תשובות 251266
גם לי ניראה שראוי להקדיש רשימות נפרדות לכל אחת מן הנקודות, אולי מישהו יעשה זאת. מפנה שימת לב לנושא של מלחמת עירק שלגביה נשאל אם היתה יזומה על ידי תאגידים למטרות רווח עסקי. זה מתקשר לשאלה שחזרה על הקשר בין צבא-תאגידים-ישראל.
ליברטריאנים - יש לי רק אסוציאציה אישית לחבורה של צעירים, לבנים וקצת מחוצ'קנים (מרב ישיבה על מחשבים ודו''חות פיננסיים) ששונאים מאד את ראלף ניידר. אני מניחה שצמחו להם ממשיכים בישראל, כאלה שלמדו איתם באותן פקולטות. לפחות הם בעד חירות מעריצות הביורוקרטיה, אבל לא יותר מזה. אני רוצה להניח שגם ליברטריאן הגון לא מצדד בהרג ילדים במסגרת השוק החופשי.
המאמר לדעתי מצויין, אבל לא שייך לתחום הכלכלה, אולי לתחום זכויות אדם או מניעת שחיתויות.
תשובות 251285
אף אחד לא בעד הרג ילדים. כזכור, אותם ילדים שנהרגים אינם נהרגים במסגרת שוק חופשי אלא ההיפך המוחלט.
מה שאנחנו כן בעד זה עוד חירות ועוד רווחה לכל תושבי כדור הארץ, הסחר הבין לאומי הוא הדרך היחידה שמוכרת לאדם כדי להשיג את המטרות האלו.
תשובות 251301
"אותם ילדים אינם נהרגים במסגרת שוק חופשי"
נידמה לי שלא קראת את המאמר...זה בדיוק מה שקרה, פייזר - במסגרת השוק החופשי להרוג - מואשמת בהריגה של 11 ילדים כדי למקסם את הרווחים שלה. אה ? זה שהדיקטטור מניגריה הורג ילדים אחרים על רקע פוליטי או אתני לא ממש רלוונטי לדיון, ובכלל איזה מין טעון זה שגם אחרים הורגים. אנחנו בודקים מה עושה "כלכלת שוק חופשי" ומגיעים למסקנה שלכל היותר זה גרוע כמו ההסדרים האחרים, גם פה וגם שם רוצחים ילדים, אז לפחות שהחלוקה תהיה שוויונית..זה כבר סתם ציניות מצידי. אבל מקווה שהבנת את ההערה. לא ברור לי למה המתכנים ליברטריאנים קופצים תמיד נגד כל דבר שעלול להשתמע ממנו שסוחרים הם לא יותר טובים מפוליטיקאים בסופו של דבר. כוח הוא כוח, וכוח מוחלט משחית בין אם הוא כוח של ביורוקרטיה במדינת לאום (מה שהם הכי שונאים, חוץ מאת רלף ניידר שהוא הכי שנוא) או כוח של תאגידי ענק שהם כבר גם כן ביורוקרטיות אבל אין עליהם שום פיקוח. המאמר מאיר נקודה אחת, והיא שהתאגידים האלה שמקבלים יחסי ציבור טובים בתור מקדמי הסחר הבינלאומי ונושאי הרווחה והקדמה עוסקים ברצח של ילדים. אולי תגיב על זה במקום להתפלמס על התיאוריות והתיאולוגיות. מה אתה מציע.
תשובות 251318
מה יש לך עם ראלף ניידר? כי בינתיים מי שהכי שונא אותו זה המפלגה הדמוקרטית, שניידר הפריע ומפריע לה לעלות לשלטון.
תשובות 251330
עד כמה שאני יודע, ניגריה איננה מדינה בה מונהגת כלכלת שוק חופשי. אז איך זה בדיוק שרצח ילדים שם אומר משהו על כלכלת שוק חופשי? ומה יקרה אם תגלי שיש יחס הפוך בין מידת החופש הכלכלי המונהגת במדינה ובין כמות הילדים שנרצחים?
חברת א.ג. פארבן העסיקה אלפי עבדים ממחנה הריכוז אושוויץ בתקופת מלחמת העולם השניה. האם תטעני שזוהי תוצאה של מדיניות שוק חופשי בלתי מרוסנת בגרמניה הנאצית?
כמעט כל הרציחות ההמוניות בהיסטוריה, כל המלחמות וכמעט כל מעשה אנושי מרושע שתרצי באו על רקע שניתן להגדירו "כלכלי". האירופים טבחו באינדיאנים כדי לשדוד את זהבם ואדמתם, הנאצים כבשו את אירופה כדי לשעבד את מקורותיה ואזרחיה לטובת האומה הגרמנית וגם סטאלין טבח במיליונים לצורכים שניתן בהחלט להגדיר אותם כ"כלכליים".
אין לדבר שום קשר עם כלכלה חופשית. המניע הכלכלי הוא מניע בסיסי בכל מעשי האדם.
סוחרים הם אכן לא טובים יותר מפוליטיקאים אבל הבעיה של ניגריה איננה הסוחרים אלא המשטר הפוליטי. במשטר פוליטי בו ניתן לרצוח ילדים ירצחו ילדים ואם רוצים לנקוט עמדה, רצוי לנסות למצוא דרכים לכונן במקומות כאלו משטרים פוליטיים בהם אסור לרצוח ילדים ולא להלחם בגופים אשר ברוב המקרים (כמו נייקי למשל) תורמים באופן חיובי לגמרי למטרות הברורות של רווחה, מיים נקיים, בתי ספר וכן הלאה.
תשובות 251343
אני שמעתי מאנטי גלובליסט טיפוסי את הטענה לפיה בחלק מהמדינות המפגרות התפתחה תעשייה של מכירת ילדים לעבודה בתנאי עבדות, ושזו תופעה שמאפיינת את המדינות רק משהחלו התאגידים להעביר אליהן את הייצור שלהם. לפני כן הילדים חיו בחרא, כן, אבל לפחות לא הוצאו מחיק משפחתם ונמכרו לעבדות. לי אישית אין דעה מגובשת בעניין ולא ברור לי עד כמה נכון. האם אלו שקרים גמורים, או שהם נכונים, אבל (ומה האבל)?
תשובות 251396
אני גם לא יודע נתונים שיפריכו או יוכיחו את הטענה הזאת. לאור הרקורד הרעוע של מתנגדי הגלובליזציה אני נוטה לכיוון ה"לא נכון".
אולי הנתונים הבאים יעזרו:
א. סחר העבדים מתבצע ברובו באפריקה
ב. רוב מדינות אפריקה אינן מתאפיינות בפתיחות לסחר בין-לאומי (כמו, נגיד, אפשור לנייקי או אדידס לפתוח שם מפעלים).
תשובות 251309
אכן יש להזכיר גם המלחמה בעירק, ואת העובדה שבאורח פלא חברות הקשורות לנשיא הטקסני ולסגנו זוכות במכרזים.
חיילים אמריקאים(*), עירקים, חיילים ופועלים ממדינות אחרות מתים ובעלי הון מארה"ב עושים קופה.

(*) אחוז גדול מהמתים הם מהגרים ואף חיילים חסרי אזרחות של ארה"ב. בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות אתה יכול למות בשביל הפסים והכוכבים ולהיות מגורש כמהגר לא חוקי אחרי השירות הצבאי...
* אמריקה ורסנו 251311
גם בארצנו בה מוגבלות האפשרויות, אתה יכול למות בשביל (שני) הפסים והכוכב (המשושה) ולהיות מגורש כמהגר לא חוקי אחרי השירות הצבאי...
* אמריקה ורסנו 251315
תודה דורון, בדיוק רציתי לכתוב הודעה ארוכה על זה, והקדמת קצר וקולע. הייתי מוסיף רק שבאורח פלא, גם פה וגם שם כולנו מתים עבור המליונרים שם...
למיטב ידיעתי, אם תגוייס לצבא ארה''ב 251325
ותשרת מספיק זמן, תקבל אזרחות.
אין גירוש לאחר שירות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים