מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 251337
ועדים ועבדים

מאת נחמיה שטרסלר

עובד קבלן מסתיר פניו

בתוכנית "עובדה" של אילנה דיין (יום ד' לפני עשרה ימים), הוקרן סרטה החשוב של טלי שמש - "זהב לבן, עבודה שחורה". הסרט עימת בין שני מעמדות: עובדי הקבלן במפעלי ים המלח - משוללי זכויות, שמרוויחים פרוטות בעבודה קשה - מול עובדי "דור א"', המרופדים מכל עבר עם שכר מאוד גבוה ותנאים מצוינים.

יוצרי הסרט נתנו להבין שהאשמה במצבם הגרוע של עובדי הקבלן נעוצה בהפרטה שעבר המפעל, בתחילה לידיו של אייזנברג ואחר כך למשפחת עופר. על אף שזה נשמע פתרון מושך ופופולרי - זו לא הסיבה. עובדי קבלן היו גם בתקופה שבה המפעל היה בידי הממשלה, וכל מעביד מנסה לשכור עובדים בעלות הכי נמוכה שאפשר. אבל שוק חופשי אינו עבדות. בשוק חופשי העובדים רשאים להתארגן. מול מעסיק גדול אחד, חייבים העובדים להתארגן, אחרת דינם ייחרץ לעבודת פרך בשכר זעום.

בים המלח מדובר במפעל שהוא בעצם מונופסון; הוא כמעט הקונה היחיד של עבודה בדימונה, שכה תלויה בו. הרי אין בדימונה מפעלים חליפיים בסדר גודל כזה. לכן מול המונופסון, צריך להעמיד מונופול - ועד שייצג את כל העובדים. כך יווצר מאבק על חלוקת העוגה בין מונופסון למונופול, והתוצאה תהיה חלוקה הוגנת בין שכר לרווח, שתיגזר במשא ומתן לפי תורת המשחקים.

שני הצדדים יודעים שהם לא יכולים להיאבק בלי הגבלה. אם העובדים ישביתו את המפעל ליותר מדי זמן, הוא יפסיד שווקים ולקוחות בחו"ל ולא יוכל לשלם להם כראוי. גם ההנהלה מבינה שהיא חייבת להתחלק בעוגה באופן הוגן עם העובדים כי אחרת ההתמרמרות תגאה, השביתה תגיע והרווחים יירדו.

לכן, את זרקור הביקורת צריך להפנות דווקא לראש הוועד הדשן של "דור א"', שמסכים למצב העבדות של עובדי הקבלן. "דור א"' הקריב בעצם את עובדי הקבלן על מזבחו שלו. הוא הגיע להסכמה לא מוסרית עם בעלי המפעל, לפיה "דור א"' ימשיך לקבל את השמנת בכמויות גדולות, כאשר תחת אותה קורת גג יעבדו עובדי קבלן בתנאי עבדות, בשכר רעב ובעבודות הקשות ביותר. כך השיגו בעלי המפעל את מטרתם: ממוצע שכר נמוך יותר במפעלים.

אך אם "דור א"' היה מגלה סולידיות מעמדית, הוא היה מאגד תחת כנפיו גם את עובדי הקבלן, ומגיע להסכם שכר חדש עם ההנהלה, שבו הוא היה מקבל פחות, אך עובדי הקבלן (שמספרם קטן יחסית) היו מקבלים הרבה יותר - כך שממוצע הוצאות השכר במפעל לא היה משתנה בהרבה.

גם עמיר פרץ צריך להרגיש מאוד לא נוח. ההסתדרות הרי תומכת ב"דור א"', שממנו היא אוספת מסים, ולכן גם היא מקריבה את עובדי הקבלן. אבל מה חדש בזה? הרי ההסתדרות הגנה מאז ומעולם על החזקים.
קישור לכתבה : http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 251465
מזה יוצא שההסתדרות ועמיר פרץ הם הבעיה העיקרית, משום שיש להם אינטרס מושקע בקידום ושימור מעמדם של "דור א"' – דבר הכרוך במניעת התארגנות של פועלי הקבלן באופן כלשהו. לא כך?
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 251522
זה בסדר. אצל נחמיה שטרסלר ההסתדרות ועמיר פרץ הם הבעיה העיקרית תמיד. גם אם מדברים על החור באוזון.
החור באוזון 251530
ברור לגמרי שההסתדרות וירוחם משל אחראים לחור באוזון. הרי רק בגלל שהעובדים ישביתו את המפעל אם ישנו טכנולוגיות, מפעלים ממשיכים לעבוד בטכנולוגיות ישנות שהורסות את האוזון.
שכחנו מי עיקב את הכנסת טכנולוגית הווידאו לרשות השידור?
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 255622
ההסתדרות לא אחראית לחור באוזון, היא כן אחראית להגנה מוגזמת על עובדים, על עובדים שמפסיקים לעבוד כאשר הם מקבלים קביעות. על יד קלה בהחלטה על עיצומים ושביתות. התוצאה שמפעלים מעדיפים לעבוד עם קבלנים, אלה מעסיקים עובדים בתנאים קשים ומבצעים את העבודה שצריכה להיעשות.
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 255630
לידיעתך, ההסתדרות כן אחראית לחור באוזון.
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 255789
חשבתי שתטען שהחור באוזון אחראי להסתדרות :)
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 255860
להסתדרות אחראית איין ראנד.
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 256115
ומאחורי הכל, עומד השב''כ.
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 256249
שבראשו עומדים שמעון פרס ועמיר פרץ, כך שחזרנו לנקודת המוצא.
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 256273
השב''כ, לא השבאב.
מאת נחמיה שטרסלר - עיתון הארץ 256544
ויש שמועות שהם אחים מאותה אמא ערביה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים