץ שמטרתו לדווח על האירועים, כי אם על האירועים שאנחנו מעוניינים לדווח עליהם. קרא לזה איך שאתה רוצה, הדבק להצעה זו כינויי גנאי שונים - אבל היא בהחלט עשוייה לעבוד.
קול הרעם מקהיר 25250
המצאת את זה עכשיו או שזה מה שסיפרו לך אז? אין לי גישה למקורות מפורטים בשעה מאוחרת זו, אבל אסתפק באנציקלופדיה העברית (כרך "מדינת ישראל" מ-‏1993), לפיה "בעקבות מלחמת ששת הימים וההשתלטות הישראלית על שטחים חדשים, המיושבים במאות אלפי ערבים, הוחלט להקים במהירות תחנת טלוויזיה, כדי שתהיה "גשר לאוכלוסיה הערבית" בשטחים".

"גשר". אתה הבנת את זה, ברוך?! הטלוויזיה הישראלית *הוקמה כדי לשדר תעמולה בערבית*. השידורים בערבית ברשות השידור הם אף יותר ממסדיים-ממלכתיים מהשידורים בעברית. מאוחר יותר נוסף הערוץ השלישי, המגיע גם למדינות-ערב רחוקות יותר, עם אותן מטרות.
קול הרעם מקהיר 25253
אתה צודק לגמרי, ואיני יכול להתווכח עם ההוכחות שהבאת - "בעקבות מלחמת ששת הימים...". לפני שתי תגובות כתבתי שההצעה שלי כבר יושמה בעבר ע"י צה"ל בערוצי רדיו ששידרו בתדרים נמוכים תעמולה פרו-ישראלית בערבית. כפי שאתה מדגים, גם בטלויזיה נעשה נסיון דומה. כל זאת, זמן קצר לאחר כיבוש השטחים, אז נוצר צורך ממשי בשיטה זו. אולם, מאז ועד היום עברנו כברת דרך ארוכה, חביבי, וערוצי הרדיו שהזכרתי אינם קיימים עוד (אינני מתכוון ל"קול ישראל" בערבית), והערוץ הראשון ממש ממש לא משדר תעמולה בערבית. אני מציע שתקשיב פעם לחדשות בערבית (בקש ממישהו שמבין ערבית שיתרגם לך בקצרה כל ידיעה) - הן העתק מדוייק של "מבט". "ערבי רצח הלילה 21 יהודים, ואילו היהודים הגיבו בתוקפנות כלפי ממסד ערבי דתי" איננה התעמולה שהתכוונתי אליה.
על כן, המקורות שלך אינם טועים, הם פשוט מתייחסים לנסיבות התחלת השידורים בערבית, נסיבות שאינן רלוונטיות כיום.
''הבעיה אינה בהסברה אלא במוצר'' 25374
אביב לביא כותב היום ב"הארץ" כי הממשלה שוב מגלגלת רעיון דומה לזה שהצעת. אחרי שהמחלקה הערבית בטלוויזיה הישראלית נכשלה במשימה, ואחרי שערוץ 33 שייועד למשימה זו נפל טרף לחברי-הכנסת תאבי זמן-המסך, מציעים להקים ערוץ "הסברה" לוייני חדש:

קול הרעם מקהיר 25255
אתה יודע מה הרייטינג של מהדורת החדשות בערבית? אפילו אם תבדוק אותו רק מתוך האוכלוסיה הערבית בישראל, עדיין תשיג אחוזים בודדים. (מכלל האוכלוסיה, מדובר על פחות מחצי אחוז).
קול הרעם מקהיר 25256
אני מתאר לעצמי. בכל זאת, המהדורה היא תנאי הכרחי להשתתפותם התקינה של ערביי ישראל בדמוקרטיה הישראלית.
קול הרעם מקהיר 25260
כמה ערבים-ישראליים בדיוק לא יודעים עברית ברמת הבנת הנשמע?
קול הרעם מקהיר 25270
כמה ישראלים לא-ערבים, ילידי הארץ, מבינים עברית ברמת הבנת מהדורת חדשות של ערוץ 1 (או פרשנות של אהוד יערי בערוץ 2)? אני זוכר ""מחקר"" מלפני כמה שנים, שגילה שחלק משמעותי מהאנשים לא מסוגלים להסביר את הפירוש של ניסוחים שגורים בחדשות הטלוויזיה.
אסור להגיב. הולכים בדרך הפיתרון 25283
אולי אפשר לשתול מסרים תת הכרתיים של שלום ואחווה בשידורי הטלוויזיה הפלסטינית?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים